Aanbesteding. ik-És, Do it i li poste, MANUFACTUREN. La Posts volants snz. SCHEURKALENDERS F. Kleeuwens Zoon. d'Assurances Générales w la Vie, Hevalenta ürabica. Bronzen Stellen, de rest der Manufacturen, Uit onze Koloniën. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ingezonden Stukken. AD VBRTBNTIBN. OPRUIMING IPHUST XDXJI_.E s, i. L STOKMANS, hedenavond le vijf uren, Schilder- en Glazenmakerswerk, f 0,90. IF. KLEEUWEXS ZOOX. LA COMPAGNIE 260 MILLIOEN. C. J. KOOTO le Goes. Wij waarschuwen onze geëerde afnemers Doosjes Postpapier met Enveloppen Prachtwerken, Kinderboeken, Prentenboeken. Bij contante betaling korting Min. van Binn. Zaken in de verordening is gebracht. Niet altijd heeft juist om de vijf jaren de herziening der verordening plaats, en ten einde alle onzekerheid te voorkomen is de gansche duur der wettelijke termijnen genomen. De heer Ramondt verklaart zich bij deze mededee- ling neder te leggenmaar toch de bepaling zonder ling te noemen, aangezien eene vertraging in de her ziening der verordening gedurende veel langer dan 5 jaren ondenkbaar is. De verordening wordt in haar geheel met alge- meene stemmen aangenomen. XII. De ontwerp-gewijzigde Verordening op de be graafplaats en het begraven geeft geen aanleiding tot discussie en wordt met algemeene stemmen aangenomen. XIII. De Voorzitter dankt de leden voor het geduld bij de behandeling der zaken betoond en roept hunne welwillendheid opnieuw in, wanneer weldra weder eenige gewijzigde verordeningen zullen worden aan de orde gesteld. De heer Ramondt wenscht een verzoek tot den heer jhr. De Marees Van Swinderen te richten. Deze heeft bij de behandeling der begrooting gezegd, dat hij bij de verordening op de huizen van ontucht het keurings systeem zal bestrijden. Spr. vraagt of de heer v. S. zijne argumenten voor die bestrijding niet vooraf in eene nota zou willen openbaren, ten einde de beraad slaging te vergemakkelijken. De heer jhr. De Marees van Stvinderen zegt, dat het moeielijk is in eene nota al de argumenten die vóór en tegen de zaak, uit een sanitair oogpunt zijn bijeen gebracht, neder te leggen, want dat dit een lijvig boek deel zou vormen. Hij zal zich echter alleen op wet telijk terrein bewegen en trachten aan het verzoek te voldoen. De heer dr. Callen/els hoopt, dat bij de wijziging der bedoelde verordening ook het advies der gezond heidscommissie zal worden gevraagd. De Voorzitter zegt, dat daartegen wel geene be zwaren zullen zijn. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge- gesloten. HOES, 24 November 1883. Het adres inzake de belastingvoorstellen, waar van wij gisteren meer uitvoerig mededeeling deden, ligt thans aan ons bureau ter teekening. Wij durven gerustelijk daartoe aansporen. Vermeer dering van lasten toch dient niet de mindere standen te treffenmaar in de eerste plaats die personen en instellingen, welke tot heden in verhouding veel te weinig hebben bijgedragen in de behoeften van 's Rijks schatkist. Van deze meening nu zijn de vijf Kamer leden, de heeren Van Delden c. s., uitgegaan, en hoe wel waarschijnlijk hunne voorstellen voor eenige ver betering vatbaar zijn, zoo schijnen zij ons de billijkste wijze toe om in het tegenwoordig tekort der Staats- begrooting te voorzien. De schouwburgzaal der sociëteit «Van onge- nuchten vrij" alhier ondergaat eene goede verbetering. Niet alleen dat de kleedkamers netjes gerestaureerd worden en de verlichting verbeterd wordt, maar ook de zaal zelve ondergaat eene verandering, doordien de zitplaatsen in 3 afdeelingen amphitheatersgewijze worden ingericht, wat voor het publiek eene zeer gewenschte zaak mag heeten. Reeds bij de aanstaan den Maandag te houden voorstelling van Zwarte Griet" zal de laatstgenoemde inrichting geheel ge reed zijn. Z. M. heeft o. a. benoemd tot lid van het hoofd comité der Ned. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort, oud-off. van gez. bij de zeemacht, te Bergen-op-Zoom. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk is samengesteld als volgt J. J. L. Luti, pred. te Rotterdam, president; J. Douwes, pred. te Leens, vice-presidentB. A. Overman, secretarisC. F. Zeeman, pred. te Zonnemairedr. C. G. Van Reeken, o. ouderling te Haarlem dr. G. J. Van Lakerveld, pred. te Helmond, opgetreden voor dr. J. K. Koch, pred. te 's-Hertogenbosch mr. H. O. Feith, o. ouderling te Groningen J. Alingh Prins, pred. te Kortezwaag mr. P. Van den lirandeler, o. ouderling te 's-Gravenhage. De heer F. Van Dixhoorn, te Katwijk-Binnen, is benoemd tot hoofd der nieuwgebouwde openbare school B te Ter-Neuzen, op eene jaarwedde van 1400 en het genot van vrije woning. Te Londen is overleden lord Overstone, oud 88 jaren. Jones Loyd was bankier en eenige jaren af gevaardigde en hij was het die sir Robert Peel aan ried de »Bank Charter Act" in te voeren. Om zijn verdiensten als econoom werd hij door de Universiteit van Oxford tot doctor honoris causa in de rechten benoemd en kort daarna (in 1850) tot pair verheven. Men schat zijn vermogen op 12 tot 20 millioen pd. st. Een goederentrein van Venloo naar Gladbach is Woensdag tusschen het tweede grensstation Breijel en Boisheim ontspoord, tengevolge van verzakking der rails. De weg is daardoor versperd en de passagiers zijn genoodzaakt over te stappen. Het goederenvervoer kan niet plaatsvinden en de schade is zeer groot. In Engeland hebben eenige personen, die nog al tijd volhouden dat de aarde plat is, zich aaneen gesloten tot een genootschap, de «Zetetic Society", en den be kenden astronoom, den heer Proctor, uitgedaagd om in het openbaar hunne stelling te komen bestrijden. De heer Proctor zal vermoedelijk zijn tijd wel beter besteden kunnen. De Lampongbaai schijnt spoedig geheel vrij te zullen wezen. Volgens ontvangen berichten was de puimsteenlaag van het strand te Telok Betong reeds niet meer te zien. Hevige regens en noordenwinden hebben haar zeewaarts gedreven. Naar het Bat. Vad. verneemt, heeft de Regee- ring besloten, op het voorbeeld der Britsch Indische bij de ramp van Krakatau, der Porte 25,000 rijks daalders aan te bieden tot leniging van de ramp in Anatolië. Een van den Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden ontvangen telegram, gedagteekend 3 Oct., behelst de volgende berichten: Sterke vijandelijke ben den wilden gisteren transport Anagaloëng-Tjot Basa- toel aanvallen. Troepen van Anagaloëng rukten uit om vijand aan te vallen. Kolonel gewestelijk militaire kommandant ging terstond met 3e bataljon en een sectie artillerie van hier naar Anagaloëng om zoo noodig hulp te verleenen. Vijand leed gevoelige neder laag. Onzerzijds 2 gesneuvelden. Gewond 5 mindere militairen (waarvan 4 sedert overleden) en 1 mandoer dwangarbeiders. Vijand liet ruim 20 dooden op het terrein. Onder door de onzen buitgemaakte wapens 2 van ons afkomstige achterladers. Gedurende het gevecht beschoot een bende onze versterking te Anaga loëng, doch vluchtte bij nadering van het 3e bataljon. Toen geslagen vijand terugtrok, beschoot hij in het voorbijtrekken Tjot Basatoel, maar werd daar opnieuw aangevallen en verdreven door troepen van Glé Kambing. Bijzonderheden van dit gevecht nog onbekend. Alleen weet men, dat wij daar slechts lichtgewonden bekwamen. Cholera houdt te Kotta Radja nog aan, maar de ziekte is niet zoo kwaadaardig meer als in de eerste dagen. Een van den resident van Palembang onder dagteekening van 12 Oct. ontvangen telegraphisch bericht luidt o. a. als volgt: Sedert den 20 Augus tus jl. ben ik op reis in de bovenlanden. In alle streken, waar ik tot nogtoe geweest ben, verreweg het grootste gedeelte der residentie, heerscht de meest volmaakte rust. De onrustbarende berichten, onlangs in een der Bataviasche dagbladen vermeld, zijn onjuist. Ik vertrek binnen een paar dagen van hier om de zuidelijke streken dezer residentie te bezoeken, waar eveneens volmaakte rust heerscht." De verkooping der boomen van de gemeente Goes, tegen h. den geannonceerd, heeft niet plaats gehad, op grond van onvoldoende inschrijving. In een der nos. der Verzekeringsbode over de vorige maand leest men, als overgenomen uit. de Oostenrijksche Verzekerings-CounmtInternationaal Verzekerings- Orgaan van 8 Sept jl. Compagnie d'assurauces générales (Vie.) Met het oog op den treurigen toestand der verze kering in Frankrijk in dt n laatsten tijd, is het wer kelijk bemoedigend te zien, in welk een welverdienden voorspoed een der oudste Maatschappijen zich mag ver heugen De Générale is het hoofd der Fransche ver zekering, eene Maatschappij die haar sporen verdient heeft en de luisterrijkste vertegenwoordigster is der Fransche verzekering. Haar laatste balans is een model van solied n rijkdom. Haar actief bedraagt niet minder dan 263 millioen, die in de aller beste waarden belegd zijn, zooals hier van zelf spreekt. Het in het laatste jaar verzekerd bedrag kan ge rekend worden op 84% millioen kapitaal en ruim een millioen rente Het gezamenlijk bedrag thans geheel door die Maatschappij verzekerd, beloopt aan kapitaalverzeke ring ruim 675 millioen en aan rente totaal ver zekerd ruim 12 millioen. De premiënreserve wijst aan voor kapitaalver zekering ruim 135% millioen en voor rente verze kering bijna 111% millioen; bovendien bestaat er nog een zeer belangrijk kapitaal om desnoods als buiten gewone reserven te worden aangewezen. De ontvangst aan interessen der kapitalen door deze Maatschappij belegd was 27 millioen enz De vrienden der particuliere verzekering in Frankrijk kunnen met trots op zulk een toestand van zaken neerzien. (Bovenstaande aangegeven cijfers zijn natuurlijk gerechtvaardigd door de rekening en verantwoording die bedoelde Maatschappij ieder jaar openbaar maakt en dan ook door belangstellenden zijn te raadplegen.) C. J. KOOMAN. Hansweerd, 24 November 1883. Mijnheer de Redacteur Dat er in dit bijna afgeloopen jaar op de plaats mijner inwoning (Hansweerd) eene groote omwenteling op het gebied van Evangelisatie heeft plaats gehad, zal wel niemand durven ontkennen die er getuige is van geweest. Scheen de Evangelisatie alhier sedert drie jaren een teringlijder, thans staat zij voor ons als een frissche jonge maagd en biedt haren inwoners, en de duizenden vreemdelingen die hier passeeren, dezelfde middelen aan. waardoor zij zelve is gezond geworden. Toen vóór drie jaren de Evangelist Wesseldijk van hier vertrok, was de ziekte reeds ingetreden en nam een onheilspellend karakter aan. Na zijn heengaan heeft het bestuur twee jaren lang alles in het werk gesteld om de ziekte in haren loop te stuiten, maar altijd met verkeerde middelen. Ten einde raad, heeft het zich (en wellicht niet voor de eerste maal) tot het Haagsche comité voor Evangelisatie gewend en om een Evangelist verzocht. Misschien hebben die heeren bij het lezen der aan vraag tusschen de regels door den uitroep opgemerkt «behoedt ons, want wij vergaan" 1 En, om nu verdere beeldspraak te gebruiken, die heeren zonden hun een dokter, die, zoodra hij de kwaal zag, haar in het hart aantastte, met dat gevolg dat er dadelijk eene groote beterschap te bespeuren was. Toen het grootste gevaar geweken was en alles een geregelden gang begon te krijgen, was het bestuur van meening dat men nu weer tot de vroegere ideeën kon terugkeeren en zoo begonnen zij den Evangelist wetten voor te schrijven aangaande zijne werkzaam heden en toen hij zich daartegen verzette, heeft het bestuur na onderlinge beraadslaging hem kortweg te kennen gegeven, dat hij zijn matten maar weer moest oprollen en heengaan. Wel was er hier een gerucht in omloop, dat niet alles in den haak was. En bij hen die de zaak waren toegedaan, èn bij hen die vroeger voor die zaak geheel onverschillig waren, was een gemor waartenemen, dat misnoegen te kennen gaf tegen het bestuur. Maar toen alles algemeen bekendheid had gekregen staken een vijftigtal mannen de hoofden bijeen, meld den zich aan bij het bestuur en verzochten om in geschreven te worden als lid der Evangelisatie, wat natuurlijk volgens de statuten niet geweigerd kon worden. Deze mannen hadden zich ten doel gesteld om den Evangelist in zijn recht te handhaven, en zoo moge lijk dit bestuur door een nieuw te doen vervangen. Mijn doel is niet om alles betreffende deze cata strophe te vermeldengenoeg is het te zeggen dat de nieuwe leden hun doel hebben bereikt en dat het nieuwe bestuur zich sedert acht maanden door ijver van onzen Evangelist en door het groot aantal be langstellenden zich in staat ziet gesteld de gewone uitgaven te bestrijden, niet alleen, maar dat zij in de acht maanden van zijn bestaan vijfhonderd gulden aan liefdegiften heeft bijeengebracht}, die het van alle kanten zijn toegevloeid, om het lokaal, dat vroeger veel te groot, en thans veel te klein is geworden, te vergrooten en dat die vergrooting reeds is aanbesteed. Meen nu niet, mijnheer de Redacteur, dat dit bestuur nu alle bezwaren te boven is, of zoo als men dat ge woonlijk noemt, op zijn hoogsten troon zit, (het is er nog verre af.) De verbouw met den aankleve van dien zal de duizend gulden wel overschrijden, en het bestuur heeft nog maar vijfhonderd gulden te beschik ken, zoodat er nog veel te wenschen, veel te hopen, en veel te vertrouwen overblijft. Maar zoo het bestuur zijn vertrouwen blijft vestigen op Hem die gezegd heeft«mij is het goud en het zilver en het vee op duizend bergen", en die nog nimmer iemand beschaamd heeft doen uitkomen, die zich voor de eer van Zijnen naam in de bres heeft durven stel len die zal voor hen, hoeveel bezwaren en teleur stellingen er ook aan verbonden mochten zijn, alles doen mede werken ten goede. Maar nu moeten eenige leden van dit nog zoo jeug dig bestuur volgens de statuten in de maand Decem ber aftreden en die zouden wij, met uitzondering van éenen, wel weer herkozen willen zien, en voor dien eenen zouden wij wel iemand willen hebben, die over meer tijd te beschikken heeft. "Veel keuze is hier niet, maar zoo een dunkt mij, zou toch wel te vinden zijn, en men zou hem van hieruit kunnen aanwijzen dat hij, hoewel noch niet zeer lang in ons midden ver- keerende, zich van den beginne af van eene zeer gun stige zijde heeft doen kennen als een zeer voortreffe lijk opvoeder der jeugd; als eenen die, wanneer door het bestuur zijne hulp en medewerkiug werd ingeroe pen, zich nimmer heeft teruggetrokken. Dat dan de leden dezer Evangelisatie toonen wan neer het hun tijd is, dat het geloof hunner vaderen hun zeer nauw ter harte gaat, al zijn er zoo velen in onze dagen, die den Godsdienst beschouwen als overbodigen ballast, en daarom dezelve overboord hebben geworpen. EEN LID DER EVANGELISATIE. VAN EEN PARTIJ IN MARMER, VERGULD EN met twee jaar garantie. HORLOGER, Groote Markt, Goes. De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal in het «Café Hartman" te Goes, op drie maanden, nog VEILEV ENT VERKOOPE» afkomstig uit de magazijnen van de firma NATHAN SALOMON te Amsterdam. Zij, die genegen zijn aantenemen het voor de in aanbouw zijnde school te Nisse, gelieven hunne inschrijvingsbiljetten inte- leveren vóór op den 27 November a. s., des morgens vóór 12 uren, bij B. DEN EXTER VAN DEN BRINK te^Krabbendijke. Het bestek ligt ter inzage aan bovenge noemde school, waar ook verdere inlich tingen worden verstrekt. 1ST ÉTUI, gedrukt op mooi carton, opgericht in 1810 te Parijs, (oudste der Fransche Maatschappijen van Levensverzekering.) WAARBORGFONDS OP 1 MEI JL President en Vice-president baron HALLET en baron ALPH. DE ROTSCHILD, Regenten der Bank van Frankrijk. Alle inlichtingen omtrent verzekering geeft het Hoofd-agentschap voor bussen Revalcnta met Engelsch voorschrift, welke niet van ons afkomstig zijn. Onze bussen zijn voorzien van eene Hollandsche gebruiksaanwijzing en geteekend met onze firma F. VON WINDHEIM Co. Verkoophuis. Belangrijk is het getal personen, welke hunne genezing te danken hebben aan het gebruik der Revalenta Arabica welke door zijne heilzame werking op de spijsvertering de oorzaken bestrijd der volgende kwalen als: koorts, tering, zwakte, maagpijn, luste loosheid, hoest, maagkramp, oprispingen, spanning op de maag, hoofdpijn, verstoppingen en vele andere, welke ontstaan door eene niet goede werking der maag. Vele attesten van herstelden liggen ter inzage. De prijs is<8 1 "ffi 2 *8 5 *8 12 <8 f 1,10, f 2,10, f 3,90, f 8,75, ƒ17,—. Revalenla-biscuits in bussen van 1 IE kosten f 2,10. Men lette er vooral op, dat iedere bus, tot waarborg der echtheid, door «F. VON WINDHEIM Co., VERKOOPHUIS", geteekend is. Amsterdam, Verkoophuis Goes, JP. Van der Does Lz. Bergen-op-Zoom, D. Pou- tveis. Midd-lburg, J. Le Nobel. Sluis, Gz. Janssen. Vliss'nger, A. Schout Velthuys. Zierikse», I. Bal Gz. en in de bekende depots in andere steden. (WIT EN GEKLEURD.) in diverse soorten. Druk. F. Kleeuwens Zoon Goes-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 6