1883. N". 121. Zaterdag 13 October. Financiëele Politiek. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Kunst, Wetenschap en Letteren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Sinds 6 jaar staat Nederland, in financiëelen zin, op eigen beenen. De zoogenaamde «bijdragen van Indië" hebben in 1877 tot een bedrag van 2,300,000 voor de laatste maal 's lands kas gestijfd. Als men over den financiëelen toestand van ons land spreekt, moet men deze omstandigheid niet uit het oog verliezen. Men zal dan de zaken niet zóo donker inzien als stond een staatsbankroet voor de deur. Er is op den dienst van den staat een tekort, voor zeker. Maar niet daarover moet men zich verwonderen, maar veeleer over het feit datondanks het weg vallen der, trouwens onrechtmatige, Indische potjes, op dit oogenblik niet een veel grooter tekort bestaat. Het is dan ook merkwaardig hoe in de laatste jaren de gewone middelen des rijks zijn geklommen. In 1877 zooals wij opmerkten het laatste jaar van de Indische bijdrage was het cijfer van 's rijks gewone ontvangsten 99,723,821 in 1878 100,848,941 in 1879 103,503,169, in 1880 107,619,263, in 1881 111,179,716. in 1882 111,242,855. Men zieter is voortdurende rijzing geweestin den tijd van 5 jaren de belangrijke som van 11% millioen gulden. Dat er desniettemin een tekort is ontstaan is het natuurlijk gevolg van de ontzaglijke uitgaven, door den Staat in de laatste jaren gedaan. Toch zou bij eene betere en billijker regeling van ons belastingstelsel dit tekort er niet z.jn. Ja, zelfs het bestaande gebrekkige stelsel zou wellicht in de behoeften kunnen voorzien. Wanneer men de uitkomsten der laatste twintig jaren overziet, dan treft het hoe de opbrengst van de indirecte belastingen en de accijnzen naar evenredigheid veel meer is gestegen dan die van de directe, ook al laat men buiten berekening de in dien tijd verhoogde successierechten. Het personeel b. v. is in de laatste twintig jaren gestegen van 7 millioen tot 8% millioen, de grond belasting steeg in al dien tijd slechts zes ton. Die stijging wijst op eene gebrekkige regeling of ontdui king en staat niet in verhouding tot den toenemen- den bloei des lands. Ieder weet dan ook, dat b. v. bij het personeel in den regel wordt betaald naar eene denkbeeldige huurwaarde, steeds lager dan de werke lijke, dat op groote schaal onjuiste opgaven worden gedaan die niet behoorlijk worden nagegaan, dat er veel te lichtvaardig oninbare posten worden aange nomen enz. Van hoeveel beteekenis eene herziening der grond belasting zou wezen behoeft geen betoog, nu reeds sedert geruimen tijd de herziening der belastbare waar den aan de orde is. Men zou evenwel de vrijstelling van de grondbelasting voor nieuwgebouwde panden gerustelijk kunnen laten vervallen. Bij de ontzaglijke uitbreiding, die de meeste steden in ons vaderland ondergaan, zou bet vervallen dezer vrijstelling een aan merkelijk verschil ten bate der schatkist wezen. Deze vrijstelling, die in het leven was geroepen om den bouw- lust aantemoedigen, heeft een ander uiterste in het leven geroepen: bouwspeculatie. Menige rij van die smakelooze, in elkander geflanste huizen in de uitbou- wingen onzer groote steden hebben wij te danken aan die wettelijke bevoordeeling. Zij is het lokaas dat door zoogenaamde architecten, die met behulp van hypotheek eenige huizen uit den grond hebben getoo- verd, aan de huisjesmelkers met in den regel goed gevolg wordt aangeboden. Moet de staatsloterij op onze begrooting van inkom sten gehandhaafd worden, dan zou men toch wel haar veel rijker baten voor de schatkist kunnen laten af werpen dan ruim 4 ton. En boven en buiten dit alles blijft dan nog het kapitaal in portefeuille te belasten over. Men noeme haar coupon-, kapitaal-, effecten-, inkomstenbelasting, het is om 'teven, als slechts aan de onbillijkheid een einde kome, dat het inkomen van den eenen aard vrij, dat van anderen aard belast zij. Thorbecke en Blussé hadden indertijd zeer goed voorzien wat nu gebeurt, dat we nl. staan voor een tijdelijk tekort. Daarom was hun voorstel om eene rijksinkomstenbelasting te heffen zoo doeltreffend en begingen de liberalen zulk eene groote fout door dat voorstel niet met algemeene stemmen aan te nemen. Evenwel, men behoeft thans niet zulk een gedruisch te maken alsof ons land in den afgrond van onafge broken tekorten ware verzonken. Het heeft soms den schijn alsof er vaderlanders zijn, die dat zoulen wen- schen. De Standaard b. v. heeft zich met eene soort wellust er in vermeid dezer dagen te doen uitkomen, dat er nu dan toch een einde aan die stijging der rijksmiddelen was gekomen. Het heeft den schijn of dit blad zich er bijzonder aan geërgerd heeft, dat jaar op jaar de draagkracht der natie sterker bleek dan men wel dacht. Eindelijk, zegt het blad met een zucht, eindelijk is het tot staan gekomen 1 Ja, dat is zoodit jaar zal de opbrengst der mid delen des rijks zeer waarschijnlijk beneden de raming blijven, en zeer waarschijnlijk hebben wij dus dit jaar en een volgend jaar een gevoelig tekort. Dit heeft evenwel bijzondere oorzaken, waarvan de voornaamste zeker zijn de kwijning van den handel en de gevoelige slagen aan den landbouw toegebracht. Het is zeer wel mogelijk, dat in 1884 de opbrengst der rijks middelen verre de raming overtreft. Evenmin dus als men zich al te bezorgd behoeft te maken over het te tekort, behoeft de Regeering hare toevlucht te nemen tot het voorstellen van schadelijke belastingen, tot welke soort ongetwijfeld de invoer rechten behooren. Dat het Ministerie-Heemskerk daar toe niettemin overgaat, is wel een bewijs hoe dit kabinet wel degelijk de reactie veitegenwoordigt. De Regeering stelt voor de invoerrechten op graan en hout weder intevoeren, het invoerrecht op de thee te verhoogen en den accijns op het gedistilleerd te verzwaren. Daarnevens wordt een greep gedaan in het stelsel van de directe belastingen, een greep die de verbazing over het financieel beleid dezer regeering ten toppunt voert. Men mag de financiëele plannen van het kabinet- Heemskerk met recht omwentelingsplannen noemen. Aan de eene zijde een breken met het stelsel van vrijen handel, aan de andere zijde het totaal in de war brengen van de geldmiddelen der gemeenten. Dat de Regeeiing voorstelt 20 buitengewone opcen ten op het personeel te heffen is nog te begrijpen, maar het is totaal onmogelijk zich voortestellen hoe zij er toe kon komen eene buitengewone heffing van 12 opcenten op het successierecht voortestellen en om 7s van het personeel aan de gemeenten te ontnemen. Vooral omdat het eene tijdelijke voorziening geldt zijn die voorstellen zoo vreemd. De familie's, die toe vallig in 1884 veel sterfgevallen hebben te betreuren, zullen eene extra premie aan de schatkist hebben te betalen. En om voor 1884 in het tekort der schat kist te voorzien, zal men de huishouding der gemeen ten en al de begrootingen voor 1884 even totaal onderstboven werpen. De Regeering wil twee millioen personeel aan de gemeenten ontnemen. Zij moeten dan maar zien door opcenten op de ongebouwde en gebouwde eigendommen in het ontbrekende te voor zien. Er zijn een aantal gemeenten, die dat ongetwij feld niet kunnen en die dus tot andere heffingen de toevlucht zouden moeten nemen. Misschien is dit alles zeer hooge financiëele politiek In de eerste plaats zou het ministerie-Heemskerk kunnen speculeeren op de ontevreden fabrikanten, die om bevoorrechting voor hun bedrijf vragen, ten koste van het algemeen belang. Door de vlag van het pro tectionisme te hijschen, denkt het ministerie waar schijnlijk hun steun te verwerven. Maar dan gelieve men te bedenken, dat het beschermen van meelfabri kanten en houthandelaars niet voldoende is; dan moeten alle takken van nijverheid bevoorrecht worden, ten nadeele van de algemeene verbruikersdan moet langs de grenzen het aantal slagboomen verhonderdvoudigd worden, ja wij zien niet in waarom dan de gemeenten niet het goede voorbeeld zouden volgen en de oude accijnzen herstellen. In de tweede plaats zou het ministerie-Heemskerk, door de gemeenten tot hoogere belastingen te drijven, in de hand werken van hen die onophoudelijk uit roepen, dat de «weelderige" scholen ons naar het bankroet van gemeente en staat leiden. Maar al stond politieke berekening niet met deze financiëele politiek in verband, om het beginsel alleen reeds verdient zij ten hoogste afkeuring. De regeering die leukweg, met een paar woorden ter toelichting, zulk eene omwenteling in reactionairen zin in ons financiewezen voorsteltmaakt zich eenvoudig on mogelijk. het initiatief van 5 kamerleden hebben wij het dat het financieel evenwicht vermoedelijk zin, althans voor 1884, zal bereikt worden. Aan te danken, in anderen GOES12 October 1888. Omtrent de Internationale tentoonstelling van oesters te Londen verneemt de heer Bottarmanne te Bergen-op-Zoom nader dat tengevolge van de moeilijk heid om eene juiste omschrijving der drie klassen, nl Natives, Seconds en Commons te geven, de artikelen 2, 3 en 5 van de publicatie van 24 Sept. eenige wij ziging hebben ondergaan. Art. 2 luidt nu als volgtDe ter mededinging in te zenden oesters moeten als eerste, tweede of derde klasse aangegeven worden, en geen inzender mag de zelfde soort oesters voor meer dan éene klasse aangeven. Aan art. 3 is toegevoegd de bepaling, dat de in te zenden oesters reeds vóór 1 Juli 1883 op de gronden van den inzender moeten zijn neergelegd. In art. 5 is ingelaschtdat ook de plaats, waar de ingezonden oesters geboren zijn, moet opgegeven wor den in den brief bedoeld in dit artikel. Yoor de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan (joor het overlijden van mr. W. C. Borsius, worden als candidaten genoemd de lieeren J. II. O. Heijse, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, en mr. J. Moolenburgh, notaris te Zierikzee. Blijkens de in de St.-Ct. medegedeelde lijsten van het aantal «vergunningen" in de verschillende gemeenten des Rijks over 1882 was dat aantal pro- vinciesgewijs voor Zeeland 1654. Totaal voor het rijk 33,287 vergunningen. Ingetrokken werden in onze provincie 7 vergunnin gen, totaal 679. Yoor het vergunningsrecht werd betaald in Zeeland f33,597.75, totaal over het geheele rijk f889,305.91. 's Rijks middelen hebben in September opge bracht 9.703.086,52%, tegen 9.782.676,35% in September 1882. Een twaalfde der raming bedraagt 8.659.931,19. Gedurende de eerste negen maanden des jaars was de opbrengst 75.445.886,81. De raming over dit tijdvak bedraagt 77.939.381,25. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Nederl.- Indië is den 2den dezer de 1ste luitenant der infan terie L. Thonus (gedetacheerd van het leger hier te lande) in Atjeh gesneuveld, maar hebben onze troepen, onder aanvoering van den kolonel-commandant Dem- meni, succes behaald. (St.-Ct De Provinciale Staten van Noord-Brabant heb ben gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal den heer J. T. Smits Van Oijen, burge meester van Eindhoven, met 35 van de 61 stemmen. De heer J. Bluyssen bekwam 23 stemmen. Het «Dagblad" verneemt dat de Erfprins en de Erfprinses vanBentheim Bentheim in de volgende maand een bezoek zullen afleggen bij den Koning en de Koningin op «Het Loo". Zooals men weet, is de Prinses de oudste zuster van H. M. Ter eere van den Prins zou alsd in op Zr. Ms. domeinen een groote jachtpartij plaats hebben. Men verneemt dat het Utrechtsche studenten korps een banier doet vervaardigen, die, na eerst bij de eerewacht te paard gediend te hebben, bij de uit geleide aan IIH. MM., aan H. M. de Koningin als aandenken zal worden aangeboden. Verder verneemt men, dat a. s. Maandag alle openbare en bijzondere scholen gesloten zullen zijn en dat netgens op de werkplaatsen gearbeid zal worden, zoodat als 't ware de a. s. 151e October te Utrecht als een feestdag beschouwd zal worden. Het Belgische Koningspaar zal Dinsdag 16 dezer van Brussel rechtstreeks naar Amsterdam vertrekken, waar HH. MM in het Paleis hun intrek nemen. Den volgenden dag r. izen HH. MM naar het Loo en keeren 's avonds te Amsterdam terug. Donderdag 18 brengen de Koning en de Koningin een bezoek aan de ten toonstelling, Vrijdag 19 ontvangen zij te Amsterdam een tegenbezoek van H1I. MM. onzen Koning en onze Koningin en op Zaterdag 20 is het vertrek naar Brussel bepaald. Z. M. de Koning heeft den Minister van Marine gemachtigd om aan de zeemiliciens der lichting van dit jaar, naarmate zij voldoende geoefend zijn, onbe paald verlof te verleenen. Yoor de noodlijdenden in Indië was tot Woens dag 317 575 ingekomen. Aan de pl. commissie te Batavia is weder 45 000 overgemaakt, in het geheel dus 360 000 Heden zou de hoogste raad van de internationale jury van de tentoonstelling te Amsterdam bijeenkomen, ten einde de vele vergissingen en klachten over de belooningen, door den hoogsten raad der jury toege wezen, te onderzoeken. Eergisteravond kwam ook op het meteorologisch instituut te Utrecht het telegrahisch bericht, dat de «Dymphna" te Vardoe is binnengeloopen. Den 2en Augustus, den dag dus nadat de Varna-expeditie het had verlaten, was het schip losgekomen, echter met gebroken schroefas. Men ondervond nog groote belem - mering van het ijs, tot den 13en September. Door een hevigun wind afdrijvend, te midden van ijsschotsen, werd den 21 en de mond van de Kara-zee bereikt. Den 25en geraakte het vaartuig, met stormweer, geheel uit het ijs. Met dit schip komen de daar aan boord aehterge - laten instrumenten, het grootste gedeelte der resultaten op zoölogisch gebied en particuliere goederen van de leden der expeditie terug. Dit bericht werd dus, zoowel met het oog op het behouden thuiskomen van de Deensche kameraden als op het niet verloren gaan der genoemde artikelen, met blijdschap ontvangen. TWEEDE KAMER. De discussie werd gisteren voortgezet over de artikelen 7 en 8 der gestichtenwet. De minister wijzigde ze zoodanig, dat de jongens gevangenis te Ommen in plaats op den Kruisberg en het jongensopvoedingsgesticht op den Kruisberg in plaats te Ommen zal gevestigd worden. Het amendement van den heer Yan Eek tot ver plaatsing der bedelaarsgestichten naar HoornYeere en Leeuwarden werd verworpen met 64 tegen 7 stemmen. Het amendement tot verplaatsing van de gevangenis te Leeuwarden naar Leiden verviel daarmede. Het amendement om de gevangenis te Amersfoort voor vrouwengevangenis te bestemmen in plaats van die te Eindhoven werd verworpen. Be artikelen 7 en 8 van het regeerings-ontwerp werden dus, behoudens de verandering van Ommen en den Kruisberg, onveranderd aangenomen. De gestich tenwet is daarna in haar geheel aangenomen met 70 tegen 1 stem, tegen de heer Yan Eek. Maandag an dere ontwerpen. Het ontwerp tot bekrachtiging van kredieten ge opend boven de Indische begrootingen voor 1881, ten bedrage van ruim 5 millioen, is daarna met 34 tegen 28 stemmen verworpen. Dinsdag is de behandeling van het «Adderrapport" aan de orde. Ds. J. Post alhier komt voor op het zestal voor de vacature te Wageningen. Sint-Aniialand. Alhier is met eenparige stemmen tot predikant heroepen ds. P. Segboer te Hoogvliet. De heer J. H. J. Bartelse, onderwijzer aan school B alhier, ontving gisteravond bericht van zijne be noeming tot len onderwijzer aan de openb. lagere schooi te Urk, op eene jaarwedde van 1000. Rillaud-Bath. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag werd besloten voor de school een onder wijzeres inplaats van een onderwijzer opteroepen en het traktement voor haar met 50 te verhoogen en alzoo op ƒ650 te brengen. De commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren of de akte van bekwaamheid in het handteekenen, bedoeld in het Kon. besluit van 3 Aug. 1879 (Stbl.no 148) voor het jaar 1883 zal zitting houden te Amsterdam. De aardappeloogst is in de provincie Groningen zoo overvloedig als men zich in jaren niet herinnert. De opbrengst is zoo gunstigdat een stuk grond waarop verleden jaar 15 HL. werden gewonnen, thans 100 HL. oplevert; alzoo een meer dan 6-voudige opbrengst. Deze getallen zijn geene uitzonderingen maar gaan overal door. De prijzen zijn dientengevolge laag. Puike jammen kunnen niet meer dan 1,80 tot ƒ2 de HL Engelsche niet meer dan 1 opbrengen. De Engelsche aardappel wordt thans als varkensvoeder gebruikt. Vele aardappelboeren staan hun deugdzame waar niet voor zulke lagen markten af en leggen ze op hoopen, om er in het voorjaar of op een gunstig ooj^nblikniede^^ De voorstelling van «Het Nederlandsch Tooneel" op Woensdag jl. deed ons in de eerste plaats kennis maken met het oorspronkelijk tooneelspel van den heer Jan C. De Vos, getiteld «Suzanne". Zij, die meen den, dat onze hedendaagsche schrijvers geen goed tooneelstuk meer konden schrijven, zullen, na een op voering van «Suzanne" te hebben bijgewoond, hopen wij, voorgoed van die dwaling genezen zijn. Het stuk te ontleden zou onze ruimte niet gedoogen en het zou ook slechts een flauwe schets kunnen zijn van wat het stuk werkelijk is. Men moet het ten tooneele hebben zien voeren, zooals wij het Woensdagavond zagen vertolken, om te begrijpen wat er in zit. Wij gelooven dan ook gerust te mogen beweren, dat de heer De Vos met dit tooneelstuk zijn naam als tooneel- schrijver heeft gevestigd en de krans, hem na afloop door den heer Z. D. Van der Bilt la Mottlie namens de rederijkerskamer «Aurora" alhier overhandigd, was voorzeker een welverdiende hulde zoowel aan den tooneelschrijver als aan den acteur, want ook het spel van den heer De Vos, evenals dat van mej. De Groot en van mevr. BurlageVerwoert, liet niets te wen schen over. Ook het blijspel «Kleine handen", een stuk van den echten Franschen stempel, voldeed uitstekend en bracht

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1