Landbouw en Veeteelt. Biervliet. Pulp, de afval uit de suikerfabrieken, is een zeer onbekend veevoeder in onze gemeente. Om er kennis mede te maken hebben eemge landbouwers dit najaar eenige duizenden kilogrammen aangekocht. Een nieuw landbouwer met een rijken veestal, en die dus veel winterfourage noodig heeft, maar de pulp kent, heeft eene gansche scheepslading van 60,000 K.G. thuis gekregen. De koeien eten dat voedsel gaarne, en vooral als het met meel gekruid wordt. De hooge transportkosten staan echter een algemeen verbruik zeer in den weg. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Portefeuille no. 43 bevatTaco H De Beer Lastige Buren a propos van Duitschlands beschuldi ging van nadruk en vertaalwoede; prof. Donders over de kleur van papier, Perk's schetsen in Luxemburg ontvangen, de Locomotief en de Gids over v. d. Gheyn's jongste werk. Frankrijk. F. C. J. Scheurleer Sarah BarnumEen antwoord aan Marie Colombier. En geland. Tennyson van koninklijken bloede, eene bloem lezing uit Keats. Duitschland. Een gedenkteeken voor de gebr. Grimm, Een nieuw werk over Shakes peare. Russische nadruk in 't groot Amerika, la Hollande-Krakatau, John Buil et son lie in oorspron kelijk Engelsch. Afrika. Scheurkalenders in Trans vaal. Tooneel. II. P. Boudier, Benefice van Mevr. De Graaf Verstraetede kleermaker in dienst der kunst. Muziek. J. A. Lekman Nicolai's Melodiën der Ge zangen. J. A. Lekman Viottai's Wagner. Kunst. Teekeningen in rook. -- In- en uitvallen. Opdrachten, de Indische regeering beschermt de Kindercourant. Ingezonden. Een Duitsche gans met Hollandsche pauwenveeren. Verder Berichten, inhoud tijdschrif ten, nieuwe uitgaven. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank, tevens in de kosten, o. a. veroordeeld: J. Van de K., 18 j., te Wolfertsdijk, wegens diefstal, tot 6 dagen cel. M. F., huisv. van J. C. te 's-Heer Arendskerke, wegens overtreding van het spoorweg-reglement tot 10 boete. L. Van de V., 16 j B M., 17 j., A. S., 12 j., G. S., 15 j. en M. S., 16 j., de le te Wilhelminadorp, de 2e te Goes, de 3e, 4 een 5e te Wolfertsdijk, wegens diefstal, de le tot 7 dagen, de 2e tot 5 dagen, de 4e tot 4 dagen, de 5e tot 6 dagen cel. en de 3e tot 3 dagen gev. P. Van D., boerenknecht te Heinkenszand, C. W 16 j boerenknecht te 's-Heerenhoek, wegens mishandeling, ieder tot 8 boete. M. C., 19 j., te Kattendijke, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. Voor de Rechtbank te Utrecht zouden heden zes studenten terechtstaan, en wel drie wegens mishande ling van den persoon van R. en diens echtgenoote en drie wegens verbreking van afsluiting. Voor het Gerechtshof te Arnhem is tegen Gebr. Wolters, uit Venloo, resp 7 en 8 jaren tuchthuisstraf geëischt, benevens geldboeten. De Hooge Raad heeft heden in zake laantje Struijk en van Zutphen bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam en hen tevens in de kosten veroordeeld. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent de Transvaalsche quaestie wordt gemeld, dat Lord Derby de voorstellen der deputatie betreffende het neutraal verklaren van den handelsweg en den grenslijn verwerpt, aangezien de handelsweg alsdan van water verstoken en moeilijk te gebruiken zou zijn. Een ander van de voorstellen waaruit de Boeren Lord Derby de keus gelaten hadden, wordt practisch in overweging genomen, vandaar dat eene spoedige oplossing te verwachten is. Daarna zullen de afgevaardigden nog over de vraag stukken van suzereiniteit en den schuldenlast der Transvaal moeten onderhandelen, van welke men even wel geen groote moeilijkheden verwacht. De heer Du Toit heeft Zaterdagmiddag een onderhoud met Lord Derby gehad, waarbij hij verklaarde, dat de Transvaalsche deputatie bereid was de door Derby voorgestelde grenslijn aan te nemen, op zekere voor waarden, waarvan de voornaamste is, dat het grond gebied van Machaba met de hoofdstad Sallakane aan Transvaal zou komen. Lord Derby zou hierop een gunstig antwoord hebben gegeven. Over het algemeen wordt eene spoedige beslissing verwacht. De deputatie heeft intusschen haar bezoek aan ons land voorloopig uitgesteld. De generaal Millot, die het opperbevel in Tongkin over de Fransclic troepen zal voeren, heeft op zijn reis daarheen averij aan zijn schip bekomen. Dit heeft voor zijn persoon geen oponthoud gegeven, aangezien hij met de eerste mailboot naar Hai-Phong is ver trokken. Het wordt hoog tijd, dat hij daar aankomt, aangezien admiraal Courbet zich noodzakelijk moet gaan belasten met het toezicht over het Fransehe escader, dat thans veertig oorlogsschepen sterk is. Bovendien moet de veldtocht vóór half Maart geëindigd zijn, aangezien alsdan de weersgesteldheid het manoeu vreeren belet, tenzij de Franschen zich op het hoog land van Bac Ninh kunnen legeren. De aanval op deze stad is, volgens de Timestot medio Februari verdaagd. Intusschen worden de krijgstoerustingen tegen China met kracht voortgezet. In Toulon werkt men niet alleen over dag, maar ook des nachts bij electrisch licht, aan acht transportschepen, éen advies jacht, twee kruisers en drie kanonneerbooten. De kosten voor de Tongkin-expeditie worden tegenwoordig op 400,000 frcs. per dag begroot. De Khedive van Egypte, wien door de benoeming van generaal Gordon tot opperbevelhebber buiten hem om, slechts een schijn van macht is gelaten door de Engelsche regeering, heeft de wijste partij gekozen en het doen voorkomen alsof die benoeming geheel met zijne eigene inzichten strookte door Gordon aantestellen tot Gouverneur-Generaal van Soedan, en hem onbeperkte volmacht te verleenen. Vooral ten opzichte van de Egyptische soldaten kan deze maatregel goede vruchten dragen, daar deze anders, onder voorwendsel van alleen onder de bevelen van den Khedive te staan, licht zou den kunnen weigeren Gordon te gehoorzamen. Voorts ontbood de Khedive Vrijdag den Emir Abd- el-Shakoor, zoon van den overleden Sultan van Darfoer, en bood hem aan, hem zijne provincie terug te geven op voorwaarde van het behoud der handelsvrijheid en het onderdrukken van den slavenhandel. Geene schat ting van welken aard ook, zou hij behoeven op te brengen. Verder wordt gemeld, dat een groot deel van het verloren gewaande leger van Hicks-Pacha nog in leven is en zich ophoudt in de nabijheid van het meer Rahad. Men beweert, dat kolonel Hicks die troepen daar zelf zou hebben achtergelaten, toen hij met het overige deel van zijn leger den verkenningstocht ondernam, die zoo noodlottig voor hem afliep. Generaal Coetlögon is nog steeds te Khartoem men heeft hem wel het bevel gezonden om deze plaats te ontruimen, maar hem niet medegedeeld, hoe dit mo gelijk zou zijn. Thans telegrafeert hij dagelijks om instructies over de wijze, waarop die aftocht moet plaatshebben. Het is te hopen, dat generaal Gordon hem zelf het antwoord zal kunnen brengen. STORMBERICHTEN. De storm der jongste dagen was hier Zaterdag avond omstreeks 10 uren op het hevigst. Aan vele ge bouwen, ook aan openbare, werd meer of minder schade berokkend? O. a. viel een stuk van een schoor steen in de ruiten Van een tegenoverstaand huis. Persoonlijke onheilen zijn echter in deze gemeente niet voorgekomen. De laagste barometerstand, welke tot nutoe in Utrecht werd waargenomen, was 724 m.M., d. i. 36 m.M. beneden het gemiddelde. Deze stand werd waar genomen den 20en Januari 1873. Zaterdagavond om half elf was de barometer te Goes gedaald tot 731 m M., dat is dus 29 m.M. beneden het gemiddelde. Men weet dat de barometer te Utrecht nog lager moet staan dan te Goes; zeer waarschijnlijk is dus Zaterdag avond de laagste stand, die ooit bereikt is, te Utrecht afgelezen. Geen wonder alzoo dat het hard stormde. Middelburg. Zaterdagavond nam de wind geregeld in kracht toe en was spoedig tot een waren storm aangegroeid. Omstreeks half tien had er een wind stoot (rukwind) plaats, die bulderend door de lucht gierde. De stoot nam in de Noordstraat alhier een gedeelte van een dak weg, dat kletterend en ratelend op de straat neerkwam. Ongeveer een half uur te voren rukte een windvlaag een uitslaand raam op de bovenverdieping in het nieuwe schoolgebouw in de Langedelft aan de zijde van de St. Jansstraat open, waardoor een aantal glasscherven eenige meters ver weggeslingerd werden. Een tweetal voorbijgangers bevonden zich juist vóór de St. Jansstraat en kregen enkele stukken glas rakelings langs het gezi»ht. Ellewoudsdijk. Behalve de steenglooiing, die ten gevolge van het stranden der Italiaansche bark be langrijk zal lijden, zijn verleden week aan den zeedijk alhier nog eenige andere vakken steenglooiing door de stormvloeden beschadigd geworden. Naar den toe stand te oordeelen zullen de kosten van herstelling eenige duizenden guldens bedragen. Tolen. De storm, vergezeld van eene onwêersbui, heeft hier nog al eenige schade toegebracht aan ver schillende daken; behalve eene massa pannen zijn ook vele schoorsteenen tegen den grond geslagen. Van den grooten toren is de haan afgewaaid, die gelukkig zonder verdere schade te berokkenen in een sloot terecht gekomen is. Op den straatweg heeft men nog een boom moeten verwijderen, daar de doortocht gestremd was, even zoo op de rails van de stoomtram van hier op Bergen- op-Zoom. Aan het veer was het zoo gevaarlijk, dat men de post eerst met middernacht heeft kunnen overzetten. Zaterdag is uit de steenglooiing aan het Koordeind van den Westkapelschen dijk een stuk geslagen. Men trachtte de schade te herstellen vóór dat de vloed inviel. Vli8singeu. Ging 11. Vrijdagmorgen de barometer vlug naar boven en was er uitzicht op beter weèr, des avonds daarentegen zakte zij aanhoudend en kromp de wind van NW. weder in naar ZW. t. Z. en begon de storm met vernieuwde woede op te steken. Dies ondanks vertrokken de mailbooten steeds op tijd, alhoewel de zee aanhoudend schoonschip" maakte." Het geladen Eng. driemastschip Herbert Beecli" sloeg Zaterdagmorgen van zijn ankers en geraakte op de Kaloot Drie sleepbooten deden met hoog water vergeefsche pogingen het vlot te slepen. Een groote zeilsloep van het Belg. loodswezen vloog tegen het Oosterhoofd van de Westerhavensloeg in stukken en zonk: de bemanning redde zich nog door op de palen van het hoofd te klimmen. Zaterdagavond na 9 uren wa» de storm op zijn hoogst. Eerst te I uur 's nachts vertrok de mailboot van hier, hetgeen echter meer veroorzaakt werd door dien de vluchthaven vol met sleepbooten en afhaal- kotters van het loodswezen lag, welke in drift waren geraakt. De mailboot die Zondagmorgen moest aankomen arriveerde eerst 's middags te half vijf ure. Zondagmorgen onderging de Duitsche brik «Maria Elizabeth" het lot harer voorgangers en kwam bij Rammekens op het strand, werd echter later vlot gesleept en in Ter-Neuzen binnen gebracht. In de haven werden door verschillende sleepbooten binnengebracht de Eng. driemastschepen «Prins Louis" en «Washington" en de Zweedsche bark Jupiter", allen met averij en verlies van ankers en kettingen. De sleepbooten bewezen uitstekende diensten in dit vreeselijke stormweer, hoewel zij het zelf ook hard te verantwoorden hadden. Dag en nacht waren zij aan den gang. De «Josephine" van de firma Herinca be kwam groote averij bij het afslepen van een schip. Een Holl. loodskotter, post hoogte Dungeness, is met gebroken boegspriet te Dover binnengeloopen. De toestand van de twee barken en een stoomschip bij Ter-Neuzen aan den grond, blijft dezelfde. "Vrijdagnacht, omstreeks 12 uren kwamen onder de veranda van het «Café Neut" aan de Loskade te Middelburg een zevental mannen eene schuilplaats zoeken, die nat, verkleumd en blijkbaar schipbreuke lingen waren en eene taal spraken die niemand verstond. Zij werden naar het commissariaat geleid, waar zij den nacht doorbrachten. Bij onderzoek bleek dat het Zweden waren, die hun schip, de «Augusta", in de Noordzee verloren hadden, door eene visscherssloep gered en nabij Veere aan land gezet waren. Zij hadden geen cent in hun bezit, uren lang door het eiland gedwaald, en waren eindelijk aldaar gekomen, waar zij onder genoemde veranda een onder komen zochten. Het bleek dat hun doel was naar Antwerpen te loopen. De politie heeft hen echter naar den Zweed- schen consul te Vlissingen begeleid, waar zij zeker hulp en bijstand vinden zullen. Een latere tijding meldt echter dat het geheele bericht was uitgedacht en verspreid door zeven deser teurs van het te Vlissingen liggende schip «Washing ton", welke mannen, het spoor bijster geraakt zijnde, niet beter wisten te doen dan zich voor schipbreuke lingen uit te geven. Op dit oogenblik zijn zij weder zoek. Te Amsterdam kreeg een werkman een vallenden schoorsteen op het hoofd. De ongelukkige was ter stond een lijk. Bij Terschelling op den Noordwaarder is gestrand een Noorsche brik en het vaartuig door een sleepboot in de haven gebracht. Een scheepsjongen was ver dronken. Woensdag zijn vóór de haven te Hoorn 3 botters omgeslagen. Van éene is de bemanning, vermoedelijk van Durgerdam, verdronken. Uit Zwolle meldt men dat, daar de dijkbreuken van December in den polder Dieze nog niet hersteld waren, door de jongste stormen die polder weder geheel overstroomd is waardoor verscheidene gezinnen hunne woningen hebben moeten verlaten. Aan 80 mannen, vrouwen en kinderen is huisvesting verstrekt in eene der stadsscholen. Sedert Vrijdag is het water echter aanmerkelijk gevallen. Gedurende dien nacht heeft men van gemeentewege aan pl.m 135 personen huisvesting en ligging moeten verschaffen in de 'lokalen der Armeninrichting. Men vleide zich dat die personen grootendeels in den loop van den dag hunne eigene woningen weder zouden kunnen betrekken. Gemengde Berichten. Kapelle. Verleden week ontving een ingezetene dezer gemeente een onverwacht bezoek van zijn gewezen bestedeling, een aankomenden knaap, die thans sedert eenigen tijd in een ander deel van Zuid-Beveland op minstens vijf uren afstand van hier, inwoont bij zijne ouders, waarvan de vader slechts door een huwelijk tot die waardigheid is opgeklommen. De jongen had de ouderlijke woning zonder voorkennis of verlof ver laten. Men meent hierin terecht het bewijs te zien, dat weezen of bestedelingen het soms beter hebben dan kinderen bij ouders. Nieuwdorp. Pas zijn eenige dagen verloopen sedert het garnizoen uit Middelburg ons dorp bezocht, of de schooljongens zijn gereed met eene organisatie op militaire wijze alsof de Duitsche geest over hen vaardig is geworden. Schier als een geregelde troep maakten zij verleden week, in zoogenaamde tenue, eene denk beeldige militaire wandeling, die een veteraan zou doen watertanden. Heinkenszand. Als vervolg op het bericht omtrent het ongeval van den vrachtrijder J. Simonse kan ge lukkig gemeld worden, dat later is gebleken dat zijne beenen niet gebroken waren. Zijn lichaam moet echter inwendig geschonden zijn, zoodat hij nog in zorgelijken toestand verkeert. Kwadendamme. De harmonie «Prins Hendrik" van Heinkenszand verschafte jl. Donderdagavond, in een zaal van G. Menheere, kunstgenot aan een honderd tal opgekomen personen, door de uitvoering van eenige muziekstukken, afgewisseld door een paar tooneelstuk- ken. Het publiek was over de uitvoering van een en ander zeer tevreden. Schipper A. Van Duyne, beurtman van Baarland op Rotterdam, heeft gedurende 65 jaren slechts eenmaal, door ongesteldheid, zijn reis niet kunnen doen. Middelburg. Volgens officiëele mededeeling had in de afgeloopen week van 20 tot 27 dezer een geval van mazelen plaats met doodelijken afloop. De epi demie blijft aanhouden, doch in afnemende mate. Voor het oogenblik heerschen de mazelen nog in ongeveer 25 huisgezinnen. In de laatste dagen kwamen ook een paar gevallen van roodvonk voor. Te Spaarndam kwetste een 20-jarig werkman, afkomstig uit Zeeland, een vinger aan een bocgmachine terwijl de heelmeester zich tot amputeeren gereed maakte, -overleed de jonkman plotseling. Naar het Vad. verneemt, heeft vrouw Van der Linden, de Leidsche gifmengster, thans ook in de gerechtelijke instructie een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, nl. voor zooveel de vergiftiging der leden van het gezin van Frankhuijzen betreft. In het Politieblad is de volgende «bekendmaking" opgenomen, die misschien ook voor plaatsen aan de kust in onze omgeving van belang zijn kan. Uithoofde nog voortdurend, na de stranding van het dynamiet- en kruitschip «Echo" te Scheveningen, op de Neder- landsche kust der Noordzee tonnetjes, kisten en zakken aanspoelen, wier inhoud men niet kent, deelt de com missaris van politie te 's-Gravenhage, wonende to Scheveningen, alsnog het volgende mede Het buskruit, uit dat schip afkomstig, is verpakt in metalen cylinders en in houten tonnetjes, het «sas" in kleine tonnetjes, iets grooter dan haringtonnetjes, en is lichtgeel van kleur. Het dynamiet, in rolletjes ter grootte van 50 d 100 aaneengerolde centen, is oranje van kleur elke patroon is gerold in een olieachtig papier, waarop gedrukt is met zwarte verf een leeuw en daaronder «Rhanan Dynamit-Fabrik". Overigens zijn de patronen gepakt in papieren doozen, deze weder in een caoutchouc omhulsel en eindelijk in kisten, die er uitzien als sinaasappelkisten en ook zoo groot zijnwanneer het buskruit en sas door zeewater nat zijn geworden is het onbrandbaar. De beste weg om kleine hoeveelheden dynamiet onschade lijk te maken is de volgende Men neme een houten bak of emmer, doe daarin een weinig koud water, doch zoo, dat de dynamiet patronen onderliggen, voege daarbij eene of meerdere pijpjes «kali caustica," zette den bak in huis en late het daarna eenige dagen stilstaan. Het dynamiet is daarna een oranjebrei geworden men roere het met een houten stokje goed door en verdunne het daarna met koud water. Vervolgens kan het worden weggedaan. Het «kali caustica" is vergift. Donderdagavond, toen de zadelmaker M. zijne woning te Utrecht binnentrad, vond hij bij de trap het lijk zijner vrouw liggen. De ongelukkige schijnt bij het komen van den zolder misgestapt en van de trappen gevallen te zijn, tenge volge waarvan zij terstond moet overleden zijn. Inge roepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Te Haaksbergen heeft men Donderdagmiddag te drie uren een feilen bliksemstraal, onmiddelfijk gevolgd door een hevigen donderslag, waargenomen, te midden van een hevige sneeuwbui. De bliksem vernielde zelfs de spits van den gemeentetoren. Het aantal landverhuizers, dat gedurende het jaar 1883 van Amsterdam naar Nieuw-York is ver trokken, bedroeg 80,581. Aan de Tw. Ct. word medegedeeld, dat de van den moord te Raalte verdachte persoon, die zooals men weet, in Duitschland in arrest zijn, ook verdacht wor den, aldaar den moord gepleegd te hebben. Om die reden heeft tot heden nog geene uitlevering kunnen plaats hebben. De vorige week werd te Amsterdam een antiek marmeren penduletje (stijl-Lodewijk XVI) verkocht voor f2800. Dien eigen dag werd het met f1000 winst overgedaan. Twee blauwe porseleinen potten brachten op f890. Meermalen is de wenschelijkheid betoogd, dat de belendende huizen door de daken gemeenschap met elkander mochten hebben, opdat in geval van brand de bewoners een goed heenkomen bij hun buren zou den kunnen vinden. De heer E. Van Oven, te 's-Hage, heeft (naar het Vaderland verneemt) in de door hem aangekochte huizen aan de Trompstraat aldaar die gemeenschap aangebracht op eene eenvoudige, niet kostbare en hoogst doelmatige wijze. Door in de zijkanten der daken een naar buiten en zijwaarts openslaand ruim dakraam te plaatsen, dat vlak tegenover het dakraam van het belendende perceel gelegen is, kunnen de be woners in geval van nood bij de wederzijdsche bnren eene toevlucht zoeken. De ramen kunnen met een hangslot afgesloten worden. Jl. Dinsdag bij het uitgaan der dorpsschool te Rohr, in Pommeren, gingen 15 kinderen op het ijs. Eensklaps begon het ijs te kraken. In hun angst liepen zij naar elkander toe, en onder die opeenhooping bezweek het. Van de 15 zijn er slechts twee gered. Armand Peltzer is in appél gekomen tegen het vonnis van het gerechtshof van Verviers, dat hem engeschikt had verklaard voogd te zijn overzijn doch tertje Mariette. De zaak zal eerlang voor het hof van Luik komen. Uit Denver wordt bericht, dat een hevige ont ploffing plaatshad in een steenkolenmijn in het graafschap Gunnison. Het aantal dooden is 57. In het stadje Kreuzburg, noordwestelijk van Eisenach gelegen, zijn tachtig gebouwen met de neven gebouwen door brand vernield. De voddenrapersquaestie is nog niet uit den wege De voddenrapers zijn namelijk niet tevreden met d, door den prefect der Seine hun gegevene vergunning; en verlangen intrekking van de bekende verordening hiervan wil de prefect niet hooren spreken. De voddenrapers houden zich echter rustig. Barones De Rothschild heeft 4000 frs. onder hen laten uitdeelen. Laatste en telegraphische berichten. Wolfertsdijk. Het alphabetisch 3tal van predikanten bij de Chr. ger. gem. is het volgendede heeren Bos van Herwijnen, De Jager van Serooskerke en Westerhuis van Ter-Neuzen. Hoedekenskerke. Door het verhoogen en zich ver plaatsen der platen in de Wester-Schelde dringt de stroom Westelijk op en nadert de dieptegeul den Wes telijken oever. Daardoor lijden de vooroevers der pol ders Willem AnnaBoone, Hoedekenskerke en Baar land. De uitkomsten der peilingen geven daarvan duidelijk blijk. Het polderbestuur onzer Watering, bedacht op ver sterking van den vooroever, stelde in Mei jl. aan ingelanden voor om op de begroeting van 1883/4 achttienduizend vierhonderd gulden uittetrekken voor bestorting aan de verdiepte oevervakken. Ingelanden echter brachten dit bedrag op de helft terug. De najaarspeilingen van 1883 gaven wederom ver dieping aan; de provinciale hoofdingenieur vestigde daarop de aandacht van Ged. Staten en deelde als zijn advies mede, dat het raadzaam was uitbreiding aan de steenbestortingen te geven. Gedeputeerde Staten deelden aan het polderbestuur dat rapport mede en noodigden het uit om ingelanden in kennis van een en ander te stellen. Tegen heden waren ingelanden daartoe bijeengeroe pen. Tegenwoordig waren, zoo voor zichzelven als voor anderen, 22 stemhebbende ingelanden, terwijl er éen afwezig was. Na mededeeling van de aanleiding tot deze verga dering en der ingekomen stukken, stelde het polder bestuur, zoowel in verband met het advies van den Prov. hoofdingenieur als met de door het bestuur in Mei 1883 voorgedragen begrooting, voor, op den dienst alsnog

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2