1883. N°. 148. Zaterdag 15 December. 70ste jaargang. dr. A. ISEBREE MOENS. Voor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad, op Donderdag 20 December a. s., ondersteunen wij ten zeerste de candidatuur van Stormberichten. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau -f van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 14 December 1888. De heer Werumeus Buning, die morgen (Zater dagavond in de schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. voor het departement Goes van het Nut als spreker optreedt, zal, naar men ons mededeelt, vóór de pauze voordragen eene zijner schetsensDe oude admiraal en zijne omgeving." Zooals uit achterstaande annonce blijkt, is de lezing ditmaal ook voor niet-leden toegankelijk tegen eene billijke entrée. Ongetwijfeld zal dit velen aangenaam zijn. Zij toch, die schetsen van den heer Buning gelezen hebben, zullen zeker gaarne de gelegenheid aangrijpen om den schrijver zeiven ze te hooren voordragen. Aan wie Bu ning nog onbekend mocht zijn gebleven, kunnen wij met overtuiging de kennismaking aanbevelen met een man, wiens geschriften terecht grooten opgang maken omdat zij uitmunten door uitstekende karakterschil dering, innigheid en onberispelijken humor. Moge een volle zaal den ge vierden schrijver ten be wijze strekken, dat men ook hier zijn talent waar deert en de opkomst van het publiek het departement in de gelegenheid stellen om meermalen schrijvers van naam onder ons te doen optreden. In de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging tot Weezenverpleging voor Noorc' en Zuid- Beveland, die door 22 leden werd bijgewoond, is o. a. door den penningmeester, den heer Z. D. Van der Bilt LaMotthe, rekening gedaan over 1882 en is gebleken, dat die rekening bedroeg in ontvang 7086,60 en in uitgaaf 6516,35, zoodat een goedslot kon worden geconstateerd van ƒ570,25. Ook de financiëele toe stand over het loopende jaar mocht alleszins gunstig worden genoemd, aangezien de rekening daarvan ver moedelijk zal sluiten met een goedslot van ƒ1083,40. De begrooting voor 1884 bedroeg in ontvang en uitgaaf 2503,40. Omtrent den toestand en de verrichtingen der ver eeniging bracht de voorzitter jhr. M. J. De Marees van Swinderen het volgende verslag uit: «Schoon in April eerst de tijd daar is dat het bestuur verslag moet uitbrengen omtrent den toestand der vereeniging, meent het aan uwe belangstelling verplicht te zijn, u medetedeelen wat sedert de laatste bijeen komst, den 27 Januari gehouden, is verricht. Aange nomen zijn in de elf maanden, dat wij niet vergader - den, 4 kinderen, zoodat dit getal nu tot 6 is gestegen. Het zijn 4 jongens van respectievelijk 3, 7, 9 en 10 jaren en 2 meisjes, een van 15 en een van 9 jaren. Het kostgeld bedraagt van 5 kinderen 150 en van een 180, terwijl de vereeniging in de kleeding voorziet en zoo noodig geneeskundige hulp verstrekt. De Burgerlijke Armbesturen van Nisse en 's-Heer- Arendskerke dragen elk 50, de Diaconiën van Hein- kenszand, Hoedekenskerke, 's-Heer Arendskerke ieder ƒ110, 80 en 50 in de verpleegkosten van kinderen bij. Contracten zijn hieromtrent opgemaakt. De kinderen zijn geplaatst in de gezinnen van J. Blanker te Wilhelminadorp, P. Dentz te Goes, A. P. De Koster te Kapelle, M. Stevense te 's-Heer Abtskerke, J. Voois te Goes en IJzerman te 's-Heer Arendskerke. Het bestuur meent alle reden van tevredenheid over de plaatsing te hebben. Omtrent het gedrag van de kinderen kan gunstig gerapporteerd worden, zoowel de pleeg-ouders als de onderwijzers zijn tevreden. Het oudste der kinderen, een meisje, wordt opgeleid voor het onderwijs, vier kinderen zijn op de lagere school, een jongetje zal eerlang op de Bewaarschool te Goes geplaatst worden. De kinderen zijn allen steeds gezond geweest. De statuten, in de vergadering van 27 Januari vastge steld, erlangden, nadat op verzoek van het Departe ment van Justitie een bewijs was overgelegd, dat de wijzigingen door de leden aangenomen waren, de ko ninklijke goedkeuring bij Z. M. besluit van 23 April 1883. Ter uitvoering van de nieuwe statuten is door den penningmeester, ingevolge art. 15, borgtocht gesteld. Het betaamt een woord van dank te brengen aan den notaris J. E. Mulock Houwer te Goes, die belangloos zijn minjsterie voor het verlijden van de akte van borgtocht heeft verleend. Voorts heeft het bestuur ter voldoening aan art. 16 van de statuten de burgemeesters van de verschil lende gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland uitge- noodigd, om als commissaris van de vereeniging op te treden en om mededeeling te doen van sterfgevallen van on- en minvermogenden, die onverzorgde kinde ren nalaten. Het bestuur is van meening, dat het langs dezen weg tot de wetenschap kan geraken, waar zijn optreding het meest noodig is, zoodat het bij de verrichting van zijn taak systematisch kan te werk gaan. Het doet het bestuur genoegen te kunnen me- dedeelen, dat de burgemeesters van 's Heer Arends kerke, 's Heer Abtskerke, Kattendijke, Kortgene, Hoe dekenskerke, Baarland, Krabbendijke en Kolijnsplaat reeds hunne zeer gewaardeerde medewerking hebben toegezegd. Wij vleien ons, dat de andere burgemees ters ons evenmin hun steun zullen onthouden." Nog kwam op de agenda voor het benoemen van twee bestuursleden, tengevolge van het nemen van ont slag door de heeren P. Bruggeman, burgemeester van Baarland en van ds. J. Van Leeuwen, respectievelijk wegens vergevorderden leeftijd en wegens ziekte. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur gemeend had, teneinde de stemming te vereenvoudigen, zonder evenwel op de keuze te influenceeren, eene aanbeveling te moeten opmaken en dat het daarop had geplaatst voor de vacature Bruggeman: de heeren J. Welleman, burgemeester van Hoedekenskerke en M. Van Iwaarden, wethouder van 's-Heer Abtskerke; voor de vacature Van Leeuwen: de heeren mr. L. A. Bijbau, burgemeester van Kortgene, Kats en Kolijnsplaat en dr. Janssen, geneesheer te Wissekerke. Voor de eerste vacature werd gekozen de heer J. Wel leman met 11 stemmen, voor de tweede mr. L. A. Bijbau met 15 stemmen. De heer Van Iwaarden had 4, de heeren J. Vermet en C. Caboort hadden respectievelijk 3 en 2 stemmen bekomen, terwijl de heer Janssen 4 stemmen op zich vereenigde. Ter voorziening in twee vacatures, ontstaan door periodieke aftreding, werden de aftredende leden de heer en mevrouw Van der Bilt La Mottlre met nage noeg algemeene stemmen gekozen. De punten van behandeling op de agenda voorko mende afgehandeld zijnde, vroeg de heer W. F. K. Lenshoek het woord, teneinde het bestuur te verzoeken in het vervolg bij het ontstaan van vacatures eene aanbeveling achterwege te laten, aangezien aan de ver kiezing daardoor toch eene zekere richting werd ge geven, al mocht men ook buiten de aanbeveling gaan. De daaruit voortvloeiende discussie, waaraan nog deel namen dr. Soetbrood Piccardt, de heer Massee, dr. Geill en de voorzitter, had tot conclusie, dat het be stuur een volgende maal nader zou overwegen in hoe verre het voorstel van den heer Lenshoek in het belang eener goede orde van zaken kan worden geacht. De heer C. Caboort vroeg nog eenige inlichtingen omtrent de mogelijkheid, dat in de toekomst toch nog door de vereeniging een afzonderlijk gebouw voor de verpleging der weezen door de vereeniging zcu kunnen worden gehuuid en ingericht, daar toch, wan neer het aantal verpleegden eens aanmerkelijk mocht toenemen, eene schrede in die richting financieel voordeeliger zou kunnen zijn. De voorzitter antwi ordde, dat de statuten nog altijd ruimte lieten voor een daad als door den heer Caboort werd bedoeld; doch dat voor eene verpleging uitsluitend in een gesticht eene wijziging der statuten noodig zou zijn. Met een woord van dank door den voorzitter aan de leden voor hunne opkomst, werd de vergadering gesloten. Volgens het N. en Adv.blad voor Noord- en Zuid-Beveland zal bij de a. s. verkiezing voor een raadslid te Goes de anti-revolutionaire kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje" geen candidaat stellen. De oorzaak daarvoor meent men te moeten zoeken in den weinigen steun, dien de candidaten dier ver eeniging bij de vorige verkiezing ondervonden hebben. Het bestuur moet daarom besloten zijn, ter zuivering van den politieken toestand, zich van alle werkzaam heid bij de verkiezing te onthouden. Het kantoor der directe belastingen en accijnzen alhier zal tijdelijk worden waargenomen door den surnumerair Van de Pol. Omtrent het bericht dat tegen de Midd. Ct. een aanklacht wegens laster zou zijn ingediend door den heer P. F. Meuleman, dirigeerend officier van gezond heid der 2e klasse te Bergen-op-Zoom, na ir aanleiding van haar bericht over de geneeskundige behandeling van den overlede» kapitein der infanterie H. C. De Korte, schrijft genoemd blad »Eene dergelijke mededeeling zond men ook ons, doch die werd spoedig gevolgd door een nader be richt, dat niet tegen ons, maar tegen mevrouw de wed. De Korte de aanklacht was gericht. Nadere bijzonderheden zijn ons echter niet bekend." Kapelle. Werd door het bestuur der landbouw- vereeniging «Vooruitgang zij ons Streven" alhier in hare laatst gehouden vergadering, de taak op zich ge nomen, om, ter verkrijging van een goederenloods bij het station de noodige pogingen aan te wenden bij de daartoe bevoegde autoriteiten, thans zijn door bo vengenoemd bestuur de daartoe noodige verzoekschriften ingediend en wel een aan den Minister van Waterstaat enz., een aan den voorzitter en de beide afgevaardigden der Tweede Kamer mrs. Porcpe Van Meerdervoort en Lohman en een aan den directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen te Utrecht. Overtuigd van de groote noodzakelijkheid van het in bovengenoemde adressen bedoelde, is door de inge zetenen alhier een adres van adhaesie aan den Minister gezonden, onderteekend door 66 belanghebbenden. Met belangstelling wordt het resultaat in dezen tegemoet gezien. Kolijnsplaat. In de vergadering van de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot nut van 't al gemeen, Woensdag 11. gehouden, werd het voorstel van het bestuur om aan de jeugdige zangvereeniging Noord-Beveland eene subsidie van 25 gulden voor éen jaar toe te kennen, aangenomen. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden gaf de heer L. J. Van der Moer een uitgewerkte lezing over Armoede. Eerst schetste hij in een paar treffende voorbeelden armoede buiten eigen schuld, daarna ar moede, die men zich zelve te wijten heeft. Na de pauze ging de spreker na, hoe armoede ge lenigd wordt en hoe ze het best niet alleen gelenigd maar en hier wijdde hij zijn aandacht bijzonder aan voorkomen kan worden. Daarna volgde hij in nadere bijzonderheden het doel en de werking der armenwet van 1854. De toestanden, vóór en onder die wet, zoo ook die van andere landen, inzonderheid van Engeland in de vorige en deze eeuw, gaven spre kers stof te over voor een onderwerp hoe pover van naam toch zoo rijk als dit. Uit de statistiek en de maatschappelijke toestanden toonde spreker aan, dat het pauperisme afneemt en geloofde hij, dat de steeds voortschrijdende wetenschap der staathuishoudkunde, toegepast op den modernen sta^t, eenmaal, zij 't dan ook in eene verre toekomst, over dien vloek der menschheid zal zegevieren. Met de schoone woorden van een drietal gedichten: »De Zelfmoordenaar" en «Immortellen" van Piet Paaltjes en »De Uitroeper" door den heer J. F. Van Grasstek, werd deze vergadering, die wegens het allerongunstigst we der schaars bezocht was, besloten. Benoemd tot rijksontvanger te Yzendijke de heer A. Beusen, thans te Breskens. Door Z. M. is de dirigeerende officier van gez. der 2e kl. te Bergen-op-Zoom, P. F. Meuleman, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op 1600 'sjaars. 's Rijks middelen hebben in November opgebracht f 10 283 621,71% tegen f 9 848 713,02% in Nov. '82. Een twaalfde der raming bedraagt f8 659 931,19. Gedurende de elf verstreken maanden van 1883 was de opbrengst f 95 844 783,28. Geraamd bedrag f 95 259 243,09. Van betrouwbare zijde wordt ons de juistheid bevestigd van ons bericht nopens het stoomgemaal der Breedewatering, opgenomen in ons vorig nommer. In aansluiting daarvan kunnen wij nu mededeelen dat Woensdagnamiddag tusschen 1 en 2 uren tijdens het hoogwater er bepaald gevaar bestond voor den polder. Door voorziening van de zeekeering is dat gevaar ge lukkig afgewend en heeft men den tijd van vallend water benut tot meerdere en duurzamer verdediging van het bedreigde puntwaarmede men tegen den avond gereed was. 's Nachts bedaarde de hevige storm en liep het water niet hoog. Gisteren zijn de dijksversterkingen voortgezet, ten gevolge waarvan men thans den polder beveiligd acht. Intusschen is door den lossen grond, waaruit het dijk vak bij het stoomgemaal bestaat, dubbele waakzaam heid noodig, vooral in dezen tijd van zware stormen en omdat men Zaterdagmorgen met het springgetij zeer hoog water kan verwachten. Van andere zijde meldt men ons nog, dat de schade aan een en ander toegebracht zeer aanzienlijk is. Voorts dat een schip, geladen met steenkolen ten behoeve van het stoomgemaal, hetwelk daar ter plaatse in lossing lag, door den storm en de hooge zeeën tegen de zee weringen stuk geslagen is. Het schip zit thans op de steenglooiing en is voor den dienst als verloren te beschouwenschip en lading zijn geassureerd. Omtrent de schade door den jongsten storm aan polders en oesterputten toegebracht, vernemen wij nog het volgende, dat wij hier kort samenvatten De Karelpolder zoowel als de St.-Pieterspolder be kwamen beide belangrijke schade aan de dijken, zoodat er vooral bij de eerstgenoemde groot gevaar voor door braak bestond en men den ganschen nacht met kracht heeft doorgewerkt om de verzwakte punten, zooveel mogelijk te versterken. De oesterputten van den heer De Meulemeester te Bergen-op-Zoom zijn doorgebroken, waardoor zoowel aan die waarin zich oesters, als aan die waarin zich de pannen bevonden, groot nadeel is toegebracht daar nagenoeg alles onder zand en slijk is bedolven. Ook die van den heer De Rijke zijn doorgebroken, doch aangezien daarin weinig oesters aanwezig waren, is het geleden verlies daarbij minder aanzienlijk. De putten van de heeren Verschoor, Van Randwijk en baron Van Zoelen te Ierseke zijn mede doorgebroken, terwijl ook aan die van den heer Borel belangrijk nadeel is toegebracht. Rilland—Bath. De storm van Woensdag heeftin de omliggende polders nog al eenige schade aangericht. In den dijk van den Zimmermanpolder zijn weder eenige gaten geslagen, waar het water met kracht doordrong en in een oogenblik tijds den polder onder zette. Dat is de derde maal in de laatste maanden, dat die polder onderloopt. Men beschouwt hem nu als geheel verloren. In den Engelschen polder sloeg het water op twee plaatsen over den dijk. In den separatiedijk van dien polder sloegen diepe gaten, waaraan men tot laat in den nacht heeft gewerkt. Enkele huisgezinnenbe ducht voor het woedende element, namen de vlucht naar den Reigersbergschenpolderwaar eveneens het opgezweepte water, dat in zijne vaart somtijds spiering meesleepte, over den dijk spattedoch zonder schade te veroorzaken. De beide steigers aan het Wolfertsdijksche en Kort- geensche veer zijn grootendeels weggeslagen, terwijl de dijk van den Egbert-Petruspolder zoozeer geteisterd werd, dat die, bij alle krachtsinspanning, ter nauwer- nood behouden is gebleven. Kolijnsplaat. Een buitengewoon hoqge vloed zette omstreeks een uur 's namiddags een gedeelte van het havenplein blank, en de wind zweepte het water op verscheiden^jplaatsen over den dijk. Het nieuwe werk aan het haventje en de zeeweringen hier en daar aan den polder Oud-Noord-Beveland hebben eenige schade geleden Van de sluis van den polder Al-te-Klein is de kop weggewaaid; ook is er nog al wat schade aan den calamiteusen Leendert-Abrahampolder. Kortgene. Aan den steiger of aanlegplaats voor stoombooten is veel averij gekomen, het plankier is voor een groot deel met zijne zware dwarsleg- gers opgebroken en weggespoeldook de terp, waarop het veerhuis staat, is erg beschadigd. Des namid dags kwam door den feilen aandrang het water door den vloer van genoemd huis. De daarbij staande stallingsschuur is voor een groot deel van zijn fundee ring beroofd en op zijde geschoven. Te ongeveer twee uren geraakten de veer-hoogaars van Wolfertsdijk op deze plaats los, dreef op lager wal tegen den dijk en zat in een oogwenk vol water. Eenige mossel- visschers, welke hier op de reede ten anker lagen, hadden het hard te verduren door het zware slingeren. Zij vluchtten, met achterlating van hunne ankers welke zij uitstaken, de een na den ander om een betere plaats te zoeken. Slechts éen heeft het gedu rende den storm voor zijn anker volgehouden. Het water bereikte hier de buitengewone hoogte van 3 35 M. boven A.P. Wissekerke. De storm van gisteren bracht velen der inwoners dezer gemeente in angstige spanning, wijl men getuige was dat de zee aan de Noordkust met het middaggetij hare golven nu en dan over de dijken joeg; 'twas een grootsch doch angstig gezicht de zee zoo verbolgen op de dijken te zien aanvallen. Door het bedaren van den storm is het nachtgetij gelukkiger afgeloopen dan wel gevreesd werd. De schade aan de dijken van de Thoorn- en Sophia- polders is, hoe die dijken ook zijn gebeukt, zeer ge ring; de seheidingsdijk der kuipen dier polders, die reeds op éene plaats voor de helft langzamerhand was weggevallen, is thans geheel door, zoodat het water van de eene in de andere kuip loopt. Het overge bleven gedeelte oude zeedijk van de Thoorn -en Sophia- polders in de nabijheid van den voormaligen Nol van Ouwelek is geheel verdwenen. Aan de calamiteuse polders Vliete en Anna Friso is nog al aanzienlijke schade aan steenglooiing, bezoding en krammat veroorzaakt. Sint-Maartensdijk. De storm van Woensdag en de daarmede gepaard hooge vloed hebben aan den Muije- polder alhier aanzienlijke schade aangericht. Over eene lengte van ongeveer 1300 Meter wordt de schade, aan den zeedijk toegebracht, beraamd op ruim 2500. Sinds jaren heeft men hier zoo een hoogen vloed niet waargenomen. Het water steeg tot 2.40 Meter boven gewoon hoog waterpeil, waardoor het noodig werd al de in voorraad zijnde vloedplanken te plaatsen, ten einde het onstuimige water te beletten de kom der gemeente binnen te loopen. Te St. Filipsland is de veerschipper met zijn zoon en een passagier verdronken. Die passagier was M. A. De Ruijter, dezelfde die onlangs te Ieiseke

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1