Boekwerken Levensverzekeringen, Wegen en Voetpaden. ■Ml Marktberichten. -A. 13 "V" E R T S N T I E 1ST. De Hollandsche Sociëteit G. H. Van der Meer Mohr. Ligger der Wegen en Voetpaden Openbare Verkooping, 'J Openbare Verkooping. eene partij Openbare Verkooping. eene groote partij Openbare Verkooping. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Woonhuis, Schuur en verderen Timmer met Erf, Tuin en u i lmunt ende 56 Hectaren 27 Aren 78 Centiaren. Te Luik zijn twéé taannen en twee vrouwen in hechtenis genomen, verdacht van den indertijd te Keulen gepleegden moord op den horlogemaker Stock- hausen en zijne moeder; alsmede van verscheidene diefstallen in België en Duitschland. Jacobus II van Engeland bezocht eens het stadje Southwold (graafschap Suffolk). De burgemeester had een toespraak door den secretaris laten maken, maar te laat om dien van buiten te leeren. De secretaris had diensvolgens last gekregen hem te souffleeren. Toen de Koning verscheen, was onze burgemeester zoo ze nuwachtig, dat hij na het «Uwe Majesteit" reeds bleef steken. «Houd u toch als een manfluisterde de souffleur. En de burgemeester herhaalde«Uwe Ma jesteit, houd u toch als een man!" »Zijt gij dan des duivels, sir 1" mompelde de secretaris in wanhoop, en de burgemeester, die hoe langer hoe meer de kluts kwijtraakte herhaalde «Zijt gij dan des duivels sir?" »Ik zeg u, gij zult ons allen in het verderf storten," fluisterde de secretaris den ongelukkige toe en deze zeide het hem na»Ik zeg ugij zult ons allen in het verderf storten 1" Jacobus II keerde ver bolgen den burgemeester den rug toe en verliet het stadjewaar de man hem zoo liefelijk had begroet. Een niet zeer bemiddelde dame woonde op het platteland (Frankrijk) bij haar schoonzoon en schoon dochter in toen zij een obligatie van de stad Parijs miste. Toen deze echter later met den h oogsten prijs van 100,000 frs. uitgekomen wasdaagde zij den winner, een boer, voor den rechtbank. Nu bleek, dat de vrouw door haar eigen kinderen bestolen was, die den boer met de obligatatie betaald hadden. Lang duurde het proces, te lang; want de arme vrouw stierf vóór het afgeloopen was van verdriet. Eindelijk werd het procesin haar naam ingesteldgewonnen en kregen haar erfgenamen, haar kinderen, de 100,000 frs Terwijl tot nu toe de afval van allerlei aard in Parijs op vrij primitieve wijze op de straten werd gedeponeerd en in het holle van den nacht door een heirleger voddenrapers van beiderlei kunne werd verwijderd, heeft de prefect van de Seine voorgeschre ven, dat in elk huis een bak aanwezig moet zijn, die op nauwkeurig omschreven wijze is ingericht en voor vijf verschillende soorten van afval evenveel verschil lende afdeelingen bevat. Deze door de huisbewoners gesorteerde overtolligheden worden dan op gezette tijden van gemeentewege afgehaald. Behalve het zonderlinge voorschrift van het sortee- ren, zou in deze bepaling voor ons Nederlanders althans niets vreemds liggen. Maar in Parijs heeft zij een eigenaardige en ingrijpende beteekenis, daar zij, naar eene matige schatting, 50,000 mannen en 20,000 vrouwen van het gild der chiffonniers broodeloos maakt. De voddenrapers hebben nu ten getale van ver scheidene honderden eene bijeenkomst gehouden, om op te komen tegen den nieuwen maatregel. Het was esne rustige vergadering, waar ook vrouwen met hunne kinderen verschenen waren Er werd gezegd dat men slechts door wettelijke middelen zou trachten de in trekking van de bedoelde verordening te verkrijgen, en dat alzoo de bevolking, evenals vóór 15 Jan de vuilnisbak of mand 's avonds laat op de voetpaden zou mogen leegwerpen, waar de voddenraper, vóór de komst van de vuilniskar, met zijn haak er zou uithalen wat van zijne gading was. De verordening van den prefect, werd voorts gezegd, kon op geen ongelegener tijd gekomen zijn de nood toch onder de arbeidersklasse was buitendien al groot genoeg. Het gemeenteraadslid Joffrin was ter vergadering gekomen. Hij heeft den voddenrapers gezegd, dat hij den prefect in den raad zal interpelleeren over zijn maatregel. De vergadering nam een adres aan, dat den 21 dezer (dus heden) door eene deputatie den prefect overhandigd zal worden. La France en eenige andere bladen hebben den voddenrapers eenige duizenden francs ter ondersteu ning doen toekomen. Een in het Zuiden van het graafschap Wales wonende arts, dr. Price, schept er sedert eenige jaren behagen in om in zijn leegen tijd als «druide" gekleed de bosschen te doorkruisen en den eeredienst te ver richten, die het eerst door de Romeinen in Engeland werd verdrongen en later door het christendom geheel werd uitgeroeid. De vorige week Zondag echter maakte dr. Price het wat al te erg. Hij had niets minder ge daan dan op een heuvel niet ver van zijne woning een groote houtmijt opgestapeld, die hij als druide- priester aanstak en er om heen liep met mystieke gebaren. Daarbij hield hij een revolver in de hand en dreigde ieder neer te schieten, die het wagen mocht, het «offervuur" te naderen. De politie waagde het nochtans, en daar zij in een soepterrine het lijkje van een klein kind vond, dat de druide-dokter trachtte te verbranden, daar dit kind de keukenmeid van den dokter tot moeder had gehad en daar over de geboorte van het wicht weinig en over zijn dood in 't geheel niets bekend was, nam men den modernen druide voorloopig in hechtenis, om eerst na de geheimzinnige geschiedenis een behoorlijk hedendaagsch onderzoek in te stellen. Laatste en teiegraphische berichten. Kats. De heer H. Schouw Sandvoort, predikant alhier sedert 1 April 1866, heeft zijn ontslag inge diend tegen 1 April a. s. Kolijnsplaat. Door de stemgerechtigden alhier is Zaterdag 11. in plaats van den heer P. Riemens tot lid van het kiescollege gekozen de heer J. Caljouw met 58 van de 93 stemmen. 's-Gravenhage. Bij de plechtige begrafenis van den oud-minister Jhr. Klerck op Eik-en-Duinen waren o. a. de ministers van Waterstaat en Buitenl. zaken, een aantal oud-ministers, kamerleden, het gemeentebestuur, waterstaats-beambten en deputatien van leden en ge nootschappen aanwezig. Noord-Brabant vaardigde een commissie af, die bij monde van den heer Delcourt den dank dier provincie vertolkte en een prachtige wit koralen krans als laatste huldeblijk te midden der talrijke kransen neerlegdevoorts eerden Klerck's nagedachtenis de minister van den Bergh, de oud minister Reuther, de burgemeester van 's-Gravenhage Patijn en baron Van Wassenaer, lid der 2e Kamer. De zoon des overledenen, dankende voor de bewezen eer, verzekerde, dat het eerebewijs van Noord-Brabant in de laatste dagen zijns levens het lijden zijns vaders had gelenigd. In de zitting der Eerste Kamer van heden bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van Jhr. Klerck. De Staatsbegrooting is Woensdag om 11 uur aan de orde. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Sluis dhr. A. M. Vermere, surnumerair te Eindhoven. De Advocaat-Generaal Polis heeft heden in de eeds- quaestie-Hulst voor den Hoogen Raad geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Hof te Arnhem en tot veroordeeling van Holst. Uitspraak 25 Februari. Naar wij vernemen is het huis Owen Rice, te Liverpool, in oesters, gefailleerd. Londen, 21 Jan. De Turksche gezant alhier vroeg aan de regeering opheldering over de houding van het Egyptische Ministerie, dat de afstand van Soedan toe stond zonder zijn wettigen souverein (den Sultan van Turkije) daarin te kennen. Petersburg, 21 Jan. Het Keizerspaar woonde in de club van den adel een concert bij onder leiding van Anton Rubinstein. De Keizer werd met geest drift toegejuicht. Ingezonden Stukken. M. d. R. 1 Volgens het ingezonden stuk van den heer Schilham te 's-Heer Arendskerke in uwe courant van II. Zaterdag 19 dezer »zag" Z.Ed, met verwondering in verschil lende bladen, dat het adres van dr. P. De Jager te Ternaardmede onderteekend door prof. A P. Fokker, dr. J. F. Van Hengel en dr. G. W. Bruinsma, aan Z Exc. den Minister van binnenlandsche zaken verzon den is, teneinde de wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, niet langer op «mazelen" van toepassing te doen zijn. Niet met verwondering maar met verbazing lees ik, dat door den heer Schilham het initiatief genomen wordt om die wijziging te bestrijden, op grond van eigen ervaring in 1876 opgedaan en uit vrees dat zich een grooter getal lijders aan naziekten zal opdoen. Niet betwijfelende de rijke ervaring, die Z Ed. in dezen, in zijne plattelandsgemeente, welke hij nog nim mer verliet, kan hebben opgedaan, betwijfel ik wel of die voor en bij het maken van algemeene bepalingen het overwicht kan hebben, evenzeer of het al of niet aanplakken van briefjes invloed zal hebben dat er meer naziekten te wachten zijn. Naar mijne meening zal dan ook het meerendeel van wetenschappelijke geneesheeren hunne adhaesie schenken aan het adres van dr. De Jager en den heer Schilham gelegenheid geven, om met zijne meening bij Z.Exc. den Minister van binnenlandsche zaken voor zich zeiven optetreden. Wolfertsdijk, 21 Januari 1884. K. De OUDE, Officier van gezondheid le klasse van het O.-I. leger. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 21 Januari 1884. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 774 Z.West. Bewolkt. J+7 0.2 s midd. 12 774 +9 's avonds 5 775 +6.5 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, met een barometerstand in het cen trum van ongeveer 745 m.M., bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 4 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uur: Maastricht 5.7 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half eenhet verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 774 mM. Er heeft zich sedert Vrijdag een gebied van lage drukking gevormd, waardoor er meer wind gekomen is. Het afwijkingsverschil werd hedenmiddag weer kleiner; toch zal de wind nog wel wat sterker worden. Verwachting tamelijk krachtige Westenwind, goed weder. 3t4e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Maandag 21 Januari, le lijst. Nos. 793 16183, 16930 en 17531 elk f1000. No. 17615 f 400. Nos. 2711, 5171, 15103, 18271 en 19911 elk f100. Burgerlijke Stand Goes van 18 tot 21 Jan. 1884. Geboren den 19, Willem, z. v. Christiaan Kor- stanje en Maatje Francina Baasden 20, een on echte dochter. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De Zaterdagavond ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar geveilde perceelen aan de Beestenmarkt alhier, wijk D no. 123125, zijn in massa op 6150, plus 150 voor losse goederen en 12% pCt. verdere kosten, opgehouden. Er zal eene nieuwe veiling plaats hebben. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Iaformatiën. 81 Jan. Kortgene, herstelling toren, Gemeentebestuur. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. ïnformatiën. 24-25 Jan. Goes, inboedel, porselein, Pilaar. 25 Jan. Kapelle, inspan, Gallis Merens. 26 a Goes, brandstoffen enz., Pilaar. 29 u Goes, boekwerken, Pilaar. 29 Goes, bit, wagen, booneu enz., Pelle. 80 Ellewoudsd., woonhuis, afbraak enz., Scholten. 31 Kapelle, huizen, Mulock Houwer. 31 Kapelle, bouwland, Pilaar. 4 Febr. Kruininge, woonhuis enz., Pelle en Lansen Croin. 6 Kruininge, boereninspan, Mulock Houwer. 7 Driewegen, woonhuis, Gallis Merens. 11 Wolfertsdijk, woonhuis en grond, Gallis Merens. 14 's-Gravenpolder, hofstede, P. Overman. 21 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. h 's Gravenpolder, inspan, P. Overman. h Wolfertsdijk, boereninspan, Pelle. i Ovezand, boereninspan, Pelle. 3 Mrt. Kapelle, hoedje en bouwland, Pelle en Lansen Croin. 5 Heinkenszand, boereninspan, Pelle. 5 Kortgene, boereninspan, Roelof. 6 h Nisse, boeren inspan, P. Overman. f 's-Heerenboek, hofstede, Pelle en Lansen Croin. ROTTERDAM, 21 Januari 1884. Granen, middelmatige aanvoer. Tarwe, Erw ten, Bruine - en Witte Boonen en Ka nariezaad 25 cents, Rogge, Gerst, Haver en Paardenboonen 10 cents lager. Buiten- landsche stil, onveranderd. Meel stil, 25 ets. lager. Van Vlas ter markt 43965 steen, meest afwijkende, waarvan slechts een gedeelte, tegen vorige prijzen, langzaam plaatsing vond. Nieuwe TARWE 7,— a f 8,50 Jarige - 7,25 - 8,75 Nieuwe ROGGE- 5,75 - 6,60 WINTERGERST- 5,— - 5,75 ZOMERGERST- 4,80 - 5,30 Korte HAVER- 4,80 - 5 30 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- 12,40 PAARDENBOONEN - 7,— - 7,30 DUIVENBOONEN - 7,75 - 8,25 ERWTEN- 7,— - 7 75 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11.— BRUINE BOONEN - 9,-»- 1250 WITTE ....- 10,— - 12,- KANARIEZAAD - 7,— - 8.75 Getrouwd C. REIJERS, Predikant, en J. HENRIETTE MOORREES. Zij betuigen, ook namens wederzijdsche familie, hun dank voor de vele blijken van hartelijke belangstelling, dezer dagen on dervonden. Nieuw-Helvoet, Apeldoorn, 18 Januari 1884. Heden overleed tot mijne en weder- zijdscher familie diepe droefheid, op het onverwachtst, mijne dierbare eebtgenoote CATHARINA DE JONGE Md., in den jeug digen ouderdom van bijna 20 jaren. Kruininge, 17 Januari 1884. H. VAN IWAARDEN Jz. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Rotterdamin den ouderdom van ruim 70 jaren, onze geachte vader en behuwdvader de heer Th. BUSSINGH De VRIES, Em. Predikant. Heinkenszand, 19 Januari 1884. J. C. J. BUSSINGH DE VRIES. A. C. BEKKERS. Eenige kennisgeving voor Goes en om streken. opgoricht te Amsterdam In 1807, wordt te Goes vertegenwoordigd door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's-Heer Abtskerke c. a. brengen ter open bare kennis, dat de in deze gemeente, zooals die door den Raad in zijne vergadering van den 18 Januari 1884 voorloopig is vastgesteldmet de KAARTandermaal gedurende veertien werkdagen en wel van den 23 Januari 1884 tot den 9 Februari 1884 in het gemeentehuis ter inzage zal liggen en al daar kosteloos kunnen worden geraad pleegd en dat gedurende dien termijn door belanghebbenden eventueele bezwaren bij Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland schriftelijk kunnen worden ingebracht, ter wijl voor reclamanten en belanghebbenden ter secretarie inzage kan genomen of tegen betaling der kosten afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. 's Heer Abtskerke, den 19 Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE. De Wethouder, M. STEVENS E. De Notaris J. M. PILAAR zal op Donderdag en Vrijdag den 24 en 25 Januari 1884, telkens des voormiddags te 10 uren, te Goes, in het koffiehuis «De Prins van Oranje", ten verzoeke van de erfgenamen van den heer J. G. Risseeuw, verkoopen: bestaande o. a. in: y Kabinet, Secre taires, Chiffon- 1 nière, Commode, Buf fetten, Ronde, Vierkante, Speet- en Waschtafels, Canapés, Vol- taires, Stoelen in soort, Spiegels, Schilderijen, Pendules, Barome ter, Pianino, Ledikanten, Bedden en Toebehooren, blauw Eetser vies, Kristal, Glaswerk, Verlakt, oud Porselein, eene partij Zil veren Werken, Wijnen, Linnen en Pellen, Vloerkleeden, Haarden met Toebehooren enz. Het PORSELEIN en de ZILVEREN WERKEN zullen verkocht worden Don derdag 24 Januri 1884, des namiddags te 2 uren KijkdagenDinsdag en Woensdag den 22 en 23 Januari 1884, telkens van 10 tot 4 uren. De Notaris PILAAR zal op Zaterdag 26 Januari 1884, des voormiddags te 10 uren, te Goes, aan het pakhuis van den heer J. G. llisseeuw, aan de Beestenmarkt, verkoopen Brandstoffen, Aardappelen, Man gel, Tuingereedschap en hetgeen meer zal geveild worden. De Notaris PILAAR zal op Dinsdag den 29 Januari 1884, des avonds te 5% uren, te Goes, in het koffiehuis «de Prins van Oranje", voor de erfgenamen van den heer J. G. Risseeuw, verkoópen waarvan lijsten voorhanden zijn bij de hee- ren boekhandelaars alhier. KIJKDAGEN Maandag en Dinsdag 28/29 Januari 1884, van 105 uren. Op Dinsdag den 29 Januari 1884, des middags te 1 uur, zal P. Brand, aan den Molendijk te Goes, PUBLIEK VEBKOOPES Een Hit oud 7 jaren, met Tentwagen en Tuig, eene partij Mangels, Staak-, Snij- en Princesse-boonen, vroegePoot- aardappelen in soort, een Groen- tekar, 1 Tafel, Stoelen, Lade tafel en meer andere Roerende Goederen. ïnformatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. op Donderdag 31 Januari 1884, 's namiddags te 6 uren, in de herberg bij C. Mahkusse te Kapelle, ten verzoeke van C. 4. on J. Van Willigen, en ten over staan van den Notaris MULOCK HOUWER, van H UJ staande en gelegen in de gemeente Kapelle, aan den Postweg, sectie E nis. 897 en 898, groot 14 A. 10 c.A. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal op Donderdag den 14 Fe bruari 1884, des voormiddags te 10 uren, tenlierberge van J. M. Zaaijer te 's-Gravenpolder, ten verzoeke van den eerz. A. Van Danimc Jzn., in het openbaar verkoopen EENE KAPITALE genaamd «de Korenpolde r", be staande in zeer goed onderhouden gelegen onder de gemeenten 's-Graven- polder, Kapelle en Hoedekenskerke, ter ge zamenlijke grootte van Catalogussen met kaart zijn van af den 1 Februari a. s. gratis te verkrijgen ten kantore van den Notaris L. A. PAARDE KOOPER OVERMAN te s-Gravenpolder alwaar mede nadere inlichtingen zijn te bekomen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3