Staten-Generaal. Rechtszaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandse!} Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en teiegraphische berichten. Bij kon. besl. van 20 Nov. is de met verlof hier te lande aanwezige 1ste luit. der inf. van het leger in Ned. Indië J. C. Frederiks, wegens lichaams gebreken, met ingang van 1 Dec. 1883, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij kon. besluit van 2 Nov. zijn, ter vervanging van de nu nog geldende voorschriften betreffende het geneeskundig onderzoek, die in de toepassing gebleken zijn niet meer in allen deele aan de eischen van een behoorlijk onderzoek te voldoen, nieuwe reglementen vastgesteld voor het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den krijgsdienst van militie- plichtigen, vrijwilligers voor de militie, plaatsvervan gers en nummerverwisselaars en voor den dienst bij de schutterijen Hier en daar schijnt men in de meening te ver- keeren, dat jongelieden die het zoogenaamd literarisch- mathematisch examen, geregeld bij kon. besl. van 12 Febr. 1879 (St.bl. no. 35), hebben afgelegd, zich daarop zouden kunnen beroepen om toegelaten te worden tot het groot ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst. De Minister van Koloniën brengt daarom ter kennis van belanghebbenden, dat het diploma van het litera- risch-mathematisch examen, ingevolge het kon. besluit van Aug. 1883 (St.bl. no. 133), geen toegang geeft tot het groot ambtenaarsexamen. Het Congres international d'hygiène zal zijne 5de zitting houden te 's-Gravenhage, van 2127 Augustus 1884, volgens besluit in 1882 te Genève genomen. Z. Exc. de heer mr. J. Heemskerk Az. minister Binn. Zakenheeft het eere-voorzitterschap dezer bijeenkomst aanvaard. Een comité van organi satie heeft zich gevormd, waarb'j de heeren J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, en dr. A. P. Fokkerhoogleeraar te Groningen. De werkzaamheden van het congres zullen omvatten de individuëele en de algemeene gezondheidsleer, de gezondheidspolitie, de statistieke volksbeschrijving en de geneeskundige statistiek. Heeft de Regeering aan de noodlijdende Euro- peesche en inlandsclie ambtenaren door de uitbarsting op Krakat.au zes maanden traktement geschonken, het centraal comité voegt daaraan nog toe het bedrag van zes maanden traktementzoodat zij zijn schadeloos gesteld met een jaar vol traktement. Het Comité gaat nog verder. Zooals men weet, heeft de Regeering aan de weduwen der omgekomen Europ. en inl. ambtenaren niets gegeven. Het Comité schonk aan elk hunner, naar men verneemt, eveneens het bedrag van een jaar traktementwat anders hunne echtgenooten zouden gehad hebben. Bij het centraal comité voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau is aan verschillende bijdragen reeds ontvangen of toegezegd de som van f 873,332,32. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting heeft de heer Seret, na officieel ingelicht te zijn, dat de opening van de lijn GorinchemGeldermalsen 1 December zal ge schieden, zijne interpellatie-aanvrage daaromtrent in getrokken. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting is aangenomen een amendementBastert tot vermin dering met 1 ton voor het personeel der haven te Batavia. De Minister verminderde bovendien den post met f 60,000 voor opruiming der werken te Merak, welke opruiming door de Krakatau-ramp overbodig was gewor den. De overige amendementen-Bastert zijn ingetrokken of verworpen. De Minister maakte bezwaar hangende het overleg zijn Atjehplan openbaar te maken. De Indische begrooting werd ten slotte verworpen met 43 tegen 35 stemmen. Onmiddellijk na afloop der zitting is de raad van ministers bijeengekomen. Kantongerecht te Goes. Heden zijn de volgende vonnissen gewezen tegen G. V., te 's-IIeerenhoek, beklaagd van dronken schap, vrijgesproken. W. J. Den B te Goes, be klaagd van het werpen van vuilnis op den weg te Goes, veroordeeld in 1 geldboete van f 3, subs. 1 dag gev.straf. J. S., te Baarland, beklaagd van diefstal van te velde staand gras, vrijgesproken. G. P., te Ierseke, beklaagd van het als gebruiker van een erf te Ierseke niet reinigen van de goot langs zijn erf, veroordeeld in 1 geldboete van f 1subs. 1 dag gev.straf. J. v. D. en M. v. B., te Ierseke, be klaagd van het als eigenaar van een gebouw te Ierseke niet behoorlijk zichtbaar onderhouden van het nummer van het gebouw, veroordeeld in 1 geldboete van f 4subs. 1 dag gev.straf F. T., te Wolferts- dijk, beklaagd van het loopen over eens anders land bezet met vruchten, vrijgesproken. C. N., te Hans- weerd, beklaagd van het laten loopen van een paard op een dijk, vrijgesproken. M De W. en G. B te Goes, beklaagd van het te zamen en in vereeni- ging bemachtigen van wild op andere dan ingevolge de wet geoorloofde wijze, ieder veroordeeld in 1 geld boete van f 15, subs. 3 dagen gev.straf voor ieder. M. H., A. H., A. G., M. G. en A. W., te Kolijnsplaat, beklaagd -van het te zamen en in vereeniging rapen van aardappelen van velden, nog niet geheel van hunnen oogst ontbloot, zonder daarvoor vergunning te hebben bekomen, ieder veroordeeld in *1 geldboete van f 0,50 subs. 1 dag gev.straf voor ieder. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag werden veroordeeld, tevens in de kosten: F. H., 12 j. en W. L. S., 11 j., beiden te Goes, wegens diefstal ieder tot 3 dagen gev. J. V., 17 j., arbeider te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot 8 boete. M. v. d. Dhuisv. van P. K., arbeid ster, 23 j., en J D., huisv. van M. H., arbeidster, beiden wonende te Goes, wegens onderlinge mishande ling de eerste tot een geldboete van 8, de tweede tot 8 dagen cel. M. B., wed. P. Van de L., werk vrouw te Biervliet, wegens diefstal tot 15 dagen cel. en J. G., 39 j., huisv. van M. te Westkapelle, wegens mishandeling tot 5 boete. Vrijgesproken werden: P. D., 21 j J. D., 20 j., en P. J., 19 j., allen te Oost-Souburg, beklaagd van moedwillige mishan deling. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de tooneelvoorstelling, die Maandag a. s. in de so ciëteit V. O. V. zal gegeven worden door het gezel schap van den heer Nieuwenhuis. Het stuk «Zwarte Griet" zal zeker velen aanleiding geven deze voorstel ling bij te wonenen mag men de recensiën uit an dere bladen gelooven, die ook op de programma's ge deeltelijk zijn afgedrukt, dan bevat het gezelschap zeer goede sujetten, die vooral in «Zwarte Griet" hunne gaven uitstekend ten toon spreiden. In de afdeelingen der Belgische kamer is het wets ontwerp op de leerplicht onderzocht en, te oordeelen naar de samenstelling der centrale sectie, gunstig ont vangen. Van de zes leden toch, die deze sectie vor men, behalve de voorzitter der Kamer, die er rechtens zitting in heeft, behooren er vijf tot de linkerzijde. De kamer heeft voorts hare goedkeuring gehecht aan de internationale conventie betreffende de vis- scherij in de Noordzee. De wet op de recidivisten in Frankrijk moet nog altijd door den Senaat worden behandeld. De com missie uit dit lichaam, die belast is met het onderzoek van het ontwerp, heeft het beginsel van verbanning van recidivisten naar eene strafkolonie aangenomen, doch kantte zich tegen de verplichte verbanning. Het moet volgens haar aan den rechter worden overge laten haar al of niet uittespreken. Dit denkbeeld is indertijd ook in de Kamer behandeld, doch ver worpen. Voorts wil de commissie van den Senaat dat een recidivist, op wien de verbanning is toegepast na zeker aantal jaren door de rechtbank kan laten onderzoeken, of hij door zijn goed gedrag geen aan spraak verworven heeft op ontheffing van de straf der levenslange verbanning. Omtrent de aangelegenheden met China is nog wei nig zekers medetedeelen. De markies Tseng heeft Woensdag de wekelijksche receptie van het corps di plomatique aan het ministerie van Buitenlandsche zaken bijgewoond en heeft zich lang met den heer Ferry on derhouden. Voorts is er gisteren een ministerraad gehouden, waarin over de nieuwe correspondentie tus- sclien Ferry en Tseng zou beraadslaagd zijn en besloten dat de nieuwe voorwaarden van China onaannemelijk moeten worden geacht. Het ontslag van den heer Challemel-Lacour en zijne vervanging door den Minister-president, alsmede de benoeming van den heer Faillières tot minister van onderwijs zijn door het Journal Offiiciel medegedeeld. De vervolging tegen het lid van den Duitsclien rijks- dag, den heer Antoine, is gestaakt. Uit geen zijner' in beslag genomen brieven heeft men bewijzen kunnen putten voor de beschuldiging van hoogverraad, waarvan men hem verdacht heeft. De Duitsche Kroonprins is in Spanje aangekomen. Hij zal niet over Lissabon naar zijn vaderland terug- keeren, maar langs denzelfden weg, dien hij gekomen is. De kroonprins van Portugal wordt nog voor het vertrek van den Duitschen prins te Madrid verwacht. De feestelijkheden te Madrid gaan alleen van den koning uit, opdat het den schijn hebbe alsof de ont vangst alleen een antwoord was op de beleefdheden, dezen in Duitschland bewezen. De regeering en het gemeentebestuur onthouden zich van deelneming. Den vorst van Bnlgarije is niets anders overgeble ven, dan zich weder onder Russische voogdij te plaat sen. Volgens het traktaat van Berlijn mag prins Alexander, als vazal van den Sultan van Turkije geer.e verdragen met buitenlandsche mogendheden sluiten, en dus ook niet met Rusland. Doch tegen deze mogend heid willen noch Oostenrijk noch Duitschland, om het behoud van den vrede in het Oosten, hem steunen en het ligt dus voor de hand, dat een verdrag met het Czarenrijk het eenige was, wat den vorst overbleef. Uit de nu aangegane overeenkomst blijkt, dat de Bul- gaarsche minister van oorlog, wel is waar door den vorst benoemd wordt, maar dat de Czar de benoeming moet goedkeuren. De minister mag geen invloed uit oefenen op de binnenlandsche aangelegenheden van Bulgarije, en is ten opzichte van zijn beheer aan den vorst en aan de Bulgaarsche Nationale Vergadering verantwoording schuldig. De Russische officieren dienen met toestemming van den Czar (die steeds het recht behoudt hen terug te roepen) gedurende drie jaren in Bulgarije en moeten gehoorzaamheid zweren aan den voist en aan de wetten des lands. Uit Egypte wordt thans de nederlaag van generaal Hicks-Beach bevestigd. Het bericht werd te Khartoem gebracht door een Koptisch ambtenaar. Het gevecht heeft drie dagen geduurd en heeft plaatsgehad bij El-Obeid. Generaal Hicks had zijne troepen tot een carré gevormd, dat echter den derden dag verbroken werd, waardoor de nederlaag beslist was. Slechts éen man, een Europeesch artist, zou zijn ontkomen. De legermacht van den valschen profeet wordt op 300,009 man geschat. Gisteren is er te Kaïro een krijgsraad gehouden om den militairen toe stand nategaan en te beslissen of Kharthoem of eenig ander nog meer zuidelijk gelegen punt bezet kan wor den gehouden. Er zou besloten zijn te Khartoem alle troepen te concentreeren, die nog te Gaba, Doeëm en op andere plaatsen van Soedan zich bevinden. De Engelsche zaakgelastigde, majoor Baring, zou aan de Egyptische regeering geraden hebben de provincies van Soedan optegeven en de grenzen, Kharthoem en Soeakim belangrijk te versterken. Ten aanzien van de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen, waartoe verleden week door de Engelsche regeering was besloten, is een tegenbevel gegeven. De toestand der wintervruchten in het Westelijk deel van Zuid-Beveland wordt niet ongunstig genoemd. De opkomst he'eft over 't algemeen naar behooren plaatsgehad. Door de regens der laatste dagen zijn de landerijen vrij vochtig geworden, ofschoon zij vóór dezen reeds nat genoeg waren. Te Borsele is deze week een varken geslacht van 533 halve kilo's gewicht. Vlissingen. De visschers alhier besomden voor hunne garnalen aan de vischmarkt te Londen (Billingsgate) gedurende de afgeloopen week gemiddeld 3 gulden per mand van 28 kilo's netto. Te "Vlissingen is Donderdagmorgen het aan de werf der koninklijke maatschappij «De Schelde"- ge zonken pennybootje, voor den Vlissingschen haven dienst bestemd, weder geheel boven water gebracht. Het bleek toen dat het ongeval alleen is te wijten aan de nalatigheid van een werkman, die verzuimd heeft een stoompijpgat, dat in de buitenhuid eenige duimen boven de waterlijn was aangebracht, te stop pen. Door de zware slagregens is er allengs water in het vaartuig gekomen, terwijl het dok water door ge noemd pijpgat is gestroomd. Daardoor is het vaar tuig des nachts langzaam gezonken. (M. Ct.) Donderdagavond gaf de Rederijkerskamer «Auro ra" te Tolcn eene opvoering voor een zestigtal dames en heeren. De stukken, die opgevoerd werden, waren «Man en vader, maar vrouw noch kind", blijspel in 3 bedrijven, door Görner. «Gemeubileerde kamers te huur", blijspel in 2 bedrijven, door J. Nuijen. Uit Brouwershaven wordt gemeld, dat de «Bur gemeester de Wael" door de sleepbooten »Wodan", «Hercules" en «Infatigable" vlot gesleept en bij Burg- sluis geankerd is. Als bewijs van de zeldzame duurte der echte Bergsche ansjovis moge dienen, dat Dinsdag duizend stuks met 82 zijn betaald. Tengevolge van het déraillement van een goederen trein te Breda, had de Engelsche mailtrein, die te 10 uren te Vlissingen moet aankomen, Woensdagavond een paar uren vertraging. De reizigers moesten te Breda in een anderen trein, die uit Roosendaal was gekomen, overstappen. Het gebouw der koloniale afdeeling van de ten toonstelling dat, zooals men zich zal herinneren, tot tijdelijk Koloniaal Museum zou worden ingericht, is nu definitief voor 15,000 gulden aan het comité der Internationale Landbouwtentoonstelling van 1884 over gegaan en zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden. De gezagvoerder-eigenaar van een Engelsch stoom- plezierjacht, die Zondag jl. te Dokkum een geweer af schoot, waardoor van eenige kwajongens die met steenen gooiden vier ernstig gekwetst werden, is te Leeuwarden in hechtenis gebracht, niettegenstaande zijn aanbod om f 20,000 als borgstelling te storten. Men schrijft uit Baarn aan de N. R. Ct. Ia de vorige week hebben eenige jongelieden uit Utrecht men kon het hen niet aanzien of het leden of niet leden van het studentenkorps waren, maar alle redenen bestaan er om te gelooven dat het de eersten waren hier eens op eigenaardige wijze huis gehouden. Als een aardig pendant van het geval op het Munster kerkhof te Utrecht, hebben de heeren hier eens een aanval gedaan op de jongejuffrouwen-kostschool van mej. Steringa Kuiper, en dat nog wel op klaarlichten dag. Zij drongen met geweld de woning van genoemde juffrouw binnen, maakten zich meester van het klavier, en sprongen op het uur dat bestemd was voor ernstige wetenschappelijke studie lustig met de jonge dames door de schoollokalen rond. De kostschoolhouderes in haar angst trok aan de brandklok, waarop tal van hoeren en boerinnen zich naar het schoolgebouw spoedden. Deze werden daar door de «jongelui" uit Utrecht minder aangenaam ontvangen dan hun ijver om ter hulpe te snellen wel verdiende. Een der buitenlieden liet zich echter die onaangename bejegening niet welgevallen en sneed er duchtig met zijn snoeimes op los, tengevolge waarvan thans, als men de geruchten gelooven mag, twee der belhamels vrij ernstig gekwetst in het ziekenhuis te ■Utrecht verpleegd worden. Moge dit voorval den stu denten tot leering strekken, dat ook zij eens anders 'eigendom hebben te ontzien, en zich niet straffeloos mogen vermeten in het huis van anderen door te drin gen, al geschiedt dit ook niet altijd met het doel daar handelingen te plegen, waartoe zij evenwel dikwijls onwillens door de omstandigheden geleid worden. In de huiskamer van een smid te Oorschot bemerkte men van tijd tot tijd eene lichte verzakking op de plaats, waar eene vrij zware kast stond. Werd de vloer op die plaats geschrobd, dan was het aan gebrachte water weldra spoorloos verdwenen. Toen dézer dagen de steenen vloer vernieuwd moest worden, ontdekte de bewoner, wiens voorouders sedert vele jaren dit huis bewoonden, een vertrek lang 3, breed 2 M., voorzien van een schoorsteen. De vloer van dit vertrek ligt ongeveer 5 Meters onder het niveau van het huis. De muren zijn in tras gemetseld van gebak ken steen, die den vorm heeft van hedendaagsche gebakken steen en ongeveer 1 maal zoo groot. Wel licht is het een der onderaardsche vertrekken van een klooster, dat in de 15e eeuw in de onmiddellijke omgeving van het oude Lieve-Vrouwekerkje gestaan heeft. Dinsdagnacht, is vermoedelijk tengevolge van heet- loopen, de watermolen, in het westeind der gemeente Oud-Alblas, tot den grond afgebrand. De persoon uit Pernis, wien dezen zomer door de stoomtram de beide beenen werden afgereden, heeft thans het ziekenhuis verlaten met twee houten beenen en wordt nu te Pernis door de inwoners verpleegd en van het noodige voorzien. Boven Lage Zwaluwe woedde Dinsdag een ont zettend onweder, gepaard met veel hagel. De bliksem sloeg in den watermolen zonder brand te veroorzaken alleen een gedeelte der roede is verbrijzeld. Donderdagochtend had te Amsterdam een tref fend ongeluk plaats; 6 werklieden waren bezig om eene loods af te breken. Toen de laatste plank weg geslagen werd, stortte ongelukkigerwijze het geraamte in en kwam de balklaag op de werklieden neèr. Drie van hen zijn zeer zwaar gewond, de eerste aan het hoofd, de tweede in het aangezicht, terwijl de derde eene rib heeft gebrokende vierde kreeg eene lichte wonde, en de vijfde kwam met den schrik vrijde zesde was even te voren van 't werk geroepen. Bij de Woensdag te Amsterdam gehouden koffie veiling ging alles boven taxatie, behalve een partij Menado, een partij Preanger en een partij Macassar, die daar beneden bleven. De laatste rotsen in den Arlberg-tunnel werden door middel van electriciteit doorboord. Het werk was in 1880 begonnen. Door dezen tunnel wordt de gemeen schap tusschen Zwitserland en Oostenrijk niet weinig bevorderd. Te Bamberg is een vierjarig kind door een troep Zigeuners gestolen. Alle nasporingen bleven vruchteloos. De Lesseps denkt, dat het Panamakanaal reeds in 1888 voor de vaart zal zijn opengesteld. Te Douernenez (Bretagne) is een boot, waarin fabriekarbeidsters waren gezeten, omgeslagen. 17 vrou wen en 1 van de schippers verdronken. Woensdagavond zijn vier mannen een bankiers kantoor te Stuttgart binnengedrongen. Twee hunner hebben den kassier en een bij hem aanwezigen cliënt overvallen en gewond, waarna de twee andere indrin gers de kas geheel ledigden en met het geroofde per rijtuig zijn verdwenen. Een der daders, in den nacht trein naar Pforzheim gearresteerd, deed pogingen om zich van kant te maken. De burgemeester van Antwerpen heeft Maandag avond in de zitting van den gemeenteraad ten stelligste het verspreide gerucht tegengesproken, dat het plan eener wereldtentoonstelling, te Antwerpen in 1885 te houden, opgegeven zou zijn. De voorloopige werkzaam heden zijn reeds zoover gevorderd dat, zoodra de Regeering geantwoord zal hebben op het verzoek om de onderneming onder haar hoog patronaat te nemen, in dien zin dat zij in alle opzichten haren zedelijken steun daaraan verleenen zou, terstond met kracht de handen aan het werk zullen geslagen worden. De Regeering in Sleeswijk heeft aan 20 onder wijzers in Noord-Sleeswijk eene gratificatie van 80 a 120 Reichsmark toegekend voor den ijver, waarmede zij aan de verbreiding der Duitsche taal in de Deensch- sprekende districten werkzaam geweest zijn. De Re geering ontziet zich niet deze penningen te nemen uit de provinciale kas, zoodat de Deensche Sleeswijkers zeiven voor hunne verduitsching mogen betalen. Dezer dagen is Mozart's «Zauberflöte" te Berlijn voor de 400e maal opgevoerd. Op de Warschau-Weener lijn werd eenige dagen geleden eene vrouw gearresteerd, die uit Parijs kwam en zich naar Petersburg begaf om een aanslag op het leven van den Czaar te wagen. In het Noord-Amerikaansche badplaatsje More- head (Pennsylvanië) logeerde een allerliefst driejarig meisje, dat bij alle badgasten zeer geliefd was. Op zekeren dag kwam een Italiaansch koopman met groote ballons, zooals men ze op onze kermissen ziet. Een der badgasten had de aardigheid het lieve kind vast te hechten aan eenige dier hallons, waarmee het plotseling in de hoogte vloog ver over de oppervlakte van de zee. Algemeene schrik natuurlijk. Er werden reddingbooten uitgezet voor 't geval het kind in zee mocht vallen. Maar de ballons stegen al hooger met het kind. De heer Ch. I. Voorhees, ambtenaar van de South Express-Company, nam toen het kloeke, maar tevens hoogst gevaarlijke besluit om op de vlottende ballons te schieten. Daarmee doorboorde hij er enkele, de draagkracht verminderde daardoor en nu kwam het kind zachtkens neer op een zandbed, dat als een wieg voor de lieve gespreid was. Algemeene vreugde natuurlijk. Zoo vertelt men in Amerika. Er zijn tijdigen van 3 October ontvangen van het hoofd der Fransche zending naar den Congo. Dit hoofd is de heer De Brazza. De geruchten omtrent zijn dood waren dus valsch. Op den dag van het afzenden der berichten bevond hij zich te Franceville, het laatste station van Ogooué. De Weener politie heeft een geheime drukkerij ontdekt en in beslag genomen, vanwaar in den laatsten tijd vele socialistisch-revolutionaire geschriften versperd werden. In de heden gehouden wordende zitting van den Raad onzer gemeente is tot onderwijzer bij het lager onderwijs alhier benoemd de heer P. De Hullu, van Zuidzande, met algemeene stemmen. 's-Gravenhage. Dhr. K. T. Schmiedeman, ontvan ger der belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hontenisse, is benoemd tot ontvanger te Culenborg. 's-Hage. TWEEDE KAMER. Na mededeeling van het genomen ontslag door den Minister van Koloniën is de behandeling der koloniale ontwerpen geschorst en zijn verschillende andere ontwerpen aangenomen, o. a. toetreding tot de phylloxera-conventiebe grootingen landsdrukkerij, Ommerschans en "Veenhui- zen. Het adres van den heer Moore, telegraaf-directeur te Kampen, zich bekla gende over het verbod om te schrijven in dagbladen, is naar den Min. van Water staat verzonden om inlichtingen. Dinsdag staatsbe- grooting. Londen, 23 Nov. Alhier is gearresteerd een man, in bezit van twee helsche machines. Hij wordt ver dacht den Duitschen gezant te hebben willen vermoorden. De dagbladen eischen, dat na de nederlaag bij Soudan de ontruiming van Egypte worde uitgesteld; bij die nederlaag vielen 35 Krupp-kanonnen, alle leeftocht, amunitie en vaandels in handen van den valschen profeet. De eenig ontkomene aan het bloedbad is een teekenaar van het weekblad Graphic

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2