1883. N°. 119. Dinsdag 9 October. De Avondschool, Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofd de heer Ittmann), zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag den i November, des namiddags te 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Donderdag den Hen tot en met Donderdag den 25en October aanstaande. Goes, den 6 October 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 October 1880. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der werklieden-vereeniging »Eigen Hulp" alhier werd het navolgend driemaandelijksch verslag uitgebracht. Het aantal gewone leden bedroeg op 30 Sept. 19, dat der buitengewone leden 33. Er werd ontvangen Aan contributie gewone leden. 21,60 i> entreegelden1,50 boeten0,02 Samen 23,12 Op 30 Juni '83 was in kas 412,52% Alzoo op 30 Sept. 435.64% Wegens het overlijden van een buitengewoon lid verminderde hun aantal met 1 terwijl dat der ge wone leden met 6 vermeerderde. Ook werd in die vergadering besloten om met de gansche vereeniging lid te worden van het »Neder- landseh pensioenfonds voor werkliedenom later wanneer die vereeniging definitief is tot stand gekomen, de leden in de gelegenheid te stellenom door een geringe wekelijkscha contributie zich op ouderen leeftijd te pensioneeren. Omtrent die contributie en het pen sioengeld kon het bestuur nog weinig zeggen, daar men zich thans slechts aansluit bij een bond, om later door vereenigde krachten zoo'n pensioenfonds in het leven te roepen. Naar wij van goede zijde vernamen zijn de statuten van dien bond ter goedkeuring aan den Koning gezonden. Vervolgens werd besloten om ook dezen winter we der eenige Volksvoorlezingen," te houden. Het be stuur zal in den loop van deze maand eenige heeren daartoe uitnoodigen, zoowel voor de voordrachten zelve als voor het geven van bijdragen. Het bestuur hoopt, dat het evenals het vorige jaar daartoe weder in de gelegenheid zal gesteld worden. De aanvang dier lezingen en eenige bepalingen daar voor zullen nader worden bekend gemaakt. Volgens de bewoordingen van art. 6 der Ge stichtenwet zal het verplichtend zijn, in elke arron dissement-hoofdplaats of in de daaraan onmiddellijk grenzende gemeente èn een gewone strafgevangenis èn een huis van bewaring te hebben. Zulk een gebie dende bepaling acht de heer Pompe Van Meerdervoort niet wenschelijk, omdat zij, tot groot geldelijk nadeel van de schatkist, tot het stichten van z. i. onDoodige «gewone strafgevangenissen" zou leiden. Ten bewijze hiervan diene bv. dat voor eenige jaren te Goes een celgevangenis gesticht is, die 4 a 5 ton gouds gekost heeft; deze nu zal krachtens art. 11 wel gebruikt blijven, maar niet wegnemen, dat er in de hoofdplaats van het arrondissement Middelburg, op een afstand van nauwelijks uur sporens, toch een nieuwe «strafgevangenis" zal moeten gesticht worden, alleen omdat de bestaande gevangenis niet in de aan Middelburg onmiddellijk grenzende gemeenten gelegen is, niettegenstaande zij ruimschoots voldoende geacht kan worden, om de door de rechtbank te Middelburg veroordeelden te kunnen opnemen. Dergelijke toestand zal zich ook voordoen ten op zichte van de celgevangenis te Sneek, arrond. Leeu warden, en te Zieriksee. Genoemde heer heeft daarom bij amendement aan de Tweede Kamer voorgesteld in bovengenoemd art. 6, al. 1, in te voegen; «voor zooveel noodig". Bij kon. besluit is eene commissie ingesteld tot voorlichting der regeering omtrent eene wettelijke re geling betreffende de inrichtingen van levensverzeke ring, en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. W. S. Van Reesema, directeur der Natio nale Levensverzekeringbank te Rotterdam; A. J. Van Pesch, hoogleeraar te Amsterdam, en mr. J. W. H. M. Van Idsinga, commies bij het Dep. van binnenl. zaken. Ter uitvoering van de wet van 11 Juli 1882 heeft de Minister van Financiën nader bepaald lo. Vrij van zegel zijna. alle quitantiën gesteld op reeds gezegelde declaratiënb. de staten van per centsgewijze belooning én indemniteiten van de ont vangers en de staten van uitkeeringen aan de gemeen ten wegens de personeele belasting en opcenten (voor de quitantiën op deze staten is het zegelrecht van vijf cent verschuldigd) 2o. Wanneer voor een quitantie strekkende in min dering van een schuldvordering het recht van vijf cent voldaan is, kunnen quitantiën tot verdere afdoe ning van die schuld zonder nieuwe betaling van ze gelrecht op hetzelfde papier gesteld worden. Het bepaalde onder lo ziet overigens op alle niet uitgezonderde quitantiën die in de daar bedoelde ter men vallen, en dus ook op die, gesteld op de hier boven onder lo, b, genoemde staten en op de losse qui tantiën wegens tractementen, belooningen, toelagen of vergoedingen of wel wegens voorschotten uit dien hoofde. De heer C. J. Bottemanne Dz. doet in het »N. en A. van Bergen-op-Zoom" eenige mededeelingen om trent de tentoonstelling van levende oesters, die in deze maand te Londen zal gehouden worden, en waar aan wij de volgende bepalingen ontleenen lo. De mededinging is voor alle landen geopend. 2o. De tot mededinging ingezonden oesters worden in drie klassen verdeeld I Natives, II Seconds, III Commons. So. De inzender moet eigenaar, pachter of gebruiker der gronden wezen, vanwaar de oesters herkomstig zijn. Op eigen kosten zendt hij een mand of kist, niet minder inhoudende dan honderd oesters van elke soort, die hij ter mededinging inzendt. 4o. Elke mand of kist moet geadresseerd worden aan The General Superintendant International Fisheries Exhibition, London", en voorzien zijn van een briefje, waarop een of ander merk of aangenomen naam voorkomt. In geen geval mag het merk of de naam eenige aanduiding bevatten, waardoor de inzender of de oesters zonder verdere inlichtingen te kennen zouden zijn. 5o. Elke inzender moet aan »The special commissi oner for Juries" doen geworden een gesloten brief, waarin vermeld worden de soorten of soort van oesters, die hij inzendt, een beschrijving van elke soort, de naam der gronden, of de localiteit, vanwaar de oes ters herkomstig zijn en in het bijzonder merk of de aangenomen naam, waaraan zijn inzending te herkennen is. Co. Yoor ieder der bovengenoemde drie klassen wor den drie medailles uitgeloofdeen gouden, een zilveren en een bronzen. 7o. De oesters moeten uiterlijk den 24en October aan de tentoonstelling zijn afgeleverd, en de onder 5o bedoelde en op de oesters betrekking hebbende brie ven op eiken dag vóór genoemden datum. 8o. Alle inzendingen zullen beoordeeld worden door een Internationale Jury. De beoordeelingen zullen aanvangen op den middag van den 25 October. 9o. Inzenders, die deze voorwaarden overtreden, zijn van de mededinging uitgesloten. Aangezien de sub. 2 in genoemde omschrijving der 3 klassen niet duidelijk genoeg is, heeft de heer Botte manne daarover nadere inlichtingen gevraagd, welke hij bij ontvangst zal mededeelen. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatsch. is weder ƒ22,000 overgemaakt aan de plaatselijke com missie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ315,000. Ierseke. Vrijdag verscheen hier de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in onze provincie ten einde een onderzoek in te stellen in zake de besmetting door trichineusch varkensvleesch. Hij heeft van een slager varkensvleesch en worst en van verschillende winkeliers Amerikaansch spek medegenomen om dit microscopisch te doen onderzoeken. Door den gemeenteraad zijn in zijne vergadering van dienzelfden namiddag de volgende besluiten genomen: le. tot het verleenen van eene gratificatie van 20 aan den gemeenteveldwachter en van 10 aan elk der beide rijksveldwachters wegens buitengewone surveillance op de kermisdagen 2e. tot het vaststellen eener bouwverordening 3e. tot verhooging der jaarwedde van den ambte naar van den burgerlijken stand met 25 (van 75 tot 100) 4e. tot finale vaststelling der gemeentebegrooting voor 1884 in ontvangst en uitgaaf op 16096,19, waarvan f 5398 is geraamd voor onderwijsuitgaven en 5e. tot eenige verfraaiing van het gemeentehuis. Ierseke. Het telegraafkantoor behandelde in Sep tember 540 telegrammen tegen 393 in Sept. van het vorige jaar. De oesterhandel was dan ook de eerste maand van het seizoen vrij levendig. Door dien handel en door de steeds klimmende bevolking worden de werkzaamheden op het post- en telegraafkantoor steeds drukker, 't Is daarom dat een verzoek tot den Mi nister gericht is om toepassing van den vollen dag dienst gedurende de wintermaanden, doch dit is voor alsnog afgeslagen, zeker niet ten voordeele van het publiek, dat post- en plakzegels en briefkaarten koo- pende, aangeteekende brieven, pakketten, postwissels en telegrammen aanbiedende en ontvangende, wel eens zal moeten bedenken dat al die bedrijven door éen beambte moeten uitgeoefend worden en daarom waar schijnlijk nu en dan geduld zal moeten oefenen. Een mensch kan niet alles te gelijk doen. De collecte voor de slachtoffers te Java heeft te Schore opgebracht ƒ11,13. Yzendijke. Daar op onze jaarlijksche veemarkt een markt zonder vee te aanschouwen was, bracht ons bestuur het premiestelsel in toepassing om die jaarmarkt te doen herleven. Het loofde flOuitaan hem, die de meeste stuks vee aanvoerde, f 10 voorden verstkomende en f 10 aan hem, die Tt meeste vee ver kocht. 30 stuks hoornvee, 7 paarden en een massa varkens waren ter markt, en vooral in varkens was een leven dige handel, zoodat de proefneming van 11. Zaterdag, wel iets voor het vervolg belooft. Blijkens het »U. D zal bij de onthulling van het standbeeld van Graaf Jan van Nassau te Utrecht, op 15 dezer, dr. A. R. Ruitenschild als feestredenaar optreden en een kindercantate worden uitgevoerd van J. N. W. C. A. Ruygrok, woorden van dr. A. W. Bronsveld. In een aldaar gehouden vergadering van eenige aan zienlijke ingezetenen is eene commissie benoemd ter regeling van plannen, teneinde den Koning en de Ko ningin bij hun komst alsdan een waardige ontvangst te bereiden. De winterdienst op de spoorwegen zal waarschijn lijk op 1 November e. k. aanvangen. (Hbl.) Oost-Indië. Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den majoor-intend. bij de milit. admin. W. B. Filet. Aan het einde der morgen-godsdienstoefening maakte ds. J. Post gisteren aan de Herv. gemeente alhier bekend, dat hij een beroep ontvangen had naar Abcoude en dat hij dit in ernstig beraad moest nemen. Nog achtte de heer Post zich geroepen medetedeelen, dat de prediker, die des avonds voor de gemeente zou optreden (de predikant van Heinkenszand) de moderne richting van welke richting hij in afkeurenden zin sprak is toegedaan, maar dat in het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerden op dat zelfde uur een Zendeling onder Israël zou optreden Het buitengewone van de tweede mededeeling en de bewoordingen waarin de heer Post haar inkleedde, kunnen aan niets anders doen denken dan aan eene waarschuwing tegen het gaan hooren van den genoem den predikant. Tot wij hieromtrent nader onderricht zijn, kunnen wij alleen onze bevreemding betuigen, dat een man als ds. Post, die als zeer verdraagzaam bekend staat, een dergelijke waarschuwing tot de gemeente meent te moeten richten. Beroepen te Oud-Vosmeer c. a. ds. J. Hoogenraad te Polsbroek; te Arnhem ds. K. W. Vethake, te Leeuwarden. Aangenomen het beroep naar Doeveren en Gen- deren door den heer J. Ossewaarde, cand. te Wilhel- minadorp. (N. R. Ct.) Waarde. Alhier is tot predikant beroepen de heer Van Lennip, carididaat tot den H. D. te Groningen. Kortgene. Zondagvoormiddag is de heer J. Van den Bergen als predikant alhier bevestigd door den heer Klomp van Broek op Langendijk, naar aanleiding van Jesaja 55, vers 11. Des namiddags hield de be vestigde zijn intrede met Romeinen 1 vers 16, eerste gedeelte. Beide godsdienstoefeningen werden door eene groote schare volks bijgewoond. Schoolspaarbank Goes, Sept. 1883. School C ingebracht 24,32%, opgevraagd 18.66 D 5,04 4,87 29,36% f 23,53 Jl. Zaterdag werd te 's-Heerenhoek een verge lijkend examen gehouden voor de betrekking van hoofd der school, waaraan werd deelgenomen door de heeren N. Polshoofd eener o. 1. s. in de gemeente Wisse kerke; J. Keizer, hoofd eener o. 1. s. in de gemeente Sluis en F. Heeroma, hoofd eener o. 1. s. in de ge meente Tubbergen, die respectievelijk 104, 87 en 85 punten behaalden. De districts-schoolopziener, de heer W. J. Van Gorkom, weid bij het examen bijgestaan door den heer A. R Breetvelthoofd eener o. 1. s. te Goes. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der openbare lagere school alhier is door middel van de bekende formu lieren voor éen- en vijfcentspostzegels in de rijkspost spaarbank belegd: in Juli 11. 8,97. in Aug. ƒ4,16 en in Sept. 5,63, te zamen 18,76. In 't geheel er sedert de oprichting, 8 Juni 1881, tot primo Oct. 1883 bespaard 433,79; van 1 Jan. '83 tot •1 Oct. '83 76,83. De heer L. Van Oeveren, sedert 1 Jan. 1882 onder wijzer aan de openbare lagere school alhier, is den büen Oct. benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school voor minvermogenden no. 2 te Leiden. Aan het vergelijkend examen voor hoofd van school B te Ter-Neuzen hebben van de 18 opgeroepen sollicitanten deelgenomen de heerenF. Van Dixhoorn van Katwijk, L. H. Dormaar van Renesse, J. A. Van Driel van Breskens, J. Lijbaart van Krabbendijke, P. J. Van de SanJe van Ter-Neuzen, J. A. Vermeulen van Breda en H, J. Vooren van Poortvliet. (Tern. Ct.) Naar het »U. D." uit goede bron verneemt, wordt tot hoogleeraar in de geschiedenis aan de Leidsche universiteit, als opvolger van wijlen professor Dozy, voorgedragen dr. Holwerda, thans leeraar aan het gymnasium te Leiden. Naar aanleiding van het besluit der laatste al- gemeene vergadering van de Vereeniging tot bevorde ring van het onderwijs in handenarbeid, 25 Aug. 11. te Amsterdam gehouden, om de volgende vergadering in Aug. 1884 te Arnhem te houden en daaraan te verbinden een tentoonstelling van voorwerpen, vervaar digd door of ten dienste van de leerlingen der scholen voor handenarbeid, hebben eenige onderwijzers ook in deze provincie eene uitnoodiging tot deelneming en tot het spoedig toezenden eener gedetailleerde opgaaf hunner huisvlijtschool wat het aantal betalende en niet-betalende leerlingen, het aantal en de namen der onderwijzers, het bestuur enz. aangaat, van de com missie van regeling dier tentoonstelling ontvangen. Deze commissie bestaat uit de hh. F. Z Barkhuis, directeur, en P. Evekink, onder-voorzitter der huisvlijt school te Arnhem, benevens den heer C. Van der Vlies, directeur van een dergelijke inrichting te Zutfrn. Het groote doel ishet vinden eener doelmatige methode voor dit onderwijs. Te dien einde zal de tentoonstelling minder ten doel hebben te doen zien, welke school het mooiste, maar welke het doelmatigste het meest practische werk levert. Zij zal in drie groe pen verdeeld worden: lo. voorwerpen, vervaardigd ten dienste van het onderwijs; 2o. voorwerpen, vervaar digd door de leerlingen op de verschillende scholen voor handenarbeid; 3o. voorwerpen, vervaardigd door leerlingen te huis, dus huiswerk. Op eene alremeene deelneming dringen bovenge noemde heeren aan en zeer wenschelijk is het, dat ook Zeeland, al mogen er nog maar weinig zulke scholen gevonden worden, toone, dat ook hier de huisvlijt geene onbekende is en ijverige en gelukkige beoefenaars telt. Bijtijds heeft de ijverige commissie hare circulaires verspreid; bij ruime toezending van goed gekozen voorwerpen uit alle oorden des lands zal zij zeker de voldoening smaken het handwerkenonderwijs, dat kind van onzen tijd, in practische waarde aanmerkelijk te doen stijgen en gewis nieuwe vrienden daardoor ver werven. Het diploma van de «Maatschappij tot bev. der Toonkunst" is o. a. toegekend aan den heer A. De Jong, van Middelburg. De Koninklijke subsidiën voor de schilderkunst, die telken jare door de Maatschappij «Arti et Arnicitiae" werden uitgereikt, zullen, naar wij vernem n, zonder dat daarvoor een verklaarbare reden is genoemd, met primo Januari niet meer worden verleend. Daarentegen zou in 1885 een bepaling in werkingtreden waar omtrent nog geen bijzonderheden zijn bekend die deze subsidiën zou vervangen. (D. v. N.) Onlangs heeft men een komeet ontdekt die, volgens de berekeningen van prof. Boss, van de sterren wacht te Dudley (Ver. St.), de komeet van i812 moet zijn, welker terugkomst reeds sinds lang verwacht werd. Deze staartster zal in Januari a. s. hare grootste helderheid bereiken en in December, misschien reeds vroeger, voor het bloote oog zichtbaar zijn. Dr. Ramon De Luna, die de cholera heeft bestu deerd tijdens de laatste hevige epidemie te Manilla, heeft aan de Fransche Académie de Médecine thans eer. rapport toegezonden omtrent zijne bevindingen betreffende de cholera, waarbij hij tot de volgende conclusiën komt: do. De oorzaak der cholera moet altijd in de lucht gezocht worden, waardoor zij op personen en voorwer pen wordt overgebracht. 2o. De besmetting komt uitsluitend langs de ademhalingsorganen tot stand 3o. Het grootste gevaar voor besmetting bestaat tijdens den slaap, 4o De microbe, welke de ziekte verwekt, werkt vooral op de bloedlichaampjes in, waarvan zij de zuurstofopname belet en zoo een langzamen stikkings- dood veroorzaakt. 5o. Het eenige redmiddel voor choleralijders is inademing van vapeur, hgpoazotique met lucht vermengd.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1