1883. N°. 140. Dinsdag 27 November. 70ste jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Uit onze Koloniën. Buiienlandsch Overzicht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per k-wartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. •oorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende I dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. «biedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. «OESüfi De passage over «len OOSTWAL van af de KL KIN KERKSTRAAT (Waaihoek) tot aan de KORTE NIEUWST RAAT zal tot nader aankon diging voor het publiek GESTREMD zijn. Goes, den 26 November 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. ti. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 November 1883. In de plaats van den heer P. C. N. Eichholtz is ten postkantore te Goes benoemd de commies F. W. H. Rijke, thans te Rotterdam. De tot commies der posterijen 4e kl. bevorderde surnumerair J. Waale Jr., thans t.en postkantore Zieriksee, zal met 1 Dec. a. s. in dienst treden op het spoorweg-postkantoor no. 1 (Amsterdam-Emmerik). Sint-Aiiiiahind. Bij het dezer dagen te 's Gravenhage gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van klerk bij de Rijks-telegraaf is o. a. geslaagd de heer J. A. Polderman alhieraan wien Amsterdam tot standplaats is aangewezen. De commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. II der wet van 25 December 1878zal zitting houden op Donderdag 6 December e. k. en'volgende dagen te Amsterdam. Het Staatsblad no. 155 bevat een kon. besluit, houdende aanwijzing van een terrein in de gemeente Muiden, waar de buskruitfabriek »De Krijgsman" weder kan worden opgericht en in werking gebracht. Van Zr. Ms. gezant te Parijs is bij Z. K. H. den Kroonprins, voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch-Indië, ingekomen eene som van fr. 32,623. Door den Gouv. van Suriname is, mede ten behoeve van die slachtoffers, ter beschikking van den Minister van Koloniën gesteld een som van f 2700, zijnde de opbrengst van een in gemelde kolonie gehouden collecte. Volgens art. 2 al. 3 der drankwet kunnen «ver gunningen" boven het wettelijk maximum in bijzondere gevallen worden verleend door B. en W. eener ge meente, na machtiging van Gedep. Staten en bij ge motiveerd besluit in de Staats-Ct. te vermelden. Zij worden, zoodra zich gelegenheid daartoe voordoet, binnen de grenzen van het maximum teruggebracht. Volgens mededeeling van den Minister van Justitie zijn 335 zulke bijzondere «vergunningen" verleend, waarvan 2 in Zeeland. Eiland-SchouwenGemakkelijkheid van onderling verkeer werkt welvaart en beschaving in de hand. Tot onze schade ondervinden wij hier nog dagelijks de waarheid van het tegendeel. Onze gemeenschaps middelen, onze wegen toch verkeeren in deerniswaar- digen toestand. De verzuchting: «Hoe lange nog?", in vorige jaren zoo vaak hopeloos geslaakt, is althans voor de gemeente Drijschor verkeerd in den blijmoe- digen uitroep »'t Is dit jaar voor 't laatst." Immers, een ontwerp werd door den Raad dier gemeente aan genomen en door Ged. Staten bekrachtigdwaarbij bepaald werd, dat een grintweg zou worden aangelegd van die gemeente naar Schuddebeurs, welke weg zou aansluiten aan den grooten weg van Brouwershaven naar Zieriksee. De uitvoering van het plan is nu slechts een quaestie van tijd. In het begin van het volgende jaar denkt men de hand aan het werk te slaanen zoo den staat van isolement opteheffen waarin die «verre hoek" tot nutoe verkeerde. Schuilt het denkbeeld van een tramweg ook in den nacht der tijden wij zijn reeds dankbaar voor datgene wat zoolang begeerd, werkelijkheid zal worden, 't Is een belangrijke schrede vooruit in de juiste richting. In de zitting van den gemeenteraad te Vlissingen op Vrijdag werd medegedeeld, dat het besluit tot aankoop van het badhuis met toebehooren thans is goedgekeurd, zoodat het nu zeker is dat met 1 Jan. e. k. die inrichtingen onder het beheer der gemeente komen. Volgens de Ter Neuzensche Courant zou de zoogenaamde Westkapelsche zeedijk, die, aan de uiterste westzijde van Walcheren gelegen, dit eiland tegen den golfslag der Noordzee beschermen moet, in eenen hoogst gevaarlijken toestand verkeeren. De schrijver van dit sensatie-bericht heeft zeker een benauwden droom gehad, zegt de Midd. Ct. Het blad kan tenminste verzekeren dat de laatst gedane peilin gen volstrekt geen reden tot bezorgdheid opleverden. Aan de sluizen te Sas van Gend, behoorende tot de verbeteringswerken van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, zijn eenige scheuren ontstaan in de met selwerken. Hoe deze zijn ontstaan is nog niet te bepalen, enkelen meenen dat de fundeering zakt, anderen dat zij ontstaan zijn door de werking van den grond. Een onderzoek zal spoedig plaatshebben. Z. M. de Koning heeft, ten einde in dezen winter aan behoeftigen werk te verschaffen, besloten een grintweg voor zijn rekening te doen leggen van de buurtschap Uddel in rechte lijn naar het Aardhuis, het eigendom van Z. M., en verder door het Soerensche bosch naar de halte Asselt, onder beding dat de weg door de gemeente Apeldoorn zal onderhouden worden. Met ingenomenheid werd dit plan vernomen en besloten het onderhoud voor gemeente-rekening te nemen, Men meldt uit Grave aan «de Amst." dato ZondagDe Maas is in de laatste 24 uren, 60 cM. gewassen. De peilschaal wijst op het oogenblik (I uur nm een stand aan van 9.11 M. boven A. P. of 3.61 M. boven middelbaren rivierstand. De uiterwaarden loopen reeds in. Het weder is stormachtig uit het Zuidwesten. Er valt veel regen. Wanneer dit weder aanhoudt, verwacht men hoog water. Op het oogenblik ontbreken tijdingen van boven. Vrijdagavond werd te Rotterdam eene vergade ring gehouden van het Bond tegen vaccine-dwang. Velen waren opgekomen, zelfs enkele vrouwen, doch er bestond onder de aanwezigen groot verschil van gevoelen, wijl zij deels tot de voorstanders, deels tot de tegenstanders van de vaccine behoorden. Nieuwe argumenten werden niet gehoord. De heer Keuchenius voerde al de bekende motieven tegen de vaccine aan, en werd bestreden door de heeren dr. Sleurs en Francken. De vergadering leverde geen enkel resultaat op. Naar het Vad. verneemt, heeft zich te Amster dam een comité gevormd tot ontvangst der Trans- vaalsche deputatie, waarin alle richtingen en partij- schakeeringen vertegenwoordigd zijn. Heinkenszand. Bij de Herv. gem. alhier zijn tot ouderlingen herkozen de heeren G. Steijns en M. De Vos, en wegens het overlijden van jhr. mr. C. Van Citters is gekozen dhr. B. Vermande; als diakenen zijn her kozen de heeren A. Cappon en Iz. Cappon. Onder leiding van de heeren jhr. mr. Elout Van Soeterwoude, baron Van Wassenaer en graaf Van Py- landt zijn stappen gedaan, om ook in Nederland een tak van de Evangelische Alliantie opterichten. (Heraut.) In de eerste zitting gedurende de najaarsverga dering der synodale commissie van de Nederl. Herv. kerk werd de uitslag, opgemaakt van de hoofdelijke stemming door de leden der provinciale kerkbesturen over de wijzigingen in kerkelijke reglementen, uitge bracht. Daarbij bleek dat voor nieuw artikel 17* en wijziging art. 43, 51 A. R. alsmede voor de uitbreiding van het reglement op de erkenning van nieuwe ge meenten zich verklaard hadden 35, daartegen 32. Daar voor verandering van het Algemeen Reglement de toe stemming vereischt wordt van twee derde van de leden der prov. kerkbesturen, blijkt derhalve dat de genoemde veranderingen niet tot wet kunnen worden verheven, en alzoo deze poging tot bevrediging van de godsdien stige behoefte der minderheden niet is geslaagd. De wijzigingen in het Regl. op de kosten en het Regl. op het H. O., slechts de overbrenging van den post voor kosten ten behoeve van de commissie van voordracht uit het eene fonds naar het andere betref fende, bleken met op éene na algemeene stemmen aan genomen te zijn. Geslaagd voor aardrijkskunde M. O. de heer J. Bruggeman te Baarland, vroeger leerling aan de H. B. S. te Goes. De heer J. H. Thiel Jz., te Middelburg, heeft akte verkregen voor de Fransche taal (1. o.), en de heer A. Langejan, mede van Middelburg, akte voor tee kenen (1. o.) De heer J. J. Van Elsacker, van Westkapelle, is geslaagd voor de akte lagere wiskunde (k.) midd. onderwijs. Tot onderwijzer aan de openbare school te Som- melsdijk is benoemd de heer L. Meeuwisse te Baarland. Zooals gemeld is werd het beroep van den ge meenteraad van Aagtekerke tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot sluiting der openbare school, door de Regeering afgewezen en het besluit van Gedep. Staten alzoo gehandhaafd. In Maart 11. was de vorige onderwijzer ("hoofd der school) in die gemeente overleden, en nog steeds bleef de gemeenteraad in gebreke in de daardoor ontstane vacature te voorzien. Dientengevolge hebben Gedep. Staten gebruik gemaakt van het recht, hun bij art. 32 der wet op het lager onderwijs toegekend, en nu als hoofd dier school benoemd den heer J. v. d. Ende te Groede. Het bericht, dat de bisschop van Breda aan de geestelijken in zijn bisdom verboden zou hebben, om kinderen, die niet lezen en schrijven kunnen, tot de eerste communie toetelaten, is, naar wij vernemen, onjuist gebleken. Waarheid alleen is, dat de bisschop aan eenige geestelijken, ten plattenlande vooral, ver zocht heeft pogingen aantewenden ter bevordering van het geregeld schoolbezoek. (Amst.) Arrondissevnents-rechtbank te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank, tevens in de kosten, veroordeeld J. V., 31 j.schippersknecht te Bi'fskens, wegens hoon tot f15 boete; A. F., 29 j., koopman te Breskens, wegens mishandeling tot 15 dagen cel M. S., 24 j., schilder te Goes, wegens openbare dron kenschap en verzet tegen een bedienend beambte tot 6 dagen cel en eene boete van f5; M. N., 20 j., schippersknecht te Ierseke, wegens mishandeling tot 2 maanden cel en f8 boete; F. D., 23 j, werkman te Eede, wegens diefstal tot 183 dagen cel;A. Van G., 25 j, landmansknecht te Koewacht, wegens mis handeling tot 15 dagen cel; J. J. W., 11 j., te Groede, wegens diefstal tot 3 dagen gev. en P. Van B., 25 j., arbeider te Driewegen, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete. De rechtbank te Roermond veroordeelde de beide wethouders, die eenigen tijd geleden bij afwe zigheid van den burgemeester de deuren van het raad huis insloegen, ten einde zich daar toegang te ver schaffen, tot f25 boete of 3 dagen gevangenisstraf Naar men verneemt, is de zaak van den eige naar van het Engelsche stoomplezierjacht, die (zooals we meldden) door een of meer geweerschoten eenige jongens te Dokkutn wondde, en voorloopig te Leeu warden is gedetineerd, door het O. M. naar de raad kamer der rechtbank aldaar verwezen. Uit Londen wordt aan de Amst. getelegrafeerd, dat de rechter in de Theems politierechtbank Vrijdag, op verzoek der Regeering, bevel tot inhechtenisneming heeft uitgevaardigd tegen twee personen die in Whi- techapel (Londen) zaken deden als Nederlandsche kooplieden, een succursaal in Nederland hebbende. Hun namen zijn Alexander Reeves en Marcus Reeves. Zij handelden in bloembollen en hun zaak was ge vestigd in Tenter street, Whitechapel. Zij worden beschuldigd van oplichting tot een be drag van f72000. Van den Gouverneur van Atjeh en onderhoorighe len zijn onder dagteekening van 12 Oct. de volgende tele- graphische berichten ontvangen «Benden den 8en door onze troepen opgezocht. Wachtten aanval niet af, doch sloegen op de vlucht vóór een schot gelost was Den lOen opnieuw door onze troepen aangetast en op de vlucht geslagen lieten drie dooden en eenige wapenen achter. Toekoe Ali Pager Ajer werd volgens spionnen- berichten gewond. Onzerzijds zes niet gevaarlijk ge wonden. Benden keeren meerendeels naar de boven landen terug. Alleen Tengkoe di Tirou met de benden uit Gigieng houdt zich nog in de XXII Moekims op. Morgen rukken van hier tr oepen uit om de aanwezige troepen in de XXII Moekims te helpen den vijand geheel te verjagen. Cholera afnemend. Van 7 tot en met 9 Oct. werd geen lijder in het hospitaal opge nomen. Den lOen echter weder twee. Onderbevolking zijn gedurende de laatste twee dagen ook weer eenige getallen meer voorgekomen dan van 7 tot 9 Oct. jl." De Jav. Ct. bevat nog de volgende berichten van den waarn. Resident der Lampongsche districten over den toestand aldaar: Het aantal meuschen, welke bij de ramp van 26 en 27 Augustus zijn omgekomen, kan thans met eenige zekerheid worden opgegeven, als te zijn totaal 12,539 Inlanders en daarmede gelijkgestelden en 5 Europeanen. Dit is dus veel minder dan gedacht werd. Men schatte het op 20,000. Van de eersten behoorden 484 ter hoofdplaats Telok- Betong, 1474 in afdeeling Ommelanden van Telok- Betong, 8337 in de afdeeling Katimbang en 2247 in de afd. Semangka tehuis; de laatsten waren de klerk griffier in Semangka, de machinist en de stuurman van de Gouvernementsstoomer «Barauw", zoomede een Europeeseh fuselier te Telok-Betong en een kind van den contröleur van Katimbang. Het aantal door de zee weggespoelde kampongs be draagt 95, van welke 9 de hoofdplaats Telok-Betong vormden, terwijl 44 in de afdeeling Ommelanden van Telok-Betong en 22 in Semangka waren gelegen. De noodlijdende bevolking werd van bestuurswege ondersteund door haar rijst en zout te verstrekken. De verstrekking van zout geschiedde geheel gratis, die van rijst in de afdeelingen Katimbang en Se mangka evenzeer. Ter hoofdplaats en in de Omme landen van Telok-Betong evenwel, werd slechts aan hen die niets bezaten rijst om niet verstrekt, aan anderen werd zij verkocht tegen 6 cent de katti. Aan de reliefworks namen dagelijks een 60 a 70 man deel. Het comité voor de noodlijdenden deelt rijkelijk andere voedingsmiddelen uit, zoomede landbouwwerk tuigen, kleeren, kook gereedschappen en ander klein huisraad. Er werd hard gewerkt aan het oprumen der over blijfselen van Telok-Betong en de overblijfselen der andere verwoeste kampongs, aan 't herstellen van wa terleidingen en wegen. De zware slagregens evenwel in den aanvang van October zijn een groot beletsel hierin. De weg naar Menenga is dientengevolge nog niet voor transport per as geschikt. Het is zeer te hopen, dat een algeheele ommekeer in den toestand van de baai hierin spoedig verbete ring brenge en de bevolking dientengevolge kunne worden ontheven van de drukkende di nsten, thans op haar rustende. Gelukkig is in de laatste dagen groote verandering in dezen waar te nemen. Het puin schijnt weg te drijven althans, over groote uitgestrektheden langs de kust bij Telok-Betong is de zee geheel open. Ook de overige wegen in de Ommelanden van Telok- Betong en in Semangka hebben door de herhaalde bandjirs zwaar geleden. De rijstbouw wordt allerwegen hervat, doch heeft thans met een groot bezwaar te kampen, t. wde dikke aschlaag, die diep omspitten van den grond vor dert en het branden van het bosch belemmert. Genomen proeven doen alles goeds verwachten van den oogst. De gezondheidstoestand is minder goed. In alle af deelingen van de residentie kwamen in de laatste weken cholera gevallen voor nergens ovenwei kon die ziekte gezegd worden epidemisch te heerschen. In Semangka is zij nu gelukkig reeds weer geweken. In Toelang Bawang leed de bevolking aan koortsen. In de laatste twee etmalen is een aanmerkelijk ver andering ten goede gekomen in den toestand van de Lampongbaai. "Volgens zeggen van deskundigen is de Lampongbaai voor elk stoomschip bevaarbaar; weliswaar bevindt er zich nog een puimsteenlaaag in, doch deze wordt door wind en stroom in- en uitgedreven en is van zoo ge ringe dikte, dat zij geen bezwaar voor de stoomvaart opleveren kan. In de Fransche Kamer zijn bij de behandeling der begrooting van eei edienst weder enkele poften met een vrij aanzienlijk bedrag verminderd. De heer Jules Roche heeft evenals verleden jaar eene reeks van amendementen voorgesteld, strekkende om de begroo ting met zes milUoen francs te verminderen. Hij gat te kennen, dat enkel die posten op de begrooting mochten voorkomen, die een uitvloeisel zijn van het concordaat en daarmede in verband staande wetten. Hoewel hij zich sterk verklaarde voor de scheiding van kerk en staat, omdat hij die achtte in het belang te zijn zoowel van de vrijheid van gew< ten als in dien van den staat zeiven, heeft hij toch dit beginsel niet vooropgesteld De Minister van eeredienst, de heer Martin-Feuillée, antwoordde dat hij de quaestie van de scheiding gaarne tot eene beslissing zou gebracht zien, doch dat hij die bij de behandeling der begrooting van eeredienst niet op hare plaats achtte. Hij betoogde tevens, dat die scheiding groote moeielijkheden zou opleveren, ja, dat zelfs vele voorstanders der scheiding, door die moeie lijkheden in de uitvoering, vermoedelijk in tegenstan ders zouden veranderen. De heeren Goblet en Clémenceau hielden tegen de bewering des ministers vol, dat de geestelijkheid vij andig gezind was tegen den Staat. Twee der araendementen van den heer Jules Roche zijn aangenomenn.l. dat ter vermindering van de bezoldiging van den aartsbisschop van Parijs van 45,000 francs tot 15,000 francs en dat tot opheffing der beurzen aan de katholieke seminariën. Bij de be handeling van dit laatste punt zeide de heer Roche o. a. «De regeering heeft zich bij het concordaat niet verbonden tot toelagen aan de seminariën. Het onderwijs dat er gegeven wordt is gericht tegen de vrijheid van geweten en tegen de rechten desStaats. Indien de Kamer het hoofdstuk verwerpt, dan zal het geld der republiek althans niet besteed worden voor het onderwijs van den Syllabes." 1 De minister antwoordde dat de opheffing der beurzen aan de seminariën de opleiding van protestantsche en joodsche geestelijken zou tegengian, zonder dat dit

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1