1884. N°. 12. Zaterdag 26 Januari. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren.- COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 25 Januari 1884. De heer K. A. Meeussen, oud-minister van de zaken voor den R. K. Eeredienst, oud-lid van den Raad van State en van de 2e Kamer, is gisteren overleden. Ter vervulling der plaats in de Tweede Kamer, opengevallen door de benoeming van den heer Van Rees tot Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, zal de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Rotterdam plaats hebben op Dinsdag 12 Februari, en de herstemming, zoo noodig, op 26 Februari. Het Haagsche Dagblad ontving geruststellende tijding omtrent den toestand van het Kamerlid mr. Van Baar. Het telegram luidttoestand verbeterd, naar omstandigheden goed. De Regeering heeft voorgesteld een wetsont werp tot wijziging der drankwet, waarbij vereenig- baar wordt verklaard het tappei sbedrijf met het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, biljart- of tafelhouder, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, ban ket- of suikerbakker. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst tot bescher ming van den industrieelen eigendom. Door den Minister van marine is aan de Eerste Kamer eene opgave gedaan van de opbrengst der ten gevolge van den brand op den 20 Juni 1883 op's rijks marinewerf te Amsterdam als onbruikbaar verkochte goederen, waaruit blijkt dat die goederen eene som van 68,019.53% hebben opgebracht. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van be stuur, is o. a. ingekomen een koninklijk besluit hou dende beschikking op het beroep van: H. J. Branden burg te Brouwershavenvan een besluit van Ged. Staten van Zeeland houdende zijne vervallenverkla ring van het lidmaatschap van den Raad dier gemeente. Met handhaving van het besluit van Ged. Staten is het beroep ongegrond verklaard. Sedert 1 Januari is op de Staatsspoorwegen een premiestelsel in werking getieden, waarbij aan trein en stationspersoneel, zoo de treinen volgens den tijd, op de dienstregelingen aangegeven, aankomen en ver trekken, eene geldelijke toelage kan verstrekt worden. Van den dag af, dat deze maatregel in het leven is geroepenkan de uitwerking verrassend genoemd worden. Veel treinen tochdie dagelijks bijna geregeld te Iaat aankwamen, loopen nu, tot groot gerief van het reizend publiek, juist op tijd. De Minister van Justitie heeft, op grond, dat de bepaling in art. 104 van de reglementen voorden dienst in de huizen van arrest en van bewaring en in de cellulaire gevangenissen te Gorinchem, Goes, Sneek, Deventer en Appingedam, luidende dat behalve in de gevalien waarin de wet hun den vrijen toegang tot de gevangenissen verleent, ook bij het bezoek van advocaten de tegenwooi digheid van een beambte zal ver- eischt worden, in de toepassing tot bezwaren aanleiding geeft, vastgesteld dat gemeld artikel zal worden gelezen als volgt: »De bezoeken van advocaten vinden ineen afzonderlijk daarvoor bestemd lokaal plaats. Behalve in de gevallen, waarin de wet hun den vrijen toegang tot de gevangenen verleentzal ook bij het bezoek van advocaten het verlof, in de vorige artikels bedoeld, vereischt worden. Zij zullen intusschenbehoudens het vereischte toezicht, de gevangenen alleen kunnen spreken." Het examen, aftenemen van hen, die voor de betrekking van commies van Staat bij den Raad van State wenschen in aanmerking te komen, zal aanvan gen op Vrijdag 29 Februari, des middags te twaalf uren, in een der lokalen van het departement van binnenlandsche zaken. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, worden opgeroepen zich uiterlijk op 15 Fe bruari e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken schriftelijk aantemelden. Omtrent de verdere bepalingen zie men de Staatscourant van 24 dezer. Naar men verneemt, zal de uitreiking van de bewijzen aan de Nederlandsche inzenders, die op de internationale tentoonstelling bekroond zijn, niet vóór half Februari kunnen geschieden. De volgorde van de verschillende landen is zóo ge nomen, dat zij, die het minst ingezonden hadden, voorgaan, zoodat Nederland onder de laatste behoort die aan de beurt komen. Borsele. Woensdag kweet alhier eenè, door de leden van den dijkraad en het dijksbestuur van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele.afgevaar digde commissie zich van een aangenamen plicht door het overhandigen van een tweetal fraaie geschenken aan den heer L. Rottier, afgetreden voorzitter van gemelde collegiën, als blijken van oprechte vriendschap en tevens van waardeering van hetgeen deze in het belang der waterkeering sedert de invoering der wet op de calamiteuse polders tot stand heeft helpen brengen en verricht na eene dertigjarige behartiging der belangen van den Borselepolder als gezworen en dijkgraaf. Met een toepasselijk woord der commissie achter eenvolgens uitgesproken door de heeren Van Wingen en Nijsten werden de voorwerpen den heer Rottier aangeboden, die ze niet zonder aandoening aanvaardde met dankzegging voor de aangename attentie en harte lijke bewijzen van vereering. Hansweerd. Door de ijverige nasporingen van den hier gestationneerden rijksveldwachter Aarts is het mo gen gelukken den dader optesporen van den gepleegden diefstal van touw, liggende in een der rijksloodsen te dezer plaatse. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt en het ontvreemde in beslag genomen. De nacht van Woensdag kenmerkte zich) door een hevigen storm uit het ZW. op deze kusten. Zoo werd des nachts ongeveer 3 uren het in het Middelgat liggende geladen Noorsche barkschip sNoach" van voor zijne ankers geslagen en op het strand geworpen, van waar het door de Belg. sleepboot John Buil te 9 uren des voormiddags werd af- en naar zijne bestemming Ant werpen opgesleept. Een vischsloep werd op de plaat bij Walsoorden geworpen, doch kwam, dank zij het buiten gewoon hoog watertij, met eigen middelen vlot. Verder had er nog stranding van een viertal zeeschepen op de Westersehelde plaats. Nog ging volgens te dezer plaatse ontvangen telegrammen het Belg. Rijnschip Vijf Gebroeders", kapt. J. Seholl, in de nabijheid van Bath met deszelfs lading totaal te gronde Nadere bijzonderheden van dit ongeval zijn tot op het oogen- blik van afzending van dit bericht onbekend. Verder werd eenige materiëele schade aan dijken, gebouwen enz. toegebracht, hoewel die schade voor zoover bekend is luttel te beteekenen heeft. De nadeelige invloeden van stoornis op de telegraaf lijn werden door late ontvangst van gewisselde tele grammen tusschen deze en andere plaatsen vooral ondervonden. Vlissingen. Als eene kleine bijdrage omtrent den storm van Woensdag op Donderdag kan het volgende dienen 's Avonds begon het hard te stormen uit het N. N. W. en dit bleef met hevige buien gedurende den ganschen nacht aanhouden. De reede lag vol met schepen zeilschepen, wachtende op gunstigenwind, en stoom schepen, die, geankerd, lagen te wachten tot de storm verminderde. Vol spanning wachtten alle zeelui den naderenden dag af, en zoodra het begon te lichten, bemerkte men dat eenige schepen san hunne plaats verdwenen waren. Zij waren van hunne ankers ge slagen. Een Fransche schoener strandde op de Ka- lootbank; de Noorsche bark «Strathear" en de En- gelsche «Caspian" dreven den pas van Neuzen in en kwamen op de Suikerplaat; de Deensche driemast- schooner «Emma" geraakte bij den Eendrachtpolder aan den grond; de Italiaansche bark »Si" dreef bij Ellewoudsdijk tegen lager walde Engelsche stoomboot «Olympia," in ballast, kwam beoosten Ter Neuzen bij de oesterputten op het strand. Een 7 tal Belgische sleepbooten vertrok direct naar het terrein des onheils en slaagde er in 4 schepen af en op te slepen naar Antwerpen. De «Caspian" zit half vol water en de bemanning heeft het schip verlaten. Een vreeselijken nacht brachten echter 2 wachtsmannen door op het op de Spijkerplaat gestrande schip »S. B. Weldon". Door de hevige branding was afhaling onmogelijk de zeeën braken aanhoudend over en tegen het schip en brachten het zooveel schade toe, dat het afbrengen nu opgegeven is. 's Middags gelukte het hun met veel moeite een sloep te water te brengen en werden zij door de Provinciale stoomboot «Westersehelde" opge pikt en binnengebracht. Alhoewel in de doode tijen, rees het water tot 1.18 M. boven A. P., en liepen de straten langs den zeedijk als naar gewoonte twee voet onder. Veel huisraad en alle regenbakken werden bedorven. De Provinciale stoomboot «Zeelandia" moest 's morgens te half 7 uur terugkeeren. Toch werden door het loodswezen de binnenkomende schepen met levensgevaar bemand. De sloepen moesten echter allen de vluchthaven in- loopen. De wind neemt nu langzamerhand af en de baro meter gaat aanmerkelijk vooruit. Ellewoudsdijk. Den 24sten jl. na middernacht is hier eene Engelsche bark gestrand, waarop aan de linkerzijde gemerkt staat: «Si". Nadat de bemanning van het schip, twaalf personen, aan wal gekomen was, heeft zij een vuur ontstoken, dat tot 's mor gens brandde. Omstreeks elf uur in den voormiddag werden er planken en zeilen van het schip neergelaten, waarvan de schipbreukelingen eene tent opsloegen, waarin zij proviand, kleeren etc. borgen en vervolgens vuur aanmaakten. Of het schip, dat tegen den dijk zit, omstreeks den zoogenaamden eersten Witten dam, nog zal kunnen worden afgebracht, zal later blijken. Op de Spijkerplaat zijn er ook twee schepen omhoog geraakt, waarvan er echter een weer vlot gekomen is. Door 120 ingezetenen van Veere is aan den Raad dier gemeente een adres gericht, waarin zij hunne volkomen goedkeuring betuigen met den door den Raad voorgenomen verkoop van den beker van Max. v. Bour- gondië, en hunne hoop te kennen geven, dat door dien Raad in de gegeven omstandigheden volhard zal worden in het aangrijpen van alle gepaste en wettige middelen, om van de aangeboden gunstige gelegenheid tot ver koop gebruik te maken. Te Utrecht is tentoongesteld het huldeblijk aan HH. MM. den Koning en de Koningin, aan te bieden door Utrechts burgers als een aandenken aan het be zoek van HH. MM. aan Utrecht op 15 Oct. 11., bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van graaf Jan van Nassau. Dit huldeblijk bestaat uit een prachtig kastje van zwart hout. In de front d'espice bevinden zich de wapens van HH. MM., met eene kroon daarboven. Onder de wapens staan de spreuken «Je maintiendrai" en Palm a sub pondere crescit". Verder is in het midden van de deur een prachtig zilveren schild aan gebracht met vergulden gedreven krans van oranje- bladeren daar omheenop het schild bevindt zich het Utrechtsche wapen en daaronder de woorden«Album HH. MM. den Koning en der Koningin aangeboden door Utrecht's burgerij in October 1883". De deur van het kastje is van boven gesloten en slaat als eene klep naar beneden, waarop dan de photographieën liggen, die de kast zal bevatten. Deze zijn 20 in getal en uitsluitend voor deze gelegenheid gemaakt. De afdeeling «Leiden" van de Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" heeft aan alle zusterafdeelingen een schrijven gericht, waarin zij voorstelt bij de aan staande herziening van 't reglement bij art. 70 te be palen: Jaarlijks wordt vanwege de Maatschappij een al manak uitgegeven en aan alle leden kosteloos uitgereikt. «Leiden" herinnert eraan, hoe op de laatstgehouden algemeene vergadering besloten werd, niet alleen de uitgave van den bekenden Volksalmanak voor éen jaar te schorsen, maar ook haar voorgoed te staken. Dit laatste besluit is onwettig, daar voor de aanneming van het voorstel een meerderheid van der stemmen noodig was, en ter algemeene vergadering met 465 stemmen tegen 429 bet doodvonnis over den almanak werd uitgesproken. Bovendien meent «Leiden", dat het jaarboekje een wenschelijken band tusschen de Maatschappij en haar leden vormde en het afschaffen daarvan een belangrijk verlies van leden ten gevolge kan hebben. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Nadat de replieken over het algemeen debat gesloten waren, is in de zitting van gisteren hoofd stuk 2 aangenomen en de discussie over hoofdstuk Justitie aangevangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier zet in een circulaire den ongunstigen fmancieëlen toe stand van de diaconie aan de gemeenteleden uiteen en doet een beroep op hunne weldadigheid, ten einde in de behoeften van de aan de zorg dier diaconie toe vertrouwde armen te voorzien. Wij gelooven de aandacht der leden van de Ned. Herv. gemeente op deze circulaire te mogen vestigen. Tegenover de klimmende uitgaven toch zijn de in komsten verminderd. De landpachten brengen minder opde opbrengst der collecten in de kerk is nagenoeg dezelfde gebleven de driemaandelijUsehe collecte is afgenomen en de inschrijvingen voor vaste contributiën zijn van 1200 's jaars tot op 57,50 gedaald. Zelfs bij de tegenwoordige schrale bedeeling wordt jaarlijks een niet onbelangrijke som ingeteerd terwijl nog een zeker getal armen noodzakelijk in het Gasthuis zou moeten worden opgenomen. Wij hopen daarom, dat aan de circulaire de ver eischte aandacht zal worden geschonken, ook door hen, die zich anders met de kerkelijke aangelegen heden minder inlaten. Niet voor de kerk toch, maar voor hare armen wordt eene bede gedaan. A. s. Zondagavond zal in de Groote Kerk alhier optreden de heer H. C. Kruijt, van het Ned. Zende linggenootschap, die binnenkort als zendeling naar de Minehassa zal vertrekken. Te Maastricht heeft zich eene commissie ge vormd om den 1500slen gedenkdag van den dood van den bisschop St. Servatius met den nieesten luis ter te herdenken. Eiland Schouwen. Naar wij vernemen zijn op ons eiland thans alle schoollocalen ingericht volgens de bepalingen der wet van 1878, uitgezonderd te Noord- welle, waar men echter toch ook spoedig een zooda nig gebouw zal bezitten. Er hebben zich thans twee sollicitanten aan gemeld voor de betrekking van hoofd der o. 1 school te Geersdijk (gemeente Wissekerke.) Het examen zal plaats hebben op Zaterdag 2 Febr. e. k. De Minister van binnenlandsche zaken, gezien het door de directeuren en de onderwijzers der rijks kweekscholen opgemaakt programma voor het examen van (toelating tot die inrichtingen, heeft dit program ma goedgekeurd. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 25 Januari, zijn de navolgende personen veroordeeld A. v. S., 12 j., koewachter te Heinkenszand, be klaagd van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond. Vrijgesproken; II. O., 32 j., visscher te Ierseke, beklaagd van het be- visschen van de Schelde, zonder voorzien te zijn van het vereischte consent, in eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen gev.strafP. de W., 28 j., schipper en visscher te Ierseke, beklaagd van alsvoren. Vrij gesproken P. L., 31 j., winkelier te Wemeldinge en M. V., 16 j., te Biezelinge, beklaagd van het op een plaats, bestemd tot den verkoop van waren, voor handen hebben van eene maat, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, ieder in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.strafA. de M., 65 j., schipper te Sliedreclit, beklaagd van het in het openbaar verstoren van de orde, terwijl men in kennelijken staat van dronken schap verkeert, in eengeldb. van f 10, subs. 3 dagen gev. straf; G. v. d. S., 25 j., schipper,zonder bekende woon plaats, A. D., 24 j., schoenmaker, G. D., 18 j ar beider, beiden te Baarland, en A. De M., 23 j., schip persknecht te Sliedrecht, beklaagd van het tezamen en in vereeniging maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners, ieder in eene geldboete van f5,50, subs. 1 dag gev.straf; D G., 22 j., schipper te Ierseke, beklaagd van als voren in eene geldboete van f5,50, subs. 1 dag gev.strafM. M., 47 j., arbeider te Ierseke, beklaagd van liet veront reinigen van de openbare straat te Ierseke, in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf. Sa. P., 23 j., Ca. P, 19 j., A». P, 17 j, en cl F., 16 j., allen te Kolijnsplaat, beklaagd van het tezamen en in vereeniging rapen van schelpvisscben aan den voet van den zeedijk van den Oud-Noord-Bevelandpolder, ieder in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev. straf; Sa. Ithuisvrouw van A. K., 21 j. te Ko lijnsplaat, beklaagd van bet laten loopen van vuil water op de straat te Kolijnsplaat, in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev.straf. De student J. C. B. te Utrecht, candidaat in de medicijnen, is wegens de op 16 November 1.1. te Baarn gepleegde feiten veroordeeld tot 8 dagen cel lulaire gevangenisstraf. Boekaankondiging. lijdschrift ter beoefening van het administra tief recht, onder hoofdredactie van H. G. Hartman Jz., secret, van Goes. Goes bij F. Kleeuwens Zoon. Prijs per 12 maandel. afleveringen ƒ6. Met ingenomenheid ontvingen wij de eerste afleve ring van dit tijdschrift,omdat daarvan met allen ernst kan gezegd worden, dat het in eene bepaalde behoefte voorziet. Het ontbreekt zeker niet aan studiewerken op het gebied van het administratief rechtook verschij nen er in ons land twee bladen aan burgerlijke ad ministratie gewijd maar dit tijdschrift wil zich voor namelijk wijden aan de practische vorming van hen, die zich willen bekwamen om te kunnen voldoen aan het examen, dat door de Nederl. Vereeniging van Ge meente-ambtenaren zal gevorderd worden ter verkrij ging van een diploma voor aspirant-secretarissen en ambtenaren bij gemeentebesturen. In zijne inleiding zegt dan ook de hoofdredacteur «Die jongelui in de bereiking van dat doel behulp zaam te zijn, hen in te lichten omtrent verschillende deelen van het programmahen zelf-werkend te doen optreden, en een vraagbaak te geven op den weg hunner studie, ziedaar het streven van de redactie van het «Tijdschrift ter beoefening van het administra tief recht. «Het tijdschrift zal bevatten opstellen over quaes- ties van den daginlichtingen omtrent wet'.on en

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1