OP DEN WETTERFELS. 3> FEUILLETON. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Scheepvaartberichten. Buitenlandsch Overzicht. Be heer W. Temperman, sergeant bij de dd. I schutterij alhier, is bevorderd tot sergeant-majoor in plaats van den heer M. De Jonge Jz., aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Ter aanvulling van ons bericht van jl. Maandag vernemen wij nn, dat de prijzen, gevallen op de te Goes gedebiteerde loten der tentoonstellingsloterij, be staan in: 3e serie no. 1612 (100 frcs.) éen dozijn dames kousen (fll d'Ecosse) en twee dozijn kinderkousen. 3e serie no. 173413 (500 frcs.) een col castor na turel no. 39 en een toque no. 36. 5e serie no. 131502 (1000 frcs.) een piano van zwart gesneden hout. 8e serie no. 22105 (500 frcs.) een pendule met 2 candelabres. Op de algemeene vergadering, gisteren (Zondag) vanwege het nieuw Malthusiaansche Bond te Amster dam gehouden, werd verslag uitgebracht over het afge- loopen vereenigingsjaar, waaruit de goede staat der kas bleek. Het aantal leden is met 102 vermeerderd en daardoor tot 335 gestegen, waaronder 33 geneeskundigen en 11 apothekers. Het aantal dames leden bedraagt 17. Het bond telt 151 actieve en 131 passieve leden, bene vens 20 leden begunstigers. De aftredende bestuursleden ■werden allen herkozen, zijnde de heeren dr. J. M. Smit, B. H. Heldt, dr. C. De Rooy, N. A. M. V. d. Thoorn, Ph. Postma, E., Kempe, J. Schoondermark Jr., J. A. Nieuwenhuis (Groningen) en R. A. De Monchy. Met ingang van 10 Dec. (heden) wordt te We- meldinge een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dag dienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 8 tot 11 uren voor-, van 1 tot 3 uren en van 5 tot 8 uren nam.op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van 0.15 per telegram, vermeerderd met ƒ0,01 per woord, van toepassing. Nopens het tarief voor het verkeer met buitenlandsche kantoren zijn aan genoemd kantoor inlichtingen verkrijgbaar. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van Zater dagavond 11. kwam als laatste punt op de agenda eene voor de toekomst dezer gemeente wellicht belangrijke zaak voor. Het gold een verzoek van de heeren E. Muller van Nieuwer-Amstel en Van den Broeke en Poelman van Ier- seke, om tijdelijken afstand (van 1 Januari 18841 Augustus 1884) van een gedeelte van het havenplein al hier, teneinde daar 200,000 pannen voor de kunstmatige oesterteelt in orde te brengen. Gaarne zagen zij zich dat gedeelte de grootte door den Raad te bepalen voor een lager tarief dan het vigeerende toegewezen, daar zij anders een ander terrein zouden moeten huren of koopen, waardoor bij eventueele mislukking van de oesterteelt op dezen oever hunne schade nog grooter zou worden. De adressanten, die grootendeels al de perceelen, voor deze gemeente gelegen, hebben overgenomen, en wier pacht eerst over acht jaren expireert, hopen op de wel willendheid en de medewerking van het gemeentebestuur in eene zaak, die voor deze gemeente, bij slaging, groote voordeeltn belooft. De Raad besloot het verzoekschrift in handen van burgemeester en wethouders te stellen ter fine van onderzoek en rapport. Met belangstelling wordt de uitslag alhier tegemoet gezien. In de Vrijdag te Veere gehouden raadsverga dering werd het voorstel tot verkoop van den beker van Maximiliaan van Bourgondië, waarover in de vo rige vergadering de stemmen staakten, aangenomen met vier van de vijf stemmen, en dus besloten om den beker voor de gemeente op de meest voordeelige wijze te verkoopen. De burgemeester, van oordeel zijnde dat dit besluit in strijd is met de wet, en met het algemeen belang, verklaarde gebruik te maken van de bevoegdheid, hem gegeven bij art. 70 der ge meentewet. In de Vrijdag gehouden zitting van den Vlis- singschen Gemeenteraad is een plan tot uitbreiding van de gemeente vastgesteld, volgens hetwelk een zevental nieuwe straten zal worden aangelegd. In diezelfde zitting werd ook een commissie van drie leden benoemd om burg. en weth. ter zijde te staan bij het ontwerpen van plannen in verband met den aankoop van het Badhuis door de Gemeente. Met zekerheid verneemt het Vaderlanddat in de definitieve plannen der Regeering tot hervorming van ons belastingstelsel eene inkomstenbelasting is begrepen. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1884 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter T in den gewonen drukvorm, Uit 't Duitsch door S. E. R. De storm huilde luider en plotseling weerklonk een gekraak en gedreun, zoodat beiden ontzet opsprongen. Sepp liep naar den ingang maar zag niets, het was ondoordringbare nacht geworden. Vrees niets", zeide hij tot Resi terugkeerend. «Onze Heer God slaapt niet. Er gebeurt niets zonder zijn wil." «Wanneer wij hier verpletterd werden Sepp «Dan zou het een troost zijn, dat wij samen sterven." sSepp" riep zij uit, «gij zijt niet meer boos?" «Zeker niet!" zeide hij en drukte haar in zijne armen, «ik kan immers niet van u scheiden." Resi was overgelukkig zij verzekerde hem duizend maal dat zij hem nog nooit zooals heden bemind had, en hij zou, wanneer God hun dit geluk nog liet beleven, de beste en volgzaamste vrouw aan haar hebben. Zij schuin gesteld, bij den ijk van gasmeters de Konink lijke kroon het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat voor dat te Middelburg uit het cijfer 12. «Het Huisgezin" ontleent aan de Romeinsche bladen het bericht, dat binnenkort een nieuwe pause lijke encycliek zal verschijnen, betreffende de vrijmet selarij. JI. Vrijdagmorgen vroeg is dr. Jonkman van zijn reis naar Transvaal te Utrecht teruggekeerd. Een aantal vrienden heetten hem aan het station welkom. O.-Indie. Benoemd tot hortulanus bij 's lands plantentuin te Buitenzorg H. J. Wigman. Overgeplaatst de le luit. der genie L. G. Krol Van der Hoek naar Willem I. Kapelle. Door den kerkeraad alhier zijn herbenoemd: tot ouderling de heer P. Van Zweden, en tot diaken de heer D. Van Maris Jr. Gisteren werd de diaconie alhier verblijd door een gift van 2 bankbiljetten, elk groot 25 gulden, haar toegezonden door den heer N. Van Willes, luitenant- generaal, inspecteur der infanterie, wonende te's-Gra- venhage. Het was juist 50 jaren geledendat deze nu zoo hoog geplaatste persoon onze gemeente verliet, en als zoon van een toen hier gevestigd predikant het soldatenpakje aantrok, teneinde zich aan den mili tairen dienst te wijden. Zijne Excellentie meende geen beter bewijs te kunnen geven dat hij het dorpje, waar hij een deel zijner jeugd had doorgebracht, niet had vergetendan door het schenken van bovenge noemde gift, die kan strekken tot ondersteuning der armen. Kattendijke. Na het bedanken van den candidaat P. A. H. Van Rossemis thans beroep uitgebracht op den heer J. Potcandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Drente. Bij de Herv. gemeente te Borsele zijn gekozen tot ouderlingen de heeren F. Van Duijne (aftr.) en J. A. Stols; tot diakenen de heeren A. Mol Wz. en J. Beenhakker. Biervliet. Zondag 16 December 's avonds te 6 uren zal vanwege het Nederlandsch protestanten-bond in onze gemeente-school eene lezing gehouden worden. Drie predikanten van vrijzinnige lichting zullen als sprekers optreden. Ieder ingezetene zal vrije toegang verleend worden. St. Annaland. Ds. Van Popta te Domburg heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De armen der Ned. Herv. zoowel als die der Chr. afgescheidene gemeente alhier hebben een buitenkansje gehad, dat niet te verwerpen is. De heer D. Den Engelsman heeft nl. bij gelegenheid van zijn huwelijk hun ieder een gift van 100 geschonken. De Minister van Financiën heeft gelet op het bericht van den directeur der Registratie en Domei nen te Middelburg afwijzend beschikt op het ver zoek van de Hoofdcommissie voor de Zuider-zendings- feesten, om voor een in Juli 1884 te houden zendings- feest te mogen gebruik maken van een gedeelte van het Liesbosch bij Breda, omdat er geen termen gevon den zijn tot inwilliging van dat verzoek. (Het Zuiden.) De Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. kerk heeft tot correspondent voor de hulpvra gende gemeenten in Zeeland benoemd: den heer C F. Zeemanvoorde Indische kerken den heer B. A. Overman. Door een twintigtal predikanten worden pogin gen in het werk gesteld om een fonds bijeen te krijgen voor het oprichten van een christelijk gesticht voor krankzinnigen, doofstommen en blinden «volgens den aard en den eisch der christelijke liefde", naar het in de circulaire heet. Men schrijft ons het volgende: «Het hoofdbestuur van het N. O. G. meldt met ge noegen den vooruitgang in ledental van eenige afdee- lingen in Zeeland", zoo luidde een bericht in een voor gaand nummer dezer courant. Dit bericht van het hoofdbestuur heeft inzonderheid betrekking op de afdeeling Goes, waar 7 nieuwe leden toetraden, terwijl de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe donateur van het genootschap werd. Wanneer men bedenkt, hoeveel nuttige instellingen, alsde spaarbank en levensverzekering-maatschappij voor onderwijzers, de paedagogische bibliotheek e. a door dit genootschap in het leven zijn geroepen en met zorg worden bestuurd, dan mag het terecht ver wondering wekken, dat zoo weinig jonge onderwijzers lid zijn van eene instelling, die zoo dikwijls met kracht voor de belangen van het onderwijs en de onderwijzers in de bres is gesprongen. En toch bedraagt de jaar- lijksche contributie voor een gewoon lid slechts f 1,50, voelde zich nu zoo zalig en warm in zijne armen en praatte zoo lang tot zij ten laatste overspannen in slaap viel. Hij zat met het meisje in zijne armen tot de dag aanbrak en de storm ophield. Toen liet hij den dierbaren last op een stroomat glijden, die hij nu ontdekt had, en trad naar de deur om eens uit te zien. Zijne oogen blikten bevreemd, bezorgdangstig rond hij zag nergens een weg, overal waar hij keek, lag sneeuw en wat was daar gebeurd De berg daarboven had eene andere gedaante en daar, twintig schreden slechts van hem verwijderd, lag een reus achtig rotsblokDit was van den berg daarboven losgerukt en op den Wetterfels gerold, die, zich ver heffende aan een afgrond, zijn naam ontleend had aan den weerstand dien hij tot nutoe bij eiken storm, die hier woedde, geboden had. Ware dit neergestorte rots blok slechts eenige schreden verder gerold, zoo zou de Wetterfels met al zijne bewoners in den afgrond gestort zijn. De krachtige man beefde bij die ge dachte en zond een dankgebed ten hemel, zoo vurig als het slechts zelden uit een mannenborst opsteeg. Toen Resi ontwaakte, deelde hij haar mede wat waarvoor men bovendien kosteloos ontvangt de door het hoofdbestuur uitgegeven wordende «Corresponden tiebladen", waarin niet zelden eenig onderdeel der paedagogie op uitstekende wijze wordt behandeld. Schore. De inwijding van de in deze gemeente nieuw gestichte school had jl. Donderdag plaats, in tegen woordigheid van twee leden van Ged. Staten en dhrn. schoolopzieners, den gemeenteraad en andere genoo- digden. Nadat de gemeenteraad met de genoodigden zich des middags 12 uren naar het door de zorg van den opzichter smaakvol versierde lokaal had begeven, werden door den heer P. Janse, hoofd der school, de leerlingen uit de oude naar de nieuwe school binnengeleid en hunne plaatsen aangewezen. De bur gemeester H. Van Koeveringe heette toen de aanwe zigen welkom, dankte Ged. Staten, de beide school opzieners voor hunne medewerking ter verkrijging van een rijkssubsidie, waardoor de bouw mogelijk was geworden. Hij bracht hulde aan den architect A. Le Clercq en den aannemer B. Den Exter V. d. Brink voor de flinke wijze waarop het werk was ontworpen en uitgevoerd, en wekte de aanwezige ouders op hunne kinderen getrouw de school te doen bezoeken, daar zonder dat geen goed en degelijk onderwijs mogelijk is. Daarna nam de heer mr. v. d. Bilt, lid van Ged. Staten, het woord om den burgemeester te danken voor de welwillende woorden tot Ged. Staten gericht, welke hij gaarne aan het college zou overbrengen vervolgens sprak de heer Van Gorkom, schoolopziener, om de gemeente Schore geluk te wenschen met hare nieuwe school, waarin onderwijs kon gegeven worden naar de eischen des tijds, daar niet alleen goed on derwijzend personeel maar ook een doelmatig gebouw noodig was om er vruchten van te plukkenaan beide eischen was nu voldaan. Eindelijk betuigde de heer P. Janse zijn dank aan het gemeentebestuur, dat hij nu als hoofd in eene school stond, die volkomen voldeed aan alle eischen, bij het onderwijs gevorderd, en zeide dat hij alles zou aan wenden om het onderwijs te Schore goed en deugdelijk te doen zijn, opdat vele goede burgers in deze kweek school voor de maatschappij mogen gevormd worden. Hij hoopte dat het gem.bestuur lange jaren moge ont waren hoe goed het was dit gebouw te hebben gesticht, dat hij hoopte voor zooveel van hem afhing ongeschon den te bewaren. De kinderen werden daarna rijkelijk onthaald en zongen bij afwisseling eenige daartoe door den heer Janse vervaardigde liederen, begeleid door muziek van een seraphire-orgel, bespeeld door den jongenheer Hemmekam, leerling van den heer Janse. Na afloop begaven de gemeenteraad en de genoodigden zich naar het gemeentehuis, waar de avond gezellig werd doorgebracht en vele toasten vooral aan het onderwijs werden gewijd. Heeren Ged. Staten waren bereids om 4 uren des namiddags vertrokken. De heer J. De Lange, vroeger onderwijzer alhier en thans te 's-Hage, heeft te Utrecht met goed gevolg examen afgelegd in de Fransche taal (Midd, onderw. akte A). Voor de Engelsche taal (m. o. akte A) slaagde de heer W. K. Schietekatte, en voor Ned. taal- en letterkunde (m. o.) de heer C. Brakman Czn beiden van Middelburg. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank, tevens in de kosten, veroordeeld: J. M., 12 j., en J. G., 13 j., beiden te Wilhelminadorp, wegens onderlinge mishandeling, de le tot 8 dagen cel, de 2e tot 8 boete. A. C. W., ook genaamd B., 18 j., boerenknecht te Baarland, wegens mishandeling, tot twee geldboeten van ƒ8 ieder. P. De V., 24 j., arbeider te Zoutelande, wegens mishandeling, tot eene geldboete van ƒ12. A. De P., 50 j., geneeskundige te Goes, wegens herhaalde openbare dronkenschap, tot 10 dagen gev. en verder opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende 4 maanden. S. Van T., speelman te Hoedekenskerke, wegens diefstal, tot 3 boete. J. M., klompenmaker te Hoedekenskerke, wegens beleediging van een beambte en dronkenschap, tot 15 dagen cel, eene boete van 8 en eene van ƒ5.A. M., 44 j., landbouwer te Vlissingen, wegens herhaalde openbare dronkenschap, tot 7 dagen cel en M. D., 18 j., arbeider te Kapelle, wegens diefstal, tot 8 dagen cel. In de zaak Gunters en vrouw, veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, heeft de Hooge Raad heden het arrest van het Hof te 's-Gravenhage vernietigd en de zaak verwezen naar het hof te Amsterdam. Groot is de voorraad aardappelen, die op Noord- Beveland nog voorhanden is, en gering de handel, die in dit product gedreven wordt. Met moeite kan men voor de Zeeuwsche blauwen, om hun smaak zoo ge roemd, ƒ1,70 per mud bedingen. (D.) hij gezien had. Wat nu te doen? Nog hier blijven? Maar reeds begon de honger hen te kwellen. Naar huis gaan door deze sneeuwmassa Waarop zouden zij wachten Zoo snel smolt de sneeuw niet op plaat sen, waar de zon slechts beperkte macht had en wie van de dorpbewoners zou hen hier zoeken, hier, waar niemand vermoedde dat ze waren? Het gold een strijd op leven en dood bij deze afdaling. Sepp bond Resi het eene en zich zeiven het andere eind van het touw om 't lichaam en voorwaarts ging het in de diepe sneeuw. Met zijn Alpenstok, zonder welken hij nooit uitging, onderzocht Sepp voor zichtig het terrein dat zij moesten begaan, maar hoe dikwijls zonken zij niet tot over de heupen in de sneeuw, hoe dikwijls moesten zij niet omkeeren, omdat de sneeuwhoop ondoordringbaar was. Resi werd steeds afgematter; eindelijk zij hadden nauwelijks de helft van den weg afgelegd, verklaarde zij niet in staat te zijn verder te gaan. Er was slechts een uitvlucht, zij moest hier blijven en Sepp zou alleen verder om hulp te halen. Het kostte een harde strijd aan de bevreesd geworden vrouw, maar zij moest zich schikken. Het was de rechtvaardige straf des hemels. Ylissingen. Het Hollandsch barkschip «NoachlII", kapitein Kruijt, vertrok Vrijdagmorgen te 6 uren van hier naar Batavia. Zaterdagmorgen kwam het bij Dun- geness in het Engelsch kanaal aan den grond, werd door twee Engelsche sleepbooten afgesleept en keerde naar Vlissingen terug. Gisteravond ankerde het voor dikte van mist in de Wielingen en hedenmorgen kwam het hier in de haven. Het schip zal geheel lossen en moet daarna in het droogdok onderzocht worden. De passagiers zullen nu met een andere gelegenheid hunne reis voortzetten. Het schip maakt water. Het mailstoomschip «Prinses Elizabeth" verhaal de heden morgen van de buitenhaven naar de werf der maatschappij Schelde, alwaar zij eene soortge lijke verandering zal ondergaan als het stoomschip «Prinses Marie" aan de werktuigenfabriek te Feijen- oord. De «Prinses Marie", op dit oogenblik weder in de vaart, ziet er even keurig uit als kwam zij zoo van de werf te Glasgow. Volgens Veritas zijn in October vergaan 105 zeil-en 16 stoomschepen, waaronder 4 Nedeilandsche zeilschepen. Verschillende Europeesche staten hebben een over eenkomst gesloten teneinde de onderdanen der ver schillende rijken, in China woonachtig, te beveiligen, voor het geval, dat zich onlusten mochten voordoen als onlangs te Kanton hebben plaats gehad. Wanneer het bericht bevestigd wordt, dat de New-York Herald ontving, namelijk dat de Christelijke kapel te Kanton door het gepeupel zou verwoest zijn, dan zal spoedig blijken, welke maatregelen de Europeesche mogend heden zullen nemen. Zeker is het, dat Engeland en Duitschland zich tot Italië, gewend hebben met ver zoek zich in deze zaak bij hen aan te sluiten en dat de regeering van dit land besloten heeft twee oorlogs schepen naar de Chineesche wateren af te zenden. De debatten over het krediet voor de Tongkin-aan gelegenheden zijn in de Fransche Kamer nog niet af- geloopen, ofschoon zoowel de voor- als tegenstanders van het krediet dapper het woord hebben gevoerd. Men is echter over het algemeen niet ingenomen met den inhoud van het Gele Boek, die veelal in strijd is met de vroeger door de regeering verstrekte me- dedeelingen, en het is niet onwaarschijnlijk, dat het toestaan van het krediet gepaard zal gaan met eene motie van wantrouwen. In ieder geval zal het voor den hear Ferry raadzaam zijn zich met het eerste te vergenoegen, zonder ook nog een motie van ver trouwen uit te lokken. Intusschen heeft de Minister van Marine berichten ontvangen uit Tongkin, gedateerd van 27 November. De Franschen hadden een verkenningstocht gemaakt tot op vier kilometers van Bac-Ninh. Admiraal Cour bet persoonlijk was tot op twee kilometer van Son- Tay genaderd. Den 23 November was bij Hai-Phong eene jonk, met zeven personen bemand en beladen met materiaal tot brandstichting, buit gemaakt. Admiraal Courbet heeft aan den gouverneur van Cochinchina geseind: «De operatien staan voor de deur, de laatste versterkingen zullen in den loop van den avond aankomen. Gij kunt u voorstellen hoe wij verlangen opterukken." De meeting, die de anarchisten voornemens waren Vrijdag jl. op het beursplein in Parijs te houden is, zooals wij reeds meldden, op niets uitgeloopen. Een aantal der onderteekenaars van de op rood papier gedrukte oproeping tot deelneming zijn gearresteerd en bij een hunner werden vsrschillende ontplofbare stoffen in beslag genomen. Voor het overige bleef het vrij rustig en openbaarde zich alleen wat meer levendigheid op het plein dan gewoonlijk. De berichten uit Egypte luiden nog steeds onrust barend. In een telegram uit Aden aan de Standard wordt gezegd: «De Egyptische regeering begint, naar het schijnt, intezien, dat de taak, den Mahdi terugte- drijven wanneer hij nog dichter mocht naderen, on vermijdelijk op de Europeesche mogendheden moet neerkomen. «Wegens de betrekkelijke hulpeloosheid van Europa in het algemeen wint de meening veld, dat de ver antwoordelijkheid voor het nemen van beslissende stap pen aan Engeland moet te beurt vallen, en dat Enge- land, om zulk eene verantwoordelijkheid op zich te nemen, zal genoodzaakt zijn het land te anr.exeeren. «Ik weet wel dat het woord annexatie tot heden zelden is uitgesproken, maar het wordt hier nu vrijuit gebezigd als vermeldend het eenige veilige redmiddel voor den toestand, waarin onze vroegere politiek, in vereeniging met den ongelukkigen loop der zaken, Egypte gebracht heeft." De laatst ontvangen berichten uit Kaïro melden nog, dat Mahmoud-Pacha de nederlaag van 6 Nov. wilde herstellen en daartoe een detachement van 700 man tegen den vijand had afgezonden, doch zelf te Soeakim was gebleven. Op drie uren afstands van Terwijl Sepp voortging, zoo snel als de hindernissen het toestonden, beschouwde zij in hare gedachten ge heel haar vorig leven. Hoe lichtzinnig, oppervlakkig, zelfzuchtig was zij toch altijd geweest, zij verdiende het in 't geheel niet, dat Sepp haar beminde. Wanneer hij nog haar man werd, zoo zou zij, dit nam zij zich vast voor, van den vroegen morgen tot den laten avond slechts daarop bedacht zijn, door hare vriendelijke zor gen voor hem zijne achting en liefde te behouden en te bewaren. Hij was toch zulk een braaf en goed mensch 1 De tijd verliep haar hierbij snel en de hulp verscheen vroeger dan zij gedacht had. Krachtige armen droegen haar op een soort draag baar in het dal naar hare beangstigde ouders, die reeds lang wisten, dat Resi niet bij peetoom was. Sepp, haar redder, dien zij vroeger in 't geheel niet tot schoonzoon gewenscht hadden, werd nu met vreugde als zoodanig aangenomen en Resi heeft gedaan wat zij zich zelve en God op de plaats, waar zij ingesneeuwd was, beloofd had. EINDE.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2