Rechtszaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Uitlotingen. Weerkundige Waarnemingen. adem dier vroegere dagen in zöoveïfè over deze feeste lijkheid heen, als de goedrondheid en de kloeke zin der vaderen er voorzit. St. Eloy is voor betaalden en betalenden beiden een dag van rust en genot. Ylissingen. Op het rijkstelegraafkantoor alhier werden gedurende de maand November 5258 tele grammen behandeld. Hiervan werden aangenomen 2487, ontvangen 1056, overgenomen en verder ge seind 1715. Het centraal bestuur van het algemeen Neder- landsch werklieden-verbond heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer ter ondersteuning van het voorstel Van Delden c. s. Bij Kon. Besluit zijn goedgekeurd de statuten der vereeniging tegen kwakzalverij, zoodat zij als rechts persoon is erkend. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 470,000. De Minister van Oorlog is voornemens de schut terijen gaandeweg te bewapenen met geweren klein kaliber. Wij vernemen dat Ned. ondernemers zich bereid hebben verklaard om eene concessie voor den aanleg en de exploitatie van eene nieuwe telegraphische ver binding met Engeland te aanvaarden. (F) Volgens bericht van 'sKonings gezant te Berlijn is de invoer van rundvee en kalveren uit Nederland in Elzas-Lotharingen tot nader order verboden. Dr. H. F. Jonkman zal weldra, van zijne reis in Zuid-Afrika terugkeerendete Londen aankomen en van daar zich naar het vaderland begeven. Oost-Indie. Eervol ontslagen uit 's lands dienst de zoutverkoopp khuismeester te Bandjermasin (Zuider en Oosterafd. van Borneo), O H. Van der Meer Mohr. Verleendeen tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. H. C. Van Deinse. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank, tevens in de kosten, o. a. veroordeeld J. R., telegrambesteller te Hansweerd, wegens mishandeling tot 5 boete.J. S., 18 j E. W., 48 j. en L. P., 48 j., allen arbeiders te Krui- ninge, wegens diefstal ieder tot 8 dagen cel. Vrijgesproken werd E. V., huisvrouw van J. V., te Wolfertsdijk, beklaagd van overtreding der drankwet. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag M. K., landbouwer te Scherpenisse, wegens valschheid in een onderhandsch geschrift, door het verzinnen eener kwijting en het tweemalen desbewust gebruik maken daarvan, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en drie boeten van 50. Naar men ons mededeelt is door de Midd. Ct. hedenmorgen een bulletin verspreid, inhoudende dat de heer H. W. Nieuwenhuis in de bekende zaak van «Zwarte Griet" is vrijgesproken. Dit bulletin werd echter door ons niet ontvangen. Hoewel wij dit om verschillende redenen niet gewoon zijn, hebben wij, daartoe uitgenoodigd, bij uit zondering een bezoek gebracht bij den heer S. R. El- zinga alhier, waar, blijkens achterstaande advertentie, voorwerpen te bezichtigen zijn, die in onze stad nog weinig worden aangetroffen. Uit kurkschors en mos vervaardigd zagen wij daar kunstig bewerkte bloemen- staanders, potten en bloemenhangers en verschillende andere voorwerpen van dien aard. Ook van gedroogde planten zijn zeer fijne artikelen gemaakt, terwijl van postzegels verschillende figuren op blaadjes zijn ver vaardigd. Eerst kortgeleden is de heer Elzinga op het denkbeeld gekomen zich in zijne ledige uren met dezen tak van kunst bezig te houden en dientengevolge is de collectie voorwerpen nog niet groot. Toch hopen wij, dat hij dezer dagen een talrijk bezoek zal krijgen en wij durven gerust een ieder aanbevelen zijne étalage te gaan bezichtigen, aangezien het iets geheel nieuws in Goes is, en menigeen er iets van zijne gading zal vinden. Wij maakten bij die gelegenheid nog kennis met een anderen tak van kunst, door den heer Elzinga beoefend, nl. het vervaardigen van groote crayonpor tretten naar kleine photographieën. Binnen een paar dagen zal o. a. een dergelijke afbeelding van een onzer stadgenooten gereed zijn, welke door hare frappante gelijkenis en keurige afwerking de hand van den kun stenaar verraadt. Bij den zeer billijken prijs, dien de heer Elzinga voor dergelijke portretten stelt, twijfelen wij niet of deze hier nieuwe tak van kunst zal veel belangstelling ondervinden. Door Z. K. H. den Prins van Oranje is 200 geschonken voor het te Vlissingen opterichten gedenk- teeken voor Elisabeth Wolff en Agatha Deken. Ter vervulling van de sinds 46 Mei 4880 bestaande vacature bij de Herv. gemeente te 's-Heer Hendriks kinderen c. a. is eene 49e poging aangewend met het beroepen van den cand. G. Spijkerboer, die intusschen ook een beroep ontvangen heeft uit Werkhoven, Rilland- Bath en Hontenisse c. a. KapeUe. Als notabelen zijn alhier herbenoemd de heeren J. De Groene met 56 en M. De Jager met 53 van de 63 geldige stemmen. Ook te Biezelinge had eene verkiezing voor een notabele plaats, ter vervulling in de vacature, ontstaan door het benoemen van dhr. Th. De Klerk tot kerk voogd. Uitgebracht werden 43 geldige stemmen. Herstemming moet plaatshebben tusschen dhrn. J. Blok die 48 en W. Van Eenenaam die 40 stemmen verkreeg. Borsele. Bij de Hervormde gemeente alhier zijn als notabelen herkozen de heeren C. Smit en J. Bruinooge. Tot diakenen der Hervormde gemeente te Waarde zijn benoemd de hh. H. C. Poleij en H. Stoutjesdijk. Beroepen te Nieuwland (cl. Middelburg) ds. B. Lutge, te Ter Aa. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Kolijnsplaat door ds. P. Nieuwenhuijzen, te Brielle. Ellewoudsdijk. De jaarwedde voor eene onder wijzeres alhier is van ƒ600 op ƒ650 gebracht. De voordracht voor onderwijzer aan de school te Hansweerd bestaat uit de heeren A. Den Herder te Hardingsveld en J. Roda, te Westkapelle. De heer J. Van de Linde te Helmond heeft akte bekomen voor geschiedenis (m. o.) Van 47 tot en met 22 Dec. e. k. zal te Am sterdam vanwege de «Maatschappij tot Nut van Al gemeen" een examen worden gehouden voor haar, die een diploma wenschen te ontvangen, waarbij de be voegdheid om aan het hoofd eener bewaarschool te staan door die Maatschappij wordt erkend. De inspecteur Moens deelt mede, dat zeer velen hem bericht hebben dat ze wenschen deel te nemen aan eene van de door hem bedoelde samenkomsten. Hij stelt daarom thans voor die te houden te Amsterdam op Woensdag 2 Januari '84 Middelburg op Donderdag 3 Rotterdam op Zaterdag 5 des voormiddags te 40 uren, in een nader aan te wijzen lokaal. »Ik behoef nauwelijks te zeggen zoo schrijft de heer Moens «dat zij die zich niet vooraf hebben aan gemeld, toch zeer welkom zullen zijn, evenals zij, die niet tot het openbaar onderwijs behooren." De heer Moens wenscht een woord te spreken over 't doel der opleiding van onderwijzers. Daarna wil hij aan de orde stellen de volgende onderwerpen, die hij, opzettelijk, niet nader omschrijft 4. Het onderwijs in de Ned. taal2. de toelatings- en overgangs examens aan inrichtingen tot opleiding 3. de voor bereiding voor het eigenlijke vakonderwijs, de zooge naamde voorbereidende klassen der Rijks-normaalles- len 4. de opleiding tot hoofdonderwijzer. «Voor elk dier onderwerpen had ik een «inleider" kunnen zoeken", zegt de heer Moens verder. «Ik heb het niet gedaan. Niet omdat ik niet meer dan eens eene uitnemende inleiding heb gehoord. Maar omdat ik ook meer dan eens heb gezien, dat de overige leden der vergadering het aan den inleider alleen hadden overgelaten over het onderwerp meer bepaald na te denken. Ik zou gaarne zien dat velen dit deden en hunne beschouwingen daarover meedeelden, dat zoo doende 't onderwerp van meer dan eene zijde werd «ingeleid." Daarom verzoekt de heer Moens ieder, die over een of meer der genoemde punten wil spreken, hem dat vooraf per briefkaart meétedeelende gelegenheid daartoe zal hem dan worden gegeven in de volgorde, waarin hij en anderen zich hebben aangemeld. Wie naast of in plaats van de genoemde een onder werp ter behandeling wil voorstellen, of meent dat het vóór al het andere moet behandeld worden, gelieve hem dit optegeven. In België's hoofdstad is in de laatste dagen een hevige strijd gestreden tusschen de liberalen en radi calen. Er moest namelijk eene verkiezing plaatshebben van leden van het comité der «association libérale" en de gematigde liberalen hebben alle pogingen in het werk gesteld om den radicalen afgevaardigde Eugène Robert als lid van het comité te doen vallen. Nadat reeds de vorige week eene talrijk bezochte vergadering was gehouden, waarin elke partij hare beginselen heeft bepleit, heeft Woensdagavond de verkiezing plaatsgehad en hebben de liberalen de overwinning behaald, daar de heer Robert in de minderheid is gebleven. Het zal de vraag zijn of nu de radicalen zich wat zullen matigen dan wel of zij krachtiger dan ooit tegen het ministerie optreden en trachten zullen het een échec te doen lijden. Den 44 December worden de beraadslagingen over de begrooting geopend, en dan zal het blijken of de radicalen willen voortgaan op den weg, die eindelijk voeren zal tot de nederlaag der geheele liberale partij in België. De Hongaarsche regeering is het blijkbaar niet eens kunnen worden met den heer Philippovitsch over de voorwaarde, waarop deze als Banus van Kroatië wilde optreden. Zooals vroeger reeds gemeld werd had de heer Philippovitsch vooropgesteld, dat alle voorgeno men maatregelen, Kroatië betreffende, vóór zij werden uitgevaardigd, aan den Kroatischen Landdag zouden worden medegedeeld. Dat thans de belangrijke be trekking van Banus is opgedragen aan graaf Khuen- Hedervary is een bewijs, dat de Hongaarsche regee ring bovengenoemde voorwaarde niet heeft willen in willigen. De thans benoemde zal echter bij de Kroa tische bevolking vermoedelijk niet zeer welkom zijn, aangezien hij bekend staat als een vriend der Magyaren, tegen wie de laatste oproeren hoofdzakelijk gericht waren. Aangaande de Fransch-Chineesche aangelegenheden ontving de New-York Herald eene bevestiging van het vroegere bericht omtrent de ontruiming van Son- Tay en Bac-Ninh door de Chineezen en er wordt bij gevoegd, dat de Chineesche troepen gevlucht zouden zijn op het gezicht der Turco's uit Algerië, die zij voor duivels aanzagen. Alleen eenige Zwarte Vlaggen, geen Chineesche soldaten meer, zouden de vesting nog bezet houden. Volgens hetzelfde bericht zou de kannonneerbcot «Hache", die een verkenning naar Son-Tay gewaagd had, teruggekeerd zijn, zonder den vijand gezien te hebben. De Fransche regeering ontving omtrent dit alles van den admiraal Courbet geene enkele mededeeling en het blijft nog steeds de vraag, of dit als gunstig of als ongunstig beschouwd moet worden. Dat de regeering zooveel mogelijk het eerste tracht te bewerken is zeker. Intusschen wordt uit Londen gemeld, dat de heer Waddington, de Fransche gezant bij het Engelsche 1 hof, aan Lord Granville heeft medegedeeld dat het volstrekt noodzakelijk is, dat de Fransche troepen Son- Tay en Bac-Ninh bezetten, en dat Frankrijk niet met minder kan tevreden wezen. Frankrijk wenscht ech ter den oorlog met China zoo mogelijk te vermijden. De heer Waddington is evenwel niet zoo ver gegaan, dat bij de belofte heeft gegeven, dat, indien China Son-Tay en Bac-Ninh overgaf, Frankrijk een wapen stilstand zou voorstellen. Berichten uit Zuid-Afrika melden dat nog steeds niet is beslist wat met Cetewayo gebeuren zal. Osborne, de Engelsche regeerings-agent, zou eene bijeenkomst van hoofden samenroepen om over de moeielijke quaes- tie te beraadslagen. Waarschijnlijk zal men hem, óf over zee öf in Afrika zelf, ver van zijn vroeger ge bied verbannen. De hoofden der Ba-Soeto, zouden dezer dagen ver gaderen, om te spreken over de voorwaarden waar onder hun het voorrecht kan te beurt vallen onder rechtstreeksche heerschappij van koningin Victoria te komen. De Engelsche voorwaarden zijn: 40 shillings belasting van elke hut, gehoorzaamheid aan den re sident en algemeene toestemming der bevolking. Heinkenszand. Vrijdagavond II. werd door de Har monie fanfare «Prins Hendrik" eene uitvoering gegeven, uitsluitend voor de leden en hunne huisgenooten, in eene daarvoor flink ingerichte zaal van P. J. Rijk. De opkomst toonde duidelijk de belangstelling men schat dat p. m. 200 personen in de zaal tegenwoordig waren. En ofschoon de uitvoering bestond in eenige muziek stukken, werden tevens bij afwisseling ook een paar tooneelstukken opgevoerd. Niettegenstaande opgemerkt is dat het tweede too- neelstukje beter kan gespeeld zijn, mag gemeld worden dat het eerste («In den val geloopen") flink opgevoerd werd. Wat de uitvoering van de muziekstukken be treft was men algemeen zeer tevredenmen mag niet uit het oog verliezen dat de fanfare «Prins Hendrik" grootendeels uit nieuwe leden bestaat. Daarom mag en moet wel eens eene kleinigheid over 't hoofd gezien worden. Tevens mag men gerustelijk erkennen, dat zoowel de werkende leden als de directeur zich goed van hun taak hebben gekweten. Dienzelfden avond omstreeks zes uren ontstond al hier brand in een schoorsteen bij N. v. d. M. Gelukkig dat de bewoners het spoedig gewaar werden en on middellijk alle pogingen in het werk stelden om den brand te blusschen, dien zij dan ook zonder hulp van anderen spoedig meester werden. Kolijnsplaat. Zaterdagmorgen omstreeks acht uren werden velen in deze gemeente opgeschrikt door de tijdingdrie schepen van hier zijn in nood vlak voor 't dorp. Werkelijk waren door den piotsteling opgekomen Noordelijken rukwind drie vaartuigen (twee beurt schepen en een hoogaars, alle van hier en voor Rot terdam geladen) van J. C. De Mul, Joh. Schippers en A. Vendeville, hevig aangegrepen. Een sloeg van zijn an ker en kreeg veel water in, doch men mocht er spoe dig in slagen, opnieuw voor anker te komen; bij het tweede sloeg het roer stuk, terwijl de hoogaars het 't kwaadst te verantwoorden had en 24 mud gerst en circa 20 mud aardappelen over boord moest werpen. De zoon (Jan Schippers), die aan den wal zijn vader in gevaar zag, sprong in de hevig beroerde Schelde, en kwam, nadat hem van 't scheepje een touw was toegeworpen, goed en wel aan boord, waar hij onmid dellijk hielp lichten. Eere den zoon voor zijn moedige en brave daad Tegen negen uur was het gevaar voor allen geweken, ook voor een steenschip, dat niet ver van hier aan dezen wal lag en het een oogenblik moeilijk had. In den namiddag lagen alle drie de vaartuigen weer veilig in 't haventje. Eene inteekenlijst circuleerde reeds denzelfden dag ten behoeve der schippers en bevatte toen reeds ver scheidene namen. Eene collecte, heden door de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Middelburg gehouden, bracht de aanzienlijke som op van 2572,09. Zieriksee. Zaterdag gaf de heer J. Basch in de concertzaal alhier eene voorstelling op het gebied van goochelkunst, spiritisme, enz. Het aantal bezoekers was vanwege den Zaterdag niet groot. Zij, die kwamen, hebben zich den tijd niet beklaagd, en zij, die weg bleven, hebben een avond van prettige ontspanning gemist. Biervliet. Zaterdagmorgen is het vaartuig van P. Maartens alhier door het stormweder in den mond van den Braakman bij den Thomaespolder gezonken. De lading bestond uit steenkolen. De schipper en de knecht hebben zich kunnen redden. Vaartuig en lading, waarschijnlijk beide niet verzekerd, zijn verloren, althans Zondag was niets meer te vinden. Door den timmerman G. W. Fukkens, te Brakel, is een zelfwerkende karnmolen uitgevonden, die slechts om de 1 uur opgewonden behoeft te worden. Het moet een zeer eenvoudig, doch practisch werktuig zijn dat minder kost dan molens, die door een hond of paard gedreven worden. Te Oudebaske is een werkman onder de tram geraakt, met het noodlottig gevolg, dat zijne beide beenen verbrijzeld werden en hij spoedig daarna een lijk was. Ten gevolge van den steeds wassenden stand der Maas zijn alle uiterwaarden te Lith ondergeloopen, zoodat het daarop grazend vee naar de stallen is terug gebracht. De buitenzijden der dijken zijn, met het oog op een mogelijk hoogen waterstand, voldoende versterkt door hontbekramming en aanvulling van puin. 't Voornemen bestaat om een volgend jaar, bij gelegenheid der algemeene vergadering, voor de leden der Vereeniging tegen de kwakzalverij eene tentoon stelling te houden van al 't geen betrekking heeft op de kwakzalverij met geneesmiddelen. Te Tersehelling is bericht gekomen dat een paar flinke oppassende zeelieden, broeders, met hun schip in den laatsten storm in de Oostzee zijn vergaan. Het jiföéeë tegen Ó'Donnell, beschuldigd van den moord op den verklikker Carey, is Zaterdag af- geloopen. De jury verklaarde O'Donell schuldig en veroordeelde hem ter dood. De «Frankf. Zeit." zegt, dat de Duitsche Re geering tusscbenbeide is gekomenom voor den kellner van het station te Keulen, Füser, die Léon Peltzer aanwees, de geheele premie van 25,000 fr. te eischen. Füser had met 2000 frs. genoegen genomen, die hem door het Belgisch parket waren geboden, maar hij zou nog de overige 23,000 frs. krijgen. Door een botsing tusschen twee treinen bij Saint-Méen, op de lijn-Ploërmel, zijn 48 menschen gedood en 45 zwaar gewond. Eenige visschers te Ottendorf, bij Cuxhaven, hebben onlangs een reusachtigen paling gevangen. Het dier moet niet minder dan 8% voet lang en 55% pond zwaar zijn geweest. Te Seraing, nabij Luik, is eene bende valsche munters gearresteerd. Het zijn allen Duitschers. Men vermoedt dat de bende vertakkingen heeft. Montefiore zond 99 pd. st. om onder 99 armen van het Joodsche armenhuis te Londen te worden ver deeld. Ook aan andere liefdadige instellingen werden dergelijke giften gezonden. 's Hage. EERSTE KAMER. In de zitting van heden zijn een aantal ontwerpen aangenomen, waaronder de druifluis-conventie en hare uitvoering, provinciale be lastingen, en het voorstel-Vermeulen tot wijziging der schoolwet. Morgen voortzetting. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Buitenlandsche zaken is aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs om de tractementsverhooging van den gezant te Madrid en f 2000 op de post voor gezantschapssecretarissen in algemeenen dienst te schrappen. Verworpen werd een voorstel om f 4000 toetestaan voor een toelage aan de Nederl. gedelegeerden bij den internationalen gezondheidsraad te Konstantinopel, en een memorie- post voor gratificatiën. Het geheele hoofdstuk 3 werd daarop unaniem aangenomen. Morgen Justitie. Londen, 3 Dec. 900 man met geschut werden ingescheept te Portsmouth tot versterking der Engel sche stations in China. Het Egyptische gouvernement riep den bijstand in van Engeland om Turkscrie recruten voor een nieuwen veldtocht tegen den valschen profeet te werven. Vol gens sommige berichten tracht deze door de woestijn op Caïro aanterukken. Bij de Vrijdag te Amsterdam gehouden trek king der Tentoonstellingsloterij zijn van de eerste 40 se riën de onderstaande nos. uitgekomen met een prijs ter waarde van ƒ5000 no. 468487; ƒ2500 no. 97256; ƒ2500 no. 467596; ƒ2000 no. 58693; ƒ4500 no. 7949; 4000 no. 460552; 4000 no. 470427. Verder 42 prijzen van ƒ500, 58 van ƒ400, 446 van 50, en 42 van 25. De tien hoofdprijzen, ieder ter waarde van fr. 40,000, gevallen op no. 468487, bestaan uit het volgende 4e serie: een gedeelte van een zilveren servies, 2e serie paar vergulde candelabres3e seriesalon ameublement4e serie id.5e serie eene broche met brillanten 6e serievergulde console met pendule enz'; 7e serie: parure enz. van brillanten 8e serie armband, oorknoppen enz. met brillanten 9e serie: gouden chatelaine armband enz.; 40e seriediadeem en broche van brillanten. De trekking der hoofdprijzen volgt later. Men lette wel opde nummers gelden voor alle tien de eerste seriën. Voor elke serie was een gelijk aantal prijzen bestemd (264); zoodat zoowel in de 4 e als in de 2e, 3e 4e enz. serie het nummer 468487 een prijs ter waarde van 40,000 had, en zoo vervolgens. Wie nu nog loten van de eerste 10 seriën heeft werpe die toch niet weg, onverschillig of hij een prijs heeft of niet, want alle loten, ook die waarop een prijs viel, nemen later nog eens deel aan de trekking der hoofd prijzen. De nummers 131502, waarop een prijs ter waarde van 4000 francs, 22105 en 473413 waarop prijzen ter waarde van 500 fr. en 1612, waarop een dito van 400 fr. zijn gevallen, zijn gedebiteerd in onze gemeente. ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURGLOTEN. s. 581 No 57 3000 S. 745 No. 44 25 3904 68 4000 908 28 25 2568 19 250 4648 77 25 2331 100 400 3923 8 25 3643 89 400 4198 47 20 2954 96 50 2480 67 20 430 18 50 332 49 20 2827 58 50 4823 34 20 773 37 25 3866 49 20 4438 36 25 200 63 20 5 Serieën ieder van 3. 1275 3903 3595 513 843. OOSTENRIJKSCHE LOTEN 1864. Trekking te Weenen 1 December. Hoofdprijs serie 489 no. 97; tweede prijs serie 2831 No. 81; derde prijs: serie 1931 no. 91 vierde prijsserie 1088 no. 70Fl. 5000 seriën 2893 no. 11 en 489 no. 22; Fl. 2000 seriën 4869 no. 87, 489 no. 51 en 2893 no. 95. Voorts zijn nog getrokken de seriën 342 720 951, 2785, 2848, 3009, 3401, 3853. GOES, Maandag 3 December 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2