1884. N°. 10. Dinsdag 22 Januari. 71ste jaargang. (IfiliSUIIi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES21 Januari 1884. Dhr. O. van Rees, president der Tweede Kamer, is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ned. Xndië. Gelijk bekend is werd deze benoeming reeds eenigen tijd verwacht en we beleven het dus, dat onder een ministerie-Heemskerk het bestuur onzer overzeesche bezittingen aan een verklaard liberaal Minister en een Gouverneur-Generaal van dezelfde beginselen wordt op gedragen. Zal dit ons Indië ten goede komen? Zal die een heid van beginselen eenheid en vastheid van regeerings- wijze met zich voeren Wij hopen het, en zeker is het, dat, wanneer kennis van de toestanden in Indië een waarborg is van een goed regeeringsbeleid, wij ons over het bezit van twee zulke kundige personen als de nieuwe Minister en de nieuwe Gouverneur-Gene raal zeer verheugen mogen. De heer Van Rees heeft de gewichtigste betrekkingen in Indië bekleed en is, naar wij meenen reeds herhaaldelijk, als waarnemend Gouverneur Generaal opgetreden. Hij was niet wat men noemt populair, maar hij was in Indië bekend als een man van groote wilskracht en standvastig omtrent wat hij goed en nuttig achtte. Daaraan had hij dan ook den bijnaam van «Koning Otto" te danken. Zijn presidentschap van de lie Kamer heeft hem ook nader in ons land hekend gemaakt en den goeden dunk omtrent zijn karakter en zijne bekwaamheden zeer verhoogd. Het komt ons voor, dat wij Indië met dezen nieuwen landvoogd geluk mogen wenschen. Wij vernemen dat onder de postboden en brie venbestellers in Zuid-Beveland een adres circuleert, waarin het eerbiedig verzoek gedaan wordt gedeelte lijke Zondagsrust intevoeren door beperking der bo- deloopen en distributie der brieven enz. op den ze venden dag der week. Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben besloten dat, ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting van 1884 voor de Natio nale Militie moet worden geleverdsamengevoegd worden de gemeenten Ovezanden 's-Heer Abtskerke en ook Baarland en Oudelande. Yoorts is bepaald, dat de loting zal plaatshebben als volgt: te Kapelle, voor de gemeenten Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruininge op 22 Februari a. s. des voormid- dagstelO% uren; voor Krabbendijke, Schore, Waarde en Rilland-Bath des namiddags te éen uur; te Goes, voor de gemeente Goes op 23 Febr. a s. des voormiddags te 9 urenvoor Borsele, Ellewouds- dijk, 's-Heerenhoek, Heinkenszand en 's-Heer Arends- kerke te 10% uren; te Goes, voor Kloetinge, 's-Gravenpolder, Kattendijke en Wolfertsdijk op 25 Febr. des voormiddags te 9 urenvoor Baarland, Oudelande, Nisse, Ovezand, 's-Heer Abtskerke, Driewegen en Hoedekenskerke te 10% uren. Borsele. Den 23 Januari wordt het tien maanden dat vergunning verleend is tot het plaatsen en op- kweeken van zaaioesters op twee afgepaalde steenen bermen aan den zeedijk alhier, zonder dat tot dusverre iets van eenige uitvoering is gebleken. Aan de vergunning is o. m. ook deze voorwaarde verbonden dat zij vervalt, wanneer van haar binnen een jaar geen gebrnik is gemaakt. Met het oog op den korten tijd, die nog overschiet, is derhalve de vrees niet ongegrond, dat het oester- kweeken hier niet zal doorgaan. Hansweerd. Door een drietal ingezetenen dezer plaats is aan burg, en weth. het verzoek gericht om uit breiding der gemeentepolitiewelke tot nutoe voor de uitgebreide gemeente Kruininge uit slechts éen per soon bestaat. Zijn wij wel onderricht, dan staat dit in verband met ongeregeldhedendie vooral door het vreemde scheepsvolk, dat hier nu en dan aan den wal vertoeft, meermalen voorkomen. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Nisse hebben zich niet minder dan 38 sollicitanten aangemeld, waaruit Zaterdag een drietal is opgemaakt. Aan het kantoor te Bath werden in 1883 inge klaard 460 geladen en 279 ledige schepen en uitge klaard 309 geladen en 33 ledige schepen, totaal 1081 schepen. Volgen» het Hbl. berust het ontslagdoor de Directie der Centraal-Spoorwegmaatschappij den heer Henri Boers als Secretaris gegeven, op de overweging, dat de heer Boers zijn prestige zou hebben verloren, tengevolge van beschuldigingen vrijelijk in 't openbaar geuit. Deze hebben echter der justitiedie zich de zaak beeft aangetrokken, geen aanleiding gegeven tot nader onderzoek of vervolging. De actie, door den heer Boers tegen de maatschappij jn te stellen, berust op een contractuëele verbintenis tusschen hem en de Maatschappij, Naar iater werd gemeld in verband met de te Utrecht loopende geruchten, waarvan het ontslag van den secretaris der Centraalspoorwegmaatschajipij het' gevolg moet zijn, is het lijk van mevrouw B., op grond van vermoeden van vergiftiging, op last der Justitie opgegraven. Bij de lijkschouwing is echter geblekendat de duidelijkste sporen aanwezig waren, dat zij aan buik- typhus is overleden. Er was geen spoor van vergift te ontdekken. Het chemisch onderzoek moet echter nog plaats hebben. Dhr. B. schrijft, naar aanleiding der in omloop zijnde geruchten, den volgenden brief aan het U. 1). Utrecht, 19/1 '84. Tot heden heb ik gemeend te moeten zwijgen op de geruchten, welke men omtrent mij, in verband met het overlijden mijner echtgenoote, in omloop heeft ge bracht; doch thans wordt spreken plicht, dewijl in andere couranten nogmaals van vermoedens van ver giftiging wordt gewag gemaakt. Ik zeg u dank voor de in uw nommer van heden opgenomen mededeeling, dat de hoogleeraar dr. W. Koster en dr. Van Haren Noman, als deskundigen met de lijkschouwing belast, geen kenteekenen van veigif- tiging, wel die van typheuse darmaandoening hebben gevonden. Verder leg ik u hierbij over de verklaring in originali, van dr. Th. A. Quanjer, die mijn echtgenoote tijdens hare ziekte heeft behandeld, met beleefd verzoek die hieronder aftedrukken. Ik hoop dat deze afdoende verklaringen een einde zullen maken aan de tegen mij ingebrachte beschul digingenmocht dit echter niet het geval zijn, dan zal ik niet aarzelen de personen, die den laster verder verspreiden, hoe zeer mij dat ook moge tegenstaan, ten strengste te vervolgen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UEd, dv. dr., Henri Boers. De in bovengenoemden brief aangehaalde verklaring van dr. Th. A. Quanjer luidt als volgt De ondergeteekende, practiseerend arts en oud offic. v. gez. lekl., verklaart dat mevrouw BoersGroene- veldt op deu 5en Januari onder zijne geneeskundige behandeling is overleden aan febris typhoïdea. Utrecht, 19 Jan. 1884. Th. A. Quanjer. Het schrijven van den Minister van justitie be treffende den kinderarbeid is door de Tilburgsche Kamer van Koophandel, die daartoe in buitengewone vergadering werd bijeengeroepen, beantwoord met het advies om het getal werkuren van kinderen van 1216 jaren te stellen op 12 uren 's daags en wel van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uren. Voor postpakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie thans blauwe adreskaarten ingevoerd. Op deze kaarten moet de waarde in letters worden uitgedrukt en tevens wordt daarop vermeld, over welken spoorweg het pakket verzonden wordt. Door den Minister van binnen), zaken is, met dispensatie van het verbod van invoer van vee uit het buitenland, voor den tijd van 15 tot en met 30 Aug. e.k. vergunning gegeven tot invoer van het vee, dat bestemd is voor de internationale tentoonstelling van landbouw te Amsterdam. In Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Koninklijke militaire academie. (Zie verder de St.-Ct. dd. 20 en 21 Januari, no. 17.) In Maart e. k. zullen acht studenten in de ge neeskunde aan de universiteiten hier te lande worden toegelaten tot de verbintenis om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aantenemen. (Zie verder de St.- Ct. dd. 20 en 21 Januari, no. 17.) Uit Den Haag meldt men aan de N. R. Ct.: Wegens eene te verwachten behoefte aan officieren, bij eventueele mobilisatie, heeft Z. M. de Koning be paald, dat een zeker aantal militie-onderofficieren tot militie-luitenant bij de korpsen benoemd kunnen wor den, na een practisch examen. De militie-officieren zijn door een zichtbaar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren; zij genieten, in dienst zijnde, een jaarlijksch traktement van 900 en ont vangen tegemoetkoming in de kosten van hun uniform. De Minister verwacht van dezen maatregel de dienst neming door beschaafde en ontwikkelde jongelieden. Ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Ned. Indië is alsnog bij den Min. van buit. zaken ontvangenvan den consul-generaal der Nederlanden te Melbourne f 300en van den Nederlandschen consul te Gent als eindopbrengst van het aldaar gegeven wel dadigheidsfeest, frs. 1602,04; uitmakende met het reeds vroeger gezondene een totaal bedrag van frs. 12031,64. I De commissie ter beoordeeling van de ingekomen modellen voor het te Delft opterichten beeld van Hugo De Groot is dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd geweest. Niet minder dan zeventien modellen in gips of klei, met voetstukken in model of in teekening, waren ter mededinging ingekomen, zco van hier als uit den vreemde. Het advies der commissie is bij het hoofdcomité in gediend, dat eerlang een definitieve beslissing zal nemen. Van de voortrekkers tot stichting van eene Nederl. kolonie in de Zuid-Afrikaansche Republiek is Donder dag bericht ontvangen uit Ermeloo, gedateerd 6 Decem ber 1883, dat het personeel, voor zoover het nog bijeen is gebleven, in goeden welstand verkeert en voornemens was voorloopig zich te vestigen te Lijnden- burg, op den grond van den ex-kafferkapitein Mapoch. Gronden, waarvan enkelen rijk moeten zijn aan metalen, waren aangekocht in de omstreken van Ermeloo. Het vee is er goedkoop, eene koe met kalf werden gekocht voor 84, het brood daarentegen kost 1,20, het kruit 6 het kilogram enz. De gemeenschap is ge brekkig, zooals zij gelegenheid hebben gehad te onder vinden op de reis van Maritzburg naar Ermeloo, die met ossewagens was gemaakt en 28 dagen had geduurd. Het album van de Nederlanders, bestemd voor den President, was nog niet aangeboden, doch binnenkort hoopte de Commissie tot dat doel de reis naar Pretoria te maken. (IV. v. d. D.) De Londensche correspondent der N, R. Ct. schrijft, dat hij Zaterdagmiddag van de eigenaars der op de westkust van Atjeh gestrande stoomboot Nisero de mededeeling ontving, dat zij een brief hebben ont vangen van den kapitein, die te Singapore is aange komen. Hij hangt een droevig tafereel op van zijn éigen toestand hij heeft alles verloren, behalve de kleederen aan zijn lijf en van dien der andere, nog gevangen schepelingen. Hun lot is alles behalve benij denswaard. De kapitein schrijft, dat de Hollanders den hardnekkigen Radja hebben gedreigd dat zij zijn gebied te vuur en te zwaard zullen verwoesten, indien éenen der schepelingen eenig leed mocht overkomen. Niettemin moeten zij, volgens den schrijver, bereid zijn geweest een werkelijk enorm losgeld te betalen voor de vrijlating der gevangenen. Echter zouden zij voorwaarden daaraan verbonden hebben, die de Radja onaannemelijk vond. Niet onwaarschijnlijk is het, dat er eenige Atjshsche politiek onder loopt en dat men de gelegenheid gaarne wilde te baat nemen om twee vliegen in éen klap te vangen. De kapitein roemt ten slotte de gastvrijheid van den Gouverneur van Atjeh, die hem dadelijk, nadat hij aan wal wal was gestapt, ten zijnent noodigde. De Londensche vereeniging van Groothandelaars looft '1000 pond sterling uit voor de volgende prijsvraag »Een methode te vinden, waardoor vaccinestof kan worden gekweekt buiten het dierlijk lichaam in een of ander overigens niet gistende (zymotische) stof. De methode moet van dien aard zijn. dat de vaccinestof er door tot in het oneindige kan worden voortgeplant in opeenvolgende generaties en dat het product van elke generatie voor zoover dit in den voor het on derzoek bepaalden tijd kan worden nagegaan even werkzaam blijkt te zijn als de echte vaccine-lymphe." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tolen. Gistermorgen werd ds. W. F. Van Dijk bevestigd door ds. Wijdoogen naar 1 Tessalon. 5 vers 12 en 13 en de intrede had plaats naar 1 Corinth. 2 vers 2. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door deu heer J. II. Van 't Hof, cand. Op het drietal door de Evang. Luth. gem. te Paramaribo staat no. 1 ds. H. H. Zaalberg, predikant bij die gemeente te Zieriksee. Zaterdagmorgen werd aan den leerling van school C alhier Jan Pieter Romeiju Dz. door het Comité tot wering van schoolverzuim het getuigschrift voor ge trouw schoolbezoek uitgereikt. Als een bijzonderheid kan hier bijgevoegd worden, dat genoemde leerling den ganschen cursus op die school heeft doorloopen en in die zes jaren tijds nooit dan wegens ziekte de school heeft verzuimd. De voorzitter van het Comité stelde hem daarom tot voorbeeld aan de andere leer lingen. Bij Kon. besluit is een jaarlijksch pensioen van 600 verleend aan het gewezen hoofd der openbare lagere school te 's-Heerenhoek, den heer P. A. De Graag. De heer A. Waeijhaert, hoofd der openbare school te Hoek, Zeeuwsch-Vlaanderen, hoopt op 22 dezer zijn 40-jarig jubilé in die betrekking te gedenken. tot hoofd der openbare school A te Ter-Neuzen, op eene jaarwedde van 1200, het genot van vrije woning of eene vergoeding voor huishuur van 200 per jaar, benevens eene verhooging van jaarwedde met 50 voor het bezit van elke verplichte taaiakte. Te Bergen-op-Zoom is tot hoofd der openbare meisjesschool benoemd mej. De Visser te Leiden. Tot tijdelijk ieeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde aan de H. B. S. en het gymnasium te Sneek is benoemd de heer C. Broekman Cz., te Middelburg, de benoeming is slechts geschied tot 1 Sept. 1885. (N. R. Ct.) Do heer H. J. Yooren, te Poortvliet, is benoemd Rechtszaken. Zaterdag deed de arr. rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak tegen B. V. P., herbergier te Ierseke, oppossant tegen het vonnis, door het kanton gerecht te Goes, den 4 Mei 1883 ter zake van over treding der jachtwet gewezen. De rechtbank heeft de dagvaard, voor gemeld kantongerecht aan den ge daagde beteekend, verklaard nietig en van onwaarde met veroordeeling van den staat in de kosten van het geding. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond Zaterdag terecht een schippersknecht uit Ierseke, be schuldigd van op 2 Maart 1883 bij gelegenheid van de loting voor de Nat. militie den herbergier W. DeR., eenige stokslagen te hebben toegediend omdat deze niet wilde tappen. De Middelburgsehe rechtbank had voor dit feit 2 maanden eenzaam en ƒ8 boete opgelegd. Bekl. ont kende den herbergier geslagen te hebben. De v.-rd. mr. Bergsma weps er op, dat in dezen recht was gedaan op de verklaring van éen getuige, welke nog niet eens door aanwijzingen van beteekenis werd versterkt, terwijl bovendien volgens oordeel van pl. duidelijk bleek, dat de verklaring van die éene ge tuige, hoe ook te goeder trouw afgelegd, niet ten volle geloof verdiende, omdat de man een zeer zwak onder scheidingsvermogen bleek te hebben. Pl concludeerde derhalve tot vrijspraak. Adv.-gen. mr. Gregory was echter van meening dat het bewijs van schuld voldoende was geleverd en re- quireerde tot bevestiging van het vonnis. Uitspraak a. s. Donderdag. De arrond. rechtb te 's-Bosch heeft den op zichter J. De R., beschuldigd van manslag door on- m voorzichtigheid wpgens het ongeluk, dat 5 December 1882 aan de in aanbouw zijnde kerk te Vucht voor viel, veroordeeld tot 3 maanden celstraf, 8 geldboeten van ƒ25 en 2 van f8 en in de kosten van het geding. Landbouw en Veeteelt. Het sedert het begin dezer maand te Aksel heer- schende mond- en klauwzeer, onder het vee van den landbouwer P. Dekker aldaar, is thans geweken. Buitenlandsch Overzicht. «Zoodat in Spanje eerstdaags of eene nieuwe mi- nistriëele crisis of eene kamerontbinding zal plaats vinden", schreven wij in ons vorig overzicht en ziet, drie dagen later is er reeds een nieuw ministerie benoemd, en het besluit tot ontbinding der Cortes uitgevaardigd. Van eene crisis kan bijna niet gespro ken worden. Toen de heer Posada Herrera den Koning een ont- hindingshesluit vroeg, ten behoeve van het bestaande kabinet, meende deze een anderen weg te moeten inslaan en een dusdanig besluit te moeten stellen in handen van een nieuw ministerie, waarop de heer Posada advi seerde de vorming van een nieuw kabinet optedragen aan den heer Canovas. Dit is geschied en het nieuwe ministerie samengesteld als volgtCanovas del Castillo, minister-presidentElduayen, buitenlandsche zaken Quesada, oorlogAntequera, marineRomero Robledo, binnenlandsche zakenSilveda, justitieAlexander Fidal, openbare werkenVal losera, koloniën Cos- gayon, financiën. De heer Canovas is in 1831 geboren. Op 20j uigen leeftijd werd h'j redacteur van een conservatief blad en in 1854 lid der cortes. Onder de regeering van Ko ningin Isabella nam hij meermalen een ministerifelen zetel in. Nadat Isabella haar troon had verloren, verliet ook Canovas het land, moedeloos over het mis lukken zijner ijverige pogingen om de monarchie te doen herleven. Eerst toen Isabella in 1870 afstand deed vac den troon ten behoeve van haar zoon, keerde Canovas weder terug om zich aan het hoofd der Bour- bonnistische partij te stellen en toen in 1874 de po gingen om dezen tak den troon weder te doen hestij gen, gelukten, was het Canovas die aan de jonge mo narchie den krachtigsten steun verleenden. In 1879 kostte hem verschil van meening in zake de Cuba- aangelegenheden zijn zetel: doch in 1880 stond hij reeds weder aan het hoofd van een ministerie, tot in het volgend jaar Sagasta hem verving.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1