Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kerkvoogden der Herv. gemeente te Wolfertsdijk hebben aan hun nieuwgekozen medelid, den heer C. Zuijdweg, de betrekking van Secretaris van hun college opgedragen. tDe kerkeraad der Hervormde gemeente te Pijn- acker stelde eene vordering in tegen een harer lid maten tot betaling van hoofdelijken omslag. Toen die vordering voor het Kantongerecht te Delft werd behan deld, betwistte de gedaagde de quallteit des kerkeraads. Om die qualiteit te bewijzen produceerde de kerke raad het notulenboek der kerlteraads-vergaderingen te Pijnacker; de gedaagde meende echter dat het notulen boek nimmer het geëischte bewijs kon leveren, omdat nergens uit bleek dat dat boek het notulenboek was van den kerkeraad der hervormde gemeente te Pijn acker, doch voornamelijk dat het rechtens nooit kon opgaan dat de eischer zijn eigen titel zou kunnen scheppen om tot bewijs te dienen. De kantonrechter zal nu eerst over deze exceptie uitspraak moeten doen. Iersfeke. In de spaarbank op school I werd gedu rende het laatste kwartaal 1883 ingebracht 68,90 en uitgenomen ƒ17. Op den laatsten December stond in de spaarbank 308,19%, waarvan 289 in de rijks-postspaarbank was overgebracht. Op school II is ingelegd 22,62 en teruggevraagd 9,30 terwijl op 31 Dec. in de spaarbank stond ƒ121,38, waarvan ƒ95,75 op spaarbankboekjes. Landbouw en Veeteelt. Kortgene. Donderdag hield dhr. Marlet, in het lokaal van J De Keijzer alhier, eene landbouwvoor dracht. De begaafde spreker leidde zijne lezing in met een blik te slaan op het heden en verleden, en kwam zoo tot zijn onderwerpWat kan er gedaan worden om den landbouw meer winstgevend te maken." Hij schetste ten eerste den vroegeren toestand en bewees daaruit dat er thai.s meer behoeften zijn. Vervolgens onderzocht hij waar de vermoedelijke oorzaak ligt van niet te kunnen betalen. Hij meende dat hierin door de landeigenaars veel kon gedaan worden. Door nood gedrongen moeten de landbouwers nu producten ver bouwen, b. v. suikerbieten, die op het oogenblik wel meer winst geven dan andere gewassen, doch op de lange baan is men er niet mede vooruit In België b. v. geeft men van regeeringswege aan de landbou wers een krediet; z. i. zou het beter zijn wanneer hier de landeigenaars een landbouwkrediet gaven aan hunne pachters, en deze .dus het land niet zoo moesten uit putten om de te hooge pachten te betalen. Het is waar, de grondeigenaar wil wel hooge pachten, maai de hoogste bieder is niet altijd de beste pachter. Ook is het waar, dat het vele natte weer in de laatste tijden een hoofdoorzaak dir slechte jaren is, temeer daar onzer provincie uit bouwland beslaat, waarop dit geducht zijn invloed doet gelden. Daai oui spre ker had er meer op gewezen moest de landbouwer zich meer toeleggen op veehouden, en de eigenaars moesten ook meer daartoe medewerken. Ten tweede besprak de heer Marlet de verbetering in het eigen bedrijf en sloeg een blik in de toekomst onzer boer derijen, vooral daar onze provincie een bouwprovincie is. Door de daling der granen is er bereids meer vee houderij ontstaan; deze moet z, i. nog meer uitgebreid worden, en men moet zich daarbij meer toeleggen op voederverbouw. Verder besprak hij nog de vraag of onze bemesting voldoende was te achten, die z. i. er niet op verbeterd was. Er is een tijd geweest dat er veel gewerkt werd met chilisalpetertijdelijk, en voor sommige producten is die bemesting goed, maar op den duur laat zij den akker in een ontredderden toe stand achter. Daarom beval hij aan kunstmest te gebruiken bij gebrek aan genoegzamen stalmest, en wel in eene vereeniging, zooals hem tot zijn genoegen was gebleken, dat ook in deze afdeeling was tot stand ge komen, daar door aaneensluiting van krachten veel en voordeelig is aanteschaffen. Ten slotte sprak hij nog een woord over de be bouwing der boerderijen. Z. i. kan men te veel land in pacht hebben en het daarom niet goed bewerken. Men moest, zeide hij, niet meer land hebben dan men goed kan bewerken, zoodat men goede resultaten er van kan verwachten. Daarbij dan een handje gehol pen door de grondeigenaars, want niet éen alleen moet de rampen des tijds dragen men moet elkander daar bij helpen. In de pauze gaf de spreker verschillende inlichtingen aan belangstellende vragers. Ten slotte sprak hij nog een woord van dank voor de trouwe opkomst der leden, hetwelk met een hartelijk woord aan dhr. Marlet werd beantwoord door den vice-voorzitter der afdeeling, dhr. G. J. Van de Linde, voor de gehoudene voordracht en de goede wenken, die door den spreker zijn aan de hand gedaan. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Westelijk Zuid-BevelandDe winter, de hoop van den land man op een aanstaanden rijken oogst,' laat nog reeds op zich wachten. Wel is de tijd, die vruchtbaarheid aan den grond schenken kan, niet voorbij, doch het uitblijven van den vurig verlangden wintervorst maakt het hart van den landman eenigszins beangst. Reeds zoo menig jaar moest de landbouwer het nadeel on dervinden van veel regen en weinig of geen vorst. En was het verleden jaar gunstiger dan zijne voor gangers, het mag toegeschreven worden aan den late ien, doch zegenrijken winter. Wat den stand der gewassen thans aangaat, zou men vroolijk de toekomst tegemoet kunnen gaan, als het spreekwoord «Maarts gras, Aprils hooi", daarover geen schaduw werpen kwam. Immers de zachte weersgesteldheid heeft het uitgezaaide winterkoren flink doen ontwikkelen maar de grond is te nat, en vooral de zware kleigronden ondervinden daarvan de nadeeligste gevolgen, wanneer de wortels dieper de aarde indringen. Waren de marktprijzen wat williger, dan zou het jaar '83 veel stof tot vreugde den landbouwer schen ken, daar het beschot van vele producten en hier over kan luj nu pas een oordeel uitspreken boven het middelmatige steeg. Uit Noord-ILveland meldt men aan hetzelfde blad Het wordt meer e.n meer duidelijk, dat over het alge- j meen de hoedanigheid der tarwe van den oogst '83 uitstekend is, en het beschot vrij voldoende. De ge drukte markt echter is voor den landbouwer de grootste hindernis om te geraken tot wat hij zoozeer noodig heeft: een Hink batig slot. De weersgesteldheid der laatste weken werkt ook niet bijzonder gunstig op den bouwgrond, die sterk naar droogte en vorst verlangt. Wel is de ondergrond tamelijk watervrij, maar de rosse toppen aan het jeugdige graan getuigen van de nadeelige werking van den vochtigen bovengrond. Het veldwerk staat nagenoeg stil. Daarom geeft zoo juist ter stade de vervaardiging van een paar zinkstokken, voor de oeververdediging aan den polder Anna-Friso bestemd, aan sommiger handen werk. Rechtszaken. In het afgeloopen jaar zijn door de politie te Goes 159 processen-verbaal opgemaakt, en wel wegens Openbare dronkenschap 122, oplichterij 3, toedienen van sterkedrank na het sluitingsuur 2, bezoeken van een herberg na bezetten tijd 2, beschadigen van plantsoen 7, beschadigen van eens anders roerend eigendom 2, toedienen van sterkedrank zonder vergunning 1dief stal 4, feitelijk verzet 3, uiten van smaadwoorden 6, mishandeling 2, houden eener loterij zonder vergun ning 1, klimmen achter op een rijtuig 1, nachtelijk burengerucht 3. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 18 Januari, zijn de volgende personen veroordeeld: A. R., 59 j., winkelier te Wolfertsdijk, wegens overtreding der ijkwet, in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev.straf c. e.P. B., 30 j., tim merman te Antwerpen, wegens overtreding der drank wet, in 2 geldboeten elk van fl, subs. 1 dag gev. straf voor elke boete; G. V. d. K. Az., 16 j., schippersknecht te Goes, wegens straatschenderij, in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. J. D., zonder beroep te Goes, wegens 't verboden werpen van mest op de openbare straat te Goes, in eene geldboete van f3, subs. 3 dagen gev.straf c. e. M. S., 14 j., koewachter te Wissekerke, wegens 't laten loopen van vee langs den weg, zonder voldoend toezicht, in eene geldboete van f4, subs. 1 dag gev. straf c. e.J. C., 10 j., koewachter te Kolijnsplaat, wegens 't laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden giond, in eene geldboete van f3, subs. 3 dagen gev.straf c. e M. J. B., wed. J. R., te Borsele, wegens het te laat openhouden harer herberg, in eene geldboete van f 5, subs. 3 dagen gev.straf c. e. J. v. Z 27 j. en M. K., 23 j., ar beiders, beiden te Borsele, wegens 't zich ophouden in eene herberg na het sluitingsuur, ieder in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. P. A. 35 j., arbeider te Strienham, J. V., 28 jarbei der te Ierseke, A. v. A., 17 j., arbeider, P. v. D. Jzn 34 j schipper, G. K. Mz40 j. en C. de J. Az., 25 j., schipper, allen te Tolen, wegens het bevisschen der Schelde zonder het vereischte consent, ieder in eene geldboete van f 10, snbs 3 dagen gev.straf c. e. W. C. B 14 j., arbeider te Tolen, wegens alsvoren, in eene geldboete van f4,50, subs. 2 dagen gev.straf c. e. J. v. V., 57 jschipper en A. S 26 j., schippersknecht, beiden te Tolen, wegens 't-niet tijdig veitoonen van het vereischte consent, op eerste aan vraag, ieder in eeue geldboete van f 10, snbs. 3 dagen gev.straf c. e. ■Vrijgesproken werden C. v. d. W22 j., boeren knecht en J. v. D., 20 j., arbeider, beiden te Borsele, beklaagd van het zich ophouden in eene herberg na het sluitingsuur. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Op 18 Januari zijn door de rechtbank veroordeeld J. B., 13 j., koewachter te Ilontenisse, wegens dief stal veroordeeld tot 6 dagen gev.straf. J. T. B., 31 j., werkman te Ilontenisse, wegens laster tot 8 dagen cel. J. T., 28 j., arbeider te Groede, wegens jachtovertreding en beleediging van een beambte in functie tot 15 dagen cel en 2 boeten van f20 ieder. A. K., 12 j., te Breskens, wegens diefstal tot eene geldboete van f 5. B R., 46 j., slachter te Ove- zand en F. Van T., 31 j., kleermakev te Hoedekens- kerke, wegens mishandeling tot eene geldboete van f 5 elk. P. E., 44 j., schaapherder te Rilland-Bath, wegens diefstal tot 14 dagen cel. M. D., 18 j., arbeider en A. M., 15 j., dienstknecht, beiden te Kapelle, wegens diefstal ieder tot 2 dagen gev.straf. L. W51 j. wed. J. De B. te Kruininge, wegens mishandeling tot eene geldboete van f5. H. K., 19 j., werkman te Vlissingen, wegens slaan vaneen beambte tot 3 maanden cel en f 8 boete. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren o. a. P. J. S. te Aksel, ter zake van bedrie- gelijke oplichting door zich met behulp van bedrie- gelijke middelen gelden te doen afgeven, tweemaal gepleegd, tot 3 maanden gewone gevangenisstraf. Den veroordeelde, die zich had schuldig gemaakt aar. uitgifte van een valsch guldenstuk, werd aanvan kelijk ten laste gelegd misdadige deelneming aan het in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale muntspeciën, doch het Hof was van oordeel, dat hij zich niet aan dat feit, rnaar aan oplichting had schul dig gemaakt. Naar de N. R. Ct. verneemt is het verzoek om gratie, door baron v. II. bij den Koning inge diend, van de hand gewezen. Gisteren is te Utrecht de zaak behandeld van de studenten die eenigen tijd geleden allerlei balda digheden te Baarn hebben gepleegd. Tegen den voor- naamsten schuldige werd een maand celstraf geëischt, een boete van acht gulden en betaling der kosten van het geding. Uitspraak Donderdag a. s. Euitenlandsch Overzicht. Het is geweest in antwoord op eene rede van den heer Castelar in de Spaansche Kamer, dat de vorige Minister van Buitenlaridsche Zaken antwoordde, dat de reis van koning Alfonso geen politieke reden heeft gehad, van welk antwoord wij nog in ons vorig nom- mer melding maakten. De heer Castelar zeide o. a., dat Frankrijk door zijne ligging een grooten invloed uitoefent op Europa en dat, naarmate Frankrijk reactionair of democratisch is, ook Europa die richting zal aannemen. Voor de democratische denkbeelden der Fransche republiek is Duitschland bang, en zijn hoofddoel is de heerschappij dier denkbeelden in Europa tegentegaan. Hij keurde daarom den tocht van den Spaanschen vorst naar Duitschland at. Spanje mag geen oorlogzuchtige avon turen zoeken, noch alleen, noch met bondgenooten. Het is nog in den toestand van een herstellenden zieke en niet gevrijwaard voor eene wederinstorting. Het heeft behoefte aan rust en arbeid, en heeft zich niet te mengen in de twisten tusschen Duitschland en Frankrijk. De Duitsche keizer had, door koning Alfonso tot kolonel te maken van een regiment Uhlanen, enkel een voorwendsel gezocht voor een oorlog met Frankrijk. Dit laatste gezegde moest de afgevaardigde echter weder intrekken, nadat de voorzitter der Kamer hem tot de orde had geroepen. Ten slotte kwam de heer Castelar tot de conclusie, dat de macht van Frankrijk noodzakelijk was voor het staatkundig evenwicht van Europa en dat een bondgenootschap van West-Europeesche staten geëischt werd tegen Rusland. Het debat omtrent het adres van antwoord is gis teren geëindigd en het tegen-ontwerp met 221 tegen 126 stemmen aangenomen, zoodat in Spanje eerstdaags óf eene nieuwe ministriëele crisis óf eene kameront binding zal plaatsvinden. De politieke toestand in Hongarije is zeer gespan nen, en de liberalen zinnen op het beste middel om protest aan te teekenen tegen de beslissing van het Hoogerhuis in de zaak der huwelijken tusschen Joden en Christenen. Gisteren of heden zou de minister raad zijne verdere gedragslijn vaststellen, en spoedig daarop haar besluit, zooals in het Hongaarsche par lement gewoonte is, in de vergadering der liberale partij ter sprake brengen. Het Noorweegsche Rijksgerechtshof heeft den zwa- ren arbeid van het proces tegen de ministers hervat. De verdediger heeft zijne rede geëindigd en de ambte naar van het openbaar ministerie ving zijne repliek aan. De grieven der Abyssiniërs tegen Egypte blijken volgens nadere berichten geenszins ongegrond te zijn. Na afloop van den laatsten oorlog toch werd tusschen Abyssinië en Egypte vastgesteld, dat Massowah eene vrijhaven zou zijn voor Abyssinische koopwaren, wa penen en ammunitie. De karavanen van Abyssinië zouden daar onbelemmerd mogen binnengaan. Deze verplichtingen zijn aan Egyptische zijde nimmer nagekomen. Abyssinische karavanen werden boven dien op Egyptisch grondgebied geplunderd, terwijl dat grondgebied eene schuilplaats werd voor allerlei Abyssinische boosdoenersdie derwaarts vluchtten. Dabbabiah, zoon van Ras Piah, pretendent op den Abyssinisehen troon, was herhaaldelijk een deelnemer aan de plundering der Abyssinische karavanen. Na tuurlijk voerde dit van Abyssinische zijde tot wraak nemingen. Baker heeft nu door doortastende maatregelen getracht de Abyssiniërs zooveel mogelijk te bevredigen, teneinde een oorlog met hen te voorkomen. Daar zij Engelsch- gezind zijn, zal dit vermoedelijk wel gelukken. Mocht dit waar zijn, dan zal Baker de route van Massowah naar Kassalah kunnen bezigen als operatie-basis tegen den Madhi. De Khedive heeft een telegram van den gouverneur- generaal van Soedan ontvangen, waarin bericht wordt, dat de opstandelingen aan de Egyptische garnizoenen in de provincie Sennaar den terugtocht hebben afge sneden. Ook hebben zij de vaart op den Nijl even beneden Duem versperd, door schuiten met steenen geladen te laten zinken. Gemengde Berichten. Ierseke. Ten bewijze hoe talrijk hier de musschen zijn zij gemeld, dat op een boerenhoeve in de onmid dellijke nabijheid van de bebouwde kom der gemeente een boerenzoon in II schoten 302 dezer diertjes doodde, waarvan 52 met het eerste schot. De musschen werden door eenige graankorrels bij elkander gelokt. Ierseke. In de gisteravond gehouden vergadering der handboogschutterij »St. Sebastiaan" alhier werd rekening en verantwoording gedaan over 1883. De ontvangsten bedroegen 218,14, de uitgaven ƒ150,02 goed slot 68,12 Alleen aan cijnzen van eigendommen dezer sociëteit werd ontvangen 111,36. Tot hoofdman werd herkozen P. Sandee Sr., tot deken G. Van Oosten, tot boekhouder C. De Jorge, tot bode Simon Was, terwij! tot contraboekhouder in de plaats van het honoraire lid Joh. Sandee Sr. werd gekozen Hendrik Was. De vergadering ging na eene genoegelijke samenkomst uiteen. In de Zeeuwsche gemeente I. bewaart een kas telein zijn nachtregister netjes in een kartonnen om slag, die vroeger in zijne herberg tot aanplakbord voor eene advertentie gediend heeft. De omslag is ter behoorlijke grootte afgeknipt en vermeldt nu toevallig met drukletters van een paar centimeters grootte «is van heden af overgegeven aan de gezamenlijke lijk bezorgers te Goes". (Historisch). Men meldt ons, dat ook te Nieuwdorp door den heer M. Slabbekoorn een valk (zoogenaamden Kobi) geschoten is. Het dier had een vlucht van 1.23 M. Vlissingen. Door de slechte vangst en de geringe grootte der garnalen is de visschersvloot, op enkele schuitjes na, naar Arnemuiden vertrokken om gedu rende eenigen tijd de visscherij te staken. De garnalen visscherij te Nieuwediep gaat daarentegen zeer goed en verzendt massa's naar de Londensche markt. Tolen. De rederijkerskamer «Cats" alhier heeft ten behoeve van de algemeene armen voor ruim 200 personen eene opvoering gegeven n. 1. «De bruid van Vreeland" door C. J. Roobol en «Tooneelstudiën" door Justus v. Maurik Jr. De opbrengst bedraagt 153,75. Dr Ij schor. Dinsdagavond hield de vereeniging «Nut en genoegen" haar tweede winterbijeenkomst. Een paar heeren van Noordgouwe werkten met een dubbel sciopticon, waarmede zij sclioone dissolving-views te aanschouwen gaven. Vooraf ging een korte geschie denis van het instrument en enkele aanwijzingen van de natuurwetten, waarop het berustte. Wat wij te zien kregen, bestond in een tiental historische tafe- reelen, eenige microscopieën uit physiologie en natuur- historie, enkele voorstellingen uit cosmographie, vooral voor de school belangrijk, wereldgezichten, comische scènes en eindelijk de geschiedenis eener visschersvrouw, die door haar kloek gedrag de bemanning van een brandend schip, waaronder haar echtgenoot, weet te doen redden. Het geheel ging vergezeld van verklarende beschrijvingen, het laatste in verzen. Het publiek toonde een groote mate van belangstel ling en ingenomenheid met al, wat er te zien was geweest. liet is gebleken, dat een vaatje, dezer dagen ter noordkust van N.-Beveland aangespoeld, buskruit inhield, evenals andere dergelijke vaatjes, die voor eenigen tijd op verschillende punten der Zeeuwsche kust aandreven. De suikerfabriek van de heeren Wittouck en Co. te Bergen-op-Zoom heeft, evenais de Zevenbergsche beetwortelsuikerfabriek de «Phoenix", deze week de campagne geëindigd. Dinsdag is onder Velzen een jachtopziener, waar schijnlijk door een strooper, deerlijk mishandeld in bowusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen eener vreeselijke worsteling. Voor den nationalen biljartwedstrijd te Gronin gen hebben zich 74 kampvechters doen inschrijven. Als een bewijs dat het verblijf der Javanen te Amsterdam tijdens de tentoonstelling niet zonder in vloed op hen is geweest, diene het volgende schrijven uit Batavia, dd. 12 December jl.: Gistermorgen beleefden eenige bewoners van de bovenstad een stichtelijk schouwspel. De Javanen van de Amsterdamsche tentoonstelling kwamen terug. Maar hoe Half geëuropeaniseerd, uitgedost in de wonder baarlijkste kleedingstukken, en met eene voornaamheid en eene onbeschaamdheid over zich, die inderdaad merkwaardig waren om aan te zien. Bijna allen droegen fraaie bottines en hadden parasols en parapluies bij zich. Een der mannen droeg eene korte, satijnen zwarte broek, anderen vertoonden andere haaiigheden. Kortom, het was een belachelijk gezicht. Het vermake- lijkste van alles was echter de kennelijke minachting, waarmede zij andere inlanders bejegendeD, o. a. de karvoerders die hen reden en de inlanders, die om hen heen stonden voor het huis waar zij afstapten. Klaarblijkelijk is het gevoel van eigenwaarde door hun verblijf in Europa niet weinig geprikkeld. Onder het spreken met een Europeaan houden de mannen doodbedaard hun manilla-sigaar in den mond. "Van hormat geen spoor. Op klaarlichten dag heeft te Amsterdam een allerbrutaalste diefstal plaatsgehad. Bij een onbewoond huis, waarvan bij het afbreken van het belendend perceel een zijmuur is weggenomen, kwamen Maandag twee mannen, oogenschijnlijk werklieden, met eene kar om «eene karrewei te verrichten". Zij braken al het ijzer, zink en lood van het huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de onderstelling, dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd, of zij toch vooral zijn dak niet zouden beschadigenzij beloofden daarvoor te zullen zorgen, als «meneer maar een kopje koffie gaf Uit een gevoel van dankbaarheid hebben zij toen, op den koop toe, ook 's mans lood van het dak verwijderd. Het is daarna gebleken, dat zij geheel op eigen gezag handelden niet alleen, maar ook met minder eerlijke bedoelingen, want zij hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdrager te gelde gemaakt. Men verneemt dat de politie hen reeds op 't spoor is. Maandagnacht hebben er te Veendam drie bru tale diefstallen met inklimming plaats gehad in ver schillende huizen. De dieven hebben een zijraam opgeschoven, zijn daardoor in de kamers gekomen, hebben de linnenkasten doorzocht en daaruit wegge nomen. wat zij aan zilver of goud konden machtig worden. Zij schijnen zich al den tijd gegeven te hebben, want bij een der heeren hebben ze een koek, die op de tafel aanwezig was, opgepeuzeld, en bij een ander hebben ze er een glaasje portwijn bij gebruikt. De politie, van de zaak onderricht, doet ijverig nasporing. Naar men zegt, is zij reeds een der daders op het spoor. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 17/18 December van het vorige jaar W. H., te Nij megen, terwijl hij te bed lag, door zekeren J., ver raderlijk werd aangevallen en hem verscheidene wonden met een bijl werden toegebracht. W. H., is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Vanwege de justitie is last gegeven om het lijk voorloopig niet te doen begraven. Naar men weet bevindt zich de dader W. J., sedert 28 December jl. ter zake dezer verwonding in de gevangenis te Arnhem. Te Kamerijk kwam een meisje van eene geachte familie in kennis met een aanzienlijk jonkman. Zij vatten genegenheid voor elkaar op, en de genegenheid sloeg over tot eene vlam die «liefde" heet. Beiden konden elkander echter slechts met schaarsche tus- schenpoozen zien, en dan was het nog voor zeer korten tijd, want de ouders van het meisje wilden geen toe stemming geven tot de verbintenis. Vóór een paar dagen nu hadden de beide gelieven afspraak gemaakt om elkaar in den openbaren tuin te ontmoeten. Zij waren er op het bepaalde oogenblik en wandelden eenige minuten in eene der lanen om zich vervolgens langs de wallen naar eene eenzame plek te begeven. Een man, zich telkens achter een boom verschuilende, was hen echter onmerkbaar gevolgd. Het was de vader van het meisje. De jonkman, onbewust van het gevaar dat hem boven het hoofd hing, klemde het meisje in zijne armen en kuste haar. Daarliooren zij plotseling eenig gerucht. Zij klimmen op de borstwering om te zien wat er gaande is. Men verbeelde zich hunnen schrik, toen zij nu een man voor zich zagen met een re volver in de hand. Het meisje herkende dadelijk haar vader. Zij stootte een kreet uit en ging voor haren geliefde staan om hem met haar lichaam te bescher men. De kogel vloog uit den revolver en het meisje viel dood neer. De jonkman, haar niet willende

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2