1883. N°. 131. Dinsdag 6 November. (Economische Spijsuildeeling, OToliQ-a/tiën, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtszaken. Scheepvaartberichten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel De commissie voor de bestaande uit de heeren J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter, F. S. A. KNITEL, D. M. MOLIJN, A. DEKKER, E. VAN DEN BOSCH, J. KOOMAN Az., B. M. DEN BOER, M STERK, J. J. RAMONDT en D. HILDERNISSE, Secretaris en Thesaurier, heeft hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen hervat en de biljetten ter inschrijving aan de ingeze tenen doen uttreiken. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot ruime bijdragen aan te sporen, en hopen, dat zij in eene ruime intee- kening of bijdrage het bewijs zullen zien, dat de werk kring der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld Goes, den 3 November 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op heden zijn ten raadhuize uitgeloot de volgende van de gevestigde schuld dezer gemeente No. 288, groot f 3600 a 3 pet. restant van het vorige jaar. 11, „1800 t> it ff 39 39 ft 9t 99 600,, 600 600,, 1200,, 1200 gedeeltelijk, 47, 302, 34, 161. 162, welke uitgelote obligatiën in de maand Januari e k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen over- gifte der stukken, kunnen worden algelost. Goes, den 3 November 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 November 1883. Men schrijft ons Het bericht in de Goesche Ct. van jl. Zaterdag dat de volksvoorlezingen vanwege de vereeniging «Eigen Hulp" alhier niet zullen doorgaan, zal zeker menigeen teleurstellen. Onder de sprekers van den vorigen winter waren er ongetwijfelddie men met genoegen ook ditmaal zou hebben gehoord. Of de uitgenoodigde heeren zich soms hebben laten afschrikken door de niet altijd even trouwe opkomst van het publiek, dan wel of er andere geldige redenen voor zijn weet ik niet; maar te bejammeren is het ongetwijfeld »IIet volk" men weet het laat zich niet gemakkelijk trekken. Maar als men bedenkt, hoe in vele gevallen de aanhouder wint, dan is het te meer te bejammeren, dat er niet alle krachten worden ingespannen om de waarheid van dit gezegde ook met betrekking tot bo vengenoemde vereeniging te doen blijken. Jl. Vrijdag heeft de commissie voor het St. Ni- colaasfeest aan kinderen van on- en minvermogenden eene vergadering gehouden, die door een twintigtal dames werd bijgewoond, die zich allen bereid ver klaarden der commissie de behulpzame hand te willen bieden. Zeven dames zullen meer direct met de com missie het feest organiseeren, nl.mevr. De Jonge van Ellemeet, mevr. Van der Bilt La Motthe, mevr. Fran sen Van de PutteDe Laat de Kanter, mej. J. C. De Laat de Kanter, mevr. KakebeekeDe Jongh, mej. F. Van Oversluijs en mevr. Lambrechtsen. Voorts zullen de dames S. Harinck, B Van Heel, J. G. Kakebeeke, J. G. Risseeuw, J. Janssen, E De Laat de Kanter, C. Van Dalen, M. Van Heel, B. K. Van der Hoek, J. De Laat de Kanter, F. Fransen Van de Putte en H. Risseeuw Donderdag a. s. bij de ingezetenen de giften, die deze voor het goede doel mochten willen afstaan, in ontvangst komen nemen, terwijl hun, die geschenken voor het feest der kleinen willen geven, verzocht wordt die ten huize dezer dames te willen doen bezorgen. De directeur-generaal van de Exploitatie-maat schappij geeft in de N. R. Ct. o. a. eenige inlichtingen over het ook in ons blad besproken overstappen der reizigers te Rotterdam. «Dit zal niet alleen ten uwent schrijft de heer Vrolijk maar ook te Utrecht, zoowel aan het sta tion N. R. S. als aan het station Maliebaan, plaats moeten vinden. «Dit is een gevolg der bekende arbitrale uitspraak in zake het niet binnenrijden van een paar sneltreinen in het station N. R. S. te Utrecht, Wil de Maat schappij tot Expl. van Staatsspoorwegen zich niet aan nieuwe processen blootstellen, zoo blijft haar niets over dan zich met groote zorg te onthouden van al wat zou zweemen naar eene bevoorrechting van eene der voor het Amsterdamsch verkeer coucurreerende Maat schappijen boven de andere. Vandaar dat zij, die zich juist voor de verbetering van het doorgaand verkeer zulke groote offers getroostte, thans tijdelijk voor overmacht bukkende, zich neutraal zal moeten houden, totdat zij eene regeling hééft mogen verkrijgen, waar door haar eigen dienst zal doorloopen tut Amsterdam. Zooals bekend is, kan indien alle minnelijke schik king onmogelijk blijkt de regeering door toepassing van de wet van 9 April 1875 voor het reizend publiek dit recht verwerven". Omtrent de herhaalde mededeelingen van den Lon- denschen correspondent der N. R. Ct. over de verhou ding der Maatschappij «Zeeland" tot de Engelsche Maatschappij zegt de heer Vrolijk, «dat tot heden nog nimmer eene zijner mededeelingen omtrent het proces, gevoerd door de «Zeeland" en onze Maatschappij tegen de «London Chatham Dover", en alles wat daarmede in verband staat, juist geweest is". Naar aanleiding van de klacht wegens het te laat aankomen der stoomschepen van de stoomvaart maatschappij «Zeeland" schrijft men aan de N. R. Ct. uit Vlissingendat van 1 Januari tot 1 November alzoo in 303 dagen, slechts 16 maal de booten aldaar te laat zijn aangekomen. In het Wetboek van strafvordering zijn door de regeering o. a. de volgende wijzigingen voorgesteld: Preventieve hechtenis zal beperkt worden door eene nauwkeurige omschrijving der gevallen, waarin zij toegepast wordt, door uitbreiding der bevoegdheid tot invrijheidsstelling en door den duur dier hechtenis in mindering te laten komen van de opgelegde straf. Ook wordt den rechter vrijheid gelaten om in plaats van aanhouding gedurende het onderzoek den verdachte huisarrest te geven. Verplichte instructie wordt vervangen door bevoegd heid aan den rechter om te beoordeelen in hoeverre die instructie noodzakelijk is. Deze bepaling kan zeer strekken ter bevordering eener snelle rechtspleging. Het recht van verdediging wordt uitgebreid door toekenning aan den bekl. van de bevoegdheid om zich omtrent de voorzieningen, die voor het eindonderzoek voor hem openstaan, te beraden met een bevoegden raadsman en om, zoo hij niet in hechtenis is, de stukken in te zien. De acte van beschuldiging vervalt en daarmede de tijdroovende voorlezing van dit stuk. Aan den verdediger wordt, binnen omschreven grenzen, het recht gegeven direct aan de getuigen vragen te richten. De commiezen der posterijen Callenfels te Zwolle en Bondam te Vlissingen zullen 15 dezer onderling van standplaats verwisselen. De Tweede Kamer zal Donderdag a. s. een aantal kleinere wetsontwerpen onderzoeken, waaronder eenige, die betrekking hebben op de invoering van het straf wetboek. Eenige groothandelaren in thee hebben in een uitvoerig adres de Tweede Kamer verzocht, de voor gestelde verhooging van het invoerrecht op thee tot f 40 niet goed te keuren, als hoogst bezwaarlijk voor de theecultuur van Java tegenover de reusachtig toe nemende productie van Britsch-Indië. De grondwetscommissie is voorloopig uiteenge gaan. Zij heeft haar taak in hoofdzaak volbracht doch zal over eenigen tijd opnieuw bijeenkomen om haar eindrapport vasttestellen. Vad Voor het examen van apothekersbediende dat in December te Kampen wordt gehouden, hebben zich 41 candidaten, 25 mann. en 16 vrouwe!., aangegeven. Voor de slachtoffers in Indië is tot dusver totaal f 431,545 ingekomen. Door bemiddeling der Ned. Handelmaatschappij zijn weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke com missie te Batavia, in het geheel f 430,000. Naar men verneemt worden te Amsterdam reeds verschillende toebereidselen gemaakt voor een eervolle ontvangst, te bereiden aan de Transvaalsche Deputatie, die van Londenwaar zij thans haar nationale be langen bepleit, zich ook herwaarts zal begeven om aan Neérlands hoofdstadalsmede aan de residentie een bezoek te brengen. Te Amsterdam is voor gezegd doel een commissie geconstitueerd. (D.) Volgens bericht van 's Konings gezant te Berlijn is, blijkens eene bekendmaking van den Rijkskanselier, de runderpest in het geheele Duitsche Rijk als geëin digd te beschouwen. Hansweerd. Gedurende de maand October werden alhier ingeklaard 597 stoom- en zeilschepen, uitgeklaard 565, te zamen 1162. Onder die cijfers zijn begrepen ingeklaard 125 mossel- en vischschuiten, uitgeklaard 140 dito. Gedurende de maand October werden behandeld aan het rijkstelegraafkantoor alhier 803 telegrammen, nl. verzonden 470, ontvangen 333 telegrammen. Ierseke. Het Rijks-telegraaf kantoor alhier behan delde in October 741 telegrammen. Sedert Januari is in vergelijking met het vorige jaar het telegraphisch verkeer toegenomen met 40 pet. en het postverkeer met 20 pet. Een verblijdend en lastig verschijnsel is het, dat hier zoo druk gebruik gemaakt wordt van de Rijks postspaarbank. Weinig gemeenten, met eene bevolking gelijk aan die van Ierseke, zullen op 340 inlagen en 70 uitbetalingen kunnen wijzen. Nadat door de classis van Zuid-Beveland den 21sten Juli 1654 was toegestaan, dat te Krabben- dijke in een daartoe ingericht hulpgebouw de pre dikdienst geregeld zou plaatshebben, liep het even wel nog vijf jaar aan, eer de Staten van Zeeland, bij resolutie van 14 Juni 1659, het gewone tractement voor een eigen predikant toestonden. Achtereenvolgens werd deze gemeente nu bediend door1Cornelius De Koning, als prop. beroepen, 16 Febr. 1659 beves tigd en 1670 vertr. naar Kloetinge. 2. Jacobus Zuérius, als pred. op 's lands vloot hier beroepen, 25 Jan. 1671 bev. en Juli 1678 vertr. naar Wolfertsdijk. 3. Phi- lippus Van der Vliet, als prop. ber. 16 Mei en bev, 7 Aug. 1678, vertr. Maart 1681 naar Noordeloos. 4. Albertus Buijtendijk, als prop, ber. 24 Maart en bev. 25 Mei 1681, vertr. April 1686 naar 's-Graven- polder. 5. Jacobus Van Strijen, als prop. ber. 13 April en bev. 9 Juni 1686, vertr. Mei 1688 naar Kapelle. 6. Servatius Hasevoet, als prop. ber. 25 April en bev. 4 Juli 1688, vertr. 18 Sept. 1701 naar Steenbergen. 7. Daniël Reijniersen, als prop. ber. 12 Nov. 1702 en bev. 14 Jan. 1703, vertr. 15 Maart 1705 naar Kruininge. 8. Johannes Van IJssum, als prop. ber. 22 Mei en bev. 19 Juli 1705, vertr. 4 Febr. 1708 naar Gapinge. 9. Antonius De Vlieger, als prop. ber. 8 Jan. en bev. 15 April 1708, vertr. 10 Juni 1714 naar Leerdam. 10. Cornells Pets, als prop. ber. 4 Mei en bev. 26 Aug. 1714, overl. 28 Febr. 1738, na beroep te hebben aangen. naar Iiattendijke. 11. Ar- noldus Sandvlucht, als prop. ber. 10 April en bev, 2 Aug. 1739, overl. 22 Juni 1761. 12 Joh. Aalstius Den Appel, als prop. ber. 5 Dec. 1761 en bev. 25 April 1762, vertr. 27 Oct. 1765 naar Soetermeer. 13. Hermanus Van Steenbergen, als prop ber. 28 Sept. 1765 en bev. 5 Jan. 1766, vertr. 14 Nov 1773 naar Serooskerke in Schouwen. 14. Cornells Olree, als prop. ber. 18 Juni en bev. 11 Sept. 1774, vertr. 1 Maart 1789 naar 's-Giavenpolder. 15. Cornelis Van den Brink, als pred. te St.-Filipsland ber. 5 Nov. 1789 en bev. 16 Mei 1790, emeritus 1833. 16. Kerst Ilassels, als pred. te Schore ber. 15 Maart en bev. 7 Juli 1833, ontzet bij uitspraak van 4 Aug. 1847 17. Cornelis Giltay P.Azals cand. ber. 16 Febr. en bev. 4 Juni 1848, vertr. 20 Febr. 1853 naar's-Heer Arendskerke. 18. Daniël Van den Berg, als pred. te 's-Heerenhoek ber 21 Maart en bev. 7 Aug. 1853, overl. 3 Mei 1859. 19. Elbert Jan Van de Roemer, als cand ber. 26 April en bev. 19 Aug. 1860, vertr. 4 Mei 1873 naar St.-Kruis. 20 Johan Nierstrasz, als cand. ber. 25 Mei en bev. 29 Aug. 1875, vertr. 28 Sept. 1879 naar Burum c. a. 21. Dr. Guilliam Johannes Brutel de la Rivière, als cand. ber. 27 Oct. 1879 en bev. 15 Febr. 1880, vertr. 3 Juni 1883 naar Houtrijk c. a. 22. Rogchus Bokma, als pred. te Zijderveld ber. Aug. en bev. 4 Nov. 1883. Door krachtdadige hulp, inzonderheid van de aan zienlijke bezitters der Ambachtsheerlijkheid, werd het bouwen van eene kerk alhier den 2 Mei 1662 te Goes aanbesteed voor 3 duizend gulden, en de eerste steen daarvan gelegd op 5 Juni daaraanvolgende door het zoontje van den schout L. Paardekooper, welk gebouw, voltooid zijnde, met het ameublement ƒ3958,80 gekost heeft. In 1823 is dit kerkgebouw verlengd, verhoogd en van een torentje voorzien, bij aanbesteding cp 18 Juli, waarvan den 8 Sept. van dat jaar de eerste steen gelegd werd door vrouwe E. J. R. Van den Brink, echtgenoote van den heer Jan Welleman. Een orgel daarin geplaatst, en aangekocht uit eene aan zienlijke gift van den Ambachtsheer, werd 16 Nov. 1834 ingewijd; na belangrijke herstelling, 22 Aug. 1869 opnieuw ingewijd, en later door een geheel nieuw vervangen, hetwelk op feestelijke wijze den 25 Dec. 1880 tot godsdienstig gebruik werd ingevoerd. B. De volgende vraag wordt ons uit Waarde gedaan De heer M. Geleedst heeft 2 Maart 1883 zijn ont slag als diaken gevraagd en 2 Nov. jl. gekregen. Aan wien moet hij nu zijne administratie wettig overdra gen, nu zijn ambtsbroeder C. Kastelijn zijn ontslag als diaken een maand geleden heeft aangevraagd? Krabbendijke. Gistermorgen werd onze van Zijder veld overgekomen leeraar Ds. Bokma bevestigd door den consulent Ds. Wielenga van Kruininge, met eene leerrede naar Genesis 12 vs. 2 laatste gedeelte; des namiddags aanvaardde hij zijn werk onder ons met eene rede naar 1 Thimotheus 1 vs. 15, le ged. Bij de stemming op den 1 dezer voor leden van het kiescollege bij de herv. gemeente te "Wol fertsdijk zijn, bij volstrekte meerderheid, de aftredende leden: C. Jacob, J. Dingemanse, J. Van der Baan en A. Servaas, respectievelijk met 21, 21,19 en 13 stem men, herkozen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Niewdorp ds. J. Westerhuijs te Ter-Neuzen. De kerkeraad te Rotterdam heeft bij meerder heid van stemmen besloten geen andere predikanten te beroepen dan die door onderteekening hun instemming zullen verklaren met de drie formulieren van eenigheid. De opening der najaarsvergadering van de Al- gemeene Synodale Commissie is bepaald op 22 No vember e. k. Vrijdag is als hoofdonderwijzeres aan de Christ, bewaarsch. alhier geïnstalleerd mej. Oudijk, van Rot terdam, met gepaste toespraken van den voorzitter en den vice-voorzitter der school. Kruininge. Tot onderwijzer te Schore is benoemd de heer N. Janse te Papendrecht. Ons land telt thans 36 vrouwelijke studenten aan verschillende universiteiten, nl. te Leiden 4, Utrecht 7, Groningen 7 en Amsterdam 18. De Vlaamsche letterkundige vrouwe Maria Van Ackere, gcb. Doolaeghe, is ter gelegenheid van haar 80en geboortedag, op den 25 jl., door Z. M. den Koning der Belgen begiftigd met de Leopoldsoide. De geoloog dr. Nathorst, die deel heeft uitge maakt van de jongste Nordenskjöldsche expeditie naar Groenland, heeft thans een uitvoerig bericht bekend gemaakt van zijne bevindingen. Als men, zegt hij o. a., de westkust van Groenland 's zomers bezoekt, zou men niet gelooven, dat er binnenslands ijs is, dat hier en daar wel eenige duizend voet dikte heeft, als men niet voortdurend door de bergen daaraan werd herinnerd. Op de kust ligt geen sneeuw, en al zijn er geen boomen, zoo is er toch de plantengroei rijk. Het weder is er zonnig, met eene warmte van 30° Celsius in de zon. De ijsbergtn zijn afkomstig van de z. g. ijsstroomen, die zich binnen verscheiden fjor den bevinden en uit het binnenlandsche ijs ontspringen. In Waigat sloeg Nathorst ziine tent op in eene vrij grasrijke vlakte, aan den oever van een beek. Tot 7 Juli bleef hij daar, en vond de warmte vaak zóo groot dat men 's zomers te huis met minder tevreden zou zijn, en hij kon, zonder vrees voor eenig schadelijk gevolg, bij de bron een stortbad nemen. De muggen waren lastig, zoodat men altijd van een vliegennet en van handschoenen zich moest bedienen. Ook ka pellen ontbraken niet. Eene massa vreemde planten van een tropisch karakter werd verzameld. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank veroordeeld W. C., 18 j., zadelmaker en J. P., 17 j., timmer man, beiden te Middelburg, wegens onderlinge mis handeling, de le tot eene geldboete van f25, de 2e tot eene geldboete van f3;A. M. W., 15 j., te Middelburg, wegens mishandeling, tot eene geldboete van f3; M. K., 41 j., huisvrouw van C. Van V., te Middelburg, wegens diefstal in dienstbaarheid en misbruik van vertrouwen, tot een jaar cel. en eene geldboete van f 12,50; J. M., 47 j., arbeider te Borsele, wegens mishandeling, tot eene geldboete van f6, en C. De V., huisvrouw van J. B arbeider te Borsele, wegens mishandeling, tot eene geldboete van f12. Het O. M. heeft berust in de uitspraak van het gerechtshof te 's-Hage ten opzichte van Jaantje Struik c. sde vrijgesprokenen zijn Vrijdagavond uit hunne langdurige preventieve hechtenis ontslagen. Jaantje Struik echter berust niet zoo spoedigzij wil haar zaak nog in cassatie behandeld zien. Van betrouwbare zijde wordt aan de Midd. Ct. verzekerd dat, zoo geene bijzondere omstandigheden plaatshebben die eene wijziging noodzakelijk maken, het stoomschip «Soerabaja", op de werf der konink lijke maatschappij De Schelde in aanbouw, op Zater dag 17 November zal worden te water gelaten. Het wrak van het op de Zeehondenplaat zittende stoomschip «Rotterdam" is verkocht voor f301. Volgens Veritas zijn in September verongelukt 121 zeilschepen, waaronder 2 Nederlandsche, en 17 stoomschepen, waaronder 1 uit ons land.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1