L883. N°. 152. Dinsdag 25 December. 70ste jaargang. Uithoofde van het KERSTFEEST zal aanstaanden Woensdag geen no. van dit blad verschijnen. op Nieuwjaarsdag Schoolbezoek. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandse!) Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De SECRETARIE der gemeente zal alleen des voormiddags van 11 tot 12 uur geopend zijn tot het doen van aangitten voor den Burgerlijken Stand. Goes, den 22 December 1883. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-schoolgaanden zijn gebracht, of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 22 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De SecretBris, HARTMAN. Diakenen der Hervormde Gemeente zullen op den tweeden Kerstdag, zijnde WOENSDAG den 26 dezer, na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamde SLEE-COL LECTE houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 22 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 24 December 1888. De beschikking van Z. M. den Koning in zake het request der 4 Goesche Raadsleden luidt als volgt De Minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging van 5 November jl. no. 36, beschikkende op het adres van B. M. Den Boer c. s., leden van den gemeenteraad te Goes, om vernietiging van de in de Raadsvergaderingen van 4 en 26 September en 26 October genomen besluiten overwegende dat dit verzoek berust op de omstan digheid, dat tot die besluiten hebben medegewerkt twee raadsleden, die volgens hun adres in strijd met de wet bij de aanvaarding dezer betrekking in plaats van een ambts- en een zuiverings-eed een belofte en verklaring hebben afgelegd; overwegende dat, mocht in dezen in strijd met artikel 39 der gemeente-wet zijn gehandeld, dan toch vernieti ging alleen zou kunnen worden aangevraagd van die raadsbesluiten, welke tengevolge van de medewerking van die leden zijn genomen; dat intusschen adressanten vernietiging van alle in de genoemde vergaderingen genomen raadsbesluiten hebben gevraagd zonder zelfs aanteduiden welke raads besluiten zij bedoelen, noch ook de betrekkelijke stem mingen te vermelden; geeft namens den Koning aan adressanten te kennen, dat aan hun adres geen gevolg kan worden gegeven. 's-Gravenhage, 20 December 1883. (getHEEMSKERK. De Minister van Oorlog heeft machtiging ver leend om de cijfers XV in XX in het onderscheidings- teeken voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier te doen verwisselen, bij het regem. grenadiers en jagers le regem.aan den kapt. J. K. C. Porape Van Meerdervoort3e reg. aan den kapt. A. S. De Ronde Bresser. Heinkenszand. De heer B. Vermande heeft tegen 1 Januari a. s. zijn ontslag aangevraagd als secretaris dezer gemeente. Naar wij vernemen is de heer H. A. De Vos tot Nederveen Cappel te Oosterhout benoemd tot on derdirecteur der landbouwkolonie Veenhuizen no. 3. In de vergadering van heden van den dijkraad van den Willem-Annapolder is tot waterbouwkundig ambtenaar van dien polder benoemd de heer M. Fer- dinandusse Mz. te Wemeldinge. Op 13 Januari vertrekt per Conrad" een de tachement naar Indiëmedegeleiders zijn de 2e luits. der inf. A. en J. Overman. Ook de Midd. Ct. zelve deelt thans mede dat haar directeur-hoofdredacteur eene dagvaarding ontving om Maandag (heden) voor den rechter-commissaris te verschijnen. Prov. blad no. 92 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de haven van den Anna Jacobapolder (gemeente St. Filipslan!) wordt aange wezen als plaats van invoer: o van rundvee uit eene' andere provincie, onder bepaling dat het aan den steiger te Zijpe zal worden gekeurd en dat op de plaats van bestemming in den Anna Jacobapolder de afzondering en herkeuring zullen plaatshebben; b van rundvee dat binnen de provincie wordt vervoerd. Deze aanwijzing geldt niet voor den invoer van vee uit andere rijken, zoolang de invoer van buitenslands is verboden of door de regeering van de vergunning van haar of hare ambtenaren afhankelijk is gesteld. Volgens de artt. 32 en 33 der wet van 25 April 1879 (Stbl. no. 89) hebben de besturen van polders en waterschappen opgaven te verstrekken aan de commissiën tot herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen, in het belang der schatting. Wij vernemen dat die opgaven bestaan in mededeeling van alle waterkeerende en w aterloozende werken, van de kosten van waterkeering, sluizen en duikers, waterloozing, bemaling en administratie, zulks over de jaren 1877-'81; van de grootte der polders of waterschappenvan den maatstaf der heffing van lasten met aanwijzing der schuldplichtige en belastingvrije landen; de laatste aanteduiden met kadastrale sectie en nommer. De opgaven moeten vergezeld zijn van het reglement des bestuurs en de polder-rekeningen over genoemde jaren. Met 1 Januari wordt de commies-verificateur bij 's Rijks belastingen H. Nap verplaatst van IJmui- den naar Hansweerd. (Af. Ct.) De heer A. Zonnevijlle, geboortig van St.-Kruis, herdacht Zondag (gisteren) den dag, waarop hij vóór vijftig jaar beno-md werd tot surnumerair bij de be lastingen. In 1838 werd hij ontvanger te Ierseke m 1844 te Drijschor, in 1866 te Etten en Leur, in 1869 te Delfshaven eu in 1876 te Delft, waarde ju bilaris thans nog als ontvanger werkzaam is. (W. v. Z. VI.) Het voorstel van wet van den heer Buma, be trekkelijk de afsluiting en het droogleggen van de Zuiderzee is door de commissie van rapporteurs in staat van wijzen verklaard. Naar het Vad. verneemtzal de Minister van Justitie weldra een wetsontwerp indienen tot wijziging der wet op den kinderarbeid. Ierseke. Waaraan zou het toch toeteschrijven zijn, dat, terwijl onze nieuwe bronzen centen reeds zoo al gemeen cireuleeren, de nieuwe halve centen nog zoo schaars worden aangetroffen? De meeste menschen hier hebben ze zelfs nog nooit gezienveel minder ontvangen. En uitgegeven nog minder, want wie er een bij toeval op eene andere plaats is meester ge worden, bewaart den nieuweling als eene zeldzaamheid en laat hem als zoodanig aan vrienden en bekenden zien en om zijne microscopische eigenschappen bewonderen. Indien de schuld hiervan bij de munt ligt, dan ware het geriefelijker voor het publiek geweest, indien de Minister den termijn voor het buiten omloop stellen der oude halve centen wat later gesteld had, want het is zeker, dat de behoefte aan deze pasmunt met den I Januari, die zoo onmiddellijk voor de deur staat, zeer groot zal zijn, al is zij ook door de invoering der 2% centsstukken iets verminderd. Ligt de schuld niet in de aanmunting, dan zullen winkeliers verstandig doen zich tijdig bij de betaal meesters de besproken geldstukjes te verschaffen. De gemeenteraad heeft heden benoemd tot lid van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur den heer P. Sandee Sr., aftredend lid, tevens president. In de Vrijdagavond gehouden en druk bezochte vergadering der te Middelburg gevestigde afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland is besloten tot het oprichten eener Vereeniging, die zal trachten aldaar eene onderlinge telefoonverbinding tot stand te brengen. Eene ter vergadering nedergelegde lijst was reeds dadelijk van tal van handteekeningen voorzien. De heer N. A. Bouwman, kapelmeester van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is door den Minister van Oorlog benoemd tot lid der beoordeelingscom- missie van het te houden examen voor kapelmeester bij het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine. Dr. Buys Ballot verzoekt aan het U. D. zijn leedwezen te kennen te geven, dat hij niet voor het einde van dit jaar kan mededeelen, hoe het staat met de onkosten voor de expeditie der Varna gemaakt. Het schriftelijk advies der rechtsgeleerden, of de premie van f35,000 al dan niet behoort betaald te worden, is nog niet ingekomen en ook andere onder handelingen konden, wegens de ongesteldheid van den heer Volck, niet worden afgedaan. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaat schappij zijn weder f 24,000 overgemaakt aan de plaat selijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 494,000. Vijf leden van het Emigratie-comité" en vijf leden van het bestuur der »Afrikaansehe vereeniging" zullen te zamen het ontvangst-comité bij de komst der Transvaalsche deputatie te Amsterdam vormen. Volgens het N. v. d. I). is men te Amsterdam nu twee commissiën rijk. De regelingscommissie toch, welke op 19 November jl. gevormd werd, is nog altijd niet ontbonden.' De tijd zal leeren welke commissie nu de ware is. Ook te 's-Gravenhage is tot dat doel een comité gevormd. Naar luid der jongste berichten is de verhouding tusschen Dovmingstreet en Albemarlehötel nog altoos hoogst vriendschappelijk, maar tegelijk zeer gespannen. Zóo gespannen zelfs, dat een afbreking der onder handelingen elk oogenblik volgen kan. Het mondeling onderhoud heeft vooral door de tegen woordigheid van den vertegenwoordiger der Kaap kolonie, sir Hercules Robinson, meer kwaad dan goed gedaan. De Engelsche partij aan de Kaap heeft een plan ontworpen voor de regeling der Westersche grenzen en voor dit plan niet slechts de conservatieve staats lieden, maar ook een deel van mr. Gladstone's eigen geestverwanten weten te winnen. Het Kabinet verkeert daardoor buiten de mogelijk heid om de hoofddenkbeelden van dit plan te verzaken, wil 't zich in Februari a s. geen afkeurend votum van het Parlement op den hals halen. Konden de heeren Kruger c. s. op dit eene punt toegeven, dan schijnt het gouvernement bereid te zijn de suzereiniteit te laten vallen en de gezamenlijke schuld tot een bedrag van een goede vier millioen gulden te willen herleiden. Ongelukkig echter schijnen tegen deze grensregeling bij de heeren Kruger c. s. onoverkomelijke bezwaren te bestaan en is vooralsnog moeielijk in te zien, hoe de onderhandelingen verder vooruit zullen komen, tenzij er van de eene of andere zijde een derde voorstel ter tafel worde gebracht, dat tot vergelijk kan voeren. (Stand.) TWEEDE KAMER. Vrijdag is in de avondzitting aangenomen met 47 tegen 22 stemmen een amendement om 29000 te schrappen op onderhoud Apeldoornsche kanaal, 20000 voor onderhoud Noord-Hollandsche kanaal, 17000 voor kanaal Ter-Neuzen, 48000 voor Tonnenbrug Vlissingen, 15000 voor Archiefgebouw Rekenkamer. De Minister nam over de amendementen tot vermin dering met 50000 voor onderhoud Voornsche kanaal en 10000 voor subsidie voor de overbrugging van de Oude Maas. Ook is vervallen het subsidie voor de Tienhovensche plassen en voor de jjvei nieuwing der Koningsbrug te Gramsbergen. De motie aandrin gende op verbetering van den waterweg Amsterdam Rotterdam is uitgesteld tot na het reces. Sterke afkeuring is uitgesproken tegen misleiding in zake subsidie voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal, welk werk in strijd met de voorspie gelingen niets aan Zaandam heeft gekost. De Minister beloofde nadere inlichtingen. In de zitting van Zaterdag is de spoorwegbegroo- ting aangenomen met 57 tegen 11 stemmen, na ver laging met 1 millioen voor uitbreiding van het spoor wegpersoneel2% ton voorliet hoofdgebouw van het station te Nijmegen, 5 ton voor de werken der lijn Rot terdamHoek v. Holl., 2 ton voor steigers aan de bui tenhaven te Vlissingen en 45,000 voor onvoorziene uitgaven. De waterstaatsbegrooting is verminderd met ƒ2500 voor proefnemingen met kunstmatige elfteelt, ƒ1000 voor toelagen aan leerlingen der landbouw school, 40,000 voor de posterijen en 10,000 voor telegraaflijnen. Het hoofdstuk waterstaat is aange nomen met 63 tegen 2 stemmen. Verder deelde de minister mede dat de Gouverneur-Generaal van'Ned. Indië eervol ontslag aan Z. M. den Koning heeft ge vraagd. Hoofdstuk koloniën is in eene kredietwet veranderd. 's-Heer Abtskerke. De heer L. De Jonge is her benoemd tot kerkvoogd bij de herv. gemeente alhier. Kolijnsplaat. Wat velen alhier in den laatsten tijd vreesden, is bewaarheid: de heer Joh. Van Leeuwen, predikant in deze gemeente sedert tal van jaren, is bij zijn zoon, den heer M. Van Leeuwen, med. dokter in De Rijp, Donderdagavond overleden. Sedert langen tijd sukkelende, is hij zijner familie nog onverwachts ontvallen. Eenige punten u'.t zijn openbaar le\cn mojen hier volgen. In 1829 in Zuid-Holland candidaat tot den hervormden godsdienst geworden, weid hij te Vrou wepolder beroepen, waar hij zijne intrede den 28 Maart 1830 deed. Van daar werd hij in 1846 naar deze gemeente beroepen, waar hij zijn ambt den 16 Juni 1846 aanvaardde. Den 28 Maart 1880 mocht hij in goede gezondheid bij veel blijken van sympathie zijn gouden jubileum als predikant vieren. Gedurende 53 jaar en 9 maanden is hij predikant geweest, waarvan 37 jaar en 5 maanden in deze gemeente. Als bekwaam armverzorger heeft hij zich zeer on derscheiden. Vóór zijn dood mocht hij de vervulling van een zijner liefste wenschen zien: de restauratie van het inwendige der kerk. - Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendriks- kinderen door den heer G. Spijkerboer, candidaat te Oosterwolde. (N. R. Ct Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Kolijns plaat ds. M. Dee, te Ileerjansdam. Beroepen te Oudenhoorn (cl. Brielle) de heer L M Van Noppen, cand. Het vergelijkend ex imen voor een hoofd aan school A te Ter-Neuzen zou Zaterdagavond aanvangen. Van de vroeger medegedeelde negen sollicitanten heb ben zich teruggetrokken de heeren A. J. P. De Beste, J. Van den Ende, A. Kok en L. H. Varossieau. (IV. Ct.) De heer C. N. De Beste te Valburg staat no. 2 op de voordracht voor hoofd eener weldra voltooide school te Utrecht. Mej. G. S. Dominicus Van den Bussche, te Amsterdam, heeft de akte voor gymnastiek behaald. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag werden o. a. veroordeeld C. K. Van A., 11 j. te Hansweerd, wegens diefstal, tot een boete van f 8 IJ. F. B., 32 j., tapper te Vlis singen, wegens het tappen van sterkedrank aan kin deren beneden de 16 jaar, tot twee boeten elk van fl;W. R, 17 j. te Middelburg, wegens diefstal, tot f8 dagen cel;W. A., vrachtrijder te Seroos- kerke, wegens openbare dronkenschap bij herhaling gepleegd, tot 7 dagen gev.strafA. B., 59 j. te Middelburg, wegens alsvoren, tot 21 dagen gev.straf, om na het uiteinde dier straf gedurende drie maanden naar een rijkswerkinrichting te worden overgebracht. In het Friesche rundvee-stamboek zijn tot dusver 295 stieren en 1115 koeien ingeschreven. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten ƒ1000 beschikbaar te stellen, om voor de veehouders in die provincie de inzending van vee op de Internationale Tentoonstelling te Am sterdam in 1884 gemakkelijk te maken, hoofdzakelijk tot bestrijding van de kosten van het vervoer heen en terug en het toezicht en onderhoud gedurende de ten toonstelling. De Franschen zijn meester van Sontay. De Chineezen hebben nadat de buitenwerken der stad genomen waren, de citadel verlaten, zoodat de inname der vesting niet veel moeite meer kostte. Het is intusschen niet waarschijnlijk, dat China de onderhandelingen met Frankrijk zal afbreken en er wordt zelfs beweerd, dat er kans zou bestaan op eene. minnelijke schikking door de ontdekking, dat er in Tongkin niet éen maar twee delta's zijn, en dat, bij de langdurige onderhandelingen tusschen Frankrijk en het Hemelsche Rijk, het eerste steeds het oog heeft gehad op de eene, het laatste op de andere. Belangrijker is echter nog hetgeen uit Parijs aan de Külnische Zeitung wordt gemeld. Volgens dit be richt zou markies Tseng een geheim verdrag hebben gesloten met Engeland, waarin o a. de volgende be palingen zouden voorkomen: lo Engeland verbindt zich, nadat Sontay door de Franschen ingenomen zal zijn, zijne bemiddeling aantebieden; 2o. China verklaart dat het als uiterste concessie toestemmen wil tot eene verdeeling van Tongkin, met loslating zijner suzereini- teitsrechten, maar Bac-Ninh moet onder alle omstan digheden voor China blijven; 3o. Engeland neemt op zich in dezen zin optetreden als bemiddelaar en deze voorwaar den naar zijn beste vermogen Frankrijk ter goedkeuring aan te bevelen; 4o. indien door Engelands bemiddeling een verdrag naar China's wenschen tot stand komt, dan verbindt China zich zes maanden na de onder- teekening van het verdrag het eiland Huanan aan Frankrijk aftestaan. De opvolger van den vermoorden koning van Tongkin is de vijftienjarige Kien-Phua. De Kroonprins van Duitschland is gisteren met zijn gevolg te Beilijn teruggekeerd. Omtrent 'ij bezoek

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1