Wegen en Voetpaden. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Weerkundige Waarnemingen. Posterijen. Burgerlijke Stand Goes Correspondentie. Verkoopingen en Verpachtingen. Te houden Aanbestedingen. Advertentiën. Ligger en Kaart het geval zou wezen met de katholieke geestelijken. Doch daar er seminariën zijn, die in hunne eigen be hoeften kunnen voorzien, zoo heeft hij er niets tegen dat het cijfer verminderd wordt met 200,000 fr. Het amendement van den heer Jules Roche werd daarop aangenomen met 290 tegen 216 stemmen, waarna ten slotte de geheele begrooting werd goed gekeurd. Omtrent de FranschChineesche verwikkelingen wordt nog niets nieuws vernomen. China heeft eene nota tot de Europeesche mogendheden gericht, waarin o. a. beweerd wordt, dat China sonvereiniteitsrechten op Tongkin bezit. Bij de Hongaarsche Kamer is eene wet in behande ling, volgens welke het huwelijk tusschen Joden en Christenen mogelijk zal worden. De handelingen der antie-semieten worden daarbij natuurlijk druk bespro ken. De minister Tisza verklaarde, dat niemand stren ger het streven der anti-semieten veroordeelt, dan hij, maar dat hij toch moest betuigen dat hij niet streng genoeg was opgetreden tegen dat gedeelte der pers dat zich niet had ontzien den haat der rassen door zijne heftige taal aan te kweeken. Indien dit mocht voortduren, dan zou hij zich genoodzaakt zien aan de vertegenwoordiging te vragen voor eenigen tijd een groote macht in de handen der regeering te- leggen en deze macht zou zich volgens zijn wensch zoover moeten uitstrekken, dat ook verhinderd kan worden de verbreiding van hetgeen in de Kamer gezegd wordt en wat tot ophitsing der gemoederen zou kunnen bijdragen. De verklaring heeft natuurlijk aan de conservatieve bladen een heftig protest ontlokt en werkelijk kan de quaestie voor het ministerie ernstig worden, wanneer de heer Tisza eene dergelijke drukperswet aanvraagt. Inmiddels heeft de Kamer met groote meerderheid het ontwerp van wet tot instelling van het burgerlijk huwelijk voor Christenen en Joden bij eerste lezing aangenomen. De berichten uit Egypte omtrent de volkomen ne derlaag van generaal Hicks worden meer en meer bevestigd. Natuurlijk is men bezig zich zooveel mo gelijk op tegenweer voor te bereiden, voor het geval, dat de valsche profeet stoutmoedig zal optreden. Daar om heeft de Khedive besloten de militaire posten aan den Blauwen en Witten Nijl te ontruimen en die te Sennaar en te Karthoem te concentreeren, waardoor de bezetting van elk dezer garnizoenen uit 4000 man zal bestaan. Desnoods zal ook Sennaar nog wor den prijsgegeven en Karthoem als eenig steunpunt worden gehandhaafd. Sir Evelyn Baring heeft, na gehouden overleg met den Khedive en met de Egyptische Regeering, aan het Engelsche Gouvernement den raad gegeven de ontrui ming van Kairo door de Engelsche troepen te verdagen, in afwachting van den loop der zaken. De Engelsche regeering zou aan dezen raad gehoor hebben gegeven. Terwijl men Zaterdag jl. in eene woning op 'tGoe- sche Sas bezig was den oven te stoken, bemerkte men dat het vuur uit den oven zich door eene scheur aan 't houtwerk daar buiten had medegedeeld. Terstond werd de brandende plank weggerukt en met een paar emmers water werd verder alles gebluscht. Borsele. Verleden week is een begin gemaakt met het uitvoeren der steenbestortingen aan den oever van den Borselepolder. Wegens late aankomst en on stuimig weder ondervond het uitlossen van het eerste schip vertraging. Het scheepvoeren van suikerbieten naar de haven is afgeloopen. Door de vele aanvoeren van verschil lende plaatsen uit deze en andere gemeenten heerschte dit najaar soms eene buitengewone drukte. Behalve de gemeente, wier havengeld belangrijk steeg, dankt menigeen niet geringe voordeelen aan de teelt van beetwortels. Vrijdagnamiddag kwam te Hansweerd aan het gestrand geweest zijnde Belg. stoomschip «Burgemeester De Wael," gesleept door de sleepbooten «Wodan," «John Buil" en «Infatigable." Zaterdagochtend werd de reis naar Antwerpen voortgezet. Het roer van het schip was gebroken. In een tuin te Rilland staan thans narcissen in bloei. Door het breken eener petroleum-lamp ontstond Zaterdagavond te Vlissingen een begin van brand in den manufactuurwinkel der wed. S., op de Bierkade. Door krachtdadige hulp van eenige voorbijgangers werden de vlammen, die reeds een dreigend aanzien hadden en het ergste deden vreezen, nog bijtijds ge bluscht. De brandweer behoefde niet uit te rukken. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Liefhebbers van wild kunnen tegenwoordig water tanden bij het gezicht van de groote partijen hazen die met de mailbooten der maatschappij «Zeeland" naar Engeland verzonden worden. Met waggonladingen worden deze dieren uit Hon garije hier aangevoerd en, met bestemming voor de Londensche markt, doorgezonden. Het vervoer van de plaats van afzending tot Vlis singen geschiedt op tweeërlei wijze, nl. in manden verpakt, of wel los en stuksgewijze opgehangen aan latten, die dwars in de waggons zijn aangebracht. Wat op de laatste manier per spoor wordt aange bracht, wordt hier na lossing, in stroo en manden, (waarin 10 a 12 stuks) verpakt en zoo naar Enge land ingescheept. Deze Hongaarsche hazen zijn bijzonder groot van stuk, terwijl door kenners wordt beweerd, dat ook de qualiteit en de smaak van het wild veel voor hebben bij de soort, welke bij ons te lande gevonden wordt. Betreffende het ongeluk bij het plaatsen der ketels in het schroefstoomschip «Soerabaja," te Vlis singen wordt van daar nader gemeld dat de toe stand van den sjouwer D., wiens arm werd ver brijzeld, nog steeds zeer zorgelijk blijft, en er weinig vooruitzicht bestaat den man in het leven te behouden. Naar men verder verneemt, is de kettingstrop, die tot het inhijschen van den ketel werd gebezigd, door de politie, op last der justitie te Middelburg, in beslag genomen en derwaarts opgezonden, teneinde te onder zoeken in hoeverre de onvoldoende sterkte van dien strop reeds vóór het ongeluk ware te voorzien geweest. Volgens gerucht zou de ingenieur, die bij het plaatsen der ketels toezicht uitoefende, vooraf door de werk lieden zijn gewaarschuwd dat de ketting den zwaren last niet zou kunnen houden, waarop echter geen acht werd geslagen. Er moet dan ook tegen dien ingenieur reeds proces-verbaal zijn opgemaakt. Van 1218 November bedroeg het vervoer van mosselen uit Bergen-op-Zoom naar het buitenland 630 balen. De prijs steeg tot ƒ3.25 per baal. De verkoop van versche visch was van weinig beteekenis. Te Goudswaard had jl. Vrijdag een oppassend jongeling het ongeluk zich met een geladen geweer dermate te verwonden, dat hij bijna oogenblikkelijk stierf. Men schrijft uit Baarn aan de N. R. Ct. Uit het nommer der N. Rott. Ct. van Vrijdag zie ik, dat het Utr. Dagblad eene andere lezing geeft van het hier met eenige studenten uit Utrecht voorgevallene, dan die ik daarvan leverde. Het blad zelf noemt het althans eene andere lezing, ofschoon het mijn bericht in alle opzichten bevestigt. Alleen het hier verspreide gerucht, waarvan ik melding maakte, dat de gekwet sten in het ziekenhuis te Utrecht zouden worden ver pleegd, schijnt onwaar te zijn. Dat verandert trouwens aan de hoofdzaak niets. Zij zijn het schoolgebouw bin nengedrongen (nog wel met eene bouquet), en de kost- schoolhouderes luidde de brandklok, waarop de boeren toestroomden juist zooals ik het verhaald heb. 't Eeni ge nieuwe, dat het Utrechtsche Dagblad er bijvoegt, is: Er zal een gerechtelijk onderzoek ingesteld worden! Wat zalmen onderzoeken? Het inbreken of het snijden? Er ontbrak nog maar aan, dat men dadelijk een paar boeren arresteerde en hen een paar maanden preven tief liet zitten. Een spoorwegarbeider werd Donderdagavond ter hoogte van het station Bussum door een trein over reden. De ongelukkige wilde, terwijl de trein naderde, nog een steen van de rails wegnemen. Hij was onmid dellijk een lijk. Een meisje uit Ede (Geld.) bevond zich dezer dagen in de treurige noodzakelijkheid, haar bruidegom te Renkum te gaan opzoeken, teneinde hem aan den trouwdag te herinneren, dien hij door het kalveren van een koe vergeten had. De voltrekking van het huwelijk moest daardoor eenige dagen worden uit gesteld. Vrijdag viel te Rotterdam een besteller van de Dienstverrichting, die bij een verhuisboel op den nok van een huis aan de takel stond, van deze hoogte op de steenen en werd levenloos door zijn kameraden opgenomen. Te Venendaal heeft zich bij een stemming voor een lid van den gemeenteraad het zeker nog ongehoorde geval voorgedaan, dat op geen enkel der stembiljetten het vereischte zegel voorkwam. In de Amsterdamsche bladen vraagt iemand eene baker, die niet eigenwijs is De vorige week zijn te Amsterdam weer twees oude luidjes in den echt verbonden. De bruidegom, eerst sedert vier maanden weduwnaar, telt 83, zijn bruid 82 jaren. Vrijdagavond ontstond er brand in een boeren hofstede te Dubbeldam. Alles is in asch gelegd. In de vlammen kwamen 32 stuks vee, eenige paarden, waar onder 4 harddravers, en 2 varkens om, terwijl ook eene partij hooi en koren verloren ging. Er is bijna niets gered. Van verschillende kanten wordt gemeld, dat de beide daders van den te Heino gepleegden moord te Osnabrück (in Duitschland) door de Duitsche politie zijn aangehouden Volgens de Arnh. Ct ,zijn het twee Hollanders, en wel broeders. Van andere zijde echter verneemt men, dat een van de twee een Duitscher zou zijn. Blijkens een ingezonden stuk in de «Zw. Ct." wist de politie te Salzbergen en te Rheine, beide aan de spoorweglijn naar Osnabrück gelegen, Woensdag nog niets van den moord, die drie dagen te voren had plaats gehad. Ook verscheidene burgemeesters van Duitsche grensplaatsen waren geheel onkundig gelaten van het geval. Te meer moet dit verwondering wekken, daar reeds Maandag te Oldenzaal het gerucht verspreid was, dat de moordenaars naar Duitschland waren ge vlucht. Het schijnt dus, dat onze Nederlandsche politie in dezen niet van eenige nalatigheid is vrij te pleiten, merkt het N. v. d. Dag op. Evenals aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft de Koning der Belgen ook voor het personeel der Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij een som van ƒ200 geschonken. Te Groningen (lijn GroningenDelfzijl) liepen Vrijdag twee zandtreinen tegen elkaar door de na latigheid van den wisselwachter, die den wissel ver keerd had geplaatst. Een locomotief is zeer bescha digd en een zandwagen verbrijzeld. De schade bedraagt 3000. De machinisten konden door den zwaren mist eerst op 50 M. afstands hun tegenpartij zien aankomen. Donderdagavond heeft zich te Brussel op den hoek van den Boulevard de Waterloo en de Rue Dumon- ceau een buitengewoon voorval voorgedaan, dat zeer ernstige gevolgen dreigde te hebben, maar betrekke lijk nog gunstig is afgeloopen. Er werden daar werk zaamheden verricht aan het riool, zoodat er een groot gat in den grond was Plotseling, door welke oorzaak weet men niet, hoorde men omstreeks 11 uren 's avonds een knal en sloeg eene vlam van wel 8 a 10 meter in de hoogte, blijkbaar tengevolge van het ontvlam men van het gas dat door het breken der leiding ont snapte. De vlam was zoo hevig dat men gevaar voor de belendende huizen duchtte. Terwijl men ijverig bezig was dit te keeren, brak ook de waterleiding waardoor een stroom water zich in het gat en over den rand uitstortte, waardoor de grond zoo week werd, dat hij bij geheele brokken in het gat neerviel. Daar door werd het riool verstopt, en daar het den ganschen avond stortregende, voerde het riool esne massa water aan hetwelk de verwoesting hielp voltooien. Toen de vlam gebluscht was, bleek het watergevaar voor de aangrenzende huizen nog grooter, daar steeds verder en verder de grond wegzakte en ook onder de muren der huizen begon te verdwijnen. De huizen werden door de bewoners ontruimd en geruimen tijd bestond er ernstige vrees voor instorting. Door de vereenigde krachten van de brandweer en de stadswerkers slaagde men er echter na een paar uren van ingespannen arbeid in, de verwoesting tot staan te brengen en de ondermijnde huizen te behouden. Wolff, de man die in het bezit van helsChe machines te Londen in hechtenis werd genomen (zie ons vorig no.) verscheen voor den rechter. De man sprak Duitsch en gaf voor apotheker te zijn. Hij verklaarde, dat de geheele zaak was opgezet door een Franschman, die met hem in hetzelfde huis in Vin- centsti eet woonde en die later da politie had gewaar schuwd. Toch was het plan, om de Duitsche ambas sade in de lucht te laten vliegen, van den Fransch man afkomstig. Wolff gaf de politie den raad op dien boosdoener te passen, uit vrees dat deze anders zou wegloopen. Donderdag zal hij weer worden ge hoord. Wolff was vroeger tolk in de wassenbeelden galerij van het Westminster Aquarium hij is afkom stig uit Duitsch Polen. Te Londen is bericht ontvangen dat den 8 No vember 21 man van de equipage en verscheidene pas sagiers van het Fransche schip iRocaberg" door een Amerikaanseh schip te Faynal, een der Azorische eilanden, zijn aan land gebracht. De Rocaberg is op de reis van Maquilon naar Saint-Malo den 30en door een aanvaring gezonken. De overige bemanning en passagiers, in het geheel 88 personen, zijn bij deze ramp omgekomen. Op het meer van Genève voeren Vrijdag, dicht bij Thonon, de schepen «Rhone" en «Schiva" tegen elkaar, de Rhone zonk en, voorzoover bekend is, ver dronken twintig personen. De wijnoogst heeft dit jaar in Frankrijk opge leverd 45 millioen vaten, d. i. 45 percent meer dan de oogst der drie vorige jaren. De Gouv.-Generaal van Indië 's Jacob moet aan een groot gevaar zijn ontkomen. Op een wandelrit is nl. een hangbrug over een diep ravijn zonder eenige bekende oorzaak plotseling ingestort, juist een paar passen vóórdat Z.Exc. er over zou gaan. De jongste stormen op de Canadasche meren en aan de Atlantische kust hebben in het geheel 150 mensclienlevens gekost. Alleen op de meren vergingen 60 schepen, waarbij 55 menschen verdronken. Kolijnsplaat. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland is het voorstel van het bestunr (zinkwerken ter waarde van f 100.000) met 21 tegen 16 stemmen verworpen, zoo ook het voorstel om te bestorten (raming f35000) met 22 tegen 15 stemmen. Voorloopig zal men dus eene afwachtende houding aannemen. 's-Hage. TWEEDE KAMER. De heer Huber is heden beëedigd. Het ontslag van den Minister van Koloniën is door Z. M. aangenomen en generaal Weitzel tijdelijk met de portefeuille van Koloniën belast. Morgen is aan de orde het ontwerp uitvoeringen phylloxera-conventiedaarna staatsbegrooting. Van den heer H. W. Nieuwenhuis is te Goes heden het bericht ontvangen dat de arrond. rechtb. te 's-Gravenhage hem heeft vrijgesproken van de tegen hem door den heer Rosier Faassen ingeleverde aanklacht wegens schending van auteursrecht in zake «Zwarte Griet". Londen 26 Nov. Onderscheidene pantserschepen van de vloot in de Middellandsche zee hebben order ontvangen zich naar Egypte te begeven. Het leger van den Mahdi is Karthoem genaderd; de Europeërs hebben met mijlbooten de stad verlaten; de bevolking dreigt optestaanaan het garnizoen van 2000 man, met leef tocht voor éen maand, is de terugtocht landwaarts afgesneden, terwijl het aan de rivierzijde bedreigd wordt. Madrid, 26 Nov. Gisteren is er eene revue over 15000 man gehouden voor den Koning en den Duit- schen Kroonprins. GOES, Maandag 26 November 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 725 m.M. is, be vindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 6 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 4 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een 744.6 m.M. Wij bevinden ons onder den invloed van een zeer diepe depressie met groote afwijkingsverschillen, dien tengevolge was en is het weder stormachtig en ruw. Wij hebben eenige hoop op verbetering. Verwachting; Veranderlijk weder. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via AMSTERDAM, 27 November 11,'s avonds. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 27 Nov. 5.30 's av. Via BRINDISI, 30 November 12.30 's namiddags. Via NAPELS, (Fransche mail) 8 Dec. 12.30 'snm. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. van 23 tot 26 November 1883. Geboren den 23, Adriaan, z, v. Cornelis Jobse en Maatje De Groot. Overleden den 23, Emma Theresia Van Kalrat- hout, 15 w. Het ingezonden stuk van den heer P. Karelse te 's-Ileerenhoek kwam te laat voor dit nommer. Het zal in ons volgend nommer worden opgenomen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 28 Nor. Bergen-op-Zoom, verp. viscli- plaatsen, Van Goch. 28 Kloetinge, land, Pelle en Rouscher. 29 - Driewegen, hoefje en huizen, P. Overman. 29 Kruininge, hoefje, Pelle en Rouscher 29 Schagen, verp. mosselzaad, Ontv. registratie. 29 Kruininge, hoornen. Pelle en Rouscher. 30 Wissekerke, hoornen, Roelof. 80 Driewegen, hoornen, Gallis Merens. 80 Baarland, boomen, Pilaar. 1 Doe. Wemeldinge, hoornen, Pilaar. 1 Wolfertsd., vlotdelen, pannen enz., Pelle en Rouscher. 4 Goes, boomen, Pelle en Rouscher. 5 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 5 Baarland, boomen, P. Overman. 7 Kolijnsplaat, boomen, Huvers. 7 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 10 's-Heer Arendsk., boomen, Karseboom. 11 i Goes, winkelhuis en pakhuis, Pilaar. 12 - Kwadendamme, gezaagd hout en huisraad, Mulock Houwer. 13 Oudelande, hoornen, P. Overman. Datum. Plaats. Voorwerp. Infonuatiëu. 30 Nov. Scherpenisse, school, HoUestelle 1 Dec. Waarde, school, A. Le Clercq. Marktberichten. ROTTERDAM, 26 November 1883. Tarwe bij ruimer aanvoer onveranderd. Rogge 20 ets., Bruine Boonen 50 ets., Witte 50 ets. lager. Buitenlandsche met betere stemming doch beperkten handel. Meel onveranderd stil. Van Vlas ter markt 34438 steen, waarvan een klein gedeelte tegen lagere prijzen nemers vond. Nieuwe TARWE f 7,75 a f 9,— Jarige - 7,25 - 8,75 Nieuwe ROGGE- 6,— - 6,75 WINTERGERST- 5,60 - 6,20 ZOMERGERST- 4,80 - 5,50 Korte HAVER- 3,25 - 4,60 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- 12,40 PAARDENBOONEN - 7,25 - 7,80 DUIVENBOONEN - 7,75 - 8,25 ERWTEN- 9,25 - 10,— Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN - 8,— - 12 WITTE - 10,— - 12,50 KANARIEZAAD - 9,50 - 11,— V J. A. ROOZE te Wolfertsdijk hoopt morgen (Dinsdag) 27 November zijn COsten jaardag te vieren. Wolfertsdijk, 26 November 1883. Zijne dankbare kinderen. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde dochter CATHARINA, in den ouderdom van 21 jaren. Borsele, 24 November 1883. P. MINDERHOUD. M. J. MINDERHOUD—Rottier. Y Heden overleed onze geliefde moeder en behuwdmoeder mevrouw JOHANNA CORNELIA DE KLERCK, wed. J. Pilaar, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Rozendaal, 26 November 1883. J. M. PILAAR. H. B. PILAARBraspot. J. M. SMELTZER—Pilaar. L. F. SMELTZER. Eenige kennisgeving. Voor de talrijke en hartelijke be wijzen van deelneming, mij betoond bij het smartelijk verlies van mijnen dierbaren echtgenoot, betuig ik mijnen oprechten dank. Goes, 26 November 1883. Wed. JOHS. DE JONGE Jr.Vertregt. De heer en mevrouw WIGMAN SICHERER betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte hunner dochter. Visites worden bij voorkeur afgewacht Dinsdag en Woensdag 27 en 28 November. Goes, 26 November 1883. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's-Heer Abtskerke c. a. brengen ter openbare kennis, dat de van de WEGEN en VOETPADEN in deze gemeente, opgemaakt ingevolge art. 12 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (Prov.blad no. 85 van 1881), van af heden tot en met den 27 December 1883 voor een ieder ter inzage zal liggen en geraadpleegd kan worden ter secretarie op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl gedu rende voorschreven termijn bij den gemeen teraad bezwaren tegen den ligger of de kaart kunnen worden ingebracht. 's-Heer Abtskerke, den 27 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Z. D. Van der BILT La MOTTHE. De Wethouder, M. STEVENS E.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2