1883. N°. 143. Dinsdag 4 December. 70ste jaargang. MARKTDAG BRANDWSHIR Het R. C. Parochiaal Armbestuur AANBESTEDING De PATENTEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. jn ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau «f van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct». Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 8 December 188JJJ, Men schrijft in het Weekbl. v. Z. VI. w. deel uit Groede, dat een vijftal ingezetenen dier gemeente hebben verzocht (aan wie?) het voorstel-Van Delden aantenemen. De schrijver maakt daarbij o. a. de vol gende opmerking, waarmee de redactie van het blad zich vereenigt «Door de vereeniging der clericalen rood en zwart zullen eerlang de liberalen in de minderheid zijn. Laten wij dan ook aan de clericalen overlaten om voor geld te zorgen, en hun het bestuur niet ge makkelijk maken door een belasting intevoeren, waar van zij de vruchten zullen plukken." Oischoon wij in dezen slechts te doen hebben met een belastingvoorstel voor éen jaar, heeft de opmer king in het algemeen misschien eenigen grond en zal in de toekomst wellicht bewaarheid worden. Toch zouden we gelijk reeds uit het hoofdartikel in ons vorig nommer bleek het wenschelijk vinden, dat de liberalen door nauwe aaneensluiting trachtten te verhoeden, dat het ooit zoo ver kome. Maar ook al mocht binnen korteren of langeren tijd de liberale partij in de minderheid komen, dan zou het o. i. allerminst liberaal zijn, daarom eene hoogst billijke belasting te trachten te verhinderen. Bovendien zou het naar het ons voorkomt een groote mate van zwakheid verraden, nu reeds de handen slap te laten hangen, terwijl we nog in de meerderheid zijn. En ons vertrouwen op de waarheid en de kracht onzer beginselen is groot genoeg, om te durven hopen, dat, al kwam er ook te eeniger tijd een zuiver clericaal ministerie aan het roer van Staat, de natie spoedig genoeg van haar verlangen zou doen blijken om herstel van de liberale partij als regeeringsbewind, ook al is zij verre van volmaakt. En waarom Wel om de eenvoudige reden, dat er door de geheele geschiedenis der menschheid éen draad is geweven, die al toont zij ook nu en dan een afwijking van den rechten wegtoch steeds vooruit, maar nimmer achterwaarts gaat. Belangstellenden zij bericht, dat het adres ter ondersteuning van het voorstel-Van Delden c. s. nog gedurende deze week aan ons bureau ter teekening ligt. Wij herinneren het publiek, dat Woensdag a. s. tusschen 9 en 12 uren voorm. gelegenheid bestaat om in de concertzaal der sociëteit V. O. V. de geschenken voor het dien dag te houden St.-Nicolaasfeest voor kinderen te bezichtigen. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, in plaats van den heer J. Van Zandbergen Buwalda, die wegens vertrek uit de gemeente dezer dagen als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, zal plaatshebben op Donderdag 20 December 1883, en de herstemming, zoo noodig, op 3 Januari 1884. Door den heer M. De Jonge Jz is eervol ont slag gevraagd uit zijne betrekking van sergeant-majoor bij de dd. schutterij alhier. De heer H. D. T. Los en echtgenoote, vader en moeder in het Weeshuis alhier, zijn benoemd tot binnen vader en moeder in het Protestantsch kinderen-wees huis te Nijmegen op een tractement van/700, boven de gewone aan zulk eene betrekking verbonden voor- deelen. Voor het Weeshuis alhier wordt hun heengaan een groot verlies geacht. Aan het telegraafkantoor Goes zijn in de maand November behandeld 1946 telegrammen, en wel: aangenomen 832, opgenomen en verder geseind 311, ontvangen 803, Over het dienstjaar 1 Dec. '8230 Nov. '83 zijn in 't geheel behandeld 19998 telegrammen. Omtrent het vermoedelijk lot der vermisten van het stoomschip «Burgemeester De Wael" schrijft men ons het volgende; «De oppasser van «De Verklikker" heeft het ver moeden, dat zij met de sloepen zijn aangekomen op een zandbank, dicht bij de plaats waar het schip strandde. Het is een zeer groote en lange bank. Nu denkt hij, dat de schipbreukelingen erop kwamen met eb en dat zij verdronken zijn toen het water wassende was. Waarschijnlijk hebben zij gedacht van de bank de duinen te kunnen bereiken. Althans van de duinen af kon men met laag water het schip bereiken. Lijken zijn er nog niet bemerkt, niettegenstaande daarnaar eiken dag onderzoek wordt gedaan. Benoemd tot rijks-ontvangers: te Nieuwerkerk J. P. Krijger, thans te Bath; te Terschelling B. Kok, thans te Harlingente Vlissingen H. W. J. Callenfels, thans surnumerair te Middelburg. Benoemd tot dijkgraaf van den Bastiaan de Lange-polder A. Louwersetot dijkgraaf van den Ca- landpolder A. Louwersetot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Willem Annapolder Wegens het KERSTFEEST zal de alhier in de laatste week van dit jaar gehouden worden op maandag den 24 December. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De termijn voor afkoop van den dienst bij de voor 1884 is aanstaanden Zaterdag geëindigd en zal dan dadelijk worden overgegaan tot het opmaken der registers van dienstplichtigen, zoodat de quitantie van den gemeente-ontvanger voor de betaalde afkoopsom vóór of op dien dag ter Secretarie moet bezorgd zijn. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal op Woensdag 5 December a. s. aan de huizen van alle ingezetenen, eene ALGEMEENE COL LECTE doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg toevertrouwd, voor welke collecte, de eenige die dit armbestuur in het jaar houdt, ruime giften ge vraagd worden, ten einde het genoemd Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen, vooral daar het getal bedeelden grooter is dan vroeger en de inkomsten door de geringere landpach ten minder zijn geworden Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van gemeentewerken en leveringen ten dienste der ge meente Goes, op Zaterdag den 15 December 1883,'sjna- middags 1 ure in de raadzaal, en wel voor het jaar 1884, le perc. timmerwerk en levering van touwwerk, 2e metsel- stukadoors- en steenhouwwerk, 3e lood- en zinkwerk enz., 4e smidswerk, 5e schilder- en behangwerk, 6e stoffeerderswerk, 7e glazenmakerswerk, 8e aardwerk enz., 9e maljenierswaren, 10e grint en grintzand, 11e borstel- en mandewerk, en voor de jaren 1884,1885,1886 en 1887 12e jaloesiemakerswerk, 13e kachel- en slotenmakerswerk, 14e snoei- en plantwerk en tuinmanswerk, en 15e vrachtrijderswerk, alles volgens tarief De leveringen van de artt. 27 en 28 worden niet af zonderlijk aanbesteed, maar kunnen aan de verschillende aannemers worden opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren ter inzage in het raadhuis. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 5 cent per exemplaar' Inlichtingen geeft de gemeentebouwmeester. Goes, den 1 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan het bestuur van het Waterschap «BREEDE WA TERING BEWESTEN YERSEKE" is vergunning ver leend tot «hef afsluiten van den grintweg van Bie- zelinge naar 's Graven-poldervan den westelijken dijk van de polder Haventje van Biezelinge tot den binnendijk van den Willem Annapolder op 6 en 7 en zoo noodig ook op 8 dezer maand onder voorwaarde dat des nachts het verkeer behoor lijk kan geschieden, de bij dag opgegraven plaatsen van zonsondergang tot zonsopgang behoorlijk worden verlicht en waarschuwingsborden worden geplaatst aan het begin van den afgesloten grintweg bij de kom der gemeente 's Gravenpolder en bij de buurt Biezelinge. Het verkeer kan des daags plaats hebben over den westelijken dijk van den polaer Haventje van Biezelinge en den binnen dijk van den Willem Annapolder. Goes, 3 December 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1883/84 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot den 18 December a. s op eiken werkdag tusschen des voor- middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 3 December 1883. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. M. Bruinooge tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walzoorden P. A. Adriaansens, Ter vervanging van den heer M. Paauwe, is door den gemeenteraad van Hoedekenskerke tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd de heerL. L. Peeters. Te Aardenburg is tot gemeente-geneesheer be noemd de heer dr. J. L. J. De Glopperarts te El- lemeet. Wolfertsdijk. In de Zaterdagvoormiddag te 9 uren gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd de nieuwbenoemde secretaris, de heer Ribbius, beëedigd, en nam hij het werk over van den heer J. "Van der Baan, die van 15 Nov. af tot heden als zoo danig had gefungeerd. Het afgetreden lid van het burgerlijk armbestuur, de heer J. Kallemein, werd her kozen en de benoeming door dezen in beraad genomen. De borgtocht van den gemeente-ontvanger M. West- strate, welke in een vorige vergadering was verhoogd en gebracht op 1500, werd goedgekeurd. Door Ged. Staten was de opmerking gemaakt, dat in de gemeente-rekening van 1882 enkele gedeelten onduidelijk zijn opgegeven, waarom zij verzoeken om meer specifieke opgaven. De burg verzoekt den se cretaris aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. De secretaris verzoekt hierop het woord, en zegt dat het zijn plan is om in de raadsvergadering nooit te spreken, maar dat hij in deze eerste vergadering hierop wel een uitzondering mag maken. Hij geeft nu te kennen, dat zoodra de uitgaven boven de 3 zijn, zij specifiek moeten opgegeven worden, maar dat hij in dit geval hieraan onmogelijk kan voldoen. Hij is overal vreemd aan, en weet niet wat er bijv. door ambachts lieden is gedaan of geleverd, daarom behoort nog de heer Weststrate de noodige inlichtingen te verstrekken. In dien geest werd nu besloten. Alsnu werd een brief voorgelezen \an het burgerlijk armbestuur, waarin het verzoekt om in de gewezen postkamer hare ver gaderingen te mogen houden, en in de kasten van dezelfde kamer haar archief te bergen. De voorzitter meende dat de familie Lenshoek hier tegen zal we zen en het niet zal toestaan, evenals zij geweigerd heeft dat de nieuwe secretaris er zijn intrek in nam. De beide wethouders en de heer Van Weel zeggen, dat de familie Lenshoek hier niets mede te maken heeft, dat het huis is gehuurd voor gemeentehuis en de gemeente-administratie en hiervan maakt het arm- b stuur een gedeelte uit. Zij stellen voor het verzoek toetestaan, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Nog werd een biief voorgelezen van het burg. armbestuur, waarin hotte kennen geeft, dat van het jaar 1878 tot 1881 zijn aangekocht, zooals uit de rekeningen blijkt en waarvan zij de quitantien overleggen, 64 klepdoozen voor genoemd college; dat zij bij het in functie treden met Juli 1883 er maar acht hebben ontvangen, en er ook niet meer benoodigd zijnzij stellen alzoo aan den raad voor de meerdere doozen voor rekening der gemeente te nemen. De heer Van Weel geeft zijn verbazing te kennen, dat door het vorige bestuur zulk een groot getal doozen is aangekocht terwijl het blijkt, dat er maar acht benuodigd zijn dit is onverantwoordelijk. Hij vraagt tevens waar de overige doozen gebleven zijn. De heer Noteboom zegt een onderzoek te hebben ingesteld, waaruit hem gebleken is, dat er op de secretarie 143 klepdoozen aanwezig en in gebruik zijn. Uit de gemeente-rekeningen blijkt, dat er voor de gemeente slechts 84 zijn aangekocht. Hij is dus van meening, dat de meerder aanwezige doozen door het burg armb. zijn betaald, maar door de gemeente worden gebruikt. De Voorzitter stelt voor de duozen overtenemen doch tegen verminderden prijs. De heer De Kater is er tegen, hij zou eerst door den secre taris willen laten onderzoeken of zij op de secretarie noodig zijn en zoo er tot overnemen wordt overge gaan dan stelt hij voor dit voor de volle waarde te doen, want al zijn zij nu niet nieuw, de gemeente heeft ze zoover gebracht. Na eenige verdere discussie wordt het voorstel in omvraag gebracht en met 4 tegen 3 stemmen besloten om de doozen tegeu de volle waarde overtenemen. Ten slotte zegt de heer De Kater, dat de instruc- tiën voor den secretaris en den gemeente-ontvanger, reeds in het voorjaar ter herziening zijn voorgesteld en zij toen ook reeds bij de leden van den raad zijn rondgezonden, waarna hij er niets meer van heeft gehoord. Hij stelt voor in de eerstvolgende vergade ring tot de herziening dier instructiën overtegaan, waarna de vergadering werd gesloten. Kapelle. Als tegenstelling van de soms minder gun stige behandelingen, door enkele armbesturen bij de opvoeding der aan hunne zorg toevertrouwde weezen aan den dag gelegd kan het volgende strekken. In Augustus 1879 besloot het armbestuur alhier den aan zijne zorg toevertrouwden wees M. Schipper te doen deelnemen aan het examen voor een beurs aan de rijkskweekschool te Middelburg, daartoe aangemoedigd door het succes dat men gehad had met den wees J. Schipper, broeder van bovengenoemde, die aan de kweekschool te 's-Bosch was opgeleid en toen reeds onderwijzer te Hansweerd was. Het examen liep gun stig af en de kweekeling werd geplaatst. In December daaraanvolgende, nadat hij slechts dus 3 maanden te Middelburg was geweest, werd hij, omdat hij zich minder aan de tucht dier school kon onderwerpen, daarvan verwijderd. Toch bleef het armbestuur pogingen in het werk stellen om den knaap een bestaan voor de toekomst te bezorgen, tot eindelijk in Juni 1880 besloten werd hem naar Ned Mettray te zenden. Hier begon bij zich langzamerhand aan orde en tucht te gewennen en gaf hij als zijn wensch te kennen zich voor onderwijzer te willen bekwamen. Aan de uitstekende leiding van dhr. A. Meeter Pz., directeur van Ned. Mettray, is het te danken, dat M. Schipper in October van dit jaar met goed gevolg examen voor onderwijzer heeft gedaan en met 1 December benoemd is tot onderwijzer te Huissen bij Arnhem. Nog worden voor rekening van het armbestuur een paar weezen in het weeshuis te Goes verpleegd, die aldaar hunne opleiding ontvangen aan de ambachts school, zoodat met recht van bovengenoemd armbestuur gezegd kan worden, dat het zijn streven is om uit de middelen, welke het ten dienste staar, zijne weezen een flinke betrekking in de maatschappij te doen verwerven. Naar aanleiding van te Borsele voorgekomen schermutselingen in een localiteit waar sterkedrank wordt verkocht, worden belanghebbenden attent ge maakt op art, 9 der drankwet, volgens hetwelk eene verleende vergunning kan worden ingetrokken. Ierseke. Het Rijks-telegraafkantoor alhier behan delde in Nov. 11. 776 telegrammen, waarvan verzonden 161 en ontvangen 615. In Nov. 1882 bedroeg het totaal slechts 495 De heer L. J. W. Overtveld, geagreëerde ten post kantore te Goes, is aan 't vereenigd post- en telegraaf kantoor alhier geplaatst, om tijdens de drukke winter maanden hulp te verleenen, waaraan zoo groote be hoefte bestond. Het kantoor te Wemeldinge, dat in den loop dezer maand zal geopend worden, zal een betrekkelijk klein gedeelte van het telegrafisch verkeer met Ierseke tot zich trekken. De in Nov. reeds aanzienlijke verzending van oesters zal in deze maand zeker nog veel drukker worden. Ellewouflsdijk. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur is herbenoemd dhr. Johannes Van Liere, wet houder der gemeente. Kolijnsplaat. Eenige heeren alhier, die zich ver eenigd hadden ten einde den schoolkinderen dezer gemeente met St.-Nicolaas een aangenamen dag te bezorgen, hebben zich niet vergeefs tot eenigen hunner mede-ingezetenen gewend, om gelden voor dit doel ii.tezamelen. Spoedig was het gevorderde geld bijeen, terwijl de landbouwers wel te vinden waren om hunne melk Woensdag a. s. gratis voor deze gelegenheid te leveren. Eene tombola zonder nieten is voor de kin deren van 6 tot 10 jaar bestemd; eene met nieten, doch waarvan de prijsjes alleraardigst zijn, voor de oudste leerlingen. Sint-Maartensdijk. In de afgeloopen maand werden aan het telegraafkantoor alhier verzonden 178 tele grammen; ontvangen 173; opgenomen en verder ge seind 258; totaal behandeld 609 telegrammen. Drijschor. Eindelijk zijn hier de beetwortelen op geruimd. Eindelijk, ja; want de nadeelige gevolgen werkten èn op de wegen èn op de schoolop de school, die er te langer door ontvolkt bleef; op de wegen, die door het berijden met zware wagenvrachten er niet beter op werden. Overigens is de onmiddellijke uit komst dezer teelt voordeelig, hier zoowel als elders. Aan de twee weegplaatsen in deze gemeente werd samen ongeveer drie en een half millioen kilo door gevoerd. Op éen daarvan is voor de eerste maal ge bruik gemaakt van een groote weegbrug, waarop de gansche lading van een wagen ineens gewogen wordt. Daarna wordt natuurlijk de zwaarte van den wagen als bruto gewicht afgetrokken. Deze weegbrug heeft reeds uitstekende diensten bewezen. Eiland Schouwen. Een stik levens uit den ouden tijd heeft tot nutoe in een gedeelte van Schouwen en Duiveland standgehouden, 't Is het vieren van Sint Eloysdag, een gebruik, in Zuid-Beveland onbekend. Op den laatsten Dinsdag in November vereenigen zich allen, die aan smid- en wagenmaker een rekening hebben te voldoen, ten huize hunner crediteuren. Na het afiioen der zaken wordt op oud-Hollandsche wijze goede sier gemaakt. Gewoonlijk waait de frissche

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1