1883. N". 149. Dinsdag 18 December. dr. A. ISEBREE M De aanstaande verkiezing. Ropereu ceiilen en halve cenlen SLACHTERIJ Staten-Generaal. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de achtste maal in het tijdsverloop van éen •jaar zijn de kiezers van Goes opgeroepen om ter stem bus te komen. De heer 3. Van Zandbergen Buwalda heeft door zijn vertrek naar elders zich genoodzaakt gezien zijne betrekking als raadslid nederteleggen en ter vervulling van die vacature zullen de kiezers Don derdag 20 December a. s. hunne stem moeten uit brengen. Hadden wij bij verscheidene der zeven voorafgaande verkiezingen dikwijls een zware taak met het oog op het vermoedelijk succes, bij de verkiezingen voor den ge meenteraad was de liberale partij vrij gelukkig en er is alle reden om bij de aanstaande verkiezing op een evenzeer gelukkigen afloop te hopen. In eene vergadering van kiezers op Zaterdag 8 Dec. jl. is met algemeene stemmen tot candidaat geprocla meerd dr. A. ISEBREE MOENS en wij behoeven het wel niet te verzekeren, dat deze keuze door ons met groote ingenomenheid wordt begroet. Wij herinneren slechts eraan, dat reeds meermalen over eene candidatuur Moens is gesproken, en dat de beslistheid, waarmede de heer Moens om zeer geldige redenen steeds de aanvaarding ervan weigerde, alleen oorzaak is geweest dat hij nog niet als candidaat is gesteld. Thans echter heeft de heer Moens, na lang aarzelen, besloten de candidatuur aantenemen en heeft hij alle persoonlijke redenen ter zijde gezet teneinde in het algemeen belang werkzaam te zijn. Reeds in de bovengenoemde bijeenkomst van 8 Dec. jl. hebben de aanwezigen zich daarvoor dankbaar getoond, door eenparig den heer Moens tot hunnen candidaat te proclameeren. A. s Donderdag evenwel moeten de kiezers door eene trouwe opkomst en door een groot aantal stemmen op hem uittebrengen het bewijs leve ren, dat ook zij het op prijs stellen, dat de heer Moens hunne oelangen wil gaan behartigen. Dr. Moens toch is iemand van meer dan gewone talenten. Zijne opleiding en de door hem verkregen titels zijn ons een waarborg, dat wij hier te doen hebben met een man van groote algemeene ontwik keling. Maar ook zijne speciale bekwaamheden geven ons gereed® aanleiding om zijne verkiezing met warmte aantebevelen. Vaak is de wenschelijkheid geuit, een ingenieur of bouwkundige in den Raad te bezitten, en niemand zal dan ook die wenschelijkheid in twijfel trekken. Dr. Moens nu is civiel-ingenieur en dus reeds als zoodanig de aangewezen man. Maar inzonderheid op geneeskundig gebied heeft dr. Moens een goeden naam verworven, zoodanig zelfs, dat hij reeds herhaaldelijk voor een leerstoel aan een der geneeskundige universiteiten in aanmerking is gekomen. Met het oog op de sanitaire belangen der ingezetenen behoeft het dan ook geen betoog, dat dr. Moens ook in dat opzicht een zeer gewenscht lid zal zijn. Het is waar, dat die belangen ook altijd wakker worden voorgestaan door dr. Callenfels, dien wij hopen, dat nog lang onze vertegenwoordiger in den Raad zal zijn; maar als wij in aanmerking nemen den ruim 80jarigen leeftijd van laatstgenoemd lid, dan zal ook hij zeker het toejuichen, dat jonge krachten hem bij dit gewichtig volksbelang ter zijde staan. Ons dunkt, dat er alle redenen zijn om te verwach ten, dat dr. Moens een sieraad in onzen Raad zal zijn. Ook omtrent zijne beginselen behoeft geen twijfel te bestaan. Zij zijn voldoende bekend, terwijl hij zich overigens heelt doen kennen als een eerlijk man, die recht door zee gaat en die, zoowel in zijne prak tijk als geneesheer als op zoo menig ander gebied, bewezen heeft te zijn iemand met veel ijver, volharding en toewijding voor alles wat aan zijne zorgen wordt toevertrouwd. Er is hier inderdaad eene gelegenheid om een man, die het volle vertrouwen en de genegenheid der ingezete nen geniet, een bewijs van dit vertrouwen te geven en onze gemeentebelangen in voortreffelijke handen te stellen, terwijl buitendien eene keuze in dezen geest gewenscht is om geene vertraging te brengen in de afdoening van zaken. De raadszittingen toch zijn in den laatsten tijd door de bekende werkstaking zeer onvoltallig en aangezien het niet bijwonen der vergaderingen geen individueel karakter draagt, maar het uitvloeisel schijnt van een zeker beginsel, zoo kan het niet anders of, wanneer onverhoopt een aanhanger der anti-revolutionaire partij gekozen mocht worden, deze evenmin de zittingen van onzen gemeenteraad zou bijwonen, zoodat het aantal wer kende leden niet in getalsterkte zou winnen. Het kan niet anders, of dit laatste moet nadeelig werken op den goeden gang van zaken en alle weldenkende kiezers, hoe zij overigens ook over de aanhangige eeds- quaestie denken mogen, kunnen niet anders dan hun stem uitbrengen op een candidaat, waarvan zij zeker zijn, dat hij niet het algemeen belang aan een per soonlijk bezwaar zal opofferen. De algemeene bemindheid van den heer Moens, alsmede het gerucht, dat de kiesvereeniging »voor Nederland en Oranje" zich van het stellen eens tegen- candidaats zal onthouden, zal misschien velen in den waan brengen, dat ditmaal gemakkelijker dan ooit de overwinning aan onze zijde zal verkregen worden. Hier tegen moeten wij echter ten ernstigste waarschuwen. Al stelt de bovengenoemde anti-revolutionnaire kies vereeniging geen officiëelen candidaat, dit is voor hare partijgenooten nog niet altijd een beletsel geweest om zich toch onderling te verstaan. Zorgeloosheid in dezen zou ons wel eens aan onaangename verrassingen kunnen blootstellen. Maar al dreigde dat gevaar ook niet, dan nog be hoort de voortreffelijkheid van onzen candidaat de kiezers ertoe te leiden om in grooten getale optekomen, opdat de heer Moens met eene indrukwekkende meer derheid worde verkozen. Wanneer een man als dr. Moens de candidatuur aanneemt, dan is men zeker ervan dat hier geen per soonlijke eerzucht in het spel is, maar dan weet men dat een offer wordt gebracht aan het algemeen belang en dat het voornemen bestaat de belangen der inge zetenen met energie en toewijding voortestaan. Allen dus, die prijs stellen op het bezit van een in zoo menig opzicht talentvol man in onzen Raad; allen, die de liberale beginselen zijn toegedaan en allen, die geene verdere verstoring van den goeden gang der zaken in onze gemeente wenschen, noodigen wij uit met ons Donderdag 20 December aanst. hunne stem uittebrengen op Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat volgens Kon. besl. van 15 October 1883 (Stbl no. 143) met 31 December a. s. de oude buiten omloop worden gesteld en deze tot uiterlijk 1 Februari 1884 kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters of van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen. Goes, den 15 December 1883 Buigemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door JAN ZEGERS, thans wonende Ie Kloetinge, is een verzoek ingediend, om in het perceel Wijk C no. 80 in het Witte Paardestraatje alhier eene te mogen oprichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zai liggen, terwijl eventueele bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden ingebracht op Zaterdag den 29 December a. s. des namiddags te een uur bij de ondergetekenden. Goes, den 15 December 18S3. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de raadsvergadering van 14 December jl. zijn voor 1884 benoemd a. Tot leden der financiëele commissie de heeren mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET, J. J. RA.MONDT en C E MASSEE, waaruit de eerste is aangewezen om als voorzitter le fungeeren b Tot leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, van welke commissie de burgemeester ambtshalve lia en voorzitter is de heeren mr. J W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET en J. J RAMJNDT; c Tot leden der commissie van voorlichting bij de op making van het kohier van den Hoofdeljken om-lag: de heeren O VIS DER HOEK, C. E. MASSEE en L. G. KAKEBEEKE d. Tot leden der Commissie van classificatie der min vermogende schoolkinderen de heeien J J. OCHTMAN, wethouder, Voorzitter. G. VAN DER HOEK, Lid van den Raad. J. M. KAKEBEEKE, het Burg. Armbestuur. I. WESSEL, de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente. A MATTHIJSSEN, het R. C. Par. Armb. JOHs. FABERY DE JONGE, lid van de Diaconie der Christelijke Ger. gemeente. D. HILDEUN1SSE, lid van de Comm voor de (Econ. Spijsuitdeeling. Voorts zijn in diezelfde vergadering, ter vervulling der vacatures, die door periodieke aftreding met 1 Januari 1884 zullen ontstaan, benoemd: a. tot leden van het burgerlijk armbestuur: de heeren J. M. KAKEBEEKE en M. O. J. PILAAR. b tot regentes van het weeshuis: Mevr. de wed C. DE RONDE BRESSER—VERVENNB. c. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs: de heer Z D. VAN DER BILT LA MOTTHE. d. tot leden der openbaie gezondheidscommissie de heeren dr. N. J. F. VERSCHOOR en dr. L. W.Th. WIGMAN; en ter vervulling der vacature, die met 1 Maart 1884 in de commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs zal ontstaan, de heer J. M. KAKEBEEKE. Goes, den 15 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. t—WMlMH'Wl II l> IIWBMWBMBUPBBBMBMBW—WMWW—B—P GOES, 17 December 1883. Tot nadere geruststelling van hen, die nog steeds meenen, dat de schade te Kattendijke aanzienlijk is en den polder op groote kosten zal komen, meldt men ons nog het volgende Woensdag is bij een hevigen N. W. storm en een buitengewone vloedshoogte van 3.79 M. A. P. het buitenbeloop van den aansluitenden dijk tot aan de kruinlijn ter wederzijde van den keermuur weggeslagen. Dit had plaats te half éen uur en liet zich een oogenblik dreigend aanziente 2 uren echter was het gevaar geweken. Tot herstelling dezer scliade is ter weerszijde van den keermuur een pakwerk gemaakt met den boven kant ter hoogte van 5.50 M. -1- A. P., aansluitende aan den ouden zeedijk. Aan den daar gebouwden keer muur is geene schade toegebracht. Het water heeft op geen enkele plaats over den dijk geloopen. De kosten van herstelling en voorziening hebben, met inbegrip van de daarvoor gebruikte materialen, 430 bedragen. Aan de uitgestrekte zeedijken van bet waterschap is door storm en vloed geene schade toegebracht. Hoedekenskerke. Tegen de beslissing van Gedep. Staten en die des Konings in, waarbij aan M. G. Verbeek de volstrekte meerderheid bij de Juli-verkiezing voor den gemeenteraad is toegekend, heeft de Raad besloten eene nieuwevrije verkiezing uitteschrijven en dus de uitgemaakte procedure nogmaals aan het oordeel der kiezers te onderwerpen. Intussehen is hiertegen protest bij Gedep. Staten ingediend, met verzoek de onmiddellijke installatie van M. G. Verbeek te gelasten. Wissekerke. Als een vervolg op bet bericht uit deze gemeente, in het laatstvorige nornmer dezer courant omtrent den storm van 12 Dec. jl. opgenomen, kan worden medegedeeld, dat de zeedijk van den Willem polder bij gelegenheid van dien storm heeft getoond, dat het in deze courant van 8 dezer door X. inge zonden bericht alle vertrouwen verdient; terwijl de vroegere en tegenovergestelde berichtgever deswege heeft bewezen op het gebied van waterbouwkunde iemand te zijn, in wiens pennekrassen alléén het ge vaar zat en niet in den bewusten dijk. Krnininge. Op de Vrijdag gehouden vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen werd door de vrouwen-veieeniging «Gezellig heid en Hulpbetoon" alhier hare gewone jaarlijksche verloting van voorwerpen van kunst en smaak gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor extra- bedeeling van minvermogenden met Kerstmis. Daar gemelde vereeniging tegelijk haar tienjarig bestaan vierde, was door de zorg van het bestuur des depar- tements meer dan gewoon werk van deze bijeenkomst gemaakt en werd deze bijzonderheid in verschillende toespraken herdacht. Het was een aardig gezicht de door de dam s net geëtaleerde voorwerpen in de eenigszins versierde zaal te aanschouwen. De vergade ring was zeer druk bezocht; muziek, zang en voor drachten wisselden elkander af en menige heilwensch werd der vereeniging «Gezelligheid en Hulpbetoon" toegebracht. Eerst laat in den nacht scheidde men en voorzeker was elk der aanwezigen overtuigd den avond aangenaam en nuttig te hebben doorgebracht. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 1 Januari, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland: dr, J. C. De Man, te Middelburg; dr. Q. J. M Janssen, te WissekerkeA. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- en St.-Joosland P. M. De Ligny, apotheker te Middelburg G. A. De Looze, apo theker te Zierikseemr. W. A. Van Hoekte Mid delburgJ. De Visser, heel- en vroedmeester, te Sta- venisse Th. F. Martin, heel- en vroedmeester, te Hulst M. A. Baert, apotheker, te Vlissingenen tot plaats vervangende ledendr. H. Goemans jr., te Zieriksee dr. J, E. Callenfels, te Hulst; dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan de h. b. school te Middelburg; dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg; dr. J. M. Boomte TolenJ. Kosten De Bruyne, te Zie riksee; S. G. Nauta Van der Grijp, apotheker te Zie riksee J. J. Van der Harst Lt.apotheker te Mid delburgmr. A. P. Snouck Hurgonje te Middelburg. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteusen polder Burgh en Westland J. M. Da Glopper tot voorz. van het bestuur der waterkeering van liet calarn. waterschap Bruinisse C. Hage tot voorz. van het bestuur der waterkeering van het calam. waterschap Nieuw Bommenede K. Hocke Hoogenboom. Bevorderd tot offic. van adm. 4e kl. de offic. van adm. 2e kl. J. W. Groeneyk. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Madrid is het verbod van invoer van aardappelen uit Nederland in Spanje opgeheven. Aandeelhouders der Kon. Maatschappij «de Schelde", te Vlissingen, hebben aan de directie mach tiging verleend tot het sluiten van een leening van f 600,000, in 5 pets. obligatiën van f 4000, aflosbaar binnen 25 jaren. Deze leening is noodzakelijk ge worden door de groote uitbreiding, welke in den laatsten tijd aan de onderneming is gegeven. Drijschor. In een vergadering der landbouwsocië- teit, deze week gehouden, werd besloten een verzoek schrift aan den Raad der gemeente intezenden, waarbij zal gevraagd worden: bet uitdiepen van den spu'boezem bij het stoomgemaal, het harden van het haventerrein met een of ander soort van plaveisel en het in orde brengen der haven Het haventerrein heeft inderdaad harding noodig; het is vooral in dit seizoen gebleken, nu de grootste wagendrukte in een tijd viel, waarop de vele regens den grond doorweekten. Wat onze haven betreft, deze is een doodloopend water en heeft dus veel van opslijken te lijden. Men meende aanvankelijk, dat het stoomgemaal, juist aan de haven geplaatst, de vaargeul in deze op de vereischte breedte en diepte zou houden. Die meening is niet bewaarheid, zoodat thans handen aan 't werk zullen moeten geslagen wor den. Tot dekking der onkosten zou men een invoer recht op alle binnengebrachte waren willen heffen. Aan de besturen van de departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is zooals men weet door het Hoofdbestuur eene circulaire gericht, waaruit blijkt, dat het in zake zijne bemoeiin gen, ter vervaardiging van medailles, tot herinnering aan het aanstaande eeuwfeest, al zeer weinig satisfactie heeft gehad. Vanwege 55 departementen slechts zijn bestellingen gedaan en wel van de goedkoopere medaille 26 ex. in brons en 4 in zilver, en van de duurdere 93 ex. in brons en 49 in zilver. Een voorstel van den heer De Sivornim Lohman, lid van den gemeenteraad van Groningenom het «Sanitair toezicht" aldaar af te schaffen, is verworpen. Bij den Prins van Oranjevoorzitter der Cen trale Commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederl.-Indiëzijn door bemid deling van den consul der Nederlanden te Manchester aan giften ingekomen ruim 4679 pd. st. of omstreeks f 20,450 Den 4n Januari a. s. is het 50 jaar geleden, dat het Duitsche Tolverbond opgericht werd. Met de stichting van het Keizerrijk opgeheven, is ongetwijfeld dit Verbond een der meest gewichtige overgangsvormen geweest van verbrokkeling tot eenheid. Den 4n Jan. 4834 werd voor üuitschland de vrijheid des verkeers geschapen, maar tevens «de eerste grondslag gelegd voor liet Duitsche Rijk", zooals de National-Zeitung zegt. TWEEDE KAMER. Zaterdag werd, bij de voortzetting van het debat over de begrooting Marine, de richting van den Minister en zijne rede van Vrijdag sterk gecritiseerd. Aangenomen zijn de amendementen tot vermindering van 3300 voor de reorganisatie van de keuringscom missie te Amsterdam, 4 ton voor den aanbouw van het zevende schip, 86, 000 voor de verzwaring van de pantsering. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 58 tegen 44 stemmen, nadat de heer Van der Feltz gewezen had op den kommandant van de marine te Hellevoetsluis en de heer Mees dien van Amsterdam verdedigd had. Het hoofdstuk Nationale schuld is unaniem aan genomen. lieden financiën. In de zitting van Vrijdag heeft de Kamer nog met 39 stemmen tegen 35 besloten 5000 toetestaan voor aankoop van een deel der kunstschatten, welke de vereeniging «Rembrandt" voor ons land tracht te behouden. Bij de Tweede Kamer is Zaterdag ingekomen het antwoord van den Minister van Financiën op het voorloopig verslag betreffende zijn belastingontwel pen. De Minister heeft in zijn ontwerpen eenige wijzigingen gebracht, de opcenten op de successie en die op het personeel weggelaten en thans voorgestel 1 20 opcenten

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1