rnfm Overzicht van den stand der koersen. Buiteniandsch Overzicht. Gemengde Berichten. mirow, gedaan met den microscoop en men verkreeg de vaste overtuiging dat dit sap een voorbehoedmiddel was, waardoor men de ziekte kon weren, al had men van het vleesch met trichinen gegeten. Proeven van dit sap werden aan het pathologische instituut te Moskow gezonden, en wij hopen dat het gelukken zal een middel algemeen bekend te maken, dat veel on geluk kan voorkomen. Hofraad Tichamirow, professor aan de hoogeschool en eerste geneesheer van het Pauls hospitaal te Moskow, is gaarne bereid iedere weten schappelijke vraag, het bovenstaande betreffende, op de meest voldoende wijze te beantwoorden. Het bloed der martelaren wordt het zaad der kerk, lezen we in dat gedeelte der Vaderlandsche historie dat de opstand van ons volk tegen zijn wettigen maar onrechtvaardigen en wreeden vorst, die geen rekening hield met den geest des tijds, beschrijft. Hetzelfde verschijnsel zien we bij de woelingen in Rusland. De Czaar, gebruik makende van zijn despotisch gezag, ver bande duizenden zonder vorm van proces naar Siberië waardoor de heiligste banden van bloedverwantschap als 't ware werden losgescheurd. Maar zie, grooter duizendtallen vervangen de veroordeeldenHet gepast gevoel van eigenwaarde verzet zich tegen de grove misbruiken en de wreede willekeur waaraan de re geering zich bezondigt. Dit laat zich niet onderdruk ken, wel door gepaste maatregelen bevredigen En deed de jonge keizer iets om aan de ontevredenheid tegemoet te komen? Liet hij meer licht schijnen over de handelingen der regeeringwist hij omkooping en diefstal van hooggeplaatste ambtenaren ernstig te straffen; nam hij krachtige maatregelen om niet lan ger enkele maar alle lagen der bevolking in de belas tingen te doen dragengaf hij een goed voorbeeld van spaarzaamheid; wist hij de uitgaven voor het leger te doen verminderen; liet hij eenige hoop dat de be langen der burgerij en van den minderen stand nauw lettend ter harte zouden genomen worden; bleek hij vatbaar om allengs ook aan 't ontwikkeldste deel der bevolking recht tot meespreken in staatsaangelegen- heden te verleenen Neen, allemaal neenBehoeft 't daarom verwondering dat de vooruitstrevende partij, waartoe blijkbaar de gegoede en hoogere ambtenaars stand behoort, tot wanhoop toe getergd, wederom van zich liet hooren? 't Doodvonnis is over Alexander uitgesprokenDat de Russische Staatsfondsen onder die omstandigheid sedert de vorige week ietwat afbrokkelden heeft elke lezer wel verwacht. Dat zij betrekkelijk zoo weinig verloren, moet ons meer verwonderen als we nog mel ding maken van het bericht van eene nieuwe Russi sche leening groot R. 100 millioen die te Petersburg, Berlijn en te Amsterdam zou uitgegeven worden Brazilië moest zich ook eenige afbrokkeling ge troosten. Volgens een Braz. blad is de frnanciëele toestand van het groote Zuid-Amerikaansche keizerrijk minder gunstig dan door den minister was voorgesteld. Het hoofd van het depart, van financiën had het tekort van 1882 op 1883 op 647 duizend pond geschat, terwijl met inbegrip van alle toegestane kredieten het tekort thans bedroeg ruim drie millioen pond. Voor het loopende jaar is het tekort op bijna drie millioen pond geraamd. Dat een deficit van 6 millioen pond in twee jaren niet van onbelangrijke beteekenis is voor een land als Brazilië behoeft wel geen betoog. In Mexicanen had in de laatste dagen nogal omzet plaats. Reeds vroeger hebben we onzen lezers een en ander meegedeeld over de onderhandelingen omtrent de conversie, die, naar we toen zeiden, slechts op 't getouw gezet was om opnieuw geld optenemen. Het voornemen bestond dan ook om in den vorm den nieuwe stukken 41U millioen pond te leenen. Deze omstandigheid belette totnogtoe u. i. terecht de uit voering der conversieplannen. Thans wordt door de Daily News" meegedeeld: Wij hebben reden te gelooven dat Senor Rivas volmacht heeft om interest aantebieden op 153Ao millioen pond, het bedrag der schuld waarop de overeenkomst be trekking had moeten hebbenmaar, als de obligatie houders er toe kunnen worden gebracht hunne aan spraken op de (34) achterstallige coupons te laten varen dan zou er slechts van 14 millioen pond inte rest betaald behoeven te worden. Op dezen grondslag zou bij: 3 percent op pdst. 15300000 pdst. 459000 en 3 percent op 14000000= 420000 het verschil bedragen pdst. 39000 Op grond van die 39 duizend pond per jaar zou Mexico eene leening kunnen aangaan van ongeveer pdst. 400000 en dit zou het bedrag van pdst. 41/* millioen nabij komen, hetwelk noodig is voor de beta ling van twee coupons der schuld. Daarin was in Mei jl. niet voorzien en dit gaf toen voornamelijk aanleiding tot afkeuring der ontworpen voorstellen. In het nieuwe plan ligt eene zekere symetrie, die groote waarde zou hebben als het werkelijk bleek dat Mexico van plan is uit zijn eigen inkomsten zijn schulden te betalen. Tot nutoe heeft zich nog niets voorgedaan, waaruit echter blijktdat Mexico gevoelig is voor de waarde van goede trouw, zelfs niet ten behoeve van zijn eigen krediet altijd in de veronderstelling dat het land inderdaad begrip heeft van krediet of erop uit is het te genieten. Geeft het land iets om zijn krediet in den vreemdedan moet de Regeering nu ronduit de redenen opgeven van het afbreken der laatste onderhandelingen. Senor Rivas is intusschen reeds te Londen aangekomen, en er wordt werkelijk verwacht dat men ditmaal tot eene definitieve regeling zal komen. Dus houders van Mexi canen, nog wat geduld, hoor! Met het Noorden ziet 't er beter uit. De nu ge maakte ramingen der ontvangsten toonen aan, dat het saldo, beschikbaar voor aflossing van schuld gedurende het loopende dienstjaar D.'100 millioen zal overschrij den. Het vooruitzicht op vroegere aflossing veroor zaakt een teruggang in de noteering der '■Apct. oblig. van de Vereenigde Staten. Meer dan 1der uitstaande 3pcts. zijn in handen der nationale banken als onder pand voor haar circuleerende biljetten. De meeste banken willen deze liever terugnemen dan tot de tegen woordige hooge prijzen andere obligatiën koopen om de 3pcts. te vervangen. Zoodoende bestaat er kans op vermindering van het in omloop zijnde betaalmiddel, zoodat de wetgevende macht in haar aanstaande zitting daartegen de noodige maatregelen zal dienen te nemen. De 4% pets. Yereenigde Staten obligatiën rezen tot 112 pet Men ziet, de soorten van het «bovenste plankje" zijn peperduur. Voor de Amerikaansche spoorweg- waarden kwam van New-York geen gunstige invloed. Toch konden nog vele soorten ietwat avanceeren. De Denver en Rio Grande spoorwegmaatschappij heelt in de 4de week van September ruim 43 duizend doll, meer ontvangen dan in de zelfde week van 't vorige jaar. Ais het maar waar is Tot president van de Louisville en Nashville Spoor wegmaatschappij is benoemd de groote spoorwegko ning Jaq. Gould. Moge hij zijn machtigen invloed tot welzijn dezer Maatschappij aanwenden Het reeds vroeger medegedeelde bericht, dat er in Rusland weder eene samenzwering, thans onder de officieren is ontdekt, wordt nader bevestigd. Verschei dene officieren der garderegimenten zijn gearresteerd en bij het onderzoek hunner papieren is een uitgebreid komplot ontdekt. Door eene toevallige omstandigheid kreeg de politie kennis, dat ook te Charkow verschil lende officieren met deze samenzwering in verbinding stonden, wat verder leidde tot de ontdekking van een geheim dépöt van dynamiet, buskruit en andere ont plofbare stoffen in de woning van een ln luitenant, die vóór een paar weken een buiteniandsch verlof had aangevraagd, maar blijkbaar het antwoord van zijn chef niet heeft kunnen afwachten, althans sedert zijne aanvrage spoorloos verdwenen is. Hij was aldaar als verantwoordelijk directeur werkzaam aan een der laboratoria eener fabriek, onder het bestuur van het departement van oorlog, en hij schijnt zich in die betrekking vooral te hebben toegelegd op de uitbrei ding van zijn geheim dépöt ten koste van het Rijk. Uit te zijnen huize gevonden papieren blijkt dat hij met een aantal leden der ontdekte samenzwering in nauwe betrekking heeft gestaan. Ook het revolutionaire uitvoerend comité heeft we der van zich doen hooren, door het uitvaardigen eener proclamatie, waarin niets meer of minder vermeld wordt, dan dat het met algemeene stemmen besloten heeft het doodvonnis uittespreken over den Czaar, omdat door hem tot nogtoe geene enkele schrede is gedaan om in den nood van het volk te voorzien. Deze proclamatie is in duizenden exemplaren ver spreid niet slechts in de hoofdstad maar ook in een aantal provinciesteden, zonder dat de politie kan na gaan op welke wijze dit geschied is. De Fransche consul te Bangkok, hoofdstad van Siam, meldt dat talrijke benden, bekend onder den naam van «Hos", de noordoostelijke provinciën van Laos zijn binnengevallen Deze «Hos" bestaan uit Chi- neezen en uit half wilde inlanders van Tongkin en Annam Zij maakten deel uit van de rebellen van Yunnam en kunnen gelijk gesteld worden met de Zwartvlaggen. De toestand in het Oosten schijnt overigens voor de Franschen iets gunstiger te worden, althans in een telegram van den gouverneur van Cochinchina, geda teerd Saigon 9 dezer, wordt geconstateerd dat de toe stand in Tongking aanmerkelijk verbeterd is, tenge volge van de aankomst der Anamitische gevolmachtig den en de onderwerping van mandarijnen, terwijl velen afvallig zijn geworden en de Zwartvlaggen door epi- demiën worden geteisterd. De vijand scheen voorne mens terug te trekken naar Loakai. Inmiddels was Sontay gedeeltelijk ontruimd. Kolonel Bichot heeft bij eene verkenning geen enkelen vijand gevonden. De opvolger van den heer Thibaudin als minister van oorlog, waarvoor aanvankelijk generaal De Saus sier werd gehouden, schijnt thans gevonden te zijn in generaal Champenon. Er wordt zelfs reeds gemeld, dat de president der republiek het besluit der benoe ming zou hebben geteekend. Volgens het Spaansche blad «Iberia" zou het ge schil tusschen Spanje en Frankrijk nog niet geheel uit den weg zijn geruimd en de Spaansche regeering op nieuw te Parijs stappen gedaan hebben om volledige voldoening te verkrijgen. Omtrent de ministeriëele crisis, die reeds vóór 's Ko- nings vertrek naar Duitschlarid is ontstaan, doch met welker oplossing gewacht zou worden tot de koning was teruggekeerd, woidt nog vernomen, dat het, na het gebeurde te Parijs, thans minder wenschelijk moet geacht worden, om op dit oogenblik het kabinet uit zijn verband te rukken, zoodat thans algemeen gezegd wordt dat de bijeenkomst der Cortes zal afgewacht worden, om deze te laten beslissen, in welken zin het ministerie zal worden gewijzigd. 11A 91P «P JAVA. Berichten van Batavia, 3 September 1883, houden o. a. nog het volgende in: Gisteren kwam de hopper-barge van de Bat. haven werken van Telok Betong (Sumatra) terug. Men bericht, dat men het heeft moeten opgeven om die plaats over land te bereiken. De controleur van het binn. bestuur Beyerinck, met vrouw en twee kinderen, zijn medegekomen. Zij lijden aan vreeselijke brandwonden, terwijl een kind nog is overleden. De bevolking is zejr kwalijk gezindde controleur verwonderde zich, dat men het waagde zonder wapens aan den wal te gaan. Drie palen ver landwaarts in is alles verwoest; men kan zich geen denkbeeld maken van de overal heer- schende ellende. Men vond duizenden lijken drijvende. De controleur moest, om niet vermoord te worden, beloven rijst te zenden en liet werkelijk wat rijst achter. Indien het gouvernement geene kolonnes zendt onder gewapend geleide, is Telok Betong niet anders dan over land te bereiken. Over zee is daarvan geen sprake. De Lampongsche districten verkeeren in een staat van volslagen anarchie. De nog levende Europeanen verkeeren in het grootste levensgevaar. De lieden, door onzen berichtgever allerwege ont moet, zijn zeer verbitterd en wijten, evenals de Ban- tammers, de schuld van het hun overkomen onheil aan het gouvernement, om zijn oorlogvoeren met Atjeh. Het vaartuig kon, in weerwil van alle aangewende pogingen, door de massa's drijvende en nabij de kust opeengehoopte puimsteen niet verder voort. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen langs de oostkust der Lampongbaai te Choondong, uittezien of er iets te redden viel. Men is daarin geslaagd door het vinden der controleurs-familie, die hier in deerniswaardigen toestand is aangebracht. Omtrent die familie meldt men, dat zij zich den 27 Augustus in huis bevond, in het gezicht van Krakatau gelegen, en plotseling een kolossale vulcanische wer king der kust ontwaarde, zich openbarende in vlammen en asch, welke uit den grond oprezen. De vlam sloeg uit den grond onder de woning en zette deze in een ondeelbaar oogenblik in brand, zoodat zoowel de con troleur als dien echtgenoot zwaie brandwonden be kwamen. Zij zijn onmiddellijk van den Boom alhier naar het hospitaal vervoerd. Omtrent het leven van de vrouw des controleurs verkeert men nog in twijfel; zij toch is het ergste gewond en lijdt ondragelijke pijnen. Na het gebeurde te Katimbang bestaat er dus meer dan ooit vrees voor het niet ver van daar ge legen Telok Betong. Ook de griffier van Kalie Anda is met dezelfde ge legenheid medegekomen en ook deerlijk gebrand. Verder werden nog een paar inlanders ook in ellen- digen toestand aangebracht. Door de «Kediri" werd op verzoek van den controleur rijst aan het uitgehongerde overgeschoten gedeelte der bevolking verstrekt. Te Kali Anda was door een inlander een mis schien onvertrouwbaar bericht aangebrachtdat namelijk van de geheele Europeesche bevolking van Telok Betong alleen de resident gered was. Dit be richt wordt hier echter onder de meeste reserve mede gedeeld. De geest onder de bevolking ter Zuidkust van Su matra is echter van dien aard, dat Europeanen zich slechts zwaar gewapend durven vertoonen. Wij vernemen uit Anjer, dat er handen tekort schie ten om de lijken der bij de ramp omgekomenen te be graven, zoodat zich een ondragelijke stank verspreidt. Volgens hier gisteren uit Straat Sunda ter reede gekomen schepen, drijven er aan den ingang der ge noemde straat massa's lijken en wel in zulk een groot getal, dat een oogenblik daardoor de vaart van een der bodems, een Duitsch schip, belemmerd werd. Aan de door den controleur Beyerinck gedane rae- dedeelingen wordt het volgende ontleend. Driemaal zond hij bericht aan den residentdoch hij mocht geen antwoord ontvangen. Hij ontmoette een inlander die hem zeide, dat Telok Betong en om liggende kampongs geheel verwoest zijn, doch dat de resident te Tandjong Karang in veiligheid is. Verder zeide de controleur dat 32 kampongs in de omstreken van Ketimbang vernield zijn. Hij schatte het aantal verdronkenen op 1000, dat der door heete asch om gekomenen op 2000. Hulp aan voedingsmiddelen achtte hij dringend noodzakelijk. In de afdeeling Ketimbang zouden vele lijken onbegraven liggenterwijl ook de Radja Bassa in werking zou zijn. Volgens den heer Beijerinck was de gezindheid der Lampongsche bevolking niet zoo ongunstig als men zich aanvankelijk heeft voorgesteld. Slechts van éen hoofd ondervond hij geen hulp. Een zeilschip, men beweert de «Maria", moet totaal vergaan zijn. Van den resident van Bantam werden van 1 dezer de volgende berichten ontvangen Over het algemeen wordt niets van een ongunstige stemming van de inlandsche bevolking in dit gewest jegens het gouvernement vernomen. Het in een der dagbladen gerelateerde feit is mij door de personen, aan wie het overkomen is, dus mede gedeeld. In de dessa Djahat, nabij Kareo, district Anjer, komende, vond daar de familie Loijsen Dillié verschei dene inwoners dier dessa en inlandsche vluchtelingen van Anjer vereenigd nabij de Missigit. Naar hen toe willende gaan werd hen toegeroepen Orang poeti tida boleh pegi di mesdjid (1) (deze woorden zijn mij overgebracht door den bediende Kamit van de familie Dillié.) Een huis willende binnentreden, werd hun dat door een in staat van opgewondenheid verkeerende vrouw verboden terwijl iemand mevrouw Dillié de woorden toevoegde: Kasian Njonja orang Atjeh bikin tjelaka sama kompeni. (2). Verder ondervond die familie noch iemand anders eenig leed en werd iedereenzij het ook soms met eenige moeite, geholpen aan wat hij noodig had. Ik zelf doorkruiste den eersten dag met den eerst- aanwezend-ingenieur en den controleur Ten Cate bijna onvergezeld een groot deel der afdeeling Anjer tn be speurde nergens iets van onwil of terughouding. Ik schrijf dan ook het voorgevallene in de dessa Djakar toe aan eene oogenblikkelijke opwelling van godsdienstige gevoelens, opgewekt door vrees en zonder eenige slechte of vijandige gevoelens geuit. De algemeene geest is goed en boezemt mij niet de minste ongerustheid in. Volgens ontvangen berichten van den gouverneur van Sumatra's Westkust en van de residenten van Benkoelen Palembang en Bankarespectievelijk van den 27n28n, 29n en 30n Augustus jl., werden de slagen en luchttrillingen ook in die gewesten waar genomen. Te Benkoelen deed zich de zeebeving ge voelen zonder echter schade aan te richten. Het residentie-kantoor, de Europeesche scholen en de nabijstaande onderwijzerswoning, zoomede de nieuwe gevangenis te Palembangwerden meer of minder zwaar beschadigd. (1). De blanken mogen niet in de Moskee komen. (2). Wat een onheil mevrouwde Atjehers brengen ongeluk aan het Europeesch bestuur. Tolen. Toen men gistermiddag in de Plantage alhier bezig was eenige boomen te roeien, viel een boom tusschen de takken van een anderen. Daarop klom een arbeider in den boom ten einde de takken weg te hakken, die den boom in zijn val belemmerden hiermede bezig zijnde viel de boom zoodanig, dat de arbeider tusscben den boom en een tak bekneld raakte. Onmiddellijk besloot men den boom met kelderwinden te lichtenwaarop men den arbeider met een ladder en touwen uit zijn netelingen toestand redde en in een nabij zijnde woning bracht, waarna spoedig ge neeskundige hulp werd gehaald. Driewegen. Een veehouder alhier werd dezer dagen voor eenige stukken vet rundvee dooreen gerekend ƒ270 geboden. Het stoomschip «Rotterdam", dat bij Zieriksee op de Zeehondenplaat strandde, is nog niet wrak. Er is een overeenkomst getroffen om de lading te bergen en het schip af te brengen, waartoe alle kans bestaat, indien het weder gunstig blijft. Op het dezer dagen te Amsterdam gehou den congres van de Association Internationale Lit teraire trok zeer de aandacht het toilet van zekeren Duitscher, den heer Löwenthal. Deze verscheen namelijk op alle zittingen van het congres en zelfs op het diner, bij Couturier, in een groen-grijs costuum, bestaande uit een pantalon en een nauw sluitend bovenkleed met twee rijen knoopen op beide zijden der borst ge sloten, en aan den hals alleen met een opstaanden kraag van denzelfde stof versierd verder geen spoor van wit linnen, noch aan de mouwen noch aan de hals. Men maakte verscheidene gissingen over deze vreemde kleedingeenigen hielden hem voor een opperhoutves ter, een gepensioneerd officier, sommigen ergerden zich zelfs over het weinig gala-achtige van zijn optreden, maar de heer Löwenthal bekommerde zich weinig over al deze vriendelijke bemoeiingen. Door zich namelijk op zulk een vreemde wijze te kleeden, gehoorzaamde hij aan zijn overtuiging en volgde zijn beginselen. Hij is, naar we vernemen, een volgeling van de methode door Dr. Jager te Berlijn aangewezen. Deze geleerde Duitscher is er n. 1. achter gekomen, dat de ziel ergens tusschen het oor en den hals schuilt, en dat, om haar te beletten voor den tijd uit het lichaam te vliegen, het raadzaam is niets dan wol te dragen De heer Löwenthal, die nog al op de aanwezigheid zijner ziel onder het oor schijnt gesteld te zijn, kleedde zich daarom in het door ons beschreven en door den dok ter aanbevolen toilet, wellicht ook met het doel om den Hollander voor de Methode-Jager te winnen. Wan neer men bedenkt dat hij behalve het linnen, dat gewoonlijk bij heeren zoo duidelijk zichtbaar is, ook nog het andere ontbeert, waarvan het noemen door Engelschen als shocking wordt voorgesteld, dan is 't licht te begrijpen, dat onze waschvrouwen en strijk- stertjes niet bijster gesteld zullen zijn op het ook in Holland algemeen volgen dezer methode. (Nbl. v. N.) Bij eene voorstelling in het lokaal «De Ver- eeniging", in de Warmoesstraat te Amsterdam! ge geven, viel een acrobaat, die op eenige palen zijne kunststukken vertoonde, van eene vrij aanzienlijke hoogte naar beneden en werd in bewusteloozen toe stand opgenomen. Hij heeft zulke ernstige kneuzingen in den rug bekomen, dat zijn toestand zeer beden kelijk is. Als een treurige herinnering aan de ramp, die onze Oost-Indische bezittingen heeft getroffen, is met de jongste mail ook een fleschje asch van Krakatau aangekomen, welke in de toko van de firma Dummler Co., te Batavia gevonden is. Het fleschje is in de Koloniale afdeeling der Amsterdamsche Tentoonstelling te zien. Een liefhebber van statistiek heeft berekend, dat jaarlijks 4 618 300 000 lucifers in Europa verbruikt worden. De luchtreiziger L'Hoste vergezeld van den heer Weill van Amsterdam is Maandag met goed gevolg uit den tuin van het Feestgebouw te Rotterdam opgestegen met zijn ballon Ville Boulogne sur Mer" en een uur daarna te Oud-Alblas neergekomen. De zendeling der Mormonen, die eenigen tijd in de veenkolonie Appelscha heeft vertoefd, om propaganda te maken, heeft daar geen enkel zieltje gewonnen. Voor de loterij ten behoeve van het «Militair Tehuis" te Breda heeft de Prins van Oranje een zil veren saladelepel en vork in étui geschonken. Een jl. Vrijdag te Velp overleden heer laat een zeer belangrijke en kostbare verzameling gedenkpen ningen na, die door volledigheid (zij bevat ongeveer 11000 nommers) menige andere overtreft. In den vroegen ochtend van 16 October a. s. heeft eene gedeeltelijke maaneclips plaats, waarvan in Nederland het begin kan worden waargenomen. De grootte der verduistering is geringslechts 1 /4 van de middellijn der maan treedt in de schaduw der aarde. Binnen eenige dagen zal door het uitvoerend comité der tentoonstelling eene verbeterde lijst van bekroningen worden uitgegeven. De kapitein Bergé, van het 3e bat. 2e reg. inf., Maandag op het schietterrein buiten de gewezen Bosch poort te Maastricht onderricht in het schieten ge vende, zeide tot een milicien«leg eens op mijn oog aan", hetgeen deze deedhet schot ging af, en de kapitein viel dood ter aarde. De kogel was het oog in en het achterhoofd uitgekomen. Toen het geweer reeds op den richtbok lag, wilde de milicien zich nog vergewissen dat het geweer niet geladen was, doch hij werd door den kapitein zelf gerust gesteld, die hem verzekerde dat er slechts een schijnpatroon in den loop was. De milicien, die het ongelukkige schot loste, is door dezen geheel onwilligen doodslag in zulk een zenuw- achtigen toestand geraakt, dat men hem door een man moet laten bewaken. Zaterdag is een lOjarige knaap op het terrein der voormalige vitrioolfabriek te Utrecht in eene ledig staande loods gegaan, waarin hij door een instorten den schoorsteen van eene smidse is verpletterd, die bevorens door straatbengels van de steunpunten was beroofd. Eenparig hebben jl. Maandag al de arbeiders ter Venendaalsche stoomspinnerij en weverij den ar beid gestaakt. De aanleiding was thans, dat er een Engelschman in deze inrichting was aangesteld, en het fabrieksvolk meende dat men dezen bij de tegenwoor-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2