Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfertsdijk, Aan het einde der namiddag-gods dienstoefening op jl. Zondag maakte ds. F. llage bekend, dat hij besloten had tot het bedanken voor het ontvangene beroep naar Zevenhoven. Beroepen te Oudenhoorn de heer L. M. Van Noppen, candidaat te Wissekerke. Wissekerke. Tot notabelen bij de Herv. kerk zijn alhier herkozen de heeren W. C. Van Oost en Th. De Looff Sr. en gekozen de heer Abr. Marcusse Mz., jn plaats van den heer J. Lagendijk. Beroepen te Kattendijke en te Ilerkingen de heer J. H. Van 't Hof, cand. bij het prov. kerkbe stuur van Drente. Bedankt voor het beroep naar 's-Gravenpolder door den heer M. Beversluis Pz., cand. te Nijmegen. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. kerk, bestaande of op handen door het vertrek der beroe- penen naar elders, is sedert 1 Jan. 1883 vrij wel stationair gebleven. Waren er toen 269, 1 Jan. e. k. zullen er 265 zijn. Ze zijn als volgt over de provin ciën verdeeld: Gelderland 18, Z.-Holland 60, N.-Hol- land 22, Zeeland 30, Utrecht 12, Friesland 44, Over- ijsel 12, Groningen 29, N.-Brabant 22, Limburg 3 en Drente 13. Van de 138 ringen zijn er, als verleden jaar, maar 26 voltallig. De Bisschop van Haarlem heeft op 22 dezer, in de kapel van het seminarie te Warmond, het Sub- diakonaat toegediend o. a. aan de heeren J. Goense en A. D. Timans. Ierseke. De betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de beide scholen dezer ge meente is Vrijdag 11. vacant geworden door het over lijden van mejuffr. J. Eckhardt, geb. Mieras in den ouderdom van nog geen 23 jaren. Van den 1 April 1881 tot kort voor haar dood was zij met ijver en lust in deze betrekking werkzaam. Landbouw en Veeteelt. Het Landbouwdepartement te Washington raamt den oogst over 1883 voorloopig op 1,551,060,835 bushels maïs, ruim 400 millioen b. koren en onge veer 6 millioen balen katoen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Liszt heeft een Bulow-marsch en eene feest- praeludium voor orgel »Nun danket Alle Gott" ge componeerd. De Figaro verneemt dat Hans Makart, de schilder van «Karei V te Antwerpen", de «Jaarge tijden" enz., door de Fransche regeering op Nieuw jaarsdag benoemd zal worden tot officier van het Le gioen van Eer. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag werden o. a. veroordeeld, tevens in de kosten J. H 12 j., te Kolijnsplaat, wegens mishandeling tot twéé dagen cel. D. V., huisv. van H. B., 38 j en C. C. A„ huisv. van A. De K 21 jbeiden te Goes, wegens onderlinge mishandeling ieder tot/8 boete. L C., 9j.. en F. C 10 j, beiden te Goes, wegens diefstal ieder tot drie dagen gev. Vrijgesproken is J. v. d. D., 17 j arbeider te Heinkenszand, appellant van een vonnis van het kan tongerecht te Goes, waarbij hij wegens overtred ng der jachtwet is veroordeeld tot eene geldboete van ƒ30, subs. 5 dagen gev. Het in eersten aanleg ge wezen vonnis is dus vernietigd. Buiteniandsch Overzicht. De laatste dagen van het jaar 1883 leveren weinig belangrijks voor ons overzicht. De parlementen hebben veelal met grooten spoed hunne b 'grootingiwerkzaam heden afgedaan en zich daarna in den huiselijken kring teruggetrokken, de oorlogvoerende staten hebben in de dagen van «vrede op aarde" geene belangrijke handelingen verricht, de loopende onderhandelingen tusschen verschillende mogendheden staan ongeveer stil. Toch hebben wij nog enkele feiten te vermelden, die op den loop der zaken in 1884 van belang kunnen zijn. In België's hoofdstad heeft zich na de vroeger ver melde verkiezingen voor leden van het bestuur der liberale kiesvereeniging «Association libérale" eene progressistische kiesvereeniging gevormd, die Zaterdag hare algemeene vergadering gehouden en besloten heeft voorloopig niet met de eerstgenoemde te breken, maar den loop der gebeurtenis sen bij de verkiezingen in 1884 af te wachten. Mocht de Association libérale dan van hare candidatenhjst de leden der uiterste linkerzijde buitensluiten, dan zouden de radicalen voor het lidmaatschap bedanken en met eigen candidaten in 't strijdperk treden. Die candidaten zouden zeker niet veel kans van slagen hebben, maar daardoor zou niet weinig in de kaart der clericalen worden gespeeld, die zich toch reeds alle moeite geven om den liberalen te Brussel de zege te betwisten. De Fransche Senaat heeft de gansche begrooting behandeld en daarna aan de Kamer met hare wijzi gingen teruggezonden. De Kamer nam haar dadeiijk in behandeling. De zitting, waarin dit geschiedde, kenmerkte zich nog eens door eene echte Fransche winderigheid. De minister-president Ferry verdedigde de conclusie van het rapport der commissie, strekkende tot aanne ming van het door den Senaat herstelde krediet van 45,000 francs voor den aartsbisschop van Parijs en de beurzen voor de seminaria, en drukte den wensch uit, dat de kamer zich zelve de vernedering zou be sparen van een voorloopig krediet voor de maand Januari te moeten toestaan. Hij werd telkens in de rede gevallen door de leden der uiterste linkerzijde. Van de herziening der constitutie sprekende zeide hij «De regeering wil haar, maar niet op de wijze zoo als diegeneu haar willen, die haar alleen vragen, opdat men hun haar weigeren zal." Dit lokte een langdurig tumult van den kant der uiterste linkerzijde uit, Het regende beleedigingen tegen den minister, «Gij zijt een onbeschaamde 1" riep Clovis Ilugues, waarop tegen hem de censuur werd uitgesproken met tijdelijke uitsluiting. Ten slotte verliet Ferry, zich niet kunnende doen verstaan, de tribune. Niettemin heeft de kamer achtereenvolgens de cijfers der begrootingzooals de Senaat die ge wijzigd had, en eindelijk de geheele begrooting aan genomen met 326 tegen 29 stemmen. Daarna las de voorzitter der Kamer, de heer Bris- son, een decreet voor, waarbij het. buitengewoon zit tingsjaar der Kamer van 1883 werd gesloten. Uit Tongkin wordt weinig naders vernomen. De Franschen zullen vermoedelijk Bac-Ninh niet aanvallen, voordat de versterkingen zullen zijn aangekomen. De totale verliezen der Franschen aan dooden en gekwet sten bij den aanval op Sontay hebben bedragen 36 officieren en bijna duizend man. De verliezen der Zwarte Vlaggen bedragen 6000 man. Het meeren- deel der Zwarte Vlaggen is teruggetrokken op Hong Hoa en Nam Dish. Men verzekert, dat de Franschen in Sontay twee millioen dollars in zilver vonden. Sontay was duchtig versterkt met Krupp-kanorinen. In Spanje wordt de positie van het ministerie Posada- Herrera hoe langer hoe zwakker. De heer Sagasta, voorzitter der Kamer van afgevaardigden, heeft de meerderheid in de Kamer en in zijne rede bij de aanvaarding van het voorzitterschap heeft hij genoeg zaam te kennen gegeven, dat hij tegen de plannen der regeering was gekant. Ook in Portugal verkeeren de Ministers in een hachelijker, toestand. Sedert eenigen tijd hebben daar herhaaldelijk partiëele ministriëele crisissen plaats. De portefeuilles van Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en Justitie zijn onlangs aan drie aanhangers der progressistische partij toevertrouwd en men beweert, dat de Koning van Portugal op deze wijze een ge- makkelijken overgang wil zoeken tot herziening der constitutie, die dringend wijziging behoeft. Het stem recht zou uitgebreid, de senaat gereorganiseerd worden. Iotusschen is de positie der nieuwe Ministers niet aangenaam. Hunne collega's van andere politieke rich ting zien hun met leede oogen in den ministerraad zitting nemen, terwijl de progressistische partij hen als afvalligen beschouwtomdat zij met conservatieve Ministers willen samenwerken In Bulgarije is er eenige overeenstemming geko men tusschen Vorst Alexander en de radicale partij. Deze, die zich thans bij de liberalen onder leiding van Zankoff heeft aangesloten, zond aan Vorst Alexander eene deputatie om uitdrukking te geven aan hare vreugd over het herstel der constitutie van Tirnova en den wensch te uiten, dat nu het gansche samenstel der wetten met de grondwet zou worden in overeen stemming gebracht. De Vorst antwoordde, dat hij verheugd was over de goede verstandhouding der beide partijen, als een zekeren waarborg voor het herstel van orde en rust. Hij had reeds aan zijn ministerie de opdracht gegeven tot herziening der organieke wetgeving in den geest der grondwet. De berichten uit Egypte blijven steeds duister en tegenstrijdigthans wordt gemeld, dat de Mahdi zijn leger in twee groote deelen verdeeld heeftwaarvan het eene in snelle marschen op Sennaar het andere op Dongola aanrukt. Men verneemt dat vele insurgenten uit Tunis zich naar den Mahdi begeven hebben; maar oveiigens maken zich de mogendhedendie Mohammedaansche onder danen hebben zeer ongerust over de herleving van fanatisme, die de overwinningen van den Mahdi ten gevolge zullen hebben. ii w ii—ccMWiiiiiririrMi.'«.ii>KVTiiw'iT','ii»m:n.rrini'iJKgmB—«a Gemengde Berichten. Borsele. Verleden Vrijdag onderging het personeel der dijkwerkers aan de Inlaagkade te Borsele eenige vermindering. Een ploeg uit een ander deel van Zuid- Beveland heeft het werk verlaten. Gelukkig is de voor raad elders nog ruim genoeg om het gebrek aan te vullen De tijd van voltooiing der kade begint ir.tos- schen goed te naderen, zoodat er niet veel dagen tusschen kaai en schip mogen gaan om in tijds ge reed te komen De kerstmis- en nieuwjaarsweken zijn niet best geschikt om naar wensch te vorderen en toch is er voor de arbeiders prikkel genoeg om door- tetasten, want hoenneer M:). zij verwerken, hoe hooger bedrag zij bij de afrekening aan geld ontvangen. Wolfertsdijk. De zangvereeniging te Oud-Sabbinge, onder directie van den heer J. W. Van de Linde, heeft jl. Donderdagavond in het schoollokaal aldaar eene feestrlijke bijeenkomst gehouden en daartoe burg. en weth. uitzenoodigd. die gaarne daaraan gehoor verleend hebben, om getuige te zijn van de veredelende ont spanning, welke de leden, ten getale van 27, wekelijks genieten. Alleraangenaamst was dit samenzijn, bij de keurige uitvoering van vierstemmig koraalgezang, be geleid en afgewisseld door het orgelspel van den direc teur, terwijl zulks be-loten werd met een feestmaal, uit de kas der vereeniging bekostigd, waardoor aan leden en g.rsten een genotvolle avond bereid werd, welke aangename herinneringen heeft achtergelaten. Zoowel de directeur als de overige bestuursleden ver dienen bijzonderen dank voor hun betoonden ijver in het aankweeken van eene oefening, welke geest en hart veredelt en ten goede stemt! Wissekerke. Donderdagavond hield de rederijkers kamer «Oefening kweekt kennis" alhier hare tweede gewone vergadering, in de zaal van den heer D. De Regt Sz. De uitvoering der beide opgevoerde stukken vooral van het eerste mocht blijkbaar aller goedkeuring wegdragen. De zaal was eivol (allen leden en geïntro- duceerden); eenige heeren en dames van buiten de gemeente vereerden de kamer met een bezoek en gaven onbewimpeld te kennen over de uitvoering zeer voldaan te zijn. Bij het Badhuis te Vlissingen is op 't strand gevonden een dwarsbalk van den spiegel van een schip, waarop geschilderd staat «Venus", zeer waarschijnlijk afkomstig van een schip, dezer dagen daar in de na bijheid vergaan, daar verderop langs strand aanzien lijke lroopen hout, schijnbaar van 't zelfde vaartuig afkomstig, kwamen aandrijven. G. D., gefailleerd koopman te Oud-Vosmeer, is naar het huis van arrest te Zieriksee overgebracht, verdacht van valschlreid in geschrift. Omtrent den te Hoctenisse gepleegden moord meldt men trader: Woensdagavond kwam J. M on geveer 65 jaren oud en wonende op het gehucht Baai- hoek, nadat hij een zijner vrienden een eindweegs huiswaarts gebracht had, nog even bij een zijner fa milieleden inloopen, teneinde daar «goeden nacht" te zeggen. Pas binnen hoorde men buiten geroep M. ging met een der familieleden naar buiten om te zien wat er gaande was en met den uitroep «gij zijt het" werd den ouden M. door P. B., schippersgezel, een schot hagel in den buik geschoten, waarop na wei nige oogenblikken de dood volgde. Politie en justitie, ten spoedigste met het gebeurde in kennis gesteld, kwamen ter plaats en arresteerden den dader. De aanleiding tot de misdaad is onbekend; de moor denaar is een ongehuwd man van 26 a 27 jarigen leeftijd. (M. Ct.) Bij een milicien uit het garnizoen Bergen-op- Zoom is een geval van mazelen voorgekomen. De geheele kamer met toebehooren is onmiddellijk gedesin fecteerd, terwijl de zaal door de overige manschappen is ontruimd en allen van versch nachtleger zijn voorzien. - Te Wouw, onder Bergen-op Zoom, kregen twee dronken boeren in een herberg een twist, die zoo jioog liep, dat de een den ander een messteek in de zijde en een snede in den schouder toebracht. Door de rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt en de da der gevat; later is hij voorloopig in vrijheid gesteld. De rnim 50jarige bewoonster van het fort St. Michel te Blerik bij Venloo is Zaterdag ondertrouwd. Toen zij des avonds met haren aanstaanden man naar huis ging, vielen beiden, door de duisternis misleid, of door te veel drankgebruik beneveld, in de gracht die het fort omringt. De bruidegom werd gered, maar de bruid verdronk. De te Leiden plaats gehad hebbende vergifti- tingen zijn geschied door middel van operment; het gerechtelijk-scheikundig onderzoek is iD handen van prof V. d. Burg. Als eene bijdrage tot de geschiedenis der Am- sterdamsche Tentoonstellingsloterij meldt men uit Zwijndrecht het navolgende Een fabriekarbeider, in het bezit van een lot, ont ving voor eenige dagen het bericht, dat daarop een prijs was gevallen ter waarde van 50, die ter zijner beschikking lag. Om dien prijs te kunnen af halen, stelde hij op de fabriek, waar liij werkzaam was, een persoon in zijn plaats tegerr f\. Hij gaat naar Am sterdam en krijgt daar een groot pak, waarmee hij zich naar huis spoedt. Tehuis gekomen is zijn eerste werk het pakket te onderzoeken, en vindt daarin een grooten hoop boeken, allen in de Fransche taal, en handelende over Arabië, Tunis, Marokko enz. een paar boeken in prachtband, vergald op sneê, over Arabische muziekeen ander dito, prachtig mooi l'Interprête del'armée franfaise een Fransch A-abisch woordenboek, plannen van aan te leggen spoorbanen, kaarten van Arabië, een viertal leelijke potograph eén, ook al van Arabische zaken, en voorts een grooten hoop prullen. De gelukkige winner zou zich reeds gelukkig achten, als de een of andere liefhebber hem den rommel wilde af koopen tegen teruggave van de door hem gemaakte onkosten. De slager De J. van Beerta, 11. Donderdagavond per stoomtram te Finsterwold aangekomen, vertoefde daar een poosje in een logement, waar zich o. a. een paar tram-conducteurs bevonden. Na dezen te hebben getracteerd, maakte De J. dankbaar gebruik van hun aanbod om hem, vermits hij veel geld bij zich had en het zeer donker was, een eindweegs te vergezellen. Tusschen Finsterwold en Beerta werd hij door zijne beide metgezellen plotseling aangegrepen, beroofd en in eene sloot geworpen Op zijn hulpgegroep kwam een toevallig in de buurt zijnde veldwachter aansnel len, die De J. redde en proces-verbaal heeft opgemaakt tegen de beide daders, die reeds uit hunne betrekking zijn ontslagen. Een echtpaar te Stadskanaal, beiden in het jaar 1794 geboren, vierden Woensdag 11. hun 65 jarig huwelijksfeest. Tevreden zijn ze beiden, 's Morgens om 5 a 6 uur staan ze op en dadelijk gaan ze dan aan 't werk tot 's avonds 7 uur. Mattenvlechten, bezem binden en die dan bij de huizen rondventen, ziedaar waar ze hun brood mee verdienen. De oude man haalt zelf de heide van het veld, en des zomers durft hij even goed in een sloot om russchen te snijden als een jongen of man van 20 of 30 jaren. De stuurman der vDymphna" heeft van de Nederlandsclie Noordpool-expeditie, als een blijk van erkentelijkheid en ter gedachtenis aan den winter van 1882'83, een kostbare gouden chronometer ontvan gen, die hem door den chef der Dywphna werd ter hand gesteld. De vrouw van een werkman te Oosterhout is in drie achtervolgende jaren, 1881, 1882, 1883, van tweelingen bevallen. In een der munitiebrooden, geleverd door een Doesborger aannemer voor de gevangenen in het ge sticht «De Kruisberg" nabij Deutichem, werd gevon den een muizennest met 4 springlevende jongen. Het brood was half uitgehold en het nest van papier ge maakt. Of het brood daags te voren uit den oven was gekomen, durft de berichtgever niet beweren. In de laatste dagen zijn er verzilverde bronzen centen voor kwartjes uitgegeven. Enkele tr am-conduc teurs te Amsterdam zijn dupe geworden van dit bedrog. Op het Onnasche veld onder Steenwijkerwold zijn gevonden 352 muntstukjes, meest alle van zilver en ter grootte van ons 25-centstukje, een enkele is iets grooter. "Volgens de nog leesbare randschriften en nog zichtbare figuren als«Caesar imperator", Pont. Ill viv. R. P. C. met beeltenis, afbeeldingen van vaartuigen met roeiriemen, en figuren van vogels, herten, enz., zijn de munten uit den Romeinsclien tijd van voor onze tijdrekening. Voor 313 van ge zegde stukjes is, naar men zegt, door een ingezetene van Steenwijk f60 geboden. Sedert eenige dagen huist, naar de N. It. Ct. berichtin de buitengorzen aan de Maas onder Schiedam een arend. Enkele Nimrods hebben op dezen verdwaalden bewoner der rotsen reeds jacht gemaakt, doch het is niet mogen gelukken hem onder schot te krijgen. Naar luid der berichten moet het dier eene vlucht hebben van ongeveer 2 meter. Holloway, de bekende »wonderpillen"-fabrikant, de «Koning der kwakzalvers", zooals men hem noemde, is, zooals we reeds meldden, te Londen in den ouder dom van 84 jaren overleden. Hij verwierf zich een zeer aanzienlijk vermogen. Men schat het op ƒ60,000,000. Dit vermogen bestond bijna uitsluitend uit effecten en aandeelen in verschillende ondernemingen, en daar die nu voor een groot gedeelte te gelde gemaakt zullen worden, kan zijn dood een niet onbeteekenenden invloed oefenen op de markt. «De Londensche beurs", zegt de Times, «is nu reeds in een zenuwachtige stemming door de tijding van Holloway's overlijden." Holloway besteedde een gedeelte van zijn gemakkelijk verworven geld tot verscheidene nuttige doeleinden. Hij liet o. a. een krankzinnigengesticht bouwen, benevens een ge zondheidsoord voor herstellenden of ongeneeslijken, die, tegen matige betaling, een flink tehuis met goede doktersbehandeling willen hebben, en eene hoogeschool voor vrouwen, die naar men zegt, de grootst bestaande inrichting van dien aard zal worden. Minstens 250 vrou welijke studenten zullen er kunnen huizen en hare op leiding genieten voor eene der grootste universiteiten, tot tijd en wijle het Holloway College de bevoegdheid krijge om academische graden te verleenen. Wanneer men bedenkt, dat Holloway meer dan 1,000,000 heeft uitgegeven voor het gezoudheidsoord en de hoogeschool voor vrouwen, dan kan men eenigermate nagaan op welke schaal beide zijn ingericht. Alleen de schilde rijenzaal in het College heelt meer dan 90,000 gekost. Zeven meisjes, werkzaam in een suikerfabriek te Balta, keerden 's avonds naar haar dorp terug. Zij verdwaalden en besloten den nacht bij een schuur doortebrengen. Toen zij in slaap waren gevallen, wer den zij door eenige mannen overvallendie zes der meisjes vermoordden, de zevende ontsnapte. De moor denaars waren op aanwijzingen van het meisje spoedig in hechtenis en werden herkend als werklieden van dezelfde suikerfabriek. -Boven Athene en Pireus vond Dinsdagavond een wolkbreuk plaats, waardoor beide steden overstroomd werden en belangrijke schade werd aangericht. In de laatste stad leed de gasfabriek bijzonder veel schade, zoodat zij de eerste acht dagen niet kan werken. Te Athene stortten twee huizen in en een groote steen klomp van de Akropolis geraakte los, verbrijzelde twee huizen en doodde drie personen in hun slaap. In de vorige maand hebben er in Transvaal hevige onweders gewoed, waarbij menschen zijn om gekomen en onder anderen veel schade door zwaren hagelslag is teweeggebracht. In een gevangenis van Connecticut, zoo verhaalt een Amerikaansch blad, werden onlangs de gevange nen plotseling door een bijzonder vurigen godsdienstijver aangetast, die zich uitte in het aanhoudend zingen van psalmen en andere gewijde liederen. Pas was het gezang in een der cellen aangeheven, of de bewo ners van de andere stemden er mee in, zoodat het geheele gebouw er van weergalmde. De opzichters en bewaarders lieten, verheugd over de bekeering der gevangenen, dat zingen toe en stem den eindelijk zelfs mede in. Maar tot hunne verbazing ontdekten zij op een morgen, nadat den vorigen avond bijzonder en ijverig gezongen was, dat onder het zin gen in een der cellen de vensters uitgezaagd en zes der gevangenen «auf Flügeln des Gesanges" ontsnapt waren. Een personentrein van de lijn Louisville—Chicago is den 24n dezer bij Salem in de Blue River gestort. De locomotief had de andere zijde bereikt, maar drie waggons vielen in den stroom. Acht personen werden gedood en tien gewond. De oorzaak van dit ongeval isdat de brug aanmerkelijke schade geleden had door het aanhoudende hooge water in de laatste dagen. De reeds sedert eenigen tijd aangevangen werk staking te Marseille onder de matrozen en stokers breidt zich gaandeweg uit. Opnieuw zijn eenige schepen door de bemanning verlaten. In de laatste dagen hebben verscheidene pakket booten met eene vreemde bemanning zee moeten kiezen. De werkstaking is hoofdzakelijk een gevolg van het verzet der matrozen en stokers tegen het dienstregle ment op de schepen. De zorg der Londensche politie voor de kinderen is zeer groot; 12 877 kindertjes beneden de 10jaren werden in 1882 als verloren in bescherming genomen; 7538 waren te vondeling gelegd de overigen werden, op 12 na, aan de ouders weergegeven. De kinderen worden met groote liefde verpleegd en de politie is dan ook voor Londensche kinderen een zeer bevriende macht. Wil men een voorbeeld? Bij de les in de bijbel- sche geschiedenis in een kerkelijke school in Bethnal- green vertelde de meester, hoe Jezus in Jeruzalem verloren was geraakt en door zijn bedroefde ouders overal gezocht werd. «En waar vond men het kind Jezus terug?" vroeg de onderwijzer ten slotte. Uit éen mond riepen al de kindertjes: «In het politie bureau!" (Fad.) De vermoedelijke twee moordenaars van den man te Crefeld (in ons vorig no. gemeld) zijn reeds in handen der politie. De een is een neef van deu verslagene. Het gestolen horloge was nog in hun bezit. Van hunne bekentenis is nog niets gebleken. Alle bewijzen zijn echter tegen hen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, dat binnen de gemoente morgenochtend zal bezorgd worden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2