1884. N°. 3. Zaterdag 5 Januari. 71ste jaargang. "«"Nat"»CN3S.-=r- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NU Gil Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ots. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 4 Januari 1884. Tot vader en moeder in het weeshuis alhier zijn gisteravond benoemd de heer H. Kievit Mz., on derwijzer te Stavenisse, en zijne echtgenoote M. A. Polderman. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de voordracht van den heer.P. C F. Frowein op Maandag a. s. Zoowel het belangrijke van het onderwerp en de gelegenheid, die er gegeven zal worden tot debat, als het liefdadig doel, waarvoor de opbrengst zal be stemd worden, mag eene talrijke opkomst doen ver wachten. Naar wij vernemen, zal ds. W. Bax van Zieriksee Donderdag 10 Januari optreden als spreker in een ver gadering van het departement Goes der Maatschappij stot Nut van 't Algemeen". De lezing, door den heer P. A. Janssen uit Mid delburg gisteravond in »de Prins van Oranje" gehou den, was slechts door acht personen bezocht. De spreker voerde, na een korte inleiding, zijne hoorders langs een min of meer humoristischen opril (waaraan echter volstrekt geen behoefte bestaat om de dramatische hoogte te bereiken) in figuurlijken zin naar de gevangenis te Rotterdam, een kostbaar rijks gebouw, dat volgens sprekers uitvoerige beschrijving in alle opzichten slecht was en waarin zich gevangenen bevinden die voor het meerendeel of onschuldig of althans te zwaar gestraft zijn in vergelijking van de misdrijven, die zij begingen. Wij bepalen ons tot dit korte verslag, daar het ons voorkomt dat het onder werp, wellicht onder den indruk van eigen lotgevallen, door den spreker hoogst eenzijdig is beschouwd. Naar de N. Zutph. Ct. verneemt, zal jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman het professoraat in de .rechten aan de Vrije Universiteit aannemen, derhalve ontslag vragen uit zijne betrekking als raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, maar het lidmaat schap der Tweede Kamer bij zijne nieuwe betrekking blijven waarnemen. Namens den Koning is door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan de heeren Gebr. Boudewijnse te Middelburg tot wederopzegger.s ver gunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tusschen hun kantoor en hunne magazijnen, alle aldaar. Ter gelegenheid van het Nieuwjaar wijdt de Haagsche correspondent van het D. v. IV. het volgende aan ons Vorstelijk Huis: vTerwijl in schier alle landen in de verschillende lagen der maatschappij zooveel gisting heerscht, terwijl socialistische en daarmee vaak samenhangende repu- blikeinsche neigingen zich toenemend openbarenziet men te onzent een stamhuisin den grond nationaal en 'i volk dierbaar, gelijk maar weinig dynastieën in zoo hooge mate elders, sinds een reeks van jaren veel doen om zich van dat volk te vervreemden. Van leven met 't volk blijkt helaas zoo weinig. De Koning ver toeft in den regel te midden der eenzame heiden en bosschen van de Veluwe, of wel aan den Rijnoever bij 't kleine WageniDgen, of ook wel op een Luxemburgsch bergslotmaar hoe kort van duur is zijn verblijf meestal in Hoofd- en Hofstad 1 De regeerende Vorst wordt al meer en meer voor zijn volk een zeldzame verschijning. Elders grijpen koningen en prinsen velerlei gelegen heden aan om zich met 't volk in verbinding te stel len, elders treden zij telkens op als voorgangers, waar 't stichtingen of gedenkdagen geldt elders wordt de monarchale idee gesteund door de dragers der dynastieke namente onzent blijkt van zoo danige deelneming in 't leven des volks zoo weinig. Zie't is eenigszins moeielijk dat alles ronduit in woorden te kleeden en toch is 't verkeerd het te verzwijgen. Het zijn waarlijk niet de slechte vrienden van 't stamhuis, die in betamelijken vorm uiting geven aan 't leedgevoel, dat velen in de natie bezielt over een afzondering, die allengs vervreemding wordt. <tSi le Roy le spavait" zeide men tijdens Hendrik IV, en wij zeggen hetzelfde, als wij in gedachten spre ken tot Willem III. Mocht de uiting van dit leedgevoel tot den Koning komen 1 Mocht 't ook, maar nog veel krachtigerdoordringen tot den Prins van Oranje, en hem opwekken tot een leven, zijner waardig 1 Hoe kan 't wezen, dat hij jaar en dag, voor allen verborgendaar nederziten een onbekende blijft voor 't volk, welks hoop voor de toe komst hij zijn moest! Mocht onder de ernstige stemmen, die een scheidend jaar doet hooren, ook eens een stem bij hem weerklinken, die zijn geestkracht opwekt en zijn eerzucht prikkelt tot daden, die 't volk met vreugde begroeten zou in den erfgenaam van den troon 1" Donderdag heeft de Staatscommissie, belast met het ontwerpen eener grondwetsherziening, aan het De partement van Binnenlandsche Zaken hare werkzaam heden hervat. Voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans gereed gemaakt een overzicht van de in de wets- I ontwerpen tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1884 gebrachte verhoogingen en verminderingen. Uit deze officiëele cijfers blijkt, dat de raming bedroeg bij de indiening der begrooting f 143,259,769.47%. Zi] werd gedurende de schriftelijke gedachtenwisseling met de Tweede Kamer verminderd met ƒ1,074.982.82. Gedurende de openbare beraadslaging in de Tweede Kamer werd zij nog verminderd met 3,144,050, zoodat het totaal der verminderingen bedraagt ƒ4,219,032.82. De president der Fransche Republiek heeft be noemd in de orde van het Legioen van eer: tot com mandeur mr. G. Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, eere-voorzitter der tentoonstellingtot ridder de heeren D. Cordes en A. Wertheim, voorzitter en vice-voorzitter der tentoonstelling A. J. Van Vollen hoven, secretaris der internationale jury; De Colarte, consul van Spanje te Amsterdam, commissaris der Spaansche afdeeling, en A. G. C. Van Duijl, voorzitter van den Amsterdamschen Journalistenkring. Hansweerd. Gedurende de maand December jl. werden hier ingeklaard 359 stoom-zeilschepen, uitge klaard 287. Totaal 646 stoom- en zeilschepen. Behandeld werden door dit telegraafkantoor 696 telegrammen als: ontvangen 260, verzonden 436. Ge durende het afgeloopen jaar werden hier behandeld 6944telegrammen als:ontvangen2532, verzonden4412. Hansweerd. Gisteren ontdekte men dat een in de schutkolk alhier liggende tjalk in zinkenden toestand verkeerde Op last van de kanaaldirectie is het schip onmiddellijk met een stoomsleepboot uit de sluis ge haald en op de slikken in de voorhaven gezet. Ware het in de schutkolk gezonken, dan zou de belemmering voor de scheepvaart niet te overzien zijn geweest. Daar de bevelhebber van het in de binnenhaven gezonken aakschip Commerce" op 1 dezer nog niet tot lichten was overgegaan, is door den ingenieur van den Rijkswaterstaat gebruik gemaakt van de hem bij het kanaalreglement verleende bevoegdheid en is het lichten, naar wij vernemen, ondershands aanbesteed. Reeds gisteren is daarmede door den scheepsmaker Hoebee van Dordrecht een aanvang gemaakt, zoodat de belemmering der groote vaart spoedig geëindigd zal zijn. 's-Gravenpolder. De hier gehouden nieuwjaarscollecte heeft 328,75 opgebracht. Ierseke. Het Rijks telegraaf- en hulppostkantoor alhier behandelde in het verloopen jaar 6235 tele grammen, 31365 brieven, 10429 briefkaarten en 635 aangeteekende brieven. Voorts 35485 drukwerken, 652 pakketten en 3534 dienstbrieven. De inlagen en terugbetalingen in de rijkspostspaar bank waren 499, tot een gezamenlijk bedrag van 5935,42%. Oudolande. Tot lid van het burgerl. armbestuur alhier is benoemd de heer Geerard Hoffius. Voorts is eervol ontslag verleend als gemeentege- neeskundige aan den heer L. Boogaert van Ovezand en in diens plaats benoemd de heer L. Boogaert van Driewegen. Mag Veere den beker van Maximiliaan verkoopen? Is die gemeente eigenares van dien beker of slechts bezitster Er is veel voor om het laatste aan te nemen, want de voorwaarde van het bezit is niet verkoopen Wanneer Veere den beker verkooptvolgt de vraag wie op het geld er voor recht heeft? De Staat zelf kon dan tegen Veere optreden. Dat is niet plezierig voor Veere, maar zou er niets op te vinden zijn Kan Veere niet tegen een zekere som den beker in bruikleen afstaan aan den Staat of aan de provincie Zeeland Wat zou daartegen zijn aan te voeren? vraagt het Dagblad. Gisteren had de luitenant-generaal N. Van Wil les, inspecteur der infanterie, gedurende 45 jaren als officier bij het Nederlandsche leger gediend. De ge neraal trad op 5 December 1833 als soldaat (vrij williger) in dienst bij de 13e afdeeling infanterie. Hij telt dus ruim 50 effectieve dienstjaren, waaronder een veldtocht (verblijf in de vesting Maastricht in 1834.) Dat bij het buiten omloop brengen van de oude koperen pasmunt niet genoeg voor nieuwe is gezorgd blijkt uit het feit, dat een persoon uit Oud-Beierland zich bij den betaalmeester te Rotterdam vervoegde om ƒ10 nieuwe halve centen, maar ten antwoord kreeg ik kan u niet helpen, ik heb ze niet. Op zijn herhaald aandringen en zijne verzekering dat in zijne woonplaats de halve centen tot de zeldzaamheden behooren, werd hem voor 1 verstrekt, met de opmerking, dat hij er zuinig mee moest zijn. Nog een ander bewijs hoe het rijk medewerkt om de nieuwe halve centen in omloop te brengen is het vólgende Een koopman te Woerden, die reeds ge- ruimen tijd ertoe had medegewerkt, de oude centen in te houden en aan het postkantoor in betaling te geven, wenschte tegen Nieuwjaar voorzien te zijn van nieuwe halve centen, en had tot dat doel een bode op Utrecht order gegeven, _o. a. voor f5 van die pas munt bij den betaalmeester te halen. Maar de bode kreeg daar ten antwoord, dat men voor niet minder dan f 25 van die halve centen afgaf, daar die in zak ken tot dat bedrag waren afgeteld. Volgens mededeeling van de Duitsclie regeering zal in de maand October 1884 te Munchen eene ten toonstelling van melk, melkerij-producten en melk-in- dustrie gehouden worden, welke gedeeltelijk ook voor buitenlandsche inzenders is opengesteld. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Hol- landsche en der Friesche maatschappijen van landbouw, aan welke het piogramma voor de tentoonstelling is toegezonden. Reuter seint, dat het handelstractaat tusschen Spanje en Nederland Dinsdag te Madrid geteekend is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aan mej. G. S. Van den Bussche te Amsterdam is eervol ontslag verleend als 3e onderwijzeres aan de o. 1. school 2e kl. lett. N. De spaa> bank van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap heeft in 1883 een rente gemaakt van 4.1 per mille 's maands of 4.62 pCt. 'sjaars. Het getal studenten voor den militairen genees kundigen dienst te Amsterdam bedroeg op 1 dezer 71. Bovendien genieten hunne opleiding aan de universi teiten te Leiden 9, te Utrecht 10 en te Groningen 4. -De kweekschool voor zeevaart te Leiden is ge durende de maand December 1883 met een 20tal jongens vooi uitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 236. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar wij vernemen zal de voortreffelijke tenor zanger Anton Schott in de tweede helft van April te 's-Hage in een of twee Wagner-opera's optreden, waar schijnlijk sLohengrin" of (c. q. en) «Tannliauser". Het Nederlandsche Taal- en Letterkundig Con gres zal dit jaar te Brugge gehouden worden in de laatste helft van Augustus. Sint-Maartensdijk. In de laatst gehouden vergade ring \an den gemeenteraad is besloten om naast de herhalingsschool een gewone avondschool op te richten, waar de leerlingen der openb. school van het 4e tot en met het 6e leerjaar, die den leeftijd van 12 jaren bereikt hebben, onderwijs kunnen ontvangen. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde H. J. N., eigenlijk genaamd Ch. L. P., uit Sas van Gend, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis tot 3 maanden celstraf. Overzicht van den stand der koersen. Dat '84 gunstiger moge zijn dan '83! Ziedaar de nieuwjaarsgroet, waarmee de vele bezitters van Ameri kaansche Spoorweg-aandeelen el kander een troostwoord hebben kunnen toespreken. Het belangrijkste verschijnsel in de lijdens-geschiedenis op financieel gebied van '83, dat het meest de aandacht vraagt, is de daling der Amerikaansche Spoorweg-aandeelen. Met het oog daarop hebben we gemeend de volgende koersverge- lijking te moeten overleggen. Aandeelen. 2. Jan. '83. 31 Dec. '83. Cert. v. aand. Atchison Topeka 89 87% Aandeelen Central Pacific 86sfe 64% Cert. v. aand. Canada-South 66 54 Chic. N. W. Com. St. 123% 123% i> Pref. St. 160% 142% Burl. Quinc. 130 126 Chicago R.-Isl. 140 118% Clev. Akron en Col. 45% 38% Clev. C. en C. 79% 70 Denver Rio Grande 41 24 91e v Illinois 142 131% Aandeelen St. Louis en Cairo 20% 20% Cert. v. aand. Louisville en Nashville 54% 44% Aand. St. Louis en S. F. le pref. 98% 89% 2e v 52 41 i> x> Com. St. 38 25 Cert. v. aand. Mich. Central 100% 88 Milw. St. Paul 128 116% Com.St.116%. 118 21 27% 80 Missouri-K. en T. 33 N.-York Lake Erie en W. 39 D pref. St. 85 N.-Y. Ontario en W. 26 Oregon-Cal. Com. St. 18% 11 Pi'ef. St. 46 35 Manitoba 146 97 Pennsylvania 122% 116% Pittsb Fort Wayne 128% 128% Union Pac. Hoofdl. 110% 89%. Wab. St. Louis Pac. 53 30sfe Groot, voor vele soorten zelfs zeer groot zijn de verliezen die bovenstaande cijfers meêdeelen. Voor bijzonderheden moeten we verwijzen naar vroegere overzichtennu kunnen we in 't algemeen slechts zeggen, dat voor vele soorten eene betere toekonyst mag verwacht worden. Zooals we enkele weken ge leden hebben aangetoond, zijn geen redenen bekend invloedrijk genoeg om eeue daling als die der aand. Central Pacific, Chicago-Rock-lsland, Denver Rio Grande, Illinoisiste pref. aand. St. Louis en San Francisco, Union Pacific, Wabash te rechtvaardigen. Maar we weten dat de algemeene daling, veroorzaakt door den handel op tijd en door de schrikbarende uitbreiding van het spoorwegnet, zonder rekening te houden met de innerlijke waarde der stukken, zich over de gehecle lijst heeft doen gelden. Hun, wien 't gegund is den strijd vol te houden en die in bezit zijn van bedoelde soorten, zouden we daarom blijven aan raden tot volharding. In tegenstelling van de aandeelen levert een verge lijking der prijzen van 't begin en 't einde van '83 van de Amerikaansche Spoorweg-obligatiëndie in de ge wone koerslijst voorkomt, eene bijna algemeene ver betering aan. Dit doet ons te meer genoegen omdat we «dat resultaat eenigen tijd geleden in uitzicht gesteld hebben. Toen bovenbedoelde daling zich ook over de obligatiën had uitgestrekt, hebben we tot aankoop aan geraden in de overtuiging dat eene daling zonder eenige afdoende reden (voor de obligatiën) door eene verbe tering zou gevolgd moeten worden. Behalve de Chicago N W. soorten rezen ook de Iste hyp. en 2de hyp. oblig. Louisville en de 6pets. Collateral Trust Un. Pac. Op de 5pcts. van laatst genoemde soort blijven we voortdurend de aandacht vestigen. Ook voor de Russische Staatsfondsen zulllen de lezers eene algemeene verbetering kunnen opmerken. Van de Russische Spoorwegwaarden zou hetzelfde kunnen gezegd worden, ware 't niet dat voor de aand. Morscliansk Sysran Zuidw. Spoorweg-maatschappij en voor de oblig. Orel-Vitebsk vermindëring wordt aangewezen. De daling der eerstgen. aandeelen heeft goede reden, die we maar niet zullen herhalen. Ach teruitgang van deze, zoowel als van de Riask- Wiasma- aandeelen, hebben we meermalen aangekondigd. Ook de Pandbrieven Russ. hyp bank mochten rijzen. Is daarvoor reden Voor zoover bekend, neen Wèl hebben we redenen opgegeven waarom eene daling gemotiveerd zou zijn. Op dien grond meenen we de aandacht der lezers nogmaals te moeten vestigen. Wij zouden die stukken verkoopen men kan goedkooper en solieder terecht en nog wel onder de Russen. Een volgenden keer zullen we hierbij langer stilstaan. Dat voor de verbetering der Hongaren en Oostenrijkers geen afdoende redenen bestaan, zullen de lezers van deze rubriek wel gelooven. Laat ons maar hopen dat deze debiteuren zich duur zaam dat vertrouwen waardig zullen toonen! Warschau- Weenen. Voorloopig dividend betr. metfl,75 Warschau-Bromberg. Coup. I Jan. 1884 betr. met f2,33" en f41,675. Brazilië 1875. Coup. 1 Jan 1885 betr. met f 30,22°. Florida Central en Western. Jan-coup. der 5 pet. oblig. Serie B. betr. met 25 of f62,50. 6 pet. en 4 pet. Hong. Goudrente. Jan. coup. betr. met f 36 26 s voor fl. 30 18,13 15 3,62» 3 24,175 20 12,09 n t> 10 2,41» 2 Buitenlandsch Overzicht. Aan Egypte dient ditmaal in de eerste plaats bij ons overzicht de aandacht geschonken te worden, aan gezien de berichten omtrent den toestand aldaar met den dag ongunstiger worden. De bewegingen van den Mahdi breiden zich allerwege uit en zijne zendelingen trachten overal zijne leer ingang te doen vinden. Wanneer al de berichten daaromtrent juist zijn, dan breidt de opstand zich in de richting van de Nijl- Delta uit en is de Mahdi zelf met een groot leger op weg naar Khartoem. Met de Abyssiniërs tracht Baker Pacha thans een vergelijk te treffen, hetgeen natuurlijk met afstand van grond gepaard zal moeten gaan. Men hoopt, dat,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1