persoon zulk een gebruik van zou zijn gemaakt, en niet kunnen verwachten, dat dit schrijven als eene beleediging voor Frankrijk zou kunnen worden opgevat, Gemengde Berichten. Kapelle. Maandagavond omstreeks half tien uren brak een hevige brand uit in de schuur, welke diende tot bergplaats van bouw-raaterialen van den timmer man B. M. "Van 't Veer te Biezelinge. De schuur met het daarin aanwezige is totaal verbrand evenals het onmiddellijk aangrenzende schuurtje van II Slabbekoorn. De gebouwen aan weerszijden, zooals de timmermans winkel, het woonhuis van Van 't Veer en dat van Slabbekoorn en anderen, zijn behouden door de werking der brandspuiten van Kapelle en Biezelinge, welke in dezen hunne goede werking toonden en waarbij de flinke houding van het personeel ten duidelijkste in het oog viel. Te half twaalf was men den brand meester. De spuit van Schore kwam later te hulp, doch be hoefde geen water te geven. Ook die van Wemel- dinge was in aantocht, doch is te Kapelle terugge keerd omdat men daar vernam dat verdere hulp niet meer noodzakelijk was. De oorzaak van den brand is onbekend; alles schijnt tegen brandschade verzekerd te zijn. De maatregel, door het hoofd der gemeente toege past, om aan alle tappers en slijters in deze gemeente gedurende den brand het verkoopen van sterkedrank te verbieden, heeft wederom een gunstig resultaat opge leverd, zoodat er gedurende den brand de beste orde heerschte. Ellewoudsdijk. De voorloopige werkzaamheden ten behoeve van het maken van bazaltglooiing, ter ver vanging van door storm beschadigd rijsbeslag, zijn hier aangevangen. Dit werk, gelegen op een dijkvak waar aan den voet eene andere glooiing wordt ge maakt, verschaft den dijkwerkers een bijzondere ge legenheid zich onledig te houden, wanneer de vloed van onder eene voortzetting verhindert. Ierseke. Dat een oester als muizenval dienst doet zal wel niet dikwijls voorvallen. Toch heeft dit hier plaats gehad. Gistermorgen vond men in de loods bij den heer Joh. Sandee Jz. een levende oester, die eene muis tusschen hare schalen had. Billand-Bath. Neem een sleutel (liefst een heel groote) en een draadnagel zonder punt, die juist zoo dik is, dat hij in den loop van den sleutel past en be vestig aan beide voorwerpen de uiteinden van een touwtje. Koop vervolgens een doosje Zweedsche lucifers, doe wat luciferskoopen in den loop, stamp ze goed aan, steek den draadnagel er in en gij hebt het aller nieuwst kinderspeelgoed vervaardigd. Dit spelletje, uit het Westen van ons eiland naar hier overgebracht, heeft in den laatsten tijd den jongens eenige aangename dagen en den ouders veel schrik en boosheid bezorgd. Onophoudelijk hoorde men het knal len van dat nieuwerwetsche schietgeweer en overal vertoonden de muren de litteekens, die na de botsing met dit speeltuig waren achtergebleven. Om onge lukken te voorkomen heeft men het wijselijk verboden en nadat de veldwachter eenige sleutels had afgepakt, waren de jongens weder tot hunne minder gevaar lijke spelen teruggekeerd. In de afgeloopen week steeg het vervoer van mosselen uit Bergen-op-Zoom tot ruim 600 balen tegen ƒ2.50 a ƒ2,70. Het meerendeel was bestemd voor Frankrijkde kleinste helft voor Duitschland en Bel- gie. Oesters hielden 60 tot 62 marktprijs spoe dige stijging is te verwachten. Zaterdagavond, bij aankomst te Aksel van den laatsten spoortrein uit Ter-Neuzen, had een bijna 70ja- rig grijsaard het ongeluk, bij het uitstappen oDder den trein te geraken. Beide voeten werden hem afge reden, en reeds des nachts overleed hij aan de ge volgen. Men schrijft uit Veendam aan de Prov. Gron. Cf. omtrent de daar plaatshebbende diefstallen Er heerscht hier sedert eenige dagen eene wezen lijke paniek. Bijna eiken nacht worden er hij dezen of genen der ingezetenen pogingen gedaan tot inbraak, gepaard met uitsnijding van glasruiten enz. Een zeker waas van geheimzinnigheid, iets onbegrijpelijks, om het zoo eens uit te drukken, kenmerkt sommige van die pogingen, waardoor natuurlijk de angst van velen nog des te grooter wordt. De politie, de nachtwacht, de schutterij zelfs is eiken nacht surveilleerende, om de brutale dieven te pakken De rustige maar thans onrustigeburger slaapt met revolver of brood mes op de beddeplank; de handelaars in brandvrije kasten, vuurwapenen en dolkmessen maken goede zaken, en de smeden hebben bijna geene handen ge noeg om de ijzeren roeden te maken, waarmee men de vensterluiken gaat barricadeeren. In een tuin te Renkum staat een aardbeziënbed reeds geheel in bloei. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen vervoerde in 1883 364,297 reizigers. Op het établissement Feijenoord zijn 31 personen wegens schaarschheid van werkzaamheden, in de ke telmakerij, ontslagen. Daaronder zijn er die achter eenvolgens 28 jaar lang op die fabriek werkzaam zijn geweest. Evenals vorige jaren is door Z. M. den Koning een gouden zweep gegeven als prijs voor eene natio nale harddraverij, door de N. H. en R. V. uit te schrij ven. De Holl. IJzeren Spoorwegmaats. zal, naar de Sport meldt, dit jaar ƒ1000 subsidie voor een prijs geven. De aangekondigde nationale biljartwedstrijd is Vrijdag en Zaterdagavond ten aanschouwe van honderden belangstellenden te Groningen gehouden. De strijd ving den eersten avond om 5 den tweeden om 4 uur aan en eindigde des nachts te ongeveer 2 uren. Er werd op 3 biljarten, die in de lengte der zaal stonden, gespeeld, en de toeschouwers waren amphi- teaterswijze gezeten. Onder de spelers waren er uit alle provinciën van ons land vertegenwoordigd men zag onder de 74 deelnemers een ruim 70-jarig grijs aard naast een jongeling van 18 jaar; men ontwaarde heeren, die de biljartkunst voor uitspanning beoefenen, en eenvoudige boeren, die deze als eene kostwinning beschouwen en in hun boezeroen den strijd streden. De hoofdprijs werd na hevigen kamp behaald door den heer Bierling van Groningen, zijnde ƒ200, en de 2e prijs 75 door den heer T. Terpstra van Berlikum, dien men niet genoeg wist te bewonderen om zijn fraai spel, zijne onveranderlijke kalmte bij winst of verlies. De heer Wiemers van Dokkum ontving den derden prijs a 25. Het Dagblad geeft nog de volgende bijdrage tot het nieuwe Reistarief. In de tweede klasse zijn ge plaatst de directeuren der Rijks-kweekscholen voor onderwijzers en onderw;jzeressen, die, zou men meenen, voor ambtszaken niet hebben te reizen en daarbij een zeer ruime bezoldiging genieten, terwijl hun tevens nog menig geldelijk voordeel te beurt valt, wanneer zij als deskundigen of examinatoren optreden. In de derde klasse zijn geplaatst de arrondisse- ments-schoolopzieners, die onbezoldigde Rijksambte naren zijn, geen bureaukosten genieten en aan wie de wet van 1878 niet eenmaal vacatiegeld toekent voor het afnemen van de examens, bedoeld bij art. 56 litt. a. Uit Amerika komt het bericht, dat 12 schat rijke Yankees zich hebben vereenigd om den tempel van Jeruzalem in al zijn pracht weer op te bouwen. Twee hunner zijn naar Palestina vertrokken. De voortvluchtige kassier van de Lancashire- Yorkshire-Spoorwegmaatschappij begaf zich naar Guern sey, waar hij zich van kant maakte door vergiftiging, Men vond eene belangrijke som in zijn bezit. Evenals te Weenen is te Parijs eene tentoon stelling van kookkunst gehouden, waaraan prijzen voor de beste exposanten verbonden waren. In de commissie van beoordeeling zaten twee leden, die door de koks te Weenen waren gezonden. Met een bal en een souper, waarvan de geëxposeerde spijzen bet menu vormden, eindigde de tentoonstelling. In 1883'hebben te Londen 2144 branden gewoed, waarvan 184 aanzienlijke schade aan eigendommen berokkenden. Het vorig jaar, 1882, was het aantal branden 218 minder, en, vergeleken met het gemid deld cijfer der gevallen van brand in de laatste tien jaren, was dat van 1883 446 hooger. Bij al deze branden verloren 39 menschen het leven. De Londensche brandweer telt, met inbegrip van de officieren, 588 man en het bluschmateriëel bestaat uit 40 stoomspuiten, 124 handbrandspuiten en 147 reddingladders. Voor het hof van assises der Seine zou voor een paar dagen iemand terecht staan, beschuldigd van eene poging tot moord. De voorzitter, de heer Bérard de Glajeux, las den gezworenen het eedsformulier voor «Ik zweer voor God en de menschen", enz. De eerste gezworene, Labré geheeten, stond op en zeide: «Mijn heer de voorzitter, ik geloof niet aan God. Ik kan dus den eed niet zweren". «Het zij zoo", antwoordde de voorzitter, «het zal u 500 fr. boete kosten". Labré bedacht zich eenige oogenblikken en legde den eed af om de boete te ontgaan. De tien volgende gezworenen stonden nu éen voor éen op om den eed te doen. De twaalfde, met name Vervelle, weigerde echter den eed. «Ik ben atheïst", sprak hij, sen ik verklaar dat ik de 500 fr. boete niet betalen kan. Daarom gehoorzaam ik en zal zweren". Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. De leden van de vereeniging van gas- directeuren in Nederland brengen heden een bezoek aan de tentoonstelling van gastoestellen alhier. In vereeniging met de jury en de tentoonstellings com missie maken zij een aanvang met de beoordeeling van het ingezondeneteneinde later de toegekende be kroningen uit te reiken. Hedenmiddag nemen zij deel aan een diner hun aangeboden door den heer W. J. Sprenger, wethouder alhier. De raadkamer der rechtbank te Middelburg heeft heden in de zaak van de aanklacht van den officier van gezondheid Meuleman tegen de redactie van de Middelburgsche courant op het requisitoir van den offi cier van justitie, strekkende om rechtsingang te ver- leenen met dagvaarding in persoon tegen den hoofd redacteur dier courant J. L. Van der Pauwert, ge weigerd den gevraagden rechtsingang te verleenen en een nader onderzoek bevolen, o. a. op grond dat in casu niet valt te denken aan een opzettelijk doel om te beleedigen en er vooralsnog geen sprake is van eenig boos opzet. 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Bij het alge meen debat over de Staatsbegrooting verklaarden de meeste sprekers zich tegen het financieel beleid der regeering. De heer Van Roijen zou zelfs alle hoofd stukken afstemmen. De heer Van de Putte critiseerde daarbij de benoeming door den heer Heemskerk van den liberaal-koloniaal Van Rees, terwijl de heeren Van Akerlaken en Van Stirum dit niet onbegrijpelijk von den. De Minister Heemskerk betoogde dat de heeren Sprenger Van Eijk en Van Rees homogeen waren met de Regeering omtrent deze punten: krachtig streven naar herstel van het financiëel evenwicht in Indië handhaving der gouvernements-koffiecultuur en de vrij heid der Javaansche bevolking in de keuze van haar grondbezit. Ontvangen is eene dépêche uit Atjeh, volkomen be vestigende het Reutertelegram omtrent de expeditie naar Tenom en hulde brengende aan het moedig ge drag der officieren Leijsius en Schimmelpenninck. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Mijn ambtgenoot De Vries, van Heinkenszand, is er de man wel naar, om zich zelf te verdedigen, maar misschien is hij nog afwezig wegens een sterfgeval in zijne familie. Zaterdagavond laat zond hij mij nog eene expresse, met verzoek om voor hem optetreden in Ellewoudsdijk, maar ik had mijn woord gegeven aan den heer Conradi, om voor hem naar Oudelanie te gaan. 'tls wel niet aangenaam voor de vacante gemeenten, dat zij soms teleurgesteld worden, maar zooals nu ook weer blijkt, moeten ze zich niet te spoedig beklagen. De Ring van Borsele laat zich de beschuldiging van modernisme welgevallen, maar niet die van plichtverzuim. Hoedekenskerkq, 22 Jan. 1884. Hoogachtend, Uw Dw. Dn., W. TE GEMPT. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u beleefd verzoeken tot rectificatie en aan vulling van het door uwen correspondent uit Elle woudsdijk medegedeelde in uw blad van Dinsdag 11. het onderstaande te plaatsen. Daarin werd vermeld, dat er te Ellewoudsdijk door verbouwing der openbare school gedurende de maanden December en Januari geen lager onderwijs gegeven werd enz waarop volgde «alleen wordt hier nu nog aan de jeugd onderwijs «gegeven op een Zondagsschooltje enz. Dit valleen" is onwaarwekelijks wordt daar door den ondergeteekende godsdienstonderwijs gegeven aan pl. m. 57 leerlingen, verdeeld over 3 lesuren. Wat de teleurstelling op 11. Zondag aangaat: daar omtrent kan ik mededeelen, dat de predikant, die daar optreden moest, wegens het plotseling overlijden van zijn' vader, getracht heeft zijne beurt door een ander te doen vervullen; dit schijnt hem niet gelukt te zijn; alle aanwezige Ringpredikanten moesten elders in va cante gemeenten optreden. Onder dankbetuiging, Mijnheer de Redacteur! voor uwe welwillende plaatsing, heb ik de eer mij te noemen, ovezand. UEd. Dv. 23 Jan. 1884. W. Van ELDEN, Consulent van Ellewoudsdijk. Wij merken den geachten inzender op, dat de be richtgever uit Ellewoudsdijk in hoofdzaak blijkbaar het oog heeft gehad op het «lager" onderwijs. En wat het niet-verschijnen van een predikant op jl. Zondag betreft, de Ellewoudsdijksche kerkgangers zullen nu zeker de reden van verhindering eerbiedigen, maar zij was hun waarschijnlijk op het oogenblik zelf niet bekend. Red. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 23 Januari 1884. Uur. -ö 8 a i-s 's morgens 8 's midd. 12 Is 's avonds 5 759 752 747 Wind richting. Toestand ran de lucht. Betrokken. 13 të M 0 sis 0-e O M 90 O a OD So g «A-a +9 +10.5 +10.5 3.9 Z.West.j Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 740 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 9 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 3.7 m.M. boven Groningen Hedenmiddag half een: het verschil werd, wat de richting betreft, ongunstiger en nam'tevens in grootte toe. Barometerstand te Utrecht om half een752.4 mM. Het centrum van het gebied van lagen druk nadert ons snel en bezorgt ons dit ruwe weder. Verwachting Storm van Zuidwest tot West, buiig weder, regen. 314 e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 22 Januari. Ie lijst. No. 17305 f25000. No. 2092 f6000. No. 7845 f1000. Nos 11964 en 13794 elk f400. Nos. 2887, 7146 en 16499 elk f200. Nos. 13709, 14085, 17504, 17923 en 19472 elk f 100. Trekking van Woensdag 23 Januari, 2e lijst. No. 18711 f2000 Nos. 591 en 6375, elk f1500. Nos. 11272 en 18031, elk f400. Nos. 18189 en 20717, elk f200 Nos 7431, 18354, 18767, 19794 en 20091, elk flOO. Burgerlijke Stand Goes van 19 tot 23 Jan. 1884. Geboben den 19, Cornelia, d. v. Jacobus De Kok en Francina Meeuse; den 22, Janus Jacob, z. v. Janus Jacob Cooman en Krina Weesepoelden 23, Johanna Pieternelia, d. v. Kornelis Scheffers en Cor nelia Hollemans. Overleden den 22, Catharina Van der Linde, 78 j., gehuwd met Izaak Vermeulen. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 24-25 Jan. Goes, inboedel, porselein, Pilaar. 25 Jan. Kapelle, inspan, Gallis Merens. 26 Goes, brandstoffen enz., Pilaar. 29 Goes, boekwerken, Pilaar. 29 Goes, hit, wagen, boonen enz., Pelle. 80 Ellewoudsd., woonhuis, afbraak enz., Scholten. 31 Kapelle, huizen, Mulock Houwer. 31 Kapelle, bouwland, Pilaar. 4 Febr. Kruininge, woonhuis enz., Pelle en Lansen Croin. 6 Kmiuitige, boereninspan, Mulock Houwer. 6 's-Hcerenhoek, bouwland, Pilaar. 7 Driewegen, woonhuis, Gallis Merens. II Wolfertsdyk, woonhuis en grond, Gallis Merens. 14 's-Gravenpolder, hofstede, P. Overman. 21 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. VGravenpolder, inspan, P. Overman. Wolfertsdijk, boereninspan, Pelle. Ovezand, boereninspan, Pelle. 3 Mrt. Kapelle, hoefje en bouwland, Pelle en Lansen Croin 5 Heinkenszand, boereninspan, Pelle. 5 Kortgene, boereninspan, Koelof. 6 Nisse, boeren inspan, P. Overman. '8-Iïeerenhoek, hofstede, Pelle en Lansen Croin. Nicuwdorp, boereninspan, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiën. 31 Jan. Kortgene, herstelling toren, Gemeentebestuur. Correspondentie. Men schrijft ons dat de pennybootjes, welke te Vlis- singen in dienst zullen gebracht worden, niet, zooals elders gemeld is, vervaardigd zijn door «de Schelde", maar door een Hollandsche firma te Kinderdijk. «De Schelde" plaatste alleen de machine in de bootjes. Het overig gedeelte van het schrijven over «onoor deelkundig prijzen" door het door den inzender be doelde blad komt ons voor plaatsing in het onze minder geschikt voor. Marktberichten. GOES, 22 Januari 1884. Bij zeer flauwe prijzen vooral van tarwe werd de vrij goede aanvoer van alle artikelen niet dan tot de verlaagde noteering verkocht. OUDE TARWE per hectoliter a NIEUWE TARWE 7,— a /->- v 7,- 6- 5,30 4,80 V 3,- - 7,60 r 6,10 V 5,60 v 5, 0 A— 0 9, 7,— 1,35 3,60 NIEUWE ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BLAUWE ERWTEN 8,— BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN 6,75 BOTER per K. G. (Ned.«.) 1,30 EIEREN per 100 stuks 3,20 ROTTERDAM, 21 Januari 1884. De aanvoer was heden middelmatig en bestond hoofdzakelijk uit hetgeen was aangebracht van de naast bij gelegen plaatsen, want uit Zeeland en Vlaanderen was er nog zeer weinig ter markt. De stemming was zeer flauw, waardoor vorige prijzen niet te bedingen waren. Tarwe. Inlandsche witte redelijk aangebracht en wederom 25 cents lager verkocht. Zeeuwsche de beste f 8 a 8,40, extra puike daarboven, mindere f 6,75 a 7,80, op de wicht werd naar qualiteit verkocht van f 10 tot 10,50 per 100 kilo. Rogge. Van inlandsche was de aanvoer klein en tot flauwe vorige prijzen langzaam te plaatsen, de puike f6,50 a 6,75, mindere f5,80 a 6,40, Gerst in de puike soorten bijna niet ter markt en daardoor lot vorige prijzen te plaatsen, de goede en mindere soorten, waarvan de aanvoer middelmatig was, moesten 10 a 15 cents lager worden afgegeven. Winter de beste f 5,70 a 6, mindere f 5 a 5.50. Zomer de beste f5 a 6,40, mindere f4,50 a 4,90. Haver tot vorige prijzen langzaam te plaatsen, de beste partijtjes f3,80 a 4,25, mindere f2,50 a 3,70. B o e k w e it niet ter markt Paardenboonen flauw en tot vorige prijzen niet geheel te plaatsen. De beste f7,30 a 7,50, mindere f6,50 a 7,25. Duivenboonen tot iets lager aangeboden en verkocht van f7,25 a 8 naar qualiteit. Bruine boonen met kleinen aanvoeren minder vraag 25 cent- lager. De beste f 11 a 12, mindere f 10,50 en lager. Witte boonen nagenoeg zonder aanvoer en niet dan 25 cent lager te plaatsen. De beste f 11,50 a 12, mindere f 11,50 a 8. Blauwe erwten ruim ter markt en 25 cents lager nog niet begeerd. De beste partijtjes f8,25 a 9, mindere f7,50 a 8, voersoorten f7 a 7,40. Hennepzaad onveranderd f9 a 10. Kanariezaad 25 cents lager langzaam van de hand gaande, het beste f8,50 a 9,25, mindere f7,50 a 8,25. Meelbeiicht. Overzicht21 Januari. Meel. Stemming onveranderd, met kleinen consumptiehandel, terwijl voor leveringsverkoopen meer vraag was en enkele afdoe ningen tot stand kwamen. Vlas. Op het land was de vraag gedurende de week vrij levendig, niettegenstaande bleef de omzet niet groot Heden ter markt weiden ongeveer 44000 steen ten verkoop aangeboden, die grootendeels tot goed vorige prijzen gekocht werden. Lijnzaad. Met verminderden aanvoer en goede vraag waren de prijzen wederom vaster, ofschoon niet hooger te noteeren. Meekrap. De omzet blijft zich tot kleinigheden bepalen, in de prijzen geen verandering. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,a f 2,10, jammen poters f0,85 a 11,05, alles per hectoliter. Handel buitengewoon flauw. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 4500 heet., prijs f2,40 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren f4,80 a 4,90 de 100 stuks. Weinig aanvoer. ROTTERDAM, 22 Januari 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1057 runderen, 87 vette- en graskalveren, 118 schapen of lammeren, 358 varkens, 52 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 84 c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 48 c.; kaiv. 1ste qual. 110 c., 2de qual. 90 c., schapen 90 c„ alles per kilo. Voor het magere vee was weinig kooplust. De aanvoer van weivarkens was veel minder dan gepasseerden marktdag, maar de prijzen waren dezelfde. Men besteedde voor goede qualiteit 40 a 48 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f76, 2e qual. f72, 3e qual. f68, per |/s kilo 80 a 65 c. -A-d-srertentien. Vrijdag 25 Januari 1884 liopen onze geliefde ouders CORNELIS DU BOIS en JOHANNA VOGEL hunne 30jarige Echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Goes, 23 Januari 1884. Door 's Heeren zegen liedenmor gen voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON P. SERVAAS echtgenoote van IC. VERSPUIJ Van RIETSCHOTEN. Krabbendijke, 23 Januari 1884.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3