Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Weerkundige Waarnemingen. bij den Paus spreken alle bladen in de uitgezochtste ■woorden van waardeeringen alle erkennen het ge wicht dat aan dit bezoek voor de beslechting der kerkelijke geschillen tusschen Duitschland en het Va- ticaan moet worden gehecht. Aangezien echter het onderhoud tusschèn den Kroonprins en den Paus zonder getuigen plaats hadis het onbekend wat er is besproken. Niettemin meent de Italiaansche Ra- segna het slot van het onderhoud te kennen en deelt daaromtrent het volgende mede Nadat het onderhoud omstreeks drie kwartier ge duurd had, stond de Prins op om afscheid te nemen. Toen vroeg hem de Paus met eenige aarzeling of hij niet een voorstel had te doen. Het antwoord van den Prins was aldus: sik heb enkel in last om den vurigen wensch van den keizer en prins Bismarck kenbaar te maken voor het herstel van den vrede tusschen de Kerk in Pruisen, overeenkomstig onze wetten en in stellingen". De Paus zweeg op deze woorden. De juistheid van dit bericht omtrent het gesprek zonder getuigen mag echter met grond in twijfel worden getrokken. In Spanje neemt de parlementaire spanning steeds toe. De meerderheid gehoorzaamt evenmin aan den heer Sagasta als aan het kabinet; de centrum-groep, geleid door den markies de la Vega de Armijo en maarschalk Martinez Campos, heeft zich met de con servatieven verbonden om de ministeriëele candidaten in alle commissiën te verslaan. De republikeinsche en liberale pers spoort aan tot eene ontbinding der Cortes, als eenig middel, daar de halsstarrigheid der meerderheid de conservatieven dage lijks terrein doet winnen en het krediet des lands afbreuk doet. Men meent dat den Koning geeh andere keus over blijft dan een conservatief Kabinet, of eene ontbinding met de dynastieke linkerzijde en den heer Martos. Ook in Egypte is de toestand nog verre van roos kleurig. Wel blijft in den omtrek van Soeakim alles rustig en wacht men de aankomst van Baker- Pacha af, die dan toch eindelijk op weg daarheen is, maar toch verneemt de Standard, dat de opstand zich uit breidt en Osman-Digma, de opperbevelhebber van den Mahdi, zich met 20,000 goed bewapende soldaten in de richting van Soeakim voortbeweegt. De Koning van Abyssinië, die eerst een bondge nootschap met den valschen Profeet met verontwaar diging van de hand heeft gewezen, tracht toch eenig voordeel uit den oorlog te trekken. Hij heeft talrijke troepenmassa's samengetrokken in Aduah, de hoofd stad zijner provincie Tigre, en deze bedreigen de rijke haven- en koopstad Massoeah, op een eiland der Roode zee. Reeds zouden zij de verschansing Sahata bij Mas soeah genomen en 500 Egyptenaren gedood hebben. Voeg daarbij nu nog, wat wij reeds in ons vorig nommer meldden, dat de Khedive zich slechts moeielijk op den troon zal kunnen handhaven en er ernstig sprake is van zijne vervanging door den ex-Khedive Ismaël, en niemand zal betwisten, dat Egypte op het oogenblik een land vol troebelen is. Naar wij vernemen hebben zich voor de be trekking van vader en moeder in het Weeshuis alhier 72 sollicitanten aangemeld. Ierscke. De zangvereeniging Schoonheid en Ge noegen", onder directie van M. De Korte, zal den 2n Kerstdag a. s. des namiddags te half twee uur eene publieke uitvoering van eenige driestemmige zang stukken geven. Deze uitvoering, waartoe het gemeente bestuur bereidwillig een der lokalen van de school op het dorp afstond, zal door iedereen kosteloos kunnen bijgewoond worden. Kolijnsplaat. De rederijkerskamer sVoorwaarts" alhier, die sedert December 1880 niet meer optrad wegens vertrek van leden, de ongunstige tijdsomstan digheden enz., zal Vrijdag den II Januari 1884, daartoe in staat gesteld door de welwillende medewerking van twee voorstanderséen eerelid en twee oudleden der vereeniging, in het hötel »de Patrijs" eenige tooneel- stukken opvoeren. Middelburg. I-n ongeveer 60 huisgezinnen heerschen hier ter stede de mazelen. Een werkman te Vlissingen is bij de interna tionale tentoonstellings-loterij een coupé, ter waarde van fr. 4000, ten deel gevallen. Een Amsterdammer trok uit de tentoonstellings- loterij een prijs, waarop stond waarde ƒ50 (100 francs)". Hij liet het stel juweelen dat hij getrok ken had, taxeeren en de uitslag was Waarde aan goud van broche en oorknoppen met geïmiteerde steenen ƒ2." Rekent men het arbeidsloon op't zelfde bedrag, dan zou dus de gewone winkelprijs met 100 pet. winst voor de verkoopers zoowat 8 moeten wezen. Voor de betrekking van directeur van Nederlandsch Mettray, bij Zutfen, hebben zich 300 sollicitanten aangeboden. Vrijdag is te Scheveningen het aangespoelde kruit van de »Eeholynn" verkocht. De geheele partij, vertegenwoordigende een waarde van M. 20 000, bracht slechts 244 op. Onder Wassenaar spoelde dien morgen het lijk aan van een man met grijzen baard. Men vermoedt, dat het de kapitein van de nEcholynn" is. Op de Leije onder Finkum (Fr.) is een driejarig kind voorover in het vuur gevallen, terwijl de moeder, die het alleen in huis had gelaten, met eene andere vrouw buiten een buurpraatje hield. Den volgenden dag is het aan de brandwonden bezweken. Een Urker schippersknecht is bij het uitzetten der fok over boord gevallen en verdronken. Te Haarlem is een werkman op het terrein eener in aanbouw zijnde R. K. kerk bij het koken van teer in brand geraakt, zoodat hij belangrijke wonden heeft bekomen en reeds des avonds overleden is. Wat men omtrent de Leidsche giftmengster van hare familieleden kon hooren, grenstzegt het L. D. bijna aan het ongelooflijke. Ternauwernood had zij vernomen dat een zwager, schoonzuster, neef, nicht of een hunner kinderen was ongesteld geworden, of zjj bood dadelijk hare diensten aan om de zieken te verplegen en er 's nachts bij te waken. Moest er een lijk worden «afgelegd" enz., dan was zij het die daarbij op den voorgrond trad. Hare hulp was buitengewoon, Voor een lijdend wicht toonde zij zich zóo bezorgd dat het zelfs in hare armen den geest gaf. Een neef deelde mede dat alleen van zijne vrouw de moeder, vader, twee broers en eene zuster allen onder dezelfde ziekteverschijnselen waren overleden. Van de geheele familie bleven zij en een andere broeder over, welke laatste uit wanhoop, omdat hij nu toch maar zoo goed als alleen op de wereld stond, dienst nam. Toen hij eens voor vier dagen verlof had en zijne tante" een bezoek bracht, werd ook hij weldra ziek. Soldaat zijnde, moest hij naar de infirmerie, doch »tante" smeekte of zij haren neef bij zich aan huis mocht verplegen. Er ging immers niets boven familie. Voor eenigen tijd moet haar dit zijn toege staan. Thans ligt hij nog in het hospitaal. Te Leiden loopt het verhaal, dat de aldaar ten gevolge van vergiftiging overleden F. op zijn sterfbed bekend heeft deel te hebben genomen aan een moord, een tiental jaren geleden daar op een veldwachter gepleegd. In de city van Londen stierf dezer dagen een gehuwde vrouw, bekend onder de naam van de ureusin van Bishopsgate". Zij woog ongeveer 200 pond, was 9 voet lang en mat rondom de schouders ruim 4 voet. Zij bereikte den leeftijd van 39 jaar. Het spaansche stoomschip »San Antonio", gaande naar Liverpool, is 150 mijl van Corunna verbrand; 2 passagiers en 20 personen van de bemanning wer den op de booten gered. Men hoopt, dat de rest van de equipage (77 man) door stoomschepen, die in de nabijheid waren, werden opgenomen. Volgens bericht uit Triest is Donderdagochtend aldaar brand uitgebroken in het Admiraliteitsgebouw. Het grootste deel van het archief en de bibliotheek werden vernield. De schade wordt op omstreeks fl. 500,000 geraamd. Marie Colombier schreef aan Albert Wolff, dat het haar spijt Sarah Barnam" te hebben geschreven, omdat men daarvan zooveel drukte heeft gemaakt. Ten onrechte, zegt zij, heeft Sarah Bernhardt zich in het boek herkend; zonder onhandige vrienden als Mirbeau zou Sarah daaraan niet hebben gedacht; ver der schrijft zij, dat Sarahs zweep haar niet heeft ge raakt, aangezien Richepin haar achter een portiére geduwd had. Uit New-York wordt gemeld dat Vanderbilt's nieuwe spoorhangbrug over de Niagararivier, beneden den waterval (zie ons vorig no.) Vrijdag beproefd is. Tienduizend personen waren tegenwoordigde proef liep gunstig af. Zaterdag werd de brug voor het verkeer opengesteld. In acht maanden is de bouw voltooid; de kosten bedragen 70,050,000 dollars. De eigenaars van de groote ijzerfabriek te Mc Keeswort (Pennsylvanië) hebben te kennen gegeven, dat zij van 1 Jan. af de loonen zullen verlagen en, indien de 3000 mannen daar werkzaam daarmede nitt tevreden zijn, de fabriek sluiten. Een andere groote ijzerfabriek in Pennsylvanië zou Zaterdag het werk staken De s Western Nail Association" te Pittsburgh zal hare fabrieken sluiten van 29 Dec.11 Febr., waardoor zevenduizend arbeiders buiten werk zullen geraken. De magazijnen «Au Printemps" op den Boule vard du Nord te Brussel zijn door een hevigen brand geheel en al vernield. In het proces der 10 beschuldigden wegens me deplichtigheid aan de dynamiet-misdrijven te Glasgow heeft de jury het schuldig uitgesproken over 5 hunner ten aanzien van alle gestelde vragen, en ten aanzien van alléén de eerste vraag over de overige 5. De eersten zijn tot levenslangen, de anderen tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn door de rechtbank veroordeeld C. L. B., 15 j., te Koewacht tot 15 dagen cel. eene boete van f 19,80 en eene van f 50. A. De R., te Stekene, tot eene boete van f 14,30. J. De R 25 j te Stekene, tot eene boete van ƒ9,90.E. M., 18 j., te Stekene, tot 8 dagen cel. S. S., te St. Jans steen, tot 8 dagen cel en eene boete van 50. P. G., te Oostburg, tot eene boete van 52,50. P. A. P., te St. Janssteen, tot 8 dagen cel. J. B. S 24 j., arbeider te St. Janssteen, tot 8 dagen cel, eene boete van 5 en eene van 27. F. Yan R., 17 j., arbeider te Stekene, tot 8 dagen en boven dien allen met verbeurdverklaring der aangehaalde voorwerpen, allen wegens overtredingen van de al- gemeene wet van 26 Augustus 1882 Staatsblad no. 38, ter zake van het binnenlandsch vervoer van ac cijnsgoederen, niet gedekt door de vereischte docu menten de sub 1 en 5 vermelde beklaagden tevens wegens weigering van visitatie. Middelburg. De opbrengst der Nieuwjaarscollecte alhier is 603,99. Ylissingen. Naar wij vernemen zal de officiëele proeftocht van het op de maatschappij »de Schelde" alhier gebouwde stoomschip »Soerabaya" den 3 Janu ari 1884 plaatshebben. 's-Gravenhage. De Hooge Raad zal 31 December conclusie nemen in het proces der millioenenjuffrouw, dat heden door dien Raad is behandeld. In de avondzitting der Tweede Kamer van Za terdag is de wet op de Middelen aangenomen met 66 tegen 1 stem; het tekort is gereduceerd tot 4% mil- lioen, waarin nog niet voorzien is geworden. De Kamer is op reces. Kaapstad, 24 Dec. Brand is als president van den Oranje-Vrijstaat herkozen. Het gedenkteeken aan den laatsten oorlog met En geland is door de Tranvalers met groote plechtigheid op Langenek ingewijd. Mijnheer de Redacteur! »Te Haarlem is een onderwijzers gymnastiek-vereeni- ging opgericht, die, onder leiding van den docent in dat vak aan de II. B. school aldaar, het doel beoogt om de onderwijzers voor het gewone onderwijs méér en beter begrip te doen krijgen van de opvoedkundige waarde die de gymnastiek bezit, waardoor zij onaf scheidelijk met het verstandelijk onderwijs moet ver bonden zijn. »De oprichting van dergelijke vereenigingen op ver schillende plaatsen in Nederland, sedert de eerste te Arnhem ontstond, is een verblijdend verschijnsel." Dit bericht in het tijdschrift «Volksheil" (Week blad voor Turnbelangen) voorkomende, deed denken aan het gewest hier en tevens de vraag ontstaan wat de reden moest zijn, dat in dit zuidelijk gedeelte van ons land juist geen althans zéér geringe be langstelling bestaat voor de zaak der lichaamszorg door geregelde oefeningen. Zulks te beantwoorden is even gemakkelijk als het juiste middel tot verbetering aantegevenhet komt er echter maar op aan of men gehoor vindt. Niet te ontkennen is het dat hier in Zeeland nog niet algemeen genoeg is doorgedrongen de zuivere opvatting omtrent Gymnastiek en de heilzame ge volgen, die zij uit een sanitair oogpunt oplevert; ware zulks algemeen bekend er zou meer belangstelling en minder onverschilligheid overal, hier en elders, zijn waar te nemen. De zaak zelve is anders niet nieuwdoor woord en schrift is sedert eeuwen en wordt nog voortdurend verkondigd hare ware beteekenis, heilzame gevolgen en vooral ook het verband dat tusschen haar en ver standelijke ontwikkeling bestaat. Immers reeds te beginnen met het bloeiende tijdperk der Grieken en Romeinen, staat in de geschiedenis geboekstaafd hoe toen reeds de zorg voor 't lichaam bovenaan stond en is sedert bewezen dat de verbazende vooruitgang in kunsten en wetenschappen des tijds, (tot heden niet geëvenaard) aan die lichaamszorg niet vreemd was; het veen gezonde geest in een gezond lichaam" is uit dien tijd afkomstig en het ware wel te wenschen, dat men de juiste beteekenis daarvan bewaard had en ook hier in Zeeland algemeen begreep en trachtte practisch aantetoonen. Hoofdzakelijk is het eene épidemische onverschillig heid, welke de goede zaak in deze streken zoozeer doet kwijnen. De plant zou overal met zorg en belangstelling dienen behandeld te worden, om te ontwikkelen toi een breedgetakten eik, die hare weldaden aan de menschheid zal en kan verschaffen. Men talme dan niet langer om de zaak aan te pak ken zooals het behoort en zij ten volle verdient. De ladder dient beklommen te worden van de on derste sport af en de lichaamszorg onbelemmerd toe gang gegeven tot de lagere school, waar haar te lang reeds haar rechtmachtige plaats is ontzegd, althans door bekrompenheid van allerlei aard onmogelijk ge maakt immers niet het minst bij het lager onderwijs zal de lichaamszorg nuttig werken en verrassende uit komsten opleveren, omdat lichamelijke en verstande lijke ontwikkeling hand aan hand dienen te gaan, niet de eene voorgetrokken ten koste van de andere. Het mag dus geacht worden op den weg te liggen der onderwijzers ook in deze provincie, om het goede voorbeeld te volgen der vakgenooten te Arnhem, Haar lem, Amsterdam en nog enkele plaatsen h. t. 1. en zich aaneen te sluiten. Belangstelling van dien kant kan van zelf tengevolge hebben, dat het aantal akten voor onderwijzers in dat vak ieder jaar meer toeneemt en daardoor menig ge meentebestuur in staat gesteld wordt om lichaams zorg bij het lager onderwijs te kunnen invoeren, in verband met de inkomsten der gemeente; nu althans is gebrek aan geschikt onderwijzend personeel een bezwaar tegen de invoering. Dat behalve verbetering van positie de opkwee- kers der jeugd ook lichamelijk de heilzame gevolgen zullen ondervinden van de theoretische studie der gym nastiek, zullen zij spoedig ontwaren, wanneer de turn zaal geen onbekend terrein meer voor hen is. Moge deze kleine opwekking de gewenschte gevolgen hebben 1 Een warm voorstander van lichaamszorg. Mijnheer de Redacteur In uwe courant van Donderdag 20 Dec. jl. komt een ingezonden stuk voor, geteekend M. M., inhou dende eene klacht over het doelloos laten liggen van eene briefkaart een geheelen nacht te Goes enz. Als er nu reeds te 's-Heer Hendrikskinderen een klacht wordt gedaan over het doelloos laten liggen van een briefkaart een nachthoeveel klachten moeten er dan niet gedaan worden te Wolfertsdijk, waar dit dage lijks en al jaren lang gebeurt met al de brieven en stukken, voor buiten de kom der gemeente bestemd 1 Want wat is het geval? Wij hebben te Wolfertsdijk een brievengaarder en twee bestellers, terwijl de posten uit de richting Goes en ook uit Noord-Beveland hier tweemaal per dag aankomen, en wel des morgens te 7 en des namiddags te half vier uren, zoodat men zou zeg gen, dat alles in orde is en niets te wenschen overlaat. Doch al de hrienen en stukken, die voor de buiten de kom der gemeente wonenden bestemd zijn, en met de post van half vier uren aankomen, worden niet be steld, maar blijven liggen tot den volgenden morgen na aankomst van de posten van 7 uren, zoodat de verstafwonenden eerst des morgens te 9 a 10 uren hunne brieven ontvangen, die den vorigen dag te vier uren op het postkantoor aanwezig zijn. Dat daardoor oneindig veel moeielijkheden ont staan en zeer vele klachten erover geuit worden, vooral met het oog op den grooten uitvoer van granen en vee uit onze gemeente, behoeft niet nader uiteengezette worden. Bovendien, is het verantwoordelijk dat aangeteekende brieven, die geld of stukken van waarde bevatten, een geheelen nacht op het postkantoor blijven liggen Het zou zeer wenschelijk zijn dat door de bevoegde autoriteiten hierin verandering gebracht werd; het publiek en vooral de handel zou er zeer door gebaat zijn. Mocht dit nu in den winter wat lastig zijn, van 15 Februari af tot 15 November zou het zeer goed uit gevoerd kunnen worden. UEd. bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regels, teeken ik mij Wolfertsdijk, 22 December 1883, N. N. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande regelen eens in uw geacht en veel gelezen blad optenemen. Daar het kerk* lijk bestuur van Kloetinge moeite noch kosten gespaard heeft ter voltooiing eener pastorie, zooals er in ons land geen aangetroffen wordt, ware het zeer wensclo lijk, dat genoemd bestuur aan het kerkgebouw zelf ook eens dacht. De ramen en ruiten toch zijn zoo dik en groen door den ouderdom aan geslagen en verduisterd, dat het zelfs bij de middag godsdienstoefening bijkans zoo donker in de kerk is, dat men de door den godsdienstonderwijzer afgegeven verzen niet dan met veel moeite en inspanning kan vinden. In de hoop, dat dit 'schrijven eens aanleiding mag geven tot verbetering en dat in die behoefte eerlang worde voorzien, zeg ik u dank voor de opname dezer regelen. Kloetinge, December 1883. EEN TROUW KERKBEZOEKER. Het plant- en snoeiwerk van de gemeente is gegund aan A. Ockée, het tuinierswerk aan J. Sinke. Het perceel weiland, verkocht ten overstaan van den notaris L. A. Paardekooper Overman, te Ovezand den 19 dezer, groot 1.61.60 heet., gelegen onder de gemeente Driewegen, is toegewezen aan G. Ilundersmark voor ƒ385 per 39 aren 24 centiaren of ƒ1585,52 den hoop. De vaste goederen, geveild te 's-Gravenpolder den 21 dezer, ten overstaan van denzelfden notaris, zijn toegewezen als volgtde hofstede op het dorp 's-Gra venpolder, groot 3265 cent., aan Willem Geelhoed te 's-Gravenpolder voor 1850 den hoop, een perceel bouwland aldaar groot 1.32 20 heet. aan Frans Lo- kerse aldaar voor 450 per 39 aren 24 cent., bedraagt den hoop ƒ1516,06. Een pereeel weiland onder 's-Heer Abtskerke, groot 1.89 40 heet., aan J. C. Bouwens qq. te Kruininge voor 385 per 39 aren 24 cent., bedraagt den hoop ƒ1882,42. Afloop der veiling van den boedel van G. Ver burg Jz. te Wemeldinge 19 December 1883 ten overstaan van den notaris Pilaar gehouden. 0.04 50 woonhuis, f 1600 den hoop, C. Dekker; 3.08.11 weiland en boomgaard met hout, f 2005 per heet., P. Dekker Jz.0.76.40 bouwland, f 1100 per heet., Jac. Wabeke1.47.80 idem, f1050 per heet., P. Burggraaf; 0.56.90 idem, f 1230 per heet., A. C. De Blinde; 0.75 56 idem, f 1260 per heet., A. Lin- denbergh 0.27.35 idem, f 390 den hoop, C. Bustraan; 0.40 90 bosch en idem f 1050 per heet., A. Van Oosten; 3.40.90 bouwland, f 905 per heetBurgerlijk Armbestuur te Goes; 1.13.40 idem, f 730 per heet., J. A. A. Fransen v. d. Putte te Goes1.29.60 idem, f 755 per heet., A. Nijssen te Kapelle3.31.30 wei land, f 605 per heet.J. Noteboom te Wolfertsdijk 2 43.10 bouwland, f 620 per heet., P. Dekker Jz. GOES, Maandag 24 December 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten het ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich vrij nabij en Zuidwaarts van ons. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurMaastricht 3.3 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 1 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 775 m.M. Wij bevinden ons onder den invloed van een gebied van hoogen druk, dat zich boven zuidelijk Europa uitstrekt, en dan is in den winter het weder betrokken of mistig. Verwachting: Westelijke wind, betrokken weder. Marktberichten. GOES, 24 December 1883. De aanvoer van granen was klein en de prijzen onveranderd. OU DE TARWE per hectoliter a NIEUWE TARWE r 9 7,50 a H 8,50 NIEUWE ROGGE w If 6- a 0 6,25 WINTERGERST r 0 6,50 a 0 5,80 ZOMERGERST r 9 5, a 0 5,20 HAVER e 0 a 0 BLAUWE ERWTEN r 0 8,75 a 0 9,50 BRUINE BOON EN 0 0 10,50 a 0 11,25 PAARDENBOONEN 0 m 6,75 a 0 7,— BOTERper K. G. (Ned.<®.) EIEREN per 100 stuks 0 1,44 a 0 1,48 f 5,60 a 0 6,— ROTTERDAM, 24 December 1883. Granen over het algemeen onveranderd met zeer geringen handel. Buitenlandsche en M e e 1 sul, on veranderd. Van Vlas ter markt 30072 steen, waar- van het grootste gedeelte tegen vaste prijzen ver- kocht werd. Nieuwe TARWE f 7,25 a f 8,80 Jarige - 7,25 - 8,75 Nieuwe ROGGE- 6,— - 6,75 WINTERGERST- 5,40 - 6,- 4,75 - 5,30 3,25 - 4,50 3- - 4,- BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— T> - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- - 12,40 PAARDENBOONEN - 6,75 1 - 7,40 DUIVENBOONEN - 7,75 - 8,25 ERWTEN- 9,25 T> 10,- Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN - 9- - 12 WITTE - 10,75 1 - 13,— KANARIEZAAD - 1 - 10,50

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2