1883. N°. 123. Donderdag 18 October. 70ste i Staten-Generaal. Kerksl jke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. T entoonstellings-kroniek. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd, op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 fit., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES17 October 1883. In de gisteravond gehouden vergadering van de leden der Vereeniging »de Ambachtsschool" te Goes zijn de rekening over 1882 83 en de begrooting voor 1883/84 ingediend en goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. J. Van de Weert en ge kozen de heer H. J. Van Noppen, waarna door den voorzitter werd uitgebracht het hiervolgend VERSLAG van den toestand der Ambachts school te Goes en van de Vereeniging van dien naam over het jaar 1882/83. Een der laatste zinsneden van ons vorig v, rriag luidt; »Het aantal leerlingen bedraagt op dit oogenblik 25". «Op dit oogenblik" is een dag in de maand October van het verloopen jaar en dus in het midden van den cursus 1882/83 en wel nadat nog in de maand September gelegenheid was gegeven, om tct de school te worden toegelaten. Sedert dat tijdstip is er eene aanmerkelijke verandering in het personeel onzer leer lingen gekomen. Vóór het eindigen van den cursus hadden reeds twee hunner de school verlaten, zoodat deze, de cursus namelijk, met 23 leerlingen eindigde. Die 23 brachten het tot het einde van den cursus. Toen werd aan twee hunner het bekende diploma, met de gewone plechtstatigheid en onder den toeloop van het gewone aantal belangstellenden, uitgereikt, terwijl twee andere knapen het kunnen ook hunne ouders geweest zijn van oordeel waren, dat zij reeds voldoende vorderingen hadden gemaakt en dus ons onderwijs wel konden missen. Daar het in het laatst van Maart gehouden toelatingsexamen ons éen nieuwen leerling bracht, traden wij onze nieuwe loop baan in met juist 20 discipelen. Die 20 zijn ons even wel niet lang getrouw gebleven de een na den ander, op verschillende tijdstippen dus, evenals om verschil lende redenen, hebben er ons vier den rug toegekeerd en het is alleen aan den ruimen oogst van de vorige maand te danken, dat wij ons op dit oogenblik in het bezit van 21 leerlingen mogen verheugen, 4 minder derhalve dan in het vorige jaar op ongeveer hetzelfde tijdstip. Buitengewone redenen zoowel tot klagen als tot roemen hebben de leerlingen ons ook dit jaar niet gegeven. Indien wij hunnen ijver konden afmeten naar de door onze kas ontvangen loonen, ten bedrage van 597,93, dan zouden wij gewis reden hebben, om trotsch te wezen, doch wij willen daarvan een zeer belangrijk aandeel plaatsen op de rekening der onder wijzers, overtuigd als wij ervan zijn, dat hetgeen de vlijt der leerlingen alleen oplevert, in den regel al van zeer weinig beteekenis is. Waar wij den onderwijzers in het bewerken van het hout daarvoor onzen dank brengen hebben wij ook den onderwijzer in het teekenen in onze gedachten, als wij dien dank betuigen voor alles, wat zij overigens voor de school hebben gedaan. Bijzondere vermelding verdient de onderwijzer Brouwer voor de proeve, die hij in de zomermaanden heeft genomen met het geven van theoretisch onderwijs in het timmeren, het maken van zoogenaamde uitslagen namelijk. Het plan bestaat, om in den volgenden zomer dat onderwijs voorttezetten in overleg met den onderwijzer in het teekenen. Enkele aan de school vervaardigde voorwerpen heb ben eene zeker niet gewone bestemming erlangd. Zij werden vervaardigd op verzoek van en afgestaan aan de Vereeniging, die zich ten doel stelt, de verpleging der weezen in het huisgezin te bevorderen. Het be stuur dier vereeniging heeft daarvan en van andere geschenken bij gelegenheid van de Internationale Ten toonstelling een Bazar geformeerdwaarvan de op brengst heeft gediend tot stijving van de kas van genoemde vereeniging. Uit de rekening van onzen penningmeester is u gebleken, dat onze financiën in een alleszins gewensch- ten toestand verkeeren. Dien penningmeester hebt gij verleden jaar herkozen. Gij deedt daar zeer verstandig aan. Zoo'n penningmeesterschap is lang geen sinecure er is vrij wat drukte aan verbonden en voor baantjes van dien aard zijn niet veel menschen te vinden, vooral niet waar verlangd wordt, en dit is hier vóór alles een vereischte, dat zij goed worden waargenomen. Onder de inkomsten van onze Vereeniging bevinden zich de contributiën van hare 108 leden. Van die 108 zijn er intusschen reeds weder eenige afgevallen, maar wij geven u de verzekering, dat, ouder gewoonte, eerstdaags door ons de jacht weder zal geopend wor den, ten einde nieuwen toevoer te bekomen. Op de van tijd tot tijd gewijzigde statuten van onze vereeniging hebben wij de koninklijke goedkeuring gevraagd en ook bekomen. Ik eindig mijn verslag met eene herinnering, zonder welke het onvolledig zou zijn met den penningmeester is ten vorigen jare ook de voorzitter afgetreden en ook door u herkozen. Hij was er u natuurlijk dank baar voor en is dat tot op dit oogenblik gebleven. Namens het Bestuur der Vereeniging xide Ambachtsschool" te Goes, A. W. Van Campen, Voorzitter. De door den heer Van der Bilt La Motthe uit geschreven bijeenkomst om de oprichting eener nieuwe Harmonie te bespreken, is, blijkens de hierachter voor komende annonce, eene week uitgesteld, en nu bepaald op Zaterdag 27 October a. s. In een paar bladen komt het bericht voor dat in den watergang aan den Veerschen rijweg het lijkje is gevonden van het 14jarig meisje M.S. H. uit Mid delburg, dat nu reeds sedert Vrijdag 5 October wordt vermist. Van het vinden van een kinderlijkje is noch hier noch in Veere iets bekend, zoo schrijft de Midd. Ct., en het bewuste meisje is nog steeds niet gevonden. De politie liet in het Politieblad het signalement van het vermiste kind opnemen, enkele slooten werden onderzocht maar tot nutoe hoorde men niets. Het kind is 's avonds bij aankomst van den laatsten trein aan het station te Middelburg gezien, daarna sloeg het den weg langs het kanaal in, terwijl het later nog in Vlissingen moet geweest zijn. Wie dus iets weet, dat de politie verder kan brengen op het spoor van het verloren kind, vei zuime niet, hoe gering het ook moge wezen, om daarvan aan de politie kennis te geven. Want het is toch zonderling dat een kind zoo ge- ruimen tijd kan weg zijn zonder dat men iets naders hoort, en het zou schandelijk wezen tevens, wanneer niet alles werd aangewend wat slechts mogelijk, is om het weer te vinden. De examens bij het vak der posterijen zullen aanvangen 13 November a. s. Tot de commissie be- hooren o. a. de heeren L. C. baron Van der Feltz inspecteur der posterijen te Arnhem, en W. J. Van Gorkomschoolopziener te Gues. Door den Minister van Waterstaat, H. en N. is bepaalddat de Rijkstelegraafkantoren met de kust lichten en vuurtorens telephonisch zullen verbonden worden, teneinde aan in nood verkeerende schepelingen zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen doen toekomen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is o. m. aangenomen het wetsontwerp tot naturalisa tie van Eduardus Van Hootegem. Ter uitvoering van een besluit van ingelanden van het Waterschap Poortvliet tot verbetering van de bestaande uitwatering van dat waterschap, heeft het bestuur van dat lichaam een gedeelte van het tot het kroondomein behoorend perceel bouwland Poortvliet noodig, benevens de daarlangs loopende waterleiding, samen groot 2.15 aren. Het bood voorde gezamenlijke oppervlakte f 38,35. Deze prijs, overeenkomende met nagenoeg f1800 per hectare, mag, omdat de grootste helft van het verkochte uit het water bestaat, zver hoog worden genoemd; de regeering heeft daarom be krachtiging van dien onderhandschen verkoop voorge steld. Ierseke. Zondagavond is bij den burgemeester aan gifte gedaan van een diefstal van eene portefeuille mét 65 ten laste van een tapper alhier. De verdachte werd dadelijk gearresteerd doch in weerwil van een streng onderzoek, den volgenden morgen voortgezet, werd het vermiste noch bij bedoelden persoon noch elders gevonden. In den namiddag verschenen de officier van justitie, de rechter-commissaris jlir. mr. Van der Lecq de Clerq en een griffier der Middelburg - sche rechtbank, doch ook zij waren niet gelukkiger. De gearresteerde is wegens gebrek aan voldoend bewijs weer vrijgelaten. Heinkenszand. Tot wethouder alhier is gekozen de heer P. Van den Dries. De collecte voor de slachtoffers op Java heeft te Wolfertsdijk opgebracht 36,53. Een herdenking van de Unie van Utrecht en een herinnering aan de scheuring met België vallen toevalliger wijze dezer dagen samen. Ook door een scheuring van Noord en Zuid door het besef althans dat een samengaan op den duur onmogelijk was, werd de Utrechtsche Unie noodzakelijk. Die Unie zelf was een soort van staatsverdragdat meer dan twee eeuwen lang tot bewijs strekte dat hetgeen van nature bijeen behoort, ook niet gescheiden kan worden, hoe zwak de band moge zijn, die moet bindenhoe onbeholpen het regeerstelsel, dat samen werking moet waarborgen. En later, toen Noord en Zuid weder vereenigd werden, toen bleek omgekeerd, dat een stelsel, berekend op innige samensmelting en anderdeels ingericht op wederzijdsche concessiën, niet voldoende is om tot samenwerking te leiden waar de eenheid van denken en willen van nature ontbreekt. Maar nu wij in dezelfde dagen de grondlegging van het Noord-Nederlandsche volksbestaan herdenken en den Koning van België binnen onze landpaden ontvan gen blijkt toch dat wij verder zijn dan vóór drie eeuwen en verder dan in den aanvang dezer eeuw De vijandschap tusschen de volken is uitgewischt wat uiteengaatstaat niet meer gewapend tegenover elkander, gaat ook niet meer naast elkander zijns weegs met den wrok in het hart, maar gunt elkaar volgaarne een plaats in de rij der natiënmet warme belang stelling en sympathieke waardeering wederzijds ver vuld. Op die goeie verstandhouding tusschen twee volken komt het bezoek van den Belgischen Koning het zegel drukken. Is het dan vermetel te hopen, dat in niet te verre toekomst een tijd moge dagen, dat uniën en alliantiën overbodig zullen blijken maar dat de volken en de vorsten in de overtuiging der eenheid van aspiratie n en eenheid van belangen, ook waar verschillende we gen gevolgd worden, den hechtsten band tusschen de natiën vinden? Vaderl Door wijlen den heer N. Van der Straal is aan de weesinrichting te Neerbosch een legaat vermaakt groot 5000, vrij van rechten. De zilveren medaille wegens 24jarigen trouwen militairen dienst is uitgereikt aan den sergeant-majoor Maas en de bronzen medaille aan den adj.-onderofficier Naerebout, beiden van het garnizoen te Bergen-op Zoom. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd de conclusie der commissie betreffende het Adderrapport, tot dank zegging aan den Minister, aangenomen, na verwerping met 32 tegen 26 stemmen van een voorstel-Lieflinck om daarbij den wensch uittespreken om maatregelen te nemen ter voorkoming van eene herhaling der ramp. De Minister van Marine wees erop dat reeds voldoende aanschrijvingen aan de kommandanten zijn gericht en de commissie constateerde, dat in haar rapport vol doende wenken voorkomen. Ook is aangenomen het krediet van 30,000 gulden voor hulp aan de Varna. De heer Van Wassenaar van Cat wijk bracht daarbij hulde aan prof. Buijs Ballot en de kloeke Noordpoolvaarders. Na een uitvoerig debat is aangenomen het suppletoir krediet voor onderwijs-uitgaven. De Minister Heemskerk legde geene verklaring af, wat de Kamer van hem ten opzichte der onderwijswet te verwachten had, doch opende haar het uitzicht daaromtrent zijne plannen te vernemen bij de behan deling der begrooting voor 1884, indien de vraag dan aan de orde wordt gesteld. Heden komt o. a het voorstel-Vermeulen aan de orde. Waarde. De can iidaat F. Van Lennep heeft voor het beroep naar de Herv. gem. alhier bedankt. Waarde. Nu het plan van enkelen, om den heer Akker huis als godsdienstonderwijzer hier te beroepen, mis lukt is (genoemde heer is niet eens in het bezit ecner akte) wenscht inen langs een anderen weg toch het doel te bereiken. Men zou zich thans vergenoegen met hom te gebruiken als voorlezer of oefenaar, als er geen godsdienstoefening wordt gehouden door een predikant. Moet men zich niet verwonderen over de lichtgeloovigheid van het volk dat schijnt te denken, dat men van rozengeur of maneschijn kan leven? Rilland-Bath. Bedankt voor het beroep der Ned. Herv. gemeente alhier door den heer D. J. Kar res, cand. te Amsterdam De heer J. II. J. Bartelse alhier heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer te Urk bedankt. De keuze voor Kruininge, waar hij no. 1 op de voordracht staat, wordt dus niet, zooals elders gemeld is, door zijne benoeming te Urk beperkt. Benoemd tot hoofd der school te 's-IIeerenhoek de heer N. Pols van Wissekerke. Bij beschikking van den Min. van Pinnenl Zaken is o. a. benoemd tot plaatsvervangend lid in de com missie, belast met het afnemen der examens M. O. voor de Hoogduitsche taal, de heer F. G. De Liefde, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg Gisteren is door de arrondissements-rechtbank te Middelburg o. a. veroordeeld: P V., 32 j., werkman te Ellewoudsdijk, wegens openbare dronkenschap, bij herhaling gepleegd, tot 21 dagen gev. en verder op zending gedurende 3 maanden naar een rijkswerkin richting. In de Maandag gehouden terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het hof uitspraak gedaan in het appèl van den Staat, der Nederlanden tegen de curators in het faillissement van de firma P.ncoffs en Kerdijk, ingesteld tegen een vonnis der arrondissements-rechtbank te Rotterdam, waai bij ap pellants vordering om in dat faillissement te worden erkend als crediteur voor de kosten, veroorzaakt door de behandeling der strafprocedure tegen Pincoffs voor den Hoogen Raad, is ontzegd. Het vonnis der recht bank is door het gerechtshof bevestigd. Alle polders, naar men aan de L. Ct. meldt, die door molens bediend worden, hebben nog te veel water; in enkele laaggelegen polders staat het op het land, doch de toestand is niet zóo dat er ergens vee op stal behoefde gehaald te worden. De molens heb ben juist zooveel wind gehad om het ergste te kun nen loozen. Ilieibij behoeft niet vermeld te worden dat het toenemend aantal polders, die door stoomge maal bediend worden, van te veel water geheel be vrijd zijn. Tengevolge daarvan eten de koeien dan ook nog niet met vijf monden, maar met een, of, ge lijk de boer zich evenals andere menschen over het vee uitdrukt, met een bek, en zij vertrappen het gras nog niet met de pooten, Voegt hierbij dat allerwegen nog het weiland, bij eene gezonde kleur, gras genoeg aanbiedt en nog niet éene koe behoeft te zoeken om zijn buik vol te eten, zooals de boer ook zegt. XXI. Amsterdam, 15 Oct. '83. Nog een paar brieven, mijne lezers, en het zaakje is bekeken. Hetgeen mij op het hart en op de tong ligt, moet er af; vooreerst een woord van teleurstel ling over het in duigen vallen van het feest. Welk feest? hoor ik u vragen. Wel, de buitenlandsche commissarissen zouden, uit pure dankbaarheid voor de hun te beurt gevallen ontvangst, medewerking, vriendschap enz. enz. aan jury-leden, de pers en nog eenige genoodigden een banket aanbieden, waarvoor een 600 invitaties werden uitgeschreven en dat circa 20,000 francs zou kosten. De graaf De Saint Foix, consul generaal van Frankrijk, was eere-voorzitter en begaf zich naar Parijs om de eerste artisten van de groote Opera en het Theatre Francals voor die gelegen heid te engageeren. De avond zou nl. bestaan uit een dramatisch gedeelte, een souper en een bal en het feest zou alle vorigen in luister overtreffen. Ik behoef u niet te zeggen hoe onze jeunesse doréericli spitste en hoe de bloem onzer jufferschap voorname lijk daar zou schitteren. Zooals ik zeide komt er echter niets van. De reden moet zijn dat de Fransche artisten te hooge eischen stelden (ik heb gehoord van 3000 francs per hoofd). In een paar mijner brieven sprak ik u over brand kasten, zoo van binnen- als buitenlandse!» fabrikaat. Laat mij die studie vervolgen en u, nevens de IIol- landsche en Engelsche kasten, thans eens wijzen op een Fransch product, nl. van Pierre Haffner te Parijs, welke ik met de grootste belangstelling in hijzonder heb gadegeslagen; in de eerste plaats die, bekleed met hout, in den vorm van een sierlijk meubelstuk. Deze trekken daardoor minder de aandacht van heeren liefhebbers dan andere. Ik geloof hier ook eene nieuwe vinding als uitmuntend te kunnen prijzen, nl. die, waarbij twee brandkasten als het ware in elkan der zijn geplaatst met eene tusschenruirnte van een 20 c.M. Zeer doelmatig vond ik ook een nieuw model van slot, dat, als men den sleutel slechts éénmaal omdraait, met geen mogelijkheid kan opengestoken worden, zooals in den regel bij sluitingen eenvoudig op «dagslot" het geval is. De firma Haffner verwierf talrijke medailles, o. a. op de tentoonstelling te Phila delphia de hoogste onderscheiding. Eene aanvulling op eene reeds door mij gedane beschrijving acht ik noodig. Bij gelegenheid van het vorstelijk bezoek heeft H. M. de Koningin o. a. 'stil gestaan bij de keurige spiegel-étalage van onze stad- genooten, de firma G. Dorens. De aandacht viel op de keurige damversiering met ingelegd uurwerk, de kolos sale spiegel met kunstig bewerkte lijst, die iedereen voor metaal aanziet, een meesterstuk in elk opzicht, terwijl over 't geheel de artistieke bewerking in ver schillende stijlen, historisch-getrouw gevolgd, werd geprezen. Het spiegel-kabinet van Dorens is dan ook wel eene waardige entiee van het hoofd-gebouw. Begeven wij ons thans weder eens in den tuin, dan moet ik uwe aandacht vestigen op een kunstwerk, dat zooeven voltooid isik bedoel de monumentale fontein voor het paviljoen des Konings. De smidskunst verrijst als 't ware, evenals die der goud- en zilver smeden, uit hare asch, getuige in het hoofdgebouw de prachtige preekstoelti'ap (Belgisch werk eere diploma), getuige ook de bedoelde fontein in gotischen stijl, geheel in gesmeed ijzer uitgevoerd, naar een ontwei p van den architect P. J. H Cuijpers alhier, door de firma G. J. Vincent en Co. te Schiedam. Boven een rond bekken van ongeveer 4 meter door snede verheft zich een holle zuil, waardoor het water in acht sierlijke stralen in het bekken stort. Deze 4 meter hooge zuil draagt een met bladen gesmeed

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1