Laatste en telegraphische berichten. Raad der gemeente Goes, Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. STATISTIEK Luidens de jongste Kaapsche berichten is Oeta- wayo nog steeds «de gast" een beleefd woord voor «de gevangene" van het Britsche Gouvernement te Ekowe. Een der medewerkers van den «Temps" heeft een onderhoud gehad met den heer Waddington Fransch gezant te Londen, en daaruit is, naar het blad meldt, gebleken dat de quaestie der vergoeding aan den Engelschen zendeling Shaw (fr. 25000) ge regeld is ten genoegen van de beide mogendheden, onver schillig of Shaw zich al dan niet ermede tevreden stelt. Te Roubaix is in eene fabriek van geweven goederen brand ontstaan door eene ontploffing van benzine. Twintig vrouwen hebben den dood gevonden, hetzij door stikking, hetzij door brandwonden, hetzij doordien zij van de bovenverdieping zich zochten te redden. Er zijn buitendien nog velen min of meer zwaar gekwetst. Een hoogst merkwaardig geval van verzakking heeft dezer dagen plaats bij Bona, in Noord-Afrika. Daar ligt een op zich zelf staande berg, de Naïba, 2400 voet hoog. Deze geweldige massa gaat langzaam, maar geregeld, naar de diepte. De berg is reeds niet meer te bereiken. Een steeds wijder gapende kring, vele honderden voeten diep, rondom het wegzinkende gevaarte wijst de plek aan, waar het vroeger zich verhief, en uit welks midden thans nog slechts eene betrekkelijk kleine hoogte zich verheft. Uit Charleroi wordt aan de »Meuse" geschreven, dat men aldaar ernstige vrees koestert voor eene her haling van het beruchtegeval-Bernays. Deheer Alphonse Deschamps, wonende te Couillet en eigenaar eener bloeiende fabriek in de nabijheid van Maubeuge (even over de Fransche grenzen), ontving een tiental dagen geleden een brief, die hem voor zaken naar Brussel riep. Hij gaf daaraan gehoor, en sedert is hij spoor loos verdwenen. Zijne zaken zijn in de volmaaktste orde, en in zijn huiselijk leven bestaat er geen enkele aanleiding om aan eene heimelijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hij dood is, hetzij tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer ge vallen van eene vreeselijke misdaad. Het «Journal de Charleroi" zegt, dat zijne ouders reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtingen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Deschamps te ontdekken. Over eene breedte van bijna 185 meter woedde in den avond van den 5den dezer een cycloon in de buurt van Springfield, (Missouri, Vereen. Staten). Springfield zelf, Bridgetown en Brooklinejwerden voor een deel vernield, zoodat de schade wordt geraamd op meer dan 6 ton. Zeven personen vonden den dood, twintig werden meer of minder zwaar gekwetst. Vervalsching van koffie in Nederland. In het «Weekblad voor Pharmacie" van 3 dezer wordt door den heer H. Nanning gewag gemaakt van eene koffie- vervalsching, die sedert eenige jaren in ons land fabriekmatig wordt gedreven en bestaat in het geven van het aanzien van gele Preanger aan groene koffie- boonen. Het middel iseen broeiingsproces, waarna zoo noodig de boonen met gele oker gekleurd wor den. Deskundigen sch'jnen deze vervalsching aan den reuk te kunnen onderkennen. Langs den scheikundigen weg schijnt zij onmogelijk geconstateerd te kunnen worden. De vervalsching is voordeelig voor den ver- valscher12 ets. hoogere waarde per kilo tegen 1 cent kosten In de Vereenigde Staten is een nieuw gewas ontdekt waaruit men suiker kan bereiden, ni Sorghum, een gewas, dat tot dusver alleen als voedsel of op zijn hoogst als siroopplant werd gebruikt. De beet wortelsuiker, waarvan de invoer daar te lande 17 mil- lioen centenaars bedraagt, bij een totaal verbruik van 20 millioen per jaar, zal wellicht in deze nieuwe sui kersoort een gevaarlijke mededingster krijgen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht honderd dui zend jarige oesters a 20. Wissenkerke. Donderdagavond hield de alhier be staande rederij kers vereeniging «Oefening kweekt ken nis" hare eerste openbare wintervergadering in het lokaal van den heer D. De Regt Cz. Nadat de vergadering met eene gepaste toespraak was geopend, werden eenige voordrachten gehouden, waarna werden opgevoerd «kunst en adeltrots", drama in 5 bedrijven, en tot slot «Schuiven gaan ze" blij spel in een bedrijf. Dat de uitvoering van een en ander de goedkeuring der aanwezigen mocht wegdragen, daarvan waren luide bijvalsbetuigingen, de sprekende bewijzen. Borsele. Het heden door den heer W. Pelle ten overstaan van den notaris Rouscher verkochte woon huis met erf, aankomende de erven Jac. Van Wijngen, weduwe M. Lagran is verkocht aan den heer J. Rot tier alhier voor de som van 800. Middelburg. Hedenmiddag hield de Raad dezer gemeente een openbare zitting, waarin o. a. een voor stel van burg. en weth. werd aangenomen om een krediet van 1600 te verleenen aan de commissie, welke zich belasten zal met het organiseeren eener tentoonstelling van gaskachels, te houden in de maand Januari. In de vorige raadszitting werd dit denkbeeld door den heer J. Luteijn geopperd. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De heer Seret heeft eene interpellatie aangekondigd over de vertra ging in de opening van het spoorwegvak Gorinchem Geldermalsen. De Indische begreoting is Dinsdag aan de orde. Maandag kleinere ontwerpen. Parijs, 9 Nov. De correspondent van de Standard interviewde Ferry. De minister verklaarde «dat Frankrijk Tongkin wil annexeeren en de Chineesche aanspraken niet erkent. Mocht China zijne aanma tiging volhouden, dan zal Frankrijk tot het uiterste weerstand bieden. Ingeval van oorlog zullen de trac- taathavens niet geblokkeerd worden". Londen, 9 Nov. liet comité voor de behartiging der belangen van de Kaffers zal krachtige maatregelen nemen om bij de Transvaalsche onderhandeling de inboorlingen te beschermen. OPENBARE VERGADERING van den op VRIJDAG den 9 NOVEMBER 1883, des namiddags te 2% uren. Tegenwoordig eerst zeven, daarna acht leden en de secretaris. Afwezig] de heer J. Van Zandbergen Buwalda met kennisgeving. Evenzoo de heeren B. M. Den Boer, B. Van Asperen Vervenne, B. Quist en J. Steketee met kennisgeving, dat, aangezien de beslissing in zake de eedsquaestie nog niet is gevallen, zooals zij die bedoelen, zij de vergadering van den raad niet kunnen bijwonen. I. De notulen der vergadering van den 26 October jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die voor notificatie worden aangenomen: a. dat op den 1 Nov. weder eene meting heeft plaatsgehad van de wijdte van het Sas en dat daarbij de grootste afwijking van vroegere meting is gecon stateerd aan de bovenzijde der vloed- en ebdeuren van het buitensas, zijnde deze thans 5 m.M. minder dan op 7 Mei 1883; b. dat daarentegen de peiling in het verlengde van den Noordhavendam aan het Goesche Sas heeft doen zien, dat hier eene geregelde verhooging van den bodem plaats heeft. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten dd. 2 Nov. jl. no. 6194/51 houdende bericht hunner goedkeuring van het Raads besluit tot verkoop van de boomen in de Kleine Schans b. verslag van «de Ambachtsschool" over het af- geloopen boekjaar, dat bij het jaarverslag der gemeente over 1883 zal opgenomen worden. Beiden voor kennisgeving aangenomen, IV. Nog is ingekomen eene missive van het Burg. Armbestuur, waarbij het weder als in vorige jaren aanbiedt eene bijdrage van zevenhonderd gulden in de verpleegkosten van arme krankzinnigen, en goed keuring verzoekt op eene daarvoor noodige wijziging van de begrooting voor 1883. De Voorzitter zegt, dat het aanbod voorzeker met dankbaarheid zal worden geaccepteerd, en stelt voor om, wanneer de financiëele commissie van haar onder zoek en advies wil afzien, de gevraagde goedkeuring te verleenen. Daartoe wordt besloten. V. Thans- is aan de orde een rapport van burg. en weth. waarin, met herinnering dat zij bij Raads besluit van 7 Maart jl. gemachtigd werden tot ver koop van negen op stam staande boomen aan den Westhavendijk, cm het gebruik der daar gemaakte los- en ligplaats te vergemakkelijken, mededeelen, dat, wil die inrichting geheel aan hare bestemming beant woorden en de handel, zoowel als de scheepvaart gebaat zijn, de rooiing van meerdere boomen noodza kelijk is, terwijl andere veel te lijden hebben door beschadiging bij het lossen van hout en penen, en het aan de boomen vastleggen van schepen, waar om zij voorstellen, met intrekking van bovengenoemd Raadsbesluit, hen te maehtigen tot verkoop van een- en-zeventig boomen. Bij aanneming door den Raad van dit voorstel is eene wijziging der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1883 noodzakelijk, waarbij ook andere omstandigheden, die wijziging van sommige posten vereischen, door B. en W. in aanmerking ge nomen worden. Zij wenschen van de koopsom der boomen, die op pl. m. 1200 geschat wordt, 500 te bestemmen tot aanleg, van den Westwal, en het overige, vermeerderd met eene aanvulling uit den post van onvoorziene uitgaven (waaraan indertijd tijdelijk is toegevoegd het overschot van de gestorte 1500 van het fondkapitaal der bank van leening) aan te wijzen tot buitengewone aflossing van aandeelen in de geldleening van 1869. Voorts komt op een paar posten van uitgaaf eenig bedrag te kort en kunnen daaren tegen enkele artikelen van ontvang verhoogd worden. Zij doen dientengevolge het voorstel de ontvangsten te verhoogen Inkomsten van vaste eigendommen met 37,10 Vergunningsrecht met- 175, Vergoeding van het rijk in de kosten van het lager onderwijs met - 95,10% Bijdrage in de verpleegkosten van krank zinnigen met- 700, en uittetrekken Verkoop van boomen-1200, te zamen 2207,20% Aan de uitgaven toe te voegen Aanleg van plantsoen500, Onvoorziene uitgaven -1707,20% te zamen 2207,20% Af te schrijven van Onvoorziene uitgavenƒ1661,73 Over te schrijven op Aandeel in de kwade posten van opcenten 17,71 Idem van de uitkeering der pers. belasting - 44,02 Verpleegkosten van krankzinnigen - 800, Rente der geldleening van 1866 - 50,— Aflossing der geldleening van 1869 - 750, te zamen ƒ1661,73 De financiëele commissie, tijdelijk uit twee leden bestaande, is niet eensdenkend. Het eene lid adviseert tot goedkeuring, het ander stelt de vraag, of de rooi ing van een minder getal boomen niet voldoende is 7 De heer Ramondt verklaart het lid der financ. commissie te zijn, dat de vraag gesteld heeft of het getal te rooien boomen niet kan worden ingekrompen. Hij doet die vraag omdat hij er slechts bij hooge noodzakelijkheid aan kan medewerken, boomen, die volgens deskundigen nog met voordeel kunnen blijven staan en die een fraaie laan vormen, weg te nemen. Hij herinnert, dat toen hier de nieuwe laadplaats gevoteerd werd, er slechts sprake was van negen boo men. Thans is dit getal een-en-zeventig. Als ar gument daarvoor wordt aangevoerd: lo. dat deschip pers er hunne vaartuigen aan vastleggen, maar hij acht dit argument wel wat onbeduidend. Immers men kan meerpalen slaanwant die moeten er toch komen als de boomen gerooid zijn; 2o. dat tegen de boomen wordt aangereden en deze daardoor lijden. Dit argument is zwaarder, maar er is aan tegemoet te komen. Men kan het eerste gedeelte der boomen, zoover zij een enkele rij vormen, wegnemen, dan krijgt men een zeer ruimen inrit, en in de dubbele rij hier en daar een boom wegnemen om uitritten te verkrijgen. Dit heeft bovendien het voordeel, dat men in de bestaande boomen een niet te versmaden af scheiding behoudt tusschen de laadplaats en den groo- ten weg. Op deze gronden is hij tegen het voorstel, voor zoover dit gedeelte betreft. De heer dr. Callenfels juicht integendeel het plan van burg. en weth. toe, omdat de schipperij er door gebaat wordt en ook, omdat sommige boomen inkan keren, gelijk er eveneens aan den Oostsingel zijn. Deze laatsten moesten ook gerooid worden, doch het publiek vindt er een schoone wandelplaats. Hij wil dan ook niet alleen de 70 boomen, zooals voorgesteld wordt, maar nog meer boomen gerooid zien. De heer Ochtman verdedigt het plan van burg. en weth. op grond dat, ofschoon het ook betreurende, dat de schoone laan van den Polderweg zal ontsierd worden, nu de los- en laadplaats is gemaaktmen niet halverwege mag blijven staan, maar het geheel ten gerieve van handel en scheepvaart moet inrichten. Wanneer het denkbeeld van den heer Ramondt werd gevolgd, zou toch de laan, door de groote openingen, die erin moeten worden gebracht, haar karakter van laan verliezen. De heer Ramondt ontwikkelt nog nader zijn denk beeld. De quaestie van het aanrijden der boomen, waardoor zij achteruitgaan of althans belemmerd worden in hunnen groei, wordt zwaar opgenomen, maar het haven- en politietoezicht zou daartegen veel, zoo niet geheel kunnen waken. Een denkbeeld om de los- en laadplaats niet te belemmeren heeft hij in bedenking gegevenom financiëele redenen is er geen noodzaak voor de rooiing, wijl de boomen nog in waarde vermeerderen en de opbrengst tot onverplichte aflossing dient. Hij blijft dus bij zijn gevoelen. De heer Fan Swinderen wenscht dë zaak uit een financieel oogpunt te bezien. De leening van 1869 bedraagt per resto f5750; wordt volgens het voor stel buitengewoon afgelost f 750 dan bedraagt zij f5000. Jaarlijks f250 aflossende, zooals bij het plan van geldleening is bepaald, is de f 5750 eerst na 23 jaren afgelost, de f 5000 reeds na 20 jaren. De zaak komt dan hierop neer, dat, wordt nu de f 750 buitengewoon afgelost, minder aan rente be taald wordt de rente van f 250 a 5pct. f 12,50 over 21 jaren f 262,50 «22»» 275, 23 287,50 Aan rente wordt dus minder betaald f 825, In plaats van 71 boomen 16 rooiende, zooals aan vankelijk werd voorgesteld, zouden er 55 overblijven. Stel den jaarlijkschen vooruitgang per boom op 1, wat zeer veel is, dan zou jaarlijks 55 kapitaals vermeerdering verkregen worden. Maar dan zou die vooruitgang gedurende 15 jaren moeten standhouden om eene vermeerdering van de waarde ad 825 als door vervroegde aflossing verkregen wordt te kunnen verkrijgen. Dat de boomen nog 15 jaren kunnen vooruitgaan, gelooven de deskundigen niet. Bovendien is het voordeel onzeker men denke aan sterven, ontworteling, schade door bliksem terwijl de vervroegde aflossing een zeker voordeel van 825, dat minder aan rente betaald moet worden, oplevert. Dit zijn de financiëele redenen, die voor aanneming van het voorstel pleiten, en al verliest men nu eene schoone laan, een gedeelte van het geld zal worden aangewend voor de verfraaiing van den Westwal. De heer dr. Callenfels weerspreekt, naar hem ver strekte inlichtingen van deskundigen, dat de boomen nog in waarde zouden vermeerderen en vindt het raadzaam dat het voorstel van burg en weth. wordt aangenomen. De heer Ramondt releveert nog, in verband met het slot van het door dhr. Van Swinderen gesprokene, dat hij niet de verfraaiing van den wal wil nalaten, en dit ook bij verwezenlijking van zijn denkbeeld kan geschiedenhij wil het getal te rooien boomen slechts verminderen en de aflossing nalaten. De Voorzitter zegt slechts noode medegegaan te zijn met het denkbeeld dat de schoone laan zal verdwijnen, maar het idee van den heer Ramondt om een ruimen inrit en aan de andere zijde een goeden uitrit voor de los- en ligplaats te verkrijgen is ondoenlijk. De belangen der schipperij, die ruimte en plaats noodig maken, hebben burg. en weth. tot het voorstel gebracht. Het voorstel van burg. en weth. wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 6 stemmen. Tegen de heeren mr. De Jonge van Ellemeet en Ramondt. VI. De heer dr. Callenfels vraagt of de richting van het pad over het terrein aan de meelfabriek blijft, zooals zij nu is 7 De heer Ochtman antwoordt, dat met eenige sier lijke ombuiging de richting dezelfde blijft. De heer dr. Callenfels wenscht dat de richting zou zijn van de eene lantaarn naar de andere, zoodat het gevaar van in de modder te vallen voorkomen ware, en voorts dat het pad begrint werde. Hij beveelt deze opmerking in de aandacht van B. en W. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. 's-Heerenhoek, 4 Nov. 1883. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke vriendelijk onderstaande regelen in uw blad te willen plaatsen. Daar ik in uw blad van den 27 Oct. gelezen heb, dat er te Waarde in den laatsten tijd veel beweging op kerkelijk gebied heeft plaatsgehad, mag wat dit betreft ook wel eens op 's-Heerenhoek gewezen worden. Omstreeks een jaar geleden waren kerkeraad en kerkvoogden overeengekomen, om Evangeliepredikers te laten komen, om aangezien de gemeente geen eigen predikant bezit, en de leden der kerk behoefte hadden aan meerdere Godsdienstoefeningen en nog te meer, met het oog, op de behoeftigen en armlastigen der der Diakonie, welke door meerder opkomst des volks ook beter zoude kunnen worden bedeeld. Eendrachtig was men daarmede begonnen, en dat ging zeer goed, maar eenigen tijd later hadden een paar kerkvoogden een voorganger gevonden die al meer was opgetreden, en nu ook des Zondagsvoormiddags optrad, omdat 's namiddags de kansel zoude bezet worden door den ringpredikant den heer Winckel, predikant te 's-Graven- polder. Aangezien nu genoemde heer niet 's namiddags maar 's voormiddags kwam om zijn ringbeurt te ver vullen, vond hij den kansel reeds bezet, en is hij naar 's-Gravenpolder teruggeredenen is dien geheelen dag niet meer gezien, ofschoon des namiddags de ring beurt moest vervuld worden en de kansel ook vrij was. Toch geloof ik nog altijd dat de schade, door dien heer aan kerk en armen berokkend, nooit door hem is voldaan. Toen was het een rumoer en geroep vanOnbevoegdOnbevoegd Wat daaruit geboren is, zal ik u mededeelen. In den loop der week moest er eene stemming plaatshebben voor een aftredend kerkvoogd. Ik dacht wel dat die kerkvoogd zou herkozen worden, aangezien hij een zeer geacht en humaan persoon in de gemeente is. Maar mishet was zoo niet, en ik geloof wel zeker om reden van bovengenoemd geval. Het was toen juist op hetzelfde oogenblik vergadering van kerkvoogden en notabelen, waarbij met meerderheid van stemmen besloten werd geen evangeliepredikers meer te laten komen en geen andere godsdienstoefeningen te houden dan door de ringbroeders. Toen nam op dat oogenblik een der kerkvoogden zijn ontslag, hetgeen hem terstond werd gegeven. Nu was de collega, die zoozeer tegen de onbevoegdheid gestreden had, er uit. Wat deed men nu 7 De vergadering benoemde een kerkvoogden en notabelen-college, waarin zwagers en neef zitting hebben, zoodat het een familieraad is, hetgeen mijns inziens geheel strijdig is met de reglementen der kerk en dus ook onbevoegd om het een of andere besluit uitte voeren. Zoo zijn die heeren nu aan het regeeren. Ze beroepen predikanten, en ze zien er niet naar of het kiescollege voltallig is of niet, dat is mijns inziens zeer onbevoegd, maar de groote grap is dezede gemeente betaalt zeer slecht aan die heeren, en nu zijn ze in den loop des jaars begonnen met waar schuwingen te zendenbinnen acht dagen betalen of vervolgen volgens de wet. Zoo is er o. a. ook een waarschuwing bij een weduwe gekomen, heb ik gehoord. Die vrouw, geen lust heb bende om in onaangenaamheden te komen, zond haar zoon met de volle som naar den heer ontvanger, hoofd der school te Nieuwdorp (en om dien heer te bereiken moet men een hoogen trap beklimmen). Die zoon, bij den ontvanger toegelaten zijnde, zegt tegen hem: zal zeker wel weten dat gij aan moeder een waar schuwing gezonden hebt tot betaling harer kerkelijke lasten." «Jawel vriend", was hierop het antwoord. «Maar", zegt die zoon, «moeder meent dat ze te hoog is aangeslagen". «Zoo", zegt de ontvanger, «dat kan wel mogelijk zijn". «Moeder zou tien gulden willen betalen" zegt de zoon verder, en de ontvanger, zeker denkende dat het beter is een stuiver in het leven dan een dubbeltje na den dood (zoo dus incasseeren maar) zeide: «nu, betaal dan maar". De zoon legt tien gul den op de tafel. De ontvanger strijkt ze op, en tee kent de quitantie van 16 of 17 gulden. Is dat niet onbevoegd en tegen de wet 7 Nu zijn die heeren begonnen voor de tweede maal waarschuwingen te geven, en of die wel zoo spoedig betaald zullen worden betwijfel ik sterk. Ofschoon zij reeds per deurwaarder hebben gewaarschuwd zal het toch zoo haastig niet gaan, en was het zeer wenschelijk dat deze zaak gerechtelijk werd uitgemaakt, want hunne regeering is ten eenemale onbevoegd. Nu, Mijnheer de Redacteur, ik wilde hiermede zeggen dat de toestand, door zoo te regeeren, treurig en on houdbaar is. De kerk zal daar natuurlijk veel door lijden, maar de armen oneindig veel meer, want nu er geen Godsdienstoefening meer gehouden wordt dan door de ringpredikanten, komt er heel weinig in de kas voor kerk en armen. U dankende voor de verleende ruimte blijf ik met achting, Uw dw. Dienaar, J. NIEUWENHUIJSE. GOES, Vrijdag 9 November 1883. UUK. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 756 Z.West. Bewolkt. +9 3.5 's midd. 12% 755 Z.West. Zw. bew. +11 's avonds 5 754.5 Z.West. Licht bew. +10 Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, met een barometerstand in het cen trum van ongeveer 740 m.M., bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 2.7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend achtuur: Maastricht 3.7 m.M. boven Helder. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een754.4 m.M. Wij komen al meer en meer onder den invloed van het gebied van lagen drukdientengevolge zal het weder een ongunstig karakter dragen. VerwachtingVeranderlijk weder, regen. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER OCTOBER 1883. Op de School A waren gedurende deze maand 130 kinderen. Onder dezen waren: 113 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 15 van 110 verzuimen, en 2 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 9/m percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen l'/i» percent over dezelfde maand in 1882. Op de School R waren 276 kinderen, waaronder

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2