1884. N°. 14. Donderdag 31 Januari. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 30 Januari 1884. Wij deelden in ons vorig no. het regeerings- ontwerp tot wijziging der schoolwet mede. Alleen uit een financiëel oogpunt beschouwd zou het, wanneer het tot wet werd verheven, geen merkbaren invloed op de begrooting onzer gemeente hebben. In de be grooting van ontvangsten en uitgaven voor 1884 zijn de kosten voor het lager onderwijs geraamd op 19,127.67% waarvan 30%, die volgens de thans vigeerende wet uit 's rijks schatkist daarin wordt te gemoet gekomen, beloopt 5738.30. Voor jaarwedden van het onderwijzend personeel, waarin voor het ont werp alleen, maar dan ad 40%, tegemoetkoming wordt verstrekt, is uitgetrokken 14400, zoodat die tege moetkoming dan zou bedragen ƒ5760. Als men bedenkt, dat de jaarwedden vaste posten zijn, die bepaald worden uitgegeven, terwijl de overige artikelen van onderwijs zelden of nooit totaal worden uitgeput, dan kan men aannemen dat het ontwerp voordeelig voor onze gemeente zal zijn. De zakelijke inhoud van bovengenoemd ontwerp, waarvan in ons vorig no. slechts kortelijk werd melding gemaakt, komt hierop neer. De Regeering acht voor ziening in den zwaren druk dier wet op het Rijk en de gemeenten dringend noodig. Het ontwerp wil partiëele wijziging met behoud van het beginsel der neutrale school. Het beperkt de eischen van artt. 24 en 88 wijzigt art. 45 verbetert sommige artikelen en verduidelijkt enkele bepalingen. De eischen van art. 24 worden verminderd, gepaard met een verlen ging van den termijn in art. 88 tot 1890. Omtrent het aantal onderwijzers is voorgesteld 1 op de 45 kinderen en 1 onderwijzer op de 50 boven de 140. Het Rijkssubsidie wordt voorgesteld op 40 pCt. van de door de gemeente bezoldigde onderwijzersvoor zoover die bezoldigingen niet bij wijze van subsidie door het Rijk worden gedragen. De gemeenten ont vangen een voorschot, kwartaalsgewijze uit te betalen, van H der uitgaven, voor dit doel op de gemeente- begrooting gebracht. Later wordt, als de uitgaven definitief zijn vastgesteld, bijgepast wat te min mocht zijn betaald, terwijl wat de gemeente te veel mocht hebben ontvangen, op de uitkeering van 't volgend jaar wordt verrekend. De hulp aan onbillijk bezwaarde gemeenten wordt gehandhaafd en zal na wijziging van artikel 45 toenemen. Sudsidie wordt alle n verleend ingeval van schoolgeldheffing door de gemeenten. In dat geval behoeven de bestekken voor en de gunning van bouw- en verbouw van scholen en on derwijzerswoningen 's Ministers goedkeuring. Het bezit van een andere akte is niet noodig voor verkrijging eener akte in het teekenen. Voor handwerkonder- wijzeressen wordt een akte van bekwaamheid ingesteld. De wijziging van art. 45 zal voor 't eerst in 1885 worden toegepast. Z. M, heeft benoemd tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calamiteusen Vliete- polder A. Van Leeuwen Sr.tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Stavenisse L. J. Dorsttot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Oud en Jong Breskens J. G. Gerritsen. Bij kon. besluit zijn voor Zeeland benoemd in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1884: tot voorz. jhr. mr. J. J. Pompe Van Meer- dervoort, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsv. W. A. graaf Van Lijnden, lid der Prov. Staten, tot lid W. J. Sprenger, wetli. van Middelburg, tot zijn plaatsv. mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk B. G. Van der Have. Bij Zr. Ms. besluit is met ingang van 16 Fe bruari 1884 de luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. F. Westpalm Van Hoorn van Burghter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteldonder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 897, benevens eene verhooging van 675 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. De mailboot «Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, waaromtrent onrustbarende geruchten liepen, is Maandag in den besten staat Kaap Roca ge passeerd. Wolfertsdijk. De raadsleden dezer gemeente Waren te gen Maandagnamiddag éen uur bijeengeroepen, teneinde eenige mededeelingen aan te hooren en te beraadslagen overle het afsluiten van een schoolterrein2e het wijzigen der instructie voor den gemeente-ontvanger. Punt 1 was spoedig afgedaan. J. Thorenaar aan wien het gemeentetimmerwerk is opgedragenhad eene begrooting opgemaakt en zich bereid verklaard om voor f 147,50 het terrein achter het nieuw ge bouwde schoollokaal af te sluitenmet 4 tegen 2 stemmen werd besloten het werk voor genoemden prijs aan Thorenaar te gunnen de tegenstemmende leden achtten eene openbare aanbesteding meer wenschelijk. Punt 2 liep ook vlug van stapeler werd ten minste niet veel over gediscussiëerd, want ofschoon het wel ter tafel gebracht werdkon het evenmin behandeld worden als in de vorige vergadering, omdat de quaestie over het al of niet aanschaffen eener brandkast, waarin de gelden der gemeente bewaard zullen worden, nog niet is opgelost. De voorzitter had den Raad toegezegd te zullen in- formeeren naar den prijs eener brandkast, maar had deze informatie nog niet ingewonnenzoodat de be handeling dezer instructie opnieuw uitgesteld werd. Een voorstel van den heer Van Strien, om aan J. Sandee, onbezoldigd rijks-veldwachter, eene gratifi catie van 20 te geven, vond weinig bijval. Zij moest dienen als eene vergoeding, voor aan de gemeente verleende diensten. Van verschillende zijden werden vragen tot den voorzitter gericht, welke diensten Sandee had gepresteerd De voorzitter deelde er geen enkele mede en als een onvermijdelijk gevolg van dit stil zwijgen werd het voorstel verworpen. Een requaest van eenige ingezetenen om de honden belasting te verlagen vond meer genade in de oogen der heeren. Zij besloten de belasting voor plezier- honden van 5,op 2.50 te brengen. Hoort men bijna in iedere gemeente klagen over te kleine scholen, alhier is het tegendeel het geval, want bij getrouw schoolbezoek is er nog voor ongeveer 40 kinderen plaats. In verband hiermede is er uit den Raad eene commissie benoemd, aan welke de taak is opgedragen een onderzoek intestellen of de schoollokalen te groot of het getal schoolgaande kindereu te klein is en rapport uittebrengen, op welke wijze in een of ander verandering kan worden gebracht. In 1884 bestaat voor twee jongelingen gelegen heid om onder het genot eener subsidie van ƒ6000, te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned Ind. leger. (Zie St. Ct. no. 25). Uit Den Haag wordt aan het Handelsblad ge meld dat de commissie tot herziening der grondwet met hare taak gereed is en uiteen is gegaan. Het ontwerp was Vrijdag jl. gereed, om met uitvoerige memoriën van toelichting aan Z. M. den Koning te worden verzonden. In die memoriën worden niet al leen de meeningen van meerderheid en minderheid uitvoerig medegedeeld, maar ze bevatten ook de nota's van afzonderlijke leden. Vrijdom van port is toegewezen voor de dienst briefwisseling tusschen de officiëele deskundigen voor de uitvoering der druifluis-conventie ter eene en de Commissarissen des Konings en gemeentebesturen ter andere zijde, terwijl, volgens de algemeene daaromtrent bestaande bepalingen, ook voor de dienst-correspon- den'ie met het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid geen briefport behoeft betaald te worden. Het geneeskundig onderzoek van schutterplieh tigen zal voortaan geschieden overeenkomstig de regelen, vastgesteld bij de Koninklijke besluiten van 2 en 30 November jl. Men meldt dat aan 's rijks munt de last is ge geven, om nog voor de volgende bedragen nieuwe pas munt te maken voor f200,000 aan dubbeltjes, voor t 200,000 aan centen en voor f20 000 aan halve centen, Tot gemeente-geneesheer te Schoonrewoerd is benoemd de heer Van Selms te Ierseke, die de be noeming heeft aangenomen. (N. v. d. D.) Het bestuur der Maatschappij van weldadigheid heeft zich bij circulaire tot de gemeentebesturen ge richt om hunne medewerking te verzoeken voor de collecte, die op voordracht van den Minister van bin- nenlandsche zaken door Z M. vergund is. Zij zal door het geheele land gehouden worden in de week van 17 tot 23 Februari a. s. Het adres ten gunste van den verkoop van den beker van Maximiliaan voorden prijs van ƒ120,000, geteekend door ongeveer honderd leden der gemeente Veere en opgezonden aan den gemeenteraad, zal, naar de M. Ct. verneemt, aan Z. M. den Koning gezonden worden, voorzien van de handteekeningen der leden van den gemeenteraad, zelfs van twee vroegere tegen standers. De gemeenteraad heeft een zeer doorwrocht advies ingewonnen van een der kundigste juristen in ons vaderland, hetgeen gunstig luidt voor den verkoop. Het stoomschip «Soerabaya," van Southampton den 24 dezer vertrokken, is den 28 dezer te St. Nazaire binnengeloopen, tot herstel van dekschade. Volgens telegram van den gezagvoerder is een zware zee over het geheele schip gelocpen, aanrichtende belangrijke schade aan dekhet schip bleef dicht en de machine jn goede orde. De Londensche correspondent der N. R. Ct. heeft van de eigenaars van het schip «Nisero" bericht ont vangen dat hun vanwege den Minister van Koloniën is toegezonden een afschrift van een telegram van den Gouverneur der Straits Settlements, inhoudendeDe rajah van Tenom heeft aan den Gouverneur medege deeld, dat hij zorgt voor de gevangen genomen sche pelingen. De Kamer van Koophandel te 's-Hertogenbosch, gehoord omtrent de door den Minister van justitie gestelde vragen ten aanzien van den arbeid van kin deren, heeft als haar gevoelen te kennen gegeven, dat schifting van schadelijken en onschadelijken arbeid ondoenlijk is. Eene dergelijke schifting maakt een toezicht noodig, dat streng en ingrijpend in het dage- lijksch leven een ieder ten laatste tegen de borst zal stuiten. De wet zou bovendien alleen kunnen om schrijven den actueelen toestand van nijverheid en landbouw en zou bij elke belangrijke verandering in de bestaande wijzen van werken en bij het ontstaan van nieuwe takken van nijverheid of landbouw, bij het invoeren van nieuwe werktuigen, wijziging en aan vulling behoeven De Kamer hecht aan eene derge lijke wet alleen waarde, wanneer er leerplicht aan ver bonden is. Werken de kinderen van 1216 jaar niet, dan worden hun toestand en hunne toekomst nog verergerd, wanneer zij inmiddels geen onderwijs ontvangen. Met dit verplicht onderwijs wenscht de Kamer echter niet verder te gaan dan tot lJjarigen leeftijd en dan nog met uitzonderingen voor den arbeid in het landbouw bedrijf. De Kamer acht een volstrekt verbod van wer ken tot 14jarigen leeftijd wenschelijk, mits daaraan leerplicht verbonden worde. Ten platten lande zou de Kamer aan het hoofd der gemeente de vrijheid willen toekennen dit verbod van het 12e jaar af tij delijk op te heffen, wanneer bewijzen worden overge legd, dat 1 et kind overigens geregeld onderwijs heeft genoten. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Maandagavond jl. hield de landbouwver- eeniging «Vooruitgang is ons streven" alhier eene vergadering, waarin 17 leden tegenwoordig waren. Nadat door den voorzitter, den heer A. Nijssen, de vergadering geopend was en de waarnemende secretaris de notulen had voorgelezen en deze waren goedgekeurd, deed de penningmeester, dhr. M. Van der Hage, reke ning van zijn gehouden administratie over 1883, waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen 54,54, de uitgaven 36,65, alzoo een goed slot van 17,89. Alsnu was aan de orde het kiezen van twee bestuurs leden met meerderheid van stemmen werden de beide aftredende leden, de heeren M. De Jager en J. De Jager, herkozen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding der verzoekschriften tot het ver krijgen van een goederenloods hem door bevoegde personen was meegedeeld, dat naar alle waarschijnlijk heid, mocht het al niet spoedig zijn, dan toch later aan deze voor ons zoo dringende behoefte zou worden voldaan. Werd bij de oprichting der vereeniging in de sta tuten bepaald, dat alleen zaken zouden mogen behan deld worden, die met landbouw en veeteelt in betrek king staan, later is dat voorschrift in dier voege gewijzigd, dat een ieder vrij is in de keuze van zijn onderwerp. Daarom hadden in de vorige vergadering twee leden de taak op zich genomen om dezen avond een lezing te houden. Door een dezer sprekers werd behandeld een bijdrage tot de kennis van den onderwijzersstand in vroegeren tijd, vergeleken met dien in onze dagen naar aanleiding van eene schoolgebeurtenis in 't begin dezer eeuw. In geestige taal wist de spreker zijn hoorders te boeien, zoodat hij aan het slot luide werd toegejuicht en de voorzitter hem dank zeide voor zijn geestige voordracht, tevens den wensch uitende dat spreker nog meermalen een voordracht zou willen houden. Daarna trad als spreker op de heer J. De Jonge, die als onderwerp zijner rede had gekozenhet alge meen belang of het bijzonder belang. Zeer breedvoerig werd door spreker aangetoond, hoe vaak het bijzonder belang het algemeen belang in den weg staat; hoe velen zich als voorstanders van het algemeen belang voordoen tot zoolang hun bijzonder belang er onder zou gaan lijden, en hoe zoowel het staatsbestuur als de kleinste vergadering aan deze kwaal leed. Ten slotte wekte hij zijne hoorders op, om door samenwerking zooveel mogehjk met de beste bedoelingen, zij het dan ook ten koste van een of andere opoffering, het algemeen belang te bevorderen. Ook deze spreker werd luide toegejuicht en mocht bij monde van den voorzitter den dank verwerven der vergadering, die ook hem gaarne meer zal willen zien optreden. Nadat de werkzaamheden voor de volgende bijeen- I komst waren vastgesteld, werd de vergadering gesloten Aan den Min. van Binnenl. zaken is een adres gericht door de afgevaardigden van de verschillende groote landbouwmaatschappijen in Nederland, meeren- deels leden der hoofdbesturen. Nadat reeds vroeger van verschillende zijden de regeering gewezen is op de wenschelijkheid van het nemen van krachtiger maatregelen tot beteugeling der besmettelijke longziekte heeft, zooals men weet, nu onlangs de Friesche Maatschappij van landbouw aan den Koning het ernstig verzoek gericht, dat het Z. M. behagen moge, zoodanige maatregelen te doen beramen, «dat die ziekte in Nederland zoo spoedig mogelijk met «wortel en tak worde en blijve uitgeroeid." Dit verzoek, door de meeste provinciale en vele gemeentebesturen, zoomede door Kamers van koop handel, particulieren enz. ondersteund, is tevens in overweging genomen bij de hoofdbesturen en commis- siën van de verschillende provinciale landbouwmaat schappijen, en heeft bij deze tot het besluit geleid, om eenparig bij den Minister dat verzoek, met alle middelen die hun ten dienste staan, te steunen en hem wegens het overgroot belang dat de Nederlandsche landbouw bij een volkomen uitroeiing der longziekte heeft, met aandrang te verzoeken, daartoe alles wat mogelijk is wel te willen aanwenden. Zij achtten het zich ten duursten plicht dat te doen, overtuigd als zij zijn, dat de thans reeds sinds meer dan 5 jaren in het spoelingdistrict toegepaste beginselen en maat regelen slechts zeer langzaam tot de afneming der longziekte kunnen leiden; dat deze niet in staat zijn Nederland van die ziekte te verlossen en, mocht dit in weerwil hunner overtuiging ook kunnen geschieden, die maatregelen in elk geval door hun langen duur zeer kostbaar voor 's rijks schatkist en tevens hoogst nadeelig voor den landbouw zijn en zullen blijven. In het bedoelde adres wordt de noodzakelijkheid van den maatregel nader aangetoond. Kunst, Wetenschap en Letteren. Een gift van vijfhonderd gulden is bij den voor zitter der Amsterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneelverbond, den heer M. J. Waller, ingekomen. De schenker, een Amsterdamscb ingezetene, heeft bepaald, dat deze gelden moesten strekken tot stijving der som, door bovengenoemde afdeeling bij te dragen tot dekking van het tekort op de algemeene begroo ting 1883/84. Dezer dagen zijn volgens den Haagschen corres pondent der Prov. Gron. Ct. de statuten vastgesteld voor een «Nederlandsch letterbond", waaruit alle bij dragende schrijvers op hun 70e jaar een pensioen zullen trekkenterwijl bij eventueel overlijden vóór dien leeftijd hun weduwen het gestorte kapitaal minus den interest terugontvangen. Schimmel is de cijfer kunstenaar daarvan geweest, en weldra zal ieder letter kundige in ons land een uitnoodiging ontvangen om tot dit bond toe te treden. Het eigenaardige van deze vereeniging zal wezen, dat men telkens van het ho norarium voor zijn letterkundige producten percenten afzondert ten bate van het fonds, die later uitsluitend den inbrenger ten goede komen. Dezelfde berichtgever zegt, dat dr. Jan Ten Brink bezig is met het vertalen van Sardou's «Oncle Sam", door hem betiteld «Amerikaansche Heeren en Dames" en vraagt of er niet een uitgever gevonden zal worden om de uitgave van Ten Brinks «Letterkundigen" voort te zetten, die door den dood van den heer Stemberg gestaakt is. De biographieën van Hasebroek en Al- berdingk Thijm liggen kant en klaar. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn, tevens in de kosten, o. a. veroordeeld J. Van H., 25 j., schoenmaker te Goes, wegens mis handeling tot 8 dagen cel. M. A. De S., 56 j., arbeidster te Rilland, wegens mishandeling tot 8 boete. M. B57 j., veearts te Goes, wegens dief stal tot ƒ15 boete. C. B., 25 j., polderwerker te Rilland, wegens diefstal tot 5 boete. De veelbesproken zaak van het Munsterkerkhof te Utrecht werd Maandag voor de rechtbank aldaar behandeld. Baron Van Ittersum presideerde; het O. M. werd door mr. De Ranitz waargenomen. Op de bank der beklaagden waren gezeten de studenten der rechtsgeleerde faculteit te Utrecht, de heeren J. E. Boddaert, J. A. P. L. Ram, W. Grenfell, J. K. H. Turk, H. J. C. J. De Jong en A. J. Van Rijcke- vorsel van Kessel. Mr. G. II. Van Bolhuis stond als rechtsgeleerd raadsman de beklaagden Boddaert, Turk, De Jong en Van Rijckevorsel van Kessel, mr. D. J. II. Van Eeden den bekl. jhr. Ram mr. E. II. Scheidius den bekl. Grenfell bij. Er waren 23 getuigen a charge en éen a décharge gedagvaard; op éen na waren allen verschenen. Vier deskundigen werden gehoord.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1