1883. N°. 147. Donderdag 13 December. 7öste jaargang. dr. A. ISEBREE MOENS. Voor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad, op Donderdag 20 December a. s., ondersteunen wij ten zeerste de eandidatuur van Plaatsvervangers bij de brandweer, Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Uit onze Koloniën. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 14 DECEMBER 1883, des namiddags te 2 uren. Goes, den 12 Dec. 1883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1883. III. Idem van de belasting op de honden. IV. Benoeming van een stembureau voor de verkie zing van éen lid van den gemeenteraad. V. Benoeming van leden in besturen en commissiën, tengevolge van periodieke aftreding. VI. Verordening op de heffing en invordering eener belasting op de honden. VII. Aanvulling der verordening op de straten enz. VIII. Verordeningen op het losloopen en schutten van vee; op de tapperijen c. op de verdeehng der gemeente in wijken; d. op de veemarkten; e. tot handhaving der orde op het spoorweg station op het wegnemen en vernietigen van rupsen nesten g. op het houden van tijdelijke verzamelingen van minderjarigen. IX. Voorstel van den heer jhr. M. J. De Marees van Swinderen tot opheffing van het sanitair toezicht op de publieke vrouwen ,»met rap port van burg. en weth. Wegens het KERSTFEEST zal de alhier in de laatste week van dit jaar gehouden worden op maandag den 24 December. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wie genegen zijn om voor 1884 als tegen genot van de daaraan verbonden belooning, op te treden, wordt verzocht zich aan te meiden ter Secretarie van de gemeente, vóór of op Woensdag den 19 December a. s. Goes, den 12 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 12 December 1883. In ons no. van Dinsdag 4 Dec. jl. ontleenden wij aan het Weekbl. v. Zeeuwsch VI. w. deel een bericht uit Groede, betrekkelijk het aanwenden van pogingen door eenige ingezetenen aldaar om het bekende be lastingvoorstel-Van Delden te doen aannemen, waarbij de schrijver de opmerking maakte door de redactie van dat blad beaamd dat we, nu de liberalen eerlang in de minderheid zullen zijn, het ook maar aan de clericalen moesten overlaten om voor geld te zorgen. Van onze zijde hebben we daarop o. a. als ons gevoelen te kennen gegeven, dat, al mocht ook de liberale partij eerlang in de minderheid komen, het allerminst liberaal zou zijn, daarom eene hoogst billijke belasting te trachten te verhinderen. In haar no. van jl. Maandag nu maakt de redactie naar aanleiding daarvan eenige nadere opmerkingen, waarvan wij met genoegen kennis namen en die wij grootendeels vooral die over de oorzaken van de zwakheid en den achteruitgang der liberale partij en het winnen in kracht der clericalen gaarne onder schrijven. Maar waar de redactie, met het oog op de moge lijkheid dat de clericale partijen in de Tweede Kamer binnen een korter of langer tijdsverloop de baas wor den, schrijft «Den liberalen door de clericalen eerst nog eens de huid laten volschelden over de invoering eener belasting, waarvan de laatsten alleen de vruchten zullen plukken; die lui met een zalvend lied de be lasting zien innen, onder de betuiging, dat zij een uitvloeisel is van liberaal wanbeheer, waarvan zij alle sporen hopen uit te wisschen Zie, dat is mij al te liberaal Als die belasting dan toch moet komen, laat dan den clericalen de eer haar in te voeren en onze partij het genoegen om daarvan later voordeel te trekken" daar blijven wij met de redactie van gevoelen ver schillen en het onze handhaven. Met een enkel woord willen we dit nog even toelichten. Dat de liberale meerderheid minderheid wordt is nog slechts waarschijnlijkeen feit is het r.og niet. En opdat het dit laatste niet worden zou, drongen ook wij op eenheid onder hare aanhangers, niet alleen buiten maar vooral in de Kamer, aan. Nu er toch van wijziging in de Grondwet sprake is, zouden dan wellicht de twee bepalingen, waarvan de redactie van het Weekblad voor de eendracht onzer partij heil verwacht, daarin kunnen worden opgenomen. Maar zoolang de liberale partij de meerderheid in de Kamer heeft, mag zij, dunkt ons, niet nalaten middelen aantewendenom het land uit zijne geld verlegenheid te redden en achten wij dit volstrekt niet »te liberaal". Dan heeft zij ten minste de bewustheid haar plicht te hebben gedaanniet, wanneer zij zor geloos het veld ruimt en de voorziening in den geld nood aan de tegenpartij overlaat, die in dat geval nog heftiger en wellicht dan niet ten onrechte tegen haar zou uitvaren. 't Zou bovendien al den schijn hebben alsof de li beralen, op kleingeestige weerwraak tuk. de belan gen van het land achterstelden bij die hunner party, en dit verwijt mag hen o. i. allerminst kunnen treffen. Ook wij willen den clericalen partijen het regeeren volstrekt niet gemakkelijk maken door de invoering van een inkomstenbelasting; neen, veel liever zouden we zien dat deze het middel mocht worden om de eendracht onder de liberale partij te herstellen, waar door zij de regeerende kon blijven. Beterschap is niet te hopen, dan nadat een nieuw geslacht de genoegens gesmaakt heeft van een clericaal bestuur. «Zoodanig bestuur is 't eenige middel om 't volk te doen walgen van clericaal gebazel" zegt de redactie, en al vreezen wij maar al te zeer, dat zij gelijk heeft, toch moet het oogenblik, dat een clericaal bestuur ons deel wordt, zoo lang mogelijk vertraagd worden. Mis schien gaan dan de oogen nog open eer het te laat is. Zoo niet, dan zal het zeker allerminst te wijten zijn aan het Weekbl. v. Zeeuwsch VI., dat niet ophoudt den strijd tegen het clericalisme aantebinden. Omdat men in dergelijke gevallen zoo licht ge noodzaakt wordt vroegere berichten te weerspreken hebben wij met opzet totnutoe geen melding gemaakt van de in verschillende bladen voorgekomen mede deelingen nopecs het overlijden van een kapitein, die tijdens zijne ziekte op onverantwoordelijke wijze zou behandeld zijn door een officier van gezondheid. De Midd. Ct. deelde in haar no. van 7 Dec. mede, dat het feit had plaatsgehad met den overleden kapitein De Korte te Bergen op-Zoom en dat als de bedoelde officier van gezondheid werd genoemd de heer P. F. Meuleman. Het Nieuws- en A deert, blad van Bergen-op-Zoom deelt nu in zijn no. van heden mede dat door den heer P. F. Meuleman, dirigeerend officier van gezond heid der 2e klasse, een aanklacht wegens laster tegen de redactie der Midd. Ct. is ingediend. In zijne vergadering van gisteravond is door het Comité tot wering van schoolverzuim alhier rekening gedaan over het dienstjaar, eindigende 30 Sept. jl. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen: per goed slot vorige rekening. 175,19% vrijwillige bijdragen273,50 eene extra-gift1, subsidie gemeente200, rente van het Nut van 't Algem. 41,59% van de credietvereeniging 5,35 Totaal 696,64 De uitgaven hebben bedragen: Aan bekroningen 270,80 het zomerfeest 280,55 diversen47,89 599,24 Zoodat het goed slot bedraagt 97,40 tegen 175,19% het jaar te voren. De rekening met bijlagen ligt gedurende 8 dagen ter inzage van belangstellenden bij den secretaris J. Fransen Van de Putte in het kantoor bij de Wijn gaardstraat. Tevens is besloten, dat de getuigschriften voor ge trouw schoolbezoek, welke uitgereikt worden aan de leerlingen, die de hoogste klasse hebben doorloopen en gedurende hun schooltijd niet meer dan gemiddeld tien verzuimen per jaar hebben gemaakt, voortaan niet meer zullen worden uitgereikt bij het bekroningsfeest, maar in de school zelve, telkens als een leerling, die aan de vereischten voldoet, haar voorgoed verlaatzulks op kennisgeving van het betrokken hoofd der school. De vereeniging «Ijsvermaak" alhier, gelijk be kend, ten doel hebbende bij strenge vorst hardrijderij te doen plaatshebben door behoeftige jongens beneden zekeren leeftijd en op die wijze onder hen te verdeelen dekens, turf en andere brandstoffen, brood, spek enz zal Zondagavond a. s. eene algemeene vergadering houden, waarin nieuwe leden kunnen worden aange nomen, mits deze zich vóór Vrijdag a. s. aanmelden bij de heeren A. P. L. Spuybroek en S. De Meule- meester, secretarissen der vereeniging. Aangezien de contributie slechts ƒ1 'sjaars bedraagt en de gansche opbrengst der contributiën tot het ge noemde liefdadig doel wordt aangewend, zoo vestigen wij gaarne de aandacht op deze vereeniging, die aan het weldoen een zeer onschuldig en geliefkoosd ver maak verbindt en durven wij met vertrouwen ieder aansporen zich voor het lidmaatschap aantemelden. De heden alhier gehouden nieuwjaars-collecte heeft opgebracht 280,02%. Ten vorigen jare bedroeg zij primitief 269,17%; met nagekomen giften 327,67%. Het aanvankelijk resultaat is dus dit jaar bijna H meer. Middelburg. Gisteravond hield de Geneeskundige Raad voor Zeeland zijn wintervergadering onder pre sidium van den inspecteur, dr. Dozij. Behalve de secretaris, dr. Berdenis Van Berlekora, waren 12 leden aanwezig. Na het afdoen van enkele huishoudelijke werkzaam heden werd de vergiftiging, tengevolge van het ge bruiken van trichineus varkensvleeschter sprake gebracht. Menige beschouwing werd ten beste gege ven en de opmerking gemaakt, dat het betrekkelijk gering aantal sterfgevallen ten onzent, in vergelijking o. a. met Duitschland, niet onwaarschijnlijk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat men hier te lande slechts bij uitzondering ongekookt of on- gebraden varkensvleesch gebruikt. Dr. Verschoor sprak over het onvoldoende aantal vroedvrouwen te plattenlande. De voorzitter schreef dit betreurenswaardige feit aan de gewone schrielheid van verreweg de meeste plattelands-gemeentebesturen toe, die daarvoor liefst geen post op de begrooting uittrekken. Voorts constateerde de inspecteur, dat het aantal vroedvrouwen in den laatsten tijd was toegenomen, terwijl hij geloofde aan toenemende vermeerdering in verband met het bestaan van gelegenheid tot opleiding. Over de winkel-visitatie werden zeer belangrijke rapporten uitgebracht. Niet minder dan 68 apotheken werden bezocht. Over het geheel genomen mocht het onderzoek gunstig heeten, behoudens enkele uitzonde ringen. De behandeling der voorschriften tot voorloopige hulpverleening bij plotselinge ongevallen gaf aanleiding tot breedvoerige bespreking. De Raad besloot tot verdere verspreiding van de bestaande voorschriften. Dr. Berdenis Van Berlekom, secretaris, bracht een uitgewerkt rapport uit over ziekte-statistiek. Over het geheel was daarin weinig stof tot tevredenheid voorhanden, met het oog op de weinig voldoende op gaven van vele geneeskundigen in de provincie. Vooral Zuid-Beveland maakte er weinig werk van om een alleszins nauwkeurig rapport te kunnen samen stellen. Alle aftredende correspondeerende leden in de ver schillende districten werden zonder stemming her benoemd. Ten slotte bracht de inspecteur de beide wijzen van revaccinatie ter sprake en legde hij een tabel over, loopende over een tijdvak van diie achtereen volgende jaren. De percentage van gelukte revaccinatiën viel vergissen wij ons niet uit in het voordeel van die van arm op arm, zooals leeken zulks zouden zeggen. Hiermede waren de werkzaamheden der vergadering ten einde gebracht. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaalddat de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal gesloten worden op Maandag 31 De cember a. s.. Naar aanleiding van het bericht van Het Vad., dat van de Regeering een voordracht is te verwachten tot invoering van een inkomstenbelasting, zegt het Dagblad «Dat het Ministerie-Heemskerk de invoering van een inkomsten-belasting zou voorstellen, zullen wij niet gelooven voor wij het zien". In eene conferentie, Maandag tusschen de direc- teuren der verschillende spoorweg-maatschappijen en den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten gehóu den, is besloten dat van 20 dezer af de wagens zoo wel via Rotterdam als via Utrecht weer zullen door loopen. De Minister van Koloniën heeft de Commissaris sen des Konings verzocht, de gemeentebesturen uit te noodigen om de werving voor den dienst in Oost-Indië zooveel mogelijk te willen bevorderen. In April aanst. zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe 20 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart aanst. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Ten behoeve van de ramp in Indië is tot dus ver in 't geheel ingekomen: bij de Ned. Handelmaat schappij 139,083,68%, en bij den penningmeester van het hoofdcomité 337,035,62%. De Dymplina, het schip van de Deensche pool expeditie onder bevel van luitenant Hovgaard, is be houden te Kopenhagen aangekomen, en heeft daar de instrumenten en de verzamelingen der Nederlandsche poolexpeditie medegebracht. De oestervisscherij, zoo meldt het N. Adv. blad van Bergen-op-Zoom, levert in de laatste weken goede resultaten; er worden veel oesters gevischt, waaronder betrekkelijk veel kleine of tweede soort. De verzendingen naar België en Duitschland blijven in groote hoeveelheden plaats hebben De vraag voor Engeland begint toe te nemende prijzen voor België en Duitschland handhaven zich voor le soort op ƒ59 a 61. De markt in Engeland nog op 60 a f 63 met neiging tot hooger. Voor Januari-levering in Engeland heeft reeds een vrij belangrijke verkoop plaats gehad a 65. Voor tweede soort geen vraag. TWEEDE KAMER. De geheele zitting van gisteren was gewijd aan het onderwijsdebat. Tal van sprekers critiseerden het hooger, het middelbaar en het lager onderwijs. De beer Gleichman hield tegenover de heeren Fabius en van der Oye vol de noodzakelijkheid der handhaving van het hoofdbeginsel der schoolwet. De Minister Heemskerk verklaarde, dat het Regeeringsvoorstel tot wijziging der schoolwet bij den Raad van State is en op 5 December zijn Departement verliet. Wilheluiinadorp. A. s. Zondag zal alhier, des voor- en namiddags, in de Herv. kerk optreden ds. J. C. Geelhuijsen, Luthersch predikant te Middelburg. Kapelle. Te Biezelinge is Dinsdag bij herstemming tot notabele gekozen dhr. J. Blok. 's-Gravenpolder. Ilernoemd als notabele bij het hervormd kerkbestuur de heer Cornelis Kosten. Ds. H. J. Krom, beroepen van Oudelande, werd jl. Zondagvoormiddag te Ouwerkerk in Duiveland be vestigd door ds. Oldeman, van Zaandam, die tot tekst had gekozen Spreuken 13: 17, laatste gedeelte. Des namiddags hield de bevestigde leeraar zijn intreerede naar aanleiding van 1 Joh. 1 13. Beide godsdienstoefeningen werden door eene groote en belangstellende schare bijgewoond. (Z. N. B.) De Standaard van gisteren bevat de totaal- opgave van de 5e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel tot een bedrag van 117,106.20. Afzon derlijk wordt in de laatste lijst vermeld een unie-gift van A De Muynck te Driewegen ad 2,50 en een gift uit 's-Gravenpolder ad 5. —na—'Km i taa— Uit de door den Resident van Bantam ingediende staten blijkt dat bij de ramp van 26 en 27 Augustus jl., tengevolge van de uitbarsting van den Krakatau, in zijn gewest zijn omgekomen en vermist 21538 per sonen, terwijl de door de bevolking geleden materiëele schade op ruim 6 millioen gulden wordt geschat. (Jav. Ct.) In de Penang Times van 23 October heeft men onder het opschrift Atjeh Inlandsche berichten uit Atjeh melden, dat de cholera hevig heerscht onder de Atjehers tusschen Pedir en Groot-Atjeh. Het volk wordt gezegd geheel ontmoe digd te zijn en op het Hadjie-nieuwjaar werden de gewone feestelijkheden achterwege gelaten, terwijl de dag gehouden werd in plechtige devotie door het ge heele land. Bij het centraal comité te Batavia was tot 2 Nov. voor de noodlijdenden geïnd f 1 009 363 49.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1