1883. N°. 132. Donderdag 8 November. 70ste jaargang. De Veemarkten te Goes w Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. GOGSOIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 9 NOVEMBER 1883, des namiddags te 2% uren. Goes, den 7 Nov. 1883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Verzoek van J. H. J. Bartelse om ontslag als onderwijzer. III. Voorstel van burg. en weth. tot verkoop van boonien en tot wijziging der begrooting van ont vangsten en uitgaven van de gemeente voor 1883. zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 13, 20 en 27 No vember a.s. Goes, den 7 November 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes» J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 November 1883. De heer J. Van Zandbergen Buwalda, ontvanger der belastingen en accijnzen alhier is benoemd tot ontvanger te Schiedam. Ofschoon zeker ieder ingezetene den heer Buwalda deze promotie gaarne gunnen zal, zoo zal het zonder twijfel bij velen teleurstelling baren, dat wij het nog slechts kort geleden verkozen raadslid verliezen zullen. De optreding van den heer Buwalda bij de onlangs be handelde gemeentebegrooting deed zien, dat hij met aan dacht en nauwgezetheid de gemeente-aangelegenheden onderzochtzoodat ook voor de toekomst in dat op zicht veel van hem te verwachten was. Wij meenen dan ook zijn heengaan een verlies voor de gemeente te moeten noemen. In de Maandagavond gehouden vergadering van de leden der vereeniging voor Volksvermaken" werd tot bestuurslid in de plaats van den heer A. Van Schelvendie bedankt hadverkozen de heer Jacs. Baljé, bij herstemming met den heer L. A. Tindal Hallungius. De benoemde verklaarde de betrekking aantenemen. Door den waarnemenden voorzitter werd medege deeld, dat, niettegenstaande er een zomerfeest was ge geven, het bestuur besloten had ook het gewone St.- Nicolaasfeest te doen plaatshebben. Dit kon wel niet zonder dat de vereeniging ook dit jaar met een kwaad slot sluiten zoudoch het bestuur was van oordeel dat aangezien de mingunstige stand der kas een gevolg is van het kwaad slot van vorige jaren, het niet nood zakelijk was in éen jaar dat kwaad slot geheel intehalen. Ook het St.-Nicolaasfeest kan gegeven worden binnen den kring der inkomsten over dit dienstjaar en de rekening zal sluiten met een minder groot nadeelig saldo dan vroegerzoodat de toestand van de kas vooruitgaande is. Dit plan vond bij geen der leden bedenking. Het feest zal bestaan uit de gewone tombola en de op voering van een drietal tooneelstukkenwaartoe de rederijkerskamer «Aurora" zich weder welwillend had bereid verklaard. Het lokaal, waarin het feest zal plaatshebben, is niet genoemd en ook nog niet definitief bepaald. Middelburg. Gisteravond had op de gebruikelijke wijze de eerste winterbijeenkomst van de Provinciale Staten plaats. Na de opening door den Commissaris des Konings werd overgegaan tot de benoeming van de voorzitters en onder-voorzitters der verschillende afdeelingen, waar mede de belangrijkste werkzaamheden voor deze bijeen komst waren geëindigd. In een volgende zitting zullen de voorstellen van Gedeputeerden worden behandeld. De Sultan van Turkije heeft aan Z. M. onzen Koning het Grootkruis der Nicham-imtiaz-orde ge schonken. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kanton rechter te Middelburg mr. F. J. Sprenger, advocaat en procureur aldaar. Bij K. B. is benoemd tot kapitein a la suite bij de dd. schutterij te Vlissingen J. Van Raalte, thans le luitenanttot lsten luit H. L. Hermans, thans 2de luit.tot 2den luit. J. M. Hessing, thans schutter en bij die te Zieriksee tot 2den luit. mr. J. F. Van der Lek de Clercq, thans schutter. De heer A. Meeter Pz., directeur der landbouw kolonie Nederlandsch Mettray, is voornemens zijne be trekking door hem vele jaren achtereen op verdien stelijke wijze vervuldtegen I Mei van het volgend jaar neer te leggen. (N. li. Ct.) Ter verbetering van een misstelling en verdui delijking der grensbeschrijving in de wet van 2 Nov. 1871, tot nadere regeling der grensscheiding tusschen Noord-Brabant en Zeeland, is een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend. De Minister van Koloniën is van plan een wij ziging der Indische invoerrechten voor te stellen, waar door aan de schatkist een vermeerdering van opbrengst van omstreeks anderhalf millioen zal worden verze kerd. Ook wil hij meerdere gelijkheid brengen in de belasting van producten bij den uitvoer, zonder echter tot een algemeene verhooging van uitvoerrechten over te gaan. Voorts is in voorbereiding een plan om tot exploi tatie der Djatibosschen van Staatswege over te gaan, waardoor een bate van 2% a 3 millioen aan de schatkist zou worden verzekerd. Nog wenscht de mi nister de inkomsten uit het zoutmonopolie en uit de koffiecultuur te versterken, de eerste zonder verhoo ging van zoutprijs, de tweede door een betere regeling der cultuur op West-Sumatra en een betere bereiding van 't product op Java. Naar men verneemt, moet het Ministerie hebben besloten op verschillende hoofdstukken der Staatsbe- grooting alsnog belangrijke bezuinigingen aantebrengen. In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Kortgene werd door den burgemeester, de raads leden en den secretaris den heer J. W. Vader, die als wethouder was afgetredeneen sierlijk geschenk aangebodenbestaande in een uurwerk of tijdmeter met thermometer en barometer. De aanbieding ge schiedde door den burgemeester met een toespraak waarin de veeljarige werkzaamheden van den heer Vader in het belang der gemeente werden herdacht. De heer Vader betuigde zijn innigen dankzoowel voor dit huldeblijk als voor de woorden hem toege sproken, en uitte zijne beste wenschen voor het welzijn der gemeentevoor den burgemeesterden raad en den secretaris. (M. Ct.) De gemeenteraad van Veere vergaderde Vrijdag o. a. ter installatie van het onlangs gekozen lid M. J. Van Beverenwiens geloofsbrieven in de vorige vergadering in orde bevonden waren. Onmiddellijk na het afleggen van de eeden is door de rijksveldwacht proces-verbaal tegen genoemd lid opgemaakt, als zou hij sommige kiezers in zijn belang hebben omgekocht, (iV. R. Ct.) Zondag werd te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer J. Schroder, presid. der afd. Amsterdam van de vereen. «Algemeen stemrecht", eene zeer druk bezochte meeting gehouden. Na afloop werd de volgende motie aangenomen, die per telegram aan de beide Voorzitters der Kamers werd overgebracht «De vergadering, overwegende dat de Grondwet geen leugens mag bevatten dat art. 74, waarin staat dat de Staten-Generaal het geheele Ned. Volk verte genwoordigen, een leugen is, daar gedeelte der mannelijke meerderjarige ingezetenen is buiten ge sloten dat elk burger gelijk recht heeft, en dus door zijn stem invloed moet kunnen uitoefenen op de regeering des lands, spreekt als hare overtuiging uit, dat de dadelijke invoering van algemeen stemrecht in 's lands belang is, en dat allen, die het tegenhou den, een onderdrukking bestendigen tegen het belang van het algemeen", De Tentoonstellings-verloting zal niet, zooals vroe ger was bepaald, op den lOden maar eerst den 30sten dezer maand aanvangen, daar de voorbereidende werk zaamheden zeer omvangrijk zijn. Zij zal plaatshebben ten overstaan van een notaris, vermoedelijk ten Raad- huize te Amsterdam. De trekkingen geschieden zoo danig, dat niet slechts elk lot eener serie kans heeft een der prijzen te winnen, voor elke serie bestemd, maar bovendien om daarna deel te nemen aan de trekking van de bekende hoofdprijzen, zoodat zich het geval kan voordoen, dat een No. waarop reeds een serieprijs viel, nog meê tot de uitverkorenen voor een der hoofdprijzen gaat behooren. De overige seriën volgen in verschillende trekkin gen, geleidelijk 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking de winnende nummers der hoofd prijzen worden gatrokken. Die laatste dag is echter nog niet bepaald. Houders van loten dienen dus, ook na de serie trekkingen, hunne loten t.e bewaren, want een serie niet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. De Regeeringspresident te Dusseldorf heeft de beperking van den invoer van schapen uit Nederland, aanvankelijk tot 1 Nov. verlengd, tot nader order bestendigd. Oorlogstoestand in Atjeh. De Minister van Koloniën zegt in de memorie van beantwoording bij de Indische begrooting Niet zonder opzet is de bestaande toestand in Atjeh in de Troonrede een oorlogstoestand genoemd. De voortdurende berichten omtrent ontmoetingen van onze troepen met de vijandelijke benden schenen die uit drukking volkomen te wettigen. Maar daarom behoeft nog niet de inrichting van het geheele bestuur en de verpleging van de geheele militaire bezetting op voet van oorlog geschoeid te zijn. Men zou daarmede in een uiterste vervallendat in het belang van de pacificatie van het gewest dient vermeden te worden. Ds. P. Huet, pred. te Goes, weerspreekt in de Std. het in een enkel blad voorgekomen bericht, als zou hij goedkeuring inwachten op zijn verzoek, om een beroeping naar 's Heer Hendrikskinderen aantenemen en tegelijkertijd de gemeente te Goes te dienen. De beroeping te 's-Heer Hendrikskinderen behoort sedert lang tot het verledene en er is nooit in ernst sprake geweest, noch van het aannemen van die beroeping, noch van het gelijktijdig bedienen van beide gemeenten. De Kerkeraad te Tolen heeft den heer B. gecen sureerd, omdat hij weigert een driejarig kind te laten doopen, tenzij in modernen geest, en heeft twee andere lidmaten schriftelijk een scherpe berisping toegediend, omdat zij zich stelselmatig onthouden van het bijwo nen der openbare godsdienstoefeningen. Beroepen te Ouwerkerk, op Duiveland, ds. H. L. Krom, te Oudelande. Schoolspnarbank Goes, Oct. 1883. School C ingebracht 22,93%, opgevraagd f 17,15 D 4,93% 7,48 27,87 f 24,63 Ovezand. De nieuwe fraai gebouwde school, een waar sieraad voor onze gemeente, is voltooid, opge nomen en goedgekeurd, en zal op a. s. Maandag 12 November feestelijk worden ingewijd. Jammer echter, dat er nog een onderwijzer aan ontbreekt. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Maart 1884, aan C. E. Péan, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Venloo. Een kon. besluit, van 27 Oct. 11. bepaalt, dat art. 1, tweede lid, van het kon. besluit van 17 Jan. 1880, tot verzekering van de geleidelijke uitvoering van de voorschriften, vervat in de artt. 24 en 20 der wet van '17 Aug. 1878 lager onderwijswordt ge lezen als volgt «Hierbij wordt in acht genomen, dat op 1 Jan. 1886 of vroeger het volle getal der bij de genoemde wetsbepalingen gevorderde onderwijzers in dienst be hoort te zijn gesteld". Het examen in kunstnaaldwerk, vanwege de vereeniging «Tesselschade" afgenomen, heeft plaatsge had 24, 25, 26 en 27 October te Amsterdam Van de 5 candidaten trokken zich drie terug, éen werd afgewezen, en het diploma uitgereikt aan mej. II. J. Spijker te Amsterdam. Arrondxssements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn veroordeeld C. L. B15 j., te Koewacht, gedetineerd wegens diefstal, tot opzending naar een verbeterbuis gedurende 2 jaar en 6 maanden. M. L., 13 j., te 's Heer Arendskerke, wegens diefstal tot 12 dagen cel. C. L. Van S., 12 j., te Middelburg, wegens diefstal tot 8 dagen cel. L. Van B 36 j., arbeider te Koewacht, wegens mishandeling tot 15 dagen cel. en f8 boete. A. K., 13 j., te Wemeldinge, wegens diefstal tot 8 dagen cel. en F. M., 18 j., te Middelburg, wegens moedwillige mishandeling tot f3 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is M. d'H., 27 j landmanszoon te Koewacht, beklaagd van mishandeling. Het concert, gisteravond door mejuffrouw Kött- gen en de heeren Wensink in de sociëteit V. O. V. gegeven, werd door tachtig personen bijgewoond en deze zullen zich voorzeker den g ang daarheen niet hebben beklaagd. Mejuffrouw Köttgen is in het bezit van een omvangrijke stem, die vooral in de hoogere registers zeer fraai klinkt, zoodat de hooger gezette liederen ook het best voldeden. De goede voordracht dezer begaafde zangeres bracht zeker veel tot haar succes bij. Jammer, dat eene lichte, doch vrij merkbare verkoudheid belette, dat hare gaven tot haar volle recht kwamen. In den heer Joh. Wensink leerden wij een kunste naar kennen van zeer veel talent. Was, naar onze bescheiden meening, zijn pianospel veelal wat wild en minder beschaafd, zijne bijzondere vlugheid en kolossale kracht op dit instrument verbaasden ons in hooge mate. Het concert van Beethoven hadden wij, wat het vlugge gedeelte betreft, liever in wat breeder en grootscher stijl gewenscht, terwijl het langzame gedeelte met meer teederheid had mogen worden voor gedragen. De Fantasie Tannhauser was daarentegen zeer geschikt om de vlugheid en de kracht van den heer Wensink tot haar volle recht te doen komen. Dit zelfde geldt van de Zampa- ouverture (4 mains), waarbij de begaafde pianist evenals bij de «Rosamunde" uit stekend door zijn broeder werd gesecondeerd. Meer echter nog dan als pianist boeide de heer Joh. Wensink het publiek als violist door zijne wegslepende voordracht der verschillende nommers van Mozart, Hauser en Winiawsky. Veroorloofden wij ons de vrijheid hier en daar enkele opmerkingen te maken over het spel van den heerW., toch betuigen wij gaarne, dat het ons groot genoegen zou verschaffen, wanneer wij hem hier meer mochten zien opti eden. Aan een dankbaar publiek zal het hem voorzeker niet ontbreken. Door de Rederijkerskamer «Aurora" alhier zullen morgen(Donderdag)avond in het «Slot Ostende" voor hare leden worden opgevoerd het tooneelspel «John, de bedelaar" en het kluchtspel «Jocrisse, de vondeling." In den Stads-schouwburg te Amsterdam zal den 16 Nov. a.s. optreden de heer Anton Schott, Kon. Preus. Kammersanger, met medewerking van de hh. Rich. Sahla, Kon. Kammervirtuos en Ier Concert meister aus Hannover, en Felix Weingartner, Pianist aus Wien. Het programma is met zorg gekozen en belooft o. a. «Concert" van Paganini, een «Sonate" (op, 109) van Beethovenmaar vooral stelt men zich veel voor van «Walter's Preislied", de «Grahls-Erzahlung" van Wag ner en Beethoven's «An die ferne Geliebte". De heer Schott is, volgens de Duitsche pers, een zanger met goede school en schoon geluid, die èn als lyrisch zanger èn als heldentenor met het meeste succes is opgetreden, en onder anderen in het kunst minnende Weimar, waar hij voor het Saksische Hof zong, zeer werd toegejuicht. De oorzaak van het sterkworden van boter is door Gragnage bevonden te zijn gelegen in de ont wikkeling van eene bacterie, waarvan hij een exemplaar aan de academie te Parijs heeft gezonden. De mogelijkheid, dat ook de cholera door bac teriën zou overgeplant worden van den eenen mensch op den anderen, heeft een groote mate van waarschijn lijkheid verkregen door de onderzoekingen, welke de geheimraad dr. Kocli met de leden der Duitsche cholera- commissie in Egypte dit jaar verrichtte. Het resultaat der nasporingen van dezen geleerde komt in hoofdzaak op het volgende neer. Dr. Koch heeft de cholera-bacterie door middel van het microscoop niet alleen duidelijk waargenomen, maar in de uitwerpselen van cholerahjders geheele koloniën, en wel in ieder stadium van hare verwoes tende werkzaamheid, aangetroffen, en hoe heviger de ziekte was, in des te grootere hoeveelheid kwamen de bacteriën voor. Eveneens vond hij ze bij massa's in den darminhoud van versche lijken. In de uitgebraakte stoffen waren zij daarentegen slechts in gering aantal aanwezig. Dr. Koch heeft voorts de identiteit der Egyptische cholera met de Aziatische geconstateerd en tevens bevonden, dat de thans door hem opgespoorde bacteriën gelijk waren aan die, welke hij vóór een jaar had waargenomen in een hem uit Indië toegezonden darm van een aan cholera gestorven persoon. Wel heeft hij zich nog niet met volkomen zekerheid kunnen vergewissen, dat de bacterie de primaire of essentiëele oorzaak der cholera is, omdat de ziekte bij zijne aankomst te Alexandrië reeds sterk aan het afnemen was en hij haar dus niet op breede schaal kon bestudeeren; hij houdt evenwel zoo vast aan het denkbeeld, dat eene specifieke bacterie de cholera voortbrengt, dat hij met vergunning der Duitsche regeering zijn onderzoekingen thans in Britsch-Indië, waar de ziekte inheemsch is, voortzet. Na deze mededeeling wordt het inderdaad zeer waarschijnlijk, dat weldra de pestziekte, cholera, even als de pokken, door inenting van gecultiveerde stof en herinenting geheel bedwongen zal kinnen worden. Eer aan de mannen der wetenschap, die hun leven veil hebben ter wille van hun medemenschen(R. N.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1