1883. N°. 124. Zaterdag 20 October. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. -<»<2^Cit=CJbC£^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. cdinwï. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES19 October 1883. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van eer gisteren een belangrijk besluit genomen door op voor stel van den heer Vermeulen overtegaan tot de wij ziging van art. 65 der wet op het lager onderwijs. Was het tot nutoe voor hen, die eene akte 1. o. voor een der talen wenschten te verkrijgen, een vereischte, dat zij eerst de hoofdonderwijzersakte behaalden, door de beslissing der Kamer van gisteren is deze bepaling met 57 tegen 18 stemmen vervallen verklaard en zal derhalve elk (hulp)onderwijzer evenals vóór de wet van 1878 weder in de gelegenheid worden gesteld, na een voldoend examen, eene akte 1 o. voor de talen te verwerven. Wij gelooven, dat door dit besluit een groot bezwaar tegen de onderwijswet is vervallen en in strijd met den heer De Meijier, die meende, dat op tene dergelijke wijze de wet op het 1. o. broksgewijze zou worden afgebroken, meenen wij, dat zij juist in stabiliteit en in deugdelijkheid en dus ook in levensvatbaarheid heeft gewonnen. De wet toch verliest door eene wijziging als de hier bedoelde niets van hare kracht en die wijziging zelve heeft een groote grief ertegen doen verdwijnen. De bepalingdat geen taaiakte 1 o. kon worden verkregen, tenzij men in het bezit was van de hoofd onderwijzersakte, was werkelijk voor de meeste onder wijzers een groot bezwaar. Immers het komt op de plattelandsgemeenten, tot waar het middelbaar onderwijs nog niet is doorge drongen, meermalen voor, dat er een onderwijzer ver langd wordt met eene taaiakte voor lager onderwijs. En de vraag naar dergelijk onderwijspersoneel zal wel grooter maar niet kleiner worden. De zucht naar ont wikkeling en naar kennis neemt onloochenbaar toe, al gaat het misschien nog niet met de snelheid, die velen zouden wenschenen die zucht naar kennis is niet slechts een gril, een verlangen, zij wordt als het ware geboren door de verbeterde middelen van vervoer, die iederen afstand doen verdwijnen, die ook den platte landsbewoner in een oogenblik aan de grenzen brengen, welke hij niet langer aarzelt te overschrijden om aan gene zijde ervan zelf betrekkingen voor handel enz aanteknoopenwaarvoor echter eenige kennis van vreemde talen al is het maar om zich te kunnen redden", onontbeerlijk is. De wijziging der wet kan dus in eene bepaalde be hoefte voor het platteland voorzien, en hiermeê in verband biedt zich ook voor de onderwijzers een zich meer uitbreidende werkkring aan, wat, aangezien de nieuwe wet wel meer onderwijzers, maar niet meer hoofden van scholen vordert, den lust om onderwijzer te worden aankvveeken kan. Vóór hun twintigste jaar mogen de onderwijzers niet naar de hoofdonderwijzersakte mededingen en eerst, wanneer zij die verkregen hadden, konden zij voor hunne taaiakte beginnen te studeeren. Aannemende, dat daar voor twee jaren noodig waren en dat de onderwijzers akte op 48jarigen leeftijd was verkregen, dan waren de onderwijzers vier jaren verstoken van het bezit eener akte, die hun ook financieel groote voordeelen kan opleveren. Dit financiëele voordeel mag evenmin uit het oog worden verloren. De traktementen van het onderwij zend personeel zijn van dien aard, dat zij mogen ge rekend worden in de dagelijksche behoeften voldoende te kunnen voorzien. Voor iemand, die vooruit wil en niet met het bloote bezit zijner onderwijzersakte te vreden is, komen voor studiekosten evenwel tamelijk groote uitgaven kijken, die uit zijn gewoon traktement nauwelijks kunnen worden bestreden. Het bijwonen van een cursus ter verkrijging van de hoofdonderwij zersakte, het is vroeger in ons blad reeds aangetoond, eischt groote geldelijke opofferingen, vooral wanneer daaraan nog wekelijksche reiskosten zijn verbonden. Het zich bekwamen voor akte A middelbaar onder wijs, het eenige middel tot nutoe voor onderwijzers zonder hoofdakte om eene taaiakte machtig te worden, is voor de meesten onmogelijk, aangezien daarvoor op vele plaatsen een rijksdaalder per lesuur wordt gevorderd Deze groote uitgaven, noodig voor het verkrijgen der hoofdakte of voor akte A voor het m. o deden menigeen den moed in de schoenen zakken en zijne studiën opgeven; of zoo hij nog tot verdere studiën neiging gevoeldedan viel zijne keuze toch veelal op eene vreemde taal, en aangezien dit in de eerste plaats het geval was met de vlugsten, zoo gingen daardoor dikwijls de theoretisch beste krachten voor het 1. o. verloren. Om deze redenen meenen wij dat het jongste besluit van de Tweede Kamer in zake de onderwijswet goed keuring verdienten al zijn wij ook overtuigd, dat de heer Vermeulen in het minst geene sympathie koestert voor de wet van 4878, wij gelooven toch, dat allen, die het wel meenen met die wet, hem dankbaar moeten zijn, dat hij in dezen het initiatief heeft genomen. Door den heer N. M. Bosdijk alhier is aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een adres verzonden, waarin hij, om in de noodzakelijke versterking van 's lands middelen te voorzien, in bedenking geeft, de personeele belasting voor het jaar 1884 te verdubbe len en daarvan 55pct. aan het rijk en 45pct. aan de gemeenten uittekeeren. De opcenten ten behoeve van het rijk worden in dat plan van 20 op 5 teruggebracht, terwijl die voor de provincie en de gemeente, in verband met de dub bele heffing der hoofdsom, op de helft komen en dus onveranderd blijven. Voor het rijk. zou daardoor iets meer dan het ge raamde tekort worden vei kregen, terwijl het voorde gemeenten, dooreen genomen, weinig verschil met de tegenwoordig uit het personeel genoten inkomsten zou opleveren. Alleen zou de hoofdsom van ieders personeele be lasting bij dit plan verdubbeld worden. Wolfertsdijk. In de gemeenteraadszitting van Woens dagavond werd mededeeling gedaan van eene ingeko men dankbetuiging van het hoofd der school te Oud- Sabbinge voor het verbouwen zijner woning en het toekennen eener gratificatie. Vervolgens dat de geld- leening, groot 6900,was aangegaan met den heer J A. Zip te Middelburg, en dat daarop aan provisie enz. 85,67% onkosten waren gevallen. Op voorstel van den heer Van Weel werd deze som, inplaats van op onvoorziene uitgaven zooals het dag. bestuur voor stelde, gebracht op de uitgaven voor onderwijs, aan gezien de geldleening ten behoeve van het onderwijs was aangegaan. Dewijl tusschen den dood van den heer Persant Snoep en de komst van den tegenwoordigen gemeente geneesheer gedurende eenige maanden geneeskundige hulp van buiten de gemeente noodig was geweest, en daarvan de kosten hooger waren, was de post voor den gemeente geneesheer met f 450 overschreden, en werd nu de post met dat bedrag verhoogd. Alsnu werd voorgelezen eene missive van den heer De Koning uit Goes, welke daarin voorstelt overtegaan tot het vernieuwen en verbeteren van de goten aan de school te Oostkerke. De heer Van Weel meende uit het schrijven van den heer De Koning te kunnen opmerken, dat dit weik nog al groote kosten zal vor deren, daar er bij het afbieken denkelijk nog al veel zal bijkomen, en zoodoende wel een bedrag van ƒ500 tot 700 noodig zal zijn. Daar de post van on voorziene uitgaven al reeds overschreden en er dus geen geld voor beschikbaar is, stelt hij voor wel te besluiten om het werk uittevoeren, doch te wachten tot 4884. Dit wordt na eenige discussiën aangenomen. Aan den heer Weststrate werd ontslag gegeven van een kwartaal huurs eener kamer in het gemeentehuis, die hij voor de posterij gebruikte. Alsnu was de gemeentebegrooting voor 4884 aan de orde. Door de commissie van onderzoek waren eenige veranderingen voorgesteldwelke alle even als de begroot! ng zelve (in ontvang en uitgaaf op f 13867,23 werden aangenomen. Onder de uitgaven is een post van ƒ5075 voor het onderwijs. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een secretaris Er waren acht sollicitatiën ingekomen, nl. van de heeren G. E. G. Ribbius van Breskens, A. Hogenboom te Middelburg, G. A. Weide te Goes, F. W. Bal te Vlissingen, J. Van der Bilt te Domburg, M. Mieras, J. Van Damme Cz. en J. Goetheer Pz., te Wolfertsdijk. De sollicitatiën werden achtereen volgens voorgelezen, waarna de burgemeester te kennen gaf, dat G. E. C. Ribbius en M. Mieras door burg. en weth. op de aanbevaling zijn gebracht. De heer Van Weel vroeg of de burgemeester ook informatiën had ingewonnendeze antwoordde dat hij naar de heeren Ribbius en Mieras had geïnformeerd, doch de brieven niet bij zich had. De heer Van Weel zeide, dat ook hij geïnformeerd had naar den heer Ribbius en vroeg verlof een schrijven van den heer burgemees ter van Breskens te mogen voorlezen, wat werd toe gestaan, en waarbij bleek dat het schrijven over den heer Ribbius allergunstigst was. De voorzitter zeide dat het geheel met het zijne overeenkwam Daarna werd tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag was dat op den heer Ribbius 4, J. Van Damme Cz. 2 en M. Mieras 4 stem werden uitgebracht, zoodat de heer Ribbius met volstrekte meerderheid van stem men is gekozen. Tevens werd vastgesteld, dat hij 45 Nov. a. s. of zoo veel vroeger als hij kan in func tie zal moeten treden. Rilland-Bath. Nadat den geheelen nacht de woeste golven der onstuimige Schelde voortdurend den dijk van den verleden jaar ingedijkten Zimmermanpolder hadden gebeukt, bezweek hij gistermorgen omstreeks 4 uur voor de kracht van het water en stonden in een ongelooflijk korten tijd 500 gemeten lands, nau welijks éen jaar aan het woeste element ontrukt, blank. De sluiswachter met de zijnen hadden eenige bange j oogenblikken te doorstaan, vóór zij uit hunne netelige positie waren verlost. Gelukkig had hij zijn varken en zijne kippen bijtijds den vrijen loop gegeven, zoodat deze dieren zichzelven redden. Treuriger ongeval deed zich een paar uren later voor. C. v. d. G., een oppassend jongeling, wilde als naar gewoonte zich naar den dijk begeven om te krammen. Door het afloopen van het water was de weg door den polder bloot gekomen. Dien weg koos hij om den dijk te bereiken. Vóór den dijk lag eene heul, die door den sterken stroom was weggeslagen. C. v. d. G. be proefde om blootsvoets door het water te waden en den dijk te bereiken. Al tastende, met een stok in de hand, gaat hij langzaam voort, totdat opeens de grond onder zijne voeten wegzinkt en hij in de diepte verdwijnt. Nog eenmaal komt hij boven en roept om hulp, voordat hij door den sterken stroom wordt medegevoerd. De beide personen, die op den weg dit ongelukkige schouwspel bijwoonden en hem tegen de golven zagen kampen, waren niet bij machte eenige hulp aan te brengen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Uit Batli schrijft men ons hierover nog het volgende Tal van gaten bevindt n zich in den dijk, waaronder ook een zooger of zuiger, die men voor het volgende tij zooveel mogelijk trachtte dicht te maken. De op de kaai alhier liggende suikerpei en moesten het ook weer ontgelden; eenige duizenden kilo's zijn den eigenaars door het water ontvoerd. Uit Ierseke schrijft men ons Ook hier hei ft de -torm, vergezeld van lioogen vloed, eenige schade aangericht. In den ïirgdijk van den nog niet voltooiden oesterput der heeren Clifford zijn eenige gaten geslagen, zonder evenwel doorbraak te veroorzaken; de krammat langs dien dijk is voor een groot deel vernietigd. Van den heer Borel is een steenen loods, staande aan de buitenglooiing van den Scheldedijk, i. gestort en verder is van verscheidene personen eenig materieel, als oestevbakken, kruiwagens enz weggedreven, doordat het water ver op den wal stond. Te Vlissingen is door een buitengewoon hoog ge tijdewater het zeewater in de Slijkstraat en Breewater- straat tot binnen de huizen gedrongen, In de straten kon men eenigen tijd met booten varen. Te Bergen-op Zoom wierp de wind de op de markt staande tenten en kramen gedeeltelijk omver, onder steunde verder het springtij, en deed het water daar eene hoogte bereiken zooals, naar men zegt, in geen twintig jaren het geval was. Schore. De begrooting voor het jaar 1884 werd door den gemeenteraad alhier vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 5747,99%, waaronder voor kosten van onderwijs 2375, voor hoofdeüjken omslag 4600. St.-Maarlensdijk. Leest men zoo hier en daar van te hoogen waterstand in verschillende polders, door de laatste regens ontstaan, van hier kan gemeld wor den, dat men er, dank zij de verbetering ten vorigen jare in de suatie gebracht, geen last van gehad heeft, niettegenstaande de watermolen aanvankelijk weinig dienst kon bewijzen. En voorzeker zou de geloosde watermassa, in de dagen van windstilte, nog aanmer kelijk grooter zijn geweest, indien er geen stremming veroorzaakt werd door het spuien der naburige ge meente Schei penisse. Onder de vele reglementaire be palingen schijn.-n er nog geene te bestaan, op grond waarvan deze belemmering van afvoer van overtollig water uit eenig waterschap belet kan worden in tijden wanneer waterovervloed en windstilte zich tegelijk voordoen. De collecte ten behoeve der slachtoffers op Java heeft te Sint-Maartensdijk 57,45 opgebracht en te Poortvliet 66,45. Door Z. M. is aan mr. F. N. Van der Bilt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger te Middelburg. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van 31 Maart jl waarbij bepaald isdat loten in de Nederl. Staatsloterij, die met een niet uitkomen, den houders geen recht meer geven op een klassikaal lot in de daaraanvolgende loterij tegen den inlegprijs, z:jn er omstreeks 2500 klassikale loten vrij gekomen. Naar wij vernemen zijn deze thans onder de ge delegeerden eerste klasse verdeeld, met verhooging van vier gulden per lot ten behoeve van het Rijk, zonder dat bij het verkoopen dier loten of van gedeelten daar van, meer van de spelers mag gevorderd worden dan bij het plan vastgesteld is. Tengevolge dezer beschikking wordt de bate, die de Staatsloterij aan de schatkist afwerpt, nu 30,000 jaarlijks grooter. (N. R. Ct.) HH. MM. de Koning en de Koningin der Belgen met gevolg zijn Woensdagavond te 40 uren 45 minuten per extra trein aangekomen aan het Centraal station te Amsterdam, alwaar burg. en weth., de commissaris des konings, de provinciale commandant, de directeur commandant der zeemacht en andere burgerlijke en militaire autoriteiten zich tot ontvangst der koninklijke bezoekers bevonden. Op het perron stond de schutterij in twee gelederen geschaardwaarvan de muziek de »Braban?onne" en den parademarsch speelde, terwijl in de verie het geschut der oorlogsschepen donderde. Na de voorstelling der autoriteiten schreed de Ko ning, die in generaalsuniform met het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw gekleed was, langs de gelederen der schutterij, die de geweren presenteerde. Herhaaldelijk juichte het publiek den Koning met het geroep Leve Leopold toe. Na een kort oponthoud begaf de stoet zich in de gereed staande vijf hoirijtuigenden weg nemende largs den Nieuwendijk. Ondanks den regen was eene dichte menigte op de been, doch de weg der rijtuigen, die in langzamen draf reden, bleef zonder moeite vrij. Toejuichingen lieten zich aanhoudend hooren, ook toen de stoet op den Dam aankwam waar het voor de sociëteitet »De Groote Club" ontstoken bengaalsche vuur een schitterend en phantastisch licht over de opeengepakte drommen wierp Ook hier werd door de militaire muziek het Belgische volkslied gespeeld. De aanhoudende regen was oorzaak, dat de menigte spoedig uiteenging. Donderdagmorgen bezochten de Belgische Koning en Koningin het Tiippenhuis, het paleis en het stad huis. Te 42.25 kwamen onze Koning en Koningin aan het centraalstation en nauwelijks waren zij ten paleize, of onze Koning verscheen met de Koningin van België, en Koning Leopold met onze Koningin op het balkon. Zij werden met jubelkreten uit dui zenden monden begroet. Het muziekkorps der schut terij speelde de Belgische en Nederlandsche volksliederen. Des namiddags bezochten HH. MM. de tentoonstelling en te 5.35 vertrokken onze Koning en Koningin naar Het Loo. Ter eere van den Koning en de Koningin der Belgen werd Donderdagavond in den Park schouwburg een gala concert gegeven. Naar men verneemt, laat de Minister van justitie het ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt, op last van zijn voorganger samengesteld door den heer II. W. J. Sannesontvanger der registratie en domeinen te Oorschot, niet rusten. De Minister heeft nl. den samensteller uitgenoodigd zich met twee notarissen in commissie te vereenigen om zijn ontwerp met 't oog op de praktijk aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het verzoek van eenige Fransche inzenders ter Tentoonstelling te Amsterdam, om reeds vóór 31 dezer te mogen inpakken, ten einde tijdig met hunne expo sitie te Nizza te kunnen zijn, is afgewezen. Alles blijft dus in zijn geheel tot den laatsten dezer maand. Dit is zeker van groot belang voor hen, die de ten toonstelling in de laatste dagen nog wenschen te ko men zien. Tot dusver neemt de drukte er nog weinig of niet af. Kruininge. De gemeenteraad alhier benoemde gis teren, met algemeene stemmen, tot onderwijzer met akte van hoofdonderwijzer aan de school op het dorp den heer J. H. J. Bartelse, thans te Goes. Schore. Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. R. A. Breetvelt, thans <d, zoodanig werkzaam op de openb. meisjesschool te Zieriksee. De jaarwedde van het. hoofd der 2e gemésfffe school te Biervliet, dhr. P. Verhage, is met 50 gulden vermeerderd en alzoo op 800 gulden gebracht, om hem gelijk te stellen met zijne collega's in de nabuurschap. Geslaagd bij het examen te Utrecht als arts de heer H. C. M. Van Gorkom, doctorandus. Het le natuurkundig examen is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer H. L. Dominicus Van den Bussche. Op de Dinsdag te Utrecht gehouden 5e jaarver gadering van de Unie seen school met den bijbel" deelde de secretaris mede, dat er dit jaar reeds 4 4 scholen met den bijbel zijn geopend. Haar getal is thans 395 met 64350 leerlingen, terwijl de opening van 40 nieuwe scholen aanstaande is. Het getal corres pondenten bedraagt thans 679 en dat der locale comité's 86. Voor zoover nu reeds bekend, heeft de Augustus- collecte 404679, dat is ruim 100 meer dan ïn het vorige jaar opgebracht. Van 56 comité's moeten de opgaven nog inkomen. Als leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Goes zijn herkozen de heeren A. DeBruijné, .1. Schouwenburg, A. Visser, en gekozen de „heeren D. Kodde, H. M. VVierts Van Coehoorn en A. Verburg. Herstemming tusschen de heeren L. De Beste, A. Overweel, E. Kerkhoven. J. W. Van de Weert Wz., M. De Koster, F J. Boone, P. Van Dullemer en A. A, Willemse.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1