1884. N°. 8. Donderdag 17 Januari. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES16 Januari 1881. Op initiatief van dr. P. De Jager te Ternaard is een adres verzonden aan den Minister van biunenl. zaken, mede onderteekend door prof. A. P. Fokker te Groningen, dr. J. F. Van Hengel te Hilversum en dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen, waarin gevraagd wordt, dat de wet, houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten, niet langer op mazelen van toe passing moge zijn. De ondervinding, sedert de invoering van de wet, heeft geleerd, dat deze noch de frequentie, noch de uitbreiding van mazelen-epidemieën heeft kun nen beteugelenook is het publiek door het aanwezig zijn van het briefje «mazelen" niet gewoon zich van het binnentreden van een besmette woning te onthouden. Door het opnemen van mazelen onder de in art. 1 genoemde ziekten wordt derhalve het prestige en de goede werking van de geheele wet geschaad, die ove rigens voor de andere daarin opgenomen ziekten nuttig kan werken. De adressanten verklaren ten slotte, dat zij zich van te voren overtuigd hebben, dat het meerendeel der in Nederland praktiseerende geneeskundigen in hoofdzaak met dat gevoelen overeenstemt. De Midd. Ct. voegt aan dat bericht het volgende toe «Tegenover zulk een hooggeleerd gezelschap klinkt het gevoelen van een leek misschien wel wat nuchter, maar wij willen hier toch even opmerken, dat nog dezer dagen in onze eigen omgeving een sterk sprekend feit plaats had, waaruit de besmettelijkheid van maze len bleek. «Een gezin uit Middelburg bracht een bezoek aan een andere gemeente, waar geen mazelen waren. Een kind uit dat gezin kreeg bij aankomst de ziekte en werd dadelijk teruggebracht. Maar dit kon niet belet ten dat toch in eene woning, vlak naast die waarin de kleine gsweest was, een ander kind dezelfde ziekte kreeg. Dit was het eerste geval en tot nutoe ook het eenige in die andere gemeente. Nu moge het waar zijn, dat een deel van het publiek zich door het opschrift mazelen niet laat weerhouden van het binnen treden van eene besmette woning, er is dunkt ons toch ook een zeer groot deel, dat liever niet met bewoners van zulke huizen in aanraking komt, omdat men de kinderen liefst van dé ziekte verschoond ziet. Dit zal moeilijk vallen, wanneer men de mazelen aan de bepalingen der bewuste wet onttrekt. Vinden de geneeskundigen echter dat elk kind de mazelen moet krijgendat dit natuurlijk en goed is, en het daarom hoe eer hoe beter gewenscht is dat de kleinen daar door worden aangetast, dan zou de toepassing van hunne theorie misschien gewenscht zijn. Maar overigens zien wij het nut daarvan niet in. Omdat velen licht vaardig te werk gaan, behoeft men nog niet allen onbeschermd te laten". Het blad heeft hier het mazelen-geval te Goes op het oog en de voorstelling is volkomen juist. Alleen behoort er bijgevoegd te worden dat het hier aange taste kind thans reeds hersteld een poosje samen geweest is met het Middelb. kind, dat klaarblijkelijk de mazelen «onder de leden" had. De besmettelijk heid bij contact met een lijder wordt hierdoor, vooral onder kinderen, afdoende bewezeD, doch nog niet, dat alleen het binnentreden van eene woning, waarin zich een behoorlijk geïsoleerd mazelenlijder bevindt, direct gevaar oplevert. Toen een paar jaren geleden hier in Goes mazelen voorkwamen, heeft zich een zelfde geval als dit voorgedaan met een kind uit West* zaan, dat met zijne ouders hier logeerde. Het kind was in aanraking gekomen met een ander kind, dat den volgenden dag bleek mazelen te hebben. Veer tien dagen later kreeg het hier gelogeerd hebbende kind te Westzaan de mazelen. Doch daar bleef de ziekte tot dat enkele geval even als tot dusverre hier beperkt. De verdere loop van mazelen hier in Goes d. i. of ze al of niet tot het nu voorgekomen geval beperkt blijven kan wellicht in dezen van eenig belang zijn in verband met het in den aanhef bedoelde adres. De Midd. Ct. levert eene beschouwing naar aan leiding van wat wij in 't vorig no. onder het artikeltje uit Biezelinge schreven. Wij kunnen daarop ditmaal slechts antwoorden, dat de toestanden in eer.e kleine gemeente in verband met jarenlange gebruiken wel eens afwijken van die in grootere en dat het juist die locale toestanden zijn, die ons het geschrevene in de pen gaven, evenzeer als zij aanleiding zijn dat wij daarover in het openbaar niet in nader debat kunnen treden. Dinsdag 15 Januari werd door het bestuur der Bouwvereeniging «Help u Zeiven" door en voor arbei ders te Goes het 17e jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het boekjaar 1883 begonnen werd met 124 leden. Daarvan hadden 3 leden hun lidmaatschap op gezegd, aan welke hun aandeel werd uitbetaald. Bui tendien namen 40 leden een gedeelte van hun aandeel ophet opgenomen kapitaal van al die leden bedroeg 2980,60; 3 leden namen hun winst van 1883 op tot een bedrag van 30,78%. De contributie, dié ontvangen was, bedroeg f 2584,51. Door het bestuur werden 8 nieuwe leden aangenomen, zoodat men 31 Dec. 1883 129 leden telde, die gezamenlijk een kapi taal in de vereeniging hadden van 12212,34%. De gebouwen (15 in getal) werden in behoorlijken staat onderhouden. Voor onderhoud had de vereeniging op 1 Januari 1883 een saldo van 191,83% aan onderhoud werd dit jaar uitbetaald 92,48 Rest 99,35% van de winst werd voor dat doel uitgetrokken 170, zoodat men 31 Dec. 1883 voor onderhoud disponibel had269,35% Aan huishuur werd ontvangen ƒ1154,40. Het bestuur was in staat 5% pet. als winst bijte- boeken of uittekeeren over het kapitaal, dat, na aftrek der uitbetaalde aandeelen, de leden met het sluiten van het vorig boekjaar (31 Dec. 1882) in de vereeni ging hadden, terwijl er een saldo winst was dat niet verdeeld werd van ƒ1,09. Het reservefonds bedroeg 31 Dec. 1882 903,47 dit vermeerderde met */s der winst ad 123,'>44 zoodat het reservefonds 31 Dec. 1883 bedroeg 1026,91 Op dezen post zijn geen verliezen geleden. De vereeniging had 1 Jan. 1883 aan uitgezette gelden319,55 Op verschillende tijden werd uitgezet 1515,55 Samen ƒ1835,10 daarvan werd weder opgenomen 344, zoodat de vereeniging 31 Dec. 1883 uit staande had1491,10 De schulden der vereeniging bedroegen 31 December 1883 ƒ3800,— gedurende dit jaar werd opgenomen ƒ1000, Samen ƒ4800, hiervan werd afgelost een aandeel der lee ning van 1879 100, zoodat de schulden 31 Dec. 1883 bedroegen ƒ4700, Het bestuur besloot met Januari 1,884 1000 af telossen, als: 5 aandeelen of ƒ500 derïeening van 1879 en ƒ500 der opgenomen 1000. De omzet der vereeniging bedroeg: Ontvangstenf 5339,07% Uitgaven5086,95 Saldo in kas 31 Dec. 1883 252,12% Uit het overzicht der vereeniging bleek, dat het ka pitaal der leden 31 Dec. 1883 bedroeg 11702,49% verdeelde winst509,85 Samen reservefonds saldo winst dat niet verdeeld is saldo onderhoud der gebouwen schulden der vereeniging verschenen doch niet betaalde interest daarvan Samen Dit kapitaal was belegd in Gebouwen 16699,54% Uitgezette gelden 1491,10 Saldo in kas. 252,12% 12212,34% 1026,91 1,09 269,35 4700,— 233,07 18442,77 Samen ƒ18442,77 Bij het in dit nommer voorkomend staatje der bevolking van verschillende gemeenten in onze provin cie merken wij op, dat te Biervliet, bij eene geregelde klimming van de bevolking in vorige jaren, deze in 1883 met 25 personen verminderd is. De ongunstige gezondheidstoestand dier gemeente in het afgeloopen jaar (zie de Goesche Courant van 5 April 11.) is voor zeker daarop van grooten invloed geweest. Dat er 2 vrouwelijke personen meer stierven dan er 't levens licht zagen, zal wel in geene andere Zeeuwsche gemeente waar te nemen zijn. Te Wissekerke (N.-B.) verminderde de bevolking met 78 personen, hoofdzakelijk doordien niet minder dan 53 personen naar N.-Amerika vertrokken. De zesde Natuurkundige voordracht in «Dili- gentia" te 's-Hage werd Vrijdag 11. vervuld door prof. A. A, Hubrecht, van Utrecht, die tot onderwerp had gekozen «de Oesters". In een sierlijke inleiding beschreef spr. de verschil lende oestersoorten, nl. de Amerikaansche, de Portu- geesche en de Noord-Europeesche. Duidelijk werden de verschillen tusschen deze variëteiten aangetoond. Daarna behandelde spr. de anatomie van de oester vooral in verband met hetgeen er van eetbaar is. Hart, nieren, lever, ovaria passeerden achtereenvolgens de revue. Ook het spierstel werd niet vergeten en vooral de stevige band niet, die dient om de oester te sluiten, zoodat men bij verzending de oesters zoo dioht mogelijk op malkaar pakt om ze gesloten en vol zeewater te houden, dewijl het zeewater, waarin veel zuurstof is, de eerste levensvoorwaarde voor de oester uitmaakt. Sterft de oester, dan gaat de schulp open en wordt het dier door zijn vijanden, krabben als anderszins, opgegeten. Oogen of gehoor-organen bezit de oester niet, ook geen kop maar wel een baard, een mondopening is duidelijk waarneembaar, doch zoo eng, dat de oester slechts kleine dieren en planten tot voedsel kan nut tigen. Bij de physiologie van de oester werd vooral uit voerig stilgestaan bij de voortplanting, het zoogenaamde broed, de larven en vooral de vasthechting van deze. En hiermede was spr, gekomen aan het tweede deel zijner verhandeling, nl. de oesterteelt. Uitvoerig stond spr. stil bij de twee verschillende wijzen van oesters verkrijgen, nl. het afdreggen van be staande oesterbanken, zooals men te Tessel en in de Zuiderzee gedaan heeft, waardoor men de moeroester afvischt en dus de kip slacht, die de gouden eieren legtof wel het regelmatig aankweeken van jonge oesters, zooals dit thans door de energie van eenige heeren op wetenschappelijke wijze in de Zeeuwsche stroomen geschiedt. Uitvoerig werden de daar be staande oesterpannen (werkelijke dakpannen in kalk gedoopt, waarop de jonge oesters zich vastzetten) be schreven en hun leven nagaan. Opmerking verdient, dat evenwel in de Zeeuwsche stroomen veel meer oesters voorkomen dan door de kunstmatige teelt worden voortgebracht. Lang heeft men naar de oorzaak gezocht, doch die eindelijk ge vonden aan den voet van de dijken, waar, zooals men weet, niet gedregd mag worden en waar zeer veel oude oesters worden aangetroffen. (F.) In een hoofdartikel van De Standaard komt de volgende opmerking voor, misschien als communiqué op te vatten «Valt Heemskerks voorslag niet al te bijster tegen, dan staat te verwachten, dat Mackay's voorstel zal worden ingetrokken. Vooral nu blijkt dat Heemskerk niet, gelijk we een oogenblik meenden, ons met een kluitje in het riet wil sturen, maar metterdaad een soortgelijk voorstel als dat van de heeren Mackay c. s. reeds in de maak had, toen de heeren der rechterzij met hun wetsvoorstel kwamen". Het hoofdartikel bevat overigens een breedvoerige toelichting op die verklaring, waaronder vooral in 't oog valt de opmerking, dat zulk een terugtred het pad beter openhoudt voor toekomstige operatiën dei- partij. (F) Naar het Vaderland verneemt, is de toestand van den oud-minister mr. Modderman sedert geruimen tijd zeer gunstig. De wonden zijn gesloten en de krachten nemen toe. De patient bevindt zich nog steeds te Wiesbaden. In de Rijks-postspaarbank bedroegen, naaftrek van de terugbetalingen, de inlagen op 10 Jan. 3185211,69. Nader verneemt de Standaard, dat de heer De Savornin Lohman aan de Vrije Universiteit belast zal wezen met het onderwijs in het staatsrecht, het straf recht en de strafvordering, terwijl de heer Fabius, aan wien tot dusverre, onder meer, het onderwijs in het eerste dezer vakken opgedragen wasvoortaan zal hebben te onderwijzen het Romeinsche privaatrecht en het kanonieke recht, de encyclopaedic en de wijsbegeerte van het recht. Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging «Schut- tevaêr" heeft een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, houdende verzoekdat het gemaakt reglement van tolheffing op de scheepvaartkanalen niet ter goedkeuring aan den Koning worde aangeboden, De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat bij zijn Departement wel haast een vergelijkend onderzoek zal gehouden worden van hendie tot tweeden klerk wenschen te worden benoemd. Die benoeming zal geschieden op een jaar wedde aanvankelijk van ƒ400. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Door den Min. van Marine is bepaalddat het aannemen van jongens tusschen 13% en 14 jaar in 's-rijks zeedienst uitzondering moet blijven en dan alleen mag plaatshebben bij een krachtigen lichaams bouw, wanneer zij goed ontwikkeld zijn en een lengte hebben van 1,4 M. Ook jongens boven dien leeftijd moeten goed lichamelijk ontwikkeld zijn en de voor dien leeftijd voorgeschreven lengtemaat hebben. Alle aan te nemen jongens moeten een proef leveren van eenigermate te kunnen lezen en schrijven. Het wetsontwerp tot wijziging van eenige be palingen der drankwet, dat den Raad van State reeds heeft verlaten, zal geen diep ingrijpende wijzigingen bevatten. Naar men verneemt zal het beginsel, dat na 1 Mei combinatie van drankverkoop met andere winkelnering verboden is, in het algemeen gehandhaafd blijven, maar alleen voor enkele categoriën van nering doenden, als koffiehuishouders (die bier, koffie, brood jes enz. verkoopen en dus volgens enkelen een winkel nering drijven), koek-, suiker- en banketbakkers, koks pasteibakkers en nog voor enkele anderen een uit zondering worden gemaakt. Onder bevel van den kapt. der inf. van het O.-I. leger J. H. Heijl, en medegeleide van de 2e luits. van dat wapen A. H. Overman en J. H. A. Overman, zal Zaterdag a. s. van Harderwijk een detachement sup pletietroepen vertrekken, sterk 50 man, benevens 5 onderofficieren, met bestemming naar Neerl.-Indië, aan boord van het stoomschip «Koningin Emma." Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot rechter in de arrond -rechtbank te Zieriksee mr. J. P. Cau, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht mr. G. Ribbiusadv. en proc. te Arnhemtevens werkzaam ter griffie van de arrond.-rechtbank en op het parket van den officier van justitie aldaar. De Maatschappij «Zeeland", maildienst op Enge land, vervoerde in het afgeloopen jaar met hare stoom schepen van Vlissingen naar Queenboro' 36465 reizigers. Queenboro' Vlissingen 34244 Te zamen tegen 66046 in 1882. 70709 reizigers. Ellewoudsdijk. Volgens verklaring van onzen ge neesheer, dr. Boogaert te Driewegen, hebben de mazelen hier opgehouden te heerschen en niettegenstaande er ruim honderd vijftig gevallen voorkwamen is er gelukkig geen enkel sterfgeval geweest. Wel een be wijs, dat de ziekte (op enkele uitzonderingen na bij eenige volwassenen) zeer goedaardig was. Evenwel ziet het meerendeel der kinderen, die aan de ziekte hebben geleden, er uitgeput en treurig uit. Onverantwoordelijk is het dan ook, hoe roekeloos sommige ouders met hunne kinderen in dezen handelen. De raadgevingen, door den geneesheer gegeven, langdurige en nauwlet tende verzorging bij goede voeding, mag voorzeker wel door allen worden ter harte genomen, daar anders de naziekten vaak erger dan de mazelen zelf niet achterwege zullen blijven. Te Ter-Neuzen had Maandag eene openbare veiling plaats van de oesterputten met al de gebou wen, gereedschappen en verdere daaitoe behoorende zaken, zooals die thans zijn liggende vóór den Noord polder in die gemeenteook met huurrecht op den grond, machtigingen en concessiën, alles met dadelijke aanvaarding. De vrees, dat er weinig gading voor deze onderne ming zoude bestaan, werd bevestigd, daar er slechts éen bod van f1000 werd uitgebracht, en daarop de veiling werd gestaakt. De schade, door den laatsten storm aan de werken toegebracht, de hoogst noodige verbeteringen aan een en ander aan te brengen, en de nogal bezwarende conditiën van verkoop, waren wel in hoofdzaak de reden, das er zoo weinig gading be stond. Men berekent dat er ongeveer f 50,000 besteed is om de zaak, zooals zij nu daar ligt, in te richten. De heer Henri Boers spreekt in de N. II. Ct. van heden het bericht omtrent zijne schorsing als secretaris van de Centraal-spoorwegmaatschappij tegen. «Voor het oogenblik", zoo zegt hij, «zijn er voor mij overwegende redenen, waarom ik mij tot deze eenvou dige mededeeling moet bepalenweest intusschen overtuigd, dat het niet dan noode geschiedt." Door het uitvoerend comité der Internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, zijn de voorwaarden voor de inzending in de Xe afd., Akkerbouwgewassen, openbaav gemaakt. Zij moeten uiterlijk Donderdag 21 Aug. a. s. voor 10 uur 's morgens op de daarvoor aan te wijzen plaat sen zijn gesteld. Bij de aangifte der inzending vóór 1 April e. k. bij den secretaris P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, moet tevens de in te nemen ruimte worden opgegeven, en, zoo de inzenders een eigen éfalage willen plaatsen, daarvan een schets worden bijgevoegd. Als inleggeld moeten de inzenders f5 per M.' storten, wat echter zoodra het aangegevene ter tentoonstelling is geplaatst wordt teruggegeven. Voor de verschillende inzendingen worden prijzen uit geloofd, afwisselende van f 25 tot 100. Voor de verdere bijzonderheden verwijzen wij belanghebbenden naar de bij den genoemden secretaris verkrijgbare voorwaarden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1