1884 N°. 13. Dinsdag 29 Januari. 71ste jaargang. HERIJK. rnmii De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL De verificatie van de gewichten beneden het gram (miligram-gewichlen) geschiedt, uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, UITSLUITEND AAN HET 1JKKANTOOR TE MIDDELBURG, en de herijk aldaar is nog voor dit jaar bepaald van 29—31 Januari, 1—2 en 6—8 Februari Goes, den 2C Januari 1881 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 Januari 1881. In ons vorig no. hebben wij een woord van aanbeveling geschreven voor het beroep op de leden, dat de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente ten be hoeve van de fondsen der diaconie deed. Wij trekken die aanbeveling niet in, maar zij geeft ons het recht niet alleen, doch legt ons tevens de verplichting op uiting te geven aan eene bij ons in gekomen opmerking, waarvan wij de juistheid slechts beamen kunnen. Ook wij moeten onze verbazing uitdrukken, dat op het nkerkbrietje" van jl. Zaterdag vermeld staat dat in de drie godsdienstoefeningen van gisteren zou ge collecteerd worden voor de christelijke school. Waar men geld tekort komt om in eigen behoefte te voorzien, getuigt het naar het ons voorkomt niet van bedachtzaamheid een dergelijke verbrokkeling der gaven in de hand te werken. De kerkeraad is niet geroepen voor eene bijzondere inrichting, maar in de eerste plaats voor de armen der gemeente te zorgen, en zoo deze in nood verkeeren zoodanig, dat men een beroep moet doen ook op de niet-kerkelijke leden der gemeente, ware ia plaats van eene collecte voor de bijzondere school, eene exfra-collecte voor de diaconie zelf gedurende de godsdienstoefeningen zeker meer doelmatig geweest. De opvatting, die bij velen bestaat, dat de inkomsten der diaconie verminderen ook omdat meermalen der gelijke collecten gedurende de godsdienstoefeningen worden gehouden, wordt natuurlijk door de collecte van gisteren versterkt en geeft sommigen aanleiding tot de vrees, dat men door eene welgemeende hand reiking om de diaconie-middelen te versterken eigen lijk indirect zaken bevordert, waarmede men niet is ingenomen. Wij ontvingen nog een breedvoerig stuk uit EUe- woudsdijk, waaruit wij kortheidshalve slechts vermelden dat er adhaesie in betuigd wordt aan het primitieve bericht uit die plaats, en voornamelijk gewezen wordt op het ongeluk dat juist in den winter de beste schooltijd op het platteland door de gedwongen va- cantie tengevolge van den schoolbouw, het schoolver zuim ook voor kinderen nit huisgezinnen, waar geen mazelen heerschten, in de hand wordt gewerkt. Ook wij hebben dit uit de verschillende correspon dentie» over deze aangelegenheid het voornaamste ge vonden. Ook bij ons is de vraag gerezen, of het niet mogelijk ware geweest tijdelijk in een ander lokaal school te houden De «mazelen" die, naar men ons meldt, reeds geheel geweken zijn, leverden toch slechts eene bijkomende omstandigheid op. Ter aanvulling van het desbetreffende bericht in ons vorig no. diene nog het volgende Blijkens de in de drankwet gebezigde woorden «an dere winkelnering" beschouwt de wetgever ook het tappen van sterkedrank als eene winkelnering. Hieruit volgt dan, dat het verkoopen van bier, wijn, thee, koffie en andere eet- en drinkwaren, die bestemd zijn om te worden verbruikt in de localiteit waar ze wor den verschaft, ook als winkelnering moet worden be schouwd. Naar deze beschouwing zouden op 1 Mei 1884 bierhuizen, koffiehuizen, sociëteiten en dergelijke inrichtingen, evenzeer als banketwinkels en zelfs slij terijen van sterkedrank, door het verbod van art. 3 no. 8 getroffen worden. Dit lag evenwel klaarblijke lijk niet in de bedoeling van den wetgever. Wordt het verbod van art. 3 no. 8 na 1 Mei 1884 niet toe passelijk verklaard op koffiehuizen, sociëteiten, slijte rijen en zulke inrichtingen, dan wordt naar de mee ning der Reg. de toestand echter niet beter, maar ont staat integendeel eene onbillijkheid jegens andere ne ringdoenden. Immers de koek- en banketbakkers, die tot nu toe gewoon waren bij hunne waren ook sterke drank (zoete likeuren of vruchten op brandewijn) ver krijgbaar te stellen, zullen, naar de stipte uitlegging van art. 3 no. 8 der wet, wel door het verbod in de laatste alinea van art. 28 getroffen worden, en blijkens talrijke van hen ingekomen adressen, op niet ongevoe lige wijze. Hunne klachten over ongelijke behandeling komen den Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken wel gerechtvaardigd voor. De Ministers meenen het beste de bedoeling van den wetgever te verduidelijken, en tevens aan de genoemde bezwaren tegemoet te komen door gelijk wij reeds kortelijk mededeelden eene wijziging van art, 3 no. 8 der drankwet, zooals in een thans ingediend ont werp van wet wordt voorgesteld. Dat artikel luidtIn art. 3 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97) wordt no. 8 gelezen als volgt «Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, waarin eene andere winkelnering wordt uit geoefend of loten worden verkocht in de Nederlandsche Staatsloterij, of die met zoodanige localiteit binnenshuis gemeenschap heeft. «Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, biljart- of tafelhouder, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker." Hoe staat het met de voorgenomen conferentie over de «traite des blanches" 1 vroeg de heer Van Lijnden Vrijdag den Minister van Buitenlandschei Zaken in de Eerste Kamer. Toen de spreker Minister was, was dit onderwerp voorbereid en bestond het voor nemen een questionnaire op te stellen over de te be leggen conferentiewaartoe de uitnoodigingen waren verzonden. Hoever was men nu gevorderd De Minister antwoorddedat de zaak eerstdaags tot een solutie zou komen. Nu zal men zich herinnerendat de Minister van Justitie in de Tweede Kamer zeer weinig neiging be toonde om op dit terrein voor te gaan in de richting, door den Minister Modderman ingeslagen. Is het Vad. dan ook wel ingelichtdan is de bedoelde question naire nooit opgesteld en werden de uitnoodigingen voor de conferentie ingetrokken. Een «solutie" is dat zeker en een radicale ook 1 In de gevallen, waarin een aan burgerlijke of militaire landsdienaren toegekend traktement, wacht geld, pensioen, toelage of andere belooning over een gedeelte van een jaar berekend moet worden, zal die berekening voortaan in dier voege geschieden, dat steeds het jaar op 360 en de maand op 30 dagen wordt gesteld. Dientengevolge zal ten aanzien van kalender maanden van 31 dagen de laatste dag verwaarloosd worden, terwijl aan de maand Februari twee of, wan neer het een schrikkeljaar geldt, een dag zullen wor den bqgevoegd. De N. B. Ct. verneemtdat aan het wetsont werp tot invoering van een klassen- of inkomsten belasting de laatste hand is gelegd, en het waarschijnlijk bij het einde van het reces der Tweede Kamer zal worden ingediend. Men maakt ons opmeikzaam, dat, zoolang de roode adreskaarten voor postpakketten niet zijn her drukt, deze mede kunnen dienen voor pakketten met aangegeven waarde, waarvoor thans blauwe verkrijg baar zijn. Voor verrekenpakketten moet echter de nieuw in gebruik gestelde adreskaartgele kleur worden gebezigd. (Dagbl.) Niet onbelangrijk is hetgeen men aan het Hbl. schrijft uit Brussel Wat de zaak betreft van het waarborgkapitaal der heeren Otlet en Wilmart, moet men zich in Neder land geen verkeerde begrippen vormen. Er wordt wat beweging gemaakt, maar ieder weet hier, wat die beduidt. De groote Belgische dagbladen hebben zich met die geheele zaak niet ingelaten. Wat anderen doen is hun zaak. Het publiek stelt er niet het minste be lang in. Dat raakt slechts een beperkten kring. Die zich in de ondernemingen steekt moet zelf weten wat hij begint. De naiie is verstandig genoeg er zich niet voor te laten spannen, als men ze niet tot een goed einde weet te brengen. En welke ook te uwent de uitslag zij, de goede betrekkingen tusschen beide landen zullen er geen oogenblik onder lijden. Naar men verneemt is als datum waarop de booten van den West-Indischen maildienst van Am sterdam zullen vertrekken, voorloopig bepaald de 27ste van elke maand. Het is thans bepaald vastgesteld, dat HH. MM. de koning en de koningin in Mei te Brussel een be zoek zullen brengen aan den koning en de koningin van België. Te Delft is dezer dagen de gedenksteen uit Brussel overgebracht, aldaar aanwezig ter nagedachtenis van den op 22 October 1822 overleden Prins Willem Alexander Ernest Casimir, zoon van Koning Willem II, destijds Prins van Oranje. De steen is nu in de Nieuwe kerk te Delft, achter het praalgraf, geplaatst en is 2 bij 1.5 M. groot. Het bestuur der vereeniging «De Dageraad" heeft collectief ontslag genomen. Op 10 Febrnaria. s. zal de verkiezing van een nieuw bestuur plaatshebbeu. (Fad.) De Amsterdamsche afdeeling van «Patrimonium" zal de Transvaalsche deputatie bij haar komst aldaar feestelijk ontvangen. Vanwege liet geheele Nederlandsche werkliedenver bond «Patrimonium" zal den leden der deputatie dan O. a. het eerelidmaatschap worden aangeboden, terwijl adressen aan het Transvaalsche volk zullen geteekend worden. Bovendien wordt te Bonn eene fraaie Trans vaalsche vlag van zijde, waarin het Transvaalsche wa pen, vervaardigd, welke de Transvalers blijvend en zichtbaar aan de sympathie van «Patrimonium" zal herinneren. Ook te Groningen heeft zich een commissie gecon stitueerd tot ontvangst dier deputatie. Krabbendijke. Tengevolge van het nederleggen der geneeskundige praktijk door den heer L. J. Eijbaard alhier is met de tijdelijke waarneming der betrekking van gemeente-geneesheer, der doodschouw en der gratis vaccine belast de heer dr. G. J. Rinkel, arts te Kruininge, op eene bezoldiging van 250 'sjaars. Vrijdag is de heer Rinkel door burgemeester en wethouders voor het doen van de doodschouw beëedigd. Niettegenstaande herhaalde oproepingen voor een geneesheer op eene jaarwedde van 800 heeft zich nog geen sollicitant aangemeld. St.-Annaland. Vrijdag had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats der afdeeling St.-Anna- land van de schippersvereeniging«Schuttevaer." De toestand der vereeniging mag alleszins gunstig heeten De financiën verkeeren in goeden staat, terwijl uit de verslagen der vergaderingen genoegzaam bleek, dat het bestuur zich voortdurend beijvert om de be langen der binnenschipperij te bevorderen. Uit de onderlinge besprekingen kwam duidelijk aan het lichthoeveel goeds de afdeeling St.-Annaland gesteund door gemeentebesturen, rijks- en provinciale autoriteiten had weten tot stand te brengen. De eere voorzitter, de heer A. J. Bierens, bracht namens de vergadering aan het ijverige bestuur zijnen besten dank voor hetgeen dit had weten te verkrijgen. Ais werkzaamheden in de naaste toekomst werden genoemd: «Verbetering der verlichting van hetZijpe; het aanbrengen van een licht op den buitenhoek van het Sas van Dintelhet plaatsen van een licht aan de haven van Burghsluishet vernietigen van een wrak over den Galatheapolder, het opruimen van een stuk muur in de Ooster-Schelde." Op veel van hetgeen verlangd werd, was reeds herhaaldelijk, maar tot nog toe zonder goed gevolg, aangedrongen. Vervolgens verkreeg de heer J. Theunisse, uit Leeu warden, het woord, die eraan herinnerde, dat velen hunner, soms met kostbare ladingen, zich niet altijd op even veilige vaarwaters, en dikwijls bij onstuimig weder, moesten wagen. Van groot belang was het dus voor hen, dat ze door betaling van geringe premiën hunne schepen en ladingen behoorlijk verzekerden. Daardoor zou menig schipper, die zijn vaartuig ver liezen mocht, niet tot den bedelstaf vervallen, en zich in geen geval behoeven te vernederen om uit de liefde giften van anderen weer tot een middel van bestaan te komen. Toen de werkzaamheden waren afgeloopen, vereenigde men zich aan een keurigen maaltijd, die nog door enkele verdienstelijke nommers van het muziekgezelschap «Ac celerando" werd opgeluisterd. Ylissingen. Zaterdagavond had in de zaal van den heer Kuijpers de 1ste volksvoordracht van dit jaar plaats. De heer de Koning, leeraar te Middelburg, trad als spreker op en had als punten van behan deling gekozen «de Telephoon en de Vlam". Een telephoonverbinding in het lokaal gaf aan het opgekomen publiek, voor het meerendeel bestaande uit werklieden van de maatschappij «de Schelde", gelegenheid om practisch kennis te maken met deze, ook tusschen de verschillende kantoren hunner fabriek bestaande, geleidingen. Het tweede onderwerp werd nader toegelicht door het vertoonen van verschillende soorten van olie- en gasverlichting, vroeger en tegen woordig in gebruik; hieronder bevond zich ook de mijnlamp van Davis. Spreker behandelde deze wetenschappelijke onder werpen op zeer duidelijke en eenvoudige wijze en wist het publiek voortdurend te boeien. Hoogst voldaan keerde ieder dan ook huiswaarts. Onder de in de raadsvergadering van Woensdag te Middelburg te behandelen punten komt o. a. voor de prijsbepaling van het gas gedurende 1884. De M. Ct. verneemt, dat het voorstel van burgemeester en wethouders strekt om, volgens advies van de gas- commissie, met bestendiging van het ten vorigen jare bepaalde ten opzichte van toenemend verbruikden prijs van het gasdat voor verwarming of tot het drijven van werktuigen gebezigd wordt, voor 1884 op 0,07 per stère te bepalen met inachtneming van eenige daarvoor nader vasttestellen bepalingen. Zaterdagnamiddag te 2 uren heeft te Vlissingen de plechtige opening der duinwaterleiding plaats ge had. Het dagelijksch bestuur der gemeente, de con cessionaris, de heer Diemont Van Dathar te Arnhem, de heer Joh. Gruber, directeur, en verschillende andere autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. De Hoogduitsche opera te Rotterdam blijft bestaan. Naar men verneemt zal de koperen munt nog in de twee volgende maanden op de rijkskantoren kunnen worden ingewisseld. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van Zaterdag zijn de hoofdstukken Marine, Financiën, Oorlog, Waterstaat, Koloniën, Ves ting- en Spoorwegbegrooting aangenomen met groote meerderheid. Op aandrang van de Kamer verzekerde de Minister van Marine voorloopig geen uitvoering te zullen geven aan het besluit tot opheffing van het opleidingsschip te Amsterdam. De lijn ZaandamHoorn zal waarschijnlijk dezen zomer in exploitatie komen. De Kamer is op reces gescheiden. De Min. van financiën zegt in zijn antwoord op het verslag der Eerste Kamer, dat hij zich voorstelt een onderzoek intestellen omtrent de wijziging van het bestaand octrooi der Nederlandsche Bank. Hij ver- eenigt zich in hoofdzaak met het door zijn ambtsvoor ganger gedane wetsvoorstel tot voorloopige voorziening omtrent het muntwezen. Weldra zal een gewijzigd voorstel worden aangeboden. In bewerking is een nieuwe wettelijke regeling van den suikeraccijns. Een ontwerp op de organisatie van de staatsloterij kan binnen eenige maanden tegemoet gezien worden. Ver meerdering van rijksinkomsten zal daarbij op den voor grond staan. De Minister van Financiën heeft Zaterdag in de Eerste Kamer de volgende verklaring gegeven van de antinomie in het nieuwe tarief van reis- en verblijf kosten, dat in éen artikel de deurwaarders bij de be lastingen in de vijfde klasse opneemt en in een ander ze uitzondert. Als de deurwaarders binnen hun district in hun betrekking werkzaam zijn, vallen zij buiten het nieuwe tarief; als zij elders en om andere reden moeten reizen, vallen zij in de vijfde klasse. De Minister er kende, dat de redactie niet duidelijk was. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gisteravond hield ds. G. van Rossem te Bergen- op-Zoom zijne afscheidsrede met Lukas 17 vers 20. De heer A A. L. J. Rouijer, predikant te Nieu- werkerk, die binnenkort als zoodanig naar IndiS ver trekt, nam gisteren van zijne gemeente afscheid in een rede naar aanleiding van Hebr. 13 vers 8. Een talrijke schare was opgekomen, om den ver- trekkenden leeraar het vaarwel toeteroepen. Biervliet. Dhr. Punt, bijbelcolporteur, heeft in deze maand den kansel onzer Hervormde kerk beklommen. Deswege zal onze kerkeraad wederom in moeielijk- heden komen. Een maand of wat geleden ontving hij eene zeer ernstige vermaning van het classikaal bestuur, om lat een niet-bevoegd persoon als predikant had gefungeerd. Krachtens art. 49 der Schoolwet zijn, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45, subsidiën ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs toegekend o. a. aan de ge meenten St. Annaland f3000, Kats f 4797,80, Klinge f 19,194, Hengstdijk f 8000, Waarde (reeds gemeld) f 9010. Een eigenaardige «schoolquaestie" als indertijd te Goes is te Hellevoetsluis ontstaan. Een kapitein der genie en een overste van de zeemacht aldaar lieten nl. hun kinderen al de lessen volgen aan de openbare school, behalve die in de nuttige handwerken. B. en W. lieten hun weten, dat de kinderen alle lessen moesten bijwonen, op straffe van verwijdering uit de school. De ouders hielden nu hun kinderen thuis, en wendden zich middelerwijl tot den Min. van Binnenl. Zaken met verzoek in deze een beslissing te nemen. De Minister heeft geantwoord, dat bij in dezen niet kan tusschenbeiden treden. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europe anen in Ned.-Indië kunnen worden g plaatst eenige onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56a en b der wet van 17 Augustus 1878, of van daarmede gelijkstaande akten en voor zien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. Nadere bijzonderheden deelt de Sl -Ct, mede.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1