Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Staten-Generaal. 5~ F B j)Tj I LX^ËTÓJtf De jonge Kluizenaar. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. de «afzonderlijke zittingen der beide Kamers en even zoo de vereenigde zittingen in het openbaar worden gehouden", erop wijst, hoe bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal op 47 Sept. 11. de zitting niet in het openbaar is gehouden, daar niemand is toegelaten tot de openbare tribune en hoe men wees meisjes gebruikt heeft, om langs een anderen weg de tribune te bezetten en daardoor te verhinderen, dat de zitting toegankelijk was voor het publiek. Adressant verzoekt daarom dat er een onderzoek worde ingesteld, waaruit blijken kan voor het belee- digde Nederlandsche volk, of en in hoeverre die hoofden gezorgd hebben voor de uitvoering der grondwettelijke bepaling, dan of juist zij het zijn, die door hun aan drang en bevelen oorzaak zijn van ordeverstoring en grondwetsverkrachting. Volgens de N. R. Ct. heeft ds. W. Groeneveldt, predikant bij de Ohr. geref. gemeente te Bruinisse, bedankt voor het beroep naar die gemeente te Wol- fertsdijk. Het beruchte besluit van den Gemeenteraad te Aduard, waarbij kinderen boven 12 jaar van de open bare scholen werden verwijderd, is in zooverre gewij zigd, dat het in werking zal treden op een nader door den Raad te bepalen tijdstip. Teralgemeene vergadering van «Volksonderwijs," Zaterdag te Amsterdam gehouden, is met 46 tegen 7 stemmen (terwijl 8 vertegenwoordigers zich onthiel den) op voorstel van de afdeeling Hoorn besloten, om het «Volksblad" gedurende 1884 en vervolgens gratis aan leden toe te zenden; de afdeelingen zullen daar voor der contributiën bijdragen. Naar het «Utr. Dagbl." meldt, schijnt bij de Regeering het plan te beslaan, om aan de Universi teit te Leiden een tweeden leerstoel in de algem. ge schiedenis, en wel speciaal voor de oude geschiedenis, op te richten, evenals dit thans reeds aan de Groning- sche Universiteit het geval is. Het vroeger aangekondigd examen voor wie een diploma erlangen wil, waarbij de bevoegdheid, om aan het hoofd eener bewaarschool te staan, door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen wordt erkend, zal omstreeks Kerstmis e. k. gehouden worden op een aan degenen, die zich aanmelden, nader op te geven dag en plaats. De deelneming aan het examen staat, tegen betaling van f5, open voor ieder, die den leef tijd van 19 jaren heeft bereikt. Aanmeldingen, met overlegging van geboorteakte, moeten geschieden vóór 18 Nov. a. s., bij den algemeenen secretaris van voor melde Maatschappij, Kloveniersburgwal, 27, te Amster dam. Wie tevens examen in nuttige handwerken wenscht af te leggen, zal daarvan bij de aanmelding moeten doen blijken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag o. a. veroordeeld, tevens in de kosten L. C., 25 j., arbeider te Kamperland (Wissekerke), wegens mishandeling tot 6 dagen celL. E 21 j landmanszoon te Kapelle, wegens j ichtovertreding eu beleediging van een bedienend beambte tot twee geld boeten ieder van f10; A. Van de P45 j koop man en vrachtrijder te 's-Gravenpolder, wegens mis handeling en beleediging tot 15 dagen cel en twee geldboeten ieder van f8;P. V., 22 j., klompen maker te Kwadendamme, wegens mishandeling tot eene geldboete van f8 en J. l)e K., 25 j arbeider aldaar, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete. In de Woensdag té houden vergadering van den Raad van State (afdeeling geschillen van bestuur) zal verslag worden uitgebracht in zake het beroep van den raad der gemeente Hoedekenskerke en van J. Steyn, van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij besloten is J. Steyn niet als raadslid toe te laten. TWEEDE KAMER. Door den Min. van Koloniën is het voorstel herhaald betreffende de suppletoire Indische begrooting voor 1884 (verleden jaar teruggenomen; tot overbrenging van de fabriek voor de Marine en liet stoomwezen te Soerabaija naar het marine-etablissement aldaar, daar gebleken is dat de fabriek technisch wel voldoende is, maar bouwkundig niet meer geschikt is te achten Vrij naar Bret Harte. Toen de jonge kluizenaar zijne hut weder had be reikt, was het reeds donker. Terwijl hij het vuur aanlegde, het huisraad dat in wanorde was geraakt op zijne plaats zette en het puin, dat de storm van den vorigen nacht had doen neervallen, had opgeruimd, kwam er voor het eerst een gevoel van eenzaamheid over hem. Toch was het niet omdat hij het kind zoo erg miste. Zijne belangstelling voor diens toekomst ging niet verder, dan de menschelijkheid het eischte. Hij was eigenlijk blij, het kwijt te zijn. Liever had hij het iemand anders toevertrouwd, hoewel zij er bijzonder geschikt voor scheen. Toen viel het hem opeens in, dat hij sedert den ganschen dag nog niet aan de vrouw gedacht had, die hij beminde. In den langen, langen tijd, dat bij zich van de wereld had afgezonderd, was hem dat nog niet overkomen. Met die gedachte ging hij aan zijn arbeid en dacht aan haar en aan zijne smart, tot de woorden »arme dwaas", in verband met zijn lijden, hem plot seling in de gedachte schoten. Zouden de menschen hem werkelijk als een hopeloozen krankzinnige beschou wen, dien zij, hunne deelneming, ja zelfs hun spot niet noch te maken. Daar in allen gevalle eene nieuwe of in hoofdzaak vernieuwde inrichting moet gebouwd worden, schijnt de overbrenging het meest geraden. De kosten worden geraamd op 335000 Door de Regeering is aan de Tweede Kamer over gelegd een bundel stukken betreffende den brand van de marine-werf te Amsterdam. De Minister van Justitie vond daarin geen aanleiding om een nader onderzoek intestellen. De aanbesteding ter vervanging van de beschadigde materialen moest op korten termijn geschie den. De gebruikelijke aankondigingen en aanwijzing zijn echter geschied. De gewone taxatie was onmoge lijk met het oog op de buitengewone wanorde op het terrein; opreddering daarvan zou ook veel geld en tijd gekost hebben. Alle verkochte materialen waren voor marine-gebruik ongeschikt, inzonderheid het ijzer. Projecten worden gemaakt voor gesloten kappen, vat baar voor genoegzame opening na afloop van de werk zaamheden. Later zal overwogen worden of de werk lieden van 's rijks werf kunnen gebruikt worden tot het ineenzetten dier kappen. De Min. van Financiën heeft uit het ontwerp betref fende nadere bepalingen van den suikeraccijns terugge nomen art. 6, betreffende accijnsheffing van Engelsche biscuits enz. en zulks in afwachting van wijziging der tariefwet. Hij zal overigens onderzoeken hoe er meer partij te trekken is van den suikeraccijns tot verster king der middelen en verklaart zich voorstander van sacharimetrie. Z. M. de Koning heeft besloten de subsidiën aan de Koninklijke pensionnaires voor de schilderkust na afloop van dit jaar in te trekken. De gelden zul len voortaan op andere wijze ten voordeele der kunst worden aangewend. De buitenlandsche bladen, inzonderheid de Oosten- rijksche, hebben hunne aandacht gewijd aan het bezoek van het Belgische Koningspaar aan ons vaderland. De Neue Freie Presse betoogt dat de goede ver standhouding tusschen Nederland en België niet genoeg geroemd kan worden. »De Nederlanders", zegt het blad, «geven door de vriendschappelijkheid, waarmede zij het Belgische vorstenpaar ontvangen, een uitnemend voorbeeld, hoe men zich met het verledene verzoenen en historische feiten herkennen kan." De Neue Freie Presse stelt ons vervolgens ten voor beeld aan twee andere staten, nl. aan Denemarken en Frankrijk. Omtrent het eerste land zegt het blad: «Ook daar woont een Germaansch volk, maar het kan de smart over het verlies van twee provinciën niet verkroppen; de wond, door de scheiding van Sleeswijk- Holstein geslagen, brandt nog even smartelijk als op den eersten dag. Wat zou natuurlijker zijn, dan dat de Denen de vriendschap zochten van Duitschland, waarop hunne geographische ligging, hunne handels betrekkingen, hunne eigene zwakheid hen als van zelf wijzen Maar daarvan willen zij niets weten; zij kunnen niet vergeten, wat zij verloren hebben zij droomen ervan, bij de eerste Europeesche verwikkeling het hun ontnomene terug te winnenbegeerig naar alliantién, wenden zij den blik nu eens naar Engeland, dan weder naar Rusland, en bemerken niet, dat ir. onze dagen nie mand het bondgenootschap met een kleinen staat zoekt, dat hem tot de grootste militaire macht van Europa in eene scbeeve verhouding zou kuunen brengen." Doch het voorbeeld van Holland zal op Denemarken niets vermogen. »En", zoo vervolgt het Oostenrijksche orgaan, «indien zulks voor dit miniatuur-koninkrijk het geval is, zou het zeker vergeefsche moeite zijn, thans uit de verzoening van Holland met België eene nuttige toepassing op Frankrijk te willen maken. Wellicht komt er een tijd, waarin ook het Fransche volk niet meer op een teruggang der geschiedenis zal rekenen, en den Duitschen nabuur zijne overwinning zal ver geven. Thans reeds zijn er in Frankrijk enkele on bevooroordeelde mannen, die zulk eene toekomst voor bereiden, en niet schromen, dit openlijk te doen." Ook het Fremdenblalt bespreekt het bezoek van Koning Leopold aan onzen vorst. Na eerst het feit zelve te hebben behandeld en het te hebben beschouwd als een blijk van verzoening tusschen Nederland en België, evenals Keizer Frans Jozef de hand der verzoe- zing heeft gereikt aan Italië's Koning, gaat het officieuse Oostenrijksche orgaan aldus voort: «Of met het bezoek des Konings van België eene speciale bedoeling verbon den is, daarvan is niets met zekerheid bekend. Doch indien er tusschen den Koning van Nederland en dien van België over politiek gesproken weid, dan kon dit slechts betrekking hebben op de bevestiging der weder- waard achtten Of waren deze woorden slechts de ruwe uitdrukking van dat onbeschaafde meisje Niettemin was Paul den volgenden morgen in Wienke's hut te vinden. De oude houthakker, een lang en ma ger man, en wiens kleeding een zonderling mengel moes was van een houtvesterscostuum en een matrozenpakjekwam hem aan den oever der rivier tegemoet. Toen Paul hem nogmaals verteld had, hoe hij het kind gevonden had, dacht de man een oogen- blik na. «Het moet wel door iemand voor meerder veiligheid in een van de manden, die gewoonlijk op het dek staan, zijn nedei gelegd en toen over boord geslagen zijn. Het komt in ieder geval niet hieruit de buurt." Paul, die half blij was dat hij Grietje niet zag, maar toch ook weer spijt erover had, vroeg niet zonder nevenbedoeling hoe het kind zich bevond. «Die is er al bovenop" sprak eene heldere stem boven hem en toen Paul naar omhoog keek, zag hij de ronde armen, de blauwe oogen en de witte tanden van het meisje in het raam. «Zij is het al heelemaal gewoon en heeft goeden eetlust, ook zonder uwe «na tuurlijke voeding. Vooruit, vader, vooruit! Zeg aan den vreemdeling, wat gij en ik denken te doen en sta daar nu geen praatjes te verkoopen." »Ja", begon de oude man verlegen«Griet meent, dat zij het kind kan opvoeden en er alles voor kan doen. En ik wil het niet tegenspreken, want ik ben haar vader. Als Griet iets op zich neemt, dan wil zijdsche vriendschappelijke relaties of op maatregelen op het gebied der handelspolitiek, teneinde op die wijze handel, scheepvaart en industrie der beide landen te bevorderen. Tegenover Europa hebben beide staten gelijke plichten, namelijk die van rustige toeschouwers bij mogelijke gebeurtenissen te blijven. Geen ernstig politicus in Nederland of België zal aan de kwaadwil lige inblazingen over Duitschen annexatielust geloof slaan. Wanneer beide staten tot bescherming hunner grenzen zich nader aan elkaar sluiten, dan voldoen zij aan een wensch van Duitschland, dat een groot belang heeft bij de zekerheid der Hollandsch-Belgische gren zen. Dubbele macht is een grootere wacht des vredes, en daarom kan eene Hollandsch-Belgische toenadering, als zij eene politieke strekking heeft, slechts van vrede lievende beteekenis zijn". Als vrij zeker mag worden aangenomen, dat het Fremdenblatt in dit artikel de denkbeelden heeft neer gelegd van het Oostenrijksche ministerie van Buiten landsche Zaken en daardoor tevens van de Duitsche regeering; als zoodanig is hare beschouwing zeker niet van gewicht ontbloot. Jl. Woensdag is er te Leeds eene algemeene ver gadering van Engelsche liberalen gehouden, onder voorzitterschap van den heer Morley, die in zijne ope ningsrede vooral wees op de zwakheid der re geering van Frankrijk, welke hij toeschreef aan de veel te ver voortgezette verdeeling der partijen. Ter wijl men het over hoofdbeginselen zeer wel eens kon zijn, gaf daar te lande verschil van meening over punten van ondergeschikt belang aanleiding tot de vorming van talrijke kleine groepen. Deze splitsing moest in Engeland worden verhinderd. In deze ver gadering werden vervolgens een paar moties aange nomen, waarbij uitbreiding van stemrecht wensche- lijk en noodig werd verklaard, terwijl dit recht ook moest worden toegekend aan vrouwen, wanneer deze in dezelfde omstandigheden waren, welke den mannen het stemrecht zouden verzekeren. Zaterdagnacht ontstond in een slop aan de Stoof- straat alhier door het omvallen eener petroleumlamp brand in een woning. De bewoner trachtte den brand met zijn bed te blusschen, wat echter eerst aan de directie der brandweer met een extincteur volkomen gelukte. 's-Heer Arendskerke. Door het bestuur der Kolen- vereeniging alhier werd Zaterdag 11. rekening gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat aan de pl m. 90 leden ruim 2000 HL. puike kolen waren geleverd, die hun vrij aan huis niet meer dan 64 ct. per HL. hadden gekost; voorwaar een uitkomst die zeer bevredigend kan worden genoemd. Heinkenszand. Vrijdagavond had op den dijk tus schen 's Heerenhoek en deze gemeente eene aanrijding van twee rijtuigen plaats, waardoor beiden naar beneden tuimelden. Beide rijtuigen werden beschadigd. Gelukkig hebben echter de personen, die zich erin bevonden, geen letsel bekomen, en dus nog minder een in een ander blad genoemd geestelijke, die er «t'ef in zat. De quaestie aan wien der beide voerlieden de schuld ligt, schijnt nog niet uitgemaakt te zijn. Tolen. Een schip, dat gisteren door den sterken stroom zijn anker moest laten vallen, beschadigde den telegraafkabel zoodanig, dat de dienst langs dezen weg gestaakt is en nu over Zieriksee plaatsheeft. St.-Maartensdijk. De hooge waterstand heeft aan den zeedijk van den Muijepolder alhier nog al schade veroorzaakt. Een gedeelte van het nieuwe werk is weggeslagen. De schade bedraagt pl. m. 200. Ond-Yosmeer. De collecte voor Java bedraagt hier 37,48%. Op het oogenblik is hier een geval van besmette lijke keelziekte (dyphteritis). Door den hoogen vloed met Noordwesten storm zijn Donderdag aan de ladingsplaats te Walsoorden en den Margarethapolder duizenden kilo's suikerbieten in de Schelde gestroomd, waardoor vele landbouwers groote schade bekomen hebben; aan dien polder lag een zink- stuk gereed voor de werken aldaar om te zinken, het welk geheel uit elkander is geslagen. Op het gehucht Zandberg nabij Graauw is een man, bezig met het trekken van appelen, uit den boom gevallen, met het treurig gevolg, dat hij eenige minuten daarna overleed. De heer G. Van Goor Jzn., pred. te Oud-Beier land, weerspreekt het bericht in de »N. Brielsche Ct.", dat hij zich stillekens te Rotterdam zou hebben doen vaccineeren. Hij looft honderd gulden uit, ter beschik king van de behoeftige poklijders te Oud-Beierland, zoodra hem de geneeskundige wordt genoemd, die durft beweren, deze vaccinatie te hebben verricht. ze het ook goed doen, geheel en al, en niet zoo maar half en half, daar houdt ze niet van." «Juist! Toe dan, vader, gij blijft altijd bij hetzelfde punt", riep Grietje op haar eigenaardigen, vroolijken toon. «Nu dan, wij zijn bereid, de zaak zoo te behandelen: wij willen het kind aannemen, wanneer gij schriftelijk verklaart, dat gij alle rechten en aanspraken erop laat varen Hoe denkt gij daarover?" Paul kwam daar ten sterkste tegen op, hoewel hij zelf niet wist waarom. «Denkt gij, dat wij er niet goed voor zullen zorgen vroeg Grietje scherp, «Dat is de zaak niet", sprak Paul met nadruk. «Maar ten eerste behoort het kind niet aan mij, zoodat ik het ook niet kan wegschenken. Het is in mijne handen gekomen als iets, dat mij is toevertrouwd en ik ben de eerste, die het na de ouders heb aangeno men. Ik houd het niet voor goed, anderen tusschen mij en hen te laten treden." Het meisje verdween van het venster en kwam een oogenblik daarna uit het huis, liep regelrecht op Paul toe en reikte hem hare krachtige hand. «Goed" sprak zij, «gij zijt toch niet zoo dwaas; als ik dacht. Vader, hij heeft gelijk Hij zal het kind niet weggeven, maar wij zullen het samen bezitten, hij en ik. Hij zal de vader en ik de moeder zijn tot de dood ons scheidt of de ware familie het opeischt, wat dankt u?" Thans zijn al de weezen in het weeshuis te Oud-Beierland ingeënt Het geval van pokken, aldaar in het diaconie-weeshuis voorgekomen, heeft een doode- lijken afloop gehad. Een veehouder te Watergraafsmeer leverde de vorige week een varken af, dat niet minder woog dan 850 pond. Sedert eenigen tijd is er te Beekbergen eene nieuwe godsdienstsekte ontstaan, die veel overeenkomst heeft met de methodisten. Allen, die zich bij deze Vereeniging aansluiten, moeten opnieuw, niettegen staande zij reeds in hunne kindsheid gedoopt zijn, gedoopt worden bij wijze van indompeling. Deze plech tigheid heeft bij nacht plaats, en naar men verneemt wordt daartoe gebruik gemaakt van een der nieuwe vijvers van de zalmkweekerij. Door het onweder van Donderdag namiddag wer den in de provincie Friesland verscheidene ongelukken veroorzaakt. Hier en daar werd vee op het land door den bliksem doodgeslagen en ontstond brand; te Dron- rijp werd een man door den bliksem gedood. Toch éen zieltje. Een voormalig ingezetene van Ursem, den laatsten tijd in Friesland wonende, moet tot de leer der Mormonen bekeerd zijn en zich gaan vestigen in den staat Utah. Bij het stormweder der vorige week is bij Huis duinen een Spaansche schoener gestrand de bemanning verliet met een boot het schip. In de bianding sloeg de boot om en alle opvarenden (7) verdronken. Hedenmorgen zou de directie der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij de werkstakers in de gele genheid stellen den arbeid te hervatten. Het vrouwe lijke werkvolk en de jongens zullen dadelijk worden toegelaten. Van de mannen worden eenige belhamels verwijderd. Men hoopt, dat hiermede de werkstakin gen voorgoed een einde zullen hebben genomen. Op Terschelling zijn aangespoeld drie lijken van zeelieden. Twee zijn reeds opgebracht; naar gissing 30 en 20 jaar oud. De zee is vol stukgoederen. Men vreest het vergaan van eene Duitsche stoomboot in de Buitengronden. Ook zijn kajuitsdeuren aangespoeld. Op eene plaat op eene der aangespoelde deuren stond: Suez Canal. Verder is aangebracht een zwaard van eene bomschuit, en heeft men netten zien drijven. Nog zijn aldaar aangedreven een witte reddingboei, gemerkt Aline Woermann. Hamburg, en ruim 70 stuks esschen riemen, gemerkt I. C. K. en S. Cameroons. De cholera is in Egypte opnieuw en wel in een dorp tusschen Alexandrië en Ramlek uitgebroken. De waarschijnlijke oorzaak is de nabijheid van de begraafplaats, uit welke het draineerwater naar het dorp stroomde. Er zijn verscheidene doodelijke geval len. De overheid neemt maatregelen om het dorp te isoleereu. Het heet nu dat de Fransche regeering den Engelschen zendeling Shaw eene vergoeding heeft aan geboden van ruim 6 millioen. Volgens latere berichten heeft het brandalarm in de synagoge te Ziwonka het leven aan 46 vrouwen gekost, terwijl 59 zwaar gewond werden. Het alarm is ontstaan doordat het kleed van een vrouw in brand geraakte. Te Gibraltar werden Vrijdagnacht drie schok ken van eene aardbeving, die elkander snel opvolgden, gevoeld. Nog een schok werd later waargenomen. De schokken hadden eene richting van Noord naar Zuid. Men verkoopt te Londen tegenwoordig «poreuze" bloemvazen en potten van terracotta, die in allerlei vormen te krijgen zijn. Zij moeten eerst eenigen tijd in het water gelegd worden. Daarna bestrooit men ze aan de buitenzijde met verschillende zaden, vult ze met water, en twee dagen later is de vaas of pot geheel begroeid met mosaclitig gras. Men zet er dan afgesneden bloemen in en het geheel is een aardig sieraad voor tafel of schoorsteenmantel. In de heden gehouden buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland waren tegen woordig de Commissaris des Konings, voorzitter, 37 leden en de griffier. De voorzitter opende de vergadering in naam des Konings en liet voorlezen het koninklijk besluit, waarbij hij gemachtigd is de Staten in buitengewone verga dering bijeenteroepen. De voorzitter wijdde daarna eenige woorden aan de na gedachtenis van mr. W. C. Borsius, die op zoo waardige wijze ons gewest in 's lands Eerste vergadering ver tegenwoordigde. De vergadering toonde door toejuiching hare instemming met het gesprokene. iw——^—i Paul stemde toe, meer verheugd over den lof van het verstandige meisje, dan hij zich zelf wel wilde bekennen. Toen vroeg zij of hij het ook wilde zien? Zeker wilde hij dat, en daar de oude man het reeds gezien, erover gesproken, het gedragen had, ja er den ganschen nacht op alle mogelijke wijzen mede bezig was geweest, besloot hij een deel van zijn kos- telijken tijd aan het houthakken te besteden en liet hen beiden alleen. Paul moest toegeven, dat het kind er goed uitzag. Hij vernam met beleefde belangstelling, dat het bruine oogen had evenals hij, dat het vijf tandjes had, en dat het voor een meisje van den leeftijd, dien zij ver moedden, een groot kind was. Hij kon maar niet be sluiten te vertrekken Eindelijk wendde hij zich, toen hij de klink van de deur reeds in de hand had, half naar Grietje om en zeide «Mag ik u nog eens wat vragen" «Nu, wat" «Waarom dacht gij, dat ik..., een dwaas was?" Het anders zoo vrijmoedige meisje boog zich diep over het kind heen en onder het voorwendsel, dat zij wat drinken voor het kind wilde halen, trok zij zich in de keuken terug, waar Paul, toen hij het venster voorbijging, de groote voldoening kon smaken, haar op een stoel te zien zitten met hare schort over het hoofd en schuddende van het lachen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2