1884 N°. 2. Donderdag 3 Januari. 71ste jaargang. ïssïT -Cï<ï?GS=>Cï<S*- GOESCHI! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Hand «Ier gemeente Goe§, op VRIJDAG den 4 JANUARI 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, 2 Januari 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Geloofsbrief en verdere stukken van het verkozen lid dr. A. Isebree Moens. V. Wijziging der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1884. VI. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. VII. Voorstel van het lid jhr. M. J. De Marees van Swinderen tot opheffing van het sanitair toe zicht op de prostitutie. Vergunning is verleend tot oprichting van eeue KALKKLUSSeHEKIJ bij den overweg van het Spoor aan L. LABAN en P. DRONKERS, en van eeue SLACHTERIJ in het Witte Paardestraatje wijk C. no. 80 aan J. ZEGERS. Goes, den 2 Januari 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE VVITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 Januari 1884. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de lezing van den heer P. A. Janssen, oud-kapitein te Middelburg, op morgen (Donderdag) 3 Januari in «De Prins van Oranje." Velen met ons kennen vermoedelijk den heer Janssen slechts uit zijne brochures. De inhoud dezer penne- vruchten, gepaard met het pikante van het onderwerp, dat hij behandelt, zal zeker menigeen deze gelegenheid doen tebaatnemen om hem ook als spreker te zien optreden. Naar wij vernemen zal in de eerste helft der volgende maand de heer Sakarinie Kinsbergen in de sociëteit V. O. V. alhier een drietal voorstellingen geven in de physiek, magie, optiek en mechaniek. Waarde. De Nieuwjaarscollecte bedroeg voor deze gemeente 130. In de afgeloopen maand werden aan het tele graafkantoor te Goes verzonden 721, ontvangen 741, overgenomen en verder geseind 422, samen 1884 te legrammen. Vlissingen. De reedeiij van de «Louise" (driemast- schooner) kapt. De Bruijn, ontving op het laatst der afgeloopen week een bericht van den Hollandschen consul te Koningsbergen, dat aldaar was aangespoeld een flesch, bevattende een brief, waarin stond «dat de vLouize" .in grooten nood vei keerde, hoogte bocht van Dantzig". Een later aldaar inkomend stoomschip rap porteerde een wrak gezien te hebben, waarop «Louise Vlissingen" op den achterspiegel. Daar geene nadere tijdingen omtrent de bemanning zijn ingekomen, vreest men dat het schip met man en muis is vergaan. Het was van Memel naar Londen bestemd met eene lading balken. Aan boord waren 4 jeugdige Vlissingsche jongens als matrozen in dienst. De reederij, de heeren De Groof alhier, lijden hierdoor een groot verlies, dewijl het schip niet verzekerd was. Op het rijkstelegraafkantoor alhier werden gedu rende de maand December 5656 telegrammen behan deld. Hiervan werden aangeboden 2498, ontvangen 1201 en opgenomen en verder geseind 1957 tele grammen. Van 1 Jan.—31 Dec. 1883 resp. 29363, 12237, 19342, 60942 tegen 1 Jan.31 Dec 1882 resp. 26425, 11664, 16195, 54284, alzoo eene vermeerdering van 6658 telegrammen. Op de voordracht voor de betrekking van rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikseein de plaats van mr. J. Van Binsbergen, zijn in alphabetische volgorde geplaatst de heerenmr. J. P. Can, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Dordrechtmr. R. A. Fockema, advocaat-procureur en rechter-plaatsver- vanger in de rechtbank te Zutfen, en mr. J. R. H. Van Schaik, substituut.griffier bij de rechtbank te Breda. Ierseke. Het rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in Dec. 11. 902 telegrammen, waarvan verzonden 195, ontvangen 694, doorgezonden 13. In het geheele jaar 1883 werden behandeld 6235 telegrammen. Bij een landbouwer onder Aksel is het mond en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Uit Vlissingen wordt gemeld De directie der Maatschappij «Zeeland" heeft be sloten op nog twee harer stoomschepen electrische verlichting intevoeren. Naar men weet, wordt de mail boot «Prinses Marie" reeds sedert het voorjaar electrisch verlicht. Thans zal die wijze van verlichting ook wor den ingevoerd aan boord der booten «Prinses Elisabeth" en «Prins Hendrik." De levering en aanleg der ma chines en geleidingen is opgedragen aan de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer. Mr. G. A. De Raadt, burgemeester van Dordrecht en sedert 1871 lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, is Maandagavond in den ouderdom van 65 jaren overleden. De Minister van Marine heeft laatstleden Zater dag aan zijn departement, in tegenwoordigheid van den inspecteur-generaal over het loodswezen, jhr. De Koek, gehoord den inspecteur over het loodswezen van Tessel, Goeree, Maas en Brouwershaven en Vlis singen, benevens drie zeeloods-schippers van die dis tricten, naar aanleiding van het verongelukken van den Goereeschen loodskotter no. 12. Blijkens schrijven van den Minister van financiën is de vrijstelling van zegelrecht, voorkomende in art. 27 A no. 14 der wet van 3 October 1843 {Staatsbl. no. 47), niet van toepassing op quitantiën wegens boeten en kosten ingevolge de schutterij wet van 11 April 1827 {Staatsbl. no. 17) verschuldigd. Het bewijs van door den schutterplichtige gedane betaling is geene akte ter invordering van boeten eti kosten, noch een stuk het beheer der schutterij betreflende. Het bewijs van scliiildbevrijding, dat afgegeven wordt in het per soonlijk belang van den schuldenaar, is, wanneer het een bedrag van meer dan ƒ10 betreft, aan zegelrecht onderworpen, en dit recht komt ten laste van den schuldenaar volgens art. 2 der wet van 11 Juli 1882 {Staatsbl. no. 93). Van den Minister van Binnenl. Zaken is bij het bestuur der gemeente-gasfabriek te Middelburg bericht ingekomendat de Duitsche Regeering vrijdom van inkomende rechten heeft verleend voor de gastoestellen uit Duitschland aangevoerd die onverkocht van de gastentoonstelling naar dat land terugkeeren. Bij Kon. besl. van 28 Dec. is de heer mr. H. D. Levyssohn Norman, lid van den Raad Ned.-Indië, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in de verschillende door hem bekleede betrekkingen den lande bewezen. Naar het Dar/bl. verneemt, is de nieuwbenoemde Minister van Koloniën reeds op reis naar Nederland. De oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië Loudon is ernstig ziek. Aan Ged. Staten der verschillende provinciën is, met het oog op eventueele herziening van de Wet van 1851 op de onteigening ten algemeenen nutte, door den Minister van Waterstaat, II. en N. verzocht, hem, onder opgave van redenen, mede te deelen, welke aan vulling of wijziging van de wet door hen wordt wen- schelijk geacht. Te Veere hoopt men algemeen dat de Regeering, tijdens de schorsing van het besluit van den gemeente raad tot verkoop van den «beker", termen zal vinden om vernietiging van dat besluit te voorkomen. Velen koesteren den wensch, dat het kunstgewrocht voor het rijksmuseum aangekocht wordeopdat het voor ons land bewaard blijve en de gemeente in haar kommer vollen toestand geholpen worde. De werklieden aan de Marinewerf te Amsterdam, wier gereedschappen bij den grooten brand aldaar ver loren gingen, zijn weder in het bezit gesteld van nieuwe, zonder dat door hen iets behoefde bijgedragen te wor den. De Minister had hiervoor een post gebracht op de Begrooting. welke door de Kamers werd aangenomen. Op de Kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen zijn in de vorige week ongeveer vijftig werk lieden bij de afd. scheepsbouw ontslagenterwijl er bij de afd. bruggenbouw weder enkele geplaatst zijn. Den burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, werd Maandag in zijne woning eene eigen aardige hulde gebracht. De uitnemende en waardige wijze waarop hij, bepaald dezen zomer tijdens de inter nationale tentoonstelling, de hoofdstad vertegenwoor digde tegenover vorstelijke personen, regeering, Iand- genooten en vreemdelingen, werd destijds algemeen gewaardeerd. Enkele maanden 'geleden opperden eenige heeren het denkbeeld om aan die waardeering uitdruk king te geven door een blijvend huldeblijk. Er vormde zich eene commissie van uitvoering en men besloot de zaak confidentieel te behandelen en deelneming te erlangen door persoonlijke uitnoodiging. Het voornemen was voor den burgemeester eene medaille te laten jlean en hem daarbij een gedenkboek aantebieden met de handteekeningen der deelnemers. Daar op de voor zijde der medaille de buste van den heer Van Tien hoven geslagen zou worden, kon dit werk niet voltooid zijn voordat hem verzocht was daarvoor te willen poseeren. De commissie heeft Maandag dat verzoek gedaan en daarbij het gedenkboek aangeboden, bevat tende de handteekeningen van 644 deelnemers. De heer D. Cordes, voorzitter der commissie, gaf in krachtige taal uitdrukking aan de gevoelens, die geleid hadden tot het brengen van dit huldeblijk, dat door den heer Van Tienhoven met groote ingenomen heid en erkentelijkheid werd aanvaard. Van de me daille zullen den heer Van Tienhoven worden aange boden drie exemplaren goud zilver en brons in etui; voorts een aantal bronzen exemplaren te zijner beschikking, terwijl hem bovendien de moule in han den zal worden gesteld, opdat de medaille een unicum blijve, waarover alleen hij kan beschikken. (IV. 11 Ct) Volgens Paris Bourse maakt de tegenwoordige stand van den wissel (167.30 voor 2 mds. papier en 168.25 voor zicht) het mogelijk Nederlandsche gouden tienguldenstukken naar Duitschland uittevoeren, het geen dan ook waarschijnlijk binnenkort zal plaats hebben. Het blad gelooft, dat de voorraad Duitsche kronen bij de Nederlandsche Bank bijna uitgeput is. Dat volgens den weekstaat van den 22en jl. de goud voorraad van Nederland 18,845,200 gulden bedroeg, waarvan voor 5,618,468 gulden in baren en vreemde munt, zoodat slechts 13 pet. der biljetten in omloop door goud gedekt is, doet Paris Bourse opmerken dat geen enkel bimetalistisch land een gelijk voorbeeld aanwijst. «Wij zijn nieuwsgierig", zegt het, «te ver nemen of zulk een staat van zaken bestemd is te blijven aanhouden of zal worden aangenomen als de normale toestand des lands op het gebied van het muntwezen." Het saldo van 's Rijks schatkist op 29 Decem ber bedraagtbij de Nederl. bank 8.570,005.88 en bij de betaalmeesters 3,777,207.71 Tezamen ƒ12,347,213.60. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Waarde. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd de heer H. C. Poley. Aangenomen het beroep naar Wijnjeterp en Duurswoude door den heer L. M. Van Noppen, cand. te Wissekerke. Evenals ten vorigen jare hebben de meeste pas benoemde leden in het bestuur der gewestelijke ver- eeniging Zeeland van het Ned. Ond. Genootschap voor die benoeming bedankt. Het bestuur, thans nog in Tolen gezeteld, wordt eerlang misschien éénhoofdig, wijl de voorzitter zich verplicht heeft gezien ook de betrekking van secretaris op zich te nemen en waarschijnlijk ook het penningmeesterschap zal waarnemen. (N. R. Ct.) De Minister van binnenl. zaken heefc aan Ged. Staten der provinciën eene opgave verzocht van de op de gemeentebegrootingen voor 1884 uitgetrokken kos ten van het lager onderwijs, omschreven in art. 44 der wet op het lager onderwijs. Op 1 Januari bedroeg het aantal studenten, in geschreven aan de Theol. school te Kampen, 72, en wel 24 litteransche en 48 theologische. Van deze laatsten zijn er 20 in het laatste studiejaar. De dienst der inspectie van het landbouw-onder- wijs in Frankrijk is thans opgedragen aan twee alge- meene inspecteurs, bijgestaan door twee inspecteurs. Rechtszaken. Het openbaar Ministerie bij den Iloogen Raad concludeerde Maandag tot bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank in zake Jaantje Cornelia Struik (de millioenenjulïrouw) en tot verwerping van Van Zutphens beroep. Uitspraak 28 Januari a. s Kunst, Wetenschap en Letteren. De vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels heeft aan eene commissie van drie leden opgedragen het bijeenbrengen van bouwstoffen voor de geschiedenis van den Nederlandschen boek handel. Die commissie, bestaande uit de heeren A. C. Kruseman, Louis D. Petit en R. W. P. De Vries, heeft nu eene circulaire vezzonden, waarin zij mededeeling verzoekt van aanteekeningen en stukken, betrekking hebbende op de geschiedenis, zoowel algemeen als plaat selijk, van boekhandel en boekdrukkunst, papierfabri- kage en binderij, graveerkunst, steendruk - en houtsnee kunst; gildewezen; keuren en ordonnantiën; wetten, handelstractaten; berichten omtrent in- en uitvoer verboden boeken; geschiedenis van tijdschriften, jaar boekjes en almanakken, dag- en weekbladen; bijzon derheden uit het leven van beroemde en merkwaardige Nederlandsche boekverkoopers; handelsmerken; bijzon derheden betreffende merk waardige boekenmededee lingen omtrent de oplaag en het debiet van boeken den boekhandel en de boekdrukkunst in de koloniën en in onze vroegere buitenlandsche bezittingenopen bare boekerijen, enz. enz. Uit onze Koloniën. BATAVIA, 27 Nov. 1883. De resident van Amboina deelt m de, dat blijkens rapport van den Assistent-Resident van Banda van 18 September jl. op den 26 en 27 Augustus tevoren ook nog een stuk grond, gelegen aan den voet van den Goenoeng Api aldaar, eene oppervlakte hebbende van p. m 1 ;4 bouws, losgescheurd en verdwenen is, hoezeer men niet heeft kunnen nagaan of zulks ten gevolge van de werking van dien vuurberg, dan wel van de zeebeving, die aldaar gelijktijdig heeft plaats gehad, geschied is. Men deelt uit Nieuw-Anjer mede dat de telegraaf kabel, die bestemd is om die plaats met Telok-Beton telegrafisch te verbinden, den 22 dezer daar is aange bracht en het landeinde van dien kabel bereids is ingegraven. De regens houden daar aan, terwijl de wind een N. richting heeft genomen Een op 19 dezer te Penang aangeboden telegram van den militairen kommandant van Aljeh en onder- hoorigheden meldt het volgende 13 November transport Senelop en Panteh Karang wij slaags bij Lamoe en Lamuga, transport ongehin derd, wij 7 gewonden. Vijand groote verliezen, waar onder Panglima Njaq Bintang. 14 November slaags Oost Toengkoep bij Tjot Lame. Wij een gesneuveld 12 gewonden, vijand 10 dooden en 20 gewonden. Het centraal comité bericht, dat voor de nood lijdenden door de uitbarsting op Krakatau toe 23 No-, vember was bijeengebracht ƒ1,086,145 79%. Met ingang van 1 Januari 1884 is de vol tooiing van het afschrift van het Javaanseh-Nederl. woordenboek, samengesteld door J. A. Wilkens, ten behoeve der reg., opgedragen aan dr. J. G. H. Gunning. De Gouverneur vau Atjeh h'eft het denkbeeld geopperd en daartoe aan de Regeering voorstellen in gediend om daar, waar hij het noodig acht, officieren met civiel gezag te bekleeden. Zij zullen een toelage hoven hun traetement genieten en in overleg met den militairen kommandant gekozen worden. Bij onzen terugblik op hot afgeloopen j rar hielden wij in ons vorig nommer slechts het oog op de bin- nenlandsche politiek en op de gewichtigste gebeurte nissen ons vadeiland en de koloniën betreffende. Wij willen tlians nog een enkel woord wijden aan den politieken toestand van Europa, vooral met het oog op de zucht naar meer vrijheid, die zich overal openbaart. In de eerste plaats dan moeten wij erop wijzen, hoe er vooral in 1883 in nagenoeg alle rijken van Europa onder een deel der bevolking een vooruitstre vende geest heerscht. Het behoeft geen betoog dat wij deze beweging met vreugde begroeten, althans in beginsel. Het bewind te zien in handen van het volk, d. w. z in handen van afgevaardigden, door het volk gekozen, schijnt ons werkelijk het ideaal, waar naar gestreefd moet worden en dit ideaal onder scheidt zich in zooverre gunstig van alle andere, dat het voor ver wezenlijking vatbaar is. Doch niet dan na verloop van vele jaren. Steeds hebben plot selinge overgangen een te grooten nasleep van na- deelige gevolgen gehad, dan dat wij daartegen niet ten ernstigste zouden waarschuwen. Slechts eene ge leidelijke maar krachtige ontwikkeling van het volk kan ons tot het door ons beoogde doel leiden en gansclr het volk geschikt maken om een weldadigen invloed op den politieken toestand en de welvaart van alle klassen der bevolking uitoefenen. Waar wij derhalve pogingen zien in het werk gesteld, om die ontwikkeling in de hand te werken en de keuze der staatslieden zien ontnomen aan de mannen van het geld e:r haar te schenken aan de mannen van verstand daar juichen wij dien vooi'uitstrevenden geest ten zeerste toe. Doch even sterk moet de geest van oproer en verzet gelaakt worden, die zich helaas in tri van rijken in den loop van 1883 heeft geopenbaard. Streven de naai' een goed doel, zijn de middelen, door socia listen, nihilisten en anarchisten te baat genomen, gevaar lijk voor de maatschappij en leiden tot een tijdpeik van regeringloosheid, zo.'als tijdens de Fransche revo lutie, die wel is waar in alle opzichten nuttig in hare gevolgen is geweest, doch tevens ten duidel jkste heelt doen blijken, dat het volk, niet langer geboeid door den eerbied voor het hoogere, geene ontwikkeling genog bezat om liet staatsroer te hanteeren.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1