Landbouw en Veeteelt. Uit onze Koloniën. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Liefdadigheid. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Burgerlijke Stand Goes Kapelle. Werd met het voorjaar in dit blad mel ding gemaakt van de groote uitgestrektheid aardap pelen, zoogenaamde Champignons, welke op de hofstede van den heer Schram in den Willem Annapolder, be woond door den landbouwer L. Geus, zouden worden ingepoot en tevens de hooge verwachting, aangaande het beschot dier aardappelen door dien landbouwer geuit, bekend gemaakt, nu zij gerooid zijn blijkt dat zij een zeer ruim beschot hebben opgeleverd zoodat uit de 9 H.A. of 23 Gemeten zijn gedolven ruim 2500 H.L. groote aardappelen, en 500 H.L. poters. Wordt deze soort aardappelen op sommige plaatsen voor het gebruik als voedsel ongeschikt geacht, ons wordt ver zekerd dat deze met alle andere soorten in smaak en hoedanigheid kunnen wedijveren. Curasao. Het alhier gestationeerde oorlogstoomschip «Alkmaar" is den 8en Oct, met den meesten spoed door den Nederlandschen consul te Haïti ontboden, en in allerijl met bestemming naar die plaats vertrokken, vermits men aldaar volgens officiëele berichten vreese- lijke gruweldaden plegen wil en reeds gepleegd heeft tegen Nederlanders en andere aldaar gevestigde rustige vreemdelingen. De gouverneur van Curacao is om redenen van ge zondheid voor eenigen tijd naar de plantage sJantiel" vertrokken; de loopende gouvernementszaken worden verricht door den procureur-generaal J. P. Smeele. Frankrijk is op het oogenblik wel het rijk, dat het meest de aandacht trekt. De Tongkin-interpella tie, waarop men zich zoozeer gespitst heeft, is afge- loopen en het ministerie heeft daarbij eene schitterende overwinning behaald. Toch mag men daaruit niet afleiden, dat de positie van het ministerie sterk is. De radicalen zijn overwonnen, doch niet verslagen en zij zullen geen middel te gering achten om hun gehaten tegenstander Ferry van het voetstuk te werpen, waar op hij staat. Eén punt is er in Ferry's rede na de interpellatie over de Tongkin-aangelegenheden, dat thans de aandacht trekt. De minister-president heeft namelijk beweerd, dat Li-Hung-Chang den Chineeschen gezant, Markies Tseng, zou hebben gedesavoueerd. Dit nu is niet alleen onwaar maar ook onmogelijk. Li Hung- Chang is minister-president in China, gelijk Ferry in Frankrijk en heeft dus niet het recht eenig gezant te desavoueeren. Waren de Fransche Kamerleden beter op de hoogte van de Oostersche quaestie, dan zouden zij zich een dergelijk sprookje niet op den mouw hebben laten spelden. Thans hebben zij gezwegen tot markies Tseng zelf aan verschillende dagblad-redac teuren de waarheid heeft verteld en het is de vraag of zij den premier hierover niet opnieuw zullen lastig vallen. Ook heeft Ferry gesproken van een aanval op Bac- Ninh en daar in deze plaats 6000 (een later bericht noemt een nog grooter cijfer) Chineezen in bezetting liggen, zou een dergelijke daad door China vermoede lijk als eene oorlogsverklarii.g worden opgenomen. (Zie laatste berichten in ons nommer van Zaterdag.) Waren alweder de Fransche afgevaardigden beter op de hoogte geweest van de Oostersche quaestie, zij zou den onmiddellijk na 's ministers mededeeling hebben opgemerkt, dat de aanval op eene stad met eene Chi- neesche bezetting aan eene oorlogsverklaring gelijkstond. De minister-president heeft blijk gegeven zijne tegen partij te kennen en overtuigd te zijn van hunne ge brekkige kennis omtrent de Chineesche aangelegen heden. Toch zou hij zijn stout optreden, nu zijne vijanden beter worden ingelicht, nog wel eens duur kunnen moeten bekoopen. De vervanging van den generaal Thibaudin als mi nister van oorlog door den generaal Campenon is niet de eenige wijziging, die het ministerie-Ferry zal onder gaan. Althans de Minister van Buitenlandsche zaken, de heer Challemel-Lacour, die zijne portefeuille tot dus ver behouden heeft, om niet den schijn op zich te laden, als wilde hij de beraadslaging over de zaken van Tongkin in de Kamer ontwijken, heeft, nadat de Kamer haar vertrouwen in het ministerie opnieuw heeft te kennen gegeven, zijn ontslag gevraagd. De heer Ferry wordt reeds genoemd als zijn opvolger. Voorts zal ook de minister van Financiën zijn ont slag nemen. Omtrent de gebeurtenissen in Tongkin zelf wordt gemeld, dat Courbet te Hanoi het bevel heeft aanvaard over de strijdkrachten, die bestemd zijn om Bacninh aantevallen. De aanval zal geschieden met drieduizend man en dertig kanonnen. Men gelooft, dat de Fransche commissaris Harmand uit Tongkin zal vertrekken. Gelukkig krijgen de Franschen op Madagascar de handen wat ruimer. De regeering heeft namelijk een telegram ontvangen uit Tamatave, waarin bericht wordt dat de Hova's geneigd zijn eene schikking aan te gaan met de Fran schen. De onderhandelingen zijn reeds begonnen. Voorts meldt de Weener correspondent van den Stan dard nog, dat in het kamp der Hova's te Antana narivo ontevredenheid heerscht ten gevolge van wer keloosheid en geldgebrek. Verscheidene regimenten dreigen met opstand, als de tegenwoordige toestand voortduurt. De Franschen maken gebruik van deze omstandigheid om eene hoogere schadeloosstelling te vorderen, dan in hun ultimatum was genoemd. Kapelle. Vrijdagavond kwam een paard in vollen draf ons dorp binnen rennen, doch werd spoedig door eenige personen gevat. Eenige oogenblikken later kwam de eigenaar C. R., huurkoetsier te Goes, aan- loopen en nu bleek, dat het dier voor een tilbury gespannen was geweest, waarin zich 2 personen be vonden. Het paard was nabij Schoie geschrikt, had zich losgerukt en was op hol geslagen, gelukkig zon der eenige schade of letsel aan te richten. Toen het dier tot kalmte was gekomen werd de tilbury te Schore gehaald en kon de reis worden voortgezet. Bij eene begrafenis op Zaterdag te Kruininge ontbrak het graf. Het hekslot werd door een smid verbroken, en het lijk voorloopig in het lijkenhuisje bijgezet. De grafdelver was afwezig en men kon de sleutels niet vinden. Aanstonds werd door een parti culier persoon een graf gegraven, dat eerst te 4 uren in den namiddag gereed was, waarna men het lijk in de groeve kon nederlaten, niettegenstaande men te 12 uren des middags reeds ter begraafplaats aanwezig was met een stoet van rijtuigen, dragers enz. Een twist over 35 centen tusschen twee militai ren in de kazerne te Amersfoort liep zoo hoog, dat de een den ander met een scherp voorwerp zoodanig verwondde, dat hij overleed. De dader heeft bekend. Prins Charles Edmond de Bourbon, afstamme ling van den Dauphin (Lodewijk XVII), is te Breda overleden. Ten huize van mr. baron De Vos van Steenwijk van Essen te Zwolle heeft Donderdagavond, terwijl de heer en mevrouw afwezig waren, een hevige gasont ploffing plaats gehad. De ramen en ruiten van de benedenverdieping, de tuindeuren in gang en keuken en verscheidene glasruiten der bovenverdieping, zoowel aan de voor- als achterzijde, werden vernield. De dienst boden bekwamen lichte verwondingen. Ook te 's-Hage had Zaterdagavond een gasont ploffing plaats in een nieuw modemagazijn. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, doch in den winkel is groote schade aangericht. O. a. zijn al de groote spiegelruiten verbrijzeld. De Chineesche jonk van de tentoonstelling is,, naar men verneemt, door den Chineeschen gezant aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Dezer dagen kocht een rondventer in antiquiteiten te Arnhem een antieke waaier met geschilderd papieren blad voor ƒ27.50denzelfden dag verkocht hij hem aan een ander antiquair voor ƒ430, zoodat de rond venter een goede winst behaalde. Weder is een vreemdeling, de tweede in een week, die zich als soldaat voor het leger in Oost-Indië had geëngageerd, met het ontvangen handgeld van het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedeserteerd. Geen gering geldelijk verlies voor het Rijk Nadat Donderdagavond (Allerheiligen) een gees telijke in een R. K. kerk te Gouda de vereenigde schare had toegesproken, beklom een hulponderwijzer der Chr. school aldaar den pas verlaten kansel om te protesteeren tegen het gesprokene, doch werd door den geestelijke spoedig verwijderd. De toehoorders wa ren zoo verbluft, dat ze met wisten wat te doen, doch n» afloop der godsdienstoefening moest de politie dezen tweeden Luther op straat tegen de woedende menigte in bescherming nemen. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een veertigtal Japansche doozen, welke indertijd op weg naar de tentoonstelling verdonkeremaand zijn. Eene kijfpartij tusschen medeplichtigen bracht de waak zame dienaren op het spoor van den buit. Met het aftuigen der tentoonstelling is men ijverig begonnen. Ook nu doet zich echter het gebrek aan organisatie en goede leiding voelen, dat het begin en den geheelen duur der onderneming gekenmerkt heeft. De pogingen der politie om de veiligheid en den gere- gelden gang der zaken te bevorderen, worden van die zijde somtijds meer belemmerd dan in de hand gewerkt. Op het Tentoonstellingrein te Amsterdam is op den inventaris van de restraurateurs Adlon en Todt beslag gelegd, ter zake van weigering van betaling van een pachtsom van 12,000 aan het comité. De firma Adlon Todt grondt haar weigering op het feit, dat haar het monopolie voor den verkoop van bier, spiritualiën enz. was verleend en evenwel het Comité daartoe ook verscheiden anderen heeft toe gelaten Donderdagnacht heeft eene oude schippersvrouw zich te Kingsmatille, bij Franeker, verdronken, nadat de zoon haar het verblijf in zijn schip had ontzegd. Zaterdag brak in het oosten der stad Londen, op eene houtwerf een brand uitwelke spoedig geblucht scheen, doch die Zondagmorgen wederom uit barstte. Vijf en twintig stoomspuiten en 400 manschap pen der brandweer zijn aan het werk. Men denkt dat de brand nog twee dagen zal duren. De hertog van Castellamare is Zaterdagavond, toen hij naar Capani (Sicilië) reed, door 12 bandieten opgelicht Bij gelegenheid van het verblijf der deputatie van de Zuid-Afrikaansche Republiek te Londen, schetst «the Daily News" eenige levensbijzonderheden van het hoofd der deputatie, Paul Krüger, en spreekt in 't alge meen met veel waardeering van de Transvaalsche Hollanders. Toen de superintendent van het onderwijs, mr. Du Toit, als zoodanig zijn eerste onderhoud had met den President der Z.-Afrikaansche (toenmaals nog Trans vaalsche) Republiek, droeg deze hem een boodschap op aan alle kinderen in de scholen. »Zeg hun van mijnentwege" zeide P. Krüger »dat zij twee dingen niet vergeten: vooreerst dat wij Boeren door de wereld gehouden worden voor lafaards, en ten tweede dat men ons gebrandmerkt heeft als een dom volk; wij, uw ouders, hebben het eerste gelogenstraft; het staat nu aan het opkomend geslacht om het tweede onwaar te maken, en dat kunt gij, kinderen, doen door uw naarstigheid op de school". Ds. Du Toit maakte er een zaak van eer van, die boodschap letterlijk over te brengen, en hij schept er fflog genoegen inde geestdrift te beschrijven, waar mede die woorden werden opgenomen. Den laatsten October werd het westelijk deel der stad Savannah in Noord Amerika geteisterd door een hevigen brand, welke, in een groot katoenmaga zijn uitgebroken, driehonderd huizen, voornamelijk kleine neger-woningen, verwoestte. Vijftienhonderd in woners zijn zonder dak. De schade wordt geschat op ongeveer anderhalf millinen dollar. De heer C. Beets, pred. te Houten, heeft voor het beroep naar Baarland bedankt. Londen, 5 Nov. Volgens berichten uit Canada wordt de nieuwe gouverneur in brieven dagelijks met den dood bedreigd. Parijs, 5 Nov. De Fransche troepen hebben in Tongkin twee steden zonder tegenstand bezet. Sontay evenwel wordt door veertig stukken en Chineesche troepen verdedigd; admiraal Courbet doet de Anam- sche Christenen wapenen. De Bantziger Zeitung meldt uit Dirschau, dat aldaar iemand gearresteerd is, zich noemende Piotrowski en zich zelf beschuldigende als door de Russische nihilisten uitgezonden ter uitvoering van een moord aanslag op Bismarck. Bij het verhoor verklaarde hij Russisch tooneelspeler te zijn, van de nihilisten reis geld te hebben ontvangen en over Riga naar Dantz'g te zijn gekomen, alwaar hem zijn geld was ontstolen. Men vond bij hem eene morphine-spuit en een nihi listisch gedicht. Volgens den hofmeester van de ïAlhambra" was het bekende ongeluk te wijten aan een vergissing van een stuurman, die de lichten van de Holyhead" voor kustlichten aanzag. (Beide schepen waren behoorlijk van lichten voorzien). Het ongeluk had des avonds te II uur plaats. De schok was zoo hevig, dat de beide schepen onmiddellijk zonken en daarmede 13 personen van de bemanning van de ïAlhambra", waaronder de' kapitein met zijn dochter, benevens 2 matrozen Van de ïHolyhead". Aan boord van de »Holyhead" bevon den zich vier passagiers, een driehonderd tal zwijnen en 16 paarden. De twee maatschappijen van den onderaardschen spoorweg te Londen hebben elk eene belooning van 250 uitgeloofd voor de aanwijzing van de bewerkers der ontploffing op 30 October. De regeering zou 500 uitloven. Trots alle onderzoek heeft men nog geen spoor van de daders ontdekt, en niet eens zelfs heeft men kun nen ophelderen door welke middelen de helsche daad is uitgevoerd. De 32 personen, die letsel bekwamen, beteren allen Verscheidene hunner zijn door den geweldigen knal zeer doof geworden. Eene weduwe te Wezel is dezer dagen in den ouderdom van 105 jaren overleden. Zij was nog in het volle genot harer geestvermogens. De medische faculteit te Parijs heeft, na een grondig onderzoek, medegedeeld, dat het aantal ge- neesheeren over de geheele wereld 193 000 bedraagt, van welke zich 11 250 uitsluitend aan de hoogere studie der geneeskuude wijden. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij een bescheiden plaatsje in uw eerst verschijnende courant in te nemen, naar aanleiding van het bewuste St. Nieolaasfeest. Dit feest heeft mijne volle sympathie en ik verheug mij ten zeerste in de medewerking, die de beer van 'Swinderen daarvoor ondervindt. Toch is ook hier een schaduwzijde en wel de vrees, dat dit feestje nadeel zal doen aan andere bestaande nuttige instellingen. Ik heb hierbij speciaal het oog op de (Economische spijsuitdeeling, m. i. de nuttigste instelling van Goes, en ik zou het zeer betreuren, als het voorgesteld St. Nieolaasfeest daaraan (natuurlijk fmanciëel) nadeel toebracht. De soep-commissie heeft meer geld noodig dan 't vorig jaar bijgedragen is, om bij eenigszins langdurigen of strengen winter op gelijken voet te blijven bedeelenlaat dus niemand minder daarvoor beschikbaar stellen en, eerst na flink geofferd te hebben aan een weldaad voor den geheelen pointer, in den zak tasten en dan liefst wat diep voor een goede zaak van een enkelen dag. S. De geachte inzender geeft hier, naar het ons voor komt, een zeer nuttigen wenk. In het artikeltje wordt de vrees geuit, dat de op zich zelve loffelijke poging, om op St.-Nicolaas den armen kinderen eenig genot te bereiden, andere bestaande instellingen, die meer bepaaldelijk armverzorging bedoelen, kan benadeelen. Die vrees is volstrekt niet denkbeeldig. Ook van ver schillende andere zijden hebben wij die opmerking ver nomen en van sommigen zelfs gehoord, dat zij meenden zich moeielijk aan de St.-Nicolaas-aangelegenbeid te kunnen onttrekken, maar dat zij dan even moeielijk hunne gewone gift aan de soepcommissie, kerstcollecte, de nieuwjaarsbedeeling enz. kunnen schenken. Wij zouden dit zeer betreuren. Zeker zouden ook wij ons verheugen, wanneer het genot, op St.-Nicolaas- avond door zoovelen gesmaakt, tot allen kon door dringen. Maar wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. De bestaande instellingen werken blijkbaar nut tig, aangezien in onze gemeente sinds de laatste 30 jaren de armoede met 20 is verminderd. De uitdeeling van warme spijs in den winter aan onze arme inwo ners hield tot nutoe ferm stand en geniet sinds bijna 70 jaren den onverminderden steun der ingezetenen. Het zou eene groote ramp zijn als vooral deze instelling hare taak niet naar behooren kon vervullen; veeleer is versterking harer middelen noodig evenals van andere takken van armenzorg. En nu valt het niet te ont kennen, dat er onder allerlei vormen veel van ons ge vraagd wordt; en is het in eene kleine gemeente reeds niet zonder bezwaar om aan al het bestaande te of feren, die taak wordt nog moeielijker wanneer er nieuwe instellingen bijkomen, die onze sympathie opwekken. Daarom adviseeren wij, en wij zijn overtuigd dat de St.-Nicolaascommissie daarmee instemtniemand ver- mindere zijne bijdrage aan de bestaande nuttige in stellingen. Kan men alleen ten koste daarvan de St.- Nicolaas commissie steunen, men zegge het haar een voudig. Zij echter, die het bovendien missen kunnen, worden uitgenoodigd tot eene bijdrage, in de overtui ging dat het een genot is op dagen als St.-Nicolaas allen gelukkig te zien, terwijl wij tevens eraan herin neren, dat de commissie ook giften in anderen vorm dan geld aanneemt. Red. OUD-BEIERLAND. BEDE OM HULP! De ondergeteekenden zijn zoo vrij een beroep op de algemeene liefdadigheid te doen. Hoewel het velen uwer uit de dagbladen bekend zal zijn, wenschen zij toch onder uwe aandacht te brengen, dat sedert de verschijning der ziekte, in April j!., 376 personen door pokken zijn aangetast en 105 daaraan overleden. De meesten hunner zijn uit de werkende en behoeftige klasse. "Velen en velerlei zijn daardoor de behoeften. In overleg met de geneeskundigen werd door de ondergeteekenden hulp in den nood verleend. Reeds tweemaal werd door hen voor dat doel eene inzame ling van gelden bij de dorpsgemeenten gehouden. De eerste maal bracht dit f 442,21 de tweede maal f276,50, te zamen dus f718,72 op. Daar de be- hoeften van den aanstaanden winter ook dringende eischen hebben, kunnen zij hunne dorpsgenooten niet opnieuw lastig vallen. Zij maken daarom den nood der behoeftige poklij ders aan u bekend, vertrouwende dat uwe mensch- lievendheid hunne bede om hulp niet onbeantwoord zal laten. Moge God aan de edele gevers hun wel doen vergelden Uwe gaven zullen in deze courant vermeld worden. Tot de ontvangst daarvan hebben zich, nevens de ondergeteekenden, ook bereid verklaard de heeren mr. A. W. Van der Hoop, Kantonrechter, J. A. Vlug, Rijks-ontvanger en W. Hoogwerf Az., Boekhandelaar, allen wonende alhier. Oud-Beierland, 3 November 1883. Ds. CRAMER. A. VAN DER HOOP. GOES, Maandag 5 November 1883. Uu». Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 nor. s morgens 8 752 West. Betrokken. +8 11.7 s midd. 12)b 752.5 West. Betrokken. +9 s avonds 5 752.5 West. Betrokken. +8 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, met een barometerstand in het cen trum van ongeveer 730 m.M., bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Van een centrum van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometer afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 4.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 4.7 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een 751.2 m.M. Geheel Europa bevindt zich onder den invloed van een tamelijk diep gebied van lagen druk met groote barometerverschillen. Verwachting: tamelijk krachtige, westelijke wind, buiig weder, regen. Omtrent de weersgesteldheid in de maand October valt het volgende te melden: Gemiddeld valt er in October ongeveer 69 m.M. regen; verleden jaar viel er 93.05 m.M. dat is dus ongeveer 24 m.M. te veel; dit jaar viel er 105.6 m.M. dat is dus 37 m.M te veel. Verleden jaar regende het op 18 dagen, dit jaar op 15. 't Vorige jaar hadden wij 3 keer onweder, dit jaar slechts eens.. Over het geheel hadden wij dit jaar een koude Octo ber en daarop volgt gewoonlijk een nog kouder November. Datum. Plaats. 7 Nov. Klinge, 9 Kats, 12 Goes. 16 Middelburg, Voorwerp. Information twee scholen. Hannink. verbouwen school, Hannink. pakhuis meelfabriek, Hannink. haven Breskeus, Ingenieurs. 23 Brouwershaven, rijkswerken, Ingenieurs. Datum. 7 Nov. 8 8 8 8 9 9 9 - 12 12 14 14 15 15 - 15 - 16 17 17 19 19 22 26 30 hf 4 Dec. 5 Plaats. Voorwerpen. Informatie». Ovezand, boomen, mr. Liebert. Heinkenszand, boomen, P. Overman, lerseke, woonhuis, Rembges. Kruininge, boomen, mr. Liebert. Rilland, opstal, tiendrecht en portie meestoof, Karseboom. Borsele, woonhuis en meubelen, Pelle en Rousoher. Kruininge, huis en land, Rembges. Hoedekeuskerke, boomen, mr. Liebert. Wemeldinge, woonhuizen, Gallis Merens. Ellewoudsdijk, boomen, Scholten. Goes, boomen, Pilaar. Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 's-Heer Arendsk., boomen, Pilaar. Nisse, boomen, P. Overman. Kruininge, bouwland, Rembges. lerseke, verpachting, Karseboom. boomen, Karseboom. boomen, Rembges. boomen, Pilaar, boomen, Rembges. boomen, P. Overman, boomen, Gallis Merens. boomen, Gallis Merens. hoefje, Pelle en Rouscher. boomen, Pelle en Rouschar, boomen, Karseboom. Heinkenszand, Krabbendijke, Driewegen, lerseke, Nisse, Eversdijk, Driewegen, Kruininge, Goes, Heinkenszand, van 2 tot 5 November 1883. Geboren: den 2, Nicolaas, z.v. Dingenis Pieter Maartense en Anna Heinsdijkden 4, Adriaan, z. v. Cornelis Schrijver en Johanna DeDreu; den 5, Marie, d. v. Samuel Jacobus Johannes De Jonge Mulock Hou wer en Pieternella Elizabeth Martein. Overleden: den 3, Stoffelina Van Wijck, 86 j., weduwe van Alexander Courlois.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2