Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Beumer zal te 's-Heer Abtskerke niet den 20, maar den 27 Januari zijne intrede doen. De heer W. Meerman, te Hoek, is benoemd tot hoofd der openbare school te Philippine, in Zeeuwsch- Vlaanderen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a., tevens in de kosten, veroordeeld: W. Van V. te Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 1 maand cel en 8 boete. L. K. te Kruininge, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en 2 boeten van 8. A. V., huisv. van C. F. te Meliskerke, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, tot 8 dagen cel. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van den officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te 's-Hage, tegen een vonnis der rechtbank ingesteld, waarbij C. v. Z. te Katwijk a/d. Rijn is ontslagen van Rechtsvervolging, ter zake dat hij zich van uit zijne woning, waarin personen, tot zijn gezin behoorende, aan pokken lijdende waren, zich heeft begeven te midden eener schare die eene godsdienst oefening bijwoonde. Kunst, Wetenschap en Letteren. Nicolaas Beets' 70ste jaardag valt op 13 Sep tember van dit jaar. Dit feest van den Nederland- schen schrijver, dichter en godgeleerde belooft in alle kringen der maatschappij weerklank te vinden en alzoo een gedenkdag voor het geheele land te zijn. Eene commissie van 35 leden uit Noord- en Zuid- Nederland is reeds gevormd om de plechtigheid van dien dag te regelen: eerevoorzitter is mr. graaf Van Lijnden van Sandenburg; voorzitter prof. dr. M. De Vries; secretarissen Johs. Dyserinck en H. De Veer; penningmeester A. C. Wertheim. (N. v. d. D.) Buitenlandsch Overzicht. De Fransclie troepen hebben in het Oosten een paar aanvallen te verduren gehad. In den nacht van 1 op 2 Januari is Nam-Dinh door zeeroovers bestookt, waarbij verscheidene huizen in brand geraakten. Twee dagen later is Batang, eene plaats op slechts éen uur afstands van Hanoi', waar het Fransohe hoofdkwartier is gevestigd, aangevallen. De vijand werd in verwar ring teruggeslagen, doch vond gelegenheid om zijne dooden en gekwetsten medetenemen, zoodat zijne ver liezen niet kunnen worden nagegaan. De stoutheid, waarmede hij optreedtdoet het zeer wenschelijk worden, dat de versterkingen van het Fransche leger aankomen, doch dit zal nog wel eenigen tijd duren. Intusschen gaan de Chineezen krachtig voort met de versterking der vesting Bac-Ninh, terwijl een Chineesch leger oprukt om die poort van het Hemelsche Rijk te bezetten. Er bestaat dan ook geen twijfel meer of de Chineezen hebben gemeene zaak gemaakt met de Zwartvlaggen, die zij oorspronkelijk als oproerlingen hebben beschouwd. Een geheim decreet der Chineesche regeering, dat echter toch bekend is geworden, geeft daaromtrent genoegzaam zekerheid. Tevens blijkt daaruit ten duidelijkste, dat China op alle wijzen tracht de schuld van den toestand in het Oosten op rekening van Frankrijk te brengen. Men schijnt daar zeer goed te weten, dat Frankrijk ten opzichte van verscheidene Europeesche staten vrij geïsoleerd staat en aangezien China juist met de westersche staten op goeden voet wil blijven, zal het niet na laten daarvan partij te trekken. Het is te hopen, dat Courbet niet tot een aanval op Bac-Ninh overgaat vóór zijn troepenmacht zoo sterk is, dat hij met veel kans van slagen tegen die zeer versterkte en uitstekend bewapende vesting kan op trekken. Nu de Franschen bepaaldelijk tegenover de Chineezen staan en niet langer alleen met de Zwart vlaggen te doen hebben, hangt van den afloop van de belegering van Bac-Ninh veel af, niet alleen voor Frank rijk, maar vermoedelijk voor al de in China vertegen woordigde westersche mogendheden en niet het minst voor de in dat rijk verblijvende blanken. Het wen- schelijkst echter was het voorzeker, indien een der Euro- peesehe staten, met name Engeland, te bewegen was tusschenbeide te komen, alvorens de Franschen aan vallend tegen China optreden. Uit Rusland wordt aan de Times gemeld, dat de nihilisten weder krachtig optreden en druk aan het woelen zijn. Er circuleeren verscheidene manifesten, eenige in steendrukandere in hectographischen af druk. Daarin wordt o. a. bekend gemaaktdat er voortaan geen manifesten meer in letterdruk zullen verschijnen, maar dat zij in hectographischen afdruk zullen worden verspreid. Voorts blijktdat er zich eene nieuwe revolutiepartij heeft gevormd, die den naam draagt van »de jonge partij van den volkswil" en minder terroristisch zal zijn. De Egyptische regeering heeft met de hoofden van verschillende vijandige stammen tusschen Soeakim en Berber eene overeenkomst getroffen, teneinde den weg tusschen die steden open te houden en zoodoende de aftocht der uit eerstgenoemde plaats terugtrekkende troepen te vergemakkelijken. In den ministerraad schijnt vast besloten te zijn tot het behoud van Khartoem en vermoedelijk zal Hassan- Hamei daarheen gezonden worden als souverein van Kordofan en Darfour. Voor het overige neemt de invloed van den Mahdi nog steeds toe. De bewoners der beide oevers van den Blauwen Nijl hebben zich te zijnen gunste verklaard, terwijl er verscheidene opstandelingen uit Tripoli naar Egypte trekken om den Mahdi hulp te verleenen. Ten slotte komen er nog berichten uit Massowah, dat de Koning van AbyssiniB maatregelen neemt tot een dade- lijken aanval op de Egyptische steden aan de kust der Roode Zee. De commissie, belast met een onderzoek naar de middelen tot bekrimping der uitgaven, beveelt het ontslag aan van 1500 inlandsche ambtenaren. Overzicht van den stand der koersen. Het gevaar, waai op we veertien dagen geleden be loofden te zullen wijzen, betreft de pandbrieven van de Russische maatschappij Grondcrediet. Vooraf zij opgemerkt, dat hier bedoeld wordt eene instelling, die we in Nederland hypotheekbanken zou- deu noemendie dus den nuttigen werkkring, ver bonden aan het intermediaire tusschen de groep, welke gaarne geld op hypotheek uitleent en die, waar voor geld leenen op onderpand en land zeer gewenscht is, vervullen. Nadat zoo'n instelling haar aandeelenkapitaal op hypotheek heeft uitgezet, leent ze kapitaal, waarvoor ze schuldbewijzen (pandbrieven) uitgeeft, dat ze op hare beurt uitleent aan genoemde groep tegen hoogeren interest dan waartegen ze het geleend heefthet ver schil tusschen den interest, welke betaald en dien, welke ontvangen wordt, is de winst. Wanneer zulke banken, zooals gewoonlijk 't geval ls, slechts ongeveer ge deelte van de waarde van het onderpand op hypo theek uitleenen, en goed bestuurd worden, dan leveren hare pandbrieven eene goede gelegenheid tot geldbe legging. Elk schuldbewijs toch heeft tot onderpand grond, die voor slechts 75 pet. beleend is en bovendien strekt het aandeelen-kapitaal ook tot waarborg van de rechten der houders van de pandbrieven. Eene buitengewone omstandigheid echter kan ook hier de soliditeit ondermijnen. Deze omstandigheid bestaat in de waarde-vermindering van den roebel, waarover we den vorigen keer eene korte beschouwing hebben gegeven. Bedoelde hypotheekbanken hebben enorme sommen geleend in 't buitenlandde coupon en de aflossing der daarvoor uitgegeven stukken zijn betaalbaar gesteld te Amsterdam o. m. tegen een roebelkoers van 1,89. Nu de roebels, welke de banken van de hypotheeknemers in Rusland ontvan gen, in het buitenland slechts een koopkracht van ƒ1,15 hebben, ligt het voor de hand, dat zij nu veel meer roebels moeten besteden om de coupon» en aflossingen in het buitenland te voldoen, waardoor dus de geheele grondslag voor de soliditeit ernstig be dreigd wordt. Was vroeger bijv. 10 millioen roebels noodig voor rentebetaling en aflossing in hel buiten landnu zou daarvoor bijna 16% millioen roebels noodig zijn 1 't Is op dien grond dat we voorzichtig heid meenden te moeten aanraden. Voor hen, die in Russen zouden willen blijven, zou een ruil tegen de 6 pet. goud Russen aautebevelen zijn. In interest gaan ze dan nog iets vooruit. Genoemde nieuwe Rus sen zijn thans in de prijslijst opgenomen, voorkomende tegen een rijzenden koers van 94%. De ipct.oblig. Holland 1883 hebben we ook in de prijslijst gevoegd, om steeds de aandacht te vestigen op de verhouding der nationale soorten, terwijl we tevens de tegenwoor dig veel besproken wordende Venezuelanen en Mexi canen ook een plaatsje hebben gegund. Egyptenaren leden sedert de vorige week een ver lies van 2 «n 1 pet. Bij de Industr. en financ. ondernemingen vallen on» op eene vermindering van 173% tot 170% pet. voor de aand. N. Afrik. Handelsvereeniging van pet. voor de Ritss, pandbrieven en eene verbetering van pet., welke den aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij Zeeland ten deel viel. Het bericht in dit nommer voorkomende omtrent het aantal passagiers, dat deze stoomvaartmaatschappij in 1883 vervoerde, bevestigt genoegzaam onze vroegere mededeelingen van gunstigen aard. Behagelijker dan de noteering der Russische staats fondsen is die der Russische Spoorwegwaardendaar, op slechts enkele uitzonderingen na, voor allen eene (fractioneele) verbetering valt te constateeren. De aandeelen Groote Russische Spoorwegmaatschappij nog steeds zwakjes, evenwel zijn de ontvangsten in '83 gunstig. Volgens opgave toch heeft die maat schappij van 1 Januari tot 30 Nov. '83 ruim 8 hon derd duizend roebels meer ontvangen dan in het zelfde tijdvak van 1882. Vóór we van deze groep afscheid ne men, zij nog opgemerkt het groote verschil tusschen de koersen der ponden- en guldensstukken der Jelez- Orel-spoorwegmaatschappij en der Tiflis-spoorweg- maatschappij. Dat de staatsfondsen, gevoeliger nog dan de spoor wegstukken voor de nihilistische woelingen, niet willi ger waren laat zich verklaren door de oproerige be wegingen, welke de Nihilisten weder hebben gehouden. We worden daardoor weer herinnerd aan «Oud Hol lands Wijsheid": »Gij koopman waegt niet allegaer Op eenen bodem uwen waer. Veracht ook nimmer klein gewin, Want dat brengt groote schatten in. Nooit hong een Vorst op éenen dag Te veld, zijn staet aan éenen slag. Dies waegd nooit alles te gelijk, Die langzaam windt, wordt 't zekerst rijk." Dat de lijst der Amerikaansche Spoorwegwaarden eene belangrijke uitbreiding behoefde, zullen vele lezers reeds lang erkend hebben. Daaraan is nu ook voldaan. Den volgenden keer staan we bij die soort in de eerste plaats stil. Nu verwijzen we slechts naar de koersen. Van de Tramwaarden verhoogden de prijzen der aand. van de Gooische en van de Nederlandsche Tram wegmaatschappij. RENTEBETALING. Chicago en N. W. spoorwegmaatschappijHet 33ste dividend bewijs van de Cert, van pref. aandeelen betaalbaar met 49,voor 10 aandeelen. - 24,50 5 - 4,90 1 aandeel. Certif. 5 pet. Russ. inschrijv. adm. Hope d- Co. Coupons 1/13 Oct. 1883 vijfde leening betaalbaar met f 14,75. Central Pac. spoorwegmaatschappijDen 1 Fe bruari e. k. is betaalbaar gesteld een jaarl. divi dend van 3 pet. St. Louis- en San Francisco-spoorwegmaatschappij. Den 1 Februari e. k. is betaalbaar gesteld een jaarl. dividend van 3% pet. Gemengde Berichten. Rilland-Bath. Bij een schoenmaker alhier staan sinds eenige dagen een paar manspantoffels ter bezichti ging, waarvan de hakken de hoogte van niet minder dan 15 centimeter hebben. De persoon, die de pantoffels had laten repareeren, had de hakken gaarne nog wat hooger gezien, doch daar ze reeds van onderen tot op de grootte van nog geen cent uitloopen, was zulks onmogelijk. »Leve de Fransche hakkenmanie 1" Te Borsele zijn een paar gevallen van mazelen voorgekomen. Maandag werden de ingezetenen van Nieuwdorp aangenaam verrast door een bezoek van een groot aantal militairen uit het garnizoen te Middelburg, die van daar eene promenade maakten. Na een paar uren rust onder het gebruik eener verkwikking werd de terugreis weder aangenomen. Dergelijke ontmoeting, periodiek herhaald, mag een geschikt middel geacht worden om den militairen «tand bij burgers in 't algemeen meer bemind te maken. Men meldt ons uit Wissekerke (N. B.,) dat hedenmorgen om 11 uur de brandspuiten aldaar uit rukten, daar er brand was uitgebarsten in de vlasserij te Kamperland, toebehoorende aan P. Fernambucq. Nadere bijzonderheden ontbraken nog bij de afzending van het bericht. Ten voordeele der weduwe en acht jeugdige kinderen van den Belgischen zeeloods B., die eenige maanden geleden bij het vergaan van een Duitschen schoener het leven verloor, wordt door de Belgische loodsen-sociëteit te Vlissingen, onder het eere-voor- zitterschap van den heer Van Schoten, inspecteur van het Belgische loodswezen, eene tombola georganiseerd, waartoe reeds de koninklijke bewilliging werd verkre gen. Vele prijzen, waaronder van aanzienlijke waarde, zijn reeds ten geschenke ontvangen of aangekocht, terwijl nog door verschillende personen prijzen werden toegezegd. Ook de Westkapelsche zeedijk bekwam belang rijke schade door den jongsten storm. Thans is men ijverig in de weer om de geleden schade te herstellen. De dijkwerkers, die anders in den winter weinig of niets verdienen, en voor wie dan nog al eens een beroep op de liefdadigheid wordt gedaan, verheugen zich dat zij nu in hunne behoeften kunnen voorzien. De afgeloopen week is gunstig geweest voor de handelaren in mosselen. Niet minder dan 565 balen, tegen 2,50 en 2,75, werden van Bergen-op-Zoom naar Duitschland, België en Frankrijk vervoerd. Oesters werden tegen 60 en 62 verhandeld. De geringe aanvoer van versche visch was oorzaak dat de prijzen hoog bleven. Een knecht bij een handelaar in verfstoffen te Zieriksee had zich bij het versjouwen van een vat verf stof aan de hand licht verwond en iets van die stof in de wonde gekregen. Hand en arm zwollen op, en toen geneeskundige hulp ingeroepen werd, was het te laatde man is na een lijden van twee dagen bezweken. Dezer dagen schoot iemand te Beuningen bij Nijmegen een keningsarend, en wel een prachtig exem plaar, dat ongeveer 5 KG. zwaar is, en wiens vlucht 2 meter bedraagt. Het dier is nagenoeg onbeschadigd. Zondagavond hebben in Den Haag verschillende socialisten, waaronder eenige uit andere plaatsen, een tocht door de stad gemaakt onder het zingen van socialistische liederen en van de Marseillaise. Op de Mauritskade ontstond hierdoor eene vechtpartij. In Friesland is als een merkwaardig gevolg van kruising van diersoorten, en wel van tamme konijnen met in 'twild loopende hazen, een ras ontstaan dat sprekend op hazen gelijkt. Opmerkzaam geworden op dit feit, is men nu begonnen die teelt te bevorderen. Vlugger en grooter dan het konijn, is dit dier bijna niet van den haas te onderscheiden, zoodat het wel licht spoedig als haas in den handel wordt gebracht. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Tot den 15den dezer maand zal zij in helderheid steeds toenemen. Bij het sterke maan licht is het verkieselijk, als men den staart van de zwerveling wil zien, een gewonen tooneelkijker te ne men. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbij, dan behoort men tusschen 6 en 8 uur in den avond in het Zuid-Westen te zien; de staart heeft dan een opwaartsche richting. Een daglooner uit Oldebroek heeft dezer dagen een bewijs van zeldzame eerlijkheid kunnen geven. Hij vond een portefeuille met f 700 aan geldswaardig papier, dat nader bleek in eigendom behoord te hebben aan iemand uit Kampen, die echter in den jongsten storm met zija vrouw het leven in de golven verloor. De eerlijke vinder liet nu de portefeuille met den onge schonden inhoud den burgemeester-strandvonder van Oldebroek toekomen. Philip Roth gaf te Arnhem een séance. Na herhaalde proeven van bekwaamdheid te hebben af gelegd, deed een der aanwezige heeren hem de vraag, hoeveel 3 maal 7 was. Na een korte overpeinzing gaf de knaap ten antwoord: 210. De heer schuldde lachend het hoofd, blijde dat hij den schranderen bol in den val haddoch de kleine antwoordde«Mijn heer, de oplossing is goed; want 3 it 7 is 21 en als u er nu achter staat is de uitkomst 210". Dinsdag wilde in de Amstel-suikerrafïinaderij te Amsterdam een jonkman, daar werkzaam, tegen het verbod in, terwijl de machine aan den gang was, een riem op een drijfwiel brengen. Terwijl hij hiermede bezig was, werd hij eensklaps door het rad gegrepen en in snelle wentelingen medegeslingerd. Toen men hem te hulp kon komen, was er niets dan een mis vormd lijk overgebleven. Een arbeider uit de provincie Groningen, die ver scheiden jaren geleden van daar naar Noord-Amerika vertrok, om er zijn geluk te beproeven, zonder bezit van eenig vermogen, is thans tijdelijk terug. Hij is nu landbouwer en heeft, naar zijne verklaring, reeds ƒ60,000 oververdiend. Hij tracht thans propaganda te maken, en denkt in Maart naar het verre Westen terugtekeeren, in gezelschap van andere, nieuwe land verhuizers. De justitie te Maastricht heeft te Brunsum een onderzoek ingesteld naar een aldaar gepleegden man slag, waarvan de aanleidende oorzaak minnenijd is geweest. Een jongeling nl. heeft zijn medeminnaar, dien hij met zijn meisje zag wandelen, door een pi stoolschot van het leven beroofd. De dader is voort vluchtig. Na het overmatig gebruik van sterkedrank is te Veendam een oude vrijster, die Zondag op luid ruchtige wijze haar verjaardag vierde, dood op hare legerstede gevonden. Te Weenen werd den 9en dezer een persoon ge arresteerd, die beschuldigd wordt van zes moorden, waarvan hij er reeds drie bekend heeft. Hij heet Hugo Schenk, is 35 jaar oud, noemt zich ingenieur, is uit eene goede familie, gehuwd en vader van éen kind. Hij heeft zijne studiën gehad op een lycee en hield zich bezig met verschillende tichnische werken. Bij de uitvoering zijner misdaden is hij steeds naar hetzelfde plan te werk gegaan. Hij presenteerde zich namelijk aan jonge vrouwen, meerendeels dienstboden, die hij wist, dat eenige spaarpenningen bezaten, maakte haar het hof, vroeg haar ten huwelijk, ging dan onder het eene of andere voorwendsel met haar op reis en vermoordde haar om zich van haar geld meester te maken. Vóór hij zijne reeks van gruwelen was begonnen, had hij reeds kennis gemaakt met den strafrechter. In 1881 toch had hij kennis gekregen en trouwbe loften gedaan aan eene kamenier Thérèse Berger te Weenen en haar eene belangrijke som afgeperst. Toen hij met het huwelijk draalde, stelde de jonge vrouw eene aanklacht tegen hem in en Schenk werd wegens oplichterij veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen knoopte hij kennis aan met eene 33 jarige keukenmeid Joséphine Timal, die door middel der dagbladen een man zocht en duizend gulden had opgespaard. De dag van het huwelijk werd bepaald, maar Schenk overreedde zijne bruid haar dienst te verlaten en met hem op reis te gaan, wijl zijne betrekking en afkomst niet gedoogden met eene dienstmeid te trouwen. Den 8en Juni 1883 gingen zij, naar hij zeide, naarKrakau. Eenigen tijd daarna vervoegde^ Schenk zich bij de zuster zijner vrouw, maakte zich bekend als de echt genoot dsr laatste en bracht goede berichten van haar mede. Toen hij terugging wist hij hare tante Catha- rina Timal, ook eene keukenmeid, te bewegen met hem mee te gaan teneinde zijne vrouw in de zorgen voor het huishouden bij te staan. De tante voldeed daar aan en sedert dien tijd heeft de familie Timal noch Schenk noch de twee vrouwen weergezien. Op het einde van December 11. werd daarom aan de politie te Weenen van de verdwijning der beide vrouwen kennis gegeven. De chef der politie vergeleek deze kennisgeving met het rapport van de politie uit Weiskirchen in Moravië, inhoudende dat den 17en Juli 1883 uit een vijver in de omstreken dier stad het lijk eener oabekende vrouw was opgehaald. Het bleek spoedig dat dit het lijk van Josephine Timal wasde kleederen en de initialen J T. daarop wezen bet uit. In den Donau dicht bij dezelfde stad werd een an der lijk gevonden, dat eene wonde vertoonde en met 15 kG. gewicht bezwaard was. Het was dat van de tante. Nu werd Schenk gezocht. Hij woonde te Linz, maar als de politie kwam was hij op reis naar Weenen. In zijne woning vond men voorwerpen, die aan de beide vrouwen Timal hadden toebehoord, o. a. linnengoed op dezelfde wijze gemerkt. Den 9n Januari werd Schenk eindelijk gearresteerd in de woning van eenen Schlossarek. De andere moorden hebben op ongeveer dezelfde wijze plaats gehad. Eerst ontkende Schenk, maar nu reeds heeft hij bekend behalve de 2 genoemde vrouwen ook eene Therese Ketterl te hebben omgebracht. Natuurlijk houden deze misdaden alle tongen te Weenen bezig. Een stoelenverhuurster in een der kerken van Parijs kwam Zaterdagmorgen om 6 uur in de kerk om haar materiëel in orde te brengen, toen zij in de duisternis met den voet tegen een pakje aanstootte, dat op den grond lag. De stoelenzetster nam het pakje op en zag, bij onderzoek dat een kind van onge veer 6 maanden zich in de doek bevond. Op het lijf van de kleine werd een papiertje gevonden, waarop met potlood geschreven stond, dat de moeder niet in staat was om haar kind te verzorgen, waarom zij den vin der of de vindster verzocht het kind naar het vondelin gengesticht te brengen. Zoo spoedig de moeder er weder de noodige zorg aan kon besteden, zou zij het wicht terugeischen. Volgens verlangen der onge lukkige moeder is ook gehandeld. De Adventisten in Massachusetts verwachten een nieuwen zondvloed vóór het einde van dit jaar. Het hoofd der secte heeft derhalve het plan opgevat om een maatschappij opterichten tot aanbouw van een groote arke, waarin de vromen zich bij het begin van den vloed redden kunnen. Een aandeel van 250 gulden geeft den houder recht tot een tusschendekiplaats, ter wijl men zich voor 600 gulden in de eerste klasse redden kan. Vo or dieren, die men mede wenscht te voeren, moet afzonderlijk betaald worden. In een der dichtst bevolkte gedeelten van Bir mingham, waar verscheidene gevallen van pokken voorkwamen en kort na elkander twee sterfgevallen hadden plaatsgevonden, vond men dezer dagen in de woning van zekeren Owen een oude eikenhouten kist, waarin het lijk lag van zijne zuster, die reeds in 1863 te Londen gestorven was. Men zegt, dat Owen zoo uitermate aan zijn zuster gehecht was, dat hij haar niet wilde laten begraven. Hij bracht het lijk naar Birmingham en bewaarde het daar in zijn kamer, waai' geen mensch mocht binnenkomen. De kist was vroeger met ijzeren banden goed afgesloten, doch de ongeluk kige man had zich in den laatsten tijd door gebrek gedwongen gezien het ijzer er af te nemen en te ver- koopen. Waarschijnlijk hebben van dat oogenblik de schadelijke gassen een uitweg gevonden, en is het uit breken van de pokken in die buurt daaraan toete- schrijven. Een eigenaar van een wijnberg te Cilli heeft

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2