1883. N°. 151. Zaterdag 22 December. 70ste jaargang. I MARKTDAG ■VEKKIEZinSTG-, JNieuwjaars-bedeeling. op Dinsdag Januari 1884, Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. s^-a- gome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wegens het KERSTFEEST zal de alhier in de laatste week van dit jaar gehouden worden op Maandag den 24 December. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij de voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer J. Van Zandbergen Bnwalda, waren er van de 243 geldig uitgebrachte stemmen, I3fi vereenigd op den heer dr. A. 1SEBREE MOENS, die alzoo gekozen is. Afschrift der processen-verbaal van inlevering en opening der stembrieijes zijn op heden ter gewone plaatse aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op elaen werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, 21 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Nieuwjaars-Commissie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, zal op in de weezen- en armenschool eene uitdeeling doen van eetwaren en brandstoffen aan de armen dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de meergegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uitte reiken, daar dit eene minder goede armeuverzorging is, en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 21 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 December 1883. Aan de verkiezing voor een lid van den gemeente raad alhier werd gisteren door 249 kiezers deelgeno men. Bij de opening op heden bleek, dat in blanco waren 6 briefjes, zoodat er 243 geldige stemmen zijn uitgebracht. Volstrekte meerderheid 122. Hiervan verkregen: dr. A. Isebree Moens 136 en H. De Wilde 101 stemmen, zoodat gekozen is dr. A. ISEBREE MOENS. De heeren F. Sturm, L. S. Knitel, L, A. Knitel, A. Van der Burgt, S. De Meulemeester en P. Koetse verkregen ieder éen stem. Wat te verwachten was is gebeurd. Ofschoon de anti-revolutionaire kiesvereeniging, «tot zuivering van den politieleen toestand", geen candidaat had ge steld, heeft men even vóór de verkiezing nog eene overrompeling beproefd op de blijkbaar weder te ge ruste liberalen, die er bijna de dupe van zouden ge worden zijn. Te laat althans om er nog iets tegen te kunnen doen had die apolitieke zuivering" plaats door bij een gedeelte der kiezers een strooibiljet te bezorgen ter aanbeveling van den heer De Wilde. Curieus, althans zeer gezocht, mag het motief daarvoor heeten. Niet het belang der gemeente, maar eene soort weerwraak omdat de heer Den Boer niet in eenige commissiën was herkozen, moest ertoe leiden den heer De Wilde te kiezenInderdaad, een alleszins edel beginsel Ondersteld al, dat de raadsleden, die den heer Den Boer niet gestemd hebben, verkeerd deden, mag dit dan een reden zijn voor de kiezers om aan een per soon het belang der gemeente ten offer te brengen 7 Bovendien de verkiezing van den heer De Wilde zou toch immers den heer Den Boer niet terugbrengen in de commissiën, waarvan hij deel uitmaakte Maar deden die raadsleden verkeerd Hoe konden zij iemand stemmen, die zijne verkiezing als onwettig moest beschouwen en die zelf aan de hoogere auto riteiten verzocht had de besluiten van den Raaddus ook. zijn eigen verkiezing, nietig te verklaren Is het niet eene beleediging voor den heer Den Boer te meenen, dat hij, zoo hier van een beginsel sprake is, met dat beginsel transigeeren zou uit zucht om in die commissiën te blijven? 't Komt ons voor, dat de heer Ben Boer verstan dig genoeg is om de consequentie zijner daad te dra gen. Maar 't komt ons tevens voor, dat den 4 heeren een alleszins dwaas advies is gegeven om de eeds- quaestie te behandelen zooals heeft plaatsgehad, en dat de heer Den Boer het aan zijn vrienden of geestver wanten heeft te danken wanneer zijne daad voor hem minder aangename gevolgen heeft. De liberale raadsleden hebben, blijkens de velerlei herkiezingen in de onmiddellijk voorafgaande jaren, nimmer de gelegenheid aangegrepen, om in commis siën zitting hebbende anti-revolutionairen uit hunne betrekkingen te «verbannen". Wij raden den schrijver van het strooibiljet aan, de geschiedenis van de jaren 18711873 eens nategaan om te zien of het geweten der anti-revolutionairen op dat punt wel zoo zuiver is als dat der liberalen Men meldt ons, dat de heer L. J. W. Overtveld, geagreëerd klerk ten postkantore te Goes, is benoemd tot adsistent aan het post- en telegraafkantoor te Zieriksee. De heer P. C. F. Frowein zal alhier op Maandag 7 Januari a. s. eene voordracht houden over «het Humanisme." Er zal gelegenheid tot debat zijn. De spreker wenscht de opbrengst beschikbaar te stellen voor de «Vereeniging tot Weezen verpleging voor Zuid- en Noord-Beveland." Middelburg. Hedenavond heeft in het Concert gebouw alhier eene bijeenkomst van belangstellenden plaats, teneinde over de wenschelijkheid en de uit voerbaarheid te spreken van het aanleggen van tele- phonen te dezer stede. De heer P. D. Koning, leeraar bij het Middelbaar onderwijs alhier, zal als inleider optreden. Wij vernemen uit goede bron, dat de heer P. A. Janssen, oud-kapitein alhier, in de voornaamste plaat sen van Zeeland ook te Goes eene lezing zal houden, ten onderwerp hebbende: «een bezoek aan de cellulaire gevangenis le Rotterdam, humoristische opril naar eene dramatische hoogte." Men schrijft ons uit Amsterdam: De donkere dagen vóór Kerstmis werpen een som bere tint over onze stad. De grijze winterlucht laat bijna geen zonnestraaltje door, en het is alsof een zekere matheid zich van ons heeft meester gemaakt. Vooral na de drukke St.-Nicolaasweek is eene zekere malaise merkbaar Toen waren de winkels opgepropt, in de straten verdrong men elkaar, maar nu zijn de winkels leeg en de stroom van wandelaars over dag zoowel als 's avonds is aanmerkelijk gedund. Toch is het hier eigenlijk nooit stil, vooral niet in den winter. Wij Amsterdammers voeren des zomers eigenlijk bijzonder weinig uit, maar de wintercampanje, dat is ons element. Letterkundige en wetenschappelijke lezingen, tentoon stellingen, kunstveilingen zijn aan de orde van den dag, en dan die groote factor in onze kunstontwikkeling: het tooneelDe schouwburg opent wijd zijne deuren voor het kunstlievende publiek; we hebben: het Ne- derlandsch tooneel in den stadsschouwburg, de llol- landsche en de Duitsche operetten in Frascati en den Parkschouwburg, de Hollandsche voorstellingen in het Grand Théatre in de Amstelstraat en in de Plantage; voeg daarbij het ballet in het Paleis voor Volksvlijt, de Fransche en twee Duitsche opera's, en men behoeft wel niet met zijn avond verlegen te zijn. Met de onderneming «de Parkschouwburg" gaat het niet voor den wind. Zooals bekend is zijn de aan- deelen in korten tijd 40 a 50 pet. gedaaldde om standigheid moet hiertoe hebben bijgedragen, dat een aandeelhouder op éen oogenblik voor honderd vijftig duizend gulden aandeelen op de beurs bracht. Tegen zulk een schok was de zaak niet bestand. Daarbij kwam de totaal mislukte voorstelling van «de Reis om de Wereld in 80 dagen", door een middelmatig Fransch gezelschap, hetwelk bepaald in de meening verkeerde, dat wij hier niets gewoon waren. Het pu bliek liep weg, welk voorbeeld gelukkig spoedig door het Fransche gezelschap werd gevolgd. Thans worden er operetten gegeven door artisten uit Weenen, die uitmuntend voldoen en de zaak wel weer wat zullen ophalen. Er is echter nog al zoo iets noodig om de kosten goed te maken. Electrisch- en gaslicht, ver warming door buizen onder den grond, de bediening van de daarvoor benoodigde machines, vorderen eiken avond reeds honderde guldens, ongerekend de kosten voor personeel. Gaat de gordijn op, dan komen de kosten voor de troep, die ook nog al zoo iets bedragen. De schouwburg kan circa 2400 personen bevatten, maar bij eene goede recette zijn in den regel niet meer dan de helft der plaatsen genomen. Slechts bij flinke exploitatie en veel afwisseling zal de zaak kunnen ren- deeren. Bijna hadden we nog een schouwburg in dergelijken trant gekregen, nog meer beantwoordende aan de eischen van onzen tijd. Tegenover den park-schouw burg stond nl. tot voor kort geleden de «schouwburg- loge", een houten tent, waarin nu en dan door ver schillende gezelschappen tooneelvoorstellingen werden gegeven. De eigenaar was van plan dat gebouw door een steenen te vervangen, van alle denkbare geriefe lijkheden voorzien. Door een kunstig aangebracht mechaniek zou zelfs een overdekt circus kunnen worden uitgeschoven. De teekeningen lagen reeds in den kunsthandel van de firma Buffa ter bezichtiging. Plotseling echter kreeg de eigenaar van gemeentewege last zijn houten tent te doen afbreken, ingevolge eene verordening, na den brand van het Weener-theater in het leven geroepen. Dit vei bitterde den ondernemer, vooral omdat aan den heer Oscar Carré vergund werd nog dit seizoen in zijn eveneens houten circus te spelen. Waarom, zoo rees de vraag, met twee maten gemeten En uit een soort van dépit liet de eigenaar van de schouwburg- loge zijn steenen schouwburgplan varen, 't Is jammei-, we hadden anders iets goeds gekregen. 'tls opmerkelijk dat de genoemde gemeente-veror dening alleen op publieke vermakelijkheden ziet. Of er dan overigens houten gebouwen worden geduld? Zeer zeker. De Amstelkerk b. v. is een planken ge bouw. Het heet wel een «noodkerk", maar in den loop van 50 jaar of langer had men toch wel in den «nood" kunnen voorzien en de houten hulpkerk door een stee nen tempel vervangen. Ook vindt men hier verplaats bare (houten) schoollokalen. In beide wordt gestookt en licht gebrand, maar blijkbaar ziet men om het goede doel alle gevaren over 't hoofd. Overigens wordt er aan scholen hier heel wat geld te koste gelegd, in- en uitwendig, zoo zelfs, dat een onzer raadsleden tegen den kostbaren schoolbouw protesteerde. Op het stuk van bouwen staat het hier anders niet stil. Er verrijzen nog steeds huizen, straten, wijken zelfs als uit den grond, niettegenstaande er tal van wo ningen leeg staan. Vooral na de tentoonstelling is er heel wat ruimte gekomen, ook tengevolge van re actie. Er is ongetwijfeld dezen zomer een aardig duitje verdiend, maar niet minder verloren Velen hadden zich gouden bergen voorgesteld, maar zagen zich bitter teleurgesteld. De drukte en het verkeer concentreerden zich binnen de perken der tentoonstel ling, maar de winkels in de stad leden er onder Hotels zijn er verrezen als paddestoelen, maar ook weder verdwenen als sneeuw voor de zon. Ieder maakt thans zijne economieën. De een heeft dezen zomer wat veel logé's gehad, de ander is wat dikwijls naar de tentoonstelling geweest of heeft wat veel inkoopen gedaan, zoodat men 't dezen winter maar eens zui nigjes aan zal doen om weer «in 't gelijk te breien". Vooral in 't modevak moet de bezuinigingspolitiek zeer merkbaar zijn. De heeren Dirks en Van der Sleyden hebben vijf amendementen voorgesteld op het Hoofdstuk Wa terstaat", tot vermindering van de artt. 24, 25, 26, 28 en 30 resp. met 25,000, 100,000, 10,000, 25,000 en 40,000 gld. Erkennende, dat in den tegenwoordigen toestand van 's Rijks financiën beperking van uitgaven, waar eenigszins mogelijk, plicht is, meenen de voor stellers echter dat de heer Oorver Hooft ten aanzien der rivierwerken te ver gaat en zijn h. i. bovenge noemde sommen de grens voor de besparing. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag bracht de commissie voor de Verzoekschriften, bij monde van den heer Reekers, o. a. verslag uit op een adres van de vereeniging: «Landbouw en veeteelt" te Wol- fertsdijkhoudende verzoek tot wijziging van het koninklijk besluit van 25 Augustus 1880 Staatsbl no. 164), en waarin sterk werd geklaagd over de werking der vogelenwet en de nadeelen, die deze wet aan den landbouw toebrengt. De commissie stelde voor het adres neder te leggen ter inzage voor de leden. De heer Pompe Van Meerdervoort stelde voor het adres te verzenden aan den Min. van Just, om inlichtingen. Na eenige discussie werd de conclusie van de com missie aangenomen met 37 tegen 35 stemmen, waar door de conclusie van den heer Pompe verviel. De Commissiën van Rapporteurs, zoowel over de Regeerings-voorstellen tot voorloopige versterking van 's Rijks middelen en wijziging der artt. 240, 242 en 247 der gemeentewet, als over dat van den heer Van Delden c. s., zijn van oordeel, dat de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. Uit het antwoord, door de heeren Van Delden c. s op het voorloopig verslag over hun wetsontwerp rondgezonden, blijkt, dat zij de beginselen van dat ontwerp handhaven, met name de onderscheiding tus schen inkomsten uit vermogen en uit arbeid, de vrij stelling van inkomsten uit patentplichtige beroepen en de belastingplichtigheid van dat uit grondbezit, de verschillende percentage van heffing van de twee rubrie ken, de eigen aangifte. De vrijstelling is verlaagd tot 700, onder bepaling dat bij gemengde inkomsten die som het eerst moet worden afgetrokken van de inkomsten uit arbeid. Bij de aangifte wordt de keus gelaten om óf het bedrag van vermogen en inkomsten op te geven, öf de belastingsom uit beiden hoofde, die men meent schuldig te zijn. Ter verzekering van voldoende aangiften wordt de geldboete van 25 tot 10000 gulden bedreigd, behalve tegen hen, die niet of niet tijdig aangifte hebben gedaan, ook tegen hen, die, tot toelichting opgeroepen, niet zijn verschenen, en tegen hen, die weigeren de van hen gevorderde verklaring van juiste aangifte met hun handteekening te bekrachtigen. De valsche verklaring eindelijk wordt bedreigd met de straf, gesteld op het afleggen van een valscben eed. De vier collecteurs der Ssaatsloterij te Amster dam hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij opkomen tegen de volgens hen geheel on juiste voorstelling, door den heer Van Kerkwijk in de zitting van Maandag gegeven omtrent den werkting der collecteurs. Tot dekking van het tekort van 1881 groot f 12.346,862, is alleen beschikbaar het aandeel dat het Rijk toekomt in de opbrengst der leening van 1883 (Atjeh-leening). Dat aandeel beliep f 15,052,455, zoodat daarvan dan nog f 2,705,593 overblijft, het welk nuin mindering van het bedrag der vlottende schuld, op de middelen van 1883 wordt overgebracht bij een door de Regeering ingediend wetsontwerp. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroe pen tegen Donderdag den 27 December e. k., des namiddags te drie uren. Blijkens het negende jaarverslag der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin (bescherm vrouwe H. M. de Koningin) is sedert de oprichting het aantal harer weezen tot 183 geklommen. Voor 53 werd door den Staat, voor 75 door voog dijen, burgerlijke en kerkelijke armbesturen en voor 55 door voogden of particulieren de hulp der Maatschappij ingeroepen. Reeds een belangrijk aantal, 41, dezer weezen is, om het zoo eens te noemen, tot gevestigden staat ge komen. Zij kunnen voor het meerendee! gezegd worden in hun eigen onderhoud te voorzien, al hebben nog niet allen den leeftijd der meerde:jarigheid bereikt. Het aantal leden en begunstigers is van 1782 tot 1956 geklommen. Volgens de Soer. Courant is te Singapore, o. a. in het bijzijn van Mme Poitevin, het huwelijk voltrok ken tusschen mejuffrouw Mina Kruseman en den van Soerabaya afkomstigen heer F. Hoffman. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd de be grooting voor waterstaat behandeld. De heeren Brant- sen, Roëll en Tak klaagden over het hooge eindcijfer ervan, tengevolge van bedriegelijke ramingen, schro melijke uitbreiding van uitgaven voor rivierverbete ringen en gemis aan vaste leiding bij het waterstaats bestuur. Ofschoon amendeering hier moeilijk wordt, wil men toch vooral op rivierverbetering bezuinigen, en wil de heer Tak uitbreiding der buitenhaven te Vlissingen niet toestaan zonder de plannen daarvoor te kennen. De heer Buma wil meer aan het parti culier initiatief overgelaten zien. De Minister, de sprekers beantwoordende, verklaarde in beginsel met de Kamer intestemmen omtrent eene wenschelijke bezuiniging, mits deze niet eene schijn- bezuiniging zij door te dikwijls schadelijk uitstel. Bij beschouwing der uitgaven moet gelet worden op ver anderde omstandigheden. De leiding der zaken heeft met vaste hand plaats. De Minister verklaarde zich tegen staats-organisatie van het zeevaartkundig on derwijs. Wilhelminadorp. Zondag en Dinsdag, beide malen des voormiddags, zal alhier prof. Gunning uit Amster dam optreden, die ook Woensdagavond te 5 uren hij gelegenheid van den kerstboom het woord zal voeren. Ierseke. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. alhier heeft deze week de volgende besluiten genomen le. de zitplaatsen in de kerk niet meer tegen vaste prijzen, maai- telkens voor een jaar aan den meestbie dende te verhuren. De eerste verhuring zal plaats hebben den laatsten Vrijdag in dit jaar; 2e. voor het gedeelte der kerk, dat de gemeente voor ziekenhuis in huur heeft, eene hoogere huursom te vragen 3e. niet meer toe te staan dat personen, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeeren, tijdelijk zoogenaamd onder den toren, d i. hier in een onge bruikt gedeelte der kerk, te stoppen en 4e. aan allen die de kerk dienen, des winters ge durende de godsdienstoefening gratis eene warme voet- stoof te verschaffen. Door het 3e besluit zal de politie voor het geval staan, dat zij, zoolang er niet in voorzien is, geen lokaal zal hebben om dronkaards onschadelijk te maken.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1