OP DEN WETTERFELS. 2> FEUILLETON. Rechtszaken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. echte Zeeuwsche koeien, in verband met de voeding, meer melk-opbrengst leveren dan eenig ander ras, terwijl het Zeeuwsche paard, al zij dit dan ook minder fraai dan van een ander ras, toch een best trekpaard is, gelijk mede een en ander omtrent de beste varkens soorten werd voorgedragen. Met nadruk werd intusschen aangetoond, hoe de landbouw een onzer grootste volksbelangen is, en even als elke andere onderneming ter bevordering van maatschappelijke welvaart, en in gelijke mate, steun en hulp tot zijne ontwikkeling vereischt, Noodig is het tevens, dat er meer gelegenheid kome voor aan staande landbouwers, om hunne verkregen kennis te vermeerderen met de hoofdbegrippen van natuur- en scheikunde, en zich daardoor beter te bekwamen voor het vak, dat ze later moeten uitoefenen. Op de hof steden is, wel is waar, veel te leeren, maar niet de oorzaken van den toestand, en waar zou daarvoor ten plattenlande beter plaats zijn dan bij het herhalings- onderwijs? Daar de natuurkunde, in verband met landbouw, bij plantenkunde het leven en de beteeke- nis van den wortel en het nut van diepe grondbewer king te bespreken, zou rijke vruchten kunnen dragen. Maar, heeft de pachter meer kennis noodig, ook de verpachter behoeft zulks. Velen der laatsten zien in den hoogsten bieder den besten pachter. Dringend noodig is het, dat ze van deze ziekte genezen worden, en dit kunnen ze alleen door meer kennis, door kennis, welke den pachter controleert en hem voorrekent, dat hij niet kan opbrengen wat hij biedt, zonder ten onder te gaan. De pachter moet op en uit zijn bestaan kunnen leven. Vele grondeigenaars hebben echter geen begrip van kapitaal, en vergeten, dat, zoo zij recht hebben op rente van den grond, de pachter dit even zeker heeft van zijn vast-en zijn bedrijfs kapitaal. Beider rechten zijn gelijk, en daarom kunnen en moeten ze ook vrij tegenover elkander staan, en behoeft nie mand bang te zijn als het pachtersleven zich ook eens hooren laat. De spreker besloot zijne leerrijke voor dracht met eene hartelijke opwekking aan de Land bouw vereeniging alhier, om gemeenschappelijk en vol ijverig werkzaam te zijn voor het beoogde doel; terwijl allen, die er belang bij hebben, dat er maatschappe lijke welvaart zij, al behooren zij ook niet rechtstreeks tot den landbouwersstand, zedelijk verplicht zijn tot de vereeniging tojtetreden en hare doelmatige pogingen te ondersteunen. Ovezand. De lust tot boeren blijkt nog onverzwakt te wezen. Pas is er in deze gemeente eene hofstede vacant geworden, of kort daarop hoort men dat zij reeds verpacht is. Vóór een jaar of wat, toen nog slechts een paar oogsten tegenvielen, voorspelde men reeds menigen val onder degenen, die het landbouwbedrijf uitoefenen. Te toestand is intusschen niet vooruitgegaan, aangezien de meeste oogsten sedert dien tijd middelmatig uit vielen en toch verneemt men betrekkelijk weinig van mutatiën. De voorraad vermogende landbouwers schijnt nog niet uitgeput. Spant er al eens een uit, weldra zijn er voldoende sollicitanten om opnieuw te beginnen. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op i December jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte buiten het afge sloten gedeelte van het spoelingdistrict waargenomen. In de slachterijen daarbinnen bleken de longen van 4 runderen van 4 veehouders door longziekte te zijn aangetast. (St. Ct.) Kantongerecht te Goes. Heden (Vrijdag 7 December 1883) zijn de navolgende personen veroordeeld wegens openbare dronkenschap J. M. te Kortgene, (recidive) tot eene gev.straf van 3 dagen; L. P. 28 j., werkman te Goes, in 4 geld boeten elk van 15, subs. 7 dagen gev.straf voor elke boete; J. v. d. B. 30 j., boerenknecht te Goes, en A. W. 37 j., schippersknecht te Ierseke, ieder in 2 geldboeten elk van 1, subs. 1 dag gev.straf; L. V. 18 j., arbeider te Goes, in eene geldboete van 15, subs. 7 dagen gev.strafM. P. Pz. 30 j., boeren knecht te Heinkenszand, en P. L. 37 jarbeider te Ilansweerd, ieder in eene geldboete van 10, subs. 3 dagen gev.straf; P. J. De H. 60 j., herbergier, J. v. d. K. 22 j., C. v d. K. 18 j., schippersknechts, allen te Goes; M. H. 19 j., arbeider te Kloetinge; C. J. v. d. S. 39 j., koopman te Breda; G. W. Az. 19 j land bouwerszoon te Wolfertsdijk; M. H. 48 j, herbergier te Heinkenszand; C. S. werkman te Nisse; Ma. B. 18 j., arbeidster te Baarland; J. V. Gzarbeider te 's-Heer Arendskerke; J. E, 33 j., timmerman te's Hee- renhoek; D. H. 24 j boerenknecht te Driewegen; P. V. 21 j boerenknecht te BorseleG. M. koop man te Wemridinge; W. P. 23 j J P. 20 j., arbei ders, C. De J herbergier, allen te Kruininge; D. A. Uit 't Duitsch door S. E. R. Eenige oogenblikken daarna omvatten Resi een paar sterke armen, die haar vooruit droegen. Sepp bereikte met moeite de rots en het hol. Resi had het niet gewaagd een enkel woord te zeggenzij had zich tegen Sepp's borst gevle'd en zijne armen om zijn hals geslagen. In het hol spreidde hij een wollen deken uit, die hij benevens een touw in 't laatste oogenblik nog gegrepen hadResi strekte er zich op uit en hij hulde er haar in. Toen schreed hij, nog steeds zwijgend, weer naar den ingang van het hol. Met gekruiste armen keek hij langen tijd naar den strijd der elementen. Hoorde hij niet, dat Resi hem riep, of wilde hij het niet hooren Daar haar roepen te vergeefsch was, stond zij zacht op en ging tot hem. »Zijt gij boos, Sepp" vroeg zij en beproefde zijne handen te vatten. Hij weerde haar zacht, maar met vastheid, af en antwoordde niet. »Sepp", zeide zij be- P. 34 j., stuurman te Bergen-op-Zoom; J. v. W. 21 j., boerenknecht te Borsele; M. De J. Az. 21 j., arbei der te Wolfertsdijk; J. N. 21 j., boerenknecht te EllewoudsdijkJ. S. 35 j., gep. militair te Middelburg; J. De W. 53 j., schipper te Themsche (België) A. V. Mz. 22 j., slachtersknecht te Kortgene; P. De P. 24 j., arbeider te Kamperland, ieder in eene geld boete van 1, subs. 1 dag gev.straf; voorts wegens openbare dronkenschap en verstoring der orde F. K., boerenknecht te Borsele, in 2 geldboeten elk van 5, subs. 2 dagen gev.straf voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden: B. M. en P. M., beiden te Kruininge, beklaagd van het iemand uitschelden. Herbenoemd tot kerkvoogd bij de Herv. gemeente te Kloetinge de heer Corns. Caboort. Kapelle. Alhier is jl. donderdagavond, in eene vergadering van kerkvoogden en notabelen, herbenoemd tot president-kerkvoogd dhr. P. Van Zweden. Beroepen naar Goedereede dhr. L. M. Van Noppen, candidaat. Aangenomen het beroep naar de' Chr. Ger. ge meente te Tolen door ds. W. Van Dijck, pred. te Uitwijk c. a. Tolen. Bij bezwaarden door hesluiten van den kerkeraad, waarbij aan een het gebruik des H.Avond- maals voor onbepaalden tijd werd ontzegd en aan twee anderen eene schriftelijke berisping werd toege diend, kwam bericht in, dat het kl. best. van Zierik- see die besluiten heeft vernietigd en verklaard, dat zij niet schuldig zijn aan eenig bedrijf of verzuim, waarom op hen een tuchtmiddel zou behooren te worden toegepast. De heeren H. Jongepier van Heinkenszand en M. Mieras van Heteren hebben voor de commissie te Utrecht met goed gevolg examen afgelegd in de Hoogd. taal (1. o Rilland-Batlu Toen in Mei jl. de heer Th. S. Senet als onderwijzer naar Den Haag vertrok, vermoedde men hier niet, dat de vacature, door zijn vertrek ont staan, zoo lang onvervuld zou blijven. Herhaalde oproepingen voor onderwijzer of onder wijzeres bleven vruchteloos, 't Gevolg daarvan was, dat de overige onderwijzers de eerste maanden na zijn vertrek handen vol werk hadden, totdat de zomer zoetjesaan het jonge volkje naar het veld lokte. Het prachtige weder in Augustus hielp ook een handje, zoodat het aantal leerlingen in die maand tot 40 weg smolt. In de drie volgende maanden klom het aantal leerlingen gestadig. De beide grootste lokalen van het schoolgebouw zaten in 't laatst van November stamp vol. Toen er nu evenwel in December nog meer «win tervogels" kwamen aanvliegen, en hun aantal tot 200 klom, moest ook het derde lokaal bezet wordendoch nu ontbrak het aan onderwijzend personeel. Een onderwijzer heeft gelijk elk ander mensch maar éen lichaam, waardoor het onmogelijk wordt in twee lokalen gelijk onderwijs te geven. Eén van de drie klassen wordt nu bij toerbeurt naar huis gezonden, terwijl de leerlingen der beide andere onderwijs ont vangen. 't Is te hopen, dat op zoo'n manier de geheele win ter niet doorgebracht moet worden. De vruchten, die het onderwijs afwerpt, zullen dan ook niet zeer rijp zijn. De Pruisische Kamer van Afgevaardigden heeft eene stormachtige zitting beleefd Eenige leden der Fort- schrittspartij hadden onlangs en voorstel ingediend om de Regeering te verzoeken een ontwerp intedienen, waai bij de openbare stemming bij verkiezing voor de Kamer zou worden afgeschaft en vervangen worden door eene geheime stemming. De voorstellers beweer den bij de discussiën, dat door de openbare stemming de Regeering door het talrijke ambtenaarscorps ge steund werd en zij, die daartoe behoorden, niet vrij waren in hunne stemming. De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Van Puttkammer, bestreed het voorstel ten sterkste en betoogde, dat bij eene openbare stem ming, zooals thans bestaat, iedere partij hare gedwon gen volgelingen had. De conservatieven juichten den Minister toe. Kalm en zakelijk wederlegde de heer Reichensperger deze bewering. Het verbaasde hem, zeide hij, dat het voorstel van conservatieve zijde zoo ernstig werd be streden. Immers, indien het waar is, dat alle partijen zich schuldig maken aan ongeoorloofde pressie op de verkiezingen, dan moet ook elke par tij het middel aangrijpen om daaraan een einde te maken, met uit zondering alleen van die partij, welke slechts voordeel schroomd, «wees weer goed! Het was niet mooi van mij, dat ik naar boven ging". «Wat men beloofd heeft moet men doen". «Ah, gij bedoelt ten opzichte van Hans, dat was meer een aardigheid". «Ja nu, neem dan iemand tot geliefde, die zulke aardigheden pleizierig vindt". «Sepp, gij weet toch dat ik veel van je houd". «Dat heb ik tot heden gedacht; nu geloof ik het niet meer. Wanneer men iemand liefheeft, loopt men niet van hem weg, rechtuit in het graf". «Ik had het toch niet gedaan, wanneer gij dade lijk meé hadt willen gaan". «Zoo? Meent gij, dat ik zulk een Godverzoekend plan uit zuivere liefde mêe zou helpen uitvoeren" «Ik zeg immers, dat het maar scherts was." «Het is mij hetzelfde, gij zoekt een anderen echt genoot, ik zal nooit zulk een scherts toestaan". «Wanneer gij mij niet bemint, waarom hebt gij mij dan niet liever laten omkomen" «Omdat het een Christenplicht is, zijne medemen- schen in het ongeluk bij te staan." «Ik dank u echter niet Sepp, dat gij mij gered hebt wanneer het voortaan tusschen ons uit is". Het bloed stroomde bij den flinken knaap sneller, naar het hart en hij wilde zich reeds omwenden, om het berouwvolle meisje aan zijn hart te drukken, maar verwachten kan van het buitensporigste misbruik van macht en invloed. Dit laatste verwijt aan de regeeringspartij ontlokte den voorstanders een donderend applaus, doch hoe krachtig zij zich ook deden gelden, het mocht niet baten. Met 202 tegen 163 stemmen werd het voorstel verworpen en zegevierde de regeeringspartij. De berichten uit Frankrijk spreken bijna uitsluitend over de Tongkin aangelegenheden en wel meer bepaald over den inhoud van het Gele Boek. Wie echter zou meenen, dat men na lezing van den inhoud een dui delijk inzicht in den loop en den huidigen toestand der zaken zou hebben, vindt zich danig bedrogen, Alleen valt eruit optemerken, dat Frankrijk blijft vol harden bij zijn voornemen om achtereenvolgens Sontay en Bac-Ninh te bezetten en dat, wanneer China deze handeling niet goedkeurt, de daaruit voortspruitende oorlog op rekening van het Hemelsche Rijk komt. Intusschen vestigen sommige bladen hunne aandacht op andere landen, waarop Frankrijk betrekking heeft, namelijk op Tunis en Algerië. Deze beide streken zijn, tengevolge van den toestand in het Oosten zooveel mogelijk van troepen ontdaan, doch door den voor spoed, dien de valsche profeet bij zijne pogingen onder vindt, is men bang dat het fanatisme ook in die streken zal gaan ontvlammen en dan zou de aanwezigheid van eene grootere troepenmacht daar noodzakelijk worden. De bedoelde bladen achten daarom een krachtig optreden van Engeland tegen den Madhi noodzakelijk en het Journal des Débats voegt daaraan nog toe, dat, wanneer men te Londen zou lauw blijft, Frankrijk zijn aandeel in de leiding der Nijlzaken terug moet erlangen. 's-Heer Abtskerke. Dinsdag zijn de wekelijksche oefeningen der zangvereeniging «Nooit Gedacht" weder begonnen. Vijftien werkende leden waren tegenwoor dig. Met grond verwacht men, dat er nog enkelen bij komen zullen. Zeker een flink aantal voor zulk een kleine gemeente. Door eenige jagers zijn Maandag onder Rilland 54 hazen geschoten. Kolijnsplaat. Woensdagnamiddag hadden de school kinderen alhier een alleraangenaamsten schooltijd. Zij werden in de school op St.-Nicolaas en melk onthaald, en het bleek op overtuigende wijze aan onderwijzers en opgekomen belangstellenden, die door hunne bij dragen in geld of melk het schoolfeest zoozeer hadden helpen bevorderen, dat dit alles aan geen ondankbaren besteed was. Een tombola, die nog in 't laatste stadium zoo gewijzigd was, dat allenkleinen en grooten, een prijs konden krijgen, liep in de beste orde af en gaf veel stof tot pret bij 't jonge volkje. Zieke en toe vallig afwezige leerlingen werden natuurlijk niet ver geten. Met van vreugde stralende oogen, in de eene hand 't kopje, in do andere hun prijsje, verlieten de 366 kinderen zingende en dansende 't schoolgebouw. Dank aan allen, die medewerkten, der jeugd dit genoegen te verschaffen, niet het minst de rij van jonge dochteren, die de schooi doorliepen, overal goed doende. Algemeene deelneming en medewerking waar die verzocht werd vóór 5 December, tevredenheid over het goed slagen na afloopze geven grond tot de hoop, dat dit eerste schoolfeest op den jaardag van den goeden Sint niet het laatste alhier zal zijn. Ylissingen. De garnalenprijzen te Londen (Billings gate) wisselden deze week af van 1,20 tot ƒ2,40 per mand van 28 kilo's netto. Te Ravestein was Dinsdagavond de luchtgloeiing zeer zichtbaar; want terwijl er anderhalf uur na zons ondergang een zware regenbui langzaam door het wes ten dreef, en de maan geheel verduisterde, was de weg verlicht als bij volle maan. Alleen in helderheid kwam dit verschijnsel overeen met het Noorderlicht; in alle andere opzichten verschilde het veel. Het eindigde wanneer het Noorderlicht doorgaans begint. Het had geen snelle afwisseling. De kleuren waren wel helder en verscheiden, maar purper en zwavelkleur waren niet te zien. Het opmerkelijkste was de volkomen lichtdiffusie, zoodat op somm ge oogenblikken de hori zon in alle richtingen in een heerlijk gewaad gehuld was, iets wat zelfs midden in den zomer zelden plaats heeft. In den donkeren en onstuimigen nacht van Maan dag hoorde de wakkere wachtmeester der maréchaus see L. te Gennep beweging op de rivier de Niers; al dadelijk dacht de politieman aan uit Pruisen komende smokkelaars, en had hij, bijgestaan door den nacht waker V. de L. Je voldoening, juist toen men onder de Niersbrug wilde doorgaan, aan te houden 16 aan elkander geschakelde fustjes, inhoudende 617 liter hij bedacht, dat niet spoedig zulk een gunstige gele genheid om een huwelijkscontract te sluiten zich zou voordoen en hij bedwong zich, terwijl hij zeide «Ik deug niet voor u, ik ben geen held. Ik wil een verstandige vrouw, geen dwaze, die geen raad wil aanne men, en geen ijdele, die man slechts met laffe vleierijen beheersclien kan. Ik heb het lang genoeg aangezien en ik heb lang genoeg naar uwe pijpen gedanst. Elke grap heeft zijn tijd, ik ruim mijn plaats voor Hans in, dien be valt wellicht zulk eene vrouw als gij zijt". Resi waagde het niet, zich nog meer aan hem op te dringen. Zij begon te weenen en te zuchten, ging in het hol terug, en wikkelde zich in de deken. Het werd steeds kouder, zij huiverde. Het hinderde den knaap, dat hij haar zoo had af geweerd hij had gehoopt, dat zij hem nog een goed woord zou toevoegen; nu smartte hem zijne gestreng heid. Na een oogenblik ging ook hij in het hol en zette zich in hare nabijheid neer. «Wordt het niet beter daarbuiten"? vroeg zij. «Nog lang niet"! antwoordde hij. «Heden kunnen we niet meer afdalen". «Heden niet? Maar mijn ouders! Mijn God"! «Wees gerust! Ik heb er Frans heengezonden, gij waart door de Gattersteeg gegaan voorbij uw peetoom. Ik ben er heen geweest om te zeggen dat gij morgen eerst terugkeert, wegens den sneeuw die moest komen". spiritus a 93 pet. Aan deze partij waren touwen ver bonden, welke door de in de boot aanwezige smok kelaars werden vastgehouden. Zoodra dezen evenwel onraad bemerkten, werden de touwen losgelaten en namen zij, met achterlating van buit, met de boot haastig de vlucht. «Letterkundige armbanden" zijn een der nieuwste grillen van de mode. Zij bestaan uit een aantal klei ne zilveren of gouden boekjes, die met een ketting aaneengeschakeld zijn, en ieder van deze boekjes draagt met geëmailleerde letters den naam van een lievelings schrijver, dichter of componist. Voor menige mode slavin zou zulk een armband moeielijk met «toepas selijke inscripties" te vullen zijn; toilet enz. nemen zooveel tijd in beslag, dat er niets van overblijft om er ook nog lievelingsschrijvers op na te houden. (D.) Vele menschen, vooral zij, die veel met de han den in water moeten wezen, hebben dikwijls den ganschen winter last van openspringende handen. Het volgende middel daartegen wordt als het beste en het eenvoudigste aanbevolen. Wie met loog, waschwater enz. te doen heeft, wassche terstond daarna de handen in schoon water, droge ze af en wrijve dan op de nog eenigszins vochtige huid fijn gepoederde stijfsel in. De werking is zeer snel en bijzonder weldadig, daar de rauwe pijnlijke plaatsen op de huid daardoor wor den afgekoeld en in korten tijd genezen. Het is echter noodig de huid geruimen tijd daarna bedekt te houden. Zulke vrouwen, die genoodzaakt zijn hare handen tel kens weder in water te hebben, zullen daarom het best doen, de handen des avonds voor het naar bed gaan te bestrijken en dan een paar liefst glacé of best zeemlederen handschoenen aan te trekken. Tengevolge van hevige rukwinden zijn te Gronin gen twee bijna voltooide huizen, waarop de pannen reeds lagen, ingestort. De twee eerste personentreinen HamburgWe zel zijn Woensdag voormiddag te Venloo niet aange komen. Volgens een telegram was de lijn te Wezel versperd door eene ontsporing van een paar goederen treinen. De pupillenschool te Nieuwersluis heeft sedert haar oprichting aan het Instr.-bataljon te Kampen ter verdere opleiding afgeleverd 210 pupillen. Van ge noemde school dienen op dit oogenblik bij het bataljon I sergeant, 3 fouriers, 2 korporaals, 39 korp.-tit. en 44 volontairs. Hieronder zijn er 23 die, bij een ouder dom van 15 tot 16% jaar, nog niet de lengte hebben van 1.5 m. Een jongmensch, kuiper van beroep, verloor Maandagnamiddag te 's-Bosch, op eene noodlottige w>jze het leven. In een brouwrij werkzaam zijnde, werd hij onge steld en begaf zich buiten het gebouwhet schijnt dat hem eene duizeling overvallen is, waardoor hij in de rivier de binnen-Dieze is gevallen en verdronk. Iemand te Hilversum, de vorige week bezig zijnde met het uitmesten van een varkenshok, had het onge luk zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, legde hij hierop, volgens het dwaze volksgeloof, een stukje grauw papier, met gevolg dat de geheele arm den volgenden morgen opgezwollen was, en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. Maandagnacht, terwijl niemand aanwezig was, werd brand ontdekt in een olie- en pelmolen in de buurtschap Look, onder Holten. Aangewakkerd door den feilen wind greep de brand snel om zich heen. Des morgens te 7 uren was de geheele molen uitgebrand, alleen de romp is blijven staan. Uit Brussel kwam gisteravond (iet bericht, dat het gebouw der volksvertegenwoordiging in brand stond. De Kamer geleek een ontzaggelijke vuurhaard. De werkzaamheden ter redding werden met veel geest kracht verricht, terwijl militaire korpsen daarbij be hulpzaam waren. Te tien uren 's avonds, zoo meldt de Amsterdammer was men den brand meester. Niet alleen de vergader zaal, maar ook alle andere vertrekken, welke ten dienste van de Kamer waren ingericht, werden eene prooi der vlammen. Vele manschappen der brandweer zijn gewond en naar men zegt, zijn een aantal grenadiers bij het instorten van het gebouw bedolven. De vrees, die men koesterde voor de gebouwen van de ministeriën van buitenlandsche zaken en openbaar onderwijs, is niet bewaarheid. De gebouwen hebben weinig geleden. Het gebouw van den Senaat bleef gespaard. De brand is uitgebarsten door den Sun-burner in n «Goede Sepp"zeide zij en vatte onwillekeurig zijn hand. Hij hield de hare vast, zij was ijskoud. «Hebt gij het koud, Resi'' «Och" antwoordde zij, «gij zult het nog kouder dan ik hebben. Neem den doek, het is de uwe." «O neenzeide hij afwerend. «Mijn overjas is warmer dan uw mantel. Maar luister, wij zullen heden nog eens als verliefden handelenik zal u in mijne armen nemen evenals ik anders bij het dansen doe dan worden wij beiden warm. Hij zeide dit met vriendelijke, schertsende woorden en stond tegelijk op om zijn voorslag ten uitvoer te brengen. «Zie, daar is een houtblok, daar zet ik mij op neer nu zet gij u op mijn schoot zoo, beproef nu of het u zoo gemakkelijk is." Zij had zijne aanwijzingen met de gelukkige zeker heid gevolgd, dat hij alles weer goed wilde maken en legde haar vermoeid hoofd tegen zijn schouder. Hij hulde haar vaster in den doek en legde zijn anderen arm om haar. «Wordt gij nu ook warm?" fluisterde zij eindelijk zacht. «Een weinig." Een weinig slechts een weinig Wilde hij werke lijk maar comedie spelen (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2