1883. N°. 144. Donderdag 6 December. 70ste jaargang. Nationale Militie FEUILLETON. OP DEN WETTERFELS. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat zich in de maand Januari van 1884 voor de dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1865, en zij, die na het intreden van hun 19e, doch vóór het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezeten worden, dat de inschrijving moet geschieden: le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buit-n 'slands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrijving alhier plaats heeft op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetenen, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, 8o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door L. LABAN en P. DRONKERS is een verzoek ingediend, om tijdelijk (vermoedelijk voor den tijd van zes maanden) op het kadastrale perceel der gemeente Goes sectie C no. 730 aan den Zuidelijken paralelweg van het stationsterrein eene houten loods te plaatsen tot berging en blusscliing van Hydraulische waterkalk, welk verzoek, met de bijlagen, ter secretarie ter visie zal liggen, terwijl op Zaterdag den 22 December a. s., des namiddags te een ureten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven tot het indienen van bezwareu tegen de inwilliging van dit verzoek. Goes, den 5 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 December 1883. Er heerschte hedenmiddag eene ongewone drukte op het pleintje vóór dr sociëteit Y. O. V en geen ■wonder. Op verzoek van een aantal dames en enkele heeren had de goede heilige, die, in al zijn goedheid, toch zoo dikwerf in de verdeeling zijner gaven minder billijk schijnt, zich laten overreden om ook voor de kleinen, wier handen hij anders zoo zelden vulde, eens Uit 't Duitsch door S. E. R. »Ga niet, Resi, ik bid u!" riep Sepp uit het bosch een meisje toe, dat haastig den berg beklom. nKijk eens rond, er komt een sneeuwstorm". Waarom niet? En wanneer hij kwam, zou ik er nog geen ongeluk van krijgen. Ik heb het Hans van den zaagmolen beloofd, dat ik hem boven op den Wetterfels zou ontmoeten". Zij wist wel hoe hem dit zou grieven, die Resi, die leugenaarster want er was geen woord waar van het geen ze zeide. »Hans? Op den Wetterfels? Het is u toch geen ernst, Resi, ben ik dan niets voor u? nGij zijt mijn beminde geweestEen man, die geen moed bezit, wil ik niet!" »Resi, ben ik dan bang?" sNu, dat zou ik meenen! Bij zulk zonnig weêr zijt gij bang den berg te bestijgen, terwijl gij iedere berg, ieder struikje en steentje op den weg kent vEn'ik vind, Resi, dat het zonde is, zich onnoodig in het gevaar te begevenmorgen komt er weer een dag wacht dien af, heden gé ik niet naar den Wetter fels, en Hans, die zou daarboven zijn, dat kunt ge begrijpenWanneer hij u echter beter bevalt dan ik, welnu, neem hem dan tot echtgenoot!" De laatste woorden klonken het meisje hard in de te rijden. En hij gaf en bewoog anderen tot geven en zoo kwam er genoeg bijeen om aan pl. m. 375 kinderen een feestje te bereiden, een feestje, waarvan zij zeker lang zullen weten te vertellen, hoe prettig het was. Des morgens was het publiek in de gelegenheid gesteld de geschenken voor de kinderen te komen be zichtigen, die door de dames met smaak waren geëta leerd. Om éen uur zou het feest beginnen en, zoowel in verband met het groot aantal als met den leeftijd der kinderen, waren deze in twee ploegen verdeeld, waarvan de eene de kinderen bevatte van 69 en de tweede van 912 jaren. Voor ieder kind was een geschenk bestemd, benevens eenige versnapering, terwijl zij ruimschoots op chocolade en st. nicolaas werden onthaald. Ten slotte werd voor iederen ploeg een tombola gehouden. De vreugde en de vergenoegde gezichten der kleinen waren de tolken hunner blijdschap en de dames en heeren, die zoo bereidwillig dit feestje heb ben georganiseerd, zullen daardoor voorzeker hunne moeite niet onbeloond achten. Hoewel wij gaarne erkennen, dat de beperkte ruimte der zaal het onmogelijk maakte om ook publiek toe te laten, is het toch jammer, dat de ouders en zij, die door hunne gaven iets tot het feest hebben bijge dragen, ook niet van de kindervreugde getuigen kon den zijn. Het spreekt wel van zelf, dat bij eene eerste poging als deze niet alles volmaakt zal zijn geweest. Met den besten wil kan men niet voorkomen, dat som mige ouders hunne kinderen, terecht of ten onrechte gepasseerd wanen, doch dit neemt niet weg, dat wij hopen, dat èn de commissie èn de dames, die haar zoo krachtig ter zijde stonden, het bij dit eene feest niet zullen laten, m tar zich een volgend jaar even bereid zullen toonen om behoeftige kinderen een ge lukkigen dag te bezorgen. De St.-Nicolaasavond toch is, ontdaan van den zwart gemaakten en met ketens rammelenden vertegen woordiger van den Sint, meer en meer geworden het familiefeest bij uitnemendheid. Wie bevindt zich dien avond niet gaarne in de vriendelijke omgeving van zijn gezin? En het doet goed te weten, dat dit feest nu als 't ware in ieder huisgezin wordt gevierd. Over de medewerking van het publiek zal men voortaan, evenmin als nu, te klagen hebben, te meer daar, zoo het publiek tegenwoordig had kunnen zijn, het zeker eenstemmig zou hebben moeten verklaren, dat de regeling van het feest in uitstekende handen is geweest en dat daaraan grootendeels het welslagen is te danken. Wij brengen daarom gaarne een woord van dank aan allen, die tot het Goesche feest hebben medege werkt en bijgedragen. Het programma van het St.-Nicolaasfeest, morgen (Donderdag)avond door de Vereeniging voor Volksver maken te geven, luidt als volgt: lo De dochter van den barbier, bekroond blijspel van Gerard Keller. 2o. le gedeelte der tombola. 3o. De Azijnverkoopertooneelspel van Grünert. 4o. 2e gedeelte der tombola. 5o. Jocrisse, de vondeling, kluchtspel. Ten einde het feest te goeder ure te doen eindigen, zal, zonder voorafspraken, precies te 7 uren met het ooren zij had van 't begin af slechts scherts op 't oog gehad en zij wilde zien, hoe de liefde den knaap beheerschte. Zij was ook volstrekt niet van plan geweest naar den Wetterfels te gaan; maar zij had gehoopt, dat haar beminde daardoor zijn liefde zou laten blijkendat hij hare dwaasheid niet zou inzien en meê zou klimmen, om op te passen dat zij haar voet niet aan een steen zou stooten. Zijn tegenspraak, waaraan het rijke, verwende meisje niet gewoon was, hinderde haar, en zij besloot nu werke lijk te gaan. Zij schreed voorwaarts, zonder rechts of links te zien, en had schijnbaar geen wees. »Wees verstandig, meisjekom terug I" riep Sepp haar nog eens na. Zij deed echterals hoorde zij hem niet en ijlde voort. Na een oogenblik rustte zij uitzij was toch te snel gegaan. Toen zij nu omzag, werd zij een weinig beangstde wolken zagen er dreigend uitmaar haar trots overwon weer. Sepp wist waar zij heenwildewanneer hij haar lief had, was het zijn plicht haar te volgendeed hij het niet, nu dan had hij het te verantwoorden, wanneer haar een ongeluk overkwam. Het is toch ongelooflijk, hoe blind een vrouw in dwaze ijdelheid want dit alleen deed haar zoo handelen zijn kan. Sepp volgde haar, hij liet zich echter niet zien en sloop evenals een kat rond rotsblokken en struiken haar achterna. Het werd Resi steeds beklemder om het hart en zij, die anders geen vrees kendesidderde toch in deze eenzaamheid, in afwachting van den storm. Het was nog tijd om terug te keeren zij zou misschien nog bijtijds langs den naasten weg in het dorp gekomen blijspel worden aangevangen. Tusschen de nrs. 3 en 4 zal eene pauze worden gehouden. Tusschen 6 en 7 uren worden de loten in de tombola, die uit ±160 nrs. zal bestaan, afgegeven. Zij kunnen niet overge dragen worden aan anderen, zoodat alleen hun, die zich b'j het afroepen van hun nr. in de zaal bevinden, een prijs kan ten deel vallen. Tot des middags 3 uren kan men zich in de zaal of ten huize van den heer W. Pelle, thans penning meester der vereeniging, aanmelden tot het verkrijgen van het lidmaatschap. Als commissarissen van orde in de zaal zullen dien avond fungeeren de leden van het comité C. E. Massee en A. M. C. De Jonge Mulock Houwer, tot wie men zich dus eventueel wenden kan. Benoemd tot burgemeester van Koewacht C. P. J. Dierick. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Zwolle W. J, Berdenis Van Berlekom thans ontv. der reg. en dom. en bewaarder van de hyp., het kad. en de scheepsbew. te Brielle te Steen- wijk. II. W. J. Sannes, thans ontv. der reg. en dom. te Oorschot. Rilland-Batli. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft de storm veel schade aan den Zimmerman- polder gedaan. Eene zoogenaamde voskaai, die midden door den polder was gelegd om het achterste gedeelte van den poldergrond tegen water te vrijwaren, is op meer dan tien plaatsen weggeslagen. Ook is de dijk aan den binnenkant hier en daar nog al afgekruimeld. Voor den arbeidenden stand alhier is 'tte hopen, dat de polder behouden blijft. Hansweerd. Gedurende de maand November wer den aan dit rijks-telegraafkantoor behandeld 780 tele grammen, als: verzonden 492, ontvangen 288. Alhier werden in die maand ingeklaard 332 zeil en 62 stoomschepen; uitgeklaard 261 zeil- en 81 stoomschepen, te zamen 736. Tolen. De aanwijzing voor den Dam door het Slaak, die St.-Filipsland aan den vasten wal moet brengen, zou gisteren plaatsthebben. Door het ongunstige wéér, was slechts een vijftal personen tegenwoordig, niette genstaande verscheidene anderen een gedeelte van de reis er reeds voor hadden afgelegd. De dam zal on geveer 2700 meters lang zijn. In een druk bezochte vergadering ta Hellevoet- sluis de debating-club werd dezer dagen door den heer C. Reijers uit Nieuw-Helvoet, de stelling ver dedigd »De staatsloterij moet zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft". In den breede lichtte spr. de stelling op de bekende gronden toe. Zij werd met groote meerderheid door de vergadering aangenomen. De aanhoudende pogingen om de gaten in den zeedijk van den Willempolder (N.-Beveland) te dempen en nieuwe te voorkomen zijn met gunstigen uitslag althans voorloopig bekroond. Het gevaar, dat men duchttevan een kostbaren polder te verliezenis daardoor aanvankelijk zeer verminderd. Evenwel moge men zijn vijand niet te gering schatten en door oogen- blikkelijk succes niet gerustgesteld worden. Zoolang het kwaad niet in het .hart is aangetast, zij men op zijn hoedehet mocht anders gaan als met naburige zijnen een oogenblik was zij daartoe ook besloten het volgende oogenblik echter viel het haar in dat Sepp haar niet lief kon hebben, anders zou hij mee gegaan zijn; maar nu hij haar niet beminde, was haar alles hetzelfde, en zou het maar goed zijn, wanneer haar een ongeluk overkwamdan zou hij juist zijn verdiende loon hebben. Overigens was het toch zoo erg nog niet, wanneer zij maar op den Wetterfels wasdaar bevond zich een soort hol, waar zij beschutting kon vinden en het zou toch niet zóo sneeuwen dat zij niet terug kon. Zij ging verder en verderdeels toornig op Sepp deels ontevreden over zichzelve. Zij bleef eenige keeren staan en keek om. Eens was het haar, alsof zij den spitsen, groenen jagershoed van Sepp zagmaar zij had zich vergist, het was de tak van een boschje. Sepp wandelde achter haar en lachtehoe weinig belachelijk hij de geheele zaak ook vond. Hij had het meisje gaarne teruggehaaldmaar nu was het te laat. Hij moest ook wel vreezen dat zij verder weerstand zou bieden; hij kende haar reeds op dat punt. Nu moest zij maar naar het hol op den Wetterfels, er mocht van komen wat het wilde. Reeds vielen kleine vlokjes, het eene fijne, witte sterretje na het ander. Den vorigen dag had Resi ze bewonderd en op de mouwen van haar fluweelen mantel opgevangenheden nam zij er geen notitie van. Zij dacht»Zouden zij werkelijk mijn lijkkleed worden?" Zii vertraagde haren gang een hevige wind vlaag, nog een, en, als door een onzichtbare hand ge slingerd vloog haar een hevige regen van ijsnaalden in 't gezicht Zij had moeite den stormwind weerstand polders onder de gemeente Wissekerke, die een treurig beeld van vervallen grootheid vertoonen. Nu de werkzaamheden aan de zeesluis van ge noemden polder weer eenige dagen gestaakt zijn worden de gemoederen der landbouwers, die vóór een 14 dagen erg bewogen waren, thans wat kalmer, daar het water hun landerijen ten naastenbij verlaten heeft. Dagbl Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1884, is door de Tweede Kamer o. a. opgemerkt, dat van de personen, die op den bij dit ontwerp ge- voegden staat voorkomen, 72 pet. wegens lichaams gebreken gepensioneerd zijn. Men vond hierin aanlei ding om bij de Regeering erop aantedringen, dat zij oplettend zou toezien, dat de geneeskundige certificaten, waarop pensioen verleend wordt, niet lichtvaardig wer den afgegeven. De Rapporteurs voor Hoofdstuk V der Staats- begrooting (de heeren Zijlker, Donner, Schepel, Van Eysinga en Bergsma) hebben voorgesteld, op 8 arti kelen van Binnenlandsche Zaken samen 516.300 te bezuinigen: 6 verminderingen betreffen traktements- verhoogingen, den conservator voor de handschriften te Leiden, uitbreiding van personeel (met een bouw kundige) en de nieuwe subsidiën voor monumenten; en voorts willen zij de ƒ350,000 schrappen, uitge trokken wegens hoogere subsidiën volgens art. 45 der schoolwet, en 150,000 van de verhoogde id. naar art. 49. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen over 1883, waardoor liet eindcijfer onveranderd blijft. De kosten voor de lijn ZaanstreekEnkhuizen zijn verhoogd, die voor de lijn RotterdamHoek van Holland, voor uit breiding van het station Rozendaal en voor tweede spoor BredaRozendaal zijn verlaagd. De eerste ver laging was mogelijk, omdat, al is de aanleg van het gedeelte RotterdamMaassluis zoo ver gevorderd, dat tot het aankoopen der onroerende eigendommen kan worden overgegaan, de daarvoor te sluiten koopakten niet meer vóór het einde des jaars gereed kunnen komen. Het plan voor uitbreiding van het station Rozendaal is door de exploiteerende maatschappij nog niet ingezonden. Gedurende October is in de rijks-postspaarbank f 79.991.17, meer ingelegd dan terugbetaald. De som der inlagen bedroeg op 31 Oct. f 3.012.033.73. In den loop der maand werden 2083 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven en 495 boekjes geheel afbetaald aan het einde der maand waren 64.690 boekjes in omloop. Hetgeen het prachtige lichten van den hemel in de vorige week (ook hier waargenomen) zeer opmer kelijk maakt, is dat het niet een gevolg kan zijn van een localen toestand der atmosfeer, waardoor deze het zonnelicht van een laag bijzonder verdunde of met ijsdeeltjes gevulde lucht weerkaatst. De nagloed is ook te Parijs bewonderd en in Engeland en Duitsch- land is het verschijnsel tegelijk waargenomen, zoowel te bieden de afgrond was niet ver verwijderdde Wetterfels moest dus ook in de nabijheid zijn. Heilige God 1 Nu zag zij niets meer, want zij stond midden in den sneeuwstorm. Het suisde, bruischte, kraakte overalwaarheen zou zij zich wenden Zij had tot nutoe slechts op den weg gelet en niet naar de rots uitgezienzij was verdwaald. Nu was haar trots verdwenen. Nu zag het over moedige meisje haar dwaasheid in, ze was alleen nog boos op Sepp hij had toch moeten komen, al moest hij dan ook met haar sterven. Zij wist dat, ware hij haar gevolgd zij hem niet alleen zou hebben laten om komen. Zij knielde neder en begon te bidden, angstig smeekend, maar er kwam geen hulp, de storm werd slechts nog heviger, de sneeuw viel dichter en dichter. Resi huiverdehare kleederen waren meer bjstand tegen lentelucht en zonneschijn, dan tegen ijsnaalden en storm. Hare gedachten klemden zich wanhopig aan alle mogelijke reddingsmiddelen vast. Sepp wist toch welken weg zij gegaan was Wanneer zij hier moest blijven liggen, vond men haar wellicht, vóór haar hart, haar wild hart, dat Sepp toch zoo innig liefhad, niet meer klopte. Misschien, misschien was hij haar toch gevolgd, toen hij zag, dat het ernst was; haar eigen gevoel maakte op dit oogenblik die gedachte tot zekerheid en, om hem een tee ken te geven, waar zij zich bevond, riep zij met al de kracht harer stem, in den huilenden storm »Seppi 1" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1