1884. N°. 4. Dinsdag 8 Januari. 71ste jaargang. Landbouw en Veeteelt. eoEsm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 7 Januari 1884. Alhier circuleert een adres aan B. en W., getee- kend door ongeveer 50 ingezetenen, het verzoek in houdende dat een einde gemaakt worde aan de dans partijen, die alhier in verschillende daarin speciaal vermelde herbergen en koffiehuizen, plaatshebben. Adressanten zijn van oordeel, dat deze bals de ongebondenheid en onzedelijkheid bij jongelieden en jonge dochters in hooge mate bevorderen. In een afzon derlijke nota schenken een 80ta! ingezetenen, waaronder geestelijken, bedienaren van den godsdienst, ouderlingen, enz., hun adhesie aan dit verzoekschrift. Over «de werken der duisternis" in de Lange Kerk straat wordt in het adres ook nog gesproken. Blijkens ons verstrekte opgave is het zuiver beloop der bevolking over 1883 in de gemeente Goes als volgt: Geboren zijn 118 m. en 103 vr. kinderen en over leden 68 m. en 60 vr., die tot de werkelijke bevol king der gemeente behooren alhier hebben zich gevestigd 175 m. en 220 vr. daarentegen zijn uit de gemeente vertrokken 195 m. en 259 vr. de bevolking is alzoo vermeerderd met 30 m. en 4 vr. en bedroeg alzoo op 1 Januari 1884 3103 m. en 3379 vr. totaal 6482. Het register van huwelijks-voltrekkingen en echt scheidingen telt 39 acten, waaronder eene acte van een buitenslands voltrokken huwelijk en eene acte van echtscheiding, zoodat alhier 37 huwelijken vol trokken werden. Aan het Sas van Goes zijn in het afgeloopen jaar ingekomen 829 schepen met 51436 tonnen inhoud, uitgevaren 812 50550 Eén houtvlot werd doorgelaten, terwijl de vaart van 25 Maart tot 13 April gestremd was. In 1882 zijn ingekomen 880 schepen met 48643 tonnen inhoud, uitgevaren 863 48482 Toen was de scheepvaart 4 dagen gestremd. Dit deze cijfers blijkt, dat het aantal schepen in het afgeloopen jaar kleiner was dan in 1882, doch dat er van grooter charter in- en uitgingen, aangezien de tonneninhoud van 1883 die van 1882 overtreft. Naar wij vernemen zal op het laatst dezer maand of in het begin der volgende in de nieuwe schouwburg zaal «de Prins van Oranje" alhier optreden het geheele gezelschap van den heer F. v. Doeselaer, dat ook met de Kermis aldaar voorstellingen heeft gegeven, en bij welk gezelschap thans nog eenige nieuwe sujetten zijn geëngageerd. De zaal zal bij die gelegenheid voor het eerst amphitheatersgewijze zijn ingericht. In de Gemeente-apotheek zijn in het afgeloopen jaar, behalve 115 voor algemeen gebruik, 4484 recepten gereedgemaakt. De gemiddelde prijs per recept bedraagt 0,31"J' In 1882 was de gemiddelde prijs van 5247 recepten 0,26"" en werden er 128 voor algemeen gebruik bereid. Benoemd in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Oost-Beveland tot voorzitter G. J. Yan den Bosch en tot lid J. Van der Werff in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Stad-Philippine-polder tot voorzitter V. N. Voerman en tot lid J. B. Snouckin het bestuur der water keering van den calamiteusen Adornispolder tot voor zitter J. Du Bois en tot lid H. Brakman. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Hoedekenskerke moet niet morgen (Dinsdag), zooals bij vergissing gemeld werd, maar Donderdag a. s. plaatshebben. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der openbare school is in de rijkspostspaarbank belegd in October '83f 7,24 in November '83 - 9,54 in December '83 - 6,70 Samen f 23,48 In het verloopen jaar is door hen gespaard f 100,31 in 1882 211,88% en van 30 Juni 1881 (tijdstip der oprichting) tot 1 Januari 1882 145,07%, zoodat van 30 Juni 1881 tot 1 Januari '84 in 't geheel is bespaard ƒ457,27. Dat er in 1883 aanmerkelijk minder dan in 1882 is bespaard, zal wellicht daarin zijn grond vinden, dat voor aanzienlijke inlagen de ouders of de leerlingen zich rechtstreeks tot 't hulpkantoor wenden, want men kent nu den weg. Men schrijft ons Kunstenaarsgaven sluimeren vaak daar, waar men ze het minst vermoedt. Wie het dorp Wissekerke doorwandelt, kan daarvan op meer dan éen plaats de bewijzen zien. In den Achterweg ziet men op een schuurdaurtje den kop en het voorlijf van een paard, dat met ietwat druilerigen blik uitziet en gereed schijnt door de half openstaande deur den stal uittestappen een hond is zijn kameraad. Elders ontmoet men een koe, hier en ginds een hond. Zoowel teekening als koloriet schijnen weinig te wensehen overtelaten. Elk dier schilderingen toont een juiste opmerkingsgave der natuurlijke waarheid, zonder dat deze in plat realis- tischen zin uitvalt, een met vaste hand afbakenen dei- omtrekken, en een bekwaamheid in het aanbrengen en schakeeren der kleuren, die den beschouwer een uit roep van bewondering ontlokken en hem in deze ver geten stukjes, in vergelijking met zooveel knutselarij, den aanleg tot virtuositeit dwingen te erkennen. Eéne opmerking voeg ik hier slechts aan toe. De toon der genoemde schilderstukjes is bijna zonder uitzondering zwaarmoedig: te veel bruin, te weinig licht. Ik zou den schilder, van wiens hand ze alle zijn, willen zeggen Laat iets van Rembrandt varen en neem meer van Rubens over; huw de Hollandsche aan de Vlaamsche school; tracht blijden zin te paren aan oog vuor den ernst des levens. De Middelb. Ct. schrijft Onlangs is gemeld dat aan het voor reizigers zoo lastig overstappen aan het station te Rotterdam een einde was gemaakt. Men zou zich echter vergissen, wanneer men meent dat dit voor alle reizigers het geval was; er schijnen ook hierbij uitverkorenen te wezen. Iemand die Vrijdag met den sneltrein, welke te 7.30 's morgens uit Amsterdam vertrekt, de reis naar Zeeland maakte, vond in dien trein slechts door- loopende wagens, alleen bestemd voor reizigers naar Brussel en Parijs. Daarin mochten zij, wier bestemming Rozendaal, Antwerpen of Zeeland was, niet plants nemen; zij moesten dus wel degelijk in Rotterdam overstappen. Op die wijze is de opheffing van die lastige bepaling meer schijn dan werkelijkheid; en wij zouden willen vragen waarom zij, die in hun eigen land reizen of die slechts tot Antwerpen behoeven te gaan, moeten achterstaan bij hen, die Brussel en Parijs moeten be zoeken. De St. Ct. bevat de gewijzigde statuten van de naamlooze vennootschap «Vlissingsche havendienst" te Vlissingen. Vlissingen. Als een bewijs hoe de scheepvaart door het zware mistige weder van de vorige week gestremd is geworden, kan dienen dat alleen van Zaterdagmorgen tot Zondagmiddag hier passeerden, met bestemming naar Antwerpen, 20 stoombooten, 2 driemastschepen, 11 barken, 1 brik, 2 schooners en 1 logger. Hieronder zijn schepen van het allergrootste charter, varende onder vlaggen van de verschillende handel drijvende natiën en de voortbrengselen aanbrengende van onderscheidene landen van den aardbodem. Naar men aan de M. Ct. meedeelt is de door de maatschappij »De Schelde" te Vlissingen uitge schreven geldleeningdie door eenige bankiers was overgenomen, ruimschoots volteekend. Dezer dagen is het besluit genomen, om in den aanstaanden zomer, van Juni tot September, op al de lijnen van het gebied der vereeniging van Duitsche spoorwegdirectiën intevoeren zoogenaamde «combineer bare" rondreisbiljetten. Deze biljetten zullen tegen veel verminderde prijzen worden uitgegeven, mits de af standen, waarvoor dergelijke biljetten zullen worden uitgegeven, te zamen minstens bedragen 600 kilometer. De duur dezer biljetten is bepaald op 35 dagen. Aan ondernemers van reisgelegenheden worden, voor der gelijk doel, biljetten van genoemden aard niet afgestaan. Tevens is bepaald, dat in het vervolg na '84 reeds met to. Mei «combineerbare" rondreisbiljetten verkrijgbaar gesteld zullen worden. Staatsblad no. 200 bevat de wet van den 7n Dec. 1883houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van tot het kroondomein behoorenden grond en water onder de gemeente Poortvliet aan het waterschap Poortvliet volgens welke de koopsom, ad f 38,35, wordt belegd op de wijze, in art. 8 der wet van 1 Mei 1863 (St.bl. no. 43) voorgeschreven. Door het Departement van Marine zal, naar de H. en ND. Ct. meldt, een onderzoek ingesteld worden naar de zeewaardigheid der loodskotters, omdat in de laatste zes jaren 8 loodskotters met man en muis zijn vergaan. Met 16 Jan. wordt overgeplaatst de off. van adm. 2e kl. D. G. Krol Van der Hoek van wachtschip te Willemsoord naar wachtschip te Hellevoetsluis. Naar men verneemt zal het gedeelte der jongens, dat op uit. April a. s. bij de buitendienststelling van Zr. Mr. opleidingsschip «Admiraal Van Wassenaer" nog aan boord is, overgaan aan boord aan Zr. Ms. oplei dingsschip «Anna Paulowna", terwijl het voornemen bestaat om laatstgenoemden bodem, thans te Rotter dam liggende, te Vlissingen te stationneeren. Naar men verneemt is besloten, om de onlangs aangelegde oesterputten, met alles wat daartoe behoort, gelegen vóór den Noordpolder te Ter Neuzen eerst daags in het openbaar te doen verkoopen. (IV. R. Ct Ook de Belgische en Engelsche regeeringen heb ben vrijdom van inkomende rechten verleend aan de onverkocht teruggaande goederen voor de gastentoon- stelling te Middelburg. De talrijke toezendingen uit Duitschland en België en vooral uit Engeland hebben het succes dezer tentoonstelling verzekerd. De opening is ook hierdoor eenige dagen vertraagd. Ter gelegenheid zijner aanvraag om ontslag is de Gouverneur-Generaal van Neerlandsch-Indië door den Koning-Groothertog benoemd tot Ridder-Grootkruis in de orde van de Eikenkroon. De Londensehe correspondent der N. R. Ct. schrijft Ik hoordat de Submarine Telegraph Company" hare bereidwilligheid te kennen heeft gegeven om ter stond een nieuwen kabel tusschen de Engelsche en Nederlandsche kusten te leggen, maar dat zij op hare aanvragen geen bescheid van de Britsche posterij kan verkrijgen, 't Is eene allervreemdste houding, die laatst- gemelde aanneemt en zij levert een droevig démenti aan de optimistische verzekeringen van den Minister in de Tweede Kamer, dat Engeland evenveel belang hebben zou bij de instandhouding der telegraphische gemeenschap tusschen Albion en ons vaderland als wij Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Grnvenpolder. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. gem. alhier is toezegging van beroep uit gebracht op den candidaat Spijkerboer. Ierseke. Door de kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. alhier is de vraag overwogen, of het tengevolge der sterk toegenomen en nog steeds toenemende bevolking niet noodig zou zijn, het gebruikt wordende deel der kerk te vergrooten. Het gebouw zelf, eene kruiskerk, is groot genoeg, want van de 4 armen is weinig meer dan de langste in gebruik, maar het aantal zitplaat sen behoeft vermeerdering. Daarom is in de laatst gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen eene commissie van 3 leden (de heeren ds. H. Ver maas, P Sandee Sr. en W. Van Oeveren Sr.) benoemd, die de noodzakelijkheid der bedoelde vergrooting zal overwegen. Daar deze evenwel, mocht zij noodig blij ken, eigenaardige moeielijkheden zal opleveren, zoo zal de commissie met deskundigen, waarschijnlijk zells met een architect, in overleg treden, ten einde de doelma tigste wijze van uitvoering te beramen. Het eiland Noord-Beveland gevoelt thans wellicht meer dan ergens elders in ons vaderland den nijpenden onderwijzersnood. Ondanks de vele advertenties zijn er te Kolijnsplaat twee vacaturesde eene van onder- wijzeres sedeit 10 September 1882, de andere van onderwijzer sedert 16 November 1883. Door het ver trek van mejuffr. Sluijters etaat het onderwijs in de handwerken aldaar sedert 25 Juli 1883 stil. Thans zijn er voor 360 kinderen 4 onderwijzers in 't geheel, dus is men nog ver van den toestand, in art. 24 der wet van 1878 geschetst. Op Kortgene telt het personeel sedert den ln Ja nuari '1884 een onderwijzer en eene onderwijzeres minder, zoodat daar de hoogste en de laagste klasse beurtelings 's morgens en 's middags school komen. De cursus voor Fransch en Wiskunde ligt sedert 1 Januari 1884 stil. Te Wissekerke vraagt men zoowel voor de school op 't dorp als voor die te Kamperland sedert geruimen tijd een onderwijzer of eene onderwijzeres, maar steeds te vergeefs. Erger nog is 't te Geersdijk, waar het hoofd der school in 't laatst van December naar zijne nieuwe standplaats te 's Heerenhoek is vertrokken, en waar nu in 't geheel geen school gehouden wordt. De eerste oproeping voor hoofdonderwijzer op een tractement van f 700 was geheel zonder resultaat; eene nieuwe oproeping op ƒ800 sluit eerst den 20 Januari a. s. Van de vier gemeenten des eilands is Kats tot nog- toe de eenige, waar geene vacature van onderwijzer is. In tegenwoordigheid van burg. en weth., den secretaris en den aftredenden hoofdonderwijzer, den heer P. A. De Graag, aanvaardde de heer N. Pols jl. Donderdag zijne betrekking als hoofd der school te 's-Heerenhoek. Bij die gelegenheid werd, bij monde van den secre taris, den heer De Graag hartelijk dank gezegd voor zijne trouwe plichtsbetrachting en het vele goede, dat hij gedurende ruim 50 jaren voor die gemeente heeft verricht, terwijl hem nog vele jaren een welverdiende rust werd toegewensclit. Aan de gemeente Waarde is eene rijkssubsidie verleend tot het bouwen eener nieuwe school van f9010. De heer C. F. Van Fraaijenhove Jr. te Ter- Neuzen is benoemd tot onderwijzer aan de gemeente school te Ouwerkerk. Utrecht zal de kweekschool voor bewaarschool - houderessen krijgen, die vanwege de «Maatsch. tot Nut van 't Algemeen" als blijvende herinnering aan het eeuwfeest dier Maatschappij wordt opgericht. Er moet reeds een gebouw voor zijn aangekocht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van den ongunstigen uitslag der hoofd onderwijzers-examens in '1883 tot de voorzitters der commissien twee vragen gericht, waarop de Staats courant" van 4 Jan. de antwoorden publiceerde. Die vragen betroffen de onvoldoende kennis der Ne derlandsche taal, waaromtrent de Minister wenschte te vernemen, in hoeverre zij op den uitslag van in vloed is geweest en aan welke oorzaken zij is toe te schrijven, en de werking van art 12 eerste lid van het Kon. besl. van 28 Mei 1879, waarvan de Minis ter vraagt, of de bepaling, die noodzaakt tot afwij zing, als men in een hoofdvak en twee bijvakken onvoldoende is geweest, schadelijk werkt. De laatste vraag wordt algemeen ontkennend be antwoord. Wel wordt niet weersproken, dat die be paling in enkele gevallen tot onbillijkheden kan leiden, maar een afschaffing zou nog noodlottiger werken. Wat de eerste vraag betreft, worden de meest be droevende staaltjes verhaald van ergerlijke onkunde der candidaten en allerlei verschillende oorzaken op- Opmerking verdient, dat in die antwoorden nergens sprake is van de bezwaren tegen wiskunde, welk vak de heer Vermeulen afgeschaft wilde hebben. Bij de plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam is ingekomen het rapport harer commissie over het adres van het bestuur der sociaal-democratische ver eeniging, houdende verzoek, dat van gemeentewege op de openbare lagere scholen der Ie klasse aan elk kind, wiens ouders dit begeeren, dagelijks eene portie goed warm eten worde verstrekt. De conclusie luidt om aan burgemeester en wethouders te adviseeren «dat naar het oordeel der commissie het dagelijks verstrekken van goed warm voedsel aan behoeftige kinderen stellig het schoolbezoek zal bevorderen en de vruchten van het onderwijs beter doen zijn, maar dat het niet op den weg der commissie ligt te de- cideeren. of de zorg daarvoor van de gemeente moet uitgaan, dan wel aan de particuliere liefdadigheid, gelijk in andere plaatsen, moet worden overgelaten". In de te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur der in 1884 aldaar te houden landbouw tentoonstelling zijn o. m. ir. de commissie van verte genwoordiging der Nederl. landbouwmaatschappijen benoemdvoor de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland: de heeren J. M. Kakebeeke en E. Van "den Bosch te Goes. De handel in meekrap was het geheele jaar door zeer kalm enkele orders, zoo voor de consumtie als voor export, werden uitgevoerd, terwijl in de prij zen bijna geen verandering kwam. De oogst van dat jaar wordt op 1000 a 1200 vaten geschat, en daar de voorraden van vroegere teelten bijna geheel uitgeput zijn, zijn bij eenige vraag voor uitgaande pijzen zeer waarschijnlijk. De noteeringen waren in 1883 als volgt Krappen prima ƒ28,-a ƒ30, goede 26,a 28, ordinaire» 24,a 25 Onberoofde prima 22,a 22 goede 21 a 22, ordinaire 20,a «21, Wortels 16% a 16ü De hoofdredacteur der Landb. Ct. dr. L. Mulder heeft bet voornemen, om tijdens de Internationale Landbouwtentoonstelling een blad te Amsterdam te doen verschijnen, en wel een paar nummers vóór, en de overige tien gedurende de tentoonstelling. Binnen en buitenlandsche specialiteiten worden ieder in hun eigen taal tot medewerking uitgenoodigd. Vanwege de Internationale Landbouwtentoon stelling 1884 te Amsterdam zal een wedstr.jd worden gehouden met ondiepploegen, ploegen voor diepere bewerking, diepploegen, tweescharige ploegen en schof- felploegen, te Usquert (prov. Groningen), op Woensdag 23 April a. s. In Celderland en Overijsel ontstaat behoefte aan stroo, hetgeen nog erger zal worden daar vele boeren van graanbouw tot beetwortelcultuur overgaan de geschiedenis van de kip met de gouden eieren. Ook biggen stijgen in prijs, men besteedt er thans ƒ1 per week levens voor. In den polder Masten broek doet men goede ondervinding op van het inge kuild gras en groen voer. (I>.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1