Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Het proces iD zake een geschil omtrent de verdee ling der winsten van de Nicolai-lijn, die door de Groote Russische Spoorwegmaatschappij wordt ge ëxploiteerd, is in tweede instantie door laatstgenoemde maatschappij gewonnen. Geen wonder dat we nu reden vinden om op den lagen koers dezer aandeelen te wijzen. Op den tegenwoordigen prijs 1 pet. hooger dan dien der vorige week kost een aandeel 2 418 of f 295. Hiervan geniet men in Januari en in Juli ƒ5,90, samen dus ƒ11,80. Bovendien keert de Maatschappij in Juli uit het bedrag dat ze meer dan 5 pet. heeft verdiend, hetwelk in Juli bedroeg ƒ5,72, zoodat de aandeelhouder in 't geheel genoot 17,52, gelijkstaande aan bijna 6 pet. van het koopbedrag. Dat men hier met eene soliede maatschappij te doen heeft blijkt uit haren geleidelijken vooruitgang, die door de volgende opgave aangetoond wordt Extra-dividend in Juli 1870 0,30 d d 71 - 0,30 2 - 0,70 3 - 1,05 4 - 1,08 5 - 1,65 6 - 4,75 7 - 3,04 8 - 3,70 9 - 4,38 80 - 5,60 1 - 5,52 2 - 5,72 Aandeelen, die onvoorwaarlijk gegarandeerd zijn voor 5 pet. rente van eene, blijkens haar verleden, soliede maatschappij, welke de regeerings-garantie niet behoeft en bovendien een zoodanige extra winst maakt dat zij op den huidigen prijs der aandeelen nog bijna 6 pet. uitkeert, zijn voorzeker wel voor goede en voordeelige geldbelegging aanbevelenswaardig. Aan geruchten, over dreven om met de gevolgen winst te doen, is de daling der laatste weken te dankennu het proces ten voor- deele der maatschappij is uitgewezen, behoeft men zich daarover in 't geheel niet meer te bekommeren en zou men o. i. wijs doen om van de lage notee ring te profiteeren. Vooral voor hen, die Russische Staatsfondsen bezitten, is 't raadzaam van den gedaal- den koers gebruik te maken. Een ruil van Russische Staatsfondsen in aandeelen Groote Russische Spoorweg maatschappij is aan te bevelen om zich van solieder papier te voorzien en tevens ietwat meer interest te genieten. En wie zou die verbeteringen niet verlan gen Dat 't tegenwoordig met Rusland's crediet niet best staat hebben we meermalen vermeld. Het vorige jaar sluit weer met een aanzienlijk tekort en bedui dende bezuinigingen worden niet ingevoerd. De ver keerde meening, dat alle Nederlandsche prinsen en prinsesjes geld kosten (er zijn er trouwens tegenwoor dig niet veel) is algemeen verbreidonze grondwet heeft evenwel slechts eene uitkeering aan den kroon prins en aan de koningin-weduwe toegestaan. Zóo goed is 'tniet in Rusland; d:iar kost elke grootvorst een belangrijk bedrag boven het inkomen dat hij geniet tengevolge van de zoogenaamde waarneming zijner hooge betrekking. Maar andere, nog veel in vloedrijker gebreken bestaan in de fmanciëele aange legenheden. Een nieuwe leening staat voor de deur en, mag men de berichten gelooven, dan zouden de onderhandelingen over de te leenen 100 millioen roe bels nog niet tot een gunstig resultaat geleid hebben. Denken we hierbij met den noodigen ernst aan den droevigen socialen toestand van het Czarenrijk, dat den strijd voor het nieuwe régime tegemoet gaat en ge zijt overtuigd dat 't voor den voorzichtigen financier meer dan tijd wordt met de veranderde omstandig heden rekening te houden. In de eerste plaats is 't daarom een vereischte dat men tenminste de soliedste Russische soorten neemt, zoo men in die soort wil blijven en daartoe behooren de onvoorwaardelijk ge garandeerde obligatiën dier spoorwegen, welke de ga rantie in 't geheel niet behoeven, zooals de genoemde Groote Russische Spoorwegmaatschappij en Moskou>- Jaroslow-Spoorwegmaatschappij. Na de obligatiën dezer Maatschappijen volgen in soliditeit de ook on voorwaardelijk gegarandeerde schuldbrieven van die Maatschappijen, welke de garantie van het Rijk wel behoeven om aan hare verplichtingen te voldoen, zooals Moskow-Smolensk-Spoorwegmaatschappij. Kursk-Charkow Charkow-Azow Orel-Vitebsk Jelez-Griasi Jelez-Orel Poti-Tiflis Eerst hierna volgen de gewone Russische Staats fondsen, waarvan de Nicolaï-obligatiën en de zooge naamde Oude Russen nog steeds het hoogst staan en dus het minste rente afwerpen. Hiermee hebben we, zoo kort ons mogelijk, voldaan aan de een paar weken geleden gedane toezegging. Dat de noteering der behan delde soorten niet veel verandering onderging, behoeft met 't oog op genoemde omstandigheden wellicht niet eens nader aangetoond te worden. Van de Brazilianen moest de 75ger leening enkele fracties prijsgeven. De in Januari van dit jaar uit gegeven leening groot 48 millioen gulden tegen 89 pet. zou niet voldoende zijn, om aan de behoeften der regeering te voldoen. Volgens de jaarrekening 1882,3 zou het tekort niet minder dan bijna 34 millioen milreis bedragen. De begrooting van 1883/4 wijst een deficit van ruim 28 millioen milreis (een milreis f 1,35. De geregistreerde '65ger en '69ger Turken brok kelden wat af. Volgens het jongste rapport, uitge bracht door den heer Wettendorf, die den financiëelen toestand van het rijk der Halve Maan onderzocht, zou den de Turksche financiën in zeer gunstigen staat verkeeren, indien de Turksche ambtenaren eerlijk waren. Een radicaal ingrijpen van den Sultan, die voor zich wel het goede zou bedoelen, wordt voor onmogelijk gehouden tenzij hij kroon en leven wage De aandeelen Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeni- ging hebben zich eenig verlies te getroosten van het hooge standpunt waarop we ze den vorigen keer ont moetten. Verkoop is wellicht op den nog lioogen prijs niet afteradenvelen zullen thans een beduidende winst kunnen inkasseeren. Den verderen loop van den koers kunnen alleen zij weten, die kort bij 't vuur zitten en die zich blijkbaar ook wèl weten te warmen. Bij de Amerikanen kunnen we ditmaal slechts kort stilstaan. De aandeelen Canadian-Pacific zijn na de vorige week niet meer gerezenintegendeel. De opge wondenheid door de garantie-geruchten, waarvan we in het vorig overzicht een uitvoerige behandeling gaven, is tamelijk wel geheel bekoeld en o. i. terecht. Over 't algemeen was de omzet in Amerikanen, vergeleken met die in vroegere weken, vrij beduidend. De koersen hielden zich vrij goed. De Transvaalsche deputatie, aan wier hoofd Paul Krüger staat, is reeds acht dagen in Engeland, maar het eigenlijke doel harer zending is nog niet offlciëel behandeld. Lord Derby is afwezig geweest en is eerst Maandag in Londen teruggekeerd. De eerste conferentie met dezen minister zou nu vermoedelijk hedenmiddag plaatshebben. Intusschen worden er meer of minder vruchtbare voordrachten gehouden en moties aangenomen of verworpen betreffende de conventie in verschillende committees in Engeland. Op een dezer bijeenkomsten heeft o. a. gesproken dr. Jorissen, de, zooals hij zelf zeide, hij vergissing uit eene hooge waardigheid ontslagen Transvaalsche staats-ambtenaar. Hij sprak met warmte voor de goede zaak der Boeren en zeide, dat, zoo hij geen Hollander was, hij een Boer zou willen zijn. In den Spaansclien ministerraad is besloten de Cortes tegen den 15 December bijeen te roepen. Het indienen eener wet tot uitbreiding van het kiesrecht kan reeds spoedig na de opening van het parlement tegemoet gezien worden. El Norte, het blad van den heer Moret, minister van binnenlandsche zaken, en van de dynastische linkerzijde, verklaart dat de ministers van binnenlandsche zaken, van oorlog, van justitie en van openbare werken het aannemen der portefeuilles af hankelijk hebben gesteld van het invoeren van het algemeen stemrecht. De organen van den heer Sagasta bestrijden de invoering ervan met volle kracht. De minister-presi dent Posada-Herrera zal echter aan den drang van die zijde bezwaarlijk kunnen toegeven, daar vier zijner ambtgenooten de wederinvoering van het algemeen stemrecht uitdrukkelijk als voorwaarde hebben gesteld voor hunne toetreding tot het kabinet. Op dit oogenblik komt in Spanje het stemrecht toe aan alle mannen boven de 25 jaar, die kunnen lezen en schrijven en eenig eigendom, hoe gering ook, be zitten. Deze laatste voorwaarde wil thans de dynas tische linkerzijde ook laten wegvallen. Zij houdt daarbij rekening met het feit, dat men in Spanje de door de omwenteling verkregen vrijheden hoogst on gaarne ziet besnoeien, maar daarentegen bereid is, het met den monarchalen regeeringsvorm voor lief te ne men, indien deze de traditiën der omwenteling in eere houdt. Men zoekt nog altijd naar een Banus voor Kroatië, alwaar de dictatuur van graaf Ramberg weldra ten einde zal loopen. Een spoedig herstel van den regelmatigen toestand is wenschelijk, omdat de Kroatische Landdag nog in dit jaar behooit bijeen te komen om de begrooting vasttestellen. Eerst moet men echter een nieuwen Banus hebben, en daarin is thans de groote moeielijk- heid gelegen. Een aantal namen van candidaten worden genoemd, doch de regeering komt niet spoedig tot een besluit, omdat van de benoeming zooveel afhangt. Het is zeer moeielijk een persoon te vinden, die bij de Kroaten populair is en toch een goed vertegenwoordi ger blijkt van de eenheid onder Hongaarsche hegemonie. In Kroatië is thans alles rustig, doch dit bewijst nog niet veel, zoolang niet in den Landdag is gebleken dat de nationale partij tevreden is met de concessiën der Hongaarsche regeering. Het Fransclie ministerie heeft bericht ontvangen van admiraal Courbet, dat hij zelf naar Hanoi' vertrok ken is om alles te regelen voor den aanval op Son-Tay. De admiraal heeft 600 mariniers van de ontsche- pings-compagnieën van het eskader meegenomen. Er zullen dan met de Annamitische tirailleurs van Saigon 10,300 man samen zijn; waarbij nog Tongkinscbe hulptroepen komen. Toch zijn cavalerie en artillerie nog onvoldoende. Belegeringsgeschut ontbreekt, en zoowel Son-Tay als Bac-Ninh heeft een zeer goede natuurlijke verdediging. Bac-Ninh heeft niet, zooals gezegd was, Krupp- kanonnen, maar zeer goede aarden verschansingen en gewone gladde kanonnen. Daartegenover, op den lin keroever der Song-Cau, ligt het versterkte Chinee- sche kamp. Son-Tay wordt verdedigd door 5000 Zwart-vlaggen en 2000 Chineezen. Te Hong-IIoa zijn 3000 Zwart vlaggen te Bac-Ninh 2000 Zwart vlaggen4000 Anamieten en 1000 Chineezenhet kamp daartegen over bevat 3000 Chineezen. De provinciën om den bovenstroom der Roode Rivier tellen nog een duizend tal Chineezen, evenveel Zwart-vlaggen en 8000 Ana mietenterwijl tusschen Cao-Bang en Lang-Son het bekende Chineesche leger van 14,000 man staat, dat op de oorlogsverklaring wacht om aan te vallen. Men verzekert, dat de credieten, welke de regeering voor de expeditie in Tongkin vragen zal, 9 millioen francs zullen bedragen. Vlissingen. De loodskotter no. 5 bracht gisteren hier aan den wal een matroos van het lichtschip »Schouwenbank". De man was zwaar ziek (door rheumatiek) en kon onmogelijk aan boord blijven. Het verhaal in de N. R. Ct. van heden omtrent genoemden persoon is geheel bezijden de waarheid, Een inwoner van Kruininge, die zich voor za ken te Bergen-op-Zoom bevond, miste op een gegeven oogenblik zijne portefeuille, die o. a. ruim vijf hon derd gulden aan papier bevatte. Alle nasporingen zijn vruchteloos gebleven. (N. R. Ct.) Te Borsele is een varken geslacht van 503 halve kilo's gewicht. Te Bergen-op-Zoom zijn Maandag jarige oesters verkocht tegen f6,75 per duizend. Aldaar is na jaren van rust opnieuw een aanvang gemaakt met het slechten der nog overge bleven vestingwerken. Het in de restauratie der heeren Adlon en Todt op de terreinen der Tentoonstelling gelegd beslag is op geheven. De firma heeft een waarborgsom van f 12000 gestort voor hoofdsom en kosten in afwachting dat de rechter beslisse welke van beide partijen recht heeft. Onder Gorsel zijn 29 zilveren muntstukken gevonden, sommige ter grootte van een rijksdaalder en van een gulden, met jaartallen van 1091 tot 1600. Een lief 4-jarig meisje te Amsterdam stikte door het inslikken van een te groot stuk vleesch. Nabij Deutichem zag Zaterdagavond de machinist van de stoomtram, die aldaar te 11 uur moet aan komen, iemand langs de rails liggen. De machinist kon, wat hij ook deed, niet spoedig genoeg stoppen, zoodat de man door de machine werd medegesleept. Met hulp van den conducteur werd hij in de tram opgenomen en naar Deutichem medegebracht. De onmiddellijk aldaar ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Schildwachten kunnen hun taak soms eigenaardig opvatten. Men herinnert zich misschien den Leidschen schildwacht nog wel, die op post voor een der kruit- torens een voorbijganger, wiens sigaar uit was, drie maal sommeerde om niet te rooken en hem toen een vlammetje gaf. Zijn order luidde zeide hij driemaal waarschuwen en vuur geven. Een Amsterdamsche wapenbroeder van dezen Leidenaar heeft zijn orders "Woensdag zóo opgevat dat bakker, slager noch melk boer de officierswoningen konden bereiken op de lands- werf. En daar de hoofdtoegang over een brug geschiedt, viel het den man zeer gemakkelijk dien staat van beleg kranig te handhaven. Te Oorschot en in den omtrek worden de wegen steeds onveiliger. Vrijdag jl. werd een jonkman op den weg van Best naar Oorschot door een persoon aangevallen, die hem met een stok zoodanig sloeg, dat hij het bewustzijn verloor en aan de gevolgen overleed. De dader is nog onbekendde zaak is in handen der justitie. Blijkens een bij de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij ontvangen bericht is de kleine ketel van het stoomschip sSecunda," van Amsterdam naar Dantzig, 3 dezer te Stettin in de haven gesprongen. De machinist, een stoker en een ambtenaar der in- en uitgaande rechten werden daarbij gedood. De reparatie zal drie weken oponthoud geven. Uit Parijs verhaalt men de volgende romantische liefdesgeschiedenis. Veertig jaren geleden werd daar Vorst Amalfi, uit Napels, verliefd op een aardig meisje. Maar hij 'kon haar toen, om verschillende redenen, niet trouwen. Dezer dagen nu ontmoette de Vorst zijn vroegere verloofde in een der eerste mode magazijnen. De oude liefde was niet geroest; zonder zich aan de talrijke omstanders te storen, snelde de Vorst naar de dame toe, en de gelieven omarmden elkander teederlijk. Hun roman eindigde nu nog daar mede, dat zij «elkander kregen". De 72-jarige Vorst en de 62-jarige dame werden zoo spoedig mogelijk in den echt verbonden. Tachtig jaren geleden waren er slechts zeven Protestantsche zendingsvereenigingen en ongeveer 170 zendelingen met 50,000 personen, die tot het Christen dom waren overgegaan, en omstreeks 70 zendingscholen. Thans zijn er uit Europa en Amerika in de heiden- landen 2500 zendelingen werkzaam, terwijl nu reeds omstreeks 1420,000 heidenen tot het Christendom zijn overgegaan, waarvan 310,000 wonen in de West-Indiën, 250,000 in Afrika, 500,000 in Oost-Indiën, 70,000 in China en Japan, 90,000 in de Indische eilanden, 300,000 in de Stille Zuidzee, 240,000 in Madagascar en 60,000 in Amerika, terwijl thans over de geheele wereld meer dan 12,000 zendingscholen zijn gevestigd, waar 400,000 leerlingen onderwijs ontvangen. - Te Metz is een handschrift van Robespierre ont dekt, een opstel voor een concours om aan te toonen dat kinderen niet verantwoordelijk zijn voor de ge breken hunner ouders. Robespierre eindigt aldus»Ik koester van mij-zelf volstrekt geen groote gedachten, maar ik heb u toch dit werk durven aanbieden, omdat mijn drijfveer is de wensch om nuttig te zijn, de liefde voor de menschheid". Een honderdjarige moordenaar. in Siberië (prov. Tomsk, district Morinski) heeft een grijzaard van 103 jaren een jongen man, die hem een bezoek bracht, met een bijl gedood. Eerst zeide hij dat roovers den jongman gedood en zijn woning geplunderd haddenlater evenwel bekende hij zijn schuld. Een paar dagen na zijn arrestatie stierf hij. De Mormoonsche gemeente in Utah bestaat thans uitl president, 58 patriarchen, 3153 priesters, 11 794 ouderlingen, 1498 bisschoppen en 4409 dekanen. Het aantal gezinnen is 23 190; het aantal leden 127 294. Er zijn niet minder dan 37 754 kinderen beneden de 8 jaar. In de laatste zes maanden werdeu 2335 kin deren geboren, werden 2350 nieuwe leden toegelaten, terwijl 850 van de gemeente scheidden. De tegenwoor dige president Jonh Taylor is 70 jaar oud; hij houdt de toekomst van het Mormonisme voor verzekerd. Een Parijsch ingenieur heeft aan de Fransche academie van wetenschappen mededeeling gedaan van een merkwaardig luchtverschijnsel, door hem op 11 October, 's avonds half 12, waargenomen. De maan bevond zich in het eerste kwartier en was eenigszins bedekt door een lichten nevel, die een kring (halo) om haar vormde; zij vertoonde zich aan het oog niet in den vorm van een halven cirkel, doch als een uit gerekt lichaam, ter lengte van een meter. Bij nadere beschouwing zag hij, dat die verlenging uit eene tweede maan bestond, die boven de werkelijke scheen te staan. Het verschijnsel duurde slechts ruim éene minuut, en Lrok allengs weg, toen de nevel zich in tweeën scheidde. Moody en Sankey zijn weer te Londen. Zij hou den hunne oefeningen in een gebouw te Islington. Dit gebouw, dat voor 5000 personen ruimte heeft, kan in weinige uren uiteengenomen en elders opgeslagen worden. Omtrent den in ons vorig nommer medegedeelden brand te Londen vinden wij in de N. R. Ct. nader ver meld, dat de werf der heeren Lines eene der grootste is in Noord-Londen, en dat zich hare werkplaatsen en loodsen schier eindeloos langs de oevers van het Regent's Kanaal uitstrekken. In een gebouw nabij dit kanaal is Zaterdag ochtend de brand ontstaan. Binnen twee uren was men hem meester. Ongelukkig evenwel kon de brandweer niet verhinderen, dat de vlammen zich mededeelden aan eene reusachtige houtmijt in de onmiddellijke nabij heid van het brandende gebouw. Geruimen tijd smeulde het vuur, maar eindelijk barstte het in eene laaie uit. Men zal eenigszins beseffen wat dit zeggen wil, wanneer men nagaat dat de mijt 250 voet lang, zes tig tot zeventig voet breed en wel zeventig voet hoog was. Deze enorme stapel ging aan het branden, en bedreigde de omliggende stapels. De chef der brand weer zag dadelijk het ernstige van den toestand in en seinde Zondagmiddag om hulp naar verscheidene stations. "Van heinde en ver kwamen brandspuiten opdagen, en de drijvende spuiten der Theems werden, langs een omweg, eveneens naar de plaats des on- heils gebracht. Meer dan twintig stoommachines wier pen te land en te water hare kolommen vruchteloos op de brandende massa's, die eene ontzettende hitte afgaven. Alle pogingen werden beproefd om het aansteken van de nabijgelegen mijten te verhinderen. Tot nu toe is dat met buitengewone, schier bovenmensclielijke, inspanning mogen gelukken, maar een twaalftal huizen in eene nabijgelegen straat vermocht de brandweer niet te redden. Zondagavond bood Haggerston nabij het Regenten kanaal een ongewoon schouwspel aan. Hemelhoog warrelden de vlammen uit de gloeiende mijt, terwijl tallooze planken en balken, half brandend, half ver koold, in het kanaal waren gevallen en het over eene groote uitgestrektheid bedekten. Op de eerstvolgende mijt zag men de kleine figuren der brandweermannen hoog in de lucht aan de slangen werken. Twee mijlen ver zag men den gloed, die duizenden menschen naar Haggerston lokte. Gelukkig heeft men tot dusver geen menschenlevens te betreuren gehad, en het gevaar eener verschrikkelijke gasontploffing, dat wegens de onmiddellijke nabijheid der plaatselijke gasfabriek dreigde, werd bijtijds voor komen. De schade is zeer aanzienlijk en eene massa hout vernield. Te twaalf uren waren Maandag nog twintig stoom spuiten druk aan het werk, en zij dachten niet aan heengaan of aan verslapping harer pogingen. In de Oostelijke Staten van Amerika hebben de dames der groote steden een vereeniging opge richt om het vrouwelijk geslacht van de kwellingen der Parijsche modes te bevrijden en een nationale kleederdracht in te voeren, die zoowel ballonvormige uitzettingen als aalachtige inpersingen uitsluit. De Amerikaansche vrouw houdt zich, gelijk men weet, voor de schoonste der wereld. Als zij de wanstaltige opvulsels en de onsesthetische steltenrokjes harer Euro- peesche zusters |in den ban doen, bestaat er werke lijk kans, dat anderen haar oordeel zullen gaan deelen. 's-Hage. De Tweede Kamerhedenmiddag bijeen gekomen zal deze week verschillende ontwerpen in de sectiën onderzoeken. Vrijdagmiddag weder zitting. Londen, 7 Nov. Lord Derby had heden de eerste conferentie met de Transvaalsche deputatie. Hedenochtend had te Accrington eene hevige mijn- ontploffing plaats. Vermoedelijk zijn honderd mijn werkers omgekomen. Te Kaïro wordt het uitblijven van officiëele be richten omtrent den oorlog in Soudan onbegrijpelijk geacht. Mijnheer de Redacteur In uwe Courant van Dinsdag 24 October 11. is een stuk opgenomen, dat getiteld is: nde directie der Breede Watering bewesten Ierseke enz." De zinsnede, die daarin voorkomt: doelmatig zou ik het achten, dat bij nieuwe keuze een klein examen van waterbouwkundigen aard den gezworenen werd opgelegd, deed mij schudden van lachen. Den ge zworenen aan een examen onderwerpenWie heeft er ooit van gehoordO tijden, o zeden Wel beleven wij een zonderlingen tijd en dat in deze moderne eeuw! Een zwavelstokken-man zalmen ook nog aan een examen gaan onderwerpen! Lachen moest ik, en velen met mij. Een gezworen een examen laten doen! Den schrijver van dit nieuwmodisch denk beeld zal het zeker in het hoofd haperenen meer andere gedachten en gesprekken werden hierover gede biteerd. Toen mijn lachen wat bedaard was, begon ik nog eens ernstig over die uitdrukking natedenken en een andere zienswijze was daarvan het gevolg. Als het waar is, dat den gezworen de zware verantwoor ding is opgelegd om een nauwkeurig toezicht te houden op alles wat met eene doelmatige suatie in verband staat, om het stoomgemaal goed te doen werken, dan zeg ik niet te veel, dat op hunne schouderen een zware last is neergelegd, waarmede het welzijn van honderden menschen nauw is verbonden. Den dijkgraaf kan toch de taak niet opgelegd worden, om alles wat met de afwatering in verband staat zelf in oogen- schouw te nemen, daar die bemoeiingen tot de onmo gelijkheden zouden behooren. Hem is daarom hulp gegeven in de gezworenen of raadsleden, die hem in staat moeten stellen een rich- tig bestuur te voeren. Van hun beleid en kennis, van hun observeeren hangt het dus af, of de Breede Watering goed wordt bestuurd. De gezworen is de gewichtigste persoon der directie; hij is de spil, waar het geheele raderwerk 'der watering op draait. Het denkbeeld van den schrijver kwam mij allengs minder

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2