1883. N°. 127. Zaterdag 27 October. 70ste jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. ^O- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau "X van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 26 October 1883. Wij herinneren belangstellenden aan de bijeen komst, welke morgen (Zaterdag)avond in »de Prins van Oranje" zal gehouden worden ter bespreking van de oprichting eener nieuwe harmonie. Het gemis daar van wordt hier tezeer gevoeld, dan dat het noodig zou zijn tot eene groote opkomst aantesporen. Wij vertrouwen dat de handen ineen geslagen zullen worden om het in dezen door den heer Van der Bilt La Motthe genomen initiatief te steunen. In de gisteravond gehouden vergadering is door den Voorzitter, dr. A. W. Van Campen, uitgebracht het navolgend VERSLAG van den toestand van het Departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van de aan haar verbondeu inrichtingen over het jaar 1882/83. »In het bestuur van ons departement is eene vaca ture ontstaan, tengevolge van het vertrek naar elders van den heer Van de Pauwert, en vervuld door de benoeming van den heer De Visser. Het aantal leden is met vijf verminderd. Het be hoeft juist niet bijzonder lang z >o voorttegaan, of ons departement heeft opgehouden te bestaan. Uit de rekening van onzen penningmeester is u ge bleken, dat onze financiën in een bevredigenden toe stand verkeeren. Dit is alleszins natuurlijk, want wij zetten eenvoudig de tering naar de nering. Lezingen zijn er in dit jaar niet gehouden. Geen wondér, lezers uit onze naaste omgeving vinden geen hoorders en zijn dus niet te bekomen lezers van elders zijn meer gewijd en ook wel te bekomen, maar zij zijn duur en wij hebben geen geld. Toch hebben wij twee samenkomsten gehad. De eene van de leden onderling, zeer huiselijk, ter viering van den 25en bestuurdersverjaardag van den heer Van der Bilt La Motthe. De andere, meer openbaar, bij gelegenheid, dat aan Adriana Moerman het eere metaal werd uitgereikt wegens 50jarig dienstbetoon aan eene en dezelfde familie. De laatste samenkomst werd opgeluisterd door de voorstelling van Janus Tulp, waarop de Rederjkerskamer «Aurora" ons vergastte. Beide samenkomsten hadden ten doel den jubilarissen hulde te brengen voor hetgeen zij, elk in den eigen kring, goeds gedaan hadden. Uit een kleine som, door de algemeene vergadering ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld tot on dersteuning van enkele bibliotheken, ontving ons De partement f25. Eene poging door uw bestuur, volgens uwe lastgeving, aangewend, om van leden en niet-leden eenige bijdragen voor dezelfde instelling te bekomen, had tot resultaat, dat ingeteekend werd voor f35 aan bijdragen in eens en voor f 20 aan jaarlijksche. Op voorstel van een onzer leden hebben wij besloten, ons tot den raad dezer gemeente te wenden met het verzoek, dat hij maatregelen mocht nemen, om het schoolverzuim, ontstaan tengevolge van veldarbeid, tegen te gaan. Op het daartoe strekkend adres is bericht ingekomen, dat dat verzuim niet van dien aard was, dat maat regelen daartegen noodig konden geacht worden. Uit de rekening hebt gij bovendien vernomen, dat wij nog steeds blijven voortgaan, de renten te ontvangen en aan het Comité tot wering van schoolverzuim uitte- keeren van een fonds, waarvan genoemd comité het vruchtgebruik heeft. In de statuten van de vereeniging »Ue Ambachts school" is eene verandering gebracht, volgens welke de drie leden, die ons departement tot dusver afvaar digde naar het bestuur der schoolvoortaan ook zit ting zullen hebben in het bestuur der vereeniging. Hoe het in het afgeloopen jaar met onze sehool- spaarbank en onze bibliotheek gegaan is, zult gij uit den mond van HH. rapporteurs vernemen. Voor ik daartoe de gelegenheid open, kwijt ik mij van eenen aangenamen plicht door, ook uit uwen naam, hun en allen, die aan den bloei van genoemde instelling een grooter of kleiner deel van hunne krachten gewijd hebben, mijnen dank te brengen." Van de bedoelde rapporten zullen wij in ons volgend nommer een uittreksel leveren. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de ramp, die verleden week den Zimmerman-polder is overkomen, bij nieuw ingedijkte polders volstrekt geen ongewoon verschijnsel is, en dat er zeer vele voorbeelden zijn aantewijzen van polders, waarbij in het eerste of tweede jaar na hunne indijking eene doorbraak van grooteren of kleineren omvang is voor gekomen. Een der redenen, waarom bij den Zimmerman-polder de gevolgen der ramp zoo groot zijn, schijnt daarin gelegen dat de grond, waarvan de dijk is opgeworpen, binnendijks is verkregen, waardoor langs den voet van den binnenbermweg een breede bermsloot is ontstaan. Bij iedere wisseling van het getij stroomt thans het Scheldewater met kracht door deze sloot in en uit den polder en schuurt daarbij 'groote stukken gronds weg. Daarom is men dan ook Woensdag jl. begonnen met westelijk van de doorbraak een dam door de bermsloot te maken, om zoodoende het in- en uit- stroomen van het water te beletten. Tot laat in den avond is dit werk voortgezet,' doch door het onstuimige weder in den nacht van Woensdag op Donderdag was daaraan weer schade toegebracht. Gisteren is het werk echter met kracht voortgezet en men hoopte den dam des avonds genoegzaam sterk te hebben kunnen maken om voor verdere vernieling gevrijwaard te zijn. Wanneer de dam gereed is, zal er binnenwaarts om de plaats van de doorbraak een nieuwe dijk worden gelegd, die 600 M. lang zal worden en waarvan het profiel reeds op het terrein is afgebakend. Het geheele werk geschiedt onder leiding van dhr. Lambrechtsen, provinciaal ingenieur alhier. Omtrent de vergadering van het bestuur der Ned. vereeniging van gemeenteambtenaren, met de afgevaardigden der locale vereenigingen, jl. Woensdag te Utrecht gehouden tot regeling in het algemeen van het examen voor aspirant-secretarissen, kunnen wij nog het volgende mededeelen. Nadat de Voorzitter van gezegd bestuur, de heer mr. W. J. Van Woelderen baron Rengers, de afge vaardigden had welkom geheeten, werd voorgesteld en goedgevonden als leiddraad voor de behandeling der zaak te nemen het bekende schema van den heer J. Bosch Bruist, burg. van Nieuw Leusden en secretaris der vereeniging, ofschoon het bestuur zich niet met dat schema in zijn geheel vereenigde en vertrouwde, dat dit ook bij de afgevaardigden het geval zou zijn. Allereerst rees de vraagzullen twee soorten van diploma's, zooals het schema wilde, ingesteld worden, of zal men zich met een vergenoegen Uitgaande van het beginsel, dat men eene nieuwe zaak, die wel de sympathie van velen, maar nog niet van allen weg draagt, zoo eenvoudig mogelijk op touw moet zetten en de ervaring kan leeren, of verandering noodig is, werd besloten, dat slechts éen diploma, na afgelegd examen volgens programma Ades gevorderd nog vereenvoudigd, zou worden beschikbaar gesteld. Nu behandelde men de vraagzal éene commissie voor het geheele rijk, of zullen provinciale commissiën ingesteld worden Aan den eenen kant werd aange voerd, dat éene commissie de eenvormigheid van het examen zou bevorderen, doch daartegenover stond de vrees, dat de afstand, dien vele aspiranten dan zouden moeten afleggen om de plaats van het examen te bereiken, hen zou afschrikken. Het denkbeeld werd geopperd, om éene commissie in te stellen, en dat deze zich zou verplaatsen, om in drie of meerdere gemeen ten gelegenheid te geven voor het examen, doch dit werd verworpen, daar men het beter achtte dat het examen voor alle aspiranten op denzelfden dag plaats vond. Ten slotte werd bepaald drie commissiën in te stellen, en de provinciën des lands te combineeren. Groningen, Friesland, Drente en Overijsel werden saam- gevoegd; Gelderland, Utrecht, Noord-en Zuid-Holland zullen de tweede groep vormen, en Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg de derde vereeniging uitmaken. De plaats voor het examen zal door het bestuur der vereeni ging in overleg met de commissie wie het geldt, worden aangewezen. Elke commissie zal bestaan uit vijf leden, alseen lid van gezegd bestuur, dat als voorzitter zal fungeeren en vier leden, door dat bestuur, op aanbeveling van de aanwezige afgevaardigden te be noemen, uit de leden der Ned. vereeniging. De aan beveling moet vóór 1 Januari 1884 hij het bestuur zijn ingekomen de benoeming geschiedt vóór 1 Maart daaraanvolgende, waarna eene vergadering van de commissiën zal worden belegd tot vaststelling der werk stukken van het examende tijd voor het eerste examen werd bepaald op Juni 1884. De leden der commissiën zullen gedefrayeerd worden uit de kas der vereeniging, terwijl de door de aspiranten te storten gelden (ƒ5 voor ieder die deelneemt aan het examen) ten bate der vereeniging komen. De oproeping tot deelneming aan het examen zal geschieden in de ad ministratieve bladen, met bepaling, dat men zich uiter lijk veertien dagen daarvoor moet aanmelden. Vervolgens werd het programma voor het examen in behandeling genomen, en werden de eisehen voor een diploma na ampele bespreking vastgesteld als volgt tt. Kennis der Ned. taal en het schrijven eener goed leesbare hand, een en ander te beoordeelen naar het schriftelijk werk- b. Bedrevenheid in de vier hoofdbewerkingen van de rekenkunst, met de leer der evenredigheden, der gewone en der tiendeelige breuken. C. Algemeene kennis van de staatkundige aardrijks beschrijving van Nederland en zijne overzeesche be zittingen. d. Kennis van het bestuur van den staat, de pro vincie en de gemeente in Nederland, volgens de grond-, provinciale en gemeentewet. e. Bekendheid met die bepalingen der wetten en algemeene maatregelen van inwendig bestuur, waarvan de uitvoering of de medewerking tot uitvoering aan de gemeentebesturen opgedragen is. f. Bekendheid met de wetten op het recht van zegel en registratie, voor zoover de gemeentebesturen daarbij betrokken zijn. g. Bekendheid met de bepalingen van het burg. wetb., die den burgerlijken stand betreffen. h. Proeven van practische bekwaamheid. Een scherp woord van afkeuring werd door den voorzitter, onder luide en algemeene instemming der vergadering, uitgesproken over de wijze waarop de zaak van het examen door sommige vereenigingen en nieuwsbladen bejegend is. Vooral werd gegispt een artikel in het Overveluwsch Weekblad van 6 October, hetwelk gesignaleerd werd als getuigende van onkunde of van kwade bedoelingen. Onder dankbetuiging van een der afgevaardigden aan het bestuur der Ned. Vereeniging voor het nemen van het initiatief in deze belangrijke zaak, en met den wensch dat de pogingen zullen slagen, werd de vergadering gesloten. Naar aanleiding van het door ons uit Floralia overgenomen bericht omtrent het vinden van een ra dicaal middel tegen de trichinenziekte heeft de heer A. Van Selms, arts te Ierseke, zich in het belang dezer zaak gewend tot den in het bericht genoemden pro fessor Tachimirow te Moskou en van dezen een zeer beleefd schrijven ontvangendat de heer Van Selms ons ter inzage zond en waaraan wij het volgende ont- leenen »Tot mijn leedwezen zijn noch ik noch iemand mijner confrères in staat om trichinose, eenmaal ont wikkeld, te genezen. Ziehier wat van de zaak is. Ongeveer 4 jaar geleden heeft zich aan het «bureau medical" te Moskou aangemeld zeker Oostenrijksch handelaar in drogerijenmet verzoek om een brevet voor een onfeilbaar middel, dat hij, naar zijn zeggen, tegen de trichinen liad uitgevonden. Mij werd het onderzoek van dit middel opgedragen en daarvan bleek mij het volkomen gemis aan genees kracht in dezen Het was niets dan gentiaan op bran dewijn (radix Gentian® luteas). Het verzoek van den kwakzalver werd mitsdien van de hand gewezentoch heeft hij, daarbij misbruik makende van mijn naam zijn valsch bericht zoowel in Amerika als in Europa weten te verspreiden, gelijk mij uit talrijke ontvangen verzoeken om nadere in lichtingen gebleken is." Eergisteren is in »de Prins van Oranje" alhier, onder leiding van den heer Filet, burgemeester van Ierseke, eene vergadering gehouden, ter bespreking van den aanleg van een tramweg tusschen Wemel- dinge, Iersekendam, Ierseke, Kruininge en Hansweerd in aansluiting met den staatsspoorweg te Viake. De bijeenkomst heeft tot geen praktisch resultaat geleid. Dr. L. De Leeuw, van Wemeldinge, gaf in de vergadering nog het denkbeeld aan, om, zoo de tram tot stand kwam, in verbinding daarmede een stoombootdienst van Zieriksee naar "Wemeldinge in het leven te roepen. De poging van den heer Filet om op deze wijze de oesterhandel met den spoorweg in verbinding te bren gen verdient voorzeker allen lof. De heer G. J. Van der Weeldirecteur der gemeente-reiniging te Dokkum, is benoemd tot admi nistrateur der gasfabriek aldaar. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft o. a. Naar ik verneem, zijn er al sedert eenigen tijd on derhandelingen gaande tusschen de «Great Eastern- spoorwegmaatschappij" en de stoombootmaatschappij «Zeeland" over het totstandbrengen van een nieuwen dagdienst via Vlissingen. Sedert de verhouding tus schen Utrecht en Vlissingen aan den éenen, en de London-, Chatham- en Dover-maatschappij aan den anderen kant, nopens Queenboro, weer minder vriend schappelijk is geworden, schijnen de plannen der stoom vaartmaatschappij «Zeeland", om eene gemeenschap te openen met nieuwe menschen, andermaal meer op den voorgrond getreden te zijn. Tusschen Harwich en Vlissingen zou terstond een stoomdienst kunnen aanvangen. Het heette in het voorjaardat de «Great Eastern"-spoorwegmaat- schappij geene bevoegdheid heeft om stoombooten in de vaart te brengen, anders dan tusschen Harwich en Rotterdam en Antwerpen. Dit is ten eenemale onjuist. Ik heb sedert de charters der maatschappij erop nageslagen, en kan staven dat zij, krachtens die oorkonden, behalve met Rotterdam en Antwerpen, eene eigen stoomgemeenschap mag onderhouden met Vlissingen, Harlingen en Geestemunde. Dit is niet onbelangrijk te achten, indien b. v. de «Great Eastern"- 'spoorwegmaatsehappij in overleg met en onder mede werking van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" en van de maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, hare booten tusschen Parkeston (Harwich) en Vlissingen wilde laten loopen, om beurten met die der stoomvaartmaatschappij «Zeeland". Een dagdienst zou, dat behoeft geen betoog, vele geriefelijkheden bieden. Volgens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Berlijn heeft ook de overheid te Munster en te Trier, te re kenen van 18 dezer, den invoer van Nederlandsch vee verboden. Vee echter, dat reeds vóór dien datum in Nederland met bestemming naar Duitschland is verkochtkan alsnog worden ingevoerd tot het einde der loopende maand, onder voorwaarden als vermeld zijn in de St. Ct. van 21 en 22 dezer. De gezondheidstoestand van Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, is in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. De prins houdt echter nog zijne kamer. Men verneemtdat de Tweede Kamer op 6 of 7 November weder bijeenkomen zal. Dhr. Feringsga, candidaat te Amsterdam, is beroepen tot predikant bij de herv. gemeente te 's-Heerenlioek. Men schrijft ons uit Waarde: Er heerscht hier in den laatsten tijd, op kerkelijk gebied, heel wat beweging. Een diaken, die reeds vóór ruim een half jaar zijn ontslag schriftelijk heeft aangeboden, blijft nog steeds in functieterwijl deze heer met zijn ambtsbroeder (diaken) ijverig medewerkt, om die beweging voedsel te geven. Nadat hun toeleg, om een geheel onbevoegde voor de gemeente te doen optreden, mislukt is, spannen zij al hunne krachten in, om toch tot hun doel te ge raken. Een van die twee lieeren heeft zijne werk plaats ontruimd en doet die nu tot een oefenings- lokaal inrichtenterwijl onze (diaken ex-diaken de zaak geldelijk schijnt te steunen. Of deze heeren, ge roepen optebouwen, hunne roeping naar eisch vervulh-n, iaat ik aan het oordeel van het denkend publiek over. De «St. Ct." bevat een koninklijk besluit, waarhij ter zake eener behoorlijke inrichting van het lager onderwijs boven de vergoeding van 30 pet., bedoeld bij art. 45 der wet op het 1. o., een subsidie wordt verleend aan de gemeente Ellewoudsdijk van ƒ7700, Heinkenszand van ƒ4150 en Sluis van ƒ5000. Iemand te Appelscha heeft van éen uitgezaaiden roggekorrel 14 aren geoogst, bevattende circa 1060 korrels. Uit Californië ontvangt men bericht omtrent eene nieuwe graanpest. Een farmer uit de nabijheid van Stockton deelt het volgende mede omtrent dit onaan gename verschijnselopmerkzaam geworden, dat eenige aren leeg, andere verschrompeld waren, onderzocht hij ze nauwkeurig en bevond, dat aan de halmgeleidingen nietige rupsen zaten, zoo klein, dat hij zich voor de waarneming van een vergrootglas moest bedienen. De diertjes vertoonden zich toen als maden of rupsen met lichtroode vlekken op den rug. Zij vreten in de halm geleidingen door en zuigen de levenskracht uit het graan,zoodat de toevoer van sappen naar de aar wordt afgesneden. Nadat het graan gemaaid was bleken de geleidingen der stoppels vol met, levende maden te zijn. Vrij algemeen werd tot nutoe aangenomen dat de aardappel zijn vaderland heeft in Peru, vanwaar Drake h«n het eerst zou hebben medegenomen. De Californische botanist Lemmon heeft nu echter uitge maakt dat het ware land van oorsprong de staat Arizona is (in Noord-Amerikn), waar het nu zoo alge meen verbreide voedingsmiddel nog op de bergen op groote schaal in het wild groeit. Deze ontdekking zou ter bevestiging kunnen strekken van de stelling, dat Sir Walter Raleigh in 1586 voor het eerst den aardappel in Europa heeft gebracht, en dat wel uit den staat Virginia (eveneens in Noord-Amerika). De zaak der millioenenjuffrouw werd gisteren voor het hof te 's-tlage voortgezet. De Minister van Jus titie en de burgemeester van den Haag woonden een gedeelte der zitting bij, zoo ook de vroegere beklaagde Hoetink. Jaantje bleef volharden in hare ontkentenis van alles Voor Van der Heem was de verklaring van den inspecteur van politie te Rotterdam gunstiger dan voor de rechtbank Van der Heem betuigde ten stelligste zijne onschuld. De Adv.-Generaa! Bijieveld hield de schuld der vier beklaagden vol en eischte voor Jaantje 5 jaar en 3 geldboeten van f 100, voor Van Zutphen 3 jaar in plaats van twee, voor Van der Heem 1 jaar en voor Consenheim 1 jaar gevangenisstraf. Daarna hadden de pleidooien plaats.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1