Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Weerkundige Waarnemingen. Correspondentie. Burgerlijke Stand Goes spraken gehouden door den heer Frijling, hoofd der school, door de heeren mr. T. A. Wagtho, Hannink en Van de Weert. Tusschen de verschillende toespraken liet de muziek zich hooren en door de kinderen werden toepasselijke liederen gezongen. In den namiddag ging de optocht met muziek en Vaandels naar het paardenspel van de hh. Blanus 8c Cohen, die voor deze gelegenheid eene voorstelling gaven. Onder de voorstelling werd voor eene versnape ring gezorgd. Daarna begaf men zich weder naar het nieuwe schoolgebouw, waar de kinderen onthaald werden. Bij de voortgezette aktenexamens in Zeeland zijn van de 7 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten 6 afgewezen. Toegelaten werden mej. Cath. J. Monjé van Oostburg, Joh. C. Terwoert van Vlissingen, Hend. A. M. Vloodt van Middelburg en Corna. J. Vrolijk van Aardenburg, benevens de heeren P. Vader van Mid delburg en P. Van der Werff van Scherpenisse. De examens zijn afgeloopen. In het geheel werden ditmaal 20 mannelijke en 7 vrouwelijke candidaten geëxamineerd. Van de eersten slaagden er 10 of juist 50pct., van de laatsten ver kregen 4 of ruim 57pct. de akte. Van al de candidaten, 27, werden 14 of bijna 52pct. toegelaten. Kantongerecht te Goes In de zitting van heden, Vrijdag 5 October 1883, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen C. Van de P., te Ierseke, wegens het verblijven met een vaartuig in de buitenlui van de uitwatering- sluis, veroordeeld in eene boete van f10, subs. 1 dag gev. straf c. e. G. B., te Goes, wegens 't visschen zonder akte, ver oordeeld in eene boete van f 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. C. F. B., te Goes, beklaagd van 't iemand uitschel den enz., daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. L. W., te Goes, wegens 't tweemaal overtreden van een reglement tegen 't hard rijden te Goes, ver oordeeld in twee boeten elk van f5, subs. 2 dagen gev.straf c. e. L. T., te Heinkenszand, wegens diefstal van te velde •taande veldvruchten, veroordeeld in eene boete van f3, subs. 2 dagen gev.straf c. e. C. K., te Heinkenszand, wegens 't leggen eener loopplank over eene hoofdwaterleiding zonder vergun ning, veroordeeld in eene boete van f15, subs. 3 da gen gev straf c. e. J. K., aldaar, wegens 't ledigen van een privaat in de gemeente Heinkenszand op verboden tijd, veroor deeld in eene boete van f 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. M. H., te Wissekerke, wegens 't laten loopen van eene koe zonder toezicht langs een ten dienste van 't algemeen bestemden weg, veroordeeld in eene boete van f 1subs. 1 dag gev.straf c. e. Th. Van M., te Kieldrecht, wegens 't graven naar schelpen binnen 500 M. van den dijk, veroordeeld in eene boete van f10, subs. 1 dag gev. straf c. e. J. Z., te Wissekerke, wegens 'tgaan over eens an ders grond zonder eenig recht, veroordeeld in eene boete van f 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. A. C. M. te Kamperland, wegens 't rooken van tabak bij het verwerken van lichtbrandbare goederen, veroordeeld in eene boete van f3, subs. I dag gev. straf c. e. A. De V., A. M. en A. Van O. allen te Kamper land, wegens 't rapen van erwten zonder vergunning, veroordeeld in eene boete vanf 1, subs. 1 dag gev.straf c.e. A. Van der W. en C. I. beiden aldaar, wegens 't zingen langs de huizen, veroordeeld in eene boete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. P. P. aldaar, wegens 't laten loopen van vee op eens anders grond, veroordeeld in eene boete van f3, subs. 1 dag gev.straf c e. P. Van OJ. M., J. S J. G. en J. G. allen te Ierseke, wegens 't maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners, veroordeeld in eene boete van f7.50, subs. 3 dagen gev straf c.e. F. V. te Wolfertsdijk, wegens 't bij herhaling gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten, veroordeeld in eene boete van f5, subs. 3 dagen gev.straf c. e. M. Van de P. te Driewegen, wegens 't laten loopen van gevogelte op grond bij anderen in gebruik, veroor deeld in eene boete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. Nog altijd vormt de Fransch-Spaansche quaestie het hoofdpunt der politieke beschouwingen in de ver schillende bladen, en steeds krijgen de gevolgen der gebeurtenissen te Parijs grooteren omvang. In ons vorig overzicht zeiden wij reeds, dat de Spaansche vorst op zijne reis naar Madrid allerwege blijken van sympathie ontving. Nader wordt nog ge meld, dat de gemeenteraad van Spanje's hoofdstad met eenparige stemmen eene motie heeft aangenomen, waarbij hij zijne verontwaardiging te kennen geeft over de beleedigingen, die der nationale eer is aange daan in den persoon des konings te Parijs. De gemeenteraad heeft voorts besloten den koning bij zijne terugkomst te gaan begroeten. Verscheidene leden van de te Madrid gevestigde Fransche kolonie hebben zich naar de bureaux van eenige dagbladen begeven, om hun leedwezen te be tuigen over hetgeen den koning te Parijs wedervaren is, terwijl een gedeelte dier kolonie voornemens is den koning eene audiëntie te vragen. Zooals alle dingen heeft ook de treurige ge beurtenis te Parijs weder eene goede zijde gehad. De vorige week toch schenen de vooruitzichten der democratie aanmerkelijk te verbeteren door de ge ruchten van een bondgenootschap, dat in Spanje im populair is, gelijk alle vreemde invloed in de zaken des lands, en doordien alle liberalen en democraten sympathiseeren met de tegenwoordige Fransche repu bliek. Daarbij kwam het woelen van Zorilla, de agi tatie in het leger, de houding der werkende klassen, de voorzorgen der overheid met het oog op den ver jaardag der revolutie van 1868, de staatkundige cri sis, die eene oplossing zou krijgen na de terugkomst des konings, en de wijzigingen in het door de liberalen, de republikeinen en de conservatieven aangevallen ka binet. De staatkundige toestand nu is plotseling ver anderd door de zinneloosheid van de Parijsche on- verzoenlijken. De monarchie ontvangt adressen van trouw en gehechtheid en aanbiedingen van hulp, niet alleen van de drie koningsgezinde partijen de con servatieven, de dynastische linkerzijde, die niet aan 't bestuur is, en de liberalen die aan 't roer zijn maar ook van de radicalen. Is er alzoo in de binnenlandsche staatkundige ver houding eensklaps eene groote ommekeer gekomen, ook aan de buitenlandsche heeft het gebeurde zeker geen af breuk gedaan,althans er wordt gemeld,dat koning Alfonso vele telegrammen van Europeesche souvereinen heeft ontvangen, om hem hunne sympathie te betuigen naar aanleiding van hetgeen te Parijs is voorgevallen, en hem tevens geluk te wenschen met zijne terugkomst te Madrid. Het protest der te Madrid gevestigde Fransche ko lonie is bedekt met handteekeningen en zal den ko ning weldra overhandigd worden. Volgens een gerucht heeft de ministerraad be raadslaagd over het zenden eener nota aan Frankrijk en zou zij heden onder het voorzitterschap des konings bijeenkomen om over de redactie der nota te handelen. Bracht alzoo het gebeurde in Spanje veel goeds voort, in Frankrijk laten zich de gevolgen minder gunstig aanzien. De strijd tusschen de heeren Wilson en Jules Ferry wordt steeds heftiger en of de een öf de ander zal vermoedelijk van het staatstooneel moeten ver dwijnen. Jammer zou het echter zijn, indien de heer Wilson zijn schoonvader, den president der republiek, in zijn val medesleepte. Toch is dit niet geheel on waarschijnlijk, althans, wanneer men geloof mag hechten aan een gesprek, dat »L'Evévenement" van een uitstekend ingelicht persoon zegt te hebben ver nomen, en dat gevoerd zou zijn tusschen den president der republiek Jules Grévy en den minister-president Jules Ferry. De minister-president dan heeft den president dei- republiek verklaard, dat verscheidene leden van het kabinet de voorvallen bij de officiëele ontvangst van den koning van Spanje afkeurden; de minister van oorlog was zelfs in 't geheel niet bij de ontvangst ver schenen. Hij, Ferry, geloofde trouwens dat deze hier aan wèl gedaan heeft, en hij meende zelfs dat de president der republiek slechts met leedwezen koning Alfonso ontvangen heeft Hier viel de heer Grévy den minister in de rede en verklaarde dat er in zijne houding niets gelegen was, dat den koning en het publiek tot zulk eene opvatting aanleiding kon geven. De minister zinspeelde toen op de artikelen van »la Petite France" en richtte als het ware eene akte van beschul diging tegen den heer Wilson, die aanhoudend oppositie voerde tegen het kabinet. De heer Grévy antwoordde dat Wilson als afgevaardigde het recht had zich met de staatsaangelegenheden te bemoeien; niemand kon hem dit verhinderen Ferry hernam: De rol van op posant is kwalijk te begrijpen van iemand, die een gast is van het Elysée. Ten slotte gaf Ferry den wensch te kennen, dat Wilson verwijderd werd. Grévy antwoordde zeer aangedaan, dat dit verlangen zooveel was als eene scheiding van zijne dochter. Hiertoe zou hij nooit zijne toestemming geven; eer zou hij zich terugtrekken. Hij was tot alle offers, uitgezonderd dit éene, bereid. Hij had zijn leven gewijd aan de republiek, maar in zijn ouderdom moet hem zijn kind gelaten worden. Tegenover deze verklaring dreigde Ferry zijnerzijds met zijn ontslag. Grévy antwoordde dat het parlement binnen twintig dagen weer bijeenkomt. Tot dien tijd moet er gewacht wordenhet parlement zal beslissen. Ferry legde zich bij deze voorloopige regeling neer. Als de kamers nu Ferry in 't gelijk stellen zegt »L'Événement" verder dan zal de President der republiek in eene boodschap aankondigen, dat hij in het private leven terugkeert. Het is inderdaad treurig Frankrijk aldus verdeeld te zien over personen-quaesties en dat te meer, om dat ook de buitenlandsche aangelegenheden ruimschoots de aandacht der regeering eischen. Volgens tijdingen van Madagascar toch handhaven de Hovas zich in hunne stellingen op korten afstand van Tamatave. De bevelhebber der Ilovas te Makabo heeft 100 piaster belooning uitgeloofd voor het dooden van den kommandant van een Fransch oorlogsschip, onverschillig welk, en 1000 piasters voor het in brand steken of schipbreuk doen lijden van een Fransch oorlogsvaartuig. Te Tamatave, wordt verder bericht, is de gezond heidstoestand der Franschen goed, maar te Majunga lijden zij veel aan koortsen. In beide plaatsen worden zij feitelijk geblokkeerd door de Hovas, en zij zijn buiten machte iets uit te richten. De Hovas leggen geen geneigdheid aan den dag om te onderhandelen. De Franschen wachten met ongeduld op versterking. t Kapelle. Woensdagnamiddag is door den trein, die te 4 u. 32 m. alhier van Vlake aankomt, onderweg een koe aangereden van den landbouwer G. G., onder Schore. Zooals gewoonlijk werden de koeien naar huis ge haald en moesten deze aan den overweg wachten om den aankomenden trein te laten passeeren. Naar men zegt is een dezer onder door den sluitboom ge kropen en dientengevolge met den trein in aanraking gekomen aan het achterdeel getroffen werd het dier een zoodanige stoot toegebracht dat het een eind verder bezijden de spoorlijn aan de bermsloot terecht kwam. Alhoewel niet doodelijk getroffen, is het dier later afgemaakt. Middelburg. Heden had een zoon van den stalhou der V. alhier het ongeluk van den bok van een rijtuig te vallen, waardoor hij ernstige kneuzingen bekwam en in bedenkelijken toestand verkeert. Een 70jarig kindsch man te Lent, bij Nijmegen, heeft, door een petroleumlampje op de beddeplankte willen zetten, zijn bed in brand doen gerakeneen paar uren later is hij aan de vreeselijke brandwonden overleden. Weder zijn twee kolonialen van het werfdepot te Harderwijk gedeserteerd. In den laatsten tijd ver nam men herhaaldelijk dat vreemdelingen, die zich voor den dienst in onze overzeesche bezittingen ver bonden hadden, met het liooge handgeld het hazenpad kozen naar hun vaderland, in plaats van hunne be stemming naar Oost-Indië op te volgen. In een arbeidersgezin te Stiens, waar een zevental leden door de typhus zijn aangetast, sommigen met doodelijken afloop, werd de meest zorgvuldige bijstand verleend door eene buurvrouw uit denzelfden stand. Weken lang verpleegde zij met zelfopofferende liefde de lijders, totdat zij eindelijk zelve werd aangetast en als offer viel van de kwaa f aardige ziekte. De Londensche correspondent van de «Haarl. Ct." vernam dezer dagen, dat de door de Haagsche afdee- ling van de Vereeniging sTesselschade" op de Londen sche visscherij-tentoonstelling ingezonden poppen in de kleederdracht der bevolking van onze voornaamste visschersplaatsen de aandacht hebben getrokken van de bekende barones Burdett Ccuts, die er eenige van heeft aangekocht. De tamelijk hooge prijzen, die voor deze poppen gevraagd worden, staan volgens dien corr. den gereeden verkoop niet weinig in den weg. Woensdag in den laten avond had op de Prin sengracht in Den Haag een moordaanslag plaats. Een gepensioneerd 46jarig onderofficier van het Indische leger, M., wachtte op straat de tehuiskomst af van eene 25jarige dochter zijner zuster, de weduwe L., drong met haar het voorhuis binnen en loste daar op dit meisje twee revolverschoten. Een daarvan ver oorzaakte een schampschot aan 't hoofd van het meisje. Onmiddellijk richtte daarop de dader zijn revolver op zich zelf en schoot zich in de keel. Na dadelijke geneeskundige behandeling werd hij gearresteerd en naar het gasthuis gebracht. Hij verkeert buiten levens gevaar. De oorzaak van dit treurig drama moet aan een familiegeschil worden toegeschreven. Men schrijft uit Utrecht in de N. Rott. Ct Het treurige" geval van de manschappen der hoofd wacht, die met hun commandant in den voorlaatsten nacht zóo beschonken waren, dat men genoodzaakt was de geheele wacht af te lossen, heeft ook zijne vermakelijke zijde, die men hopen mag, dat de militaire autoriteiten eenigszins tot vergevensgezindheid zal stem men. Wij leven hier namelijk in een tijd dat veel vergeven moet worden en van oudsher veel vergeven wordt in den nooitvolprezen groentijd Jongelui met gymnasiale of hoog burgerlijke gezichten onder eene zijden pet worden in een week of vier tot studenten gedrild en dat drillen gaat gepaard met eene massa grappen en aardigheden, waarvan ook wel eens een ander dupe is. Maandagnacht waren dat de militairen, die op het Janskerkhof de hoofdwacht hadden betrokken. Zij werden zeer gul getrakteerd met het voor soldaten, die in den regel nogal iets verdragen kunnen, wel wat vreemde gevolg, dat zij zeer spoedig allen beschonken waren. Een novitius werd met geweer op schouder te wacht gesteld en van aflossing der op verschillende punten geposteerde schildwachten kwam natuurlijk niets. Nu de tentoonstelling tal van vreemdelingen naar naar ons land lokte, blijven natuurlijk de dwaze ver telsels omtrent de Hollanders, waarin vooral onze Germaansche broeders zoo ver zijn, niet uit. Eenige staaltjes daarvan ontleenen wij aan een bericht van zekeren heer Schwiedland, in de «Pester Lloyd," dat de ronde doet door verscheidene Duitsche bladen. De Nederlander, zoo verhaalt de heer Schwiedland, drinkt 's morgens op zijn kantoor van tijd tot tijd een glaasje cognac met suiker, en 's middags ontelbare glaasjes. In de groote steden staan op alle hoeken der straten merkwaardig kleine huisjes, «melkinrich tingen de vrouwen dragen kort haar en de stoom tramwagens rijden er druk door de straten. De kleeden worden op straat uitgeklopt, omdat de trappen en portalen in de huizen zoo smal zijn. Een bewijs van het schoonheidsgevoel (dat hij zoo goed is ons toe te kennen), zijn de schilderijenver zamelingen en de windmolens. Nederland hoeft eigenlijk geen staand leger, en vertrouwt tot zijn verdediging in tijden van gevaar uitsluitend op zijn sluizen, die het land onder water zetten enz. enz. (N. v. d. D.) Te Appelscha is een zendeling van de Mormo nen aangekomen, om in die veenkolonie propaganda te maken. Ook de Engelsche restauratie op de tentoonstelling blijft tot November open. In eene vergadering van belangstellenden te Leiden is besloten de onthulling van het monument voor Leidens ontzet, bepaald op 26 Mei 1884, feeste lijk te vieren. Onlangs gingen eenige heeren in Transvaal naar de plaats «Eensgezindheid", om eendvogels te schieten. De jonge heer Theron, van Paardeberg, zat in den zadel en de andere heeren waren op een kar. Toen zij bij de vlei aankwamen, klom de heer P. O. Beijers af om aldaar te wachten, terwijl de andere heeren verder reden om de vogels te gaan opzoeken. Terwijl zij weg waren kwam de heer Theron aangereden, vervolgd door een kwaadaardigen struisvogel, die hem van het paard schopte en hem een deerlijke wond aan het voorhoofd toebracht. Hij liep toen hard weg in de richting van den heer Beijers, die hem ook te gemoet ging, en deze wist zijn krachten met die van den vogel te meten. De heer Theron was bijna geheel verscheurd, zoo had de vogel hem geschopt. De heer Beijers heeft ten laatste den vogel doodgeschoten, nadat hij ook een schop voor de borst had gekregen. (Zuid- Afrikaan.) Een eigenaardige bruiloft werd dezer dagen op het tooneel van een schouwburg in Louisville (Ver. Staten) gehouden. Mr. John Zwaris, beter bekend als «majoor Mite", 30 jaar oud en 42 duim hoog, werd met miss Mary Nail, 32 jaar oud en slechts 31 duim hoog, plechtig getrouwd. Dit dwergenpaar, dat reeds verscheidene jaren van de eene stad naar de andere trekt, werd eenige maanden geleden te Pittsburg op elkaar verliefd, met dit gevolg dat de kleine heer voor de kleine dame op de knieën viel en haar zijn hartsgeheim verried. Bij gelegenheid van dit ditmaal echt tooneelhuwelijk was natuurlijk een talrijk publiek naar den schouwburg opgekomen. Het tooneel was voor de ceremonie in een elegant salon herschapen. Nadat »the marriage bills", een bekend lied in Ame rika, was gezongen, trad de rechter Iloke van het «Probate court" in salontoilet op het tooneel, gevolgd door de bruidsmeisjes. De kleine bruid verscheen in een kleed van wit atlas met langen sleep en een paarlen collier. Een sluier, met oranjebloesem doorweven, viel gracieus van haar schouders. Haar poezele, kleine handen staken in wit glacé handschoenen met 14 knoopen en haar voetjes in schoentjes van wit atlas (kindergrootte no. 6). De 42 duim hooge bruidegom droeg behoorlijk rok en witten das benevens miniatuur hooge laarzen. Uit handen der dochter van den tooneeldirecteur ontving de rechter papa's vergunning dat de jongelui trouwen mochten, waarna het huwelijk met alle formaliteiten, in Amerika gebruikelijk, voltrokken werd. Onderden stormachtigen bijval van het publiek viel het scherm. In een dorp van Californië zijn 40 Chineezen door het springen van een kruitfabriek omgekomen of gruwelijk verminkt. Middelbnrg. Onder een grooten toevloed van be langstellenden had heden de teraardebestelling van het stoffelijk overschot des heeren mr. W. C. Borsius plaats. Aan het graf werd het woord gevoerd door een der leden van de Eerste Kamer, die den heer Borsius een sieraad dier Kamer noemde; door den heer mr. G. N. De Stoppelaar, vice-voorz. der Kamer van kooph., waarvan de overledene voorzitter was, en door den heer mr. C. J. Pické, burg. van Middelburg. Onder de belangstellenden merkte men o a. op den Comm. des Konings in Zeeland, eenige leden van Ged. Staten en van het gemeentebestuur, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht en van de balie, enz. 's-Graveuhage. De Tweede Kamer zal Dinsdag om 1 uur na afloop van het sectie-onderzoek der staats begroting de gestichtenwet behandelendan zal zij de belastingontwerpen in de sectien onderzoeken en daarna weder in eene openbare zitting de stukken be trekkelijk de «Adder" en het voorstel Vermeulen tot wijziging der lager-onderwijswet behandelen. Londen, 5 Oct. Het comité ter verleening van hulp voor de ramp op Java, maakte naar Holland 10,000 p. st. 120,000) over. Parijs, 5 Oct. Grévy heeft het ontslag van den Minister van oorlog aangenomen. Madrid, 5 Oct. De Regeering besloot geen nota tot de Fransche regeering te richten, maar te eischen dat het onderhoud tusschen Grévy en koning Alfonso officiéél worde gepubliceerd. Barcelona, 5 Oct. De volksmenigte heeft het Fran sche consulaats-gebouw met steenen geworpen. GOES, Vrijdag 5 October 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, met een barometerstand van onge veer 755 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur Helder 5 m.M. boven Maastricht. Hedenmorgen acht uurVlissingen 2.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een 759.6 m.M. De barometer begint te rijzen onder den invloed van een gebied van hoogen drukhoewel dit een gunstig teeken is, durven wij toch nog niet op goed weder hopen. Verwachting: krachtige Noordwestewind, veran- delijk weder. Het Feuilleton moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer blijven liggen. V A B S Ai Ontvangsten Giften te Goes ƒ176,25, te 's-Heer Abtskerke c. a. 0,75, te Ovezand 8,50, te Ierseke f 7,04%, te 's-Hee- renhoek ƒ1,50, te 's-Heer Arendskerke f 2,25, te Heinkenszand ƒ5, te Rilland-Bath ƒ16,25, te Ellewouds- dijk ƒ2, te Baarland 3,75, te Kattendijke ƒ2, te Kapelle ƒ21,25, te Kolijnsplaat, Kats en Kortgene ƒ22,50, te Wolfertsdijk ƒ5,85, te Kruininge 9, te zamen 283,89%. Uitgaven Drukwerk ƒ16,50, bodeloon 7,50, briefporten 1 te zamen 25. Blijft zuivere ontvangst 258,89 op heden over gemaakt aan professor Buijs Ballot te Utrecht. Goes, den 5 October 1883. De Commissie, J. G. De Witt Hamer. C. L. M. Lambrechtsen. Z. D. Van der Bilt La Motthe. J. M. Kakebeeke. L. G. Kakebeeke. J. J. Ramondt. M. J. De Marees van Swinderen. van 3 tot 5 October 1883. Ondertrouwd den 4, Jacobus Johannes Stokmans, 21 j., jm., en Krina Cornelia Reijnhout, 20 j. jd. Getrouwd: den 4, Marinus Ossewaarde, 25 j., jm., en Maatje Nonnekes, 21 j., jd. Geboren den 3, Cornelia Johanna, d. v. Jan Melse en Alida Boer. Overleden den 4, Johannes Geluk, 5 m.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2