wettelijke voorschriftenmededeelingen uit de verga derzalen der Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteradenvragen, betreffende administratief rechtelijke onderwerpen, waarop antwoorden worden ingewacht, van welke de best gekeurde worden ge plaatst, terwijl de redactie wederkeerig tot haar ge richte vragen zal beantwoorden. Ook zal eene rubriek gewijd zijn aan beschouwingen en aankondigingen van geschriften. «Zoo doende hoopt de redactie in eene gevoelde, en thans meer dan vroeger erkende behoefte te voor zien. Waar «de Gemeentestem", het «Weekblad voor de burgerlijke administratie" en andere periodieke bla den den ambtenaren gelegenheid aanbieden, om op de hoogte te blijven van wat zij tot behoorlijke uit oefening hunner betrekking weten moeten, zal het «Tijdschrift" pogen, om in bevattelijken vorm over onderwerpen van het administratief recht kennis te verspreiden, zonder daarom het grondige aan de be vattelijkheid op te offeren. «De vraag is gedaan, of het tijdschrift uitsluitend voor de jongeren op de loopbaan derstaats-, provinciale en gemeente-administratie bestemd zal zijn. Die vraag kan ontkennend beantwoord worden, zooals trouwens reeds uit het bovenstaande genoegzaam zal blijken. De redactie zal trachten ook voor hen, die reeds in eene betrekking geplaatst werden, nuttig te zijn". De inhoud der le aflevering: «het bestuur van den Nederlandschen staat, volgens de grondwetde betrekking van burgemeester de bevoegdheid der gemeentebesturen in zake van po litiewetgeving ingezonden opstellen vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewachtmede- deelingen aankondiging en beoordeeling van werken op administratief gebied", beantwoordt reeds dadelijk aan het programma, dat de redactie zich gesteld heeft. Naast meer wetenschappelijke verhandelingen op het gebied der administratieve wetgeving is het practisch terrein geopend, waarop ieder, die belangstelt in «het vak" zijne krachten beproeven of door anderen voor gelicht worden kan. Het behoeft geen betoog, dat door de rijke stof, die erin behandeld wordt, het tijdschrift ook voor leden van gemeentebesturen en reeds in betrekking zijnde ambtenaren van zeer veel belang en nat kan zijn. Voor vele leden van gemeenteraden, die er niet zonder reden tegen opzien om zich in studiewerken op dit gebied te verdiepen, kan het tijdschrift een welkom middel zijn om op gemakkelijke wijze de noodige kennis van gemeente-wetgeving zich eigen te maken. De hoofdredacteur heeft op dit gebied zijne sporen verdiend, zoodat men met gerustheid zeggen kan, dat de taak aan bekwame handen is toevertrouwd. Wij wenschen het tijdschrift, dat in netten en vereischten vorm is uitgevoerd, groot succes toe. In een volgende aflevering vertrouwen wij, dat de kleine taal- of wellicht correctie-feilen, die hier en daar in de le aflevering voorkomen, zullen vermeden zijn. Buitenlandsch Overzicht. De Duitsche Reichsanzeiger meldt, dat aan bis schop Brinkmann van Munster gratie is verleend en dat de bijdragen voor het diocees, door den staat te betalen, zullen gerekend worden met 1 Januari 1884 weder te zijn ingegaan. Eenige Belgische Kamerleden der linkerzijde hebben een voorstel ingediend tot het instellen eener enquête omtrent de goederen in de doode hand. Hoewel de rechterzijde zich sterk tegen de behandeling van het voorstel verzette, is toch door de meerderheid beslo ten tot de lezing ervan overtegaan. In de Frausclie kamer is door den heer Bauvry d'Asson de uigentie gevraagd voor een krediet-aanvrage van 20 millioen francs ten behoeve der arbeiders zon der werk. De kamer verwierp echter het voorstel. Generaal Courbet heeft order gekregen zich van handelen te onthouden tot hem nadere instructiën zijn gezonden. Intusschen meldt een telegram, dat bij eene verkenning in de richting van Bac-Ninh op talrijke vijandelijke troepen werd gestuit. Men verneemt, dat de vertegenwoordigers van Spanje bij alle Europeesche mogendheden, uitgezonderd te Berlijn, zullen wo'drn vervangen. De handelstraetaten door het vorig ministerie voor- loopig gesloten, zouden evenwel door het nieuwe overgenomen en aan de Cortes ter goedkeuring aan geboden worden. Uit Thessalië komt bericht, dat talrijke Tnrksclie agenten de provinciën doorkruisen, welke voor korten tijd aan Griekenland zijn afgestaan, en die de muzelman nen trachten over te halen, om zich in Aziatisch Turkije te vestigen. Zooals men weet, bestaat tot het voorjaar voor de bevolking de gelegenheid om zich voor eene der beide nationaliteiten te verklaren. De Turksche agenten bieden aan vrijen overtocht, af gifte van passen zonder eenige kosten, en landerijen in Klein-Azië. Het schijnt, dat een groot aantal der ingezetenen van Thessalië van de hen aangeboden ge legenheid om te verhuizen gebruik zullen maken. Uit Egypte komt het bericht, dat generaal Gordon te Kaïro is aangekomen en een onderhoud heeft ge had met sir Evelyn Baring. Daar Khartoem alleen langs Boroko te bereiken is, heeft Gordon zijn plan om over Soeakim daarheen te gaan moeten laten varen. Den 12en heeft de kroning plaats gehad van de nieuwe Koningin van Madagascar. In eene toespraak der Ko ningin en eene van den Premier verklaarden zij beiden plechtig dat gpen duimbreeds grondgebied aan Frank rijk zou worden teruggegeven. Uit Transvaal komt bericht, dat aan dr. Jorissen oud staatsprocureur dier republiek, per telegram eene uitnoodiging is gezonden om zich verkiesbaar te stellen als lid van den Volksraad in plaats van den heer Preller, die onlangs overleden is. De uitnoodiging was bij de afzending van het telegram reeds van een vijftigtal handteekeningen voorzien. Gemengde Berichten. Kloetinge. Door het gemeentebestuur is thans in de langgevoelde behoefte der straatverlichting aan het noordeinde dezer gemeente voorzien. Borscle. Donderdag werd in het nieuwe gemeen tehuis alhier het eerste huwelijk voltrokken. Wel toevallig, dat de bruidegom een beambte in dienst der gemeente is. Woensdagavond had te Middelburg op de gas- tentoonstelling een drukkersknecht, die bezig was aan de snelpers, terwijl deze in volle werking was, het ongeluk met zijne rechterhand tussclien de trommel te geraken, waardoor die hand erg gekwetst werd. Niet tegenstaande dadelijk aangebrachte geneeskundige hulp, zal hij toch geruimen tijd het gebruik van dat lichaamsdeel moeten missen. Vlissingen. De enkele garnalenvisschers, die de vangst nog niet opgegeven hebben, besomden gedu rende de afgeloopen week flinke prijzen op de Londen- sche markt (Billingsgate.) De mand van 24 kilo's netto bracht 7/-a 8/- (ƒ4.20 a 4.80) op. St.-Manrtonsdijk. Deze week hield het rederijkers gezelschap «Inspanning door Uitspanning" hare 10e openbare vergadering. De ter opvoering gekozen stuk ken hadden tot onderwerp «De zoon van den ver oordeelde," drama in 5 bedrijven, en «Weg met de Emancipatie of zonder vrouwen is't geen leven," welke beide stukken goed afgespeeld werden. Een tamelijk groot publiek vereerde het gezelschap met zijne tegenwoordigheid, waaronder de notabelste ingezetenen onzer gemeente geteld werden, iets, waar op «I. D. U." vroeger niet altijd kon bogen. Naar men verneemt, wordt door de Justitie te Zieriksee een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in een pakhuis aldaar in den morgen van 19 Jan. 11. Ook doet de justitie onderzoek naar de oorzaak van den brand in de vlasserij van Ph. te Kamperland Een te 's-Hage gehouden inzameling van gelden tot werkverschaffing aan werklieden, die op dit oogen- blik buiten verdienste zijn, en waartoe zich eene commissi* had gevormd, met den burgemeester, aan het hoofd, heeft de som van ongeveer ƒ12,000 opgebracht. Dr. Van Hamel Roos maakt in het Handelsblad het volgende bekend Met- het oog op de berichten welke in den laatsten tijd, in zake vergiftiging door inkt, in de nieuwsbladen voorkwamen, moge. het volgende geval onder de aan dacht van het publiek gebracht worden. Dezer dagen werd mij een monster inkt ten onder zoek aangeboden, hetwelk mij gezegd werd binnen enkele dagen den dood veroorzaakt te hebben van een persoon, die met de pen een wondje aan de lippen aangeraakt had, zoodat onwillekeurig een weinig inkt er in gebracht werd. Bij chemisch onderzoek bleek, dat deze inktsoort (getiteld «Encre Japonaise") behalve ijzerzouten ook chroom verbindingen bevatte, welke, gelijk bekend is, vergiftig zijn. Daar de bereiding van inkt met dubbel chroomzure potasch niet zelden voorkomt, schijnt het niet. ondien stig, bovengemeld geval in ruimen kring bekend te maken en het schrijvend publiek voorzichtigheid aan te raden Bij de Woensdag te Amsterdam gehouden koffie veiling bleven verreweg de meeste koopen beneden de taxatie. De kerkeraad te Groote Lindt heeft bij het ver huren van de plaatsen in de kerk de bepaling gemaakt, dat van de plaats, aan de «vrouw" of de «juffrouw" verhuurd, geen gebruik mag worden gemaakt door de «meid." De oudste ingezetene van Borger heeft op 19 dezer zijn 98sten verjaardag gevierd. Uit Londen meldt men aan het N. v. d. D. dat de Transvaalsche Afgevaardigden het aanbod der Nederlandschc Stoombootvereeniging (Rotterdamsche lijn) om hen eenigszins feestelijk per stoomboot «Ba tavier" naar Nederland over te brengen, hebben aan genomen. Men leest in het Evangelisch Zondagsblad De predikant Van Bolhuis te Delftshaven die onlangs den doop van een kind weigerde, omdat de ouders niet konden beloven zich van alle Zondagwerk te onthouden, (de man was tram-conducteur) heeft nu een schip gedoopt, de «Rutland." Is daarbij ook aan de reederij vooraf de belofte gevraagd, dat het schip op Zondag niet zal varen Of bestaat er ook bij hem gelegenheid tot «schipperen"? Voor eenigen tijd vond iemand in 't Halterveen een oud geldstuk. Toen dat ruchtbaar werd, kwamen anderen op de gedachte, dat daar wel een spaarpotje verborgen kon zijn. Onlangs ging een man aan 't zoe ken, en werkelijk vond hij eenige oude munten. Een buurman, die hem bespied had, was er spoedig bij en smaakte de voldoening ruim 300 geldstukjes op te delven. De eigenaar van het veld, hiervan onder richt, brengt nu de mijn in ontginning. Hij is druk aan 't zoeken. Tot dusverre is zijn vondst niet groot maar misschien komen de schatten. De opgegraven stukken zijn klein, de grootste als een kwartje, en van verschillende wapens voorzien. (P. D. C.) Te Zandvoort is deze week gestrand het Fran- sche barkschip «LTndépendance," kapitein Bernard, met hout van Elseneur naar Paimpol. Na twee toch ten met de red Ungsboot heeft men van de acht man equipage er 5 geredkapt. Bernard wilde aanvankelijk het schip niet verlaten, doch werd later ook door haar gered. Twee man hadden reeds vroeger getracht zich te redden, doch een er van, de stuurman, is ver moedelijk verdronken. Door den storm is het schip bijna onbeschadigd op het strand gezet. Een «engelmaakster" van de slimste soort is de Londensche politie in handen gevallen. In het huis der «megaera" vond men vijf kinderen van éen tot drie jaren in een donker vertrek opgesloten, waar zij, op den blooten vloer liggend, geheel aan zich zelf over gelaten, langzaam doodhongerden Twee knaapjes van anderhalf en drie jaar stierven eenige uren nadat zij in dien toestand gevonden waren. De andere kinderen zijn zoo verzwakt, dat zij ook wel spoedig sterven zullen. Het monster zag dikwijls drie tot vier dagen niet naar de arme schepselen om en liep de eene kroeg in, de andere uit, om haar bloedgeld te verdrinken. Dinsdag is te Antwerpen de oprichtingsakte van de naamlooze vennootschap der wereldtentoonstelling, die aldaar in -1885 zal gehouden worden, opgemaakt. Volgens deze akte is de raad van administratie sa mengesteld uit drie liberalen en drie katholieken. Het kapitaal van fr.-1,500,000 verdeeld in 150,000 aandeelen van fr. 100is in zijn geheel ingeschreven door de stichters der vennootschap. Deze zijn voor nemens hiervan bij openbare inschrijving 13,100 aan deelen te koop aan te bieden. De uitdrukkelijke bepaling is gemaakt, dat, wanneer de te koop aangeboden aandeelen geene koopers moch ten vinden, van het plan van een wereldtentoonstel ling te houden zal afgezien worden. Men verwacht echter algemeen dat voor meer aandeelen ingeschreven zal worden, dan beschikbaar zijn. Van de reusachtige sommen, indertijd, zoowel te Parijs als elders, door middel van feesten en uit gaven voor de overstroomden in de provincie Murcia bijeengebracht, hebben de ongelukkigen bijna niets ontvangen. Thans staan, naar Figaro meldt, de gouver neur der provincie Murcia en de gewezen alcade der stad wegens verduistering terecht. Na een onderhoud, dat een deputatie uit de Parijsche voddenrapers met den prefect van de Seine gehad heeft, is het den voddenrapers toegestaan om 's morgens vroeg voor de vuilniswagens in de straten verschijnen, de bakken op hunne zakken te ledigen, wat van hunne gading is er uit te halen, en dan het overige weder in den bak te werpen. Nu blijft nog te beslissen of de pachters, die met de stad een con tract hebben aangegaan, hiermede tevreden zullen zijn. In the Daily News adverteert een industrieel van zeep, dat hij met Barnum in onderhandeling is om voor een fabelachtige som zijn zeep in roode letters op den rug van den witten olifant te doen schilderen. Over 't algemeen heeft men voor Toung Taloung zoo heet het hooge Birmasche dier, de tweede in rang naast 7.. M. den Koning minder belangstel ling dan voor zijn voorganger Jumbo. De aardigheid is er voor de Londenaars af, nu blijkt dat het witte dier eigenlijk grauw is. Toch werd 11. Maandag de Zoöl. Tuin, die anders op dien dag een gemiddeld bezoek van 700 personen ontvangt, door 5594 nieuws gierigen bezocht. Nadere berichten omtrent de ramp, het stoom schip «City of Columbus", dat zich van Boston naar Savannah begaf, overkomen, deelen mede, dat zich aan boord bevonden 81 passagiers, waarvan 27 vrouwen en kinderen. Gedurende een zware storm stortte het schip tegen een rots. Onmiddellijk namen alle passa giers de vlucht naar de brug, maar de meesten werden door de golven weggespoeld. Ook zij, die in de bo ten de wijk genomen hadden, hadden tegen de stortzeeën te kampen. De eenige passagiers en manschappen, die gered zijn, zijn zij, die in de masten en in het touw werk een schuilplaats gezocht hadden. Zij werden op genomen door een gouvernementsschip, de «Dexter," dat juist passeerde, toen de «City of Columbus" op het punt stond van in de diepte te verdwijnen. De «Dexter" heeft de schipbreukelingen te Bedford aan wal gebracht. Het bevestigt zich, dat Iasigi-bey, consul- generaal van Turkije te Boston, zich onder de slacht offers bevindt Het aantal verongelukten is reeds tot 119 gestegen. Het schip is in den tijd van tien minuten vol geloopen en gezonken. De kapitein van de «City of Columbus" en de lui tenant Rhodes, van de «Dexter," hebben zich door hun buitengewone heldhaftigheid onderscheiden. De ware oorzaak der lamp is nog niet bekend. F.en streng onderzoek is ingesteld. Volgens nader bericht zijn 26 lijken aangespoeld; sommige waren erg verminkt. Een vrouw had zich in wanhoop de haren uit het hoofd gerukt, men vond die in haar hand. Het blijkt nader, dat de kapitein 3 kwartier vóórdat de ramp gebenrde, naar beneden g'»g- De heer Jorissen is nog te Londen. Hij heeft zijn vertrek naar de Kaap tot het laatste dezer maand uitgesteld. Een machinist, die vele jaren op de lijnVenloo Gladbach dienst deed en nu bevorderd was tot machinist-opzichter aan dit laatste station, is daar door een trein uit Dusseldorf overreden en geheel vermorzeld. Hugo Schenk bekende, dat hij voor de vorige week 5 moorden had beraamd, die hem 30000 fl. zouden opbrengen, waarmede hij van plan was naar Amerika te vluchten in gezelschap van Emilie Hoechsmann. Een der 5 personen was de kamenier van de barones Malfatti, die hij had verleid tot het stelen van de kostbare paarlen (20000 fl. waarde), welke Malfattis vader, dokter Malfatti, van Napoleon kreeg, toen hij den hertog van Reichstadt in zijn ziekte verpleegde. Nabij Mapochsstad is eene rijke zilvermijn ont dekt. Volgens het bericht levert zij tweehonderd-en- vij ft irr oneen per ton op. Te Belfast verongelukte Zondag een werkman, John Coulter genaamd, die gedurende twaalf jaren in de dokken aldaar gewerkt had. Bij de doodschouw bleek, dat John Coulter geen man, maar een vrouw was, die als man verkleed haar brood verdiende. Zoo luidde het oordeel der geneesheeren. Maar het merk waardigste komt nog achteraan. Er kwam zich na melijk een vrouw aanmelden als de echtgenoote van den of de overledene, verklarende dat zij John Coulter vóór 29 jaren gehuwd en met hem 20 jaren gelukkig geleefd had, totdat hij zich aan den drank overgaf en zij van hem af ging. Zij kwam nu voor zich het recht opeischen om haar vroegeren man een fatsoenlijke be grafenis te bezorgen. De artsen blijven er intusschen bij, dat John Coulter een vrouw geweest is. Een werkman heeft van zijn vereering voor Glad stone op eigenaardige wijze blijk gegeven. Hij maakte een bijl, liep er mee van Birmingham naar Ilawarden en bood ze daar den boomvellenden staatsman eer biedig aan. Het was de schoonste dag zijns levens. Na den bijl persoonlijk aan Gladstone overhandigd te hebben, verzocht hij den doorluchtigen houthakker ver lof om nu maar weer dadelijk naar Birmingham terug te mogen Wandelen, hetgeen deze hem grif toestond. Toen men den man, met een pak onder den arm, rondom het park van Hawarden zag dwalen, zag men hem eerst voor een Ier met dynamiet aan. Uit verschillende berichten blijkt, dat de pokken, niettegenstaande alle voorzorgsmaatregelen, zich met snelheid in Transvaal verspreiden, en dat reeds hon derden inboorlingen op weg naar Delagoa-baai als slachtoffers er van gevallen zijn. Een vijftigtal personen, waaronder een dozijn knapen, door hun vaders met roode sjerpen opgeschikt, hebben in de onmetelijke zaal Farie, in de rue de Belleville, den verjaardag van den dood van Louis Capet gevierd. Na over het koningschap hun hart te hebben lucht gegeven, zijn de feestvierenden overgegaan tot het uit varen tegen de republiek; toen ook van deze de schul- denlijst was afgelezen, nam men de radicalen, de uiter ste linkerzijde en de grondwetsherziening onderhanden om tot de conclusie te komen, dat niets dan de «sociale omwenteling" de verlangde uitkomst geven kan De heer Bradlaugh heeft nader zijn plan van aanval bij het openen der nieuwe parlementszitting bekend gemaakt. Op 5 Februari zal hij zich naar het Huis begeven. Na de kleerkamer verlaten te hebben, zal hij plaatsnemen in dat gedeelte van het Huis, dat slechts voor de leden toegankelijk is. Zoodra de troon rede gelezen is, kan niemand hem beletten om naar de tafel te gaanwant de politie staat dan buiten de deur, en hij zelf is er binnen. Laatste en telegrapkische berichten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Op 25 Januari 1884 zijn door de rechtbank ver oordeeld T. Van V., 18 j., te Koewacht, thans ge letineerd, wegens diefstal in dienstbaarheid tot een maand cel. J. M., 27 jkoopman te Klinge, wegens mishande ling tot f8 boete. J. N., 15 j arbeider te Aksel, wegens diefstal tot f 5 boete. A. P. 32 j., schip per te Ierseke, wegens mishandeling en dronken schap, tot een maand cel., een geldboete van f8 en een van f 10. M. VanD.32j., schipper te IJzendijke, we gens rebellie, tot twee maanden cel. J. K 41 jwerk man, en G. L., 19 j., beiden te Ierseke, wegens mis handeling, ieder tot een maand cel en f8 boete. M. N., 19 j., werkman te Ierseke, wegens mishande ling tot twee maanden cel en f8 boete; M. B., 62 j.herbergierster te Kapelle, wegens beleediging van een beambte in functie tot f 8 boeteP. M., 37 j., koopman te Westkapelle, wegens beleediging alsvoren tot f8 boete; S. D., 29 j., te Meliskerke, wegens het bevorderen van onzedelijkheid tot vier maanden cel en eene geldboete van f 100. Middelburg. De heer A. Smit houdt binnen kort niet slechts op burgemeester van Vlissingen te zijn hij zal ook weldra niet meer tot de bewoners der Scheldestad behooren. Teneinde alle voorbarigheid te vermijden, zullen wij thans ons nog onthouden van het noemen van den naam zijns opvolgershoewel de loopende geruchten reeds een naam bij de hand hebben. 's-Gravenliage. EERSTE KAMER. Tot toelating van den heer De Beaufort is besloten. Hoofdstukken Justitie en Binnenl. Zaken zijn aangenomen. Eveneens Buitenl. Zaken nadat de Minister verzekerd had dat in zake het waarborgkapitaal Otlet-Wilmart de houding der Regeering correct is geweest, de eer van Nederland ongerept is gebleven en België geen ver- toogen hoegenaamd heeft gedaan. Ook hoofdstuk Marine is aangenomen. Tot directeur van het museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam is benoemd de heer A. Werumeus Buning, oud-zeeofficier, thans letterkundige te 's Hage. Londen, 25 Jan. De Chineesche dépêches melden, dat er groote bezorgdheid te Hongkong heerscht. Door ophitsende proclamaties aangevuurd, viel de be volking vreemdelingen aan, die in het Engelsch con sulaat zijn gevlucht. Weenen, 25 Jan. Heden is een politie-agent op straat door revolverschoten gedood. De moordenaar, bij wien een dynamietbom, een revolver en een ver giftigde dolk werden gevonden, weigerde inlichtingen te geven. Madrid, 25 Jan. Tot gezant te Parijs is benoemd de heer Silvelo, oud-minister van Buitenl. Zaken. De Minister van Marine besloot de Spaansche vloot belangrijk te verbeteren. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur 1 Wij leven hier in deze dagen, zoo 't schijnt, te midden van een ontelbaar aantal waterbouwkundigen. Er is eene vergadering in aantocht van Ingelanden, waarop een voorstel wordt verwacht, om eene belang rijke som uit te trekken tot verdediging van den Schelde- dijk nabij den steiger. Deskundigen met het bestuur van den dijk hebben dezer dagen peilingen gedaan en ofschoon er van hunne bevinding rechtstreeks niets bekend is, maakt men toch uit het beleggen der ver gadering op 28 Jan. a. s. op, dat er een voorstel tot verhooging der lasten te wachten is. «Afstemmen!" is nu het wachtwoord, maar als men vraagt naar den grond, waarop men wil afstem men, krijgt men een antwoord, waarover men den schouder slechts eens kan ophalen. 't Is verbazend moeilijk te beoordeelen, of eene steenbestorting op eene diepte van 30 a 40 M. noodig is. Men heeft rekening te houden met de kracht, de richting van den stroom en met andere omstandigheden. Hoe kunnen ingelanden een Toorstel van het dijks- bestuur met eenigen redelijken grond verwerpen? En dit zal geschieden, ondanks alle argumenten. Maar daarmede blijft 't de vraagis de voorgestelde bestorting noodig of niet? Onze plattelands-water bouwkundigen zullen de zaak wel met stemmenmaar niet met argumenten kunnen uitmaken, en daarom.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2