1883. N°. 153. Zaterdag 29 December. Hoofdelijken Omslag Nationale Militie Bij ons volgend nummer zal een BIJBLAD worden gedrukt, dat 's avonds naar buiten de gemeente geëxpedieerd, doch daar binnen op Nieuwjaarsmorgen bezorgd zal worden. In dat B ij b 1 a d zullen o. m. de Nieuwjaars-félicitaties worden opgenomen tot den prijs van f 0,35 voor 8 regels of minder. Inzending van deze en andere an nonces uiterlijk tot Maandagnamiddag 3 uren. De Administratie. j. g. de witt hamer. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1883, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 14 December jl werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 21 dezer no. 42 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten be zwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 28 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, De Secretaris, HARTMAN. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt,dat zich in de maand Januari van J 884 voorden dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1865, en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezetene worden dat de inschrijving moet geschieden: le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of z.jn beiden overleden, de voogd woont 2e. van een gehuwde eir van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woon* 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4e. van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrijving alhier plaatsheeft op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter secretarie der gemeente aat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon vaneen vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 28 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 December 1883. Verschillende bladen geven hun oordeel ten beste over de ministeriëele beslissing in zake het adres der 4 Goesche raadsleden. Allen komen daarin overeen dat eene principiëele beslissing niet gevallen is en de eedsquaestie dienten gevolge eene open quaestie blijft. Wij denken in dit opzicht volkomen eenstemmig met de andere bladen, doch wij zijn het er niet mede eens als zij zeggende Goesche raadsleden hebben »niets andeis" te doen dan opnieuw te requestreeren en een bepaald aangewezen raadsbesluit ter vernieti ging voor te dragen, teneinde de quaestie uitgemaakt te zien. In de eerste plaats zal het bezwaarlijk gaan een besluit aan te wijzen waarbij de medewerking van de heeren Van Swinderen en Massee duidelijk van invloed is geweest, want uit de overwegineen van den Minister blijktdatzoo er al in strijd met art. 39 der Gemeentewet is gehandeldook die bepaalde in vloed zal moeten blijken. Van éen geval zou deze duidelijk te bewijzen zijn, nl. van het besluit, in de vergadering van 9 November genomen, tot rooiing van hoornen, aan welk besluit, hij hoofdelijke stemming genomen, bepaaldelijk de beide heeren hebben medegewerkt en waarhij hun stem van invloed is geweest. Maar wij wijzen hierbij op art. 158 der Gemeente wet waarin gezegd wordtdat bepalingen, in strijd met de wet, slechts vernietigd kunnen worden voor zoover zij noq voor vernietiging vatbaar zijn. Geldt dit artikel speciaal bepalingen in verorde ningen, gerooide boomen kunnen zeker wel niet in vroegeren toestand teruggebracht worden en zoo men dus dit besluit ter vernietiging voordroeg, zou de Minister zich w-der niet in staat moeten verklaren aan het adres gevolg te geven, nog gezwegen van de rechtsvordering, die de kooper der boomen tegen de gemeente zou krijgen. Maar er is meer. De 4 raadsleden hebben wel »wat anders" te doen dan hun aangeraden wordt. Zij hebben zeiven art. 39 der gemeentewet nateleven. Zij hebben den in dat artikel bedoelden eed afge legd en daarbij op zich genomen de belangen der gemeente met al hun vermogen voortestaan en te be vorderen. Tengevolge hunner werkstaking hebben zij geen deel genomen aan de behandeling van gewichtige Gemeentebelangen, als daar zijnde begrooting voor 1884, al de strafverordeningen, welke voor 5 jaren gelden enz.; zaken, dunkt ons, waarbij het belang der gemeente vrij wat meer betrokken is dan bij het uit maken eener wetsquaestie, waarmede de gemeente als zoodanig, niets te maken heelt De bedoelde raadsleden hebben, naar het ons voor komt, te zorgen dat zij om den vorm niet den inhoud an art. 39 voorbijzien Door zich langer te onthouden van deelneming aan de behandeling der gemeentezaken, zouden zij in strijd kunnen komen met de op zich genomen verplichting, en alleen wanneer de 4 heeren hun mandaat als raadslid nederleggen, zouden zij de zaak verder kunnen voortzetten. Doch afgescheiden daarvan komt het ons voor, dat quaesties als deze niet incidenteel moeten uitgemaakt worden, al naar gelang het gevoelen van een of ander raadslid, of naar gelang de eene of de andere minister aan het roer is. De eedsquaestie behoort door de wet gevende macht nader geregeld te worden, zonder dat wettelijke twijfel mogelijk blijft. Eerst dan zal men een zuiver en volkomen bindend resultaat verkrijgen. Het komt ons voor, dat door hetgeen in de laatste jaren op dit punt >s voorgevallen, de zaak genocgzram is voorbereid om een nadere regeling ter hand te nemen. Zoo ooit dan is het omtrent deze qua<-stie gebleken, dat de natie een nadere wettelijke regeling verlangt. De Goesche eedsquaestie heelt aan dat verlangen opnieuw uitdrukking gegeven. Aan de wetgevende macht nu om die regeling in 't leven te roepen. De Minister van Justitie heeft aan de Commis sarissen des Konings eene aanschrijving gericht, waarin hij, in verband met zijn voornemen om de wet van 19 Sept. 1874 (Staatsbl. no. 130) in dien zin aantevullen, dat de arbeid van kinderen tusschen 12 en 16 jaar voor sommige industrieën onvoorwaardelijk verboden, voor andere niet anders dan onder door dm Koning voortestellen voorwaarden toegelaten zou worden met bepaling, dat de dagelijksche werktijd van kinderen van dezen leeftijd in geen geval een zeker aantal uren mag overschrijden, de volgende vragen wenscht te zien beantwoord: lo. Welke arbeid is voor kinderen van 12 tot 16 jaren onvoorwaardelijk of voorwaardelijk schadelijk te achten en behoort dus onvoorwaardelijk te worden ver boden of slechts voorwaardelijk te worden toegelaten? 2o. Welke werktijd zal voor bedoelde kinderen bij de niet verboden industrieën als maximum worden vastgesteld 3o. Zal men daarbij al dan niet de bepaling voegen, dat de arbeid niet zal worden verricht vóór zeker uur, b. v. zes uren 's morgens en na zeker uur, b. v. acht uren 's avonds Naar wij vernemen, kan weldra de indiening ver wacht worden van het wetsontwerp, waarbij het ver- koopen van sterkedrank in het klein ook na 1 Mei aanstaande vereenigbaar zal worden verklaard met eenige andere bedrijven, onder andere dat van koffie huishouder en banketbakker. (IV. R. Ct.) Benoemd tot rijksontvanger te Goes dhr. J. P. S. Jonquière, thans te Hansweerd. De heeren Overman, 2e luitenants bij het O I. leger, maken ons opmerkzaam, dat in ons bericht om trent hun vertrek een verkeerden datum is opgegeven. Zij vertrekken niet den 13den maar den 19den Januari aanstaande. 's-Heer Arendskerke. Tot lid van het burgerlijk armbestuur alhier is herkozen de heer H. De Jonge. De collecte voor de Nieuwjaarsbedeeling te Krabbendijke bedraagt ruim 300. Te Wolfertsdijk heeft diezelfde collecte opgebracht 425, te Kloetinge 444,15 en te Kapelle ruim 244. Borsele. Tot lid van het burgerlijk armbestuur al hier is herbenoemd dhr. A. Mol Czwethouder dezer gemeente. Tot lid van het college van zetters te Wolferts dijk is den 22 dezer benoemd de heer P. Den Herder, ter vervanging van den heer G. De Jager, die als zoo danig zijn ontslag heeft genomen. Door den inspecteur van het geneeskundig Staats toezicht in Zeeland is verklaard, dat de mazelen in de gemeente Middelburg epidemisch heerschen. Benoemd tot eerstaanwezend officier van gezond heid te Bergen-op-Zoom, ter vervanging van den heer P. F. Meuleman, de dir. offic. van gezondh. 2e klasse majoor dr. W. Krol te Kampen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten tot verbetering van het riool- en afvoerstelsel voor de bewoners van de Slijkstraat, waardoor de bewoners dier straat en omliggende gedeelten der stad voorgoed worden bevrijd van den overlast wegens het overslaan van zeewater bij stormweder. Door directeuren der Vrije Universiteit is in de juridische faculteit tot hoogleeraar in het staatsrecht en aanverwante vakken benoemd de heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid der Staten-Generaal. Te Brielle en te Hellevoetslute liggen adressen ter teekening aar. Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer, houdende verzoek tot wijziging van het regle ment voor den loodsdienst in dit-n zin, dat het leven van het loodspersoneel beter gewaarborgd worde. In beide gemeenten zal men eene inzameling van gelden houden voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van loodskotter No. 42. Naar men verneemt heeft baron Van Heeckeren te Arnhem, door de rechtbank en het hof aldaar wegens onzedelijke handelingen tot eenige maanden celstraf veroordeeld, aan Z. M. den Koning gratie gevraagd. Ministeriën in Nederland sedert '48 en duur der regeering. Donker-Curtius 1 j. 7 m. 5 d., Thorbecke 3 j 5 m. 49 d., Van Hall 3 j. 2 m. 4 d., Van der Brughen 1 j. 8 m. 47 d., Van Tets lj. 41 m. 40 d., Godefroi 4 j. 14 m. 9 d., Thorbecke (tweede) 4 j. 9 d., Geertsema 3 m. 22 d Heemskerk 2 j. 3d, Fock2j. 6 m. -30 d., Thorbecke (derde) 4 j. 6 m. 3 d., Geert sema (tweede) 2 j. 1 m. 24 d., Heemskerk (tweede) 3j. 2 m. 6d., Kappeyne 4j. 9 m. 16 d., Van Lijnden van Sandenburg 3 j. 8 m. 4 d., Heemskerk (derde)? Past men hierbij de 6 a 7 man, die bij elk der hoofden zitting hadden aan de groene tafel, dan blijkt het dat we nog al wat ministers in gebruik hebben gehad en dat er nog al wat is en wordt uitgegeven aan pensioenen «wegens aan den lande bewezen diensten", zegt het Dagbl. voor Nederl. Een schitterende komeet, met een staart van 2 graden de komeet van 4 812 nadert onze aarde en zal den 44 Januari met het bloote oog zichtbaar worden. (_D.) De Standaard geeft de niet zeer duidelijke op heldering, dat te Amsterdam «metterdaad beide Com - missiën (Emigratie-Commissie en Zuid-Afr. Vereen.) elk 5 leden hebben aangewezen om de Transvaalsche Deputatie te recipiëeren, maar zonder dat dit na tuurlijk een terzijzetting bedoelt van de Commissiën voor ontvangst, die reeds in wording was." (N. v. d. D.) Met de jongste mail bracht de «Volksstem" uit Pretoria de tijding, dat zich aldaar voor geheel de Zuid-Afrik. Republiek een commissie heeft gevormd tot het inzamelen van bijdragen voor de vulkanische ramp in Nederl.-Indië. Staande de vergadering werd te Pretoria voor 100 geteekend. Leden van het comité te Pretoria zijn o. a. rechter Burgers (voorz.) en de heeren Bal en Jorissen Jr., thes. en secr. In- schrijvingslijsten zouden door het geheele land worden verzonden. Te Schore is tot predidant beroepen de heer J. M. Van 't Hof, cand. te Vlissingen. 's-Heerenhoek. Door stemgerechtigde leden der Herv. gemeente alhier werden als notabelen herkozen de heeren A. Polderdijk en P. Van Dalen Kz., terwijl door het college van notabelen als kerkvoogd herkozen is de heer P. Karelse. Bedankt voor het beroep naar Goedereede door den heer L. M. Van Noppen, cand. te Wissekerke. Het besluit van de kerkvoogdij te Ierseke tot jaarlijksche verhuring der kerkzitplaatsen aan den meestbiedende heeft zooveel ontevredenheid gewekt, dat de uitvoering ervan voorloopig is uitgesteld. Den grond dezer ontevredenheid zoekt men hierin, dat het besluit eene nieuwigheid in die gemeente is en dat velen vreezen hun zitplaats duurder te moeten betalen. (M. Ct) Bedankt voor het beroep naar Kattendijkedoor den heer Joh. Pot, cand. te Vriezeveen, 's-Heer Arendskerke. Nadat het kiescollege alhier voltallig was geworden door de herkiezing der leden II. Wondergem en J. De Ruiter en de verkiezing van C. J Flohil, C. Meulenberg en J. Nijsse, is tot ouder ling herbenoemd F. De Ruiter en tot diaken gekozen G. M ulenberg. De aftredende notabelen M. Van I waarden en M. De Back werden als zoodanig her benoemd. Het voornemen bestaat om de nieuwe school te 's-Heer Hendrikskinderen 4 4 Januari a. s in gebruik te stellen. Aan het vergelijkend examen voor hoofd der gemeenteschool van Philippine hebben de drie solli- citeerende heeren Kole, Meerman en Keijser, te Oran jepolder (IJzendijke), Hoek en Stoppeldijke, deelgeno men. De districts-sclioolopziensr, dhr. Van Visvliet, was door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Als examinator fungeerde dhr. Van Wijngaarden te Aksel. Dhr. Kole vroeger te Kloetinge en Ierseke werk zaam, behaalde het grootste getal punten. Lang genoeg te voren was aangekondigd, dat de heer Vorsterman Van Oyen, daartoe door de af- deeling Heinkenszand der «Mij. tot bev. van landb. en veet. in Zeeland" uitgenoodigd, op Donderdag 27 Dec., 's voormiddags half elf uren, in de «Prins van Oranje" alhier een voordracht zou houden over Prac- tische Kaasbereiding, um een talrijk publiek te mogen verwachten, vooral uit hen, die meer direct belang bij het practisch kaasmaken hebbende landbouwers en hunne vrouwen. Het schijnt nu een maal evenwel de gewoonte, dat bij zulke voordrachten de meest belanghebbenden afwezig zijn, hoewel we er met genoegen enkelen opmerkten, die door hunne belangstellende vragen toonden, dat er nog altijd gunstige uitzonderingen bestaan. liet is ons plan niet om van hetgeen de heer V. Oyen ons meedeelde, weder wat men gewoonlijk noamt een «verslag" te geven, omdat wij een vrij breedvoerig overzicht van deze practische voordracht in ons no. van 4 Augs. jl gaven. Onrecht echter zouden we doen aan de afd. Hein kenszand der Maatschappij van Landbouw, die kosteloos voor ieder den toegang had opengesteld, zoowel als aan den heer V Oyen en mej. V. d. Plassche, die dezen trouw en vlug ter zijde stond, door te verzwijgen hoe op duidelijke en voor iedereen te vatten wijze werd aangetoond hoe eerst de melk, die tot kaasmaken is bestemd, een zekeren warmtegraad moet hebbenhoe ze daarna gekleurd en door het bijvoe gen van leb gestremd wordthoe na afloop daarvan de wei wordt afgelaten en door het bijvoegen van kokend water de dan reeds eenigszins vaste massa nog meer viordt gestold, zoodat zij door kneden met de hand geschikt wordt om in vormea gedaan, ge perst en gezouten te worden. Dit alles werd door den heer Van Oyen en zijne helpster aanschouwelijk voorgesteld en menige nuttige wenk werd door hem gegeven, waarvoor het publiek zich dankbaar toonde door met de meeste oplettend heid zijn spreken en handelen te volgen. Herhaal delijk deed de heer V. Oyen uitkomen, hoe het ver- koopen van de versche melk den landbouwer of koe melker het meeste voordeel oplevertmaar waar de omstandigheden dit verhinderen, daar is het bereiden van kaas een niet te versmaden middel van bestaan. Spreker eindigde met den wensch, dat zijne voordracht vruchten mocht afwerpen voor de toekomstniet in dien zin, dat we nu allen maar dadelijk kaasmakers zouden worden, maar zoo, dat iedereen over hetgeen hij gezien en gehoord had zou nadenken, om daarna naar bevind van zaken te handelen. Men zegge nietde landbouwleeraars verkondigen slechts theorieneen, wat zij meedeelen is de vrucht van de door hen op verschillende plaatsen opgedane ervaring op practisch gebied. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 28 December, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen L P te Goes, beklaagd van openbare dronkenschap, veroordeeld in eene geldboete van ƒ45, subs. 7 dagen gev.straf. J. S., barbier te Goes, beklaagd van als- voren, veroordeeld in twee geldboeten van 4 ieder, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete. J. 1'. slachter te Goes, beklaagd van alsvoren, veroordeeld in twee geldboeten van ƒ45 elk, subs. 7 dagen gev straf voor elke boete, plus 8 dagen gev.straf. A. v. d. M*

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1