1883. N°. 130. Zaterdag 3 November. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. -CS=>C2?Ci*CIsCS*- (iOESCI! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COl De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 2 November 1888. Als vervolg op ons bericht van jl. Zaterdag betreffende polders, die in de eerste jaren van hun bestaan zijn ingeloopen, kunnen wij mededeelen dat de navolgende polders bedijkt zijn en ingeloopen in de daar achtergeplaatste jaren Tolen. bedijkt. bezweken. polder Anna Vosdijk 1575 1577 Breede Vliet 1560 1566 Nieuwe Vrijberghe 1747 1750 Z. Beveland. polder Borsele 1616 1617 Frederika 1851 1851 Schenge 1874 1874 1 e landaan w. maatschap. 1852 1853 St. Filipsland. polder Anna Jacoba 1847 1847 Vijfde district. Piersenspolder 1864 1864 N. Brabant. Van der Duijnspolder 1862 1862 Katerspolder 1861 1862 Naar men ons verzekert zal bij den bouw der nog nieuw opterichten bijgebouwen van de meelfabriek alhier het terrein dier fabriek electrisch worden ver licht, opdat de aannemer in de gelegenheid zal zijn ook des avonds te laten voortwerken. Aan het telegraafkantoor te Goes zijn in Oct. jl. verzonden 964, ontvangen 924, opgenomen en ver der geseind 323, totaal 2211 telegrammen. De volksvoorlezingen vanwege de werkliedenver- eeniging Eigen hulp" alhier zullen niet doorgaan. Van de 10 uitnoodigingen zijn er 8 antwoorden ingekomen, waaronder slechts 1 toestemmend. Van de overige 2 is nog niets bekend. De heer mr. J. Moolenburgh te Zieriksee heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot comm. ter inspectie der dir. bel., invoerr. en acc. te Middelburg P. C. H. Huvers, klerk ter prov. inspectie aldaar. De Reichscinzeiger publiceert eene bekendmaking van den Landdrost te Osnabrück, waarin het verbod van invoer van schapen uit Nederland wordt verlengd. De oude centen, welke ingevolge het koninklijk besluit van 15 October 1883 op 1 Januari a. s. op houden gangbare munt te zijn, kunnen van heden af aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ont vangers en kommies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inwisseling aangeboden worden op de uren, waarop die kantoren voor het pu bliek geopend zijn. Bij het afdeelingsonderzoek van een suppletoire begrooting van Binnenl. Zaken voor 1883 maakte een lid der Tweede Kamer bezwaar tegen de uitgaven, ver oorzaakt voor het bevorderen van de koepokinenting; de meerderheid achtte echter een bespreking van dat onderwerp beter op haar plaats bij de begrootings- debatten. Eenige leden waren van oordeel, dat de suppl. aan vraag van 650.000 voor de 30 pet. onderwijs-sub- sidiën aan de gemeenten in verhouding tot de dit jaar nog te vervullen behoefte, met minstens 150.000 kan worden verminderd. Naar aanleiding van het schrijven vandenLon- denschen correspondent der N. R. Ct. heeft de Midd. Ct. gemeend inlichtingen te moeten vragen aan het bestuur der maatschappij «Zeeland". Dit bestuur heeft haar gemachtigd te verklaren, dat tusschen de maatschappij en de «Great Eastern" geenerlei onderhandelingen om trent een stoomvaartverbinding tusschen Vlissingen en Harwich zijn noch worden gevoerd. Bij de behandeling der begrooting, die in de meeste gemeenten op het laatst van October plaats heeft, is, voor zoove|: wij ze nagingen, nergens de mogelijkheid ter sprake gebracht nog veel minder erop gerekend dat de gemeenten het 4/5 der op brengst van het personeel zouden verliezen. Nochtans is dit door den heer Grobbée voorgesteld als tijdelijke maatregel, om te voorzien in den dienst van het vol gende jaar. Algemeen schijnt dus de overtuiging, dat dit plan niet zal worden uitgevoerd, zoo vast te staan, dat niemand het zelfs der moeite waard achtte, om er ook maar op te zinspelen. Zulk een eenparige onverschilligheid voor zijne plan nen is voor een Minister van financiën verre van vleiendzelfs een woord van bestrijding werd het niet waardig gekeurd. Het plan is eenvoudig doodgezwegen. {Arnh. Ct.) Uit Nijkerk, waar het Woensdagavond rustig is gebleven, wordt geschreven«In de laatste Raads vergadering alhier is onder anderen gelezen een missive van den Commissaris des Konings in Gelderland daarin mededeelende, dat Z. M. de Koning met groot leedwezen de aangenomen houding en de gevolgde ge dragslijn heeft vernomen van de gemeentebesturen van Ede, Barneveld en Nijkerk in de zaak van de stoom tram EdeNijkerk, en vauwege Z. M. aan die gemeen tebesturen berichtende, dat het het verlangen van Z. M. is, dat zij in elk opzicht krachtdadig de pogingen van baron Van Goltstein zullen ondersteunen." Het Vaderland zegt daaromtrent«Hoe de commis saris des Konings het met zijn plicht heeft kunnen overeenbrengen, op dergelijke wijze pressie te oefenen op een gemeenteraad, verklaren wij niet te begrijpen. Een raadsbesluit, dat in strijd is met de wet of het algemeen belang, kan ter vernietiging worden voorgedragen. Bestaat zulk een strijd niet, dan heeft geen autoriteit het recht, op de vrijheid van den raad om te besluiten, gelijk hij wil, inbreuk te maken. En pogingen tot intimidatie, als in dezen door den Com missaris des Konings in Gelderland zijn beproefd, om een Gemeenteraad te bewegen zijn onafhankelijkheid prijs te geven, zijn te afkeurenswaardiger, naarmate de personen van wie zij uitgaan, hooger zijn geplaatst." Naar de iV. R. Ct. verneemt zijn de statuten van het Adder-fonds door Z. M. den Koning goed gekeurd en is dat lichaam als rechtspersoon erkend. In de N. P.ott. Ct. schrijft men uit N.-Beveland De werkzaamheden aan de zeesluis van den Willem polder onder de gemeente Wissekerke zijn voor 't oogenblik gestaakt, om de 7 polders, wier water door deze sluis gelost moet worden, van het overtollige water te bevrijden. Langen tijd werd er geklaagd over den slechten waterafvoer, tot eindelijk het pol derbestuur besloot door verlaging van de genoemde zeesluis te beproeven het gebrek te verhelpen. In het voorjaar reeds besloten, wachtte men evenwel tot voor korten tijd uitvoering aan dat besluit te geven, zeer ten ongerieve van verscheidene landbouwers, die door de vele regens in 't laatst van September en deze maand als 't ware verdronken, zoodat de weiden van sommigen reeds meer dan 3 weken onder water staan. Van een weinig roekeloosheid is men ten deze niet vrij te pleiten, door wat oordeelkundiger de zaak te hebben aangevat, wat vroeger te zijn begonnen en wat krachtiger te hebben voortgegaan, zou men in staat geweest zijn, geruster den regentijd af te wachten en veel last en schade te voorkomen. Ook is het niet te ontkennen dat er gevaar dreigt, dewijl ter zijde van deze sluis in den zeedijk eenige gaten zijn gevallen, die bewijzen dat het water van de Zandkreek ook aan de zuidzijde van dit eiland zijne geheimzinnige werk zaamheid ter vernieling voortzet. De beschuttende kracht der vaccinatie en revac- cinatie bleek onlangs recht duidelijk uit het volgende; In het armen- en ziekenhuis te Hakner (Londen) werd een zieke opgenomen, omtrent wiens ziekte men in den aanvang niet in 't reine was. Eerst na eenige dagen bleek het dat de patient aan pokken leed, waarna hij naar het pokkenhospitaal vervoerd werd. Teneinde de verdere verspreiding in de eerste inrich ting te voorkomen, werden alle bewoners (met uitzon dering van 7) ingeënt, en ofschoon tot die uitvoering bij ca. 800 personen eenigen tijd werd vereischt, zoo kwamen daarna slechts 7 gevallen van pokken voor bij de genoemde niet ingeënten. Vanwege het bureau voor microscopisch onder zoek, onder leiding van den heer Van Ledden Hulse bosch, te Amsterdam, ontving het Handelsblad de mededeeling, dat, na het eten van ingelegde paling, in verschillende vischhuizen gekocht, vele personen onwel zijn geworden en geneeskundige hulp hebben ingeroepen. Het onderzoek leerde, dat de visch en de gelei vrij waren van schadelijke zware metalen, maar dat de visch bedeeld was met eene aanzienlijke hoeveelheid splijt zwammen (bacteriën) van bijzonder groote afmeting. In de Midd. Ct. wordt gevraagd, of hierbij ook niet de azijn in het spel kan zijn. Sint-Maartensdijk. Gedurende de maand October werden aan het telegraafkantoor alhier ontvangen 168 telegr.; verzonden 154; opgenomen en verder geseind 309. Totaal behandeld 631 telegrammen'. Sint-Annaland. Voor de noodlijdenden in Ned. Indië is alhier bijeengebracht 54,20. Vlissingen. Op het Rijkstelegraafkantoor alhier werden gedurende de maand October 5251 telegrammen behandeld. Hiervan werden aangeboden 2452, ontvan gen 1057, overgenomen en verder geseind 1742. Maandag jl. heeft te Arnhem de eerste bijeen komst plaats gehad van de Commissie tot voorberei ding van herziening der wetgeving op het notariaat. Men weet, dat het voorschrift omtrent het ver plichte kerkgaan der cadets aan de Kon. Milit. Aca- I demie onlangs in dien zin gewijzigd isdat op ver zoek van ouders of voogden de cadets niet meer ge dwongen zijn ter kerk te gaan, maar het aan hunne eigen verkiezing zal zijn overgelaten. Thans hebben sedert den aanvang van het tegenwoordig studiejaar reeds ruim honderdvijftig cadets, grootendeels van het 2e, 3e en 4e jaar, na verzoek van ouders of voogden, van de verleende vrijheid gebruik gemaakt, zoodat er van geen gedwongen kerkgaan aan de Mil Academie meer sprake kan zijn. Naar het zich laat aanzien zal het getal nog steeds toenemen. (JV. v. d. D) Dr. Kuyper is op uitnoodiging van de Trans- vaalsche deputatie naar Londen vertrokken, om met haar over onderscheidene aangelegenheden te raad plegen. Std Tot leden van het kiescollege der Ned. Her vormde gemeente te Goes zijn bij eerste stemming herkozen en gekozen de heeren A. De Bruijne, A. Visser, J. Schouwenburg, A. Verburg, H. M. Wierts Van Coehoorn, D. Kodde, en bij herstemming gekozen de heeren E. Kerkhove, P. Van Dullemer, L. De Beste Wz. en J. W. Van de Weert Wz. De bevestiging en intrede van ds. R. Bokma te Krabbendijke zal plaatshebben op den 4n November e. k., des namiddags te 2 uren. Als bevestiger zal des voormiddags optreden ds. B. Wielinga, predikant te Kruininge. Ds. Segboer te Hoogvliet heeft voor het beroep naar St. Annaland bedankt. Op bevel van den heer Paredis, R. K. bisschop te Roermond, zal er op een door de heeren pastoors der respectieve parochiën te bepalen Zondag of feestdag in alle kerken van zijn bisdom eene collecte gehouden worden ten behoeve der slachtoffers van de ramp op Krakatau. Ierseke. Tot onderwijzer aan school II alhier is benoemd de heer E. Nieuwenhuijse, kweekeling aan die zelfde school. Ontslagen eervol, op verzoek, mej. Timans als hoofd eener school te Bergen-op-Zoom. Aan den heer C. Van Dijk, hoofd eener lagere school te Ter-Neuzen, is een pensioen verleend van 1037. Tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Charlois is benoemd mej. J. F. Schell te Zieriksee, die de benoeming heeft aangenomen. Kinderarbeid. Naar de wet op den kinderarbeid, die met Mei in Rusland in werking is getreden, mogen er geen kinderen beneden 12 jaren in de fabrieken arbeiden. Van 12 tot 14 jaren mag er niet langer dan acht uren per dag gewerkt en moet de school drie uren dagelijks bezocht worden. Tengevolge dezer bepaling zullen 100,000 kinderen, die in fabrieken of op andere plaatsen te Petersburg of voor die plaats arbeiden, in de termen van verplicht onderwijs vallen. Verscheidene aanzienlijke industriëelen richten op eigene kosten scholen op bij hunne fabrieken. Zorg voor de oogen. De oogarts Dr. Steffan te Frankfort vestigt de aandacht op eene bezigheid, die zeer gevaarlijk is, nl. de in de Fröbel-scholen veelvuldig voorkomende vlechtwerken, het uitprikken van figuren en het teekenen tusschen vierkantjes. Al deze werkzaamheden zijn zeer nadeelig voor het jeug dig oog. Dr. Steffan verdedigt zich tegen het vermoe den, als zoude hij de verdiensten van Fröbel willen verkleinen, doch hij merkt zeer terecht op, dat in Fröbels tijd de oogheelkunde nog niet dien trap van ontwikkeling bereikt had als tegenwoordig. Wij vestigen met een enkel woord de aandacht op het concert, dat Dinsdag 6 November in de socië teit V. O. V. gegeven zal worden door mejuffrouw Augusta Köttgen en de heeren Wensink. Hoewel voor het Goesche publiek eene vreemde, is mej. Köttgen in de kunstwereld blijkens tal van berichten uit Duitsch- land en ook uit ons land geene onbekende en de bijval, dien zij overal, zoowel in Duitschland als in België en Nederland verwierf, en die ook aan het viool- en pianospel van de heeren Wensink ten deel viel, zal, naar wij vertrouwen, velen aanleiding geven Dinsdag a s. het concert bijtewonen. Wij ontvingen hierover ook nog het volgend schrijven van een in dezen zeker zeer bevoegd beoordeelaar, den heer G. Samans alhier; «In de Goesclie Courant van gisteren las ik de aan kondiging van het concert, a. s. Dinsdag te geven door mej. Aug. Köttgen en de heeren Wensink. Uit talrijke recensiën in buitenlandsche couranten heb ik vernomen, dat mej. K. in het bezit is van eene schoone, sonore, sympathische, welgeoefende en om vangrijke altstem, en aan deze eigenschappen eene zielvolle voordracht weet te paren. De heeren Wensink heb ik als zeer talentvolle Neder- landsche toonkunstenaren hooren roemen. De heer Joh. Wensink vooral moet zoowel een uitstekend pianist als violist zijn." De heer Z. b. Van der Bilt La Motthe heeft pogingen in het werk gesteld om dezen winter nog enkele voorstellingen van «Het Nederlandsch Tooneel" in deze stad te doen plaatshebben. Aanvankelijk zijn deze pogingen met goeden uitslag bekroond, althans de Rotterdamsche Afdeeling beeft bericht gezonden, dat zij op Vrijdag 23 November a. s. hier zal optreden, mits haar eene som van 300 kan gega randeerd worden. Daar de vorige opvoering netto circa 200 heeft opgebracht, zal nog slechts een garantiefonds van 100 worden vereischt. Om dit fonds te verkrijgen zal de heer La Motthe eerstdaags een lijst laten circuleeren. Het is te verwachten, dat dit werkelijk geringe bedrag spoedig zal bijeengebracht zijn. Naar het Vad. verneemt, is het bericht van den schrijver der «Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Ct., dat de Prins van Oranje eene uitgifte van brieven van Z. K. H. Prins Frederik voorbereidt, onjuist. Om allerlei groenvoeder in kuilen te bewaren, is het noodzakelijk, alle lucht daaruit te verwijderen, voordat de inhoud warm wordt, of er gisting begint. Door het opleggen van zware lasten op het in kuilen gestorte groenvoeder bereikt men dit doel slechts ge deeltelijk, daar de aangewende drukking zich ternau wernood dieper dan tot de helft van den hoop en niet tot alle deelen van den inhoud voortplant, en daaren tegen voor een groot deel van de ingesloten lucht een beletsel is om te ontwijken Bovendien eischt deze manier van handelen zijwanden, die eene aanmerkelijke drukking kunnen verdragen, terwijl het door de druk king naar beneden gejaagde, uitgeperste vocht op den bodem der kuilen bijeenvloeit, en daar begint te gisten. Om een en ander te. voorkomen, moet eene methode dienen, die door Samuel Oolcord, te Dover (in Mas sachusetts) in practijk is gebracht Colcord maakt voor het in maken van zijn groen voeder gebruik van uit planken met metalen buizen voorziene kasten, die op slechts eene matige drukking berekend zijn. Op den bodem van zulk eene kast ligt een raam van met gaatjes voorziene buizen, die met éene of meer aan de buitenzijde aangebrachte rechtopstaande buizen in verbinding staan. De liggende buizen dienen voor het afvoeren van het zich onder in ds kast verzamelende vocht, de rechtopstaande voor het wegvoeren van de uit de kast opstijgende gassen, uit welker reuk en temperatuur (door het laten in zakken van een thermometer te bepalen), de toestand van den inhoud kan nagegaan worden. Een tweede stel van zulke buizen is met behulp van eenige latten te halver hoogte van de kast aangebracht. Men kan trouwens deze buizenstelsels naar goedvinden vermeer deren, maar bedenke, dat bij het ontladen van den kuil de blootkomende buizen verwijderd moeten wor den. Naar wordt opgegeven, moet bij dergelijke in richting de lucht snel en volkomen worden uitgedreven, zelfs onder slechts matigen druk, veel beter dan zonder zulke buizen, en is men in staat den toestand van het ingekuilde voeder te controleeren, terwijl, naar er wordt bijgevoegd, de mogelijkheid bestaat om, door bijvoeging van daarvoor geschikte zelfstandigheden, gisting van den inhoud te voorkomen. (Ldb. Ct.) Het debat over Tongkin is Woensdag in de Fransehe Kamer voortgezet. Ditmaal was het hoofdzakelijk de heer Clémenceau, die de regeering aanviel. Veel nieuws werd er overigens niet verkondigd. In hoofdzaak wer den dezelfde argumenten tegen het beleid der regeering aangevoerd als den vorigen dag door de heeren Granet en Périn waren gebezigd, waardoor natuurlijk ook de premier van het ministerie, Jules Ferry, weinig anders kon tegenwerpen dan Dinsdag door de regeering was geantwoord. Ten slotte werd met groote meer derheid (339 tegen 160 stemmen) aangenomen de volgende motie van den heer Paul Bert: «De Kamer, de door de regeering genomene maat regelen ter bescherming van de belangen en de eer van Frankrijk goedkeurende en vertrouwen stellende in hare vastberadenheid en behoedzaamheid om de uit voering te verzekeren van de bestaande tractaten, gaat over tot de orde van den dag", nadat de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering geen ge noegen nam, met 339 tegen 194 stemmen was ver worpen. Het schijnt maar al te waar te zijn, wat verschil lende Spaansche bladen dezer dagen meldden omtrent de onlusten in Portugalnamelijk dat daaromtrent de berichten over het algemeen veel gunstiger luiden, dan de toestand schijnt te zijn. Ook de onlangs plaats

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1