BOUWLAND, DIENS INBOEDEL, Laatste en teiegraphische berichten. Ingezonden Stukken. 313e Staatsloterij, 5e kl. Burgerlijke Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. Liefdadigheid. Marktberichten. ff Advertentie!!. Uit de hand te koop op Vrijdag 12 October 1888, verkoopen: dige lage loonen wel kon missen, Zij drongen hem buiten het gebouw en bielden daarna met den arbeid op. Meer dan 400 personen loopen zonder werk langs de straten. Gistermorgen was de toegang tot de we verij gesloten. Ook onder de spinners hoort men uitingen van ontevredenheid, en het zou niemand ver wonderen, indien zij spoedig met de wevers gemeene zaak maakten. Zondagavond te tien uren had er in de Salie des Pas-Perdus van de mairie te Lyon eene ontploffing plaats. De gasvlammen in de gangen van het gebouw werden er door uitgedoofd en een muur is beschadigd. Gelukkig is geen enkel persoon gedeerd geworden. Bij onderzoek heeft men overblijfselen van ontplofbare stoffen gevonden, die deel moeten hebben uitgemaakt van een met ijzerdraad omwonden patroon. Er is geen enkele aanduiding, waardoor men den dader of de daders op het spoor kan komen. Bij Spurn is een Engelsch stoomschip in brand geraakt. Het voorste gedeelte sprong in de lucht en vier mannen kwamen daarbij om het leven. Bij het instorten van een huis te Rouaan zijn twee kinderen omgekomen. Een schoenmaker in Engeland erfde 4 jaren ge leden 18000 gulden. Thans is hij doodarm overleden; de man was aan de drank geraakt en onmatigheid was de oorzaak van zijn dood. De zoon van den Griekschen gezant te Parijs, prins Mavrocordato, beproefde een revolver, dien hij pas gekocht had. Bij ongeluk ging hem een kogel door het lijf en de jonge man gaf na een vreeselijk lijden den geest. Verleden week ontstond onder de beursbezoe kers te Bordeaux een paniek door het ontploffen Aan twee flesschen, gevuld met kruit en lood, die bij de deur der bibliotheek door een misdadige hand waren geplaatst. Ten einde meer ongelukken te voorkomen trachtten eenige personen een derde flesch vóór de ontploffing weg te nemen, toen ze jnist uit elkander sprong en enkelen van hen blesseerden, De daders heeft men nog niet op het spoor. Een koopman te Manchester eischt van de Fran- sche Regeering als vergoeding voor de schade, 'die hij leed door de operaties van den admiraal Pierre: 60 000 pd. st. voor het verlies van drie oogsten zijner bij Tamatave gelegen suikerplantage en nog 40 000 pd. st. voor het geval dat zijn fabriek is vernield. De stoomboot »Tlietis" is te Dundee terugge komen van de Davisstraat, met 6 walvisschen en 700 bruinvisschen. Al de schepen uit Dundee hebben te zamen gevangen 17 walvisschen, dus vrij wat minder dan verleden jaar. Ook de kapitein der »Thetis" be richtte niets van de Amerikaansche poolexpeditie onder luit. Greely vernomen te hebben. Middelburg. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd o. a. besloten, dat de Middelburgsche kunstboterfabriek de beschik king bekomt over de ijsvlakte der stadsvest bij de S eisbrug. Voorts werd aan de Middelburgsche bouw- en ver- huurmaatschappij toegestaan den afkoop van cijns. Aan de firma Den Bouwmeester, Borsius Van der Leijé werd een gedeelte gemeentegrond bij hare werf in huur gegeven en aan de wed. De Broekert door aankoop een gedeelte gemeentegrond, bij de marechausoée-kazerne gelegen, afgestaan. De begrooting van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd en tevens voor 1884 een subsidie toege kend uit de gemeentekas. De begrooting van de ge meente-gasfabriek voor 1884 werd goedgekeurd. Voorts werd benoemd tot hoofd der school B dhr. J. I, Nierse met 12 van de 15 stemmen. 's-Gravenliage, 10 Sept. TWEEDE KAMÉR. Een voorstel van den heer Keuchenius om vóór het sectie- onderzoek van het voorstel-Van Delden met de regee ring te debatteeren over de vraag, of zij wil mede werken tot een inkomsten-belasting, is voorwerpen met 43 tegen 20 stemmen. Besloten weid Vrijdag het sectie-onderzoek van de regeerings-belastingplan- nen en het voorstel-Van Delden gezamenlijk te doen houden. Bij het voortgezet debat over de gestichtenwet zijn aangenomen het amendement-Pompe met 68 tegen 2 st. om de stichting van huizen van bewaring naast de gewone strafgevangenissen niet gebiedend voorteschrij- ven en het amendement-Van der Kaaij en Kist om het laatste lid van art. 6 te doen vervallen. Bij de artt. 7 en 8 ward veel gediscussieerd over het amendement Van Eek, om niet de bestaande be- delaarsgestichten te Veenhuizen te behouden, maar de rijkswerkinrichtingen te vestigen te lloorn, Veere en Leeuwarden, en de strafgevangenis Leeuwarden naar Leiden overtebrengen, zoomede over het amendement- Kist om den Kruisberg voorloopig als jongensgevan genis te behouden. Morgen voortzetting. De verkiezing van een lid der Eerste Kamer voor Zeeland, in de plaats van dhr. Borsius, is be paald op 22 October. Gelijk bekend is zal de heer Clercx binnenkoit den minister Heemskerk interpelleeren over de zaak van den Venlooschen leeraar Péan, die, zoo men de be richten gelooven mag, tegen den wil der Venloosche bevolking en tegen de adviezen der autoriteiten door den Minister is gehandhaafd en na eene tijdelijke schorsing, met behoud van traktement, op 1 Sept. zijne lessen heeft hervat. Wij vertrouwen, dat bij die interpellatie het noodige licht zal opgaan. Is deze leeraar voor het onderwijs onbruikbaar of is hij de dupe van laster of overdrij ving 7 Naar men toch mededeelt, hebben thans reeds velen zich, ter wille hunner overtuiging, genoopt gezien hunne kinderen de lessen van den heer Péan niet te doen bijwonen. Anderen getroostten zich, om conse quent te blijven, geldelijke opofferingen en verwijderden hunne zonen van de Rijks Hoogere Burgerschool. Dit is een bedenkelijk feit, waarvan de bloei der Rijks H. B. S. afhankelijk kan worden. En evenzeer als wij het ten volle goedkeuren, dat een minister zijn ambtenaar handhaaft wanneer eene klacht onge grond is gebleken of aan overdreven teergevoeligheid moet worden toegeschreven, evenzeer zouden wij het afkeuren, wanneer bij werkelijk gebleken wetsover treding of onbruikbaarheid enkel schorsing met behoud van traktement werd toegepast. Er wordt beweerd, dat in deze zaak ongepaste in vloeden ten voordeele van den leeraar worden aan gewend. Een minister, die, op verzoek van pastoor Maas te Winterswijk, eenige onnoozele schoolboekjes, die hun tijd hadden uitgediend en wellicht toevallig aan de vernie'cnde hand der schooljeugd waren ontkomen, bij ministerieel besluit van de openbare school ver wijdert, zal zich zulk een bewering niet kunnen laten welgevallen en wel geldige redenen voor zijne stand vastigheid tegenover de Venloosche autoriteiten kunnen bijbrengen. Het belang van het onderwijs eischt, dat er vertrouwen, wederzijdsche achting besta tusschen leeraars en ouders. De Minister levere dus het bewijs, dat er in dezen voor wantrouwen geen grond besta. Ofschoon in de Venloosche quaestie het geld geen hoofdzaak schijnt te zijn, zoo meenen wij er een enkel woord over schorsing van ambtenaren in het algemeen aan te kunnen verbinden. Wanneer een rijks-ambtenaar zich aan eenig plicht verzuim of vergrijp heeft schuldig gemaakt, kan hij, in stede van terstond te worden ontslagen uit zijne betrekking, volgens de wet tijdelijk worden geschorst. Ongetwijfeld is dit eene wijze en nuttige bepaling, daar de autoriteiten, tijdens de schorsing, den aard en de toedracht der zaak grondig kunnen onderzoeken, terwijl de geschorste gelegenheid heeft om zich om trent het voorgevallene te verantwoorden. Ook wordt hem daardoor de tijd gegeven om naar eene andere betrekking uit te zien, in geval hij later mocht worden ontslagen. Want, blijkt tijdens de schorsing, dat de aanklacht, tegen den ambtenaar ingesteld, juist is; wordt na grondig onderzoek, het plichtverzuim of vergrijp van den geschorste behoorlijk geconstateerd, dan zou men in andere landen zulk een persoon ont slaan. In Nederland ziet men het echter gebeuren, dat, al luidt de uitspraak: s>wetsovertreding", een geschoiste zijne werkzaamheden hervat, als ware er niets gebeurd. Hij is slechts eenigen tijd geschorst geweest met behoud van traktement. Wij achten dit laatste onbillijk, want gedurende de schorsing verricht de geschorste geene werkzaam heden. Intusschen, zoo iemand geschorst werd met verlies van traktement, zooals b. v. bij de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen plaatsheeft, dan zouden wij dat evenmin goedkeuren. Bij slot van rekening kan de man gelijk hebben en onrechtvaardig of op valsche gronden zijn aangeklaagdhet zou onbil lijk zijn, wanneer hij alsdan van zijn inkomen werd beroofd. Wij zouden wenschen, dat den geschorste, hetzij hij later al dan niet werd ontslagen, zijn traktement in geen geval werd uitbetaald, wanneer was geconsta teerd dat hij gehandeld had in strijd met de voorschrif ten der wet. Dit zou, was het plichtverzuim of ver grijp van te weinig beteekenis om den geschorste te ontslaan, in ieder geval een straf voor hem zijn. Blijkt het vergrijp ongegrond, men betale dan het volle trak tement uit. Natuurlijk behoort in dergelijke gevallen het onder zoek der zaak met den noodigen spoed te geschieden, teneinde öf den persoon in quaestie voor onnoodige schade, öf de inrichting, waaraan hij werkaam is, voor het langdurig gemis van een der onderwijzers te vrijwaren. Men zal aanvoeren dat de schorsing zelve, dat wil zeggen: het feit dat iemand wordt geschorst, reeds genoeg schande, in dit geval rz straf, medebrengt. Het geval is echter ook denkbaar, dat de geschorste daaraan niet veel hecht en dan is de schorsing voor hem slechts eene buitengewone vacantie. Of er is schuld en dan gaat het niet aan den tijd der schorsing te betalen, of er is geen schuld en dan behoort de ambtenaar in 't geheel niet te lijden. Men zegt, dat de heer Péan gedurende den tijd zijner schorsing behoorlijk zijn traktement heeft ontvangen. Zoo de minister niet bewijzen kan, dat de schorsing ten onrechte heeft plaats gehad, achten wij dat eene ongerijmdheid, evenals voor iederen ambtenaar, wiens wetsovertreding^ zoo deze al geene termen tot ontslag oplevert, met schorsing is gestraft. F. H. "Vooral ook met het oog op de aangekondigde in terpellatie, waarbij over de quaestie Péan vermoedelijk meer licht zal worden verspreid, verleenden wij aan het bovenstaande gaarne plaats. Wij hebben echter wel eenig bezwaar tegen den wensch van den heer F. H., dat den geschorste, hetzij hij later al dan niet werd ontslagen, zijn traktement in geen geval zou worden uitbetaald, wanneer was geconstateerd, dat hij gehandeld had in strijd met de voorschriften der wet. Een dergelijke maatregel, hoe juist en rechtvaardig hij ook op zichzelf zij, zou tot groote onbillijkheid aanleiding kunnen geven. Ware het dat de rechter met de wet in de hand in een dergelijk geval uitspraak moest doen dan zouden ten minste alle beklaagden volgens denzelfden maatstaf worden beoordeelddoch waar, zooals in dezen, de schorsing afhangt van de individuëele opvatting van éen persoon (in casu van een minister), zou voor een vergrijp de een financieel worden benadeeldomdat een minister oordeelde, dat hij geschorst moest worden, terwijl een ander op een anderen tijd voor een zelfde feit niet strafschuldig werd geacht en dus geene inhouding van traktement zou ondervinden, omdat een ander minister aan het roer is. Wanneer wij voorts overwegen, dat vele onderwijzers (of om bij het m. o. te blijven) vele leeraars een huis gezin hebben dan zou eene schorsing gedurende éen maand gepaard gaan met eene inhouding van trakte ment a 150 (bet traktement op 1800 gerekend). Deze straf komt ons bedenkelijk voor, ook al staat zij tegenover het feit, dat, bij schorsing zonder inhou ding van salaris, de persoon in quaestie geld verdient zonder arbeid te verrichten en daardoor misschien in de gelegenheid wordt gesteld den tijd van schorsing, die eigenlijk eene soort vacantietijd voor hem wordt, op aangename wijze door te brengen. Men moet echter aannemen, dat in de schorsing, die natuurlijk op de verdere carrière van den leeraar grooten invloed kan uitoefenen, reeds eene niet geringe straf ligt, die den conscientieusen ambtenaar zwaar genoeg treft, terwijl in zeer ernstige gevallen toch ontslag kan worden toegepast. Red. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 9 October 2e lijst. Nos. 1904, 6874, 6925 en 13402 elk 11000. Nos. 4724, 13072, 15400 en 20934 elk f400. Nos. 2766, 10231, 10325, 18098 en 20338 elk f200. Nos 1675, 6255, 8143, 9950, 11990, 16064 en 16969 elk f100. Trekking van Woensdag 10 Oct., 3e lijst. Nos. 6438, 8885 en 11769, elk f400. No. 12900 f200. Nos 6735, 6878, 9493, 13343.14004, 15752,15819,17185 en 18492, elk f 100. van 8 tot 10 October 1883. Geboren den 9, Gerardus, z. v. Jacobus Snoek en Pieternella Brandt;Nicolaas, z. v. Willem Frederik Kroonenburg en Tannetje SinkeChristine Marie, d. v. Herman Marius Wierts Van Coehoorn en Su sanna Cornelia Rijser Joost, z. v, Joost Weststrate en Jannetje Trimpe. GOES, Woensdag 10 October 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 750 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Noordoostwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Groningen 1.3 m.M. boven Ylissingen. Hedenochtend acht uurGroningen 1 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een 764.4 m.M. De barometer begint te dalen onder den invloed van een zich uitbreidend gebied van lagen druk wij vermoeden echter dat de barometer weldra weder zal gaan rijzen, daar de depressie zich reeds Noordoost waarts van ons bevindt. Verwachttingzwakke wind, vrij goed weder. DIAKENEN der HERVORMDE GEMEENTE te BAARLAND maken door deze dankbare melding van de ontvangst van een bankbiljet, groot f 100, gecollec teerd in de namiddag-godsdienstoefening van Zondag jl. Zij vertrouwen, dat dit goede voorbeeld ruime na volging moge vinden en bevelen de aan hunne zorg toevertrouwde armen in de liefdadigheid aan. Namens Diakenen voornoemd, J. MURRE, voorzitter. Baarland, 9 October 1883. GOES, 9 October 1883. Er was een kleine aanvoer van alle artikelen, en alles ruimde met goeden kooplust volgens noteering op. OUDE TARWE per hectoliter 7.50 a 8.20 NIEUWE TARWE 8,- 6- a 8.50 NIEUWE ROGGE a 6.25 WINTERGERST 0 5,40 a 5,75 ZOMERGERST 5,— a 5,20 HAVER 3,— a i 4 BLAUWE ERWTEN U 9 a 9,50 BRUINE BOONEN 11 a 12.50 PAARDENBOONEN n 6,75 a 7,- BOTER per K G (Ned EIEREN per 100 stuks O 1,30 a 1,38 4,40 a r 4,80 ROTTERDAM, 8 October 1883. Tarwe. De aanvoer van inlandsche witte was he den zeer ruim, de kooplust daarentegen beperkt. De extra puike partijtjes brachten langzaam circa vorige prijzen op, doch overigens kon tot 20 cents lager, door gebrek aan Uoopers, het aangevoerde sDchts gedeelte lijk geplaatst worden. Jarige Zeeuwscbe f7,25 a 8,80, nieuwe Zeeuwsche de beste f8,60 a 9, mindere f6,50 a 8,50. Rogge. Nieuwe inlandsche ruimde tot vorige prij zen vrij goed op. De beste f6,60 a 6,90, extra puike daarboven, mindere f 5,80 a 6,50. Gerst. Inlandsche Winter en Zomer ging tot na genoeg vorige prijzen langzaam van de hand De beste Zeeuwsche winter f5,60 a 5,90, mindere 14,80 a 5,50. De beste Zeeuwsche Zomer f 5,20 a 5,50, mindere f 4,50 a f5,10. Haver was als voren wel te verkoopen. Nieuwe dikke f 3,50 a 4,50, lange 3 a 4,20. Boekweit No°rd Brab. f 188 a 190 per 2100 kilo. Paardenboonen waren tot 10 cent lager wel te plaatsen, de beste f7,40 a 7,70, mindere f6,80 a 7,30. Duivenboonen als voren van f7.50 a 8,50. Bruine boonen werden door minder toevoer tot hooger prijs genomen, de beste f 12,50 a 13, overigens f 10,50 a 12,25. "Witte boonen waren niet overvloedig ter markt en werden mede hooger betaald. De beste f 12,50 a 13, mindere f10 a 12,25. Blauwe erwten prijshoudend, doch de kook laat veel te wenschen over. De beste partijtjes f 9.25 a 9,50, puike nog daarboven, mindere f8,50 a 9. Voer- soorten f 7,70 a 8,40. Schokkers tot onveranderde prijzen f 8 a 10traag. Koolzaad weinig ter markt en noteeren van 55 a 65 Hennepzaad van f8,50 a 9,50 Kanariezaad prijshoudend. Jarig van f 10,50 a 12, nieuw het beste f io a 10,50, minder f 8,75 a 9,75. Meel. Overzicht 6 Oct. Tot vorige prijzen ging er deze week meer om. 8 Oct Prijzen onveranderd, met tameliiken omzet. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a f 2,25, jammen, poters, f 1,25 a fl,60, Duitsche jammen f2,20 a 2,30 alles, per hectoliter. Inlandsche puike soorten veel aangevoerd met ta melijke vraag. Duitsche, voornamelijk jammen, worden meer gevraagd, ook de aanvoer neemt aanmerkelijk toe. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 2500 heet., prijs f 2,10 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren 4,60 a f 4,80 de 100 stuks. Meekrap De omzet was ook heden weder zeer beperkt, tot vorige prijzen blijft te koop. ROTTERDAM, 9 October 1883. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1645 runderen, 409 vette- en graskalveren, 1158 schapen, 494 varkens, 329 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van beden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 86 c., 2de qual. 68 e., 3de qual. 48 c.; kalv. 1ste qual. 110 c., 2de qual. 90 c., schapen 94 c„ alles per kilo. Het magere vee was door den grooten aanvoer ge drukt en dalende. De aanvoer van weivarkens was iets beter dan ge- passeerden marktdag, en de prijzen waren hooger. Men besteedde voor goede qual. van 58 tot 60 cent per kilo. Voor Londen veel aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. 72, 2e qual. f 09, 3e qual. f66, per Vs kilo 85 a 65 c. ana—nee—B—TOBW mamamtmarea—ea— Aanstaanden Zondagnamiddag hoopt onze geliefde dominee M. VAN APEL DOORN dankende te herdenken dat hij dertig jaren geleden tot Herder en Leeraar bevestigd werd, waarvan hij ruim twaalf jaren ons des Heeren Woord verkondigde. De Heer, die hem nu 73 jaren gedragen heeft, spare hem nog lang in ons midden. Biezelinge, 11 October 1883. EENIGE VRIENDEN. Bevallen van een DOCHTER SUSANNA CORNELIA RIJSER, veelge liefde echtgenoote van H. M. WIERTS VAN COEHOORN. Goes, den 9 October 1883. Eenige kennisgeving buiten de stad. *f Heden overleed te Leiden, in den ouderdom van 25 jaar, onze geliefde zoon en broeder JOHANNES IZAAK VAN DUKE, onderwijzer te Rhijnsburg. Kruininge, 2 October 1883. Wed. J. VAN DIJKE en kinderen. "f Heden overleed in een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van bijna 21 jaren, CATHARINA PAULINA VAN ESPEN Jd. Waarde, 9 October 1883. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een smartelijk lijden van eenige dagen, ons geliefd dochtertje JACOMINA SOPHIEA ELIZABETH, in den ouderdom van 3 jaar en 9 maanden. Kruininge, 9 October 1883. FERD. IMPENS. F. IMPENS—V. d. Velde. Algemeene kennisgeving. f Aan allen, die belangstelling toon den bij de geboorte van ons kind, zeggen wij door deze hartelijk dank. Ierseke, 9 October 1883. A. Van SELMS. S. Van SELMSBoekenoogen. f Aan mijne superieuren en voorts aan allen, zoo van hier als elders, die ons op den 8en dezer bewijzen van belangstelling hebben gegeven, betuigen wij daarvoor bij deze onzen innigen dank. Borsele, den 10 October 1883. MATTHIJS KARELSE. ADRIANA KARELSE—Corstanje. f Voor de vele bewijzen van belang stelling, zoowel van hier als elders op den 8 October 11. ondervonden, betuig ik mijnen oprechten dank. Kattendijke, 10 October 1883. P. KRUIJSSE. Het BESTUUR van den polder »DE BREEDE WATERING BEWESTEN IER SEKE" maakt, ter voldoening aan art. 59 van het Polderreglement, bekend, dat eene ALGEMEENE VERGADERING VAN IN GELANDEN zal gehouden worden op Maan dag den 15 October 1883, des voormid- dags te elf uren, in het gewoon lokaal te Goes. Goes, den 9 October 1883. Het Bestuur voornoemd, B. V. Van der BILT, Dijkgraaf. G H. Van der MEER MOilR, Ontv.-Griffier. ongeveer 1.17.Heef. in de gemeente Kapelle in Maalstee, ka dastraal bekend sectie C no. 143 ged. Informatién te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris J. M. PILAAR, te Goes, zal des middags te 12 uren, op het dorp's-Heer Arendskerke, ten huize van den eerzamen Marinus Valkier, bestaande in Kabinet, Klok,'ffafels, Stoe len, Spiegels Bed met toe- behooren, enz.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3