Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtszaken. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. «deer te heffen op de grondbelasting.' Öok het wets ontwerp, dat de strekking had om Vs van het personeel aan de gemeenten te ontnemen en aan de gemeenten het recht te geven meer opcenten op de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen te heffen, is ingetrokken. Verder heeft de Minister in zijn momorie ook zijn definitieve hervormingsplannen ontwikkeld. De Minister wil de patentbelasting, behalve de 9de tabel (naamlooze vennootschappen) afschaffen en het personeel geheel aan de gemeenten overdragen. Daardoor zal de Staat een verlies lijden van circa 6 millioen gulden, maar daartegenover staat, dat de Minister tal van nieuwe belastingen wil invoeren, zooals een in komstenbelasting van 5 millioen (klassensteuer), een belasting op koffie, een belasting op de tabak, ver hooging van invoerrechten enz. Het totaal der ministe- riëele plannen zal de rijksschatkist een voordeel be zorgen van ongeveer 10 a 11 millioen. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn antwoord ingezonden op het wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 240, 242 en 247 der Gemeentewet. In beide wordt gezegd, dat de Regeering het eens is met die leden, welke uitstel van de be handeling dezer voorstellen onraadzaam achten. Om in den loop van het tegenwoordige zittingjaar de wet op het lager onderwijs te wijzigen, zij het in administratieven zin, zal vrij wat inspanning van Re geering en Kamers noodig zijn indien daaruit eene belangrijke bezuiniging van rijksuitgaven voortvloeit, zal men daarvan toch niet vóór 1885 kunnen genieten. Hoewel een ontwerp van wet, daartoe strekkende, thans bij den Raad van State in behandeling is, kan deze zaak geen invloed uitoefenen op het oordeel over de voorloopige voorziening ten aanzien van den dients voor 1884. Wolfertsdijk. Ds. F. Hage berichtte der gemeente Zondagnamiddag, dat bij hem een beroep was ingeko men naar de Herv. gemeente te Zevenhoven (class. Leiden). 's-Gvavenpolder. Herbenoemd als president kerk voogd bij het Hervormd kerkbestuur de heer Jan "Woutersen. Rilland-Batli. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier door den heer Spijkerboer, can- didaat bij 't provinciaal kerkbestuur in Noord-Brabant. Tolen. Niettegenstaande het kl. bestuur de censu reering van 3 leden alhier heeft vernietigd, heeft de kerkeraad deze 3 personen nogmaals gecensureerd. Ovezand. Herbenoemd tot ouderling bij de Herv. kerk alhier de heer P. Corstanje en tot diakenen, in plaats van de heeren C. Boeij en I. Van de Velde, de heeren D. Van der Poel en W. N. Van Liere. Het aantal theologische studenten voor de Her vormde kerken wordt al kleiner. Dit jaar kwamen aan: te Utrecht 20, aan de Vrije universiteit te Am sterdam 8, te Amsterdam aan de Stads universiteit 3, te Groningen 2 en te Leiden 1, samen 34, terwijl reeds voor de gewone behoeften een 50tal onmisbaar is, nog afgezien van de 2 a 300 vacaturen. De heer C. J. Janse te Tolen is benoemd tot onderwijzer te Wageningen. Ovezand. Aan de openbare school alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. E. C. I. Busman, thans onderwijzeres te Lunteren, gem. Ede. Het vergelijkend examen voor een hoofd aan school A te Ter Neuzen zal plaatshebben op Vrijdag en Zaterdag 21 en 22 dezer. Naar men verneemt zijn tot deelneming daaraan opgeroepen de 9 volgende heeren: A. J. P. De Beste te Middelburg, L. H. Dor- maar te Renesse, J. Van den Ende te Groede, W. De Groot te Valkenburg bij Leiden, L. Hogerland te Middelburg, A. Kok te Zaamslag (Othene), P. J. Van de Sande te Ter Neuzen, L. H. Varossieau te Wou- drichern en H. J. Vooren te Poortvliet. (T.N.Ct.) Door de verschillende gemeenten in onze pro vincie is in het jaar 1882 f613,053.29 voor het lager onderwijs uitgegeven, waaronder f333,790.60 voor be looningen van onderwijzend en dienstdoend personeel, f224,281.74 voor bouw en onderhoud van schoollo kalen, f37,782 04 voor school meubelen en schoolbe- hoeften en f8,837.51 voor verlichting en verwar ming. De ontvangsten bedroegen eene som van f310,825.10%, namelijk f252.475.22% aan Rijks- subsidiën, f50,509.57 aan schoolgelden, f6,56410 uit bijzondere fondsen, en f 1,276.23 wegens bijdragen van andere gemeenten. Te haren laste bleef dus nog eene som van f 302,228.15%. Bij resolutie van den Minister van koloniën is de hulponderwijzeres mej. G. S. Dominicus Van den Bussche gesteld ter beschikking van den Gouv. Gen. van Ned. Indie, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. Naar gemeld wordt, heeft Z. M. de Koning aan de directie der christ. Normaalschool te Nijmegen eene gift van honderd gulden toegezonden. Op de voordracht tot benoeming van een leeraar in scheikunde en nat. historie a. d. m. s. te Schiedam staat dr. Z, T. Diehl te Zieriksee no. 2. De heer Moens, inspecteur van het lager on derwijs, schrijft in De Wekker Van verschillende zijden hoor ik bezwaren opgeven tegen de dagen door mij voor de vergaderingen aan gewezen. De gegrondheid daarvan kan ik niet ont kennen, maar ik kan ze evenmin alle weg nemen. In dien stand van zaken acht ik het geraden, hoe ongaarne ik er toe overga, het houden der samenkom sten tot med. April uittestellen. De juiste dagen zal ik in 't begin van Jan. e. k. meedeelen, vroeg genoeg om ieder in de gelegenheid te stellen, de moeielijkheden, die ook dan nog wel zullen overblijven, uit den weg te ruimen. Het was hier Zaterdagavond voor een «Nuts- avond" zeer goed bezet in de concertzaal, en wij ge- looven dat de voorzitter van ons departement terecht opmerkte dat die buitengewoon groote opkomst te danken was aan den goeden naam, welken de heer Werumeus Buning, die als spreker optrad, zich dool1 zijne geesteskinderen verworven had. Of de heer Buning Zaterdag dien goeden naam handhaafde? In alle opzichten! Geniet men reeds bij het lezen zijner voortreffelijke schetsen, dat lezen wordt leven als de heer Buning zijne geesteskinderen zelf »ten tooneele voert". Want dit is de naam, die aan het voordragen zijner geschriften moet gegeven worden. Hier werd niet meer voorgelezen", maar wanneer de heer Buning sprak dan schilderde hijdan zag men als 't ware den ouden admiraal, den bootsman, den «rooje" en zooveel anderendan zag men den ouden zeebonk met een kinderhoofd op de knie of tegen de borstdan hoorde men het loeien van den storm, het buigen der ra's, het knetterend slaan der zeilen, dan leefde men mee in alles wat ons voorgesteld werd. Onmogelijk uit dezen rijkdom van letterkundige ju weeltjes het beste aantewijzen. Als de oude admiraal »zijn schip" voor zijn verbeelding roept toen het zijn laatste reis deed en den knoei kreeg, dien de admiraal mede voelde en dien »zoo'n ouwe kast" niet meer verdragen kanals de heer Buning ons vergast op het afscheidswoord dat de oude admiraal tot zijn neefje richt en zegt dat hij goede vrienden moet blijven met dien »heel ouden heer", dien de oude admiraal zelf eens uit het oog had verloren; als hij ons vertoont het onderhoud op »den platvoet" tusschen den «rooje" en zijn pleegzoon, toen deze het stuk spek had ge stolen en hem beduidde dat hij een dief wasals hij ons dat treffend oogenblik schildert waarop »de rooje" den «molenaar" overboord ziet; den komman- dant, van wien het afhangt of het sein tot het strijken der sloep bij zulk noodweer zal gegeven worden; dat schijnbaar onbeduidend maar zoo innig gevoelvol tafe reeltje van den »rooje" met den lepel, waarop «mo lenaar" zijne initialen C. J. M. had gekrast, dan doen wij slechts onrecht aan al het andere wat wij niet noemen kunnen. De heer Buning heeft met een benijdenswaardig talent en met de hand en het oog van den kenner de rijke stof bewerkt, welke het goede hart van den zee man, verborgen onder ruwe schors, hem aanbiedt, die zelf een hart bezit. Het was een avond vol genot en ongetwijfeld zullen velen der hoorders zich aangetrokken gevoelen tot den door den heer Buning uitgegeven bundel «Marine schetsen", waarin men zooveel edelaardigs, zooveel schoons en kostbaren humor, gepaard met correcte karakter- en natuurschildering, vindt. Een woord van dank aan het bestuur van het de partement, dat het ons met den heer Buning in kennis brachtaan den heer Buning voor het onwaardeerbaar genot ons verschaft. Wij geven hem de verzekering dat zijn «tot weerziens" iederen aanwezige aangenaam in de ooren klonk. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aanvaard van s Rembrandt", vereeniging tot behoud in Nederland van kunstschatten. Een in Engeland beroemde schilderes Clara Mon- talba heeft eenige maanden in ons land studies ge maakt zij vond Amsterdam en Dordrecht, maar vooral het eiland Walcheren hoogst interessant. Waarschijn lijk zal zij voor het volgend jaar een schilderij zenden naar de Royal Academy", voorstellende een kijkje op of in Middelburg. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank, tevens in de kosten, veroordeeld J. E. O. 17 j, arbeider te Wolfertsdijk, wegens diefstal tot acht dagen cel. K S. 18 jP. S. 12 j., en J. B. 16 jallen te Wolfertsdijk, wegens diefstal de le en 3e ieder tot 8 dagen cel en de 2e tot 3 dagen gev. S. De R. 16 j., te Kruininge, arbeider, wegens diefstal tot 15 dagen cel. J. B 50 j., werkman te IJzendijke, wegens diefstal tot een maand cel. en P. C B 56 jwerkman te Hulst, wegens mishandeling tot een maand cel en f8 boete. Anton Vredegoor, die reeds twee malen doo>' de Gerechtshoven te Arnhem en te 's-Hertogenbosch werd veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, wegens doodslag op den veldwachter Kraaijenbrink te Steende ren, is nu door het hof te 's-Gravenhage vrijgesproken. Het Duitsche stoomschip Catania, gezagvoerder Peyn, van Hamburg naar Antwerpen, Zaterdag te Vlissingen gepasseerd, heeft op de hoogte van Ameland den 13 dezer gered drie man van een ontredderde Engelsche vischsloep en de geheele bemanning (zeven man) van een Duitsche schoener, in zinkenden staat verlatenalsook op 25 mijl NNW. van Westkappel de geheele bemanning (zeven man) van een Engelschen driemaster, welk vaartuig insgelijks ontredderd en zinkende was. Die zeventien personen zijn alle be houden te Antwerpen galand. Van de vischsloep wa ren twee man over boord geslagen en verdronken. Oostburg. Verleden week is door onze afdeeling der Zeeuwsche landbouwmaatschappij besloten den heer Vorsterman van Oijen uittenoodigen tot het geven van eenige landbouwlezingen in 1884. Zoo mogelijk zal dhr. v. O. op plaatsen optreden waar men hem nog niet hoorde. Op de begrooting is 125 voor die voordrachten gebracht Dezer dagen werd te Rozendaal de jaarlijkscbe algemeene vergadering gehouden van het Bond van beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland. Met het oog op de buitengewoon lage suikerprijzen is de prijs der beetwortelen voor het aanstaande sei zoen met éen gulden verlaagd en gebracht op tien gulden per 1000 kilo. Verder is ook het belangrijk besluit genomen, (dat wel de aandacht verdient van grondeigenaren en landbouwers) dat met het oog op de grove misbruiken, met het zaad gepleegd in de gemeente Oude Tonge (Z.-H.) en Bokhoven (N.-B.) in welke beide plaatsen dat euvel het meest voorkwam, in het volgende jaar geen beetwortelen zullen worden aangekocht. Nauwelijks heeft de Fransclie Kamer der regeering een krediet van 9 milloen francs toegestaan voor de zaken in Tongkin, of de ministeraad is bijeengekomen om het bedrag te bepalen van een nieuw te vragen krediet. Trouwens het eerstbedoelde krediet behoeft ook slechts te voorzien in de behoeften tot ultimo December en gold hoofdzakelijk voor uitgaven, die feitelijk reeds waren geschied. In den Zaterdagochtend gehouden raad der ministers is het cijfer van het nieuwe krediet, dat moet dienen voor de eerste helft van 1884, vastgesteld op 20 millioen, waarvan drie mil lioen tot vervanging van het materieel in de arsenalen en 17 millioen voor onderhoud van het tegenwoordig expeditiekorps en de uitzending van belangrijke ver sterkingen. Het opperbevel zal nu overgaan in handen van ge neraal Millot, die te Marseille den 23 December scheep zal gaan. Hij zal onder zijne bevelen hebben de ge neraal Negrier en Brière de l'Isle en drie bataljons met zich voeren, terwijl drie andere bataljons in het midden van Januari zullen vertrekken; ieder bataljon telt 800 man. Zoodra de toestemming in het parle ment is verkregen, zal het korps expeditietroepen op ongeveer 15000 man worden gebracht. Admiraal Cour bet zal na aankomst van den generaal Millot het op perbevel aan dezen overdragen en daarna het bevel over de scheepsdivisie weder op zich nemen. De minister Ferry heeft het ontwerp van het sup pletoir krediet reeds naar de Kamer verzonden en zeide daarbij, dat de opwinding te Hué en de vermoording van den koning niet waren bevestigd, doch dat zij maar al te waarschijnlijk zijn. Deze toestand noopt de regeering versterkingen te zenden. De minister vraagt de urgentie voor het voorstel en verzending naar de bestaande commissie voor de kredieten. De Tongkin-commissie heeft het voorstel reeds in behandeling genomen en zou het rapport heden bij de Kamer indienen. Het bericht omtrent de vergiftiging van den koning van Annam wordt door verschillende andere bevestigd. Ook de Fransche autoriteiten te Saigon, door de re geering ondervraagd, achten het feit zeer waarschijn lijk, ofschoon zij er geen bericht van ontvangen hadden. Al de berichten zijn intusschen afkomstig uit, de zelfde bron. De »Hissus", een boot van de Message- ries Maritimes van Saigon naar Haï-Phong, heeft in de haven te Tourane het gerucht vernomen, en bij aankomst te Haï-Phong is het door alle corresponden ten aan hun bladen geseind. Ander bericht is er niet. Vrijdag heeft de Transvaalsche deputatie weder eene conferentie gehad met den Engelschen minister Lord Derby. Zij heeft anderhalf uur geduurd en liep uit sluitend over de westergrens-quaestie, het z. g. Bechu- ana-land. Men is het blijkbaar daarover nog niet eens geworden. De onderhandelingen over dit lastige punt gaan evenwel door en ter bespoediging van zaken zal het debat worden voortgezet, ook nadat Lord Derby naar zijn landgoed zal vertrokken zijn, hetgeen vermoedelijk heden zal plaatsvinden. De liberale leden der Spaanselie Kamer hebben Vrij dagavond ten huize van den minis:er-president, den heer Posada Herrera, eene vergadering gehouden, waarbij deze verklaarde de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor koning Alfonso's reis naar Duitschland en voor alles wat de regeering had gedaan ter gele genheid van den militairen opstand in Augustus Ook meende de minister dat er geene oorzaak was geweest voor de laatste verandering van ministerie; toen hij echter eens door den koning belast was met de vor ming van een nieuw kabinet, 3chtte hij het zijne taak te streven naar de vereeniging der verschillende frac ties van de liberale partij, welker beginselen dezelfde waren, al bestond er verschil in de wijze van toepas sing. Want de leuze der gansche partij was de toe passing der constitutie van 1876 in den geest, die aan de constitutie van 1869 ten grondslag lag. Het is dringend noodzakelijk te geraken tot eene verzoening der fractieszij wordt geëischt door de openbare mee ning en door het belang van het vaderland. Na deze inleiding besloot de vergadering den heer Sagasta voor de eerstvolgende zitting te benoemen tot president der Cortes. Ook Sagasta, toen hij zijn dank betuigde voor dat blijk van vertrouwen, legde nadruk op de noodzakelijkheid van eenheid onder de liberalen en zette uiteen dat hij en zijne ambtgenoo- ten vrijwillig hadden afstand gedaan van de regeering, om geen hinderpaal te zijn op den weg tot een voor allen bevredigend vergelijk De bijeenkomst, waar een verjaagd minister en zijn opvolger zoozeer bleken overeen te stemmen, bewijst dat voor de eerstvolgende zitting eene vruchtbare sa menwerking der liberalen is te verwachten. Konden wij, dit lezende, nu ook maar zeggen: Tout comme chez nous. 'Vrijdagnacht is bij den bejaarden heer "V. d. W. te Wilhelminadorp een brandbrief bezorgd. Men eischte onder de noodige bedreigingen eene som van 300. De dienstbode, die door het geklop op de deur wakker werd, schijnt zich in dezen zeer moedig gedragen te hebben. Ovezand. Uit de rekening en verantwoording van het bestuur der »Werkmansvereeniging" over 1882/83 bleek, dat in twee partijen aangekocht zijn 128 kar steenkolen en uitgemeten 2530 H.L. De leden hebben betaald 52 cent per H. L. op den wagen, en 62 cent vrij thuis. Er bleven in voorraad voor de leden 267 II. L. Deze kolen tegen inkoopsprijs op de rekening gebracht, sloot die rekening met een goed slot van 7,40. Na den laatsten aanvoer der kolen zijn weer 7 nieuwe leden toegetreden. Ierseke. Gisteravond is de oesterput van baron "Van Zoelen, die bijna geheel hersteld was, door het ontstaan van een zuiger of zooger op nieuw doorge broken. Den ganschen nacht door heeft men met kracht gewerkt om het gat weer dicht te krijgen, waarin men, begunstigd door het maanlicht, geslaagd is. Het verhaal van het verongelukken van den St. Filipslandschen veerschipper met diens zoon en een passagier, dat naar het schijnt van uit Tolen naar bier is overgebracht, is gelukkig gebleken Onwaar te zijn. In het begin geloofde men niets van de tegen spraak, zoo algemeen was verteld dat De Ruijter met zijn oom verdronken was. Niemand weet hier tot heden hoe dat verhaal in de wereld gekomen is. Men verzoekt ons als eene bijzonderheid te ver melden, dat bij Joh. De Schipper, koemelker te Hoedekenskerke, eene vaars drie maanden is gemolken, dat zij daarna droog is gegaan en nu aan een vaars- kalf het leven heeft geschonken. De stormschade aan den Anna-Friso-polder (gemeente Wissekerke) wordt voorloopig begroot op p. m. 700. Aangenomen, dat de bevolking van Middelburg vrij wel een tweehonderd en vijftigste gedeelte van die van Nederland beloopt, en onderstellende, dat door het geheele Rijk in dezelfde mate postpakketten verzonden werden bij gelegenheid van het jongste St. Nikolaas- feest, dan komt men tot het resultaat, dat minstens een half millioen pakketten door de postambtenaren zijn behandeld. Berekent men voorts 15 cent voor ieder pakket, dan komt men tot een bedrag van driekwart ton gouds. Waarlijk, Sinterklaas heeft de schatkist niet on aardig bedacht. Vlissingen. Het Engelsch driemastschip »S. B. Weldon" zit op de Spijkerplaat vol water en het tuig is gedeeltelijk over boord geslagen. Het schip is ge heel verlaten en kan als verloren beschouwd worden. De équipage is reeds naar Engeland vertrokken. De Holl. brik «Susanna" voor Middelburg is hier in het dok gekomen met verlies van rondhout en zeilen. Het water blijft bij ieder vloadtij nog even hoog (25 d.M. boven A. P.). Het onderloopen van langs den zeedijk gelegen straten heeft zich echter niet meer voorgedaan. Het tot 0.43 M. onderloopen der kazerne Arse naal te Bergen-op-Zoom heeft grooter schade aange bracht dan men aanvankelijk verwacht had. In de geheele benedenverdieping, waarin o a. de woning van een gehuwd adj -onderoff.de cantine, bureau's, onderofflcierskamers en eetzaal, is liet water onder de vloeren blijven staan, zoodat men planken heeft moeten losbreken om de groote hoeveelheden water er uit te pompen. Twee groote regenputten zijn vol zout water geloopentwee dagen heeft men aan het uitpompen besteed. De havenbewoners voor het meerendeel mingegoeden hebben zware verliezen geleden. In vele woningen zag men de provisie aardappelen rond- of wegdrijven. De schade aan dijken en het verlies aan oesters voor de heeren De Meulmeester en De Rijke is nog niet met cijfers optegeven. (ZV. R. Ct.) In verband met de di ie gearresteerden te Vorst als verdacht van den moord te Heinoo, heeft men aldaar eene huiszoeking gehouden, waarbij gevonden zijn onder een vat verborgen gouden kettingen, ringen en andere kostbaarhedenverder verscheidene ganzenkoppen vleugels konijnenvellen, enz. Twee revolvers waren in een mesthoop verborgen, waarvan een nog met zes schoten geladen was. De vorige week had in het ziekenhuis te Gro ningen de verwijdering plaats van twee kogels uit de schedelbeenderen van den oudsten der beide boeren knechts, die bij den onlangs onder Raalte plaatsgehad hebbenden moord en roof er het leven heeft afgebracht. De derde kogel kon niet worden gevonden. Ook bij deze gelegenheid moet de verwondedie nog slechts 20 jaar oud iszich weer zeer kordaat hebben ge houden. Het bericht, dat te Charlois een oude vrouw verdronken zou zijn, was onjuist. De vrouw had haar toevlucht gezocht op den zolder van een buurvrouw en is, bij het zakken van het water, weêr te voor schijn gekomen. Door den postschipper W. Van den Berg van Vianen, die reeds zoo menig menschenleven heeft ge red, zijn de vorige week behouden aan wal gebracht 10 personen van in hoogen nood verkeerende schepen. Hij had het geluk de schepen te bereiken en hier door de personen te redden. Onder de vele schepen, die de vorige week op onze kusten zijn gestrand, behoort een Engelsche schoener met een zeer gevaarlijke lading, nl. 40000 kilo dynamiet en 16000 kilo buskruit. De afnemers waren: «Rheinische Dynamietfabrik" te Opladen bij Keulen en Vereinigte Reinische u. Westphalisclie Pulverfabriken" te Keulen. Natuurlijk zijn tegen groote onheilen, die daaruit zouden kunnen ontstaan, de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Niemand bevond zich jop het schip omtrent het lot der bemanning kan men dan ook slechts gissingen maken. Reeds zijn verschillende aangespoelde partijen dynamiet en kruit aan het Sche- veningsche strand in bewaring- genomen, die goed worden bewaakt. De personen, die met dynamiet in aanraking kwa men, klaagden allen over zware hoofdpijn, en kin deren, die erop gezogen hadden want men be schouwde het eerst als suikergoed werden onge steld. Een beslissing omtrent de berging werd door de bevoegde autoriteiten nog niet genomen. Het door de uitgevers S. W. N. Van Nooten te Schoonhoven ten voordeele der ongelukkigen door de ramp in Ned-.Indië uitgegeven werkje, getiteld: «Miskende Trouwe en andere Gedichten van S. J. Van den Bergh", heeft voor dat doel de som van 556,50 opgebracht, welk bedrag door genoemde firma aan de hoofd-commissie is overgemaakt. Stormberiehten. De locale nieuwsbladen zijn nog vol stormschade-berichten en ongelukken. Het is niet mogelijk, van alles melding te maken, en wij moeten ons daarom bepalen tot enkele mededeelingen, die hier volgen. De Westkapelsche dijk en de duinen op Schou wen hebben veel schade bekomen. Nabij Lage Zwaluwe verdronken Woensdag 2 schippers, wier schuit door den storm, bij het haven-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2