1883. N°. 150. Donderdag 20 December. 70ste jaargang. dr. A. ISEBREE MOENS. ISEBREE Na hetgeen wij in ons vorig nommer omtrent de verkiezing op morgen, Don derdag 20 December, gezegd hebben, ge- looven wij te kunnen volstaan met aan- tedringen op eene trouwe opkomst en de kiezers uittenoodigen hunne stem uit- tebrengen op De stembus is geopend van 9—4 uren. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal de van 1 Januari 1884 gehouden worden op Woensdag den 2 Januari 1884. Goes, den 17 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op DINSDAG 26 en WOENSDAG 26 December a. s. zal de SECRET A.PJ.XE! der gemeente alleen geopend zijn des voormiddags van elf tot twaalf uren, voor aangiften in zake den Burgerlijken Stand. Goes, den 17 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 December 1883. De verdere belastingplannen der Regeering, in haar Memorie van antwoord aangaande de tijdelijke versterking der middelen uiteengezet, komen op het volgende neder lo. Met het voornemen om, na afloop der her ziening, een matig deel van het mutatierecht in grond belasting te converteeren, wenscht de Regeering aan het massaal bedrag der grondbelasting als zakelijke last vast te houden, als wanneer er geen redenen zijn om den grondbezitter uittezonderen bij de regeling van 2o. een Klassenbelasting, te heffen naarmate van ieders inkomen, onverschillig uit welke bronnen dit voortvloeit. Daartegenover ligt het in de bedoeling, de patentbelasting, behoudens de 2 pet op de dividenden der naamlooze maatschappijen en wellicht nog enkele andere bestaande rechten, prijs te geven. Ambts halve zullen de ingezetenen in klassen worden gerang schikt, zonder daarbij eigen opgaven uit te sluiten. Bij heffing van een zeer matig percentage wordt de opbrengst op 5 a 6 millioen begroot. 3o. Het 4/5 personeel wordt aan de gemeenten ontnomenzulke uitkeering kon slechts een tijdelijke maatregel zijn. Om de belangen van Rijk en gemeenten beiden te behartigen behoort echter de afschaffing van die uitkeering gepaard te gaan met een nieuwe regeling nl. 4o. Een matige belasting van Rijkswege op de huurwaarde der woningen, met vrijheid voor de gemeen ten om daarnaast een verteringsbelasting te heffen naar plaatselijke omstandigheden. De huurwaarde belasting behoeft niet meer dan 4 millioen op te brengen, terwijl nu Vs van het Personeel aan het Rijk 2 100 000 oplevert. 5o. Het stelsel der gemeente-belastingen wordt in groote trekken aldus Bevoegdheid om, tot een maxi mum, opcenten te heffen op grond- en klassen-belas tingen, en id. tot heffing van een eigen belasting vol gens alle of sommige der tegenwoordige grondslagen van het Personeel, waarvan het Rijk de meeste geheel loslaat, of op zoodanige meerdere grondslagen als zij goedvinden, op honden, vermakelijkheden enzvoorts schoolgeld en vergunningsrecht. Aan kleine gemeenten, voor welke het heffen van een eigen directe belasting bezwarend zou zijn, zouden ook opcenten op de Rijks huurwaarde-belasting kunnen worden toegestaan. 6o. Afschaffing van de patentbelasting zal ver oorloven, het maximum van het vergunningsrecht nog iets hooger te stellen. 7o. Tabak, artikel van algemeen verbruik, is als van zelf voor accijns aangewezendeze kan zeer goed zoo worden geregeld, dat handel noch nijverheid er schade door lijdt. Een recht van 10 ct. per kilogr. zal 1 millioen opleveren. 8o. De in 1884 voor te dragen betere regeling van den suikeraccijns belooft, matig berekend, 1 millioen. 9o. Een recht van 10 ct. per kilogr. kofliiedat mede zender schade voor handel of industrie mogelijk ispast in ons stelsel van verbruiks-belastingen bij uitnemendheid en zal 2% millioen opleveren. lOo. Voorts ligt het in de bedoeling, aan het tarief eenige artikelen toe te voegen, die thans zijn vrijge steld doch een laag of matig recht zonder schade kunnen dragenalsmede de heffing te verbeteren. Opbrengst 2 millioen. Door deze middelen zal de schatkist jaarlijks ca. 11 millioen meer ontvangen, waartegen afschaffing of vermindering van de accijnzen op zeepgeslacht en zout en van de mutatierechten in overweging zou kunnen komen, voor zoover te bekwamer tijd mocht blijken dat de schatkist dit verlies dragen kan. De Regeering vleit zich, dat de onderscheiden wets ontwerpen bovenbedoeld tijdig genoeg in behandeling zullen komen om de nieuwe heffingen in 1885 te kunnen invoeren. De bewerking van sommige is reeds vrij ver gevorderd. Mr. L. A. Bijbau heeft de benoeming tot lid van het bestuur der vereeniging tot Weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland aangenomen. De heer T. H. A. Tromp oud-officier der ar tillerie, schrijft in het Vad., naar aanleiding van het bericht dat de heer Meulemandir. off. van gez. te Bergen-op-Zoomop pensioen gesteld zou zijn, (de Staats-Ct. had toen dit bericht nog niet zooals later is gebleken bevestigd) dat hem dit bericht ongelooflijk voorkomt, en geeft daarvoor gronden op. Het Vad. schrijft nu onder dat stuk«Naar het schijnt, heeft hetgeen dit onderzoek aan het licht heeft gebracht bij den Minister de ovei tuiging gewekt, dat het niet langer in 't belang van den dienst was den betrokken officier van gezondheid te handhaven, wes halve hij wegens 40jarigen dienst op pensioen is ge steld, doch dat er niet die «verregaande nalatigheid in de vervulling der opgelegde plichten" heeft plaats gehad, die een raad van onderzoek noodzakelijk maakt. Naar wij vertrouwen zal de Minister wel bereid zijn nadere inlichtingen te verstrekkenals zij hem in 't openbaar worden srevraagd De Midd. Ct., dit overnemende, teekent hierbij aan: «Van een klachttegen mevrouw De Korte inge diend is nog niets bekend. Volgens nader ons ge geven inlichtingen bestaat daarvoor ook geen reden, daar door die dame in het publiek tegen den genoemden officier niets is geschreven dat een klacht zou wettigen. «Wij hoorden ook niets naders omtrent een even- tuëele aanklacht tegenover ons." In het Nieuws v. d. Dag van heden heeft de heer Meuleman een stuk geplaatst, waarin hij de namen vermeldt van famitiën, door hem in zijn ongeveer veertigjarige loophaan als officier van gezondheid op verschillende tijden behandeld, en wier getuigenis hij, voor de handhaving van zijne eer en zijn goeden naam, ten aanzien van het corps Nederl. officieren en de Nederl. burgerij, gerust inroept. «De familie van wijlen kapt. De Korte, door mij acht achtereenvolgende jaren behandeld en die steeds overal mijne wijze van behandeling roemde", zoo schrijft de heer Meuleman, «mevr. De Korte, die ik nog acht dagen na den dood haars echtgenoots behandelde en die mijn raad nog voor haar jongste kind inriep, die mij nog raadpleegde over huiselijke zaken, zal ik maar niet oproepen, zij mocht mij soms te verlegen maken door mij opnieuw te roemen, zooals ze 28 Oct. jl. en nog na dien tijd gedaan heeft van later zal ik maar zwijgen." Niets persoonlijks van welken aard ook van hooger hand is tot dusverre door den heer M. vernomen. Onder Tweede Kamer komt omtrent deze zaak in dit nommer eene mededeeling van den Minister voor. De Commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen van den Minister van binnenlandsche zaken op het adres van mr. L. Büchler, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zwolle, stelt aan de Kamer voor te besluiten: lo. aan den Minister dank te betuigen voor de gegeven inlichtingen; 2o. te verklaren dat er naar het oordeel der Kamer in dezen voor de Regeering geene voldoende termen bestonden zich met de zaak in te laten. De Commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen van den Minister van W., H. en N., op de adressen der Vereeniging van steenfabrikanten te Groningen en anderen, betreffende het gebruik van inlandschen gebakken steen bij Rijkswerken, alsmede de nader dienaangaande ingekomen adressen, heeft dienaangaande aan de Kamer voorgesteld: lo. den Minister van waterstaat, handel en nijver heid, onder toezending van een afschrift van dit rap port, dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen; 2o. den Minister voornoemd in overweging te geven om bij de Rijkswerken alleen dan het gebruik van buitenlandschen steen toe te staan, wanneer de aard dier werken of het belang der schatkist dat gebruik noodig maakt. De minderheid der Commissie kan zich met het sub 2o. voorgestelde niet vereenigen. Van het standpunt uitgaande, dat bij het opmaken der bestekken uitsluitend op de eischen van het werk en het landsbelang moet worden gelet; en dat, bij uitvoering van Rijkswerken overeenkomstig dien regel, lie Regeering in de keuze der meest doelmatige mate rialen geheel vrij behoort te blijven vindt de min derheid in de onderwerpelijke stukken geen voldoenden grond om aantenemen dat die regel niet wordt nage leefd, en mitsdien ook geen aanleiding tot het sub 2o. voorgestelde. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van een ruiling van buitengronden in het Slaak met Mevr. Weerts, geb. Schorer van St. Filipsland. Blijkens een mededeeling in de N. R. Ct. be staat het overleg, dat tusschen de besturen van den Ned. Rhijnspoorweg, de Exploitatie-maatschappij en den Holl. IJzeren Spoorweg is verkregen, daarin, dat, te beginnen met 20 December a. s„ doorgaande spoor wegrijtuigen zullen loopen in de volgende treinen 1. Van de Ned. Rhijnspoorweg en de Exploitatie maatschappij a. de treinen van Amsterdam via Tilburg, Ro- zendaal, in de richting naar Londen, Brussel en Parijs, vice versa. b. alle locaaltreinen van Amsterdam naar 's Bosch, Tilburg, Breda en Rozendaal vice versa. 2. Van den Holl. IJzeren Spoorweg en de Exploit, maatschappij a. de treinen van Amsterdam via Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Rozendaal, in de richting naar Londen, Brussel en Parijs, vice versa. b. de treinen van Amsterdam en Hilversum, Utrecht, in de richting van Nijmegen, Venloo, Maastricht en Luik, vice versa. c. alle treinen van Amsterdam via Hilversum, Utrecht naar Bokstel, vice versa. Wolfertsdijk. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad zijn o. a. eenige wij zigingen in de gemeente-begrooting 1884 gebracht alsmede vastgesteld de instructie van den gemeente secretaris. In plaats van den heer G. De Jager, die zijn ontslag had aangevraagd als lid van het college van zettersis eene aanbeveling opgemaakt uit de heeren C. Zuijdweg en P. Den Herder. De secretarie zal geopend zijn cp werkdagen van 9% tot 2 uren, terwijl viermaal 'sjaars, zoowel te Oostkerke als te Oud-Sabbinge, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze vaccinatie Te Bergen-op Zoom is in de jongst gehouden raadsvergadering door c-en lid het voorstel gedaan tot het doen bouwen van eene keersluis of keerdeuren aan den ingang van de havenwaardoor een einde zal komen aan de vele en aanhoudende schaden, die de bewoners aan die zijde der stad bij hoogen waterstand steeds lijden. Het voorstel is tot onderzoek in handen gesteld van het dagelijksch bestuur. De schade door de stad aan hare bedijkingen ge leden die van particulieren hieronder niet begre pen bedraagt f 5000. Jl. Zaterdagavond werd te Amsterdam eene ver gadering gehouden van Nederlandsche dagbladschrij vers, waarin statuten werden vastgesteld van een »Ne- derlandschen journalisten kring" die ten doel heeft: a. bevordering van de belangen der Nederlandsche journalisten en 6. het vormen van een bond tusschen de journalisten onderling. Er werd o. a. besloten deze statuten aan de verschillende journalisten toe te zenden, hen tot deelneming uit te noodigen en in eene volgende vergadering het bestuur te benoemen. TWEEDE KAMER. Bij het debat over hoofdstuk Oorlog verklaarde de Minister gisteren, dat een onderzoek naar de zaak van den officier van gezondheid te Bergen-op-Zoom geen aanleiding tot rechterlijke vervolging, wel tot pensio neering, heeft gegeven. Afdoende verbetering der levende strijdkrachten moet wachten tot grondwetsherziening. Verschillende sprekers verklaarden zich tegen het hoofdstuk, indien het niet aanzienlijk verminderd werd. Aangenomen is een amendement tot vermindering met 16,000 voor de wijziging in de verhouding van het aantal eerste en tweede luitenants. Op het zestal van predikanten voor de vacature te Heinenoord komt voor de heer Gunning te Wil- helminadorp. Bij de Ilerv. gemeente te Borsele zijn tot kerk voogden gekozen de heeren J. Rottier Lz. (aftr. pres.) en F. Van Duijne. Te Middelburg werd Zondagvoormiddag in de Ger. Gem. (kerk Segeerstr.) door ds. Schaafsma van Enkhuizen, naar aanleiding van Openb. 10: 811, tot leeraar bevestigd de heer D. Janse. Des namiddags deed ds. Janse zijn intrede met Hand. 11: 1618. 's-Heerenlioek. Bij de alhier gehouden stemming door stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente voor leden van het kiescollege zijn als zoodanig her kozen de heeren Duivewaardt, A. Bolier en M. Slabbe- koorn, terwijl voor de bestaande vacatures zijn gekozen de heeren P. Van Dalen Kz., J. Wiskerke en M. Oele. Wanneer die heeren, zooals wij hopen, hunne be noeming aannemen, is het kiescollege voltallig. Ellewondsdijk. Herbenoemd zijn tot kerkvoogd A. Mol en tot notabelen P. Geense Wz. en P. Stouten. Te Welsrijp (Friesland) werd tot predikant bij de Herv. Gem. beroepen de heer W. Baart de la Faille van Amsterdam, op een traktement van 3000. De beroepene kwam over, om de plaats eens optenemen, en verklaarde dat hij zich wel tot de gemeente voelde aangetrokken, maar de volgende wenschen had lo. vergrooting der bestaande nieuwe pastorie, die voor hem veel te klein was2o. een vasten tuinier, tevens voerman3o. een nieuwen dichten wagen van minstens 5004o. een mak paard5o. de gemeente moest ƒ100 betalen, benoodigd voor 't weduwenfonds; 6o. personeel en hoofdelijke omslag moesten eveneens door de gemeente worden betaald. Daar men niet aan deze eischen wilde voldoen, heeft dominee bedankt. (IV. R. Ct.) Benoemd tot onderwijzeres te Bergen-op-Zoom mej. C. M. A. F. L. Sterk, te Halsteren. Voor de Engelsche taal akte A is te Utrecht toegelaten de heer J. J L. Bourdrez, van Middelburg. i m n na—bb— ii i i irr in mr Hseaaa aaaaawwi mmn-i—titt iirnunmrrr -i Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren veroordeeldP. Van A.38 j.te Ter-Neuzen wegens beleediging van een beambte in functie tot 3 dagen cel. J. F. B., 38 j., polderwerker te Goes, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. J. II.13 j., zonder beroep te Ter-Neuzen, wegens diefstal tot opsluiting in een ver beteringsgesticht voor den tijd van 5 jaren.J. V., houtzager, 28 jte Goes, wegens diefstal tot drie maanden cel. J. Van C., 22 j., metselaar te 's-IIee- renhoek, wegens mishandeling tot f8 boete. L. II., 47 j., winkelier te Sas van Gend, wegens hoon tot f 8 boete. J. F. P, 38 jlandbouwer te Sas van Gend, wegens beleediging tot f 8 boete en J. P. R., 34 j., sigarenmaker te Middelburg, wegens openbare dronkenschap, bij herhaling gepleegd, tot 21 dagen gev. en na het uiteinde dier straf opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende 3 maanden. De gisteren alhier gehouden vergadering van de Afdeeling Heinkenszand der Maatschappij van Land bouw en Veeteelt in Zeeland werd door 65 leden bij gewoond. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 18 Sept. jl. werd mededeeling gedaan van ingekomen missives, en bracht de voorzitter, de heer E. Van den Bosch, rapport uit over het vei handelde in de najaars vergadering van het hoofdbestuur, wat reeds vroeger ook in ons blad werd medegedeeld, waarbij wij echter nog kunnen voegen, dat bij de van de maatschappij uitgaande vóortentoonstelling te Middelburg het ter inzending naar Amsterdam goedgekeurde vee voor rekening der maatschappij geleid, gevoerd en geassu reerd zal worden en de geleiders vrije huisvesting zullen genieten Tevens dat de melk dier koeien het eigendom blijft van de inzenders en te hunnen bate te gelde zal gemaakt worden tijdens de tentoonstelling. Men kan daarvoor dan hooge prijzen verwachten. De aangifte moet vóór 1 April geschieden en de al manak voor 1884 zal omtrent deze zaak nadere mede- deelingen bevatten. In die vergadering waren ook nog door den heer De Witt Andriessen mededeetingen gedaan betreffende den inslag van Landbonwzout in de afdeeling Tolen, welke niet minder dan 11784 kilo heeft bedragen. Tevens werd in verband daarmede door den Voorzitter voor lezing gedaan van eene kennisgeving van den Inspec teur der directe belastingen en accijnzen te Middelburg, dat ook de swöontvangers in Zeeland zullen worden gemachtigd tot afgifte van biljetten tot inslag van Landbouwzout. Daarna deelde de voorzitter een er. ander mede om trent het verhandelde in de vergadering van het comité voor de internationale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden. In die vergadering is nader be sloten eene uitloving te doen voor inzendingen van land bouwgewassen en wel afzonderijk voor gewassen, door de I landbouwers zeiven geteeld, en voor Imndelsgewassen,

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1