c Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. 314e Staatsloterij, 2e kl. Weerkundige Waarnemingen. koopman te Goes; P. W. Pz. arbeider 'te Nieuwdorp; Pa. A. huisvr. van C. v. L. te Wolfertsdijk; J. P. schippersknecht te Hansweerd; J. V. machinist te Dordrecht, wegens alsvoren, ieder veroordeeld in eene geldboete van 1, subs. 1 dag gev.straf. N. v. d. B. schippersknecht te Brouwershaven, beklaagd van alsvoren en van het maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners te Wemel- dinge, veroordeeld in eene geldboete van 1 en eene van f 5,50, subs. 1 dag gev straf voor elke boete. Aa. S. huisvr. van J. v. S. te Wolfertsdijk, beklaagd van het opzettelijk iemand werpen met vuiligheden, veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen gev.straf. J. H. winkelier te Ierseke, beklaagd van het leiden van een buis van een kachel door een muur zonder toestemming van burgemeester en wet houders, veroordeeld in eene geldboete van f J3, subs. 1 dag gev.straf. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde gisteren J. C. v. W., te Ter-Neuzen, met vrijspraak van poging tot moedwilligen doodslag, terzake van het moedwillig toebrengen van slagen, welke geen beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaakt, tot 3 jaren gevangenisstraf en 8 boete. De centrale sectie der Belgische Kamer voor het wetsontwerp op den leerplicht heeft besloten eene samenkomst met den minister van onderwijs te hou den, alvorens overtegaan tot het opmaken van het rapport. De Fransehe senaat hetft met ongeëvenaarde vlug heid de begrooting voor 1884 behandeld. Zonder algemeene beraadslagingen te houden is hij onmid dellijk overgegaan tot de behandeling der artikelen. Hij heeft zijne goedkeuringen gehecht aan de begroo tingen voor justitie, eeredienst, binnenlandsche zaken, buitenlandsche zaken, posterijen, oorlog en marine. Het krediet voor de beurzen der seminaristen, dat indertijd door de kamer is geschrapt, heeft de se naat echter weder gedeeltelijk hersteld en het trac- tement van den aartsbisschop van Parijs, dat tot 15000 frcs. was gereduceerd, weder op 30,000 frcs. gebracht. Uit het Oosten komt er geen ander nieuws dan uitgebreide verhalen omtrent de inneming van Son-Tay, welk wapenfeit echter tot nogtoe niet als een casus belli door China wordt beschouwd. De Chineesche gezant Tseng is weder naar Engeland, zooals het heet om Engelands tusschenkomst te verwerven. Het schijnt echter wel, dat de Britsche bemiddeling op geen anderen grondslag kan berusten, dan op het ontruimen van Son-Tay en Bac-Ninh door de Chinee- zen, en dat Engeland geen schrede doet, zonder de kabinetten van Berlijn, Washington en Petersburg geraadpleegd te hebben. Reeds 30000 vrijwilligers hebben zich bij de Fransehe regeering aangemeld, om naar Tongkin te vertrekken. Bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede in Spanje in de commissie, die met de samenstelling van een ontwerpadres is belast, bleek het, dat de breuk tusschen de meerderheid der ver tegenwoordiging in het Kabinet moeielijk, zoo niet onmogelijk kan worden hersteld. De meerderheid wil in het adres van antwoord op de troonrede den wensch uitspreken, dat de uitbreiding van het stemrecht niet zal geschieden gedurende de tegenwoordige periode van wetgeving, maar, tegelijk met de herziening der grondwet, door eene nieuwe Cortes zal worden behan deld. Dien wensch heeft ook Sagasta uitgesproken in de rede, waarmede hij de betrekking van Voorzitter der Kamer heeft aanvaard. Het Kabinet wil eerst het stemrecht uitbreiden, dan de Kamer ontbinden en verkiezingen uitschrijven, en met de nieuwe Kamer de grondwetsherziening tot stand brengen. Men voor spelt, als de Kamers weder bijeenkomen, eene parle mentaire nederlaag voor de regeering en het optreden van een nieuw Kabinet Sagasta. Als de Koning van Spanje zijne pasgekozen raadslieden zoo spoedig weder loslaat, zal men de oorzaken voor die verandering eer in het buitenland dan in het binnenland moeten zoeken. De kabinets-verandering zou groote gevolgen hebben. Het nieuwe Kabinet, aan de protectionisten in Cata- lonië toegevend, zou terstond de bijna gesloten handels verdragen met Engeland, de Vereenigde Staten en Neder land afbreken, de legeroi'ganisatie veranderen en de breuk tusschen de monarchie en de transigeerende democratie weder doen ontstaan. De Transvaalsche afgevaardigden in Engeland ver klaarden aaneen dagbladcorrespondent in een interview, dat zij geen grenslijn wenschen zooals de tegenwoor dige, die de stammen zoo verdeeltdat een gedeelte ervan binnen het gebied van Transvaal, een ander gedeelte er buiten gelegen is; dat zij den eenen stam grondgebied onttrekt, den ander grondgebied geeft. «Ons hoofddoel is", zeiden zij, «het herstel en het behoud van vrede en orde aan de grenswij gelooven dat dit alleen bereikbaar is, wanneer aan die hoofden en stammen de vrije keus gelaten wordt, of zij onaf hankelijk willen blijven of binnen het gebied van Transvaal met eigendomsrechten op dat gebied willen komen wonen. De handelsweg zou van rechtswege aan Transvaal toebehooren, maar wij zijn bereid in een neutraalver- klaiing van dien weg toetestemmen, of toetestaan dat de koopwaren er vrij van rechten over vervoerd wor den. Eer wij eene nieuwe grenslinie zouden goed- keuien, die tot nieuwe moeielijkheden en bloedvergie ten leiden zou, zouden wij verkiezen de tegenwoordige grenslinie te behouden. De onderhandelingen omtrent de grenslinie worden thans schriftelijk met Lord Derby gevoerd. Uit Egypte komen twee berichten omtrent het leger van Hicks-Pacha. Het eene is van den gouverneur van Berber en meldt dat Hicks-Pacha, en met hem 3000 Egyptenaren gedood waren en dat Alaïdin- Pacha, met alle overige troepen, bij Melboss gelegerd is, waar hij door bevriende stammen van levensmid delen wordt voorzien. Het tweede, van den gouverneur van Dongola, geeft bijzonderheden betreffende verbin tenissen tusschen den Mahdi en de Egyptenaren, die de zegepraal der Egyptische troepen voltooiden, en beweert dat deze geheel intact bij Melboss staan. De Mahdi zou in El-Obeid door zijne volgelingen verlaten zijn die hem verwijten niet de «Mahdi" te zijn, daar hij de Egyptische troepen niet met Gods hulp overwon. Intusschen schijnt er een tweede Mahdi te zijn op gestaan, althans er wordt gemeld, dat de sultan van Tamar in Zuid-Arabië, een schoonzoon van den sultan van Yemen, die in 1867 door de Turken van zijn troon ontzet werd, zich ook als Mahdi heeft laten uitroepen. De Porte tracht nu te bewerken, dat de Sherif van Mekka eene vervloeking tegen den Mahdi in Egypte zal uitspreken, opdat de Arabische stammen zich niet verder met hem zullen verbinden. De zangvereeniging «Excelsior" gaf gisteravond in de Prins van Oranje een concert aan hare leden en geïntroduceerden, die in vrij grooten getale waren opgekomen. Het programma liep goed van stapel en de uitvoe ring bewees, dat de jeugdige vereeniging zoowel in ledental als in voordracht groote vorderingen heeft gemaakt. Vooral de 24e psalm werd uitstekend ten gehoore gebrachtdoch ook de afzonderlijke mannen- en vrouwenkoren en de quartetten oogstten luiden bij val in terwijl ook de beide nommers voor violoncel en piano blijkbaar goed voldeden. Met een enkel woord moeten wij nog vermelden, dat naast het orkest een sierlijk vaandel was geplaatst 't welk, naar wij vernamen, even te voren door de dames leden aan de vereeniging was geschonken. Wegens onvoldoende begunstiging wordt het hier gevestigd depot der Middelbursche broodfabriek aanst. Maandag door den tegenwoordigen houder opgegeven. Kapelle. In de Chr. Geref. kerk te Biezelinge waren Woensdagmiddag vijf zanggezelschappen (van 's-Heer Arendskerke, Kruininge, Wemeldinge, Biezelinge en Kapelle) samengekomen, teneinde eene openbare uit voering te geven. Het talrijk opgekomen publiek heeft zeker den besten indruk van dit concert medegeno men, want alle gezelschappen gaven bewijzen van ern stige studie. Wanneer wij dan ook nog in het bijzonder melding maken van de Kapelsche zangvereeniging «Advendo", directeur de heer J. Staalis het minder om haar bepaald den eerepalm toe te kennen, dan wel, omdat zij ons het best bekend is. De uitstekende uitvoering der gemengde koren dezer vereeniging en .vooral de vrouwenstemmen in het «Eere zij God'pleiten zoowel voor den aanleg der leden als voor de kunde van den directeur. Het is dan ook te hopen, dat de laatste kracht en lust moge hebben de aangevangen taak te voleinden en dat de inwoners alhier hem met raad en daad zullen steunen in 't moeilijke werk, dat hij zoo krachtig en onver moeid heeft aangevangen. Ook de overige gezelschappen roepen wij gaarne een «tot weerziens" toe. Zij hebben niet weinig bij gedragen tot het genot van dien middag en allen hebben getoond, wat met lust en volharding ook op het gebied der kunst kan verkregen worden Kruininge. Woensdag werd door de Rederijkers- vereeniging «Vermaak door oefening", van Vlissingen, in de zaal van den heer J. Blok alhier eene tooneel- voorstelling gegeven. De zaal was eivol en de stukken werden met opge wektheid afgespeeld en aangehoord. Wij zouden echter meer rolvastheid in de medewerkenden gewenscht hebben, en meenen de vereeniging den raad te moeten geven daarvoor bij volgende gelegenheid te zorgen dit zou het spel zeker veel in waarde doen winnen. Intusschen mogen wij een woord van lof en dank aan de vereeniging niet achterwege laten. Te Wolfertsdijk werd op den 26 dezer's namid dags in het schoollokaal opnieuw rekening gedaan door het Bestuur der Vereeniging «Eendracht". Daar uit bleek, dat aan 349 leden was verstrekt 7588,5 hectol. kachelkolen, 122.5 kilo galjetten en 4500 kilo Engelsche schaalkolen. Met inbegrip van alle onkosten en vrije tehuisbezorging, kwamen de schaalkolen te staan op 1,59% en de galjetten op 1,17 beide per 100 kilo, terwijl de kachelkolen per hectol. 58% cent golden, zoodat de Wolfertsdijksche vereeniging, in vergelijking met die in hare omgeving, zich beroe men mag haren leden op uiterst voordeelige wijze aan deugdelijke brandstof te hebben geholpen. Een overschot van 428 hectol. is weder in eene bergplaats opgelegd, waar de leden, die te eeniger tijd nog be hoefte krijgen, die vervuld kunnen zien tegen 68 ct. per hectol. Naardien nu uit de rekening door de gedeelten van een cent nog een batig slot van 7,58 voortvloeide, werd zulks uit de reserve-kas tot 10 gld. aangevuld, en daarvoor 25 halve kilo's varkens-worst- vleesch aangeschaft, welke, verdeeld in 15 portion, onder de aanwezige leden verloot zijnde, grootendeels te beurt vielen aan hen, voor wie zij bijzonder begeer lijk waren. De uitslag was derhalve hoogst bevredi gend, westhalve het bestuur, bij de overtuiging van zich beijverd te hebben voor het belang van de leden, daarenboven bijzonderen dank verdient al is die dan ook wel niet openlijk betuigd voor zijne voort durend aangewende zorg en moeite Nisse. Konden wij 1 October jl. melding maken, dat onze gemeente-veldwachter J. P. Anemaet, onder vele blijken van waardeering, zijne 25jarige ambtsbe diening mocht vierenthans is hij reeds na eene kortstondige ziekte aan zijne betrekking en zijn zwaar gezin ontvallen. Zijn plotselinge dood wekt dan ook algemeene deelneming. Ierseke. In de 11. Maandag gehouden gemeente raadszitting heeft bij de behandeling van het verzoek eens uurwerkmakers, om de wijzers der torenklok tegen billijke belooning weer nieuw leven medetedeelen, het oudste der aanwezige leden verklaard zich nog wel degelijk te herinneren, dat de wijzers geloopen heb ben. Uw correspondent heeft dus onwillskeurig over dreven toen hij u meldde, dat dit sedert menschen- heugenis niet had plaatsgehad. Middelburg. Een vroeger zeer welgesteld landbou wer uit den omtrek, L. M. geheeten, heeft zich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van geld uit de toon banklade van een bakker in de Gravenstraat alhier. Dientengevolge is de man, wiens fortuin geheel ver dwenen is, in hechtenis genomen. Vlissingen. Het zware mistige weder, hetwelk van Maandag tot gisteravond heersehte, wierp den geheelen dienst van de Maatschappij «Zeeland" in de war. De «Prins Hendrik", Maandagavond vertrokken, arri veerde Woensdagmiddag eerst te 12 uren te Queenboro'. De «Willem, Prins van Oranje", Dinsdagavond ver trokken, arriveerde Woensdagmiddag eerst te 1.30 uren te Queenboro'. Van Queenboro' vertrok eerst gistermiddag te 12 uren de «Prins Hendrik" en gisteravond de «Willem, Prins van Oranje"beide booten arriveerden van nacht en van morgen. Massa's passagiers werden er vervoerd. De reede ligt vol schepen, wachtende op gunstigen wind om zee te kiezen. De Provinciale stoombootdienst sloeg enkele reizen over, doch voer anders vrij geregeld. Naar en van Antwerpen kon geen enkel schip ver trekken. De geheele scheepvaart lag stil. De prijzen voor gekookte garnalen aan de visch- markt te Londen (Billingsgate) bedroegen 5 a 6 gulden per mand van 28 kilo's netto Door het mistige weder werd slechts enkele dagen gevischt. Sclierpenisse. Woensdagavond werd alhier door het muziek- en zanggezelschap «Vooruitgang is ons streven" eene openbare uitvoering gegeven. De vereeni ging mocht zich in de opkomst van een talrijk publiek verheugen de openbare school, tot dat doel gebruikt, werd geheel met bezoekers gevuld. Afwisselend werden muziek- en zangstukken uitgevoerd en penne-vruchten onzer beste dichters en prozaschrijvers voorgedragen. Te Hontenisse heeft Woensdag P. B. zijn buur man J. M. dood geschoten. De dader is in arrest. (M. Cf.) De passagiers, die den 25 per stoomboot van Rotterdam naar Zieriksee wilden reizen, hebben een vroolijke Kerstmis gehad. Tengevolge van den mist zijn zij omstreeks 22 uren onderweg geweest en den 2n Kerstdag 's morgens 7 uur te Zieriksee aange komen. Donderdag deed een boer, die te 's-Hage een lading stroo kwam brengen, de treurige ontdekking dat hij een portefeuille met f 760 verloren had. Naar aanleiding van de te Leiden plaats gehad hebbende vergiftiging zijn Woensdag wederom twee lijken, reeds in 1881 ter aarde besteld, opgegraven, zoo ook Donderdag, en zulks ter inwendige schouwing. Deze lijken zijn insgelijks van familieleden der ver dachte vrouw. Deze week zijn te Leiden, onder toezicht der politie, de drie lijken uit het veigiftigde gezin van Frankhuizen op de begraafplaats bij de voormalige Heerepoort ter aarde besteld. Naar men verder veneemt, meldde zich vóór eenige dagen op de polikliniek van prof. Rosensteiu de va der aan van de twee kinderen, wier lijkjes onlangs zijn opgegraven. De man leed aan eene verlamming in de vingers, waarvan de oorzaak volgens sommigen mede aan vergiftiging moet toegeschreven worden. Welke soort van vergift tot de gruweldaden ge bruikt is, schijnt nog onbekend te zijn. Het gerucht dat de ongelukkige F. op zijn sterfbed zou bekend hebben betrokken te zijn bij een moord, op een veldwachter gepeegd, is naar wij vernemen een volstrekt onwaar gerucht en vermoedelijk rond gestrooid door een persoon, die daarbij belang heeft en zelf reeds sedert jaren van dien moord verdacht werd. Gevaarlijke, besmettelijke ziekten richten onder de jonge kinderen te Amsterdam groote verwoestingen aan. Mazelen, diphteritis en croup heerschen er zoo ernstig, dat de sterftecijfers onrustwekkende propor- tiën aannemen. Kort geleden nog moeten er opéén dag alleen op de Oosterbegraafplaats niet minder dan negen-en-dertig kinderlijkjes teraarde besteld zijn. Ook in het militair hospitaal zijn in den laatsten tijd veel gevallen van mazelen en roodvonk voorge komen. Vooral onder de mariniers heerschten deze ziekten. In 't geheel worden op 't oogenblik 170 pa- tienten in dit gesticht verpleegd. Op den tramweg van Sneek naar Bolsward is een jongman uit Sneek door den trein overreden, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Aan het strand onder Monster is nu ook aan gespoeld het lijk van den stuurman van het te Sche- veningen gestrande dyaamietschip. Een knaap te Venendaal vulde een stuk gaspijp met buskruit en bracht er daarna vuur aan. De pijp sprong en verbrijzelde den ongelukkige de hand, die dadelijk werd geamputeerd. Eene 70jarige vrouw, die zich Maandagochtend jl. omstreeks 7 uren op weg naar de kerk te Groes- beek bevond en den spoorweg aldaar moest overgaan, was onder den neergelaten sluitboom doorgekropen. Toen zij zich midden op den weg bevond, kwam de trein uit Nijmegen aanstocmen. De vrouw werd gegrepen, een eindweegs medegesleurd en daarna vermorzeld. De machinist had door de duisternis de vrouw niet opgemerkt, vóórdat de machine vlak voor haar was en er alzoo niet meer viel te stoppen. Volgens de Standaard, is te Rotterdam het aantal leden van den Bond tegen vaccinedwang, na het debat door leden den heer Keuchenius den 23sten November jl. geleid, van 58 tot 119 geklommen. Een 50jarig man te Fischelm bij Crefeld is Don derdagmorgen in zijn huis vermoord gevonden. Hij had vele wonden op zijn lichaam en was vreeselijk verminkt. Vele voorwerpen van waarde uit zijne woning worden vermist. Van den moordenaar vond men geen spoor. Benige varkens van zekeren boer te Haren a/d Ems (Hanover) liepen sinds een tiental weken dagelijks naar den oever der nabij de boerderij gelegen rivier en schenen daar zóo goeden sier te maken dat ze niettegenstaande des daags hun rantsoen op 't hok onaangeroerd bleef, dik en vet werden. Vóór eenige dagen nu slachtte men een dezer varkens, en nu bleek het, dat 't dier eene ongehoorde massa trichinen be vatte, hetwelk denkelijk eveneens met de andere var kens het geval zal wezen. Men vermoedt dat de dieren zich dag aan dag op de rattenvangst hebben begeven, en dat zij dit vleesch gegeten hebben. Bij zijn vertrek heeft de kroonprins van Duitsch- land 3000 francs aan de armen van Rome geschonken. Pasteur heeft aan de «Académie de médecine" medegedeelddat het hem is gelukt de bacterie van de varkenspokken te ontdekken en zuiver te culti- veeren daarmede de ziekte over te planten en ten slotte tegen de ziekte te beschutten. (Bij het Duitsche Rijksgezondheidsbureau was dat nog niet gelukt.) Ook voor de hondsdolheid heeft hij op dezelfde wijze het voorbehoedmiddel gevonden. Te Shields zijn nog zes personen der bemanning van de «San Augustin", het verbrande Spaansche stoomschip, (waarvan in ons vorig no. werd melding gemaakt) aangebracht, en te Dover werden 17 anderen, waarschijnlijk de bemanning der derde boot, die men verongelukt waande, door het schip «Vapero" aan wal gezet. De Israëlietische school en synagoge te Galata zijn Zondag verbrand. Men verzekert, dat 19 kinderen en een onderwijzeres zijn omgekomen. Luidens berichten uit St. Petersburg zijn te Irkutsk aangekomen de lijken van den kapiteinDelong en van zijne makkers van de «Jeannette", die met hem den dood hebben gevonden. De kisten werden, voordat zij verder werden gezonden, door het publiek rijkelijk met kransen versierd. In de World of Wonders wordt er op gewezen, dat de roem aan de Wellingtoniana ofReuzenboomen van Californië toegekend, als den grootsten boom der wereld, een onrechtmatige is. Zij brengen het niet verder dan ongeveer 300 voetde hoogste is 325, en een zestigtal slechts zijn er gemeten op boven de 200. De boom, die het van de Wellingtoniana wint is de Eucalyptus in Australië; aan de bronnen van de Watts, aan welks monding Melbourne gelegen is. De gewone hoogte dier reuzen, alle recht als een pijl, bijna zonder takken, beloopt 250 tot 300 voet. Menige ontwortelde boom blijkt er 350 lang te zijn; éen mat 435 voet, tot op het punt waar de kruin door den val geknakt was; daar had de stam nog eene doorsnede van drie voet, zoodat de gansche hoogte veilig op 500 voet kon ge steld worden. Hierbij moet nog opgemerkt worden, dat deze boomen niet, gelijk de Wellingtoniana in kleine groepen gevonden wordenmaar dat zoowel in de streken van Dandenong als in die van Otway geheele wouden uit louter boomen van zulke reusachtige af metingen bestaan. Hansweerd. In de binnenhaven alhier is heden middag gezonken het aakschip «Commerce", schip per Dombeek. 's-Gravenliage. De Eerste Kamer heeft heden unar niem aangenomen de gestichtenwet. Morgen komen de middelen en eenige kleinere ontwei pen aan de orde. Londen, 28 Dec. De bekende Holloway is over leden. De dagbladen wijden aan hem artikelen. Petersburg, 28 Dec. De in Turkestan geïnter neerde grootvorst Konstantijn trachtte te ontvluchten. Hij is opnieuw gevat. Wegens de ingevoerde bezui nigingen nemen vele officieren hun ontslag. Weenen, 28 Dec. Tegen het bezoek van den keizer aan den koning van Italië te Rome zijn nieuwe be zwaren gerezen. De keizer is persoonlijk geneigd het bezoek te brengen. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 27 December, 2e lijst. No. 1469 f5000. No. 10870 f2000. No. 9830 f 1000. Nos. 731 en 2757, elk f 400. Nos. 11804 en 15408, elk f200. Nos. 447, 870, 1073, 2162, 4276, 4384, 9108 en 13193, efk f100. Trekking van Vrijdag 28 December, 3e lijst. Nos. 12716, en 14999 elk f 1000. No. 8722 f400. GOES, Vrijdag 28 December 1883. UUR. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 sur. 's morgens 8 772 Z.West. Betrokken. +4 1.1 's midd. 12% 771 Z.West. +5 's avonds 5 770.5 Z.West. +3 Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich vrij nabij en Zuidoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Helder 1.7 m.M. boven Vlis singen. Hedenochtend acht uur: Groningen 2.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eenhet verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 770.8 m.M. De barometer begint te dalenwaarschijnlijk ge schiedt dit onder den invloed van een gebied van lagen druk, dat uit den Atlantischen oceaan komt

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2