1883. N°. 133. Zaterdag 10 November. 70ste jaargang. Provinciale Staten van Zeeland. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Berichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 9 November 1883. Naar wij uit goede bron vernemen, zal aanstaan den Dinsdag de heer mr. Ph. De Kanter, uit Brielle, voor het departement der Maatschappij tot nut van 't Algemeen alhier optreden. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is inge komen een verzoekschrift van de Sociaal-democratische Vereeniging, om aan iederen leerling van de openbare lagere scholen eerste klasse, wiens ouders zulks ver langen, eene portie goed warm eten te verstrekken. Men herinnert zich voorzeker nog. dat de heer Domela Nieuwenbuis c. s. in de Haagsche afdeeling van »Volks- onderwijs" heeft weten te bewei ken, dat deze afdeeling bij den gemeenteraad der residentie een dergelijk voor stel heeft ingediend. Wij hebben toen onze bezwaren tegen dit voorstel in den breede ontwikkeld en wij hopen, dat de Amsterdamsche gemeenteraad met het bij haar ingekomen verzoek evenzoo zal handelen als de Haagsche deed met dat van de heeren Domela Nieuwenhuis c. s. Bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilverwerken zijn benoemd tot essayeurte Alkmaar A. M. J. Moussault, thans iu dezelfde betrekking te Middelburgte Middelburg M. P. S. Popta, thans commies-stempelaar te Amsterdam tot commies-stem pelaar te Leeuwarden C. E J. E. Van der Pluijm, thans plaatsbekleedend ontvanger te Middelburg. De Regeering heeft aan de Staten-Generaal thans bekrachtiging aangevraagd van Nederlands toetreding tot de Berner phylloxera conventie. De Regeering heeft alsnog op de Indische be grooting f 115,000 aangevraagd voor een nieuwen telegraafkabel in Straat Soenda. Deze verhooging is geschied op telegrafisch verzoek van den Gouv.-Gene- raal en een gevolg van de zeebeving op 26/27 Aug. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van den heer Van Eek, betreffende de wijze van be handeling der Troonrede. Bij K. B. van 7 Nov. is benoemd met ingang van 14 Nov. tot burgemeester van Ter-Neuzen en van Hoek J. A. Van Boven en met ingang van 30 Nov. a. s. tot burgemeester van Stavenisse C. Dorst Lz. Op de voordracht voor rechter in de rechtbank te Assen zijn geplaatst de mrs. J. Binsbergen, rechter te Zieriksee; A. A. De Vries, Oost-Indisch ambtenaar met verlof te Amersfoort en J. J. Willinge, advocaat, procureur en recliter-plaatsvervanger te Assen. Middelburg. Door de hier opgerichte kiezersver- eeniging Walcheren wordt een candidaat gesteld voor de betrekking van commissaris van het polderbestuur Walcheren, ter vervanging van wijlen den heer W. C. Borsius. De gestelde candidaat is jhr. mr. D. G. Van Teijlingen. Door den Minister van financiën is, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan mr. J. Moolenburgh te Zieriksee, als voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in het schattingsdis trict Goes. Door het heemraadschap van den Rozendaalschen en Steenbergschen Vliet is een subsidie van f18000 verleend in de kosten der verbetering van de Zoom. Ovezand. De jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente is op voorstel van den Raad met f 50 ver hoogd en gebracht op 175. - Sprekende over de Transvaalsche deputatie, die zich thans te Londen bevindt, schrijft de Standaard o. a. »En wat eindelijk de zaak van dr. Jorissen aangaat, zoo bleek reeds spoedig, dat de deputatie gebonden is aan haar lastbrief en met den besten wil buiten machte is, om op dit oogenblik iets, wat dan ook, aan deze zaak te doen. Wat echter niet wegneemt, dat door den president persoonlijk aan dr. Jorissen moet zijn verklaard, dat hij, na zijne terugkomst te Pretoria, niet ongenegen zou zijnom op de persoonlijke belangen van dr. Jorissen bij den Volksraad aan te dringen. Ietswaar officieus bij mag gevoegddat dr. Jo rissen volstrekt niet uit den staatsdienst is uitgesloten, en dat alzoo deze geruchtmakende zaak veel minder bedenkelijk staat, dan men deed voorkomen. Vooral, indien men bedenkt, dat in Transvaal geen enkel ambtenaar ooit pensioen krijgt, en dus de gratificatie, die oppervlakkig den indruk maakte van een minder faire behandeling, hiermee in een geheel ander licht treedt." Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, heeft de eigenaar van de sDymphna", de heer Gamel, het voor nemen dit schip opnieuw voor drie jaren uit te rusten voor een tocht, met het doel om door de Karazee de noordelijkste punt van Azië te bereiken en van daar naar Frans-Josephsland te stevenen. In de zitting van Dinsdagavond is nog mededeeling gedaan van een schrijven van den heer mr. J. Moolen burgh, waarin hij, onder dankbetuiging aan de Staten, ingovolge zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer, ontslag neemt als lid der Staten. In de zitting van gisteren, waarin 38 leden tegen woordig waren, werd in de eerste plaats voorzien in de vacature van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der prov. wet. Bij tweede vrije stemming werd de heer M. Mazure met 29 van de 38 stemmen daartoe gekozen, welke heer verklaarde de betrekking op zich te nemen. Daarna werd omtrent een ingekomen adres van het hoofdbestuur der Friesche landbouwmaatschappij, om ondersteuning van het door hetzelve aan Z. M. den Koning gericht adres, houdende verzoek dat maatre gelen mogen worden beraamd opdat in Nederland de longziekte met wortel en tak worde uitgeroeid, beslo ten Gedeputeerde Staten uittenoodigen een onderzoek intestellen en deze gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. Vervolgens kwamen in behandeling de verschillende voorstellen van Ged. Staten 1. Omtrent de aanvraag van den gemeenteraad van Scherpenisse om een renteloos voorschot van f 3000 voor de bestrating van de los- en laadplaats aan de haven werd met algemeene stemmen afwijzend op de aanvrage beschikt. 2. Omtrent de aanvraag van den Anna Jacoba- en den Kramerspolder om een renteloos voorschot van f 15,060 voor verbetering van wegen. Met algemeene stemmen werd deze aanvraag ingewilligd. 3. Omtrent de door het polderbestuur van Wal cheren verlangde wijziging van het reglement van dien polder. Het voorstel van Gedeputeerden om tot eene aanvulling te besluiten, die in hoofdzaak aan het verlangen voldoet, werd eveneens met algemeene stem men goedgekeurd. 4. Omtrent het verleenen van eene personeele toe lage van f150 uit de provinciale kas aan den pro vincialen veearts in Noord-Beveland werd aangenomen het voorstel van Ged. Staten om aan een te benoemen titularis voor den tijd van vijf jaren eene personeele toelage toe te zeggen, onder voorwaarde dat door de gemeenten Wissekerke f50, Kolijnsplaat f 50, Kortgene f 35 en Kats f 15 voor hetzelfde doel worde bijgedragen. Door den heer Buteux werd, namens Gedeputeerde Staten, antwoord gegeven op de in de vorige bijeenkomst gedane vragen. Op de vraag van den heer Van Deinse, of Gedepu teerde Staten het wenschelijk achten in overweging te nemen om eene wijziging der 4e alinea van art. 6 van het reglement op de calamiteuse polders voor te stellen, in dien zin, dat weigering van het verzoek tot calamiteusverklaring in de daar bedoelde gevallen niet verplichtend worde gesteld, maar slechts facultatief worde voorgeschreven, gaf de heer Buteux te kennen dat Ged. St. bedoelde wijziging niet wenschelijk ach ten, op grond dat het beginsel, na rijp overleg in het reglement opgenomen, goed is en de laatste jaren niet geleerd hebben dat wijziging r.oodig of wenschelijk is. De heer Van Deinse dankte voor de ontvangen inlichtingen, doch zeide daardoor niet bevredigd te zijn. Hij stelde zich voor de zaak nader te overwegen en bij eene latere gelegenheid opnieuw ter sprake te brengen. Verder geene zaken te behandelen zijnde, werd de najaarszitting, nadat de resumtie der notulen aan Ge deputeerde Staten was opgedragen, door den voorzitter in naam des KoDings gesloten. Benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam dhr. J. A. Van Driel, idem te Breskens. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg is, naar aanleiding van een ingekomen verzoek, besloten het merkwaardig olieverf-portret van Ulrich Zwingli (35 bij 30 cM.), onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur van Zurich, tijdelijk af te staan aan het comité der oprichting van het standbeeld van Zwingli, dat bij ge legenheid van het aanstaande vierde eeuwfeest der geboorte van den hervormer zal worden onthuld (6 Jan. 1884). Hoewel Graaf Kalnoky de verhouding van Oostenrijk I tot Rusland vriendschappelijk noemde, toen hem eene I nadere verklaring werd gevraagd van het eerst door hem gebezigde woord «normaal", doen zich toch af en toe feiten voor, die aan eene goede verstandhouding tusschen deze twee rijken doen twijfelen. De Kroonprins en de Kroonprinses van Oostenrijk vertoeven op het odgenblik aan het Duitsche hof, waar ook de Russische grootvorst Wladimir deze week zou verschijnen. Deze laatste heeft nu echter zijne reis naar Berlijn uitge steld tot na het vertrek van Prins Rudolph. Dit feit staat niet op zichzelf. Bij de in het vorige jaar in de nabijheid van Breslau gehouden manoeuvres vermeed de broeder van den Russischen Czaar eveneens eene ontmoeting met den erfgenaam van den Oostenrijksch- Hongaarschen troon. Geen wonder dus dat, zooals uit Berlijn aan de Daily News wordt gemeld, dit nieuwe blijk van verwijdering tusschen de beide hoven in de Duitsche hoofdstad zéér wordt opgemerkt. De eerste bijeenkomst der Transvaalsche deputatie met Lord Derby werd Woensdag gehouden in het gebouw van het ministerie van koloniën en liep zeer bevredigend af. Lord Derby ontving de afgevaardig den uiterst beleefd. De deputatie zal schriftelijk opgeven welke bezwaren zij heeft tegen de conventie van Pretoria en welke punten daarin, naar haar oordeel, wijziging behoeven. De Engelsche regeering zal daarop deze schriftelijke mededeeling in overweging nemen. Omtrent de bewegingen der Fransclie troepen in Tongkin luiden de berichten zeer tegenstrijdig. Een telegram van 7 Nov. uit Hongkong aan de New-York Herald meldt dat Gourbet wegens den slechten toe stand der wegen besloten heeft tot het begin der volgende maanden den aanval op Bac-Ninh uittestellen. De Chineesche generaal Pang Pardsan komt uit het noorden om het bevel over de Chineesche troepen in het zuiden op zich te nemen. Overal in het rijk worden ijverig toebereidselen ten oorlog gemaakt. In de tuighuizen heerscht groote drukte. Daarentegen ontving de Fransche regeering dien zelfden dag een depêche, meldende dat de Fransche troepen Bac-Ninh en Son-Tay hebben bezet. De nieuw benoemde gezant van Frankrijk in China, de heer Patenotre, gaat naar Peking, om voorstellen te doen betreffende een tractaat tusschen de beide rijken. De berichten, die uit Tongkin over Amerika en Engeland tot ons komen, blijken gewoonlijk zoo juist te zijndat zij ons over het algemeen het meest ge loofwaardig voorkomen en de heer Tricou Frankrijks zaakgelastigde te Pekinglieeft in de quaestie van Li-Hung Chang met markies Tseng getoond eene groote mate van phantasie te bezitten. Het is echter bijna niet te gelooven, dat een ambassadeur zijne regeering eene zoo belangrijke overwinning zou melden, wanneer zij niet had plaatsgehad. De Fransche regeering schijnt intusschen te gelooven, dat zij nu den keizer van het Ilemelsche Rijk williger zal vinden om onderhande lingen aanteknoopen. Het zal echter de vraag zijn of de Chineesche regeering de inneming van Bac-Ninh niet als een casus belli zal beschouwen en haren ge zant te Parijs zal terugroepen. In Servië is een opstand uitgebroken, die tot on middellijke oorzaak heeft de ontbinding der Skuptchina door koning Milan, die dus Kristics heeft gehandhaafd. Er zijn troepen gezonden naar het district Zajecar, waar de opstand zich het eerst heeft vertoond en eerstdaags wordt een ernstig treffen tusschen de opstandelingen en de geregelde troepen verwacht. Het is niet onmo gelijk, dat koning Milan door het handhaven van Kris tics en dus door het verwerpen van alle voorstellen der radicalen zijn troon in gevaar heeft gebracht. Had hij gehoor verleend aan de Hervormingen in het bin- nenlandsch bestuur en het zuiveren van den stand der ambtenaren, waarop door de radicalen is aangedron gen, vermoedelijk ware dan een samenwerken met de rechterzijde dier partij] mogelijk geweest. Thans staat de koning met zijn ministerie vrijwel alleen. De'Oostenrijksche regeering ziet deze handelingen van koning Milan met leede oogen aan en hem is niet onduidelijk te kennen gegeven, dat hij op steun van die zijde niet behoefde te rekenen. Het zal misschien weldra blijken, dat hij zonder die steun zichzelf niet op den troon kan handhaven. Ierseke. Gisteravond is alhier te 5.20 m. een luchtverschijnsel waargenomen, hetwelk waarschijnlijk een vuurbol was. Het bewoog zich in de richting van het N. W., een breede straal van rood licht achter zich latende. Vóór den horizon te hebben bereikt, spatte de bol in een menigte stukjes uiteen. Ongeveer ter zelfder tijd is hetzelfde luchtverschijn sel ook in deze gemeente door enkele personen waar genomen. Ierseke. Hier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw wegens een diefstal van 20 gulden, die zij uit een kast van haar buurman, bij wien zij als werkster dienstbaar was, zou ontvreemd hebben. Borsele. In de nabijheid der directiekeet aan den zeedijk van den Borselepolder is eene buitengewone drukte waartenemen. Terwijl de verhooging van den zeedijk menig arbeider bezig houdt ziet men een massa werklieden spitten en kruien om de inlaagkade te maken. Nu de besteding der belangrijke steenbestortingen is goedgekeurd zal ook bij goed weder aan de andere zijde van den zeedijk spoedig vrij wat bedrijvigheid zijn optemerken. Middelburg. Door de bemoeiingen van de vereeni ging »Uit het volk voor het volk" zal aanstaanden Zondag en volgende dagen, telkens des namiddags van 1 tot 3 uur eene tentoonstelling ten raad- huize worden gehouden. Het geëxposeerde zal bestaan in een groote collectie teekeningen en illustration van de Oberon van C. M. Wieland, door Wilh. Steelink. De toegang zal opengesteld worden tegen 25 cent per persoon. Tolen. Onder het varen had schipper B. De J. het ongeluk over boord te vallen het schip ging over hem heen en men dacht dus niet anders of hij was verloren, doch als een wonder is hij nog gered. In een perceel te 's-Hage is Woensdagnacht een persoon binnengeslopen, die uit een lessenaar een bedrag van ruim 150 heeft ontvreemd en zich daarmede uit de voeten heeft gemaakt. Men vond Donderdagochtend de straatdeur op een kier, terwijl in 't kantoor een bijtel werd gevonden, waarmede men de lessenaar had opengebroken. Bij eene vechtpartij, die jl. Dinsdagavond te Roermond plaatshad tusschen eene vrouw, hare (twee dochters en haar zoon, werd eerstgenoemde zoodanig mishandeld, dat zij thans in levensgevaar verkeert. De zoon is Woensdag in arrest gesteld. De justitie doet onderzoek. Gister traden te Amsterdam in het huwelijk eene 86jarige weduwe met een 83jarig weduwnaar. De vrouw is broodombrengster, de man renteniert zoo'n beetje. Met het verkoopen der gebouwen van de Ten toonstelling wil het niet vlotten. De in veilling ge brachte restauratiegebouwen zijn opgehouden, 't Zelfde was het geval met het gebouw der Zuiderzee-tentoon- stelling. Men schijnt op te zien tegen het afbreken en vervoeren. Dit is ook de reden, waarom zoo weinig kiosken te gelde gemaakt kunnen worden. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden de Koningin lastig viel om onderstand en daarvoor ver oordeeld werd, en na het eindigen van zijn straftijd, j. 1. Zaterdag als vreemdeling over de grenzen werd gezet, is na twee dagen te Arnhem teruggekomen en heeft aldaar onder een vreemden naam zijn intrekj ge nomen in een der/ eerste hotels. Hij werd echter her kend en ditmaal, op zijn verzoek, in de richting van Londen het land uitgeleid. Te Scheveningen zijn door de politie in eenige woningen aldaar goederen in beslag genomen, afkom stig van de Hamburger stoomboot »Cirnbria", die in Februari 11. op haar reis naar New-York ter hoogte van Workum is verongelukt. De visschers, die zich de goederen toeeigenden, bevinden zich nog op zee. Zij zullen bij hun thuiskomst zeker vreemd opkijken, dat alles reeds is uitgelekt. Maandagnacht werd te Amsterdam van een dia mantslijper eene portefeuille ontvreemd, inhoudende voor ongeveer ƒ1600 aan diamanten. Al spoedig was de verdachte door de politie te Nieuweramstel opge spoord en in hechtenis genomen en na langdurig zoe ken gelukte het de ontvreemde portefeuille met den inhoud en al te Amsterdam terug te vinden. De dader was een oude bekende der justitie. Een felle brand heeft Maandagnamiddag een bijgebouw der te Brussel zeer bekende «Magasius Thiéry" vernield. De brand is waarschijnlijk ontstaan door de onvoorzichtigheid van eenige werklieden, die op den zolder werkzaamheden hadden verricht, daar ongeveer een half uur na hun vertrek de vlammen uit de bovenverdieping sloegen. Persoonlijke onge lukken zijn er gelukkig niet te betreuren, maar de stoffelijke schade is niet gering en wordt op fr. 400,000 geschat. In Dakota (Vereen. Staten) werd eenigen tijd geleden door zekeren heer goud ontdekt. Deze hield zijne ontdekking geheim totdat hij al het land in de nabijheid van Lisbon had opgekocht. Het blijkt nu dat het erts zeer rijk is, de onderzochte 130 proeven bleken voor een waarde van 50 tot 625 gulden per ton aan goud te bevatten. De velden lokken nu een geheelen stroom van goudzoekers. Nader wordt omtrent, het in ons vorig no. ge melde ongeluk in de mijn te Accrington bericht, dat vijftig gewonde mijnwerkers werden gered, nog zestig bevonden zich in de kolenmijn.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1